HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN PU ROL tm UIT DE PERS. FLITSEN DE WET OP DE NAAMLOOZE VENNOOT SCHAPPEN. FEUILLETON TAXI! TAXI! 5tukaeloopen\ WOENSDAG 11 JULI 1928DERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Een hondenleven door C. v. d. W. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1245 MOEILIJK BESLUIT Als je een paar blokken van het station af, den trein hoort binnenkomen. Zul je hard loopen en de rest van den dag je adem kwijt zjjn om hem toch nog te missen, terwijl je de kans hebt, dat je hem toch nog haalt, als je je niet haast. De Beteekenis der Herzieningen. „Het" was gemaakt van zacht rosé' fluweel, met roze voetjes, een rose rim pelneusje en een roode tong. „Het" stel de geen baby voor, maar eens rasechte Bonzo, met 'n hardrose en een lila oor en een aanstekelijke grijns. gijn wieg stond in een speelgoedwin kel en bestond uit een kartonnen doos met houtwol, terwijl zijn eerste aanra king met het leven niet van de zachtste was. De winkelier schuierde hem name lijk flink af en zette hem toen in de etalage. Hier stond hij tusschen een dwaze hond met zwarte vlekken en hangooren, die Diswal Desmond heette en zeer teruggetrokken was. Aan de an dere kant stond een poes van fel blauw groen fluweel met enorme witte snor ren een een oranje strik, die beslist or dinair aandeed. Alleen als het donker was in de etalage en }ret licht van de lantaarn buiten scheen in haar zwarte knoopoogen (wat een buitengewoon er- fect maakte) keek Bonzo haar wel eens aan, maar overdag, in 't gezicht van de heele stad, was zulks natuurlijk uitge sloten. De dagen gingen voorbij en kleine Bonzo keek vergenoegd uit z'n spleet- oogen, waar plekjes harde witte verf „het licht" in voorstellen. Hij vond het leven overweldigend heerlijk en Dismal letje een saai beest. Op zekeren dag stapte een dame de winkel binnen, wat niets bijzonders was Zij was alleen heel modern en practisch en moest een cadeautje voor een kleins nicht hebben. Dat cad^fctje moest dus ook modern en practisch zijn, boven dien grappig en niet duur. De winke lier vond de dame veeleischend, maar pakte gewillig alles uit en de dame rommelde er vry lusteloos in met eer. keurig wit gehandschoend handje. Tot haar oog op Bonzo viel. Hij was ook zoo rose en zacht en onweerstaanbaar. Zü glimlachte even. streek hem zelfs over zijn lila oor en zei: „Pakt u deze maar in". Bonzo begreep heelemaal niet waarom hij weer in z'n wieg terug moest, hij vond zichzelf net zoowat meerderjarig. Maar toen hij opgelicht werd, begreep hij dat er iets bijzonders gebeurde. Toen volgde er een wanhopige tocht in een benauwd donker hokje. Dan hing hij weer met zn hoofd naar beneden.- dan draaide hij heelemaal op tot hij er ziek van werd. Het was een katterig hondje dat neer gezet en uitgepakt werd. Hü kneep zijn oogen dicht tegen het felle licht dat hem eerst verblinde. Toen voelde hij zich onhandig beetgepakt door twee kleine handen en keek der recht in de oogen van een klein meisje met blonde krulletjes. MaRr hij was al lang blasé op 't pimt kleine meisjes door het geweldige aantal dat hem ge durende zijn étalage loopbaan bewon derd en aangebeden had. Misschien voelde dit kleine meisje dat Bonzo vree- selijk onaardig over haar dacht. In alle geval streek ze met een rose vingertje, op een manier die Bonzo erg kriebelig maakte, over zijn rug, prikte dan opeens in z'n oogen. pakte hem bij zijn oor en slingerde hem onder het uiten va-i triomfantelijke, maar onverstaanbare oorlogsin-eten hard in het rond. Zij gooide hem door de kamer, waar hij in een hoek versuft bleef liggen. Hij kwam pas weer bij door het koor van kreten: „Kitfcy, stout kind. dat lieve hondje Maar deze twee jeugdige rose wezentjes haatten elkaar op een onverzoenlijke manier, met het gevolg dat Kitty over al in huis rondliep, opgewekt verder speelde en vergat omdat ze mcnsch was- terwijl kleine Bonzo in een la van eer kast opgeborgen werd met een verdrie - tig hart cn heimwee naar z'n ouden vriend Disnal, die toch eigenlijk eer heele verstandige hond was. Maar het ge.uk komt dikwijls tot die genen, die er niets van verwachten. En zoo kwam het ook tot Bonzo. Toch was het begin zoo heel gewoon. Op zekeren dag werd de la, waarin hij lag, open getrokken. Hij zag een bruin verbrand gezicht, heel licht blond haar en daar onder zag hij zooveel felle kleuren, dat hij z'n oogen weer dicht kneep. Hij wist immers niet, dat het een Jumper was, gedragen door Kitty's broc-r, den ten niskampioen, om wiens handteekening gevochten werd! Iedereen deed moeite met hem te praten, zich met hem te la ten ïotografeeren en in de krant te staan.Het kleine hondje begreep niets van die buitengewone eer. Het hoorde alleen een vroolfjke stem: „Hal- j lo. wat hebben we hier?" en toen werd hy bijr zijn lila oor gepakt en te voor schijn gehaald. En de vroolijke stemt naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP. 14) „Een klant van Jersey moet het heb ben verloren", zei Ben bij zich zelf. „Het zou mij niet verwonderen, dat er al een beloontng voer is v.ti tloofd". Dan kwamen er een menigte gedach ten: hij moest den armband naar de politic brengen. Er aangifte van doen. Hij moest dc kranten razien. Misschien kon hij Jersey's adres aan de garage krijgen.... Een kerkklok, die elf uur s.'oeg bracht, hem weer op aarde terug. ,Ik zal hem Rose laten zien en het benieuwt mij. wat zij er van zal zeggen", besloot hij haastig en deed den armband in zijn vestzak. Dan met een kracht, dat hij de Schildpad bijna van de sokken trok, reed hij naar het huis van Mr Schermerhom. „Nu zullen wij eens zien!" dacht hij. terwijl zijn hart bijna ophield te klop pen. Eerst gebeurde er niets, ten minste niets, wat het oog kon zien. Maar in de mystieke sfeer, ergens in lederen man. ir. die onzichtbare arena, waar hij zijn 1 lachte en Bonzo's hart klopte toen hij meegenomen werd. Hij voelde meteen een heele groote sympathie voor den jongen met het bruin verbrande gezicht, die hem in de zak van zijn blaser stopte, zoo dat zijn kop vergenoegd de wereld in keek. Dit was het begin van zijn nieuwe carrière. Mascotte van den tenniskampioen. En toen hij veel later oud en vuil was geworden, vond hij dit nog steeds den glorietijd uit z'n leven. Samen kwamen ze de roode baan op met de fel-wlte lijnen. Dan werd Bonze naast het net gezet, en alles was vol 2on en licht en schelle kleuren. En als de baas won, kwam het immers door hem? Hij maakte dat hij %on ten minste dat dacht kleine domme Bonzo, en hij was vol zelfvertrouwen. Maar eens, een paar maanden later, toen de baas niet zoo goed speelde als anders, klopte Bonzo's hart van angst, toen be greep hij dat hij zichzelf overschat had dat de overwinning wel degelijk van den baas afhing. Hij dacht nog een heele- boel meer en was lang zoo zorgeloos en gelukkig niet als vroeger. Het is oor niet goed voor kleine honden zoo men- schelijk te zijn en het wordt bovendien heelemaal niet van hem verwacht. Toch hechtte hij zich nog meer aan de baas me z'n bruine gezicht en 's nachts zat hij dikwijls rechtop en waakte over het tennisracket. Dan zuchtte hij en er was een zwaar gevoel in zijn houtwollen hondenhart. Toen de zomer bijna om was kwam ook aan deze periode weer en einde. Bonzo's noodlot maakte er een einde aan.er kwam weer een rose wezen op de tennisbaan. Zij lachte zoo tegen de baas dat hij het kleine hondje ver gat. Soms hoorde hij ze samen praten, als hij vergeten in een hoekje lag. Maar hij vond per slot de conversatie van Dismalletje en hem toch op een veel hooger peil staan en hij ver langde terug naar de winkel en naar de ordinaire poes met de zwarte knoop oogen, die toch wel heel erg lief tegen hem geweest waren. Toen de zon dien dag onderging over een wanne, stralende wereld lag een klein hondje vergeten bij het net. Hu was heelemaal alleen en bang voor den avond die al begon te vallen, omdat nij nog nooit een nacht buiten was geweest. Maar toen hij de hoop al bijna heele maal had opgegeven kwam ei- een man met een klein boos gezicht. Die pakte hem ruw op, draaide z'n pootes in de rondte en stopte hem met z'n kop ver keerd om in een zak. Daarna liep dc man verder om te zien wat op de baan vergeten was. Die nacht lag Bonzo als gevonden voorwerp tusschen een paar ballen, een schoen en een poederdoos. Maar ook een nacht gaat voorbij en weer kwam ei- verandering in zijn leven. Want de man had familie, heel veel familie.. En daaronder was een neef. die taxichauffeur was. Hij had ecu schorre stem en droeg kleurige dassen. Hij vond zich zelf erg mooi en had graag dat de meisjes dat ook vonden. Toen hij Bonzo bij z'n oom zag liggen pakte hij hem een beete minachtend op. 'Hij grinnikte door, en Bonzo haatte hem om zijn vettige zwarte handen met de vuile nagels. Hij verlangde naar z'n eigen baas, hij wilde alles liever dan mee gaan met dien man met zijn dom- men grijnslach, die hem ronddraaide, besluiteloos. Weer maakte Bonzo's noodlot er een einde aan. Er klonk lachen in de gang. „Je meissie, Piet", zei de oom. Ze kwam binnen en natuurlijk zag ze het kleine hondje op tafel liggen. Hij was al wat verkleurd, de staart zat een beetje los. Hij haatte en had verdriet, maar toch was hij onweerstaanbaar. En daar door vond ze hem nu net precies ge schikt om voor op de auto van Piet te zitten. Zoo gebeurde het, maar veel dingen kunnen iemands leven verkorten. En den eersten nacht de beste moest Piet met z'n wagen urenlang voor een café in de stad staan wachten. Het begon zachtjes te regenen, het licht van de lantaarns weerspiegelde z!ch ln het nat te asphalt. Langzamerhand voelde Bon zo de druppels op zijn kop. ze doorweek ten zijn lijfje, ze verblindden hem. maakten hem ziek, deden de kleurstof uit hem verdwijnen en hij voelde hoe het leven langzaam uit hem wegvloeide. Niemand merkte het einde van zijn hondenbestaan. Zijn overschot is klein, vuil en stoffig en gaat te snel voorbij om te worden opgemerkt. belangrijkste kampen voert en zijn grootste overwinningen behaalt, kwa men zes olifanten langzaam aanwan delen en bleven naast elkander staan en Ber.'s hart scheen eens diep te ade men eer hy er over zou springen. maar hy deed "net nog niet. „Misschien heeft zy mij berkend en wil niet naar bulten komen", dacht hi), terwijl hij zün gezicht nog wat dieper in zün kraag verborg. Een kudde kameelen verscheen vaag en stelde zich op naar de olifanten. „Misschien heeft de oude baas mij gisteren aan de telefoon gehoord en aal hü in plaats van haar naar bulten ko men". Nu kwamen er giraffen en plaatsten zich naar de kameelen en nog wachtte Ben's hart ademloos en hij stikte büna. Maar toenwerd de huisdeur ge opend en met een snellen blik uit den hoek van zijn oog. zag Ben haar. schoon als de morgen, stralend als de lente en een paar maal een aanloop nemend op de springplank, vloog Ben's hart over alles heen en hü werd er zoo duizelig van. dat hü geen woord kon uiten. Zij droeg een zwarten mantel met een hoogen bontkraag en aan den arm hing een van die mooie taschjes. waar meisjes al hun geheimen, in bewaren. Dit klinkt niet erg chromatisch, maar als zü gekleed was geweest in al de kleu ren van den regenboog, zou zij geen minder effect hebben gemaakt op Ben's SCHERPE CBÏTTEK OP DE POSITIE VAN DEN VOLKSRAAD. Het Sem&rangsche blad ..De Locomo tief'. dat onder de vroegere leiding de steunpilaar in Indlë van den Volksraad was, oefent thans in een hoofdartikel scherp critiek uit op de positie van den Volksraad. Het blad schrijft, da: „de Volksraad er is, en de pubheke belang- stelling er niet is." De gebreken nagaan de. die aan het stelsel van den Volks raad kleven, concludeert het blad. dat: lo. de samenstelling van den Volks raad niet representief Is; 2o. de groeps- vertegenwoordigingers vaak niet het oordeel geven van de groep, die zij vertegenwoordigen; 3o. slechts weinige leden kunnen spreken namens een par- tü. <Üe iets beteekent: 4o. enkele leden, die vrijwel niemand achter zich heb ben. zich liet meest doen gelden; 5o. daardoor de kritiek van de links poli tieke groepen op het gezag sterk over wegend is; 6o. het contact van de leden met htm groep gering is en steeds gerin ger wordte naarmate de leden van den Volksraad meer en meer te Batavia gaan wonen; 7o. het kiesstelsel gebrekkig is en bij de herziening wederom geen re kening zal worden gehouden met het element bezit; 8o. de benoemingen soms zeer moeilük zün. doordat slechts wenigen het lidmaatschap kunnen aan vaarden in verband met hun werk; 9o. daardoor de stem van de praktijk te zel den wordt gehoord en Indie onder het euvel van beroepspolitiek gaat lyden; en 10. geen moeite wordt gedaan tot organisatie van dat deel van de Euro peanen. dat niet rood is en zich niet re kent tot de confessioneele groepen of tot het IK.V.," zoodat de Volksraad, on danks de individueele toewüding van vele leden slechts weinig bereikt, wat niet ook verkregen zou worden, indien het zeer kostbare college niet bestond, dat verschelden maanden vergadert, en dat de regeeringsmachine büna ont wricht door zware eischen, die de nood zaak van voorstellen, toelichtingen en weerleggingen aan de departementen stellen. DE LEIDING BIJ DE RIJKSVERZE KERINGSBANK. De N. Rott Crt. wijdt een hoofdarti kel aan de geuite wenschely'kheid om. nu de heer Noest op 1 Januari 1929 zijn iiuictie als president-directeur van ae Rijksverzekeringsbank wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd zeer neerleggen, de directie tot één persoon terug te brengen. Het blad stelt de vraag of een één hoofdige directie is te verkiezen boven den huldigen toestand waarbij er één président-directeur en een gewone direc teur is. Het bezuinigingsrapport aangaande de uitvoering van de sociale verzeke ringswetten. uitgebracht door de com missie-Van IJsselsteün is nog steeds niet gepubliceerd, echter heeft het Volk van 18 October 1927 een en ander gepubli ceerd aan de hand van een resumé van den heer Kupers over dit rapport. Zoo deelt de heer Kupers mede, dat de Raden van Arbeid als zelfstandige organen zouden moeten worden ver vangen door, of getransformeerd in, bü- kantoren van de Rijksverzekeringsbank Aldus beoogt laate'-rmoemde commis sie waarschünlük, grooter eenheid in de uitvoering van de sociale wetten te brengen in verband waarmede dan de Verzekeringsraad zou kunnen verdwij nen. Aan het hoofd van de Rüksverzeke- ringsbank zou alweer volgens de mede- deeling van den heer Kupers, een één hoofdige directie komen, die geen ver antwoording aan den minister schuldig zou zün, maar blijkbaar wel aan een Raad van Toezicht, bestaande uit niet- bezoldigde leden. Een uitermate belangrük voorstel lig: mitsdien bü minister Slotemakev de Bruine op tafel en het is; volgens de N. R. Ct... onvermijdelük. dat de minister omtrent deze voorstellen van de com missie-Van IJsselsteün een beslissing neme. voor en aleer aan een eventueele vervulling van de vacature-Noest mag worden gedacht. Men kan zich nu afvragen waar vol gens des heeren Kupers mededeelingen de directeur geen verantwoording aan den minister schuldig zou zijn, of de minister, als het beleid van den direc teur hem niet bevalt, dezen niet za! kunnen ontslaan. Voorts is het blad ingenomen met het ontworpen advies, „er zit lün in de stellen der commissie. De herziening 3n reorganisatie van de uitvoering?-orga nen is gTootsch gedacht. Het moet voor nieuwen directeur een schoone taak zün. de huidige, totaal vergroeide admi nistratie van al zijn fouten te zuiveren." Tot slot critiseert de N. R. Ct. de ge heimhouding van het rapport, welks pu blicatie. o.a. ook in verband met de Ziektewet van veel belang geacht kan worden. bewustzün. Zü lachte een beetje en keek naar het raam van de taxi alsof zü een zekeren jongeman verwachtte te zien. Ben reikte met den arm achter het stuur uit, opende de deur voor haar, nog steeds recht voor zich uit. kükend en zün hoofd zoo diep mogelijk in zün kraag gedoken. „O!" zei Rose, ziende, dat de taxi ledig was en dan als een onbeschrüfe- lüke echo zei zü weer: ,„Oh!" en toen wist Ben, dat hü ontdekt was. Zün hart liep weer naar de spring plankZou zü instappen? En ja, zü stapte in! Zij sprong er bü na in en trok zachtjes de deur toe. En hoewel hü er niet heelemaal zeker van was, meende hü een hartclük schater lachen te hooren in 't binnenste van de Schildpad. Hü reed vooruit, links vrfn de vüfdo Avenue en misschien kun je wel raden dat het niet lang duurde, of miss Par- rish liet de voorruit zakken, die haar scheidde van den chauffeur achter het stuur. „Ben", fluisterde zünota bene de eerste keer. dat zü hem Ben noem de„Als Je eens wisthoe raar je er uit ziet en hoe vreeselük je my verrast hebt!" Hy moest wachten, tot zij uitgelachen hadBen reed voort in een tamelijk vreemde stemming, zich verwonderend waarorr. hij er zoo raar uitzag, dat zü hem uitlachte. IL De hoofdpunten van de herziene wet mogen wij thans wat nader bezie:. Wü komen, dan allereerst bü de kwestie van de bevoegdheid der alge- meene vergadering van aandeelhouders. De tegenwoordige wet staat op de ba sis van de souvereine rechten van de vergadering. En ook de nieuwe wet doet. behoudens sommige uitzonderingen de hoogste macht toevallen aan ae alge- meene vergadering van aandeelhouders. Er kunnen echter bepalingen worden opgenomen in de acte van oprichting. d:e deze macht te veel beperken, na.tr de grondslagen van de wet vooral naar de eischen van het algemeen be lang waarom in het belang der aan deelhouders een zeker tegenwicht is vastgesteld. Het beheer blijft, volgens Mr. Donner berusten bü hetbestuur. De balans moet worden opgemaakt door het bestuur en de commissarissen, en in de algemeene vergadering worden vastgesteld. Door de groote beteekenis. die in het ontwerp aan de aandeelhouders is toe gekend, vreesde men, dat de algemeene vergadering het in de hand zou nebben weieens tegen het belang der N. V. in, het dividend te bepalen en minder te reserveeren, dan wenschelyk is. Hiertegen zette minister Donner de wetsbepalingen, die niet uitsluiten, dat in de statuten bepalingen worden ge steld t. a. v. de afschrüvingen, zoodat de statuten van invloed zün op de wüze, waarop de winst- en verliesrekening wordt gemaakt. Eenige mitigatie betee kent dit. Voorts wees de minister er op. dat de winst den aandeelhouders vol gens de wet slechts ten goede komt „voor zoover niet bü akte van oprich ting anders is bepaald": er kunnen dus beperkende bepalingen omtrent reser ves zün, waarbij weer aan het bestuur een beslissende rol is gegeven. Ook in andere opzichten is de souve- reiniteit der algemeene vergadering be perkt. De wet kent bepaalde besluiten, die de algemeene vergadering moet ne men maar ook ten opz. vair d:e beslui ten, die de algemeene vergadering als dringend recht krügt toegewezen Is in de wet vastgelegd, dat er een gequalifi- ceerde meerderheid kan zün voorge schreven. Büvoorbeeld bü ontslag van bestuur e.d. kan men een nader om schreven meerderheid in de statuten ischen. Voorts laat de wet ruimte, om voor weer anders omschreven besluiten de voorafgaande goedkeuring van pre ferente aandeelhouders of van obliga tiehouders. De kwestie rond de bevoegdheid van de algemeene vergadering heeft büzon- defe waarde in verband met de mogelijk Eindelük kon zy weer spreken en zei. naar voren leunende: „Je zei. dat Je een verrassing voor me had. maar ik kon niet denken En dan: „Waar ter wereld heb je deze taxi gevonden?" ..Ik kocht ze", zei hy een beetje kortaf ..Kocht je die?" riep z(j uit met wüd geopende oogen. „Bedoel je, dat je taxi chauffeur gaat worden?" „Neen, enkel om je te laten ryden". „Maar. Ben,dat begryp ik niet. Wan neer heb je ze gekocht.... vanmor gen?" „Neen", zei hy. Vrijdagavond. „En nog tameiyk ontstemd, omdat hU er zoo raar uitzag, misschien onwillekeurig haar een verwyt willende maken over haar vrooiykheld, hernam hy: „Toen het zoo hard regende, en ik je absoluut op tüd thuis wilde brengen. Ik kon geen taxi krygen, hoeveel ik voor de vracht booden toen, wel. toen kocht ik deze en heb nog geen tyd gehad om ze weer te verkooixm". ..B-e-n'" ZU had een van de kleine voorbankjes naar beneden geklapt, terwyl hy dat vertelde en nu ging zy daar zitten, met haar elleboog op den rand van de voor ruit en haar gezicht heel dicht by het züne. En toen zij zyn naam zoo uit sprak. kon Ben het niet helper., maar hij moest haar aanzien, al zouden zy met een vaart van 90 in het uur langs een afgrond hebben gereden met enkel ruimte voor de wielen. held der z g. oligarchische clausule. Deze clausule beteekent het voorbehoud bij statuten, dat de bestuurders moeten ge kozen worden uit een bepaalde groep van personen, b.v. personen van be paalde nationaliteit. Een bepaling, die van beteekenLs kan zyn voor het hou den van belangryke bedryven binnen d Nederlandsche grenzen. Eigenlijk was volgens de bestaande wet de oligarchische clausule niet toe laatbaar. Toch kwam zy in de prac- tyk dikwyis voor. vooral in den oorlogs tijd (omstreeks 1916) is zü meer alge meen aanvaard. De heer Kooien de oud- Kamerpresident. heeft als Kamerlid op 7 Mei 1912 een Interpellatie daarover ge houden en gezegd, dat de autocratische of. oligarchische clausule in stryd was met de Ietter in den geest van de wet. De nieuwe wet nu heeft geheel naar den opzet daarvan om te verhoeden, dat door cie oligarchische clausule, die het bestuur in handen van bepaalde menschen brengen kan. de rechten der aandeelhouders worden geknot, deze geheele kwestie geregeld in enkele bepa lingen, die t. a. v. de mogeiykheid van oligarchische bedoeling ruimer is dan het ontwerp-Heemskerk. De wet legt vast, dat de benoeming van bestuurders door de algemeene ver gadering moet geschieden. Maar mankt het door middel van restricties in de acte van oprichting mogeiyk, dat bestuurders gekozen worden uit een bindende voordracht, niet alleen van commissarissen, maar ook van anderen b.v. van preferente aandeelhouders, ter- wyi zy bovendien dc bepaling bevat, dat alle oligarchische clausules, zooals op het oogenblik by N.V. (b.v. by de Ko- ninkiykc Olie) voorkomen, onbeperkt kunnen gehandhaafd blijven. De oligarchische clausule kan door de algemeene vergadering, onder bepaalde voorwaarden gebroken worden. Daar voor is noodlg, dat het besluit tot bre king genomen worde met 2 3 der uit gebrachte stemmen, vertegenwoordi gend meer dan de helft van het ge plaatste kapitaal. De nieuwe regeling maakt geen on derscheid tusschen de open en de be sloten vennootschappen. geen onder scheid, t a.v. de terreinen van beider werkzaamheid, de wyze. waarop het aan deelenkapitaal verkregen wordt. de vraag der openbaarheid van balans en winst- en verliesrekening, de juridische verhouding der deelnemers onderling etc. Open en besloten vennootschappen. De eerste zyn zuivere kapitaal-asso ciaties en doen dan ook. ter verlcry- ging van haar aandeelenkapitaal een Hy had nooit tranen ln de oogen van een meisje gezien, maar nu moest hy gauw liet hoofd omwenden, want hij had zoo'n raar gevoel in zyn neus. alsof hij ook zou kunnen huilen. Voor een hccic poos waren beiden stilzwijgend. „Ik wou. dat je «topte", hernam zü dan, „dan kau ik naast je gaan zitten". „Dat gaat niet, er is maar ruimte voor een. Maar als wü bü een bloemen winkel komen, zal ik stoppen". Eer zü daar binnengingen, deed hü zün regenjas uit en stopte die onder den bok. Rose koos drie van liaar naam- genootendrie donkerroode en toen zü builen kwamen, stonden zü naast de taxi en hielden plechtige vergadering. „NatuurlÜk zou ik Je naar Grand- Central kunnen brengen", zei hU. „maar lk dacht, dat je naar New-Rochelle wil de. Ik ber. er nooit geweest maar hot Is rie' ver en me dunkt, ik zal den weg wel vinden". „O Ja. dat. is goedmaar ik vind het niet prettigJU achter het stuur en lk in de taxi". „Och, dat hindert niet Je kunt dicht bü dc voorruit zitten, zooals je zooeven deed. Dat is net zoo prettig als dat Je naast mü zat". Hij hielp haar instappen cn sloeg aan. als een echte chauffeur, maar zij trok 'n gezicht tegen hem. Bü de Plaza draaide hü het Central Park in en daar het verkeer op dien mooien Zondag Opdruk verboden). beroep op de geldmarkt. De andere, ge woonlijk „familie-vennootschappen" ge noemd. zün die N.V. waarbü tusschen de aandeelhouders een nauwere onder linge band. van familie- of vriendschaps relatie bestaat. In vele kringen .heeft men gemeend, tegen het uitblijven van eer. onder- scheld tusschen open en besloten ven nootschappen te moeten opkomen. vooral om der. eisch van "n onderscheid tusschen open en besloten vennoot schappen te moeten opkomen, vooral om der. eisch van openbaarheid, welke voor alle N.V. gelijkelijk gelden zal. Tegen den eisch van openbaarheid, om dat men voor d- besloten vennootschap pen. die omstreeks 80% van alle N.V. uitmaken, veel kwaad vreest van con currenten. die de balans en de winst en verliesrekening bü publicatie gaan bestudeeren. Wanneer ondanks deze critiek de eisch toch werd gehandhaafd dan geschiedde zulks omdat de regeerir.g van de gezondheid der critiek niet overtuigd was. maar daarenboven om dat in den verschüningsvorm der N.V. zooveel algemeens werd opgemerkt, dat alleen voor algemeene bepalingen aan leiding werd gezien. Het algemeene: voor ae schulden der vennootschap zün de aandeelhouders pcrsoonlük nimmer aansprakelUk en derden hier het voornaamste der overweglngon steeds op de bezittingen der N.V. aange wezen. De publiclteitselsch werd nood zakelijk geacht ter Instandhouding van het vermogen der vennootschap met het oog op derden-schuldeischers. De eisch van publicatie is gebaseerd op de beperkte aansprakelijkheid bü de N.V. Zü beteekent. dat het bestuur der N.V. verplicht ls, binnen 8 dagen na de vaststelling van dc balans en de winst- en verliesrekening, volledige af schriften dier stukken cn van de toe lichting. ter inzage voor een ieder, neer te leggen aan het kantoor van het han delsregister. Waar er nu geweldige oppositie rees tegen dezen public!teltseisch om de over weging. dat niemand iets met de be sloten N.V te maken heeft, zegde de minister de instelling van een commissie toe, die dit punt nader heeft te bezien. WüzlgLng op dit punt is dus niet on mogelijk. (Slot volgt) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ai 60 cent* per regel. voeten,verzacht j JT'JÊBÊ en geneest men met y 4^B Do©. JOSO Tab* 40 £*J I Bi; Apoth ca Drogldca j drukker werd, had liU genoeg tc doen om uit te küken. Maar Rose behoefde dat niet. Zü zat zoo dicht mogelyk bü de voorruit en nadat zij een beetje ge neuried had. begon zü heel zacht Je/ zoo. dat alleen Ben het kon hooren een melancholiek liedje te zingen. Ben dacht na over zün leven, eer hü met haar kennis had gemaakt en kon niet begrüpen. hoe hü het had kunnen uithouden. „Houd Je van muziek?" vroeg zü. „Natuurlijk, ik ben èr dol op!" ..Heerlijk!" zei zU droomerlg, alsof zy ln zichzelf sprak. Een paar maal moest Ben den weg vragen, maar weldra vond hU. dat het beter was met den stroom mede tc gaan. Toen eü den Parkweg bereikten, zei Rose: „Ik wed, dal er wel mooie land wegen in den omtrek zün, als wü ze maar konden vinden". „Ja, maar wy zouden kunnen ver dwalen. Hoe lont zou je by Je tante ln New-Rochelle willen zijn?" „Och, het komt er zoo precies n'.et op aan.... laten wü zeggen, tegen twee of drie uur". Belden keken uit naar landwegen en toen zy by een bocht kwamen. l!e: Ben de Schildpad keeren en reed noordolük. „Nu ziet het er beter uit", zei Rose, toen ze hier en daar het open land te zien kregen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9