DE NATIONALE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN MARKTNIEUWS. De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 JULI 1928 SPORT EN SPEL. Groote Haarlem sche successen. Het Spaarne kampioen in de nummers Vier en Double Scull! Laga wint de Acht, Günther van de Amstel de Skiff, Dare Devil de stuurmanlooze twee. Merkwaardige incidenten. DE KAMPIOENEN VAN NEDERLAND. De tweede dag van de Nationale Roeikamploenschappen te Sloten, die tevens de belangrijkste was, heeft een merkwaardig en in sommige opzichten sensationeel verloop gehad. Allereerst spreken wy onze vreugde uit over het lelt dat onze Haarlemsche vereenlging „Het Spaarne", twee nationale kam pioenschappen heeft veroverd een ongekend succes dat de kroon zet op een prachtig seizoen, waarin steeds stijgend enthousiasme en een sterke clubgeest haar tot een gansche reeks overwinningen hebben gebracht. De jonge vier van Het Spaarne start te op deze kampioenschappen voor het eerst in de seniores-klasse. en versloeg eerst Triton's oude vier, na een zeer scherpen strijd, met twee lengten, en in de finale de Aegir-Hunze combinatie, met drie lengten Daarin werd de beste tijd gemaakt nJ. 7 min. 21 seconden. De ploeg bestaat uit: W. Gimpel (boeg). J. Helms, T. de Vries, G. Terwogt (slag) en Ir. P. C. van Niftrik (stuurman). Zij Is gecoached door den secretaris der vereeniging, den heer W. K. Borg man. Bij Het Spaarne heerschte niet min der groote vreugde over het succes van de double scull-ploeg, P. D. Timmermans (boeg) en H. Cox (slag), die pas een paar weken in een van De Maas geleende boot geoefend had en er niettemin in slaagde om de doortralnde Hoop-ploeg, die in den voorwedstrijd Laga geslagen had, de nederlaag toe te brengen. Een groote satisfactie ook voor den coach den heer T. Ph. Adrian, bestuurslid van Het Spaarne. en wel het allermeest voor Cox. die jarenlang onvermoeid strijden, waarin hij ettelijke teleurstel lingen heeft moeten ondervinden naast zyn vele successen, eindelijk met een kampioenschap bekroond ziet. Vóór Timmermans, een zeer veelbelovend jong sculler, was dit de eerste prijs die hij op een nationalen wedstrijd behaalde. Een goed begin! Aan sensationeele Incidenten was, zooals gezegd, deze wedstrijddag, die door een paar duizend enthousiaste toe schouwers werd bijgewoond, rijk. Het begon al met het tweede num mer van het programma de vierde heat van de Tweeriems gieken met. stuur man. Daarin startte de Spaarne-twee, dezelfde die het juniores-nummer op de Koninklijke gewonnen had, tegen de oude twee van Willem m. Het Spaarne was het best weg, maar daarna bleek weldra dat de ploeg niet zoo goed pakte als op de Koninklijke. Willem III uitstekend roeiend in zeer hoog tempo liep uit en hoewel Het Spaarne door een spurt den achterstand wat verkleinde leidden de Amsterdammers, toen 13 a 1400 M. waren afgelegd, met 21/2 lengte. Op dit moment geschiedde het onverwachte. De Willem in twee had juist gespurt toen de boeg „een snoek ving", waardoor de boot omsloeg! Onmiddellijk liet Het Spaarne loopen, en de lange file auto's en fiet sers op den wal kwam tot plotselingen stilstand. De Spaarne-twee roeide naar den wal er. deelde mede aan den kamp rechter, dr. Marres, dat z(j geen ge bruik wenschte te maken van de regle mentaire bepaling die haar, door een voudig naar den finish te roeien, de overwinning zou hebben verschaft. Het Spaarne erkende de Willem m-ploeg, als gevolg van haar voorsprong van 21/2 lengte op 1300 M., als sterker, en wenschte haar de kans te laten om in de finale uit te komen vooral met het oog op het belang van de uitzending van de sterkste ploegen naar de Olym pische Spelen. Derhalve zou Het Spaarne wachten tot de Amsterdamsche ploeg weer In haar giek zat, en haar dan vóór laten gaan door den finish. Aldus geschiedde. De Amsterdammers zwommen naar den wal, bestegen hun boot weer en roeiden (met een gebroken roer) langzaam naar den finish, ge volgd door de Haarlemsche twee, die ongeveer tien minuten had gewacht. Vanavond starten dus in de finale Twee-met-stuurman Die Leythe en Wil lem m. De onmiddellijk volgende finale Dou- bie-scull had een sensationeel slot. Het Spaarne (Cox-Timmermans) dat over vrijwel de geheele baan met een lengte geleid had, verstuurde zich op de laatste twintig meter en raakte in het oeverriet. Door hard door te rukken slaagde de ploeg er toch nog in om met een metei voorsprong te winnen. Emotie nummer drie kwam in het skiffnummer, dat Gunther op supe rieure wijze won. maar niet dan nadat hij Pieterse, die in zijn baan was geko men en toen nog vóór lag. had aange varen. Gunther liet loopen en appelleer de, waardoor Pieterse. die doorroeide, vier lengten voorsprong kreeg. Daarna zette Gunther hem na, liep tot Ieders stomme verbazing de vier lengten in, nam zelfs nog een lengte voorsprong en won schitterend. De aanvaring recht vaardigde Pieterse's disquallficatie reeds, maar dit was een veel waardiger zege. 's Avonds werden in Parkzicht te Am sterdam de prijzen uitgereikt en verga derder. de coaches der winnende ploe gen met het bestuur van den Neder- iandschen Roeibond, waarbij bleek dat dit weinig neiging voelde om de diverse winnende ploegen ter Olympiade af te vaardigen. Alleen Gunther wordt blijk baar als tegenstander van internatio nale klasse beschouwd. Ten aanzien van de Spaarne-ploegen is nu sprake van de vorming van twee combinaties. De eerste, een vier. zou bestaan uit twee roeiers van de winnende Spaarne- ploeg en de Nereus-roeiers Bon en Wal ler. De tweede, double-scull, zou bestaan uit Cox (Het Spaarne) en Constant Pieterse (Koninklijke). Deze combinaties zijn nog niet defini tief. Vanavond wordt er weer verga derd. Naar mijn meening belooft de combinatie Cox-Tli mei-mans bij voort gezette training meer dan Cox-Pieterse maar de ultime beslissing in deze za ken is bij den Roeibond. Combinaties van verschillende vereenigtngen hebben zelden succes gehad. Het is mogelijk dat de gecombineerde vier zou slagen. Ondanks haar qualitei- ten en haar snelheid is de door de Spaarne-vier gemaakte tijd (7.21) niet internationaal. Het is trouwens een ju- niores-ploeg. wy zullen moeten afwach ten wat thans geschieden gaat. De winnende Laga-acht leek mij lang niet op internationaal peil. De Dare De- vil-stuurmanlooze twee (Van Wankum en Van Suylekom) roeide in een row- over 7.59 1/5, hetgeen lang niet goed genoeg is. Deze twee heeft wel eens veel beter geroeid. Met de Nederlandsche kansen ter Olympiade ziet het er, afgaande op de te Sloten gemaakte tijden, niet roos kleurig uit. Twee met stuurman, 3e heat. 1. Die Leythe, 2 Laga op 11/2 lengte. Tijd 8 12.6. Die Leythe nam in deze race da delijk de leiding en stond deze, ondanks alle pogingen van Laga, niet meer af. Opmerkelijk was het verschil tusschen den langen rustigen slag der Leidenaren en den korten snellen slag van Laga. 4e heat 1 Willem III, 2. Spaarne. Tijd niet opgenomen. Willem III toonde zich dadelijk de sterkste, roeide zuiver der en had op de helft van de baan 2 lengten voorsprong. Tusschen 1300 en 1400 meter geschieden het reeds be schreven incident. Na het oponthoud kalm verder roeiend liet Spaarne de tegenparty eerst door de finish gaan. Double Scull. 1. Spaarne, 2. De Hoop (enkele meters). Tijd 7,13.4. Kampioen van Nederland double sculL TIMMERMANS de Een spannende race van begin to! eind, schitterend door Cox en Timmer mans van Het Spaarne geroeid. De Haarlemsche ploeg start sneller en blijft ondanks het heftige spurten van De Hoop voortdurend iets voor. Vlak voor de finish is er licht tusschen de booten. Dan verstuurt Spaarne zich, maar dank zy een paar krachtige halen, dwars door het riet van Timmermans, passeert het Spaarne nog met een paar meter voor sprong de finish. Twee zonder stuurman. Row-over Dare Devil Club. Tijd 7 min. 59.2 sec. De Dare Devils hebben weieens betere races, (of liever gezegd row-overs, want dit schynt altijd hun ontmoedigend lot te zyn) geroeid Achten: 1. Laga, 2. Amstel 21/2 leng ten. Tyd 6.39.4. Amstel maakt de beste start, maar door fel spurten is Laga op 500 meter reeds byna een lengte voor, welke geleidelijk nog met een halve '.engte wordt vermeerderd, tot Laga" met een prachtige eindspurt en door verslapping van Amstel met een voor sprong van 21/2 legte door de flnsh gaat. Skiff: 1. Günther (Amstel), 2. Pieterse 7484 (Koninklijke) 1 lengte. Pieterse neemt bij de start dank zy zyn hoog tempo (volgens Engelsch systeem( eeni- gen voorsprong. HU blijft sneller slaan dan Günther. Pieterse houdt slecht richting en Günther vaart hem op 700 meter aan. De Amstelman steekt de hand op en laat loopen. Pieterse roeit door en Günther gaat hem, met vier lengten achterstand achterna. De Am sterdammer weet dan op de laatste 1000 meter niet alleen deze vier lengten in te loopen, maar nog een lengte voor sprong te nemen. Een schitterende pre statie. Vier met stuurman. 1. Het Spaarne, 2 Aegir-Hunze Combinatie, 3 lengten. Tyd 7.21. Prachtige race van de Spaarne vier, bestaande uit Gimpel (boeg). Helms de Vries, Terwogt (slag), en v. Niftrik (st.) Alleen op de eerste 200 meter was er werkelijken stryd. Daarna begon Het Spaarne, dat veel beter roeide, uit te loopen: bij 1000 meter waren zy ander halve lengte voor, aan de finish drie lengten. De Aegir-Hunze boot dornpte bij lederen slag door verkeerde gewichts- verdeeling. Deze Spaarne zege werd met enthousiast applaus door de tribune be groet. LAWNTENNIS. TOURNAMENT HUYSTEE Heerenenkelspel: Ramaker sl. Leeu wenberg 61, 2^—6, 62. Damesenkelspel: mej. Vorstman J mevr. Huystee 64, 64. Gem. dubbelspel: mej. Povel en Al- lard sl. mej. Avis en v. Andel 63, 62. Heerendubbelspel: P. Jongeneel en D. Brand sl, R. Jongeneel en H. Warnaar Visser 6—2, 6—3. Damcsdubbelspel: mej. B. Verster en mej. J. v. Laer sl. mevr. J. Zilvelder en mevr. Pauw 75 62. Troostronde: mevr. Veldhuyzen sl. mej. Menzing 61, 97. Mevr. van Huystee sl. mej. M. Povel 61, 60. TOURNAMENT RIJNEGOM Uitslagen: Heerenenkelspel: 2e ronde: Ramaker sl. Deutman 6—3, 68. 64. Damesenkelspel: 2e ronde: mej. M. Schade v Westrum sL mej. H. Baart 62 .60. mej. T. Smits v. v. mej. Zus Smits 6—1, 3—6, 4—6. Frl. v. RandWijck sL mej. M. Schade v. Westrum 61, 6—1. Heerendubbelspel: P. C. v. Mannkes en Leeuwenberg sl. M. v. d. Aardweg en De Bont 6—3, 6—2. Troostronde: Mixed: mej. T. Smits en Levy sl. mje. R. Wittop Koning en M. Canstandse 6—3, 7—5. Heerenenkelspel: A. Baart sl, S. Fa- ber 6—3, 5—7, 4—6. WATERPOLO. H. P. C. I—NEREUS I 3—2 Als de heer J. de Vries laat beginnen, zijn beide zventallen volledig. Het spel is onmiddellijk vrij snel, Ne- reus is in geen geval de mindere van K. P. C.. De Zaankanters ondernemen spoedlt. eenige goede aanvallen, die echter door tactisch verdedigen der H. P. C.'ers worden afgeslagen. Door het vele weg zwemmen liggen er nogal eens spelers vrij, waarmede Braam zyn voordeel doet, en opzwemmende, weet hij Kodde een kans te scheppen, die laatstgenoem de op tijd gebruikt. 1—0. De Nereuskeeper is in goeden vorm en daar de achterhoede uitstekend aan geeft. krygt Zethoven gelegenheid, ds party en op gelijken voet te brengen, na eerst nog keihard tegen de zijpaal te hebben geschoten. 1—1. By een onmlddellyk herhaald bezoek aan het H. P. C.-doel, verdwynt de bal ten tweede male achter Kohier. (1—2). Kooyman probeert dan weder den Ne reuskeeper doch zyn schot ketst tegen de lat. Rust gaat in met 1—2. Het tempo van voor de rust wordt gehandhaafd, het spel biyft fraai en fair. Kooiman geeft uit een vrije worp Kodde den bal uit- .tekend aan, met resultaat, dat de par tyen weer op gelyken voet komen 2—2. Door vermoeidheid van zyn bewaker kan Kooyman steeds opzwommen. Door slecht schieten, en uitstekend overne men der Nereus-menscnen, duurt het geruimen tijd alvorens H. P. C. leidt (3—2). Hardnekkig verdedigen belde keeper: nu hun doelen, zoodat H. P C. ten slotte een tweede magere overwinning op Nereus I kan boeken. H. P, C.ARGENTINIë As. Donderdagavond 61/- uur speelt. I-I. P. C. I een friendly-game tegen de Argentynen in de zweminrichting te Heemstede, Deze ontmoeting zal voor het public, toegankeiyk zyn. H. P. C. adsp.—D. W. R. adsp. 0—2 OLYMPISCHE SPELEN. De Belgische athleten De Belgische Athletiekbond heeft naar de Tel. meldt de volgende athleten aangewezen om België te vertegenwoor digen by de Olympische Spelen: 100 M.: Brochart, Groscol, Dujardln. Zinner; 200 M Brochart, Punsen, Groscol, Dujardln; 400 M.: Prinsen, Langenraedt. (reserve Vereken)80C M.: Coenjarts. Reserve: Bertaelot; 1500 M.: Coenjarts; 5000 M.: Seruy; 10.000 M.: Seruy; 3000 M. steeple: Langenus, Viseur; 110 M. horden: Lepaffe, Powell; 400 M. horden: Swinnen (reserve: Bi- zet); Speerwerpen: Herremans. Ecien- ne; Polsstokspringen: Powell. Henrijean (reserve Noël); Tienkamp: Etienne, Po well (reserve: Nöel);.Marathons: Broers, Steurs, Morlen, Linsen,: Kogelstooten: Vos en voor discuswerpen: Zinner. 4 x 100 M. estafette: Brochart, Zin ner, Groscol, Dujardin en voor 4 x 400 M. estafette: Prinsen, Langenraedt, Vereken, Coenjarts. ZwUsersch waterpolo-fceam. Naar aanleiding van de waterpolo- wedstryden, die Zaterdag tusschen ten Duitsch-Zwitsersch en een Fransch- Zwitsersch zevental hebben plaats ge vonden, heeft de Zwitsersche Zwembond volgens' de Tel. besloten, om voor de Olympische zwemweastryden te Am sterdam alsnog een Zwitsersch team af te vaardigen, samengesteld uit drie Fransch-Zwitsersche en vier Duitscli- Zwitsersche spelers. MOLENS BIJ HEEMSKERK. ZULLEN ZIJ GESLOOPT WORDEN? 1 Gedeputeerde Staten in deze pro vincie van polders en nog wat hebben reeds meer dan eens molen-kwesties te behandelen gehad. Zoo één kwam er gistelenmiddag ook in bespreking naar aanleiding van een adres, gezonden door C. Cornelissen en 26 anders eigenaars van gronden in 't Uitgeester en Heemskerkerbroek aan Gedeputeerde Staten van Noord Holland om het be sluit van het polderbestuur om twee molens in genoemden polder te sloopen, te vernietigen. Nu een nieuw electrisch gemaal den waterstand in den polder kan regelen, achtte liet polderbestuur het langer voortbestaan van een tweetal wind watermolens niet meer noodig. en in een vergadering van 4 Februari werd tot afbraak besloten. Adressanten kunnen zich echter niet vereenigen met dit besluit, zij achten het mogelijk, dat windbema- ling in geval van nood toegepast zal moeten worden, by voorbeeld, warineer in oorlogstyd door gebrek aan steenko len electrische stroom niet meer gele verd kan worden, terwijl ook andere storingen in de stroomlevering kunnen voorkomen. Het gaat hier in hoofdzaak cm een finar.c:eele kwestie, Gedeputeerde Sta ten hebben advies ingewonnen bij den Provincialen Waterstaat en daarbij bleek, dat door het electrische gemaal in de waterstaatkundige belangen ge noegzaam voorzien zal worden. Het in reserve houden van windmolens acht men daarom niet noodig, temeer daar dit aan onderhoud nogal wat zal kosten. Wel werd gewezen op de wcnschelyic- heid zich in verbinding testellen met de vereeniging De Hollandsche Molen. Wil die subsidieeren, dan kan onder oogen gezien worden, of misschien de molens in stand gehouden kunnen worden, ter- wyl zy dan tevens als woning dienst kunnen doen. Een beslissing in deze hebben Gede puteerde Staten nog niet genomen. EEN „HOUT" VAN 800 H.A. BIJ AMSTERDAM. HET KOST RUIM TIEN MILLIOEN GULDEN. Het was reeds lang bekend dat er te Amsterdam plannen bestonden, tot den aanleg van een groot bosch in de naby- heid van de stad. Dat bosch zou waar schijnlijk komen by den Amstelveen - schen weg en het nieuwe Meer. Woensdagavond is de voordracht van B. en W. versohenen. Men wenscht dit bosch te maken op de gronden tusschen Amstelveenschen weg, de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en Het Nieuwe Meer, omvattende den Rietwy- kerpoider, den Biatendykschen Buiten- veldertschen polder en de „Poel" en eenig boezemland langs het Nieuwe Meer. Dit complex heeft een opper vlakte van 975 H.A. In dit bosch zullen ook komen eenige sportterreinen. De kosten van den aankoop van deze gron den worden begroot op f 3,580.000 en voor de terreinen voor sport, ongeveer 80 H.A., f 360.000. De aanleg van het bosch wordt be groot op f 2,700.000 en de aanleg van we gen en sportterreinen op f 4.100.000. De kosten van aanleg wenschen B. en W. over 30 jaar te verdeelen. B. en W. vragen machtiging het maken van een plan in nadere studie te doen nemen en hen daarvoor een bedrag van f 15.000 beschikbaar te stellen. 1500 LUCHTBALLONS OPGELATEN. COÖPERATORSDAG TE HAARLEM GEVIERD. Het stelsel der coöperatie in- en ver koop wordt langzamerhand meer en meer verbreid, voornamelijk onder de arbeiders. Voorstanders van dit stelsel beoogen. dat het voor de algemeene wel vaart. wenschelijk is, dat winsten ge maakt by het zaken doen "niet In Ce zakken der particulieren vloeien, doch ten goede komen aan de verbruikers zelve. He Internationaal Coöperatief Con- •es, dat 45 xnillloen huisgezinnen m zich heeft georganiseerd, heeft een jaarlyksche Coöperatorsdag Ingesteld, om propaganda te maken voor zyn stre ven. Voor ons land was deze dag op gisteren bepaald en zoo wapperden in 't geheele land van kantoren, winkels en fabrieken van coöperaties de zeven- kleurige vlaggen. Haarlem heeft zich niet onbetuigd ge laten. de coöperatie „Vooruitgang" had er zich voor gespannen en met het opla ten van honderden luchtballons zou de, propaganda gevoerd worden. Wel eigende zich de Woensdagmiddag daar zeer goed voor. om twee uur, ston den op het Leidscheplein waar het eer ste gedeelte der 1500 luchtballons opge laten zou worden, tallooze kinderen te wachten. En zoo was het ook op de an-* der plaatsen in de stad en te Bloemen- daal. Van twee uur af tot over zessen zyn de organisatoren in de weer ge weest, een orkest op een auto bracht nog wat extra-vrooiykheid en wy zagen zoowaar Dook een filmoperateur aan htt werk. Op de zeven verschillende plaatsen werden de kleurige ballonnetjes opge laten, verscheidene werden al, voor ze nog een luchtreis hadden gemaakt, ge grepen, de anderen dreven langzaam weg op den wind. De groote belangstelling die overal te bemerken viel, zal zeker wel gemaakt hebben, dat „Vooruitgang" tevreden kan zyn. TOELATINGSEXAMENS Gymnasium te Haarlem Toegelaten tot de eerste klasse: J. B. Ebbinge, Cahtarina W. van den Berg, M. S. Kamminga, C. J. E. Kony- nenburg, Henriëlte A. Kruseman, A. D. P. V. Löben Seis, Maria B. de Lugt, Ada C. Maarschalk, G. M. Pliester, J. Spoelder, P. J. van der Scheen, Ch. A. Swaving Dykstra, H. Voorzanger, Anna Lisa van der Vlugt, Johanna van Aalst, P. Bos, W. Briët, Janke Goetink, IL Hoeflake, E. Königs, Maaike Koning, Maria Leupen, H. Menalda v. Schouwen burg. R. Muller. K. Quist, W. Steenstra Toussaint, C. W. Wieraer, J. H. Augu- styn, A. Brandon, M. Bonting, H. Bre mer, Heiltje de Hosson. L. de Graaf, Wühelmina Gaillard, D. Müller, W. D. Margadant, W. J. Mamette, W. Nyen- huis, Adriana Nepperus, Annie Siilevis, A. P. J. ten Feld. Voorwaardelyk toegelaten: L. A. Paardekooper, Overveen, Elise Valken. Tot de 2e klasse: H. Pert. OPRICHTING SOC.-DEM. VROUWEN CLUB. Het vorig jaar is hier ter stede de af- öeeling Haarlem van de Soc.-Detn. Vrouwenclub opgeheven geworden door dat een aantal leden zich afscheidden en een afzonderlijk clubje vormden. Thans worden opnieuw pogingen in het werk gesteld onder leiding van mevrouw Voegt tot het oprichten der afdeeling Haarlem van de Soc.-Dem. Vrouwen- club, waartoe reeds van verschillende zyde medewerking werd toegezegd. SCHEEPSBERICHTEN Alkmaar 11 Juli van Amsterdam n. Chili. Bondowoso 11 Juli te Rangoon van Calcutta. Flandria p. 11 Fernando Noronha, Amsterdam n. Buenos Ayres. Grootendyk 8 Juli van Christobal, Pacifickust n. Rotterdam, 24 Juli te Londen verwacht. Kota Radja 11 Juli 14 u. van Ham burg n. Rotterdam. Kinderdyk 11 Juli 18 u. 50 min. van Londen Pacifickust n. Rotterdam. Maasland 11 Juli te Bahla, Amster dam n. Buenos Ayres. Madioen vertr. vermoedelijk 12 Juli 6 u. van Londen, Batavia naar Rotter dam. Maasdam 11 Juli n.m. van Curuna, Rotterdam n. New Orleans. Nieuw Zeeland 10 Juli te Melbourne v. Sydney. Oldekerk 11 Juli van Rotterdam n. Hamburg. Ryperkerk 11 Juli te Algaaibaai van Mosselbaai. Slamat p. 11 Juli 11 u. Suez, Rotter dam n. Batavia. Stadsdyk p. 11 Juli n.m. Gibraltar, Java n. New York. Sommelsdyk 11 Juli van Oran, Bombay n. Rotterdam. Tambora 11 Juli van Rotterdam n. Batavia. GROENTENMARKT Bloemkool, per stuk f 0,07—f 0,20 Andyvie,, per kist f 0.25f 0.60 Spinazie, per kist f 0.60f 0.90 Postelein, per kist f 0,40f 0,75 Sla, per 100 krop f0.60f2,40 Wortelen, per bos f 0.08f 0.16 Rabarber, per bos f 0,05f 0,12 Peulen, per K.G. f 0.14—f 0,22 Doperwten, per K.G. f 0.12—f 0,20 Tuinboonen, per K.G. f 0.06—f 0,09 Heereboonen, per K.G. f 0.52f 0.76 Snijboonen. per KG. f0 64f 0.80 Komkommers, per stuk f 0,03f 0,14 Aarbeiden, per slof f 1,10f 1.30 Kersen, per K.G. f 0,52f 0.65 Seldery. per bos f 0,02f 0,07 Pieterselie, per bos f0,03f 0.06 FEUILLETON Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 18) Zenuwachtig draalde Philip den knop van het electrisch licht om. De kamer zag er precies uit. zooals hU geweest was voor hy naar bed ging. er was geen spoor van de aanwezigheid van een on- gowenschtan bezoeker, niettemin sprong Philip uit het bed e gooide zyn cham- bcrcloack om. Waarom was hij daarnet toch te slaperig geweest om het licht aan te draalen bedacht hy met spUt. Ik geloof dat het per slot van re kening toch een droom is geweest, mom pelde hy. maar dan een buitengewo ne duidelijke en onaangename droom. Want niemand zou toch die deur hebben kunnen openen en sluiten zonder dat ik het gehoord had. Hy liep naar de deur en wierp die open Aan don overkant van de gang, was eon klein tralievenster waardoor de maan een blank schijnsel over de gang wierp.. - Dr.t schynt er toch op to wijzen, dat ik niet gedroomd heb. zei hy in rich zelf terwijl hy langzaam de gong afliep, Ik geloof dat mijn zenuwen mij par ten spelen, ik denk dat ik het licht schijnsel door een reet of door het sleu telgat heb gezien en me de rest verbeeld heb. Toch zette hy zijn nachtelyken tocht voort. Tenslotte bereikte hij de schilderyengalery. Het was daar net zoo licht als op de gang by zyn kamer want boven in de muur waren een paar tralievensters, waardoor helder maan licht naar binnen viel. Het koude, bleeke licht gaf iets fascineerends aan de por tretten van de lang-gestorven Tarrants, die er langs de muren hingen. Philip's blik viel op de beeltenis van den beruchten Godfrey, Ik geloof dat ik van Jou gedroomd heb, Meester God frey zei Philip zacht. je had een zwart gewaad aan; zooiets als hier op het portret van je schouders hangt. Ik zag je witte handen..; precies in de zelfde houding als je ze hier hebt. De handen van den man op hot portret. Philip zag het nu voor het eerst waren buitengewoon blank en fyn; er was iets ondefinieerbaar-mis dadigs In die handen, vond hy. met hun lange en spits-toeloopende vingers. Een met juweelen bezette ring prijkte aan den middenvinger van de rechterhand. Ik vind je handen al net zoo gru- wciyk als je gezicht, mompelde Philip en ik zal biy zijn, als ik hieT morgen vandaan kom. want de belofte dat de gasten een bed krijgen waar ze rustig en vast op slapen, is aan mij ook al niet bewaarheid! Na deze alleenspraak maakte Philip aanstalten om naar zijn kamer terug te gaan. Maar plotseling schrok hy door het geluld van een deur, die geopend werd aan het andere eind van de gang. Hy stond onmiddeliyk stil en keer de zich om, zich afvragend dat er nu weer zou gebeuren. Het 'was evenwel niemand anders als Lord Raynour, die evenals Fliilip een chambercloack droeg en aan het andere einde van de gang verscheen, zyn ge stalte duidelijk afteekenend in het maanlicht. Ook Lord Raynour schrok op zyn beurt toen hy een onverwachte ge stalte ontdekte. Schrikt U maar niet. Lord Ray nour, ik ben het. Philip Arkwright, Phi lip schaamde zioh dat hy hier gevon den werd door zijn gastheer midden In den nacht rondwandelend. jy, Philip? Ik dacht dat je allang in diepen slaap was. Hoe ter wereld kom jy hier midden In den nacht verzeild? Philip lachte zenuwachtig. Ik droomde benauwd legde hy uit. en toen ik wakker schrok meende ik dat er iemand in mUn kamer was en daarop wegsloop. Ik denk dat ik van Godfrey Tarrant gedroomd lieb. Ik hoorde iemand rondloopen, zei Lord Raynour en daarom kwam ik uit mijn kamer. Zooals ik vanavond al ver telde zit ik dikwijls nog heel laat te le zen, Het spUt me. dat je nachtrust ge stoord is door het slechte droomen, want natuurlyk was het niets anders dan een droopu Dat denk ik ook, antwoordde Philip, ik geloof dat ik voor driekwart in slaap was. toen ik uit bed sprong. Ik zag liet maanlicht in de gang en denk dat 't op een of andere manier in myn ka mer gevallen is. Het spyt me, dat ik u gestoord heb, lord Raynour. Spreek er niet verder over, glim lachte de ander. Kun je den weg te rugvinden naar je kamer? Ja? Dan wil je me wei excuseeren dat ik je niet naar je kamer breng; je weet ik loop moeüijk zonder stok. Zoo verlieten zy eLkander. Lord Ray nour merkbaar hinkend. Philip liep haas tig naar zijn kamer terug. Hier vond hy alles zooals hy het gelaten had. Terwijl hy voor zyn tafel stond, zag hy dat zy'n portefeuille, die hy daar met zijn hor loge en de rest van den inhoud vao zyn zad had neergelegd, openlag en hij vroeg zich af hoe dat kwam. Ik kan me niet herinneren, dat ik het zoo neergelegd heb, dacht hij, maar ik was zoo slaperig, dat ik het me eigenlijk niet precies herinnoren kan wat ik gedaan heb. Het eenige wat ik zeker weet, is, dat ik een benauwden droom heb gehad. Harry zal me morgen ochtend wel uitlachen! Hy draalde den schakelaar om en stapte weer in bed. Eenige oogenblikken later was hij in een diepen slaap. XXII, Zooals Philip verwacht had word hy den volgenden morgen aan het ontbyt hartelijk uitgelachen en in het byzonder door Greta Franklyn, die met alle ge weld wilde weten, hoe de geest van Godfrey Tarrant er wel uitzag. Zooals afgesproken was, zouden Philip en Har ry met den middagtrein uit Lydford ver trekken en Lord Raynour had order ge geven dat de auto hen naai- het station zou brengen. Philip had een telegram aan zijn vader gestuurd om dezen in kennis te stellen van zijn terugkomst. Er was iets dat hem hinderde; de brief die zijn vader geschreven had was weg, en hy kon hem niet meer terugvinden hoe hij er ook overal naar gezocht had. Greta en Philip waren het grootste deel van den morgen alleen. Harry had een paar brieven ontvangen, die hy noodzakelijk beantwoorden moest en excuseerde zich by Greta dat hij niet mee kon op de afgesproken wandeling. Het spyt me dat je weggaat, zei Greta tegen Philip, zy was altyd buiten gewoon openhartig. Ik heb het hier meestal nog al eenzaam, maar men be hoort niet te klagen, niet waar. als men op zoo'n schitterend landgoed woont. zy zag er dan ook werkelyk niet uit alsof ze ontevreden was, zy maakte den indruk alsof zy veel plezier in haar leven had. Philip, die haar in het zelf bewuste gezicht keek, voelde dat zij een heerschzuchtige natuur had. Toch was het alsof zij dien morgen een anderen indruk op hem wilde ma ken.. Zy scheen hem te willen behagen en met haar flinken voorraad men- schenkennis begreep zy, dat Philip's Ideaal van vrouwelfjkheid niet in haar belichaamd was en om die reden trachtte zy haar toon te verzachten en zich minder zelfbewust en onafhanke lijk voor te doen. Meent u werkelyk, vroeg Philip ongeloovigdat u geen enkele vriendin hebt? Ja werkelijk, antwoordde Greta ernstig. en ook geen vriend, en daar om ben ik zoo bly dat ik uw zuster heb leeren kennen. Ze is een allerliefst meisje en ik hoop dat we elkaar vaak zullen zien. Vader moet aan het eind van de maand voor zaken een poosjein Londen zyn en de „Season" begint ook weer gauw! O. ik hoop dat u een tydje by ons komt logeeren, ik weet zeker dat vader en Dora het ook byzonder prettig zou den vinden. Dan zal ik het ook niet als een werkelyk afscheid beschouwen als ik straks wegga. CWordt vervolKD

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12