GEBLOEMDE PATRONEN. A HAARLEM'S DAGBLAD Een elegante, practische blouse, spe ciaal geschikt voor slanke figuren en dan bij voorkeur te maken van wasch- echfce satijn of shantung. Voor minder slanken zullen waarschijnlijk crêpe-de- chine of kunstzijde passender zijn. Ivoor zacht beige of heel teer rose zijn kleuren welke in aanmerking komen. Een knip patroon kost 55 cent en is in de maten 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar onder no. 212. DE KEUZE VAN EEN MAN Een Londensche dame heeft het noo- dig geoordeeld in een vrouwenclub te gaan spreken over bovenstaand onder werp. Londensche dames zijn zoo en het moet voor de mannen heel geruststel lend zijn te weten, dat ergens op de wereld een groep vrouwen zich bezig houdt met de vraag: „Kiezen wij een dikke of een dunne?". Maar spot ter zijde. Het komt ons voor dat een vrouw een man kiest om precies dezelfde re den, waarom de man een vrouw kiest, namelijk omdat zij hem liefheeft. Daar mede is het probleem opgelost zoudt u denken, maar toch is het niet waar, want inderdaad zijn er nog meisjes en vrouwen genoeg, die niet in de eerste plaats liefde eischen en liefde bieden, maar die zich nog teveel door andere eigenschappen laten verlokken. En dat was hetgeen, waarover die Londensche dame wilde praten. Achteraf dus toch nog niet zoo kwaad bedacht. Nadat zy velerlei wijze raad gegeven had, kwam zij tot de slotsom: „Kies nooit een man ora zijn geld! Het hoogste geluk voor een vrouw is om zich te vereenigen met een man, die in zichzelf een fortuin is, ook al is hij arm of verdient hij wei nig." En dat is zeer waar. Als wy rond ons kijken in den kleinen kring van vrien den en kennissen, ontdekken wij gauw genoeg, dat het lang niet altijd de vrouw is, wier man het meeste geld verdient, die het gelukkigst is. Geld is buitenge woon nuttig en aangenaam (en wij zijn overtuigd, dat er tijden zijn waarin wij allemaal nog wel wat extra geld kunnen gebruiken) maar wil een vrouw geluk kig worden in haar huwelijk, dan moe zij als levensmakker een man kiezen, die vriendelijk en eerlijk is, die zijn best doet om echte kameraad en collega te zijn in de groote huwelijkszaak en die. net als zij. beseft, dat tevredenheid en geluk de grootste rijkdom in de wereld vormen. BENT U DRIFTIG? Men is altijd geneigd te denken dat drift het huiselijk geluk moet verwoes ten. En toch heeft een beroemde schrijf ster eens gezegd: „De vrouw, die r.iefc dril tig kan zijn, heeft geen karakter". Wij zijn nieuwsgierig te weten of u het daarmee eens bent? Natuurlijk zijn er Verschillende soorten van driftigheid Een werkelijk hevige en onbeteugelde kan een nameloos leed veroorzaken, maar misschien zou het voor een man toch even moeilijk zijn om samen te> leven met een vrouw, die nooit driftig werd, als met een, die nooit anders was DITJES EN DATJES OVER DE ZOMERMODE. Wat zal ik zeggen schreef mijn zusje uit Parijs mij dezer dagen over de zomermode hier in de Mode- stad? Bij ons is het weer al evenmin schitterend geweest tot nog toe, en dat maakt dat het onderwerp „mantels" erg op den voorgrond treedt. De zomer mantel moet aan een dubbel doel be antwoorden. Hij moet warm houden, als het nocdig Is, en ook weer niet te zwaar zijn, als de zon werkelijk nog eens schijnt. Om hieraan tegemoet te komen, bedient men zich wel van een uitneem- bare wollen voering, zooals tot nog toe alleen maar in de Engelsche regenjas sen (trenc'n-coats) gebruikelijk was. Ook zien we ir. dit seizoen de „omkeerbare" mantel dragen, van crêpe de chine er. wollen stof. of van bedrukte crêpe en effen crêpe, maar altijd de cene kan- veel lichter dan de andere. Met mooi stralend weer draagt men de lichte kant naar buiten, met donker weerde donkere kant. Regenweer is zeker een triestig iets in den zemer. Maar ook dat heeft e?r nieuwigheid doan ont staan. namelijk de aUeraardigs e rege 1- mantels, die niet meer somber en grauw zön, acch vroolijk var. kleur en toch waterdicht. Men maakt ze sedert men de kunst is meester geworden, alle mogelijke stoffen in alle tinten waterdicht te maken door een speciaal procédé nu van alle kleuren, zelfs de teerste. We zien hier zelfs wel heele witte regenmantels! Schotsche geruite taffetas, in frissche kleuren, wordt ook veel gedragen. En dan: de halsdoek. Die beleeft dit jaar weer een nieuwe jeugd. Weet je nog, dat in 1923 de groote mode van de groote zijden, ge kleurde halsdoek kwam? Welnu, zy is er weer! Met dit verschil, dat we haar nu meestal op zij gestrikt dragen, dus aan de eene kant ruim over den eenen schouder, en op den anderen schouder: de strik, van de saamgekneopte pun'.en En d3n is er nog een oude bekende die weer in de gunst tracht te komen. Dat is: de cape Om te besluiten, een heel aardig, een voudig modelletje voor een zomerjapon netje. van shantung, kruiselings geslo ten. Het kraagje, de manchetjes en de gladde volants, die den rok vormer.. 2.^n geschulpt en afgebiesd. Er is 4.25 M. stof van 1 meter breed voer noodi? MADELEINE. VOOR JONGE MEISJES. Kunnen wij ze in onze kamers gebruiken? Hebt ge weieens gelet op die smake lijke af beeld ineen van interieurs, waarin allerlei gebloemde patronen gebruikt worden? Vooral Engelsche tijdschriften zyn er z?er sterk in: het ziet er dan zoo bekoorlijk uit: een lichte kamer met veel zon er in. een aardig doorkijkje door openslaande ramen in een parkachtigen tuin. en vroolyke gebloemde stoffen en behangsels die dat alles nog een extra frisoh tintje geven. Ge overpeinst: da* moest ik ook eens toepassen; als de een of andere kamer aan vernieuwing toe is. is dat myn ideaal. Maar dat ideaal is lichtelijk bedriegc- lUk. In de eerste plaats leent lang niet ie dere kamer zich er voor om hetzij meubels met een gebloemd overtrek of muren met een gebloemd behang op z'r. voordeeligst te doen uitkomen. De mu ren mogen zeker niet ouderwetsch hoog zijn, terwijl het model van een kabine'.. zooals de meeste stadshuizen die hebben, e-r allerminst geschikt voor is Bovendien moet men goed bedenken, waarvoor de ruimte dienst doet: eer. slaapkamer die groote bloemenpatroner. vertoont, is al spoedig onrustig, en al hindert dat nu ook niet, wanneer men gezond van geest en van lichaam is, er kan toch een tijd komen van ziekte, waarin dat bloemetjes-geüoe een veel te onrustigen indruk maakt. Een eetkamer worct meestal liefst in gedekte kleuren gehouden, omdat dit een intiemer indruk geeft, en zoo blij ven dan een jonge meisjeskamertje en de huiskamer over Vijftien a twintig jaar geleden was zoon meisjeskamer een geliefkoosd ver trek om met bloemen en bloempjes te overladen: een gebloemd behang, liefs' rose, kleine roosjes op een wit of crêm- fond, wit lacqué meubeltjes mat een overtrek in denzelfden geest als het be llang, gebloemde of gestreepte gordij nen. eveneens in wit en rose, en een theeservies, ook al met bloemetjes. In theorie lief en zacht meisjesachtig, welk ideaal tegenwoordig min of meer op den achter-grond is gedrongen door het frissche. sportieve dat de nieesten van onze bakvisschen kenmerkt. Maar in de praktijk bleek het gebloemde ka mertje lang niet zoo „snoezig" te zijr.. als men zich dit voorgesteld had: al die bloemerighcid gaf een onrustigen in druk, waarbij vaak nog een gevoel van verkilling kwam dooi- al het wit en rose, twee Kleuren die niets warms in zich hebben. Menige mosder, die haar dochtertje ziet opgroeien, houdt datselfde ideaal hetwelk in haar meisjestijd vereerd werd, en zy wil haar dochter ook een vroolyk kamertje vol bloemen geven Natuurlijk kan dat best. als zy zich maar weet te matigen: gebloemd be- haaig maar laat het. vooral niet te poesmooi van patroon en kleur en niet te druk zijn. En is het behang gebloemd, laat het daar dan bij: het is tegenwoor dig in trek, om gordijnen en behang ir. één patroon en kleur te nemen. Bedenk echter good of de kamer daarvoor wel geschikt :s: vier muren die er precies eender uitzien, zonder een enkele on derbreking. kunnen een zeer drukken der invloed hebben. terwijl dichtge trokken gordijnen, in eenvoudig con trast niet het behang, rustgevend aa-. de cogen zijn. '.Vaagt ge u aar. een gebloemd over trek voor de meubels, houdt de rest vast de kanier dan veel rustiger, waardco: de meubels ook veel beter tot hun recht zullen komen. In de huiskamer gelden eigenlijk de zelfde regels, alleen kunnen daar wel wat brutaler patronen gebruikt worden omdat het geen kamer is waarin eer. r.icke zou v*rbliiven. Zelfs kar. een zeer gedurfd, gebloemd overtrek van een bank, een divan, of anders het pa troon van een tafelkleed soms een al lergelukkigst effect hebben, wanneer d kamers overigens in bescheiden patro nen en tinten is gehouden. Men bedenke ook wel dat een imitatie van een oude stijl zich niet kan aan passen bij een moderne cretonne of an dere gebloemde stof: zij passen niet. bij elkaar en maken elkander daardoor lee- lijk en goedkoop. Bedenk vooruit goed in welk milieu uw gebloemde patronen moeten pas sen en zco ge twijfelt aan het result?..?.' en vrij zeker kunt nagaan dat dit niet schitterend zal zijn, begeef u er dar niet in. het kan slechts een teleurstel ling worden. MENU Groentesoep. Kalfskarbonaden. Doperwten, Aardappelen, Wentelbeschuit. Van poulet wordt op de gewone wild bouillon getrokken, waarna men ah - jonge groenten dis er op 't oogenblik zyn in kleir.e stukjes snijdt en mee kookt, alleen de gehakte peterselie mag er eerst op 't laatst in gedaan worden Wat kleine gehaktballetjes en rijst of vermicelli om te binden maken deze echte zomersoep af. De erwten worden gedopt, en met ruim kokend water en zout opgezet. Jon ge doperwten moeten een half uur ko ken; als zij ouder worden, hebben zij wel drie kwartier noodig. De erwten worden afgegoten en bij een kimt je boter in de dekschaal ge daan Men sfcrocit er daarna nog wat fijngehakte peterselie over. Voor het dessert zijn de benoodigdhe- den Liter melk, 2 eieren, eetlepel suiker. een stukje foelie. schil van een halve citroen. 8 a 10 beschuiten. De melk wordt langzaam afgetrok ken met de foelie en suiker., men laat ze dan afkoelen, roert er de IxMde heele. geklutste eieren door. de suiker en laat hierin de beschuiten weeken Daarna worden de beschuiten in boter gebak ken en dadelijk voorgediend. met sui ker bestrooid, E E. J.—P. ZUSJES MOOISTE JURK. Is dit. geen schattig jurkje voor zulk een kleine peuter? Het heeft een heele rij smalle plooitjes rondom, waardoor het lijfje gevormd wordt en een schou derstuk. dat zoodanig met twee pun ten omlaag loopt, dat het den indruk wekt van een kraagje Anderhalve meter van een waschbare onverschlet- bare stof van 77 breed is voldoende om het jurkje te maken. Een knippatroon kost 55 cents en is voor kinderjurkjes van 1 tot 5 jaar ver krijgbaar onder no. 214. HOE IMPONEERT MEN DEN MAN? GOEDE RAAD AAN VROUWEN. Een Engelsche humoriste, die werke lijk veel verstand van de luimen der mannen schijnt te hebben, heeft het volgende rooster ontworpen voor vrou wen, die den man willen imponeeren. Leest u het maar eens rustig door en zegt dan aan het slot of gii niet mede van oordeel zijt, dat op deze wijze iedere man klein te krijgen is! Zorg, dat ge altijd het laatste woord hebt. Dwing hem gezellig aan de familie- conversatie mee te doen als hij zalig met zijn radio zit te spelen. Geef vooral voedsel waarvan hij niet houdt. Probeer de „voeten-vegen-lruc". Me nige vrouw heeft bereikt, dat haar man geheel naar het voeten vegen ging loo- pen. Ddt is heerlijk! Neem zijn eigenwaan weg. Laat hem blijken wat een prul gij hem vindt.... en zco saai! Vraag hem geld als zijn zaken sleoht gaan. Vergelijk hem steeds met dien ideaal- echtgenoct-van-den-overkant. Als dit hem niet dorstig maakt naar het bloed van dien ideaal-echtgenoot, weet ik het niet! Zeg hem dat gij nooit een byzonde- rer. dunk gehad hebt van zijn bloedver wanten. Vraag uw vriendinnen op langdurige visites en heel dikwijls, maar zorg dat ge uit moet als hij zijn vrienden wil vragen. (En natuurlijk niet mét hém!) Vertel hem dat ge een veel leuker leven hadt toen ge nog niet getrouwd waart, of anderh, dat ge spijt hebt, dat ge dien charmanten Jansen niet ge trouwd hebt, die bijna zelfmoord voor u pleegde en wien het later zoo goed ging in zijn zaken. Zeg hem dat het huis precies een ge vangenis is. Maak hem duidelijk, dat hij u heele- maal niet gelukkig maakt. Vertel 's avonds alle schandaaltjes en kletspraatjes over. die ge gehoord hebt en fantaseer er zelf nog wat franje aan. Wasch hem uit uw gezichtskring door overvloedig veel tranen net zoo lang tot hij veilig op de deurmat van zijn moe der geland is. Wees jaloersch op dat meisje bij hem op kantoor, die met die zijden kousen en die korte rokken. Misschien heeft hij nog nooit opgelet dat haar kousen van zijde zijn, maar voortaan zal hy het wél doen. Praat alleen over kappen, nieuwe klee- ren, die ge noodig heb: en mannelijke fikn-artisten, waar u dol op bent. Ais re met hem uitgaat naar een thea ter mee - ge bi; den uitgang bemerken. dB :n taschje of een paar hand schoenen verloren hebt. Geef zijn oud? kleeren weg zonder er hem over te spreken. Zorg altijd dat er nog eenlgt werk in huis te doen is als hij u mee uit wil hebben voor een onverwacht fuifje. Mochten bovenstaande middelen niet probaat genoeg blijken, probeer ze dan nog maar eens aiie in tegenovergestelde richting. Dat is misschien nog beter! wz ■B-i fel 3 Ofschoon de rok van dit jumper pakje feitelijk slechts, een rechte lap is (85 centimeter stof van 135 breed) lijkt het toch zeer vol doordat drie plooien zijn aangebracht aan den linker kant Teneinde overbodige dikte op de heupen te voorkomen wordt een heupstuk van voering aan het rokje gezet, zoodat de bovenkant daarvan in de taille valt De aparte jumper is speciaal ontwor pen om gemaakt te kunnen worden uit 75 centimeter van het popnT&ïrë 100 breedc tricot, rondgeweven. Het voor deel is dat alleen op de schouders naden komen en da: daarna met het afzetten van hals en armsgaten de geheelc Jum per klaar is. Goed beschouwd is het dus een tooverjumper, want het maken duurt luttele oogenblikken. Het knip patroon kost 55 cent en is in de boven maten 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar onder no. 213. WAT EEN HUISVROUW MOET WETEN, EN NIET LICHT MAG VERGETEN. Leerbekleeding van meubelen, stoel zittingen. enz. wordt het beste als volgt gereinigd. Spons het af met een meng sel van één theelepel ammonia, vier theelepels azijn op 1 liter water. Laten drogen en dan met een weinig castor olie inwrijven. Met een zachte doek uit wrijven. Die kleine stukjes zeep. te klein om er de handen mee te wasschen, moet u niet wegwerpen, doch in een potje be waren. Smelt ze en gebruik ze voor uw sop op waschdag. Dan heeft u heel wat minder zeep noodig. Kachels en fornuizen die zomers niet in gebruik zijn. willen er dikwijls heel dof gaan uitzien. Dit kan voorkomen worden, als men ze na het potlooden, wrijft mot gewone meubelwas. Dan is het alleen maar noodig. de kachel van tijd tot tijd af te stoffen. Hij blijft dan prachtig glanzen Is men „buiten" en is men bang voor insectenaamvallenWrijf dan. voor het uitgaan, hamden. polsen en gezicht in met een weinig eucalyptus-olie. Wil men 's nachts niet door musk'o- ten, muggen, enz, geplaagd worrier., wrijf dan een paar druppels nagel-olie op enkels, rek en handen. Emaille reinigt mem en ontdoet men van vlekken door het te wrijven met grof zout. dat niet een weinig azijn bevochtigd is. Een uitstekende strykdekem kan men van oude kranten maken. Men legt oen half dozijn groote bladen vlak en glad op elkaar en stikt ze samen. Dit is wer kelijk veel beter dan een gewone strijk- deken, omdat kranten de hitte veel '.anger vasthouden VERSLETEN KINDER WAGENBANDEN. Als de bandjes van kinderwagen-wie len tot bijna op den rand van het wiel versleten zijn. doch het binnendraad i nog niet te zien, neem ze dan van hc' wiel af en doe ze er omgekeerd weer op Zij zullen dan nog zeer langen tijd mor gaan. Let er op, dat zij recht op de vel komen. EEN GAATJE IN UW VINGERHOED. Als er gaatjes komen in uw vinger hoed moeten zij op de volgende manier gerepareerd worden. Smelt wat roode ze gellak in den vingerhoed .Doop uw vinger in koud water en direct daarna in der vingerhoed met lak. Als de lok gehard is zal blijken dat al 'de gaatjes in uw vingerhoed ook dicht zijn. TENNISJURK. Een tennisjurk die vrij laat In de be wegingen en die toch keurig zit, is de volgende: maak een blouse en direc toirebroekje in een stuk ann elkaar van witte kunstzijde. De blouse moet zonder mouwen zijn, met 'n eenvoudig liggend kraagje, waaronder een korte das ls ge strikt in een frissche tint. Ter hoogte waar de taille gedragen wordt, naait men rondom knoopen op het broekje en knoopt hierop de rok vast. waarin na tuurlijk knoopsgaten zijn gemaakt. Dit rokje Ls ook van witte kunstzijde, en is geheel glad op een dubbele Inspringende plooi vlak van voren na. Om de knoopen rondom te bedekken, wordt er een peau de suède ceintuur in dezelfde tint als de das overheen ge dragen. Wie graag haar zakdoek bij de hnnfl heeft onder het spelen, naait een klein driehoekig borstzakje op de blouse, waarop in dezelfde kleuren als das cn ceintuur het monogram of de initialen zijn geborduurd. Een prettig tennis pakje dat het voor deel heeft, dat het steeds keurig blijft zitten. OH, DIE LIPPENSTIFT. Na al die booze bejegeningen, welke wij hebben moeten hooren over het ge bruik van poeder en lippenrood, doet het nu toch good te lezen hoe een hoog staand man in een der bladen schrijft: „Het lijkt volkomen natuurlijk dat een vrouw hulpmiddelen te baat neemt om haar uiterlijk te verfraaien, minstens oven natuurlijk als voor ons mannen het scheren. Al is er lippenrood op de mond. daarom is cr nog geen zonde ia het hart!" Nu. wat zegt ge daarvan? Natuurlijk weten wij allemaal, dat de vrouw, dio dagelijks haar gezicht overlaadt met poeder en schmink en crème haar etg?n bezit verwoest, want spoedig zal haar huid vernield zijn om nooit meer goed te kunnen worden. Maar zoo als deze man ook zegt, er steekt in elk geval niets kwaads in als een vrouw eens een eenvoudig schadeloos hulpmiddeltje te baat neemt om haar verschijning te 'be gunstigen. RECEPT. Posteleinsoep. Neem op 11/2 L. pos te- lelnnat. met oen paar blaadjes, 4 eet lepels bloem, 3 eetlepels boter cn 1 ei. Het vocht roert men langzaam bfj d«* boter cn de bloem, die men samen aan de kook heeft gebracht. Een minuut of tien laten doorkoken en dan voorzich tig bij het ei doen. dat men in de ter rine geklopt heeft. Dobbelsteentjes in boter gebakken brood smaken cr heerlijk bij. Deze soep niet te vaak eten daar de maag dan weieens zou kunnen gaan protesteeren. VOOR UW EIGEN KAMERTJE. Een buitengewoon prettige en tege lijkertijd handige stoel, welke voor twee doeleinden te gebruiken is. mort toch zeker wel een nuttig meubelstuk ge noemd worden Zie hier ccr. fauteuil, welke tevens dienst doet als bergplaat: doordat er onder een groote ruime lade aangebracht is. welke (bijvoorbeeld voor iemand, die cp kamzt& woon, cn niet veel ruimte heeft) zeer nuttig kan zijn.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15