HUITENÏ ANDSCH OVERZICHT de nederlandsche roeikampioen- schappen. ingezonden. wat frankrijk aan kellogg zal antwoorden, de zuid-tyrgolscke kwestie. "gemengd nieuws HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 JULI 1928 SPORT EN SPEL. Derde en laatste dag. Nereus wint de stuurman- looze vier, Willem III de twee met stuurman. Het Spaame de eenige vereeniging die twee kampioen schappen heeft behaald. De laatste twee beslissende races voor zeven de Nederlandsche roeikampioenschappen werden Donderdagavond op de Olympi sche baan te Sloten geroeid. Er was nog Vry grcote belangstelling voor. In de stuurmanlcoze vier won Nereus. uitkomend met Jansen (boeg). Waller, Dokkum en Bon (slag) met 13 '4 lengte voorsprong van Triton. Het was een mooie en zeer spannende race op spiegel glad water. Triton startte niet best en Nereus benutte dit voordeel door in de eerste 500 M. tot driekwart lengte voor sprong uit te loopen. Daar bleef het even. wel voorloopig bi). Triton liep zell's twee maal iets in, maar daarna werd het ver schil weer 3/4 lengte. Het roeien van beide ploegen was heel goed; Triton scheen iets soepeler, maar Nereus werd door zijn slag veel beter en feller aange voerd. Tot op 1900 M. leidde Nereus met 3/4 lengte. Daar lag een tjalk aan den wal en Triton, dat niet al te best stuurde, raakte die met haar stuurboordriemen, waar door de ploegen twee slagen miste en met 13 4 lengte achterstand door den fi nish ging. De tijd van Nereus was 7 min. 3 sec., een inderdaad bijzonder mooie prestatie als men overweegt dat het record voor suiurmanlooze vier op deze baan slechts 1 2/5 sec. beter is en in 1925 door Laga werd gemaakt met een harden wind mee. In de beslissing van het nummer Twee met stuurman won de Willem ni-ploeg, die den vorigen middag was omgeslagen in haar race tegen Het Spaarne, op over tuigende wijze van Die Leythe. De Leid- sche ploeg, die al tweemaal ons land op de Europeeschc kampioenschappen heeft vertegenwoordigd, was niet in de verte t 'gen Willem III opgewassen. Bij de start namen de Amsterdammers dadelijk een halve lengte voorsprong, op 500 M. leid den zij met twee lengten en op 1000 M. met vier. Daarna bleven zij, zeer pittig in hoog tempo roeiend, regelmatig hun voorsprong vergrooten. Toen deze op 1500 ongeveer zes of zeven lengten bedroeg gaf Die Leythe op, roeide even later weer door, maar gaf opnieuw op. De boeg bleek volkomen uitgeroeid. Wilem ni passeer de den finish in 8 min. 7 4,5 sec., verre weg den besten tijd die dit seizoen door een twee is gemaakt en in de omstandig heden met zoo weinig tegenstand extra verdienstelelijk. De winnende ploeg bestond uit Van Bergen (boeg), Dussel- aorp (slag) en Smits (stuurman). Het totale resultaat van de Nederland sche kampioenschappen is dat van de nummers gewonnen zijn door: Het Spaarne twee (Vier met stuur man en double scull) en door Laga (Acht), Dare Devil (Twee zonder stuur man). Nereus (vier zonder stuurman). Willem III (Twee met stuurman) en De Amstel (skiff) elk één. Het Spaarne heeft dus van alle Neder landsche roeivereenigingen bij de kam pioenschappen het beste resultaat be haald, zoodat volkomen gerechtvaar digd is dat de Haarlemsche vereeniging ook het hoogste aantal inschrijv.ngen (vier) had. SELECTIE DER OLYMPISCHE PLOEGEN Het bestuur van den Nederlandschcn Roeibond vergaderde na afloop te Am sterdam met coaches en bestuursleden der betrokken vereenigingen en besloot tot definitieve afvaardiging van cen Am- stel-skiffeur Gunther, de stuurmanlooze vier van Nereus en de twee met stuur man van Willem III naar de Olympische Spelen. Omtrent alle andere nummers werd de beslissing in beraad gehouden. Op 21 Juli zullen nog trials plaats hebben. Besloten werd tot proefneming met een combinatie van de gestuurde vieren van Het Spaarne en Triton. Deze proefcom- binatie zou bestaan uit W. Gimpel (Het Spaarne) boeg, Schiltman, (Triton) Scheuer (Triton) en Terwogt (Het Spaarne) slag, met Ir. P. C. van Niftrik (Het Spaarne) als stuurman. De bedoe ling was dat zij vanmiddag op het Spaarne voor het eerst geprobeerd zou worden, in tegenwoordigheid van Dr. R. J. Th. Meurer, den Spaarne-coach Bor; man en den Triton-coach Wehlburg. waarna eenige dagen rust zou worden ge houden cn de oefeningen daarna voort gezet. Ten aanzien van de double-scull werd besloten om vanmiddag, eveneens op het Spaarne, een prcef te nemen met de combinatie Cox (Het Spaarne)Pieterse (Koninklijke), in tegenwoordigheid van de coachs van deze twee skiffeurs, de heeren T. Ph, Adrian en Dr. R. J. Th. Meurer. Van de zijde van Het Spaarne werd erop gewezen dat men beter resul taat voorzag van de combinatie Cox— Timmermans, die op de kampioenschap pen uitkwam, maar dat men natuurlijk gaarne tot deze proefneming bereid was en tot haar voortzetting eveneens, als zij geslaagd zou blijken. R. P. DE OLYMPISCHE SPELEN. DE NEDERLANDSCHE ROEIBOND. - In verband met de uitersten termijn voor indiening der nominatieve opgaven van deelnemers aan de Olympische Ttoaiwedstrijden vergaderde het be stuur van den Nt-dcrlandschen Roeibond onmiddellijk na afloop der gisteren ge houden wedstrijden. Het pleegde daarbij overleg met de coaches der winnende ploegen. Una niem was men van oordeel dat de pres taties- behoudens één uitzondering niet van dien aard zijn geweest, dat on voorwaardelijke inschrijving op dit oogenblik gerechtvaardigd is. Op grond van een en ander werd be sloten: a. voor het skiff-nummer aan te wijzen: L. H. Gunther van de „Am- stel", kampioen van Nederland 1928. b. Voor alle andere nummers wel is waar de voorlooplge inschrijvingen te bevestigen, doch den Vereenlgingsbe- sturen te verzoeken, alsnog de mogelijke versterkingen aan te brengen en daar over uiterlijk op 21 Juli te rapportee ren. c. Ter bevordering van een ongestoor de verdere voorbereiding der ploegen in middels geen extra-proeven meer te hou den, doch enkele dagen vóór don aan vang der Olympische wedstrijden bin dende trials voor te schrijven, op grond waarvan zal worden beslist welke in schrijvingen gehandhaafd worden. WATERPOLO. ZIGNEA II—II. D. Z. II (3—8) Donderdagavond had bovengenoemde competitiewedstrijd plaats in de nieuwe gemeentelijke bad- en zweminrichting aan de Houtvaart. Onder leiding van Mevrouw Happel Verduyn komen de volgende ploegen ln het veld: Zignea II: H. Baart, P. Metz, T. Simons, E. Bouwer, B. de Gee, L. Janssens, E. Hofsté d n. z. n: D. Schouten, Weber, Sutherland Royaards, Gr. Philippo, I. Herpel, D. Ketelaar, A. Claus. Reeds dadelijk toont H. D. Z. sterker te zijn. Aanhoudend wordt op de Zignea- helft gespeeld. Toch heeft H. D. Z. niet dadelijk geluk met schieten; het eerste schot gaat vlak naast den paal. het twee de weet mej. H. Baart te keeren, maar voor het derde moet de Haarlemsche keepster zwichten (01). Niettegenstaan de het goede werk in de achterhoede (vooral mej. P. Metz valt op door haar flink spel en het keurig wegwerken van den bal) kan Zignea den hevigen druk op het doel niet weerstaan. Achtereen volgens wordt nog vóór rust vier maal door de Amsterdamsche dames gedoel punt. De stand met rust is dus 05. Na de hervatting verdedigt Zignea het ondiepe gedeelte en komt nu beter op zetten. Mej. E. Hofsté zwemt keurig op en plaatst op het laatste oogenblik naar mej. E. Bouwer, die het eerste doelpunt maakt (1—5). Dan komt weer een aanval jan H. D. Z. ftlej. Baart stopt den bal,, maar bij het uitgooien haalt zij dien door het doel, waarvoor de scheidsrechtster een punt toekent (16). Weer zwemt mej. E. Hofsté op en kan nu zelf schie^ ten (2—6) H. D. Z. weet hierna weer te doelpunten en tenslotte maakt mej. L. Janssens het derde Haarlemsche punt (37). Bij een aanval van H. D. Z. houdt mej. Baart den bal onder water, waarop zü het water wordt uitgestuurd. De aan H. D. Z. toegekende strafworp wordt be. nut (3—8). H, V. G, B. n—NEPTUNUS III (4—0) H.V.G8. II dat met een sterk zeven tal gereed stond, liet twee spelers uit vallen om het met slechts vijf man ver schenen Neptunus III party te geven. De heer A. Loos, toevallig aanwezig, werd bereid gevonden de in gebreke ge bleven aangewezen scheidsrechter te vervangen. Als begonnen wordt blijkt weldra dat de H-ViG-B.'ers van de onderste plaats willen en de Zaansche achterhoede wordt onmiddellijk aan het werk gezet. Het kleine aantal spelers is een beletsel vc-or veel samenspel, toch doen de twee Haarlemmers In de voorhoede goed werk. Bij een der vele aanvallen op het Nep- tunus-doel bevindt Fehres zich binnen de twee Meter lijn, waarvoor hij het water uit moet. Met vier tegen vijf is de verhouding minder gunstig voor de gast. heeren. Door hard werken gelukt het de Neptunus-aanvallen onschadelijk te maken, waarbij Glatz een ernstig woord meespreekt. Als bij een gewaagde door braak Gussenhoven snel opzwemt stelt hij Holdrinet in staat H.V.G.B. de lei ding te geven. De rust kemt met 10 voor H.V.G.B. II In de tweede helft zijn de partijen weer op gelijken voet en spoedig weet Fehres de schade in te halen door een opgevangen bal schitterend langs den Neptunus-keeper te jagen. (2—0). De sporadische aanvallen van de be zoekers stranden op de goede verdedi ging van de H.V.G.B.-achterhoede, die steeds weer de ballen retourneert. Als Holdrinet den bal toegespeeld krijgt, weet hij zich handig vrij te maken en de stand is 30. Kort voor het einde onderneemt Nep tunus een laatste poging om de eer te redden, met een vrije worp als resultaat. Als onverwacht gevolg hiervan krijgt de vrij liggende Fehres den bal toege speeld en opnieuw kan de Neptunus-kee per visschen. Het einde komt met een verdiende 40 overwinning voor de H.V.G.B.-re- serves, die ditmaal een goede party' hebben gespeeld. Scheidsrechter Loos leidde tot aller genoegen. ZWEMMEN. SCIIOOLZWEMWEDSTRIJDEN De afdeeling Haarlem van de vereeni ging van leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke opvoeding in Nederland organiseert op Zaterdag 14 Juli school- zwemwedstrijden om het „Dr. Merens" en het „H. 0."-diploma in de nieuwe ge meentelijke zweminrichting aan de Houtvaart, des middags half drie. De wedstrijden zijn voor schoolploe- gen van 4 Jongens (4 maal 25 M. esta fette) om het „Dr. Merens'-dtploma en schoclploegen van 3 meisjes (3 maal 25 M. estafette) om het H. O. Z.-diploma. Eerstgenoemd diploma werd het Vorige Jaar gewonnen door school 21. Het H.' O. 2" diploma door school 4. Daar schooi 4 dit diploma 3 maal achtereen won. werd het definitief bezit van deze school. Een nieuw diploma moest er dus komen; den „H. O. Z." (Haarlemsche Onderwijzers Zwemclub) bestaat ech ter niet meer. Dank zij het enthousias me van den heer S. de Groot voor de propaganda van het zwemmen voor de schoolkinderen is bij inteekening het be> noodlgde beid bijeen gebracht door Haar lemsche onderwijzers en onderwijzeres sen voor een nieuw diploma, een diplo ma dat er mag wezen; een keurig stukje werk van den heer G. Mes. Voor de wedstrijden is een dertigtal ploegen ingeschreven. Na de schoolwedstrijden zullen voor de aanwezigen worden gedemonstreerd twee polowestrijden (één door dames, een door heeren, respectievel'lk in het dames en het heeren bassin) bovendien wordt ook een nummer schoonspringen gegeven; de Haarlemsche zwemvereeniging „De Delft", „üc Waterartten". „H. V. G. 3." en „Zignea" hebben hiertoe hun ge waardeerde medewerking toegezegd. Als het weer wat medewerkt kan het een aangenamer, middag worden. „DE DELFT". Bovengenoemde zwemvereeniging geeft op Zondag 19 Augustus een groot inter nationaal zwemfeest in de inrichting aan de Hout vaart Voor dezen wedstrijd is men reeds in verbinding getreden met de vooraan staande Olympische zwemmers, waar door het een interessant zwemfeest be looft te worcen. HONKBAL. HET PROGRAMMA Het programma vermeldt voor Zater dag: le klasse: Quick—Z. R. c. Concordia-Haarlem. 2de klasse V. V. G. A. 1—Blauw Wit 2. T. O. G. O.—Quick 2. Ajax 2—V. V. G. A 2. 3e klasse: Concordia 4—V. V. G. A. 1 Voor Zondag: 2de klasse Blauw Wit 2—V. V. G. A. 1. Z. R. C. 2—T. O. S. WEEKOVERZICHT Het programma vermeldt voor de eer ste klasse twee wedstrijden, nJ. Quick— Z. R. c. en ConcordiaHaarlem. Als Quick niet zoo slecht speelt als te gen Ajax ligt een overwinning van Quick voor de hand. Waar Z. R. C. echter snakt naar haar eerste winstpunten en verleden week op het kantje af van Ajax verloor, is het nog niet zoo zeker dat Z. R. C. verliest. De wedstrijd Haarlem—Concordia is al gespeeld, Haarlem verloor dien omdat Concordia in de laatste inning zestien runs maakte. Eet overige deel van den wedstrijd stond Haarlem voor. Het zou dus niet onverstandig zijn een overwinning van Haarlem te voor spellen doch we aoen het niet. want we vreezen dat Haarlem dit seizoen geen enkele overwinning behalen zaL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent, dpi- retrel. BIJ ONS KOOPEN IS SPAREN Voor den inhoud de^er rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst al niet geplaatst, wordt de kopie den nzender met teruggegeven. ROEIEN. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN „HET SPAARNE". Ook zij die zich niet in het bijzonder voor de watersport interesseeren zullen met groote vreugde de fraaie overwin ningen van de Spaarneploegen hebben vernomen en met belangstelling de uit voerige verslagen van (Dr.) E. A K.(reiken) in dit blad hebben gelezen. Uiteraard is dit succes allereerst- te dan ken aan de roeiers zelf en aan hen die ze gecoacht hebben. Daarnaast is er echter iemand, die Dr. Kreiken moeilijk kon noemen, doch die het misschien zelfs nog meer dan alie anderen, verdient dat hem openlijk hulde wordt gebracht. Van het moment af dat hy tot het Spaarne-toetrad is Kreiken onvermoeid geweest om het Spaarne wat het raoe- roeien betreft weer in de ry der groote vereenigingen te brengen. Hij mocht daarbij niet steeds alle gewepschte me dewerking ondervinden, omdat er velen waren die meenden dat race-roeien voor het Spaarne toch niets was en de kracht der vereeniging juist lag in het z.g. fuif-roeien, het spelevaren. De thans behaalde successen toonen aan hoever men het door systematische oefening kan brengen. Twee kampioenschappen, een zeer goed figuur in twee andere nummers en om niet te vergeten, eenige darnesploegen, die tot de besten van ons land gerekend mogen worden. Met één slag staat, het Spaarne mede aan de spits der Nederlandsche roei- sport. Dat een groot deel van dit succes aan Dr. Kreiken te danken is, zal ieder in gewijde dankbaar erkennen. En juist omdat deze thans zijn wetenschappelij ke roeping volgend, helaas het Spaarne zal moeten verlaten, mag dit hier wel eens herdacht worden. Het Spaarne kon zijn oud-voorzitter zeker geen betere herinnering naar de verre gewesten meegeven. Een oud doch nog steeds be langstellend Spaarneiid- siach toffer van de verplaat sing naar het Zuiden. ZEILEN DE WEDSTRIJDEN OM DEN GOLD CUP. Sandhamn. Zondagavond. Daar zitten wij nu alweer een paar dagen op het eiland Sandhamn t irudden van de prettigste en meest op wekkende zeilersvTeugd, die men zich maar denken kan. Sandhamn is een eiland aan den bui tenkant van de Skarenry, die de wate ion van Stockholm aan den kant der Oostzee afsluiten. Vier uren varen is het van de stad en die er dus de zeilwed strijden in hun geheel wenseht mee te maken, is verplicht er een onderkomen te zoeken. Gereedelijk is er logies te vinden in dit aardige visschersdorp, maar men moet het niet te nauw ne men met de gerieflijkheid. Maar het is er zindelijk en als Je het een beetje vlot opvat en dadelijk goede vrienden pro beert te worden met het aardige meiske dat er woont of in het uiterste geval met de vrouw des huizes, die kan het er nog prettig genoeg hebben. Zoo al thans is het mij ge-gaan en hoewel ik eerst opzag tegen het primitieve de inrichting van mijn tijdelijk verblijf, ben Ik er thans, om der wille van de gemoedelijkheid, heelemaal mee ver zoend. De omgeving hier is van een wonder lijke, haast mystieke schoonheid. Overal prachtige kleine baaitjes, die een schit terende ligplaats bieden voor een paar Jachten en dan de ree van Sandhamn zelf, die een natuurlijke schutplaats biedt voor een onnoemelijk aantal jach ten, Nu, die zijn er hier dan ook thar.s, nu de zeilweek de aandacht van heel watersportliefhebbend Stockholm vraagt bij de vleet. Overweldigend is het as tal zeilvaartuigen van allerlei grootte tuigage, niet minder eigenlijk is het aantal motorbooten. Het is wel een heele vloot, die hier derhalve gemeerd ligt, en het is een echte weelde voor een lief hebber van watersport om al die mooie, goed onderhouden scheepjes eens den keeper te gaan bekijken. Om van de heerlijkheid als al die scheepkens onder zeil zijn op het wijde water hier nog maar niet eens te gewagen. Vandaag hebben wij de eerste race meegemaakt om de Gold Cup, die zoo als men wellicht weet, het vorig jaar door Zweden met de May Be uit New York is gehaald en dien zij dus moeten verdedigen. Niet minder dan tien zesme ters zijn voor deze zoo belangrijke wed strijden ingeschreven, tien schepen van de beste die op de wereld te vinden zijn, gestuurd door het puikje der stuurlui in elk land afzonderlijk en natuurlijk met prima bemanningen. Nederland wordt er vertegenwoordigd door de Kemphaan van den heer H. J. Plug gers uit Rotterdam en bemand met Schouten, Fokker, Huisken en Vermeu len. Geen wonder dat wij met spanning deze eerste race tegemoet zagen, te meer waar wij onze verwachtingen nog al hoog gespannen hadden .De uitkomst van dezen eersten dag zou wel bewijzen, dat wij in de Kemphaan een vertegen woordigend schip hebben, dat wij straks op de Olympische zeilwedstrijden met eenige gerustheid op het water zullen zien verschijnen. De start van Pluygers was al iets bij zonders. Er zijn er wel eens geweest, die om welke reden dan ook ge zegd hebben dat deze zeiler niet goed starten kan. De start van heden bewees wel degelijk hoezeer die lieden zich ver gist hebben in 's mans bekwaamheden te dienopzichte.Want zijn starten was eenvoudig ai. Niet alleen, dat hij als eerste de lijn van afvaart passeerde, maar hij had wel zoo goed rekening ge houden met de omstandigheden van wind en water dat hij het bestaan durfde, hij heelemaal alleen om te star ten over stuurboord, terwijl alle anderen met het zeil over bakboord vertrokken, En.... Pulygers liep voor de heele zaak over en had het wijde water geheel al leen voor zich. De Fin volgde zijn voor beeld, de Italiaan later te laat ook maar de nest liep in een gang door over bakboord. Pluygers had blijkbaar goed gezien, want hij rondde de eerste boei met een voorsprong van wel een halve minuut. En hij bleef voor. nu eens meer dan weer eens iets minder, maar zijn groote zeemanschap verhinderde, dat een der andere, waarvan er enkele, zooals de Fin en de Amerikaan zeer gevaarlijk wa ren, hem eenig kwaad konden doen. En het was dus met een heel licht gemoed, dat wij hem de laatste boei van den wedstrijd zagen nemen met een voor sprong, die groot genoeg was om bij doorzettenden wind gemakkelijk als eerste het einddoel te bereiken. Edoch het lot heeft het anders gewild. De Fin. een echt lichtweerscheepje, liep bij het afflauwen van den wind hard in en Pluygers werd blijkbaar bezorgd, dat deze er in zou slagen om over hem heen te gaan. Derhalve hield hij den Fin goed in de gaten en het gevolg daarvan was dat hij mee ging loeven, toen de Fin door ueze manoeuvre probeerde hem af te dekken en voordeel te behalen. De Ame rikaan die wel goed had gezien wat er tusschen die twee ging gebeuren zag op dat oogenblik een prachtkans om te winnen. Hij viel al, hield zoovol moge lijk en had daarbij het geluk het vlage- rige windje mee te krijgen. Zoodat, ter- wenl de beide waar vechtende tegen standers elkander het leven zuur tracht ten te maken, de Amerikaan in de laat ste paar honderd meter met een vaartje voorbij ging en nog met een verschil van een viertal seconden wist te win nen. Pluygers was tweede, een seconde later ging de Fin door de lijn, weer twee se conden later de Zweed. In zeven secon- lon vier zesmeters: het was verbluffend. Maar het was ellendig tevens, vooral omdat later bleek, dat de Fin bij een van de boeien een aanvaring had gehad door eigen schuld met den Amerikaan, zoodat de Fin, als hij sportief was ge weest zijn wedstrljdvlag had moeten neerhalen en het veld verlaten. Feit, hetwelk door zoo goed als alle zeilers, die het geval hadden aanschouwd, als juist werd erkend. Maar enfin, gedane zaken nemen geen keer en wij moeten er nu maar weer op hopen, dat Pluygers er nog een an der keer in slagen zal om als eerste aan te komen en zeo :n de finale te geraken. Hoewel hij naar mijn meening ditmaal de schoonste kans heeft gehad, een kans. die niet zoo gemakkelijk voorkomt. Wy zuilen zien. Incident in het Lagerhuis. De bescherming der T BFXANURt.TKSTE NIEUWS Naar nog omtrent de besprekingen van het Fransche kabinet over het ant woord op de jongste nota van Staatsse cretaris Kellogg in zake het anti-oorlogs verdrag wordt gemeld, zal het Fransche antwoord betrekkelijk kort zv'n en niet meer dan vier of vijf schrijfmachire- schift-folio's beslaan. De nota zal tezen het einde van de wek, waarschijnlijk Zaterdag, aan den Franschen ambassa deur te Washington worden gezonden en Zaterdag of Maandag aan de Amerikaan sche reveering ter hand worden gesteld. De Matin" ziet de beteekenis van liet Fransche antwoord daarin, dat de nota het afsluiten van langdurige onderhan delingen beteeken t. De nota zal zich naar dit blad meldt, er toe bepalen met voldoening te constateeren, dat Kellogg met zijn laatsten tekst en uiteenzettin gen zijn voorstellen in volkomen over eenstemming met de gedachte van Ge- r.ève en Locarno geb-acht heeft. Volgers deze gedachte ziet Frankrijk, evenals andere staten-leden van den Volkenbond af van den ooriog als instrument van nationale politiek, d.w.z. van den geweld- oorlog en van den imperialistischen oorlog. Het staat Frankrijk evenwel vrij naar de wapens te grijpen, wanneer ver dragen worden geschonden, de neutrale zóne bedreigd of een zijner bondgenoo ten het slachtoffer van een aanval wordt. Men heeft zich er gedurende d: laatste weken van overtuigd, dat de ant woorden der Volkenbondsmogendheden op deze belangrijke punten overeenstem men. Het blad merkt voorts op, dat de mo- reeie steun der Vereenigde Staten de hoop doet koesteren, dat niemand den vrede zal durven verbreken. Pangalos doet niet meer aan politiek. De Tel. verneemt uit Athene: Generaal Pangalos heeft aan Veni- zelos een bezoek gebracht en hem ver zocht, ook de overige zich nog in hech tenis bevindende officieren op vrye voeten te stellen. Tegenover de journa listen weigerde hij eenigerlei mededee- ling te doen; slechts verzekerde hij. niet meer aan het politieke leven te zullen deelnemen. Tot zoover dit bericht. Wy herinneren er aan. dat Venizelos óók al eens een dergelijke verklaring heeft afgelegd! Sovjet-Rusland wordt niet vertrouwd. Een ambtenaar van het volkscommis sariaat van Buitenlandsche Zaken te Moskou. Melmkof, die met de Nanking- regeering over de heropening van het Russische consulaat te Sjanghai en het herstel der diplomatieke betrekkingen moest confereeren. heeft onverrichter- zake den terugkeer naar Rusland moe ten aanvaarden. Reeds te Charbin zag de Sovjet-ver tegenwoordiger in. dat de zaak verloren was. temeer daar de generaals de vrees koesteren, dat Sovjet-Rusland twee dracht tracht te zaaien. Waar was het Engelsche flegma? Er heeft Donderdagmiddag weer een schandaal plaats gehad in het Lager huis, toen de Arbeidersafgevaardigde Shinwell van kapitein Margesson, die antwoordde namens den minister van Mijnwezen, een antwoord kreeg, dat hem niet voldeed. Kapitein Margesson had, toen Shinwell om meer inlichtingen vroeg betreffende de fusie van mijnen, geantwoord, dat deze afgevaardigde het gegeven antwoord precies zoo moest op vatten als Margesson het gegeven had. Shinwell vroeg daarop: Mag ik u ver zoeken, wat betere inlichtingen te ver strekken, en niet zoo arrogant te zijn? (Kreten van: Orde! Intrekken!) Shin well: Ik doe een vraag, en hy zegt dat ik zijn antwoord verkeerd opvat! Ik mag denken wat ik wil! Niemand in dit Huis kan mU beletten, dat te doen. (Tot den speaker): Ook u niet! Hierop volgden weer interrupties, waarop Shinwell weer: Ik zeg het- voor ieder in dit Huis! (Kre ten van: Intrekken!) Shinwell: Ik trek niets in. Niemand kan my dwingen, iets terug te nemen. Probeer het! En zie wat er gebeurt! Probeer het! Toe can! De speaker: ik ben verplicht, van deze op merkingen nota te nemen en wil niet, dat ze in dit Huis worden gemaakt. De geachte afgevaardigde moet niet ver wachten, altijd een antwoord te krijgen, dat hem voldoet. Shinwell: Houdt ons de hand eens boven het hoofd, zooals u altijd de voorste banken (de regeerings- banken) de hand boven het hoofd houdt! U is veel te partijdig. (Weer luide kreten van: Intrekken! van de regeeringsban- ken, waarop Shinwell tartend uitroept) Ik durf te zeggen, wat anderen denker.! Generaal Hadzitsj kabinets-f ormateur Generaal Hadzitsj, de minister van Oorlog der afgetreden regeering, heeft Donderdagmiddag opdracht ontvangen tot het vormen van een nieuw kabinet. In dit kabinet zullen, naar verluidt, alle deelen. waaruit het Joegoslavische rijk bestaat, vertegenwoordigd worden. Tot minister van Buitenlandsche Zaken zal benoemd worden de Joegoslavische gezant te Londen. Gjoeritsj: tot mi nister van Binnenlandsche Zaken d- bekende generaal Zifkowitsj, comman dant van de gardedivisie en een goed vriend van den koning. Vier ministeries zullen door Kroaten bezet worden, dis tot dusver in de politiek niet op den weer voorgrond zijn getreden. Onder hen be vinden zich twee professoren minderheden. Sprekende over de quaestle der be palingen aangaande ce bescherming der minderheden in het Engelsche Hcoger- huïs herinnerd? Lord Parmcor men be trekking tot Zu:d-Tlrol aan de uitlating van Ceccioni. dat de Italiaansche regee ring zooal n'et op verdragen steunen de, dan toch moreele verplichtingen je gens de minderheden heeft, lord Cushendun voerde hiertegen aan, dat men hier met een ongewettigde in menging in de interne aangelegenheden eener bevriende natie heeft te doen. Wat de minderheidsverdragen in het alge meen betreft, had lord Parmoor, zco betoogde spreker, geen enkel bewijs ge leverd voor zijn stelling, dat de ve: dra gen en de tot dusverre gevolgde proce dure niet ruimschoots aan de eischen zoucen voldoen. Daarna verkreeg lord Cecil het woord, die o-m. verklaarde: Het destijds door Oostenrijk ingediende protest tegen da overdracht van Zuid-Tirol aan Italë was door zeer belangrijk emotie ven gestaafd. Indien order dergelijke omstandigheden een bepaald land op een internationale conferentie in vertrouwen op zyn toe zeggingen een deel van het. grondgebied van een ander land toegewezen krijgt, dan hebben de mede-onderteekenaars van het verdrag, die het betreffende ge bied overgedragen hebben, op zijn minst gedurende een bepaalde periode het recht om te zeggen: ..U komt uw ver plichtingen niet na; wij zyn van oordeel, dat zulks een onbevredigende situatie is". De BremenWordt „geplukt". Reuter verneemt uit Quebec: Een afdeeling provinciale politie zal naar het Greenly-eiland vertrekken, ten einde het vliegtuig „Bremen" tegen de vernielzucht der souvenirjagers te be schermen. Naar namelijk uit berichten van het eiland blijkt, is de mecanicien, die zich by het toestel bevindt, nauwe lijks in staat de geleidelijke demontee ring van de „Bremen" door verzame laars van souvenirs te verhinderen. De schat van Haiti. De gilde der schatgravers doorleeft weer een bloeitijd. Na de groots expedi tie, die zoeken wil naar de in Bolivia be graven schatten der Jezuïfcem, trekt thans een verordening van de regeering van Haïti de aJgemeene aandacht. Vol lens de verordening mag weer worden gezocht naar de verborgen schatten van den negerkoning Henry I, die tot nog toe niet worden ontdekt. Wil men de overlevering gelooven. dan betreft het hier een verzameling goud en juweelen, ter waarde van -}0 niiüioen dollars, wel ke in een geheime schatkamer aan de Noordkust van Haïti zou zijn begraven. Dit bericht .wekt de herinnering op aan een zeer bewogen tijdperk in de ge schiedenis van Haïti. De nationale con- venti van Frankrijk had in 1794 de ne gers van de Fransche koloniën volledigs vrijheid geschonken. De neger Tous- saint, die door het Fransche Directoir tot opperbevelhebber der troepen van Haïti was benoemd, maakte zich onafhanke lijk en nam zelfs den strijd tegen Bo naparte op. waarbij hij de nederlaag leed en gevangen genomen werd. Na ve le opstanden namen do ncgergeneraal Henry Christophe en de mulat Petion de regeerin? van HaïM in handen. Chris tophe, die het Noordelijk deel van het eiland kreeg, liet zich in 1811 als ko ning Henry I kronen. Hy regeerde met ongehooide wreedheid en was er voor alles op bedacht, de schatten, die hy had opgehoopt, in veiligheid te brengen. Hij handhaafde onder zijn troepen een ijze ren discipline, den mulattengeneraal se, die zich eens aan een klein ver grijp had schuldig gemaakt, liet de ko ning de keuze, of van de vestingsmuur in den afgrond te springen of op staan- den voet te worden doodgeschoten. De generaal koos het eerste, werd dooreen wonder gered, doordien hij aan een boom bleef hangen. Wegens zijn onver schrokkenheid bewees de koning Besse nu veel eer en droeg hem de leiding op by den bouw van een schatkamer. De ploegen der arbeiders wisselden elkaar dagelijks meermalen af, waarbij de lie den, zooals een kroniek bericht, geblind doekt naar het werk werden geleid. Toen de schatkamer gereed was. wandelde de koning eens met generaal Besse langs den vestingmuur. Den volgenden dag werd 't lijk van den generaal gevonden met een dolk in den rug. Toen in Octo ber 1820 een opstand tegen den bloed- dorstigen tyran uitbrak, schoot Koning Henry zich dood en nam de geheimen van zyn schatten mede in het graf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. - ALLE soorten advertenties worden zonder prysverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10