DE „DIKKE MOLEN" BIJ SLOTERDIJK AFGEBRAND. DE TERAARDEBESTELLING VAN BURGEMEESTER WYTEMA. 46e Jaargang No. 13824 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2734. met geïllustreerd Zondagsblad 032; per 3 maandenVcor Haarlem ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel B»j en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5734- Franco per post door Nederland j abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents ƒ35754-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754franco p. post f0.65 I per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant: buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Swim12. T-ïefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J.C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM By'antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. Administratie 10724 en 14825. DIT NUMMER BESTAAT UTT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA DE MIJNRAMP IN LIMBURG. Thans negen dooden, vier mij werkers nog vermist. HET WERK GAAT WEER ZIJN GEWONEN GANG DE STEMMING IN BRUNSSUM. Rouw in de mijnstreek. Wie dagen gezworven heeft in de mijnstreek, waar immer als in dreiging de starre schachttorens staan met him wentelende wielen, wie er duizenden werkers heeft zien gaan bij 't wisseien der schichten, zwijgzaam, kalm stappend over de wegen naar emplacementen waar treinen daveren, machines ratelen en dreunen en waarboven rook-omwolkt de zwarte schoorsteenen staan, zoo iemand kan sterk-meevoelen het diepe leed dat thans gekomen is over Lim- burg's mijndorpen. Daar hebben zij uren gewacht, de vrouwen, de mijnwerkers die rust had den, de kinderen, voor de hooge ijzeren hekken, daar- kwamen zij. de mannen die gewerkt hadden onder den grond toen het sein voor de vlucht gegeven werd, daar bleven controle-penningen bij den portier hangen van een kleine twintig man, dooden, gewonden, vermis ten. Rouw is er in de mijnstreek, in de dorpen op de heuvels Maar wéér snellen de liften op en neer, weer stampen de zuigers van pom pen en motoren, weer beuken houweelen in peilers in 't zwarte gesteente en sui zen de boren. Het bedrijf is weer her vat, het leven gaat voort.... Waar het gebeurde. Een mijnramp zooals Limburg er nog nooit een heeft gekend, was het. Het ongeluk, de ontploffing van het mijngas had om 2-20 uur plaats in af deeling S op de 537-meter verdieping in peiler "436. boven afbraak 103. Peiler 436 is geheel ingestort, waarschijnlijk be vinden zich daarin drie vermisten, ds vierde zou in de tusschengalerij van af braak 103 zijn. Het zoeken naar deze vermisten is de eerste dagen nog me: afgeloopen, misschien is er wel een dag of tien mee gemoeid, daar peiler 436 dan eerst ontruimd en gestut moet wor den. Zes menschen, zij die zich op de tus- schenverdicping van de 537 meter be vonden, waar de ontploffing geschied is onder hen kunnen de vier vermisten óók zijn zijn vermoedelijk verbrand. Een van de beiden die men er gevonden heeft, is pas later gestorven. De andere slachtoffers, die hooger zaten, zijn door de gassen verstokt. Een tragische omstandigheid is vol gens de Tel. verder, dat zich onder de verongelukten ook een jongen bevond, die deel uitmaakte van een der red dingsbrigades. Op de plek, waar hij aan het werk was, dreigde geenerlei gevaar, doch hij achtte het zijn plicht dadelijk zijn in gevaar verkeerende makkers ter hulp te snellen. Terwijl de man, die hij wilde redden naar boven kon worden gebracht is hij zelf het slachtoffer van zijn heldenmoed geworden; hij kwam door verstikking om het leven. De ontploffing moet verschrikkelijk zijn geweest. De lier in een der gangen werd geheel vernield. Wagens van den mynspoonveg werden door elkaar ge slingerd. In deze afdeeling ontstond na tuurlijk een groote paniek. De middag- ploeg was na het gebeurde toch nog af gedaald, doch keerde terug wegens ge vaar voor mijngas. Om vijf uur in den namiddag verspreidde deze zich door het dorp; het was juist loondag. De men schen hielden zich kalm: wel ontstond natuurlijk een geweldige oploop naar de mijn. Mijnpolitie en marechaussees handhaafden de orde, hetgeen gemak kelijk geschiedde, daar de .bevolking zich merkwaardig rustig hield. De oorzaak nog niet vast gesteld. Bij het Zondagmorgen door de directie van dc Staatsmijnen in tegenwoordig heid van den ambtenaar van het Staats toezicht der mijn ingestelde onderzoek en gehouden geuigenverhoor, is de oor zaak der mijngasontploffing nog niet vastgesteld kunnen worden. Vermoede lijk is de ontploffing ontstaan bij het schieten. Met zekerheid kan de oorzaak eerst blijken, wanneer men tot dc plaats van het ongeval is doorgedrongen, wat tot, dusverre nog niet mogelijk was er. vermoedelijk eerst over enkele dagen zal gelukken. De stemming in het dorp. „Tn het dorp bemerkt men uiterlijk weinig van het leed. aldus het Vad. Doch in menig huis in dorp of omtrek heerscht diep. ontroostbaar leed. En nu er hier een platte kar voorbij gaat met 4 kisten er op, 4 kisten van mooi hout en met zilverig versiersel, nu verstart in het drukke café toch het luid gesprek over koetjes en kalfjes. „Dat zijn er vast vier", zegt iemand. *De rest volgt". De stem verraadt deernis, maai- toch niet het waarachtige medelijden. Wij vertellen het den heer C. H. van den Kamp. den secretaris van Brunssum (de burgemeester was des ochtends juist vertrokken „Men schijnt hier niet zoo heel erg onder den indruk", zeggen wy. De heer Van den Kamp heeft dit ook opgemerkt, doch hij verzekert ons dat dit geen ongevoeligheid is. „De meeste slachtoffers zijn geen Brunssummers, al woonden zij tegenwoordig hier of in dc buurt", merkt hij op. „Zij kenden de menschen hier niet; zij kenden nauwe lijks elkander Een paar weken geleden is er in de mijn een Brunssummer jon gen, die om zoo te zegten bij een lede: hier over den vloer kwam, verongelukt; verwondert het u dat men daarove; in het dorp veel verdrietiger was?" Het verbaast ons niet. want het is zoo menschelijk. En het spreekt ook zoo weinig, zoo'n ongeluk in de mijn, diep in den grond, van waar geen geluid to: boven dringt. Het is er bij de Hendrik precies als altijd, zoodat men het zich nauwelijks voor kan stellen, dat daar verscheidene menschen den dood gevon den hebben". Hoeveel het er zijn? Acht lijken zijn nu geborgen, een zwaar gewonde, dc hulphouwer H. J. Helders is Zaterdag morgen in het ziekenhuis te Heerlen overleden. En dan zijn er nog de vier vermisten. Het reddingswerk. Het is vermoedelijk een geluk geweest bij het groote ongeluk, dat de ontplof fing heeft plaats gehad tijdens de wis sding van de ploegen. Als het een uur vroeger was gebeurd zouden er naar men aanneemt wel 50 dooden zijn geweest. De mijnwerkers die in de nabijheid van peiler 436 waren, vluchtten in al lerijl, verscheidene geraakten echter be dwelmd en vielen neer. Maar daar juist ook de altijd aanwezige reddingsbriga de afgelost zou worden, had men direct twee brigades bij de hand, die met gas maskers voor in de mijn afdaalden. Ge wonden en bewusteloozen werden spoe dig naar boven gebracht, medici en ver plegend personeel stonden klaar om hulp te verleenen. Het reddingswerk stond onder leiding van de staatsmyndlreeteu- ren Frowetn en Bunge. De schuldvraag. Zoolang de oorzaak nog niet vastge steld is, kan over de schuldvraag moei lijk met zekerheid worden gesproken. In mijnwerkerskringen neemt men aan, dat de schietmeester niet voldoende heefi nagegaan of er mijngas dat in dc „Hendrik" vaak voorkomt aanwezig was. Dit is te zien aan het blauw kleu ren van de vlammetjes der benzine mijnlampen. Direct gevaarlijk is mijn gas niet, doch in geen geval mag ge schoten worden, terwijl onmiddellijk voorzorgsmaatregelen genomen moeten worden. Dit zou dan misschien niet ge beurd zijn. Mijngas was in zoo'n groote hoeveel heid aanwezig dat op 900 mete- van de plaats des onheils de lichten der red dingsbrigades reeds de blauwe kleur ver toonden. De schietmeester behoort ook tot de slachtoffers Zaterdagmiddag tegen 2 uur kwam de minister van Waterstaat, mr. H. van der Vegte te Heerlen aan. Hij liet zich door de directie van de staatsmijnen uitvoerig inlichten over de ooi-zaak. aard en om vang van de ramp. Z. Exc., verklaar de zeer onder den indruk te zijn van de catastrophe welke het staatsmijnbedrijf heeft getroffen. Een der gebouwen van de „Hendrik" is met zwart krip behangen en ingericht als chapelle ardente. Verschillende lij ken zijn hier neergelegd. Dinsdag zal de begrafenis der slacht offers plaats hebben. De mijnwerkers krijgen dan vrij. Verrassingen te wachten? Het opruimingswerk bij afdeelingS in dc Staatmijn Hendrik is naar de Crt. meldt gedurende Zaterdagnacht en den geheclen Zondag voortgezet. Reeds een belangrijk deel van het ingestorte gedeelte van de tusschengalerij verwij derd, waarbij natuurlijk stutten moes ten worden geslagen. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat het lijk van een der vermisten in die tusschengalerij nog Zondag zal worden bovengebracht. Het gerucht dat het slachtoffer reeds ge vonden was, deed Zondagmorgen in Heerlen de ronde, doch bleek voorbarig geweest te zijn. Uit de verhooren zou gebleken zijn. dat op het punt, waar het schieten met springstof men ge bruikt het z.g. agesid plaats vond. te voren mijngas was-geconstateerd en wei in die mate. dat het een punt van over weging vormde of het schieten door zou kunnen gaan. Ook wordt gezegd, dat niet een schietmeester heeft geschoten, doch e enhouwer, dat is één rang bene den die van schietmeester. Zondagavond om zeven uur was het lijk van den mijnwerker in de tusschen galerij nog niet gevonden. Het werken van dc reddingsbrigade geschiedt met de grootste voorzichtigheid, daar men niet weet voor welke verrassingen z!J plotseling kan komen te staan. De z.g. Drager-apperateu voor zuurstof cn gas maskers zijn steeds bij de brigade aan- wezig. DE EISCH VAN IJS. Wat is de wereld klein, Dit kan cms dikioijls treilen, Totdat we weer beseffen, Hoe groot ze wel moet zijn. Vader zat de krant te lezen, Na het eten op 't balcon. In de koesterende stralen, Van de zomeravondzon; Vader las wat d'Italianen, Aan de Pool hebben doorstaan, Van de vreugde der geredden, Hoe de redding was gegaan; Hoe de Krassin had te strijden, Op haar hachelijke reis, Met de stormen en de koude, Met het meters-dikke ijs Van ontbering en verstijving Sneeuw en hagel vader las, Hoe van een der Italianen Zelfs een been bevroren was> Vader zat de krant te lezen, Zonder vest en zonder jas, Zonder das en zonder boordje, Daar 't om te bezwijken was; Vader gaapte eens luidruchtig En vroeg aan zijn echtvriendin: Moeder, geef me nog een biertje, Met een flink brok ijs erin Wat is de wereld klein Dit kan ons dikwijls treffen, Totdat we weer beseffen, Hoe groot ze wél moet zijn. AANBESTEDING TROTTOIRBANDEN Naar aanleiding van de aanbesteding van trottoirbanden d.d. 3 Juli j.l. is door den directeur van Openbare Werken op gedragen de levering van: 1. 4000 Ml. trottoirband a f4,53 per Ml. 2. 500 M. gebogen trottoirband a f 5,48 per M. 3. 100 kwartcirkels met een straal van 0,50 M. a f5,95 aan de fiftna de Beer en Gnirrep te Amsterdam. EEN WIEL ER VANDOOR. Zondagmorgen reed iemand uit Am sterdam met zijn auto op den Sohoter- weg, in do richting Soendaplein, tegen over de Begraafplaats. Het linker ach terwiel liep van den wagen af, en was wel zoo goed dit te doen op de tram rails, zoodat behalve het ongemak, dat de auto-reizigers ondervonden ook het tramverkeer een kwartier vertraging had. MISLEID DOOR DEN MIST ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagmorgen omstreeks 7 uur had nabij het station Rijksstraatweg onder Haarlemmerliede een ernstige aanrij ding plaats tusschen 'n auto uit A'dam. waarin een heer en 3 dames gezeten \?a- ren en een H. D.-motorrijwiel met duo passagier. Het is niet uitgesloten, da: mist de ooi-zaak van dit ongeval R De automobilist, gaande in de richting Am sterdam, meende een voertuig voor zich uit te zien gaan en wilde dit links pas- seeren. Het motorrijwiel ging \chter richting Haarlem en plotseling kwamen beide voertuigen zoodanig met elkaar in botsing dat de duo-rijder de heer W. H. uit Amsterdam, van zijn zitplaats werd geslingerd, waardoor hij zeer ernstig aan het hoofd werd verwond en tevens een zeer ernstige beenfractuur bekwam. In het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem is hij overleden. Ook de motorrijder de heer H. de V. uit Amsterdam, een schoon zoon van den duorijder werd ernstig ver wond. Beiden werden naar het St. Eli- sabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. De auto is door de politie van Haarlem- merliede in beslag genomen. De toestand van den heer De V. was hedenmorgen goed. EEN LIJK IN EEN KELDER. GRIEZELIGE VONDST TE AMSTERDAM. Zondagavond werd de politie te Am sterdam gewaarschuwd, dat van een ka mer in perceel Tuinstraat 44 uit een on dragelijke lucht tot de aangrenzend- woonkamers doordrong. Het was bekend dat deze kamer door een naar schaf.,:-..: zestigjarige vrouw bewoond werd en da deze vrouw sedert eenige dagen nergens meer was opgemerkt. De politie steld- onmiddellyk een onderzoek in. Zij brak de deur open en vond daar toen het in vergevorderden staat, van ontbinding verkeerende lijk van de oude bewoon ster op den grond liggen. Volgens dc buren moet het lijk daar reeds zeven a acht dagen gelegen hebben. Of hie een misdrijf is geschied zal het politic- neele onderzoek nader aan he: lick.: brengen. Van de vrouw was bekend c r zij aan der. drank verslaafd was. H- lijk is ter sectie naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Electrisch treinverkeer ondervond stagnatie. Wat er overbleef van de „Dikke Molen", men xiet hoe dicht de balken naast de spoorrails lagen. Zondagmiddag omstreeks 1 uur werd plotseling brand ontdekt in de watermo len van de Spieringhornerpolder, de 7 gri. „Dikke Molen", staande tusschen Halfweg en Sloterdük, ten Noorden van den Rijksstraatweg en de spoorlijn Haarlem—Amsterdam. De brandweer uit Amsterdam was spoedig met de autospuiten 3 en 15 ter plaatse: laatst genoemde spuit heef- geen water behoeven te geven, doch spuit. 3 werkte met 5 slangen. Hiermee kon echter niet voorkomen worden, dat de molen met het daarin gelegen woonhuis, alsmede de daarach ter gelegen stallingen geheel verloren gingen. Het tramverkeer ondervond geen stag natie; de spuiten stonden op den straatweg terwijl de slagen onder de rails werden doorgelegd. Het treinver keer werd echter deerlijk in de war gestuurd. Het brandende gebouw stond blijkbaar aanvankelijk geheel onder strcom. Steeds braken helblauwe» vlam men door. Naderhand is de stroom afge sneden, waardoor een electrische trein, die genaderd was tot nabij den brand, stil bleef staan. Later is deze trein door een locomotief weggetrokken. Aan het Centraal Station te Amsterdam stonden honderden men schen die naar Zandvoort of elders wilden. Zy werden door den stationschef te Amsterdam naar de Haarlemsche tram verwezen, waardoor deze een zoo groeten toeloop kreeg, dat enkele traras toch te laat in Haarlem kwamen. De grootste vertraging bedroeg 25 minuten. Op een gegeven oogenblik stortte de geheele zaak in en kwamen de wieken ongelukkigerwijze dwars over de spoor baan te liggen. Daardoor was het verkeer geheel gestremd. Met vereende krachten werden de brandende overblijfselen verwijderd, waardoor de Ujn naar Amsterdam weer vrij werd. De lijn AmsterdamHaarlem was echter nog steeds voor een gedeelte stroomloos, hier moesten de electrische treinen met neergetrokken beugels passeeren Er heeft zich een ongeval voor god aai. dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl eenige manschappen aan het trekken waren om de molen en de wie ken in elkaar te doen vallen, schoot plotseling het touw los en vielen de mannen allen achterover, op den ach tersten man. die daardoor zoodanig kwam te vallen dat hij bewusteloos bleef liggen. Later kwam hij weer b|J doch hij kon geen dienst meer doen Een auto van den Geneeskundigen Dienst die gealarmeerd was. kon echter terugkeeren zonder dienst te doen. de man bleef kalm In de grasberm zitten Het schijnt dat zijn toestand niet ernstig was. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit een locomotief, die op het rieten dak gevallen zijn. Juist was de Partfsche trein gepasseerd teen de brand ontdekt werd. De molen werd bewoond door de fa milie van Beem. De geheele inventaris ging verloren. Groote belangstelling. Zaterdagmiddag is het stoffelijk over- i schot van burgemeester Mr. J. Wytema te Rotterdam grafwaarts gedragen. Op de baar werd. nadat zij het sterf huis aan den Westzeedijk was uitgedra gen, een krans gelegd van de familie en van de gemeente Haarlem. Op een rij tuig, dat voor den stoet uitreed, werden ongeveer twintig bloemstukken meege voerd, w.o. één van de Rotterdamschc Kamer van Koophandel. De stoet. Zeventien volgrijtuigen volgden de lijk koets, er werd o.a. in plaats genomen door de familie, den vertegenwoordiger van de Koningin, de Kamerheer i. b. d„ baron Sweerts de Landas Wyborghden vertegenwoordiger van den Prins, luite nant ter zee Terwij telen de commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. mr. van Karnebeek: den waarnemenden burgemeester van Rotterdam, mr. A. de Jong, de wethouders en den gemeente secretaris van Rotterdam. Langs den weg was het zeer druk, al- ierwege werd het hoofd eerbiedig ont bloot als de stoet passeerde. Voor het stadhuis op den Coolsingel waar een geweldige menschenmassa stond samengepakt, werd halt gehouden De raadsleden, die zich tevoren reeds in het stadhuis verzameld hadden, traden naar buiten. De twee oudsten van hen, de heeren Verheul en Hoebe, legden een krans op de baar namens het gemeen tebestuur. De leden van den gemeente raad sloten zich hier by den stoet aan. die met een tiental rijtuigen vermeer derd werd. Op Crooswjjk. Op de begraafplaats Crooswyk stond een detachement politie-troepen gepos teerd. dat het geweer presenteerde, toen de lijkstoet passeerde. Daar de begraaf plaats slechts toegankelijk was voor hou ders van kaarten was het hier niet zoo overstelpend vol als elders. Van de vele aanwezigen op de be graafplaats mogen behalve degenen, wier namen boven reeds genoemd zijn. nog genoemd worden: de wethouders var. Haarlem, de heeren Mr M. Slingenberg. Mr. A. Bruch en M. A. Reinalda. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelandcn, oud-burgemeester van Haarlem, de heeren P. Kalbfleisch en H Abt als ver tegenwoordigers van het secretarie-per soneel van de gemeente Haarlem; verder de burgemeesters van 's Gravenhagc. Alkmaar. Maastricht. Den Bosch, Ber gen op Zoom. Dordrecht en Schiedam, wethouder Jansen uit Dordrecht, de secretaris van Schiedam, de heer Sickir.- ga, mr. Harm Smeenge, lid der Eerste Kamer; prof. Ribbius en prof. Boerman, namens den senaat der Ned. Handels- hoogeschool; ook waren er zoo goed als alle hoofdambtenaren in dienst der ge meente Rotterdam en een groot aantal afgevaardigden van Rotierdamsclie vereenigingen. Nadat de kist in de groeve was ge daald. trad de waarnemend burgemees ter, wethouder mr. A. de Jong, naar voren. HET STRAND TE IJMUIDEN EIVOL. HET ROODE KRUIS IN ACTIE. Als de zon het kwik in den thermo meter tot over de 100 graden omhoog jaagt gaat elke stedeling, die er den tijd en de middelen toe heeft, de heet stads- temperatuur ontvluchten, om verfris- sching te zoeken aan het strand. IJmui den heeft al sedert eenige jaren het voorrecht een groot deel der Amsterdam- sche frissche lucht-zoekcnden te mo gen ontvangen; juister is het misschien, te zeggen dat de Amsterdammers sedert eenige jaren, door de verbeterde ver keersmiddelen het voorrecht hebben, ge makkelijker en ook goeckooper dan voor heen het zoo begeerde Noordzeestrand te kunnen bereiken. Zondag heeft een zestal groote passa giersbooten van de Alkmaar Packet die elk 1000 a 2000 personen kunnen ver voeren. benevens een aantal „mclkboo- ten" duizenden badgasten vervoerd. Elke boot was afgeladen: zoodat zeker 8 a 10.000 menschen langs dezen weg strand- waarts zijn getogen. Voegt men daarbU de duizenden, die pea- Lets, auto of spoor arriveerden, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de „gezellige" drukte, die er aan het IJmuidensche strand heerschte. De vcer- bootjes hadden het natuurlijk geweldig druk; af cn toe kwam er wel eens oen stagnatie, maar over het algemeen kon den zij de .lrukte wel aan. Ben groote attractie voor de bezoekers was weer de wandeling naar den kop van de Zuldpier, welke attractie ditmaal nog verhoogd werd door de aanwezig heid van groote scholen makreel, waar van er menig exemplaar ccor de talrijke hengelaars aan de haak werd gepikt. De aan het strand gevestigde jiost van het Roode Kruis heeft volop te doen ge. had. Deze nuttige instelling heeft Zon dag bewceen, op zulke drukke dagen Hier staan wij. aldus spr. aan het graf van onzen burgemeestex. In de laafFte zitting van den gemeenteraad hebben wy raadsleden namens de ge heele burgerij van Rotterdam den ont slapene herdacht in de eerlijkheid van zijn karakter en de blankheid van zijn bedoelen. Wij hebben ons ingedacht welk een smart en rouw deze slag voor de familie heeft veroorzaakt. Thans staan wy op het kerkhof, het oord van den koning der verschrikking, de plaats waar lichaam en ziel vaneen zijn ge scheiden. Hier worden familiebanden uiteengescheurd en hier heeft een ieder de hulsels van zijn dooden liggen. Men moet het zich indenken wat het wil zeggen vier maanden lang ter neder te moeten üggen totdat het ergste komt. Tenslotte is ook voor den burgemeester de laatste schrede gekomen, die men al len doet. Groot is de belangstelling geweest, niet uit Rotterdam alleen, maar ook uit Dordrecht en Haarlem, van waar men hier had willen zeggen met hoeveel toe wijding mr. Wytema zich daar aan de publieke zaak gegeven heeft. Spr. getuigde verder nog van de groot-e liefde van den ontslapen burge meester vcor Rotterdam; „Laten wij zijn roepstem verstaan en iets meenemen van de liefde voor Rotterdam, die in hem leefde". Ds. J c H. Scholten die vervolgens het woord kreeg, herinnerde er aan dat in verschillende bladen van dezen over ledene was gezegd dat hij allereerst mensch was. Is da: dan iets bijzonders? Zeker, went w|j spreken ook van het onmenschflijke Sn den mensch. H|j ging niet onder in de materie. H|j besefte dat alles gedragen word door den geest, door Gcd. Hij was een diep religieus mensch. a! uitte hij dat gevoel mirschlen niet zoo als anderen dat zouden wenschen W|j danken God dat HIJ ons In hem een mensch gegeven heeft die met ons meeleefde. Een eerlijk en oprecht mensch. De oudste zoon. dankte hierna aller eerst H. M. de Koningin en Z.K.H. den Pr.ns voor hun belangstelling. Vervol gens bracht h|j dank aan den commis saris der Koningin, aan mr. de Jong en aan allen, die aanwezig waren. Vijf minuten stilte op de Ncnijlo. Als laatste eerbetoon aan de nage dachtenis van wijlen burgemeester Wytema, die eere-voorzit ter was van de Nederlandsche Nijverheidstentoonstel ling 1928, zijn Zaterdagmiddag van 4 uur (het tijdstip van aankomst op de Algemeeno Begraafplaats in Croos- wyk) tot 4.05 alle machinerieën etc. op de Nen|jto 1928 stopgezet; de minia- tuurspoorweg heeft niet gereden, terwijl de orkesten op de ten toonstelling en in het Lunapark niet hebben gespeeld; dc vermakehjkheidsinrichlingen zijn gedu- ren de „v|jf minuten van absolute stilte" stopgezet. Tezelfder tijd werd door de luidsprekers op den hoofdingang en de I zingende torens treurmuziek ten gehooro gebracht. haast onmisbaar te z|jn. Den geheclen dag hebben 7 leden langs het strand ge patrouilleerd. Dat v.lj een zware taak hebben gehad behoeft niet gezegd te worden. Hulp werd verleend b|j niet minder dan twintig gevallen van ver wondingen, waarvan één geval van vr|j ernstlgen aard. nl. een ernstige been wond. De getroffene werd per brancard naar den post en later per auto naar den dokter vervoerd. Acht kinderen, die van hun ouders waren afgedwaald werden door de zorg van de Roode Kruts-brigade b|j de ouders terugbezrogd. Toen do bezoekers van bulten reeds voor een groot deel waren afgetrokken en het dus feitelijk aangenaam aan het strand begon te worden, kwam de uit tocht van de IJmuldenaren, welke kwa men genieten van de avondkoelte en van het stemmingvolle beeld, dat het strand, de havens en de zee bieden na een zwoelen zomerdag. LATHYRUSKEURING COÖPERA TIEVE TU INBOUW VEREENIGING „EIGEN TUIN". Zaterdagmiddag j.l. vond op de tui nen van de bovengenoemde vereeniging aan de Zomervaart de Lathyruskeuring plaats van de door de leden dezer ver eeniging gekweekte lathyrus. De keurmeesters de heeren J. P. Chr. Dix. hoofdredacteur van .JPIoralia" en H. C.xr Jee, directeur der N.V, Tuinbouw inrichting „Enchantress", werden ont vangen door het bestuur en feestcom missie van bovengenoemde vereeniging. Na bezichtiging der tuinen vond dc keuring plaats. De uitslag hiervan laten wij hieron der volgen: T. P Beltsma 19 punten; P. Rusman 19. J. H van W|)k. 16; G. Oly 16; H. Leuven 16; G. Grocneveld 16; fï. Bothof 14; P. Sohlppsr 14; E. Duin 14 en C. van Maris 14 punten. Na afloop der keuring werd door den heer Carlee aan de leden eenige nuttige wenken gegeven betreffende het broe ken van lathyrus.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1