BUITENLANDS® OVERZICHT ITALIë EN OOSTENRIJK DE KABINETSCRISIS IN JOEGO-SLAVIë. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. GEMENGD NIEUWS PHILIPS RADIO 70 KRUISWEG 70 RADIO-PROGRAMMA. SCHEEPSBERICHTEN FEUILLETON De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 11 JULI 1928 De toestand in Griekenland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In Weenen trekt zeer de aandacht een mededeeling van de Freie Presse. die naar allen schijn van hoogerhand is ingeblazen en die zegt. dat de terugkeer van Auritti, den Italiaanschen gezant, te Weenen weliswaar zeer verblijdend is. maar dat niettemin de toestand tus schen besde landen allesbehalve gun- tig is te noemen Men moet hopen, zegt <i e mededeeling, dat Italië door een spoe dig toegeven den toestand zal verbete ren. Het is bekend dat het adres van de 296 gemeenten in Tirol, waarin zU van de OostenrUksche regeering een protest bij de Europeesche mogendheden eischen tegen de onderdrukking van de bevol king van Zuid-Tirol. dat door alle Tiro- ler afgevaardigden uit den Nationalen Raad gezamenlijk aan de regeering ter hand is gesteld. Deze betooging zet aan de officieuze mededeeling van de Neue Freie Presse kracht bij. Zij is tevens voor de regeering een vingerwijzing om in haar tegemoetkoming aan Italië voor al niet verder te gaan dan zy reeds ge daan heeft bij de briefwisseling die Auritti's terugkeer mogelijk maakte. Het Tiroler vraagstuk blijft een nete lige kwestie, niet het minst voor Osten- rijk zelf. dat zich tegen den machti gen Zuiderbuur slechts tot machteloozs protesten moet beperken en zelfs daar bij op moet passen dien niet te veel te prikkelen Een beroep op de mogendheden kan niet baten, daar dezen vast besloten zijr. de zaak als een binnenlandsche kwestie van Italië te beschouwen en krachtens hun houding by het sluiten der vredes verdragen ook moeilijk anders kunnen Alleen Dultschlar.d. dat bij Auritti's terugkeer te Weenen de behulpzame hand bood. kan misschien ook verder in deze zaak aan beide züden van den Brenner een matigenden invloed uit oefenen Het aftreden van den Italiaanschen minister van financiën. graaf Volpi, wordt in Parijsche politieke kringen druk bespreken Men wijst op het zonderlinge samenvallen van deze gebeurtenis met het voortschrijden van de economische crisis In Italië. De vervanging van Volpi en den minister van onderwys Fedele door staatssecretarissen zal, naar men te Parys' aanneemt, niet veel suc ces hebben, daar men Juist met deze mutaties begonnen is In een tUd, waarin Italië zich by zyn nieuwe valuta tracht aan te passen. Zoolang men in Italië op styging van de Fransche valuta hoopte, gepaard gaande met beperking van den Franschen uitvoer, is van het aftreden van Vclpi geen sprake ge weest. Men vraagt zich nu af of er wel licht geen verband bestaat tusschen de ministers-wisseling in Italië en de sta- biliseering van den franc, aangezien deze laatste heeft plaatsgehad op een koers, die den Franschen uitvoer be gunstigt. Overigens hoopt men dat de vertraging van de onder te eken ing van de Tanger-overeenkomst niets met de kabinetshervorming te Rome heeft uit te staan. Baloegdsjitsj kabi netsformateur in Joego-Slavië? Naar in goed ingelichte politieke krin- p?n wordt vernomen, is de Joegoslavi sche gezant te Beriyn, Baloegdsjitsj. telegrafisch naar Belgrado ontboden, hetgeen men met de oplossing der poli tieke crisis in Joegoslavië in verband brengt, zoo verneemt de Tel. uit Bel grado. Baloegdsjitsj staat namelijk zoowel by koning Alexander als by alle politieke partyen zeer goed aangeschreven, wes halve men hem als de geschikte per soonlijkheid beschouwt voor het tot stand brengen van overeenstemming tusschen de regeeringscoalitie en de partyen der oppositie, teneinde een con- centratieregeering te vormen. De moord op Protogerof. Het schynt thans wel vast te staan, dat de moord op generaal Protogerof een symptoom is van de ernstige crisis in de revolutionnaire organisatie, ont staan door de vorming van twee ifjn- recht tegenover elkaar staande groepen, die onder Sjmichajlof en die, welke door Protogerof werd geleid. Laatstgenoem de had besloten, den stryd op te ge ven en naar het buitenland te vertrek ken, doch werd op het laatste oogen- blik door zijn vrienden overgehaald, den stryd voort te zetten. Deze twee groepen stonden op het punt den strijd met elkaar aan te bin den op het revolutionnaire congres, dat reeds eenige malen was uitgesteld in verband met de oneenigheid over per soonlijke kwesties en over de tactiek die door de organisatie gevolgd moet worden. Protogerof was, naar men gelooft, ver zoeningsgezind, terwyi Sjmichajlof van een verzoening met de Serviërs niets wilde weten. Men geloofde aanvankelijk dat de twee groepen tot overeenstemming zouden komen maar de vorige week leidde de bijeenkomst van de revolu tionnaire organisatie tot een geregeld gevecht tusschen de aanhangers van Protogerof en Sjmichajlof, waardoor het conflict acuut is geworden. Een aanwyzing hiervan zou men kunnen vinden in het gerucht, dat na den moord voortdurend de ronde deed, dat Sjmi chajlof den Macedonischen emigranten te Sofia bevel zou hebben gegeven geen enkele demonstratie te houden. Om de verdiensten van Protogerof. die generaal van het Bulgaarsche leger was, te eeren, had de begrafenis heden met militaire eer plaats. De koning had een krans gezonden. Een groote menigte woonde de plechtigheid by. Incident in de Fransche Kamer. De zittingsperiode van Kamer en Senaat is gesloten. Tydens de slotzit ting van de Kamer betoogde de afge vaardigde Bergery, die een interpellatie hield over de Roemeensche leening, dat de Roemeensche boerenparty verklaard had, de schulden der huidige regeering niet te zullen erkennen en dat dit geld zou dienen om de liberale regeering aan het bewind te houden. Hij ver klaarde, dat wanneer de regeering op dit punt de ongerustheid wil wegnemen, hy bereid zou zijn, zich te vereenigen met een verdaging der discussie. Poincaré antwoordde hierop, dat alle circulatiebanken deelnsmsn aan deze operatie en dat Frankrijk zich niet af- zy'dig kon houden wat betreft de sta bilisatie van de munteenheid van een bevriend land, dat niet, zooals Frank- ryk, kan stabiliseeren zonder buiten- landsche hulp. Poincaré verzocht daarom verdaging van het debat. Daarop kwam het tot een incident tusschen Bergery en Poincaré, die elkaar over en weer verweten, leden der Roemeensche boe renparty te hebben ontvangen. Er werden eenige scherpe woorden gewis seld, doch het incident werd kort daarop gesloten. Moeilijkheden voor Venizelos. Het decreet waarby het parlement wordt ontbonden en nieuwe algemeene verkiezingen tegen 19 Augustus a.s. worden uitgeschreven is gepubliceerd. De kwestie van het afschafen der even redige vertegenwoordiging Is nog niet geregeld. Vele liberale afgevaardigden hebben een bezoek gebracht aan presi dent Kondoeriotis om de redenen uit een te zetten, welke volgens de liberale een wyziging in het kiesstelsel nood zakelijk maken. De president antwoord de. dat hoewel hij er niet aan twyfelt dat het meerderheids-stelsel met kleine kiesdistricten een krachtiger en meer homogene regeering zou waarborgen, hU niettemin nog niet had uitgemaakt of de wetten een wyziging van het kies stelsel by decreet veroorloven. Hy sprak zyn verwondering erover uit, dat Veni zelos by het vormen van zyn kabinet deze kwestie op den voorgrond heeft gesteld. Omtrent dit vraagstuk verwacht men eenige opheldering, wanneer Venizelos Dinsdag door den président zou zfln ontvangen. Hy zal dan uiteenzetten op welke gronden hy de volledige verant woordelijkheid voor het afschaffen van de evenredige vertegenwoordiging ten gunste van het oude meerderheidsstel- scl wenscht te aanvaarden Indien de president mocht weigeren op dit punt toe te geven zal Venizelos een kabinets raad bijeenroepen, teneinde erover te beraadslagen of de regeering aan het bewind zal blijven dan wel of zy zal aftreden De buitenlanders in China. De regeering van Nanking heeft naar uit Nanking gemeld wordt een verordening uitgevaardigd. krachtens welke, totdat nieuwe verdragen met de mogendheden zullen zyn tot stand ge komen, de buitenlanders onder de Chlneesche wetgeving zullen resorteeren De bepalingen zullen slechts toegepast worden op de staatsburgers van ian- den. wier verdragen met China reeds verstreken, doch nog niet hernieuwd zyn De diplomatieke en consulaire vertegen woordigers zullen een met het inter nationaal recht overeenstemmende be handeling genieten. De douanerechten van in China ingevoerde en uit China geëxporteerde goederen zullen volgens de bestaande tarieven geheven worden. De buitenlanders betalen dezelfde be lastingen als de Chlneesche staats- i burgers. Alle andere in de verordening niet genoemde quaesties zullen volgens het internationale en het Chileensche gemeenterecht geregeld worden. VOOR DE KINDEREN. Noodweer te Ottawa. Een hevig onweer heeft boven de stad Ottawa en de omgeving gewoed. In het militaire kamp werden een ser geant-majoor en een kanonnier door den bliksem gedood. Verscheiden ge bouwen werden door het hemelvuur ge troffen en beschadigd. De telefoon- en telegraafdienst en de verlichting leden groote schade. Gevecht tusschen Italianen. Uit Luxemburg wordt gemeldt: Italiaansche gymnasten zUn te Dif- ferdange met revolverschoten aangeval len door Italiaansche communisten. Twee gymnasten zyn gewond, een ern stig. De dader ls over de Fransche grens gevlucht. Dak ingestort. In de chirurgische kliniek te München stortte het glazen dak van de oude col legezaal in. juist toen de leider der kliniek „Geheimrat" Lexer in tegenwoor digheid van studenten en een aantal Noord-Amerikaansche artsen een ope ratie verrichtte. Tien studenten o.w. vier vrouwelijke en een der Amerikaan - sche gasten werden gewond. De oorzaak van het gebeurde is nog onbekend. (Tel.) Uit Mexico. De geheime politie heeft te Mexico City 50 Roomsch-Katholieken gearres teerd o.w een priester. De arrestaties vonden in een particuliere woning plaats, waar de geestelijke een mis wilde celebreeren. De gearresteerden worden van inbreuk op de religieuze wetten beschuldigd. Vierhonderd dooden. By den storm welke Sjanghai, Swatau en Kanton heeft geteisterd, zyn veertig visschersbooten en vyf schepen gezonken 400 personen zyn om het leven gekomen. Spoorwegongeluk te Londen. Officieel wordt gemeld: Een passagier is gedood en tien zyn gewond, onder wie zes ernstig, by een botsing in Londen Bridge station tus schen een vertrekkenden electrischen trein en een rangeerende machine. Dood door schuld. Een maand of wat geleden is te Beriyn by een hevige ontploffing een woon kazerne in de Landsberger Allee ver nield. Daarby zijn vele menschen ge dood en gewond. Het heeft lang geduurd voor men achter de oorzaak was. doch thans wor den drie gasfitters van de gasfabriek vervolgd wegens dood door schuld van de slachtoffers zy hadden ln en naar het huis nieuwe gasleidingen gelegd en moeten dat zoo gebrekkig hebben gedaan dat er veel gas ontsnapte, het geen dan de ramp zou hebben veroor zaakt Labbcrnoekas kan den stro •m van zijn ont< roering niet meer indammen. Hij snikt tranen van vreugde over zulk een ontvangst- 't Is toch maar nergens zoo schoon als aan den hui- selijken haard, mompelt hij, zooals het vaderland thuis zingt, zingt het nergens....— —Hoe vind jij het? vraagt Knaag. Ik? vraagt Snuf. Ja, jij. zegt Knaag. Nou, ik vind het Jabberdenarig, moppert SnufEn jij? Ik? vraagt Knaag. Ja, jij, zegt Snuf. La m' es kijkenik vind het aller.aller alleronmogelijkst mooi., glundert Knaag, ik voel het nog in mijn eksteroogen INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTR A AT 16 TELEFOON No. 10756 APEX ELECTHISCHE WASMACHINES F 275 MUZIEK IN DEN HOUT De Haarlemsche Orkestvereeniging. dirigent Eduard van Beinum. geeft een muziekuitvoering in den Hout op Don derdag 12 Juli 1928 's avonds te 8.15 uur. 1. Ouverture „De barbier van Sevilla" L. Rossini. 2. Rhapsodie No. 2, Fr. Liszt. 3. Sylvia ballet L. Delibes. 4. Ouverture Mignon. E. Thomas 5. Suite No. 1 Arlésienne, G. Bizet 6. Hollandsche Rhapsodie „Piet Hein" P. van Anrooy. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen by: Molhoek. Frans Halsstraat 47, bril (zilv. montuur); Van Dyk, Ripperdapark 2, zilveren broche; Heume. Kleverlaan 105, Bloemendaal, badpak en handdoek; Vermeer, Hoog straat 6, broche met steen; Slot, Tem peliersstraat 71 II, broche met portret; Mok, Linschotenstraat 27, doosje met postzegels; Staal, Bakenessergracht 40, zwart katje; Kennel „Fauna", Park laan: bruine herdershond, gebracht door Pieper, Soendastraat 5; geel hond je, gebracht door Pater, Da Costastraat 36; zwart katje, gebracht door Heiliger, L. Heerenstraat 9; grys katje, gebracht door De Jonge, Saenredamstraat 33 id. zwarte kat. gebracht door Van Zetten, Alexanderstraat 10; Taan es, Brouwers straat 20, kam; Van Maurlk, Velser- straat 77, kat (witgryze vlekken)Ve- ninks, Anthoniesteeg 13 zw., zilveren halsketting; v. d. Valk, Z. B. Spaarne 62, kap van auto; Perukel, Dorreboom straat 19, kralen halsketting, Van Ber- kel, Zandvoortschelaan 114, groene kin dermuts; Bur. van Politie, Smedestraat, nummerplaat auto G 43570; Vinks, Leidscheplein 19, studentenpet; Slebi T. v. Berkhoutstraat 9, kinderportemon- naie m, inh.; Hounnes, Hoof manstraat 13, zwarte portemonnaie m.inh.; IJland, Parklaan 61, bruine portemonnaie; Hop man, Wagenweg 122, portefeuille met inhoud; Kenselaar, De Clercqstraat 79, bruine portemonnaie met inhoud; Voor- neveld, Teyierstraat 47, ï-ywielbelasting- merk i. etuiv; Boekamp, Kenaustraat 8 H, idem, idem; Bur. van Politiee Sme destraat, idem, idem; Lavin, Vrouwe- hekstraat 24, idem, idem; Van Leeuwen Teyier plein 17, rijwielbelastlngmerk; Borsje, Kampersingel 26, regenjas; Bur. v. Politie, Smedestraat, spoorstok van een wagen, huissleutel, vischmandje Silvis, Gen. Joubertstraat -23, wit zyden sjaal; Van Gelder, Popelingstraat 9 rd.; sierspeld; De Graaf, Rollandstraat 41. bruin damestaschje m. inh.; Bur. v. Po litie, Smedestraat, voetbal. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. ULTRAPH00N GEHOORZALEN DEMONSTRATIES AAN HUIS waa VAKKUNDIG PERSONEEL 8 DONDERDAG 12 JULI HILVERSUM. 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 3.004.00 Uurtje voor wees- en zieken huizen o.l.v. Mevr. Ant. v. Dyk( onder voorbehoud) 6.007.15 Concert door het Trio Verhey. 7.15—7.45 Lezing door Dr. A. B. M. v. Hees: De theorie van het biljartspel. 7.0010.30 Populair concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Kees Pruis, humorist. 10.00 Persber. 10.30 Dansmuziek door Ted Staves and his band van het Casino te Scheve- ningen. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend N.CR.V.-uitzendingen) 12.301.45 Concert. Mevr. A. Duln- kerSprenger, sopraan. Henk Duinker, piano. 5.307.00 Concert. Mevr. R. A. v. d. Horst, piano. H. d. Horst, cello. II. Hermann, viool. 7.30800 Diverse tydseinklokken, ter keuze van de N. C. R. V.-luisteraars. 8.00 Concert. Spr. Ds. J. C. v. Dyk: Jacqueline v. d. Waals. Nclla Gunning, viool. Chr. Cohen, viool. W. Wester- hpud, orgel. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (sopraan, viool, piano). 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Concert-orgel bespeling 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Muziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.20 Nieuwe novellen-voorlezing. 7.35 Pianomuziek van Debussy. 7.45 Lezing: Nature's reaction to Man 8.05 Ph. Monkman en Laddie Cliff met Jack Clarke en H. B. Hedley en G. Myddleton, 8.20 En Ulster-programma. Liedjes, vertellingen en een schets. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the world, 9.50 Nieuwsber. 9.55 Eerï uurtje met Chariot. Vrooiyke muziek en zang. 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS'*. 1750 M. 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 12.502.10 Werken van Ravel en Schumann. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Del Campo, guitaar en zang. Keen Greeve, negerliedjes. G. Col lin, declamatie. LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Liedjes by de luit door Karl Blume. P. Kürten, declamatie. 8.35 „Alles um Liebe". Concert door het Werag-Klein orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 125» M. ZEESEN, 1250 M. 3.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.20 Causerie: Stefan Georges. 9.20 Rhapsodieën van buitenlandsche componisten. (o.m. Hollandsche Rhap sodie, Peter v. Anroy). 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 39» M. 4.35 Pianoconcert. 5.20 Orkestconcert. 8.35 Causerie: Stefan George. 9.20 Rhapsodieën van buitenlandsche componisten (zie Zeesen). BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 6.507.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5010.50 Concert in het Casino te Spa. Amazone 9 Juni te New-York v. Vene zuela en Curasao. Aludra 8 Juli te Santos, Buenoe Ayres n. Rotterdam. Alkald 10 Juli te Genua, Beira n. Rotterdam. Almelo 8 Juni v. Arica n. Iquique. Billiton 5 Juni te Mozambique, ver trok 6 Juli n. Dar es Salaam. Biydendyk 9 Juli te Boston v. Rot- terdam. Eemstroom 9 Juli v. Las Pahnas, Am sterdam n. Dakar. Ganymedes 9 Juli te en van St. Marta n. San Pedro de Macoris. Grootendifk, 8 Juli te Cristobal, Paciöc- kust n. Rotterdam. Grypskerk, p. 9 Juli Ferim, Beira n. Rotterdam. Hermes 9 Juli v. Freetown n. Havré en Amsterdam. Insulinde 9 Juli 21 u.. te Suez, Bata via n. Rotterdam. Jason 9 Juli v. Curasao n. Europa. Kambangan p. 9 Juli Gibraltar, Am sterdam n. Batavia. Koudekerk 9 Juli te Bombay v, Rot terdam. Koningin der Nederlanden 9 Juli v. Algiers, Batavia n. Amsterdam. Kota Radja 10 Juli te Hamburg .„v. Londen. KindqUdijk 9 Juli v. Southampton, Pacifickust n. Rotterdam. Leerdam 9 Juli v. Santander, New- Orleans n. Rotterdam. Madioen, 10 Juli 7 u. v. Havre, Ba tavia n. Londen en Rotterdam. Maasdam 9 Juli te Bilbao, Rotter dam n. New-Orleans. N ij kerk p. 9 Juli Perim, Amsterdam n. O-Afrika. Nlas 10 Juli te Antwerpen van Am sterdam. Oostkerk 7 Juli v. Yokohama n. Vla- divostock. Poeldyk 9 Juli te Rio Grande v. Am sterdam. Patria 10 Juli 6 u. te Sabang. Rotter dam n. Batavia. Rynland 9 Juli te Lagos, W.-Afrik a n. Amsterdam. Randfontein p. 8 Juli Dakar, Beira n, Rotterdam. Rietfontein 9 Juli te en van East Lon don n, Port Elizabeth. Sembilan 9 Juli te Boston v. New-York. Siaoe 8 Juli te Belawan Deli. Siantar p. 10 Juli 4 u., Suez, Batavia n. Rotterdam. Tabanan 10 Juli 8 u. te Belawan, Rotterdam n. Batavia. Vulcan us 9 Juli te Havre, W.-Indië n. Amsterdam. Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 17) J Hy veranderde van onderwerp, klescn, omdat hy merkte dat zyn gast zich de zaak aantrok. Ik heb bericht gekre gen uit re herberg, dat het goed gaat ir.ct dc patiënte van Dr. Cummings. zoo goed als maar eenigszlns te verwachten ls Ze is weer by bewustzijn maar heeft to; du?verre nog geen woord gesproken. Ze zU ov iretnd op het bed en strekt op een eigenaardige, meelijwekkende ma nier cle handen uit en ze kykt rond als of ze ln doodsangst verkeerd. Het kost de grootste moeite om haar te bewegen wat voedsel te gebruiken. Ik zal zien, dat ik li aar morgen hier laat brengen, met een van de meisjes van Marden om haar op te passen. We hoeven deze ge schiedenis niet in de kranten te hebben, alleen al voor het meisje zelf; we kun nen dan later wel uitvinden wie ze ls. Het is bUzonder vriendeiyk van u om zoo goed voor haar te zorgen, zei Plüllp, het zal me benieuwen of het mysterie van haar verschyning ooit op gelost zal worden. Er is alleen een ding dat my buitengewoon treft, voegde hy er by. en dat is dat het bed van Procrustes zyn reputatie op zulk een vreemde manier gelogenstraft heeft. Ik stel veel belang ln het bed van Procrustus, antwoordde Lord Raynour, en ik zal niets onbeproefd laten om het bed. evenals het andere meubilair uit die komer van Silas Marden over te nemen en ik denk. en Lord Raynour lachte hartelijk, dat na de gebeurte nissen van den afgeloopen nacht onze vriend Marden, behalve die paar meu bels. wel zyn heele herberg weg zal wil len doen. Gedurende het uitgebreide, welver zorgde diner, waar slechts vier personen aanzaten, daar Lady Raynour op haar kamer bleef, onderhield lordRaynour zich met Harry over oude meubelen en curio siteiten, waarvan zy beiden groote lief hebbers waren, Greta en Philip hadden het over Greta's verbiyf op Grosvenor Square en de vriendschap die ze me: Dora gesloten had. We kunnen zoo goed opschieten en ik hoop dat ik uw zuster dikwyis zal ontmoeten. Dora was eerst erg verlegen, maar ik lachte haar uit. He is een aar dig meisje en iedereen is vol bewonde ring voor haar. Ze zag er ock erg aardig uit op het bal. ze droegmaar daar zal ik maar niet over praten want dat interesseert mannen toch nooit. Ze ver anderde plotseling van onderwerp. Vindt u het niet jammer van Lady Kenards groenen diamant? Ze verloor hem op den avond van het bal en ze weet zeker dat ze hem nog had. toen ze de laatste gasten goeden avond wenschte. Ze kwam nog ln myn kamer voor ze naar bed ging en ik ben haast zeker dat ze hem toen ook nog aan had Maar toen ze in haar eigen kamer kwam was hy verdwenen en hy is nerens te vinden. Heeft u zuster u er niet over geschreven in haar brief? Ik meen dat u bericht van haar had gehad? zy vertelde my er niet zooveel van als u, miss Franklyn. gaf Philip ten antwoord. ze schreef alleen van het verlies van den diamant. Ik denk dat hy wel teruggevonden wordt, vervolgde liet meisje. .het Ls niet waarschljniyk, dat hij gestolen Ls, denkt u ook niet? Ze veranderde alweer van gespre'.:, een karakteristieke trek van haar. Ein- delUk. toen het uitgebreide diner was afgeloopen stond ze op en verliet het gezelschap, oan haar moeder op te zoe ken. Lord Raynour bracht de twee jongelieden naar hun kamers door het trappenhuis, waarvan aan het einde tie schilderijengalery lag. HU wees op een deur. Dit is mijn kamer, zei liy. en als u soms iets noo- dig mocht hebben, weet jullie waar Jc me vinden kunt. Ik lijd aan slapeloos heid en zit soms heele nachten op, maar ik amuseer mij uitstekend met myn boe ken en men kan beter studeeren als al les stil is. Ze gingen door de schilde rijengalery, verlicht zooals alle kamers in het huis. Dit ls de beroemde Godfrey! Lord Raynour bleef staan voor de beeltenis van een donkeren man, slank en knap, ondanks zyn somber uiteriyk. Hy droeg de typische kleeding uit het Tudor-tyd- perk Hy ziet er niet uit om ruzie mee te maken, niet waar? vervolgde lord Ray nour. Wat ook zUn zonden gewee-t mo gen zyn, hy heeft er zwaar voor geboet. Er wordt gezegd, dat zijn geest in deze galery rondwaart, maar ik kan niet zeggen ooit iets verdachts gezien of ge hoord te hebben en evenmin heb ik ooit iets erover van de bedienden vernomen. Ze lieten Harry by zyn kamerdeur en gingen toen verder tot Philip's kamer. Hier wenschte Lord Raynour zUn gasten goeden nacht. Ik denk wel niet dat je je oogen dicht hebt gehad den afgeloopen nacht! zei hy hartelijk. ik hoop dat je nu goed zult slapen. Als een marmot, antwoordde Philip opgewekt. —Ik zal slapen zoodra myn hoofd een kussen voelt. Bovendien ben ik nog con langslaper en u moet liet my maai- vergeven, als ik te laat aan het ontbijt verschijn. Hij geeuwde en rekte zich uit. Het is buitengewoon vriendelyk om ons zoo welwillend te heïbergen. Een paar minuten later lag hy in bed en in een diepen slaap, overtuigd dat dien nacht hem niets zou storen. Maar na een poosje ontwaakte hy plot seling met het beklemmende gevoel, dat er iets niet in orde was. XXI. Philip lag eenige oogenblikken dood stil. zyn oogen half gesloten^ Hij trachtte zichzelf te overtuigen, dat hy wakker was geschrikt uit een angstigen droom. Missohien hadden zyn overspan nen zenuwen hem parten gespeeld, want het was toch wel te idioot om te veron derstellen. dat hier op Wendlesham Manor zich de reeks van mysterieuze gebeurtenissen zou voortzetten. Het was ook heel wel mogelijk, dat een of ander onbestemd geluid in het huls hem had doen ontwaken. Hy was alweer half in slaap en wendde zich op een gegeven oogenblik met een diepen zucht op zyn andere zij om weer te gaan slapen. Toen door zyn half gesloten oogleden, werd hy zich bewust van een vreemde licht streep over den vloer en de oogen geheel openende, zag hy dat de deur van zyn kamer openstond en dat het licht uit 'n verlicht venster in de gang naar binnen viel. Zyn kamer self was in duisternis gehuld, het raam was gesloten en zware damasten gordynen hingen er voor. Vaag was hy zich bewust dat het vreemd was, dat de deur openstond. Hy kon zich niet herinneren da>hy haar gesloten had. maar Lord Raynour had het zeker gedaan, toen hy van hem was weggegaan. Wannee.r de deur was open blijven staan dan had hy, Philip, liet toch wel gezien, voor dat hy naar bed ging. Het was vreemd maar overver moeid als hij was voelde hij er weinig voor om het electrische licht aan te ste ken. Eenige oogenblikken gingen voor bij, toen werd hy klaar wakker door een geluld naast zyn bed. Een donkere ge stalte, de gestalte van een Jongen man, zooals Philip kon onderscheiden, kwam uit de duisternis naar voren en passeer de nu de lichtstreep op den vloei Er A-as geen geluid van een voetstap, het ieek wel alsof de gestalte over den vloer gleed. Philip zag een paar witte handen, maai- het gezicht bleef onzichtbaar voor hem.Terwijl hy gespannen toekeek, hield de gestalte even stil als in aarzeling, doch gingr toen door de open deur en verdween in de gang. Opeens kreeg Philip zyn volle energie terug. Hy sprong op in bed en keek om zich heen; alles was thans weer donker. De deur was gesloten, hoewel het ver dwijnen van de gestalte met geen enkel geluid gepaard was gegaan. ,<|7orat vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6