VOOR DE AGENDA DATUMSTUKJES DE DRIE OUDE GEVELS IN DE JANSSTRAAT 46e Jaargang No. 13826 f- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 18 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754- Franco per post door Nederland ƒ345754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754francc p. post ƒ0 65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel -neer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent* per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarrr 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren- J. C. PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmoiden. Bererwjjk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. verwijzen wij naar de tweede pagina van dit blad. Haarlem, 18 Juli. Athletiek door Vrouwen. Ter Olympische Spelen zullen wij ock vrouwelijke athleten zien. Zij zullen 100 M. en 800 M. hardloopen, 4 x 100 M. estafetteloopen, hoogspringen en discus werpen. Ofschoon ook ons land al vele uitblinksters op athletisch gebied telt heeft de Revue der Sporten aanleiding gevonden om een enquête te houden over de vraag „Behooren vrouwen aan atihle- tiek te doen?" Een interessante vraag, want de aandrang in die richting neemt heel merkbaar toe. De Revue heeft- ant woorden gepubliceerd van negen man nen en één vrouw, en kondigt voor haar volgende nummer de opinies aan van nóg eens negen mannen en „vele ande ren". Het is te hopen dat die laatsten allemaal vrouwen zullen zijn, want van haar meening hangt de zaak vrijwel af. Niet van de onze. al zal er wel met eenig amusement nota van worden genomen, en al kunnen wij mannen het veldwmnen der vrouwelijke athletiek- beoefening nogal remmen door onze meerderheid in de besturen van bonden en vereenigingen. Als wij dat tenminste willen. Sommigen onzer voelen er klaarblij kelijk heelemaal niets voor. Onze Olympische athleet Broos vindt dat vrouwen niet aan athletiek moeten doen en dat haar taak bestaat uit het voort brengen van goede athleten Waarop de een of andere slagvaardige dame dade lijk zal antwoorden dat een athletisch- ontwikkelde moeder physiek-krachtiger kinderen zal voortbrengen dan een die het niet is. Hetgeen misschien tot zekere hoogte waarheid inhoudt. Van den Berge, nog een Olympische athleet, vindt, dat de vrouw eerder in de keuken dan op de afchletiekbaan thuishoort. Heeft zij evenwel den tijd. dan gunt hij haar het genoegen, maar zij moet niet met mannen samen trai nen, want dan leidt zu te veel af, vooral „als zij nogal coquet is". Jaja, v. d. Berge, heel verstandig hoor. Pas maar op. Ofschoon wel eens eindspurts onder den invloed van vrouwelijke inspiratie geslaagd zijn op de meest onvoorziene ja bijna ongeloofelyke wijze Burger, de voorzitter van de Techni sche Commissie der Koninklijke Neder- landsche Athletiek Unie, schrijft een verstandig woord over de natuurlijke gratie der vrouw die niet benadeeld moet worden, is tegen te groote inspan ning die tot „zwoegen" leidt en beroept zich op het oordeel van de meerderheid der Duitsche sportartsen, die zich tegen de S00 M. hardloopen voor de vrouw heeft uitgesproken. Mijn collega Meerum Terwogt van de N. R. Crt. heeft het in een aardig lyrisch ontboezeminkje over vrouwen in auto's en in stuurstoelen van wherries, die vo gels inspireeren tot schoonen zang en mannen-aan-riemen gelukkig maken met een blik uit heur oogen, een lach rond heur lippenover vrouwelijke gratie op tennisvelden en enthousiaste gilletjes van voetbaltribunes af, en schoonspringen bij zwemwedstrijden. Hij is tegen vrouwelijke sportbeoefening die grootsr inspanning vereischt. zegt dat de schoonheid van de vrouw haar kost baarst bezit is en dat zü die niet alleen voor zichzelf noodig heeft, maar ook voor ons mannen, om ons leven op te fleuren. Het antwoord van de eenige vrouw wier meening gevraagd is. mevrouw Van Oeuns—Weinberg te Groningen, begint met: „Hoe ik over vrouwenathletiek denk? Niet onverdeeld gunstig, omdat ik in het athletiek beoefenen door vrouwen een even groot gevaar zie als in het uitoefe nen van welk mannenberoep ook. Wij vrouwen zijn zoo gauw geneigd te over drijven, waardoor wü dikwijls ons doel voorbijstreven". Verstandige taal, ofschoon ik niet kan instemmen met mevrouw Van Geuns' vrees voor „het nastreven van roem, eer trainen, wedstrijden enz." Waarom zou dat voor meisjes nadeeliger zijn dan voor jongens, als het maar niet tot op- schroev^j en overdrijving leidt? In de moderne samenleving moeten zoovele vrouwen op dezelfde wijze den maat- schappelijken strijd om het bestaan voeren als de mannen, dat het haar ze ker goed zal doen om in haar meisjes tijd al tc ondervinden hoeveel training en voorbereiding en wilsconcentratie e. noodig is om een succes te bereiken. Dat heet de opvoedende kracht van sport, en dat is geen phrase. Een op die manier l>ehaald succes geeft versterkt zelfvertrouwen en zelfbewustzijn, he. besef dat je iets bereikt hebt niet alleen door aanleg maar in hoofdzaak door eigen wil en enthousiasme Dat er met athletiek-door-vrouwen voorzichtig moet worden te werk gegpan is overigens voor mij geen vraag, maar een feit. Mannen zijn physiek sterker dan vrouwen, en al traint men haar ja renlang. zelfs de allerkrachtigste vrou wen. die tot de excepties behooren, dan zullen zij de mannen-prestaties in snel heid. kracht en uithoudingsvermogen nog op geen stukken kunnen evenaren, ye pogen om dat toch te bereiken is ge vaarlijke nonsens. Mevrouw Van Geuns merkt op dat vrouwen tot overdrijven geneigd zijn zij en andere ouderen in de vrouwelijke sportactie zullen er voor moeten waken dat die overdrijving geremd wordt. Iedere man die wel eens bij eenigen vorm van sport als coach of trainer van de zwakkere sekse is op getreden weet dat die neiging tot over drijven bestaat, en weet hoeveel meer zorg en voorzichtig beleid hij aan deze sportbeoefening moet besteden dan aan die door mannen. De meesten onzer zullen van een zoo zware athletische be proeving als de 800 M. hardloopen in dit opzicht niets moeten hebben. Het is hier geen kwestie van iets nieuws dat men uit conservatisme niet aanvaarden wilhet staat heel anders dan met andere vrouwelijke veroveringen van het groote maatschappelijke terrein. Hier is geen twijfel in, dit belangrijke opzicht: physiek is de man in alle opzichten veel sterker, en zal dat altijd blijven. Maar met collega Meerum Terwogt, met v. d. Berge en met Broos ben ik het heelemaal niet eens. Dat is wèl con servatisme, wat zij te vertellen hébben. Laten zü eens wat beter letten op die frissche, krachtige jonge meisjes die wat presteeren op sportgebied zonder tot malle overdrijving over te slaan. Er zijn er genoeg. Dan zullen zij zien dat die meisjes er blijder. opgewekter, ge zonder, sterker in zelfvertrouwen door zijn geworden dan de meeste anderen, dat zij er zich gemakkelijker door be wegen in den omgang met haar raede- menschen en dat zij er van heur gratie en" charme en andere specifiek vrouwelijke eigenschappen heusch niets hebben ingeboet. Integendeel, dat die er meest al door verhoogd zijn. De overdrijving daarentegen de zware races, en voetballende vrouwen, en elke andere vorm van zwoegen brr! Laten ons die onverantwoordelijke en onaesthetische vertooningen bespaard blijven. R. P. VLOEDGOLF. Tjonge, wat een consternatie Op het Scheveningscne strand. Toen geen mensch erop verdocht v. Sloeg een vloedgolf op het land; Neemt u nu het woordje vloedgolf Alsjeblieft niet al te nauw. Misdaad-, Hitte-, Koude-, Vloedgolf Zegt men tegenwoordig gauw; Maar hoe of je het wil noemen, 't Was een ernstig ongeluk, In de heete zomerdagen Is 't in Scheveningen druk Met de luierende menschheid, En in dezen dichten drom Bracht het water de verschrikking, Tal van stoelen spoelden om, Damestaschjes, thermosflesschen, Alles viel in 't zilte nat. Hier en daar dreef zelfs een dame. Die er eerst zoo rustig zat. Allerliefste strandtoiletjes. Eerst zoo fleurig en zoo chique, Werden nu totaal bedorven. Dit verklaart wel de paniek; Uren werd er nagebabbeld Over 't vreemde avontuur. Ieder zocht naar een verklaring Van dit spel van de natuur. Twee torpedojagers werden Er zelfs ernstig van verdacht. Dat ze uit een speelsigheidje Dit hadden teweeggebracht. Altijd even onbetrouwbaar Blijft de zee steeds een gevaar, En voor dames met toiletjes Is het water een bezwaar. Kan het wezen dat de zeeslang Daar toen juist is gepasseerd, En, bij wijze van begroeting, Heeft gekwispeld met zijn steert? Hoe het zij, we weten nu weer, Dat naast de mondaine pret Van concerten en van mode. Van de dans en cabaret. Naast zijn tennis en zijn auto's En zijn chique renommee. Scheveningen toch tenslotte Ook nog zooiets he^jt als zee. P. GASUS. NIEUWE R.-K. KERK TE ZANDVOORT. Een verbouwing maar tevens een verbetering. In de Jansstraat staan drie oude ge vels naast elkaar. Dat is nog een zeld zaam bezit. Geen wonder dus. dat wij al eenigszins angstig werden toen we dezer dagen voor het peroeel 61, een schuthók zagen plaatsen. De ervaring immers is, dat als er aan een oud perceel verbouwd wordt het meestal een verslechtering beteekent, dat er een deel van het oude aan moderne eischen moet worden op geofferd. Wij vernemen evenwel, dat liet nu met--, perceel 61, eigendom van de begra- fenisbos de Vrijwillige Liefdebeurs, ge lukkig anders zal gaan. Dat wordt be langrijk verbeterd. Het is op onze teeke ning het meest linksche perceel. Daar aan is te zien, dat het bovenstuk later verknoeid is. Boven de raambogen moet vroeger een trapgevel geweest zyn. De oplossing die indertyd toen herstel van dezen trapgevel noodig was, gekozen is. moet kinderlijk genoemd worden. Alles is evenwel slecht van verhoudingen. De architect de heer J. van den Ban, heeft een plan gemaakt voor een trap gevel. Boven de raambcgen is de oude gevel afgebroken en dezer dagen zal be gonnen worden om den gevel op te met selen. Alles wordt nu zuiver 17de eeuwsch een harmonisch geheel vor mend met het mooie onderstuk. Het moet zeker toegejuicht worden, dat dit perceel op deze wijze ver bouwd wordt. Het mooie hoekje in de Jansstraat tegenover het leelijke Gou vernementsgebouw zal er zeker veel door winnen. Haarlem krijgt dus weer drie mooie trapgevels naast elkaar. DE MOORD OP OBREGON. Vrees voor de politieke gevolgen. DE DADER EEN JONGE MAN. (Zie ook Buitenlandsch Overzicht). Do eerste foto van Generaal Nobile op door kap. z\jn ziekbed na de stoutmoedige redding Lundborg. Heden is de nieuwe R.=K. kerk te Zandvoort, gebouwd in de omgevinv vaD de bestaande, plechtig ingewijd. WEGENBELASTING. SPOEDIGE AANGIFTE GEWENSCHT. In de maand Juli zy'n vervallen de be- lastingkaarten afgegeven en geldig voor het kwartaal 1 Mei 1928—31 Juli 1928 en de z.g. 60 dagen kaarten, afgegeven in de maand Augustus 1927. Houders dier kaarten zijn mitsdien verplicht vóór 1 August-is 1923 aangifte ten kantore van den Ontvanger te doen. Wy vernamen, dat een groot aantal houders zich van een nieuwe kaart heeft te voorzien, men noemde ons een aantal ver boven de 1000. Wanneer men nu wacht tot een der laatste dagen dezer maand, alvorens aan gifte te doen, komt het ontvangkan toor plotseling voor een dergelijke massa werk te staan, dat het onmogelijk moet zyn, dat men tijdig geholpen zal kunnen worden. Gevolg moet zyn: zeer lang wachten voor men aan de beurt komt zyn belas- tingkaart te ontvangen. Bij informatie by den Ontvanger der Wegenbelasting kantoor invoerrechten en accynzen te Haarlem) werd ons me degedeeld. dat in hot belang van het pu bliek reeds eenige dagen geleden kennis gevingen aan de houders zijn verzonden, waarin aan het spoedig vernieuwen der kaarten herinnerd werd. Tevens werd daarop een aanteekening gesteld, dat als men zijn aangifte nu ;eeds Inleverde men tUdig zou worden opgeroepen om de kaart af te halen. In dat geval heeft men dus zeker tydig zyn nieuwe kaart. Indien het publiek inziet, dat hier ge heel in zyn belang wordt gehandeld, dat noodeloos wachten hierdoor wordt voor komen, dan zouden w-y aan ieder den raad willen geven: Dien aanstonds uw aangiften in! DE VERTERINGS BELASTING IN BELGIë. MET DE HELFT VERLAAGD. De Belgische ministerraad heeft Dins dag een besluit genomen, dat voor de vele Nederlanders die voortdurend in België komen, eveneens van groot be lang is. De belasting op de hotelrekenin gen en op de in de restaurants gebruikte consumptie is nameUJke van 10 tot 5 procent verlaagd. ROEIBOOTJE OVERVAREN. EEN JONGEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is in het Noord-Hol- landsch Kanaal, naby Het Schouw, een roeibootje door de Purmerender boot aangevaren. Het bootje, waarin zaten een Amsterdammer met zijn twee kin deren en nog een familielid, kantelde. Van hen 1; eer. zevenjarig jongetje ver dronken. Het lykje werd geruimen tijd later opgehaald. De pas gekozen president van Mexico, die J.7 Juli vermoord werd. Obregtm was reeds president van 19201924. De geschiedenis van Mexico is een ge schiedenis van voortdurende opvoeren, aanslagen en presidentswisselingen. Nadat generaü Carranza in October 1915 door de Vereenigde Staten en daar na door eenige Europeesche Mogendhe den als president was erkend, gelukte het hem niet den bende-aanvoerder, ge neraal Villa, die zich als president op geworpen had, te onderwerpen. In 1920 werd Carranza door de op standelingen vgezet en vermoord. Daar na werd op 1 December 1920 Alvaro Obregon tot president der republiek be noemd. hetgeen hy bleef tot 1924. Op 1 Juli jL werd Obregon voor den tweeden keer tot president gekozen als opvolger van generaal Calles. Obregon had met Calles een overeenkomst ge sloten betreffende een bezetting van het presidentschap by toerbeurt. Hy was niet populair in Mexico. MEXICO. 17 Juli (Wolff). In de stad heeft het bericht van den moord op Obregon groote opwinding verorzaakt en bezorgdheid doen ont staan ten aanzien van de politieke ge volgen. President Colles heeft zich na ontvangst van het bericht terstond naar San Angel begeven waar de moord is gepleegd. MEXICO, 17 Juli (Wolff). De naam van den moordenaar van joregon is Juan Escapulario. President Calles zal vermoedeiyk het lyk van Obregon in beslag doen nemen en het onderzoek leiden. MEXICO. 17 Juli (Wolff). Het lijk van Obregon is naar het schijnt in het geheim naar zyn woning te Mexico gebracht, voor welke zich in den loop van den namiddag een groote menschenmenigte verzamelde. Politie en soldaten zetten de straat in de omge ving der woning af. Niemand wordt toegelaten ook geen ambtenaren. MEXICO. 17 Juli (Wolff). Obregon was eerst Zondag van zyn woning te Sonora naar Mexico City te ruggekeerd, waar hy een der groote po litieke betoogingen der laatste Jaren leidde. Hy had gisterenavond aan journalis ten medegedeeld dat hy waarschijnlijk vóór het aanvaarden zyner functie op t December a.s. een reis naar de Ver eenigde Staten zou maken. Blijkens een mededeeling uit het Hoofdkwartier van Obregon is de gene raal terstond na den aanslag aan zyn wonden overleden. De laatste maanden waren reeds ctte- lyke aanslagen op hem gepleegd. MEXICO, 17 Juli. (Reuter). De moordenaar is een Jonge man van ruim 20 jaar. Hy naderde Obregon die aan tafel zat en deed het voorkomen als wilde hy hem eentge spotprenten uit dagbladen laten zien. Hy trok daarop een automatisch pistool en vuurde van ongeveer 1 voet afstand. Obregon over leed by na onmiddeliyk. Calles heeft den moordenaar later ondervraagd en zich daarna naar Obre- gon's woning begeven. WASHINGTON. 17 Juli (Reuter). Het bericht ran den moord op Obre gon heeft te Washington groote versla genheid en bezorgdheid verwekt. Kellogg zou namens de Amerikaan- sche regeering telegrafisch een betui ging van leedwezen en sympathie heb ben gezonden. BRAND IN EEN OUDE MIJN. Maandagavond Is een groote brand uitgebroken in de niet meer in gebruik zydc schachten van de Georg-myn te Eichenau. Alle reddingsmanschappen zijn aa nhet werk om den omvang van den brand te beperken. Dinsdagochtend stroomden nog groote wolken gas en rook naar buiten. Een deel van dc be volking van Eichenau heeft den nacht in de open lucht moeten doorbrengen om zich tc beschermen tegen de uitstroo. mendc gassen. AUTOBUS RIJDT IN EEN WINKELHUIS. Een verkeersongeval te IJmuiden. DE BEWONERS DACHTEN AAN EEN AARDBEVING! Dinsdagmiddag is in de Trompstraat te IJmuiden een ernstig verkeersonge val geschied, dat als door een wonder zonder persoonlijke ongelukken is afge- loopen. Omstreeks half zes kwam een groote autobus, een Daag-Horek, toebehooren- de aan de fa. Gebr. R. te Schoten, ry- dende tusschcn IJmuiden en Haarlem van de richting IJmuiden de Tromp straat inreden. Even voorbij de Lumey- straat liep het linker voorwiel van de as. Het zware wiel tolde met eon vaart de straat over, botste tegen den trot toirband. vloog een paar nieter omhoog en verbrijzelde tenslotte een groot spie gelruit van het modemagazijn van de firma M. De autobus, die klaarblijkelijk een Hinken gang had. zwenkte naar links, reed precies tusschen een paar boomen door het trottoir op en botste met geweld tegen de pui van het meu- belmagazUn van den heer C. J. W. de V. De schok deed de talrykc passagiers he ng door elkaar schudden. Een vrouwe- iyke passagier viel met haar gelaat op het stuur, waaruit biykt. dat de chauf feur zyn plaats reeds had verlaten. ZU werd door den schok echter slechts licht aan haar neus gekwetst. De botsing was zeer hevig. Het voor stel van den atuo, die met de passagiers byna 5 ton woog. drong door de pul den winkel binnen. De verwoesting, die werd aangericht was enorm. Glasscherven en brokstukken van den gevel kwamen tot ver in den winkel terecht, de étalage van het linkerraam alsmede de deur werd geheel vernield, tcrwyi de étalage van het andere raam eveneens veel schade bekwam. Meerdere meubelstukken in den winkel moesten cr eveneens aan gelooven. In den winkel, waarvan do toegang geheel door den zwaren motor gebarricadeerd was. heerschte een enor me chaos. Lystcn. tafels, stoelen, alles was door eikaar gesmeten of bedolven onder de honderden glasscherven van de spiegelruit. Het rechtervoorwiel van de autobus werd geheel verwrongen en ook de motorkast en meerdere onderdcc- len van den wagen werden vernield. De verschrikte bewoners dachten een oogenbllk aan een aardbeving; dc schok was zoo hevig, dat in de kamer boven den winkel, waar mevrouw de V. zich tydens het ongeval bevond, eenige la den uit de kasten vielen. In den winkel van den heer M. werd eveneens door de glasscherven van de gebroken ruit schade aangebracht. Het is inderdaad een wonder, dat er zich tijdens het ongeval niemand op het trottoir bevond. Zekere K. alléén werd door het op hol geslagen wiel licht ge wond. Even voordat het ongeval geschiedde stond nog Dr. de W. uit Velsen vóór het magazijn van den heer de V. Hy was Juist weggereden toen dc autobus het trottoir opreed. De autobus, die het onheil veroor zaakte, was reeds 5 jaar oud en had geruimen tyd geen dienst gedaan. Het wiel van den auto ls door de po litie in beslag genomen ERNSTIG SPOORWEG ONGEVAL BIJ WARSCHAU DOODEN EN GEWONDEN. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Dinsdagmorgen plaats gehad op het sta tion Lascno bij Warschau, waar een goederentrein op een personentrein in reed. Zes wagons werden gedeeltelijk ln elkander geschoven waaronder twee. wel ke geheel gevuld waren. Tot nu toe konden negen gewonden worden be vrijd. Het juiste aanlal riooden en ge wonden is nog niet vastgesteld. Het op- rulmineswerk is nog ln vollen gang.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1