DE TIMMERFABRIEK BIJ HALFWEG AFGEBRAND 46e Jaargang No. 13822 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageii Donderdag 12 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0-27*4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32: per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57*4- Franco per post door Nederland 73-87*4 Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken 70-57*4: franco p. post 70 65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels 71.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bi» abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» per plaatsing, elke regel meer 15 C ents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeurent J.C PEEREBOOM en P W PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spa:.rr - 42. T~!efoon 10122, 12713. Bijkantoor -oor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DONDERDAG 12 JULI Groofce Kerk: Orgelbespeling George Robert 3—4 uur. Den Hout: Concert H. O. V. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cine*- Palace: „Het Recht van den Sterke (E:n nach' van Liefde)"; „Hu- welyksvacantie", 8 uur. Luxor Theater: „Gevaren waaraan meisjes blootstaan"; „De Wraak van een spoorwegingenieur", 8 uur. Rembrandt Theater: „De Bokskam pioen"; Tooneel: The Hiawatha's 7—9; 9.15—11.15. VRIJDAG 13 JULI Bioscoopvoorstellingen. Nieuw pro gramma Oranjerie Elswout, Overveen: Onder linge Tentoonstelling Alles wat groeit en Bloeit". Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde Bloemendaal—Velsen. 10—8 uur. ERNSTIG ONGELUK OP DEN AMSTERDAMSCHEN WEG. rWEE PERSONEN OVERREDEN. Twee voetgangers, die vermoedijk op weg waren naar den brand onder Half weg zijn vannacht door een auto op den Kaarlemmerweg bij Sloterdijk aangere den. De een werd op slag gedood, de ander werd zwaar gewond en bleef be wusteloos liggen. De overledene, zoowel als de zwaar gewonde, zijn naar het po litiebureau Adm. de Ruyterweg te Am sterdam gebracht. Daar werd aan den zwaargewonde geneeskundige hulp ver leend. Vervoer naar het gasthuis had later plaats. De identiteit van de twee slachtoffers kon voorloopig niet worden vastgesteld OLYMPISCHE SPELEN. Kaarten voor de opening uitverkocht. HOE DE VERDERE VERKOOP IS GEREGELD. Het bureau voor den verkoop van plaatskaarten voor de Olympische Spe len deelt mede, dat er voor den openingsdag. 28 Juli a.s., geen kaar ten meer beschikbaar zijn, behalve wel licht een beperkt aantal staanplaatsen. Ter voorkoming van noodelooze moeite wordt men daarom dringend verzocht, voor de opening geen aanvragen meer in te zenden. Voor de volgende sporten zijn nog een beperkt aantal abonnementen beschik baar: athletiek( gymnastiek, ruitersport (alleen zijvakken, Zuidelijke en staan- tribune), wielrennen, zwemmen, roeien, schermen, zeilen, Grïeksche-Romeinsch worstelen, boksen. Aanvragen hiervoor kunnen na Vrij dag 20 Juli a.s. niet meer in overweging genomen worden, terwijl zeer waarschijn lijk reeds voor dien dag voor verschil lende sporten, de daarvoor beschikbare voorraad -zal zün uitgegeven. Dagkaarten kan men thans reeds schriftelijk aanvragen, doch met het oog op ae uitgave der abonnementen, kan een beslissing hierop eerst na 29 Juli volgen. Indien bij de aanvrage niet is ver meld dat de kaarten bij toewijzing aan het Plaatskaartenbureau zullen worden afgehaald, zullen voor buiten Amster dam de kaarten verhoogd met de porto kosten worden toegezonden. Men gelieve vooraf geen geld te zen den doch hiermede te wachten tot men daartoe schriftelijk verzoek heeft ont vangen, en zich dan strikt te houden aan de op de toewijzing voorkomende betalingsvoorschriften. Voor elke sport moeten aanvragen op afzonderlijke vel len papier geschieden, daar wegens de vele aanvragen, de vcrdeeling en toewij zing der sport moet worden geregeld. Door hiermede rekening to houden kan de af diening dor aanvragen zeer wor den bespoedigd. DE OPPERRABIJN TE HAARLEM. De rcssortale Opperrabijn de weleerw. heer A. S. Onder w i;.:?r heept zich a.s. Sabbath alhier op te houden en zal dan bij den ochtenddienst ter Synagoge een perdikatie uitspreken, ij, RIJWIEL ONTVREEMD. Woensdgamorgen te half elf is uit her Bevo'.kingsbureau een rijwiel ont vreemd. Als verdacht van deze diefstai is aan gehouden C. v. W.. oud 27 jaar, wo nende te Amsterdam. DE MARIANO-GROEP ONTDEKT. Door den Russischen vlieger Tsjoechnofski. DE VOORUITZICHTEN VOOR REDDING GUNSTIG. De Russische vlieger Tsjoechnofski, die zijn vluchten maakt van den ijs- breker „Krassin" uit, heeft Malmgren, Mariano en Zappi gevonden op 80 gra den 42 minuten Noorderbreedte en 25 graden 45 minuten Oosterlengte, op 32 K.M. afstand van de „Krassin". De vlieger cirkelde vijfmaal boven de groep. Twee der mannen wuifden uit al le macht, de der-de lag op den grond. Tsjoechnofski zoekt thans naar een ge schikte plek om te landen. De in dit telegram aangeduide plaats bevindt zich ten Noorden van Noord- Oostland, nabij Karei XII-land. De drie mannen, die thans door den Russischen vlieger zijn gevonden, zijn tegelijk msfr Nobile uit het luchtschip geslingerd, toen de gondel van de „Ita lia" tegen het ijs werd verpletterd. Op 30 Mei deelden zij mede. dat zij het plan hadden opgevat zich van de andere mannen af te scheiden om te trachten te voet de bewoonde wereld te bereiken, teneinde nadere inlichtingen te geven omtrent de positie waarin de groep Nor bile zich bevind. Sedert hun vertrek werd echter.niets meer van de mannen gehoord en algemeen werd aangenomen, dat zij omgekomen waren. Wel is waar hadden zij een groote hoeveelheid le vensmiddelen meegenomen, doch zij be schikten met over tenten en een goede dekking tegen de intense koude. Door de verschillende hulpexpedities zoowel in de lucht als op het land, wer den herhaaldelijk speciale tochten on dernomen om te trachten de mannen te ontdekken. Ondanks de mislukking van deze pogingen bleef echter generaal Nobile steeds zijn vertrouwen uitspre ken in de ondervinding van den Zweed- sohen geleerde, professor Malmgren. De beide andere mannen zyn, zooals bekend Italianen. In een interview in verband met het bericht, dat de groep Mariano is ge vonden, zeide de ontdekkingsreiziger Ot to Sverdrup, dat indien de groep zich werkelijk op geen grooter afstand dan 32 KJVI. van de „Krassin" bevindt, de vooruitzichten voor de redding gunstig zijn, tenzij de „Krassin" genoodzaakt is in de Advent-ba ai kolen te gaan inne men, Dc positie van Viglieri ongunstig. De positie van de groep Viglieri geeft daarentegen reden tot ongerustheid, vooral als de sovjet-ijsbreker genood zaakt wordt kolen te gaan laden. Sver drup gelooft niet, dat de „Krassin" in staat zal zijn de groep Viglieri te be reiken langs de nieuwe route door de straat van Hinloopen en langs de Oost kunst van Noord-Oostland. Sverdrup werd verder gevraagd of Tsjoechnofski ondanks de beslistheid van het Russische telegram zich niet vergist kan hebben en de expeditie on der leiding van den Italiaansch,n kapi tein Sora niet- heeft aangezien voor ie groep-Mariano. Sverdrup zeide, dat hij daarop geen definitief antwoord kon geven, omdat den laatsten tyd geen be richten waren ontvangen over Sora. De ontdekkingsreiziger was echter even eens van meening, dat een dergelijke veronderstelling niet goed gemaakt, kan worden, daar de positie welke door den Russischen vlieger is aangegeven veel Noordelijker ligt dan de route welke Sora waarschijnlijk heeft gevolgd, indien hij getracht heeft de groep Viglieri te bereiken. Ten slotte dient er op gewezen te worden, dat, Sora niet honden en sleden is vertrokken en men kan aan nemen dat indienTsjoechnofski mannen kan zien,, hij ook de hondensleden had kunnen ontdekken De Zweedsche aviate ut Ekman zal thans ook aan de reddingspogingen deel nemen met een Kiemm-Dalmlervlieg- tuig. dat aan boord van de „Tanja" is gebracht. De vlieger is des morgens ver trokken om te trachten een ijslaag ie vinden, welke sterk genoeg ls om een start mogelijk te maken. Ondanks het geringe gewicht van de vliegmachine was het echter onmogelijk ijs te vinden, dat sterk genoeg was om het vliegtuig te dragen en daar ae machine niet van drijvers voorzien is kan zij niet als wa tervliegtuig worden gebruikt.. Zoodra het Ekman gelukt op te stij gen zal li j zich direct naar de Hinloo- penstraat begeven en naar de groep-Vig- lieri gaan zoeken. De Zweedsche avia- teurs zullen alles doen wat mogelijk is, om deze groep te vinden. Nobile en Romagna spreken de aiar- meerende berichten omtrent de Viglieri groep tegen. Al is in de laatste dagen van deze groep niets gehoord, daarom moet niet gedacht worden dat de toestand ernsti ger is. i DE AUSTRALISCHE NAAR VEfcSER- BEEK. Zooals wij reeds eerder meldden, zul len de Australische deelnemers aan de Olympische spelen in Velserbtek ge- huisvest worden Naar wi) vernemen worden zij a.s. Dinsdag alhier verwacht. Het gezelschap bestf^t uit o.g. 20 man. 'T IS ZOMER! Mooier dan dit zomerweer. Kunnen wij het toch met wenschen, Klagers zijn er nu niet meer. Men ziet slechts tevreden menschen, Aan den hemel staat de zon. In haar volle praent te pronken, in den tuin of op 't balcon, wordt des avonas kwast gedronken, u Weer maakt zwaren aroeid licht. Want de zon helpt zorgen dragen, Zy vernezen aan gewicht, In de mooie zomerdagen. Eik die met vacantie gaat, Hoopt dat het nog wat zal duren, Maar ons zonderling klimaat, Wordt verdacht van vreemde kuren; Als/de regen nederplenst, uit egale grauwe luchten. Wordt ons arm klimaat verwenscht En de mensch loopt diep te zuchten, Is de lucht weer el ren blauw, Schijnt ae zon weer door de ruiten, Dan beginnen velen gauw. De gordijnen weer te sluiten, Is men zoo voor zon bedeesd. Doet de zonneschijn ons treuren? Neen, maar men is zoo bevreesd, Dat de meubeltjes verkleuren, Gaat dit zoo een weekje voort. Dan acht men 't al zwaar te dragen, Ieder moppert en je hoort, Over hittegolven klagen.... Hier is zomer zonneschijn. Moge het nog lang beklijven. Ieder kan nu dankbaar zijn. Maar laat ons ook dankbaar blijven. P. GASUS. BIJ NOBILE. WAAROM HIJ DE VIGLIERI GROEP VERLIET. De corespondent van United Press te Kingsbay, dr. Ingels, heeft een bezoek aan generaal Nobile gebracht. Hij vond hem koortsachtig en zwak, terwijl No bile verder over pijn in den rechterarm klaagde, die erg gezwollen en ontzet is. Een been van den generaal is zeer ge kwetst, zoodat het hem onmogelijk is rechtop te staan. Nobile deelde mede, dat hij zelf zijn been heeft gezet en spalken heeft ge maakt van de houten brokstukken van den gondel. Over zyn verblijf op de ijsschots ver telde Nobile nog, dat de tent, die gedu rende de eerste vier dagen werd gebriukt veel te nauw was. De mannen moesten zich warm houden door bijna op elkaar te gaan liggen. In de maag van de eerste ijsbeer, die werd geschoten, vond men stukken krantenpapier en gedeelten van het omhulsel van het luchtschip. De generaal hield zooveel mogelijk het mo reel der mannen op, maar allen had den last door het gebruik van het half- gekookte vleesch. Nobile verklaarde nogmaals, dat hij slechts op aandringen van Lundborg en de anderen de Viglieri-groep had verlaten. „Ik wilde, dat ik nu weer terug was in de tent", aldus besloot Nobile. Het laatste bericht van Sjef van Dongen. In aansluiting aan het bericht, vol gens hetwelk ook de hondensledemenner Sjef van Dongen met de groep van kapi tein Sora om het leven zou zijn geko men. vernemen wij, dat de ouders van Van Dongen nog op 6 dezer een tele gram ontvingen, waarin werd gemeld, dat de expeditie tusschen kaap Platen en kaap Leigh Smith bezig was met het vestigen van levensmiddelendepots. De vlieger Schyberg had in zijn desbe treffend rapport medegedeeld, de beide hondenspannen herhaaldelijk te heb ben gezien. Naar uit Moskou gemeld wordt ls de ysbreker „Malygin" genoodzaakt naar Port Alexanarowsk terug te keeren, daar zijn kolenvoorraden geheel verbruikt zijn. Een andere mogelijkheid tot bun keren bestaat blijkbaar niet. HET FRANS HALS MUSEUM. EEN AANWINST. De Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op liet Frans Halsmuseum, heeft aan dit museum een schilderij van Philip Wou werman geschonken. Het stelt voor een jachtgezelschap dat bij een hoefsmid is afgestegen om een paard te laten be slaan en is groot 36 bij 41 c.M. BüURTVEREENIGING BOTER MARKT De bewoners van Botermarkt, Tucht huisstraat, Gasthuisstraat en Barrevoete- straat zijn door een voorloopig comité, bestaande uit de heeren J. van Maris, A. Mulder en S. de Vries, opgeroepen ter vergadering op Vrdijag 13 Juli a.s.. in café ..Brinkmann" Groote Markt, ter be spreking van de oprichting eener Buurt, vereeniging. Dc vergadering zal worden ingeleid door een afgevaardigde van hcL Centrum „Comité voor Koninginnedag". Hel was de grootste brand die in jaren in onze omgeving voorkwam. DE TOTALE SCHADE WORDT GERAAMD OP 3 a 3Vi TON. Het groote fabrieksgebouw aan de Amsterdamsche Vaart i Woensdagavond ruim 10 uur werd de aandacht der Haarlemmers getrokken door een felle vuurgloed in de richtlij van Amsterdam. Dat kon niet anders of het moest een zeer felle brand zyn! De geheele Oostelijke hemel hulde zich in rossen schyn, omhuld met rook dampen. Honderden menschen, per auto, per fiets en zelfs wandelend spoedde zich den Vaartweg op, aange trokken door dit machtigen schouwspel. Even later rinkelde de Haarlemsche Brandweer voorbij, namelijk de groote auto-motorspuit met Magirusladdtr, terwijl vele vrijwilligers per auto en fiets volgden. Het was in eens een groote drukte Op de vaart. Al gauw werd het onler de Oostwaarts snellenden bekend: de timmerfabriek bij Halfweg staat in brand! En steeds feller sloegen de vlammen uit, werd de vuurzee van grooter om vang. De mooie breede asphaltweg kon het plotseling zoo toegenomen verkeer wel verwerken, alleen by de wrakke Liede- brug (de nieuwe brug is nog lang niet klaar!) was het af en toe stagnatie. Hoe dichter wy by de timmerfabriek die zooals men weet op ongeveer 1 K.M afstand van het dorp Halfweg ge vonden werd kwamen, hoe grooter de drom kUklustigen werd. In de nabijheid stonden honderden auto's langs den weg. De automobilisten waren uitge stapt en hadden zich by de duizende fietsers geschaard, die op eenigen ar- stand het vlammenspel gadesloegen. Omstreeks 10 uur werd de brand in de timmerfabriek der Naamlooze Vennoot schap Houthandel voorheen J, E. A Kaub ontdekt. Meteen werd alarm ge slagen. De brandweer van Haarlemmer- lied» beschikt over een motorspuit. maar al dadelijk was te zien. dat Halfweg het zonder hulp niet zou redden. Daarom werd aan Haarlem en Amsterdam hulp gevraagd. De Haarlemmers kwamen gauw, gaven zelfs zoo werd ons door de Haarlemsche spuitgasten verzekerd nog eerder water dan de Halfweggers. maar de fabriek was niet meer te redden. Aan alle kanten sloegen de vlam men uit, het was een vuurpoel. De stra len water, zelfs die van onze zware mo torspuit die 2000 M.3 water in het uur verwerkt, sisten weg in zoo'n hellegloed. De timmerfabriek had een gr ooien omvang, wy schatten de lengte op 50 Meter en de breedte op 40 Meter. En op die uitgestrektheid van duizenden vierkan te Meters sloegen de vlammen hoog op. t één vlammenzee. digden een groot, kapitaal. Dan was er in en by de fabriek nog veel hout op geslagen. Alles was door het vuur aan getast, Ook van de snelle vrachtauto's de groote zware wagens die in Haarlem ook veel gezien werden, bekend om hun eigenaardige namen .Jïenkle" en „An- netje" Van een stoommachine die nog wel in het gebouw aanwezig was. maar niet meer gebruikt werd, bleef ook niet veel over Een der eerste zorgen van de brand weer was om de benzine-tank tegen het vuur te beschermen. Dit gelukte, anders zou 't gevaar voor verdere uitbreidingen nog ernstiger ongelukken belangryk grooter zyn geweest. De brandweer van Haarlem had zich aan den kaait van Haarlem opgesteld, waar het blusschingswerk onder leiding stond van den commandant den heer C. J. v. d. Broek. De brandweer van Halfweg werkten aan den Halfwegschcn kant. De vuurgloed verlichtte de geheele omgeving. Aan den achterkant grenst de fabriek aan de Ringvaart. Duidelijk was by het oplaaien der vlammen te zien. dat aan de RingdUk ook duizenden menschen stonden, die vandaar ook een schitterend gezicht over het terrein hadden Het was een prachtige avond en nacht en een lust om buiten te zyn. Een mooie sterrenhemel overkoepelde het fantastische tooneel van dezen brand. Er was zelfs een automobilist die te Alkmaar de vuurgloed gezien had HU Het fantastische spel van rook en vlammen. ge bestreden. Gelukkig was de wind, die trouwens niet sterk was, uit het Zuiden. By een sterken Westenwind zouden ook ,1e groote houtloodsen die naast de fa briek stonden, ongeveer 40 Meter meer naar Halfweg, ook zeer ernstig gevaar ge'.oopen hebben. Het tramverkeer had langen tyd ver traging. De slangen waren over de rails gelegd, zoodat geen E. S. M.-wagen kon passeeren. Ook het autoverkeer over den weg stond stil. Er werd daarvoor evenwel een oplossing gevonden. De slangen wer den onder de tramrails doorgegraven, zoodat omstreeks half twaalf het tram verkeer hervat kon worden. Aan beide kanten stonden een lange rij wagens, met mopperende passagiers, die even wel van naby den brand hadden gade geslagen. De slangen over den asphaltweg wer den met planken beschermd, zoodat na eenigen tijd ook het autoverkeer weer kon plaats hebben. De politie veld wachters uit Hnariemmerliede. versterkt met militaire politie en ryksvcldwachters zorgden voor een afzetting van het terrein en üeten alleen passeeren die daarvoor dringende redenen had. In de timmerfabriek stonden zeer veel kostbare machines voor het be werken van hout. Alles was. zoo werd ons verzekerd, modern ingericht, nog den laatsten tyd hadden verschillende ver beteringen in de installaties plaats ge had. Alleen ce machines vertegenwoor- Wat er van het kantoorgebouw overbleef. dacht eerst, dat de brand te Bevorwyk was, maar had toen moeten doorryden naar Halfweg om van het schouwspel te kunnen genieten. Toen wy om 2 uur het terrein ver lieten, was het vuur wel Iets afgenomen, maar het zag er niet uit, of het In de eerste uren gebluscht zou kunnen wor den. Een brand weer-autoriteit zei ons: aan blusschen ls den eersten tyd nog geen denken, dat blijft branden mis schien een dag, misschien twee dagen, wie zal het zeggen. Elk oogenblik kan, als het vuur schynbaar gedoofd is. een vlam opnieuw uitslaan Daarom zal het nog dagen lang wachthouden worden. Omtrent de oorzaak van den brand was nog niets bekend AUeen was mede te deelen, dat de werklieden de fabriek 's middag.; om 5 uur verlaten hadden. Na dien tyd is er niet gewerkt. Het ver moeden is. dat er kortsluiting in de electrlsche geleiding ontstaan ls. Toen er eenmaal ergens vuur was. vond dat in het drooge hout. natuurlijk gretig voedsel, zoodat het wel te verklaren Ls. dat het zoo'n snelle uitbreiding nam. Van andere zUde vernemen wy nog, dat er Woensdagavond door chauffeurs aan de auto's in dc fabriek gewerkt ls. Zy zijn met dien arbeid om half tien opgehouden. Een half uur later werd de brand ontdekt. De chauffeurs hadden de wielen van de voorste auto's gehaald. Door die om standigheid konden de auto's niet uit het brandende gebouw gereden worden Door de Haarlemschc brandweer werd elleen hulp verleend met de groote motorspuit. Dc leden van de Vrywil- ligen compagnie, die in groote getalen opgekomen waren, behoefden geen dienst te doen. Daarover waren eenigen niet voldaan, zy hebben daarem ook by den commandant hun beklag inged.end. maar die deelde mede. da: de burge meester van Haarlem beslist had. dut de groote motorspuit en de ladderbri gade naar Halfweg konden gaan. maar dat de auto-materiaal-wagen en de leden der Vrywilligen-compagnle te Haarlem zouden biivcn om daar bij cventuce.cn brand hulp te verlecnen Onze brandweer heeft tot heden morgen 5 uur hulp verleend. Toen kon het nablusschen zonder bezwaar aan de brandweer van Haarlcmmerücden De daken stortten met lawaai in. waar door een vonkenregen opspatte. Ook de vloeren waren al gauw doorgebrand. Toen zakten de vele zware machines weg in de diepte. Onder de vloeren was een laag hout-mot van 2 meter gestort, voor de doelmatigheid van het gebouw. Maar toen deze mot eenmaal aan het branden ging, werd de vuurmassa nog intenser. De Amsterdamsche brandweer was met twee motorspuiten en een zoogenaamde polderspuit naar Halfweg gekomen. Toen de commandant van deze bluschwacht evenwel op het terrein kwam, was het duldeiyk, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. Er was door de hulp van Haarlem materiaal voldoende om hande lend op te treden. Daarom gaf de Am- sterdamschc commandant bevel om Ic- rug to keeren. Het vuur werd nu met een 10-tal slan. Hedenmorgen 10*fc «tor vra» dc brandweer nog aan het nabliutchen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1