LAATKOMERS. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JULI 1928 Jeuüjitt VROUWENKRONIEK. Komende gebeurtenissen werpen haar schaduwen vooruit. Wanneer we zoo in het rijk der mode ©m ons heenzien, op zoek naar aanwij zingen, die iets nieuws voorspellen, dan valt er zoo op het eerste gezicht weinig nieuws te bespeuren. Zeker, de mode wordt verfijnder, bewerkelijker van detail, meer echt-vrouwelijk. Doch ove rigens? Ja toch, er schijnt toch een wij ziging in de algemeene lijn van de mode op komst te zijn, die zich nu reeds in de nieuwe collecties begint af te teeke nen. En dat is: dat men de taille lang zamerhand laat stijgen tot de normale hoogte, terwijl de rokken het overdreven korte hebben verloren. En er zijn ei', die stellig meenen dat deze beweging zich in het najaarsseizoen en de daarbij aansluitende wintermode zal voortzet ten. Dezelfde lijn treft men aan in het keurige japonnetje, dat op de teekening staat aangegeven. Het is een mid-zomer- jurk, waarbij een echte mid-zomersche hoed van grof stroo met breeden rand,, met een fluweel lintje om den bol, het alleraardigst doet. De jurk is gedacht van crêpe de chine voile of crêpe georgette en voor wie het dragen kan liefst rose. De rok is zeer ruim, wat bijzonder gracieus staat, en is boven den zoom gegarneerd met een breede band bedrukte crêpe, blauw en zwart. Met dezelfde stof is het lijfje gegarneerd alsook de ondermouw. Er is 3 meter stof van 1 M. breed voor noodig. Nog een nieuwigheidje dat wij dezer dagen als zoodanig aangekondigd zagen in een der fijnste schoenen-zaken van Brussel! De damesschoen met de zeer stompe neus, en die toch heel elegant was. We zien ook veel lakschoentjes dragen, dezen zomer. Wat nog zoo dom niet is. Want die kunnen immers ook heel gced in kouder seizoenen dienst doen! MADELEINE. EEN MODESNUFJE. De leuke, coquette, heel puntige kraag liers in hun gracieuze costuums, waai en bijpassende manchetten welke nu van speciaal de kraag en manchetten weer overal in de mode komen, herin- altijd de „finishing touches" vormden, neren sterk aan het tijdperk der cheva- FRUIT IN DEN ZOMER. Er is de laatste jaren veel propaganda gemaakt voor het eten van fruit. En dit is wel toe te juichen. Met voorbijgaan van de beweerde voordeelen van het eten van fruit voor de gezondheid, kan toch in ieder geval geconstateerd wor den, dat fruit een zeer smakelijk, ver- frisschend voedsel is, dat goede voedings- bestanddeelen bevat en waarin wat de voedingswaarde betreft geen kwaliteiten bestaan. Een pond koek van 30 cent zal waarschijnlijk minder voedingswaarde be vatten, dan een pond van een daalder. Maar een appel van een dubbeltje, is net zoo voedzaam als een even groote appel, die twee kwartjes Kost. In dat op zicht kent de natuur geen kwaliteiten, Een goedkoope Hollandsche peer is net zoo goed als een dure buitenlandsche. Bij het gebruik van vruchten zijn een aantal wenken te geven die van nut kunnen zUn Kookt men zure vruchten, dan is het verstandig een snuifje kool zure soda onder het koken bij te voe gen. Er zal dan veel minder suikere noo dig zijn. om de vruchten zoet te maken. Een kluitje boter in het water voorkomt dat de vruchten overkoken. Kookt men appels, prik er dan nooit in met een sta len vork of mes. Gebruik om te prikken een zilveren vork of wel een van hout. Ook voor het fijnmaken van do vruch ten geldt deze regel. Anders krijgt het fruit 'n scherpen wrangen smaak. De pit ten van appelen en peren moet men fijn stampen in een neteldoeksch lapje binden en gebruiken voor het geven van een smaakje aan gebak, gestoofd fruit, enz. Een gemakkelijke manier om een citroen goed te houden, is hem op een vlak, glad oppervlak te zetten, met een vlak, glad oppervlak te zetten, met een glazen tumbler er overheen. Den tum bler er niet af halen, voor de citroen gebruikt moet worden. Anders zal de lucht den citroen doen verrotten. Een andere manier om citroenen lang frisch en sappig te houden is, ze in een kan te doen en met water te bedekken. Het water moet alle drie of vier dagen ver- verscht worden. Op die manier houdt men de citroenen wei een maand lang 'goed en sappig. ZOU HET WAAR ZIJN? Agatha Christie zegt in haar nieuw- sten roman („The Mystery Man of the Blue Train"): Een man, die een vrouw het hof maakt kan galant zijn en rid derlijk en vol kleine attenties in één woord: charmant. Maar als hij werke lijk liefheeft kan hij niet voorkomen dat hij er uitziet als een schaap!" GELAATSUITDRUKKING. Florita Fey, die optreedt in London Pa vilion in Londen in een dansgezelschap, zegt van de uitdrukking van ons gelaat het volgende: „Voorkom gedrukte stemmingen; zij teekenen zich af op het gelaat. Neem niet de uitdrukking over, die gij op merkt op het gezicht van een ander; het zal nooit staan. Bedek niet uw gansche gelaat met crème, poeder en schmink: daardoor zal uw eigen ge laatsexpressie geheel verloren gaan. Fronst uw wenkbrauwen niet en maak ze vooral niet kleiner. Het „plukken" van de wenkbrauwen ontneemt alle karakter 'aan een gezicht en geeft het een uitdrukking van voortdurende ver bazing. Weest niet eveel gecharmeerd op uw lippenstift; het gebruik daarvan maakt den mond hard. Probeer aardig te zijn tegenover iedereen en uw ge laatsuitdrukking zal vanzelf ook aardig worden. VOOR DE VACANTIE. Er is een mouwenlooze jumper bij dit en-een-halve meter van 90 breed, ter- costuum, met de populaire oneven hals. De rok wordt gedragen met een voering- lijfje. De cardigan is recht aan den voorkant en heeft ingezette mouwen. Cardigan en rokje worden van dezelfde stof gemaakt en hiervoor is noodig vier- wfjl voor het jumpertje anderhalve me ter stof van dezelfde breedte noodig is. Het knippatroon kost 55 cent en is on der No. 216 verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. KLEINE HANDIGHEID GROOT GEMAK. Een paar stukjes houtskool, in de glazenkast (of keukenkast) geplaatst, zfjn heel goed om te voorkomen, dat het vleesch bij warm weer bederft. Het is ook een goed middel om te zorgen, dat sterk-riekende gerechten enz. hun geur niet aan ander voedsel in de kast mede- deelen. Vleesch dat bestemd is om gebraden te worden, houdt men bij warm weer het beste goed, door het af te veger, met een sterke oplossing van azijn m water, en te bewaren in een koele kast, vlak naast een doorgesneden ui. Vleesch dat gekookt moet worden, moet- met zout ingewreven worden, vooral goed op de plekken, die bij het been zitten. Fluweel kan men heel goed schoon maken,' door het af te wrijven met een doekje met magnesia-poeder. Vingers op sterk glanzende meubelen kan men verwijderen met een doekje met een weinig petroleum. Als het opge droogd is, het hout opwrijven met een zeemleeren lap. Als men fruit in het blik koopt, moet men den bodem met den duim indruk ken. Wanneer dat een geluid maakt, als een.oliespuitje, dan is de bus niet lucht dicht en de inhoud niet geschikt voor consumptie. De schil van sinaasappelen of citroe nen, die uitgeknepen zijn, kan men ge bruiken voor het geven van een smaakje aan koek, pudding pap, enz. Daartoe hakt men de schil fijn en doet alles in een stevig gesloten pot, die men op een droge plaats bewaart. VERSCHE MELK MET WARM WEER. Gedurende den zomer is het van het grootste belang maatregelen te treffen om de melk zoet te houden en absoluut veilig voor kinderen. Als het weer bui tengewoon warm is gaat men als volgt te werk. Zet de kan met melk in een pan water, hetwelk kookt. Laat de melk daarin vijf minuten staan, terwijl het water blijft koken. Roer gedurende dien tijd en als ge klaar zijt, zet dan de kan met melk ter koeling in een emmer koud water. EEN FRISSCHE PUDDING Dat is ongetwijfeld rabarberpudding, waarvoor men noodig heeft op 1 bos rabarber, pond suiker, 2 eieren en 10 eetlepels maïzena. De stukjes rabarber worden tot moes gekookt, waarna men er de suiker bijdoet en alles afbindt met de aangemaakte maizena. Van het vuur doet men er de eierdooiers door en ten slotte het stijfgeklopte eiwit. Dan stort men alles in een natten vorm. Een va- nillesausje smaakt er heerlijk over. HUISVROUW. GEPARFUMEERDE POEDER. U houdt meer van geparfumeerde poeder dan van odeur, nietwaar? Dan moet u ook niet uw geheelen voorraad poedei- op uw toilettafel laten staan, en vooral niet als u niet kunt onthouden waar u de deksel van de doos gelaten hebt. Doe genoeg poeder in een doosje voor de komende week en houdt de rest. in voorraad in uw kast. Uw poeder blijft reiner en verliest haar geur niet. EEN WERKJE VOOR DEN MAN. Een huiswekje voor den man is om een gerimpeld voorhoofd weer glad te maken. De rimpels op het vrouwelijke voorhoofd komen meestal ait verschil lende gebeurtenissen voort en kunnen door den heer des huizes verholpen wor den met een mengsel, samengesteld uit de volgende ingrediënten: Een bereidwilligheid om geldzaken kalm en joviaal te bespreken. Een algemeene hulpvaardigheid in plaats van critiek. Een vriendelijke opvatting over fou ten. Een verlangen om voor de patiënte steeds datgene te willen doen wat zij het liefste heeft. Een dagelijksche dosis van deze ver zachtende balsem toegediend met het gebruik van het warme ijzer der toege negenheid, waarmede de rimpels voor zichtig moeten worden uitgestreken, zal weldra zeer duidelijke verbeteringen tengevolge hebben. IN DE HUISKAMER. Een practisch stuk, dat iedere huis vrouw moet bezitten en dat toch waar lijk niet veel behoeft te kosten is een aardig, frisch huishoudschort, dat dege lijk genoeg is om er mee te werken en aan den anderen kant elegant genoeg om er in gezien te kunnen worden. Zulk een ontwerp toont ons plaatje. Het schort kan uit een korte lengte stof ge maakt. worden, bijvoorbeeld twee meter van 90 breed. Een duidelijk knippatroon is onder No. 215 verkrijgbaar in de ma ten 42, 44, 46 en 48 tegen inzending yan van 55 cent. Een karaktereigenschap en een modegril. Het begint 's morgens vroeg al: hun inzet van den dag is al draven en ren nen, om de verloren tijd van het opstaan in te halen. En omdat die in de meeste gevallen, als de betrokken personen ten minste een drukken werkkring hebben, niet in te halen is, blijven zij den heelen dag arhterop en moeten steeds Jachten. Natuurlijk begint het met laat op staan: een kwartiertje te laat maakt al een groot verschil; het ontbijt wordt overhaast verwerkt en is daardoor al- lerongezelligst en dan begint de jacht op den verloren tijd. Zij het nu in huis of in een kantoor, het werk moet ge beuren en in de meeste gevallen heeft iedere dag zijn eigen werk dat af moet. Als het werk dus niet oppervlakkig ge daan wil worden, komt er den geheelen dag een spanning over de laatkomers, die hun een onbehagelijk gevoel geeft. En tenslotte komt heel vaak het werk niet af, zoodat het óf mee naar huis ge nomen moet worden, óf 's avonds laat nog afgemaakt op een tijd, waarop ieder ander de dagtaak allang achter den rug heeft. Het gevolg is alweer te laat naar bed gaan, daardoor 's morgens te sla perig, zoodat er laat opstaan op volgt, en het lieve leventje begint van voren af aan. Maar al te vaak worden zulke men- schen prikkelbaar van de zenuwspan ning, en als dan de Zondag komt, die de noodige rust brengt aan hun jachten achter den tijd aan, zijn zij zoo dood op dat zij dien dag zoowat slapende doorbrengen. Maar niet alleen voor zichzelf zijn deze menschen moeilijk dat zouden zij tenslotte heelemaal zelf moeten weten ook voor anderen zijn zij lastig en onaangenaam. Want zij laten altijd op zich wachten, t-n is er nu iets dat meer ons geduld op den proef stelt, dan wachten op iemand die te laat komt. Ook te laat komen dat is een mid del dat misschien de eerste keer zou helpen, maar na verloop van tijd ver schijnt de laatkomer zeker weer over tijd: het is net alsof hij zich schaamt om cp tijd op de afgesproken plaats te komen opdagen. Een der leden van een gezin kwam in den zomer altijd te laat aan tafel: het meisje ging na schooltijd roeien en beklaagde zich dat' er zoo vroeg gegeten "werdjuist tegen zessen als zij weg moest, waren de vriendinnen en zij nog zoo prettig aan 't roeien, zóó leerde zij het nooit, enz. enz. Moeder streek haar hand over het hart en vroeg hoe laat die vriendinnen dan aten. Half zeven, was het antwoord. En als tegemoetkoming zou er nadien in den zomer om half zeven gegeten worden, want het was toch wel erg jammer voor haar, dat zij altijd spel- breekster moest zijn. En zooals het nu was, kon er toch ook gegeten worden. Met het gevolg dat dochterlief iederen middag prompt om.... zeven uur op het appèl verscheen! Zulke laatkomers zijn onverbeterlijk, en de eenige kans om zelf op tijd aan tafel te gaan, is om maar te beginnen, alhoewel dat na tuurlijk allesbehalve tot de gezellig heid van den dagelijkschen maaltijd bij draagt. Laat kemen kan soms ook een tame lijk vermakelijke modevorm gaan aan nemen. Bijv oorbeeld wanneer in een fa miliehotel of pension de bel voor een maaltijd luidt, welke dat dan ook is, zfja velen geneigd nog te talmen vont-dat zij zich aan tafel begeven. Niemand mag bemerken dat men honger heeft, of dat de maaltijden zoo uitstekend smaken, een pluim op den hoed van den kok, die overigens de eigenaardigheid der gasten wel zal kennen op dit punt. En wie de gesprekken der gasten in zoo'n pension op een regenachtigen dag eens kan afluisteren, zou vooral bij de an deren bemerken, dat de maaltijden een belangrijke plaats innemen. Maar nie mand wil de eerste zijn, en de „overge- voeligen" op dat punt wachten liever met hongerige magen tot het laatste oogenblik, dan dat zij verdacht zouden worden v?n zooiets doodgewoons als trek in eten. Diezelfde neiging tot „deftigheid" is voor een groot deel schuld aan het laat komen van zulke menschen hij allerlei feestjes of op andere bijeenkomsten ;n groote ijdeltuiten komen met opzet laat om vooral opgemerkt te wordene of om het schijnbaar streelende gevoel te heb ben dat er op hen speciaal werd ge wacht. Al deze laatkomers zijn weloverwog- gen menschen, die misschien met een flinke, koude douche wel tot zich zelf gebracht zouden kunnen worden. Maar degenen die altijd achterop zijn met al les- kunnen dit als een karaktereigen schap voelen, die bestreden moet wor den, omdat zij niet alleen onaangenaam is voor anderen, maar ook omdat zij hun eigen loopbaan hinderlijk in den weg staan. Hieronder volgen een paar goede re cepten die nog wel eens te pas kunnen komen. Bessengelei. Neem een even groot gewicht aan suiker als aan frambozen en bessen. Doe de suiker met 2 1/2 d,L. water per K.G. suiker in een pannetje en kook totdat de suiker tot stroop is geworden. Intus- scben moeten de schoongemaakte fram bozen en de ongeritste bessen worden opgekookt totdat de vruchten kapot gaan, dus slechts enkele minuten. Het sap wordt door een zeef gewreven en bij de suikerstroop gevoegd. Nadat dit enkele minuten samen heeft gekookt, is de gelei klaar. Morel lencompó te. De morellen worden van steeltjes en pitten ontdaan, opgezet zonder water, maar met de noodige suiker (meer dan bij gestoofde kernen) en een schil van een halve citroen. Als de vruchten goed doorgekookt zfjn, worden ze afge schuimd, met de schuimspaan uit het voc^t geschept, waarna dit laatste tot stroop moet inkoken. Als het wat afge koeld is, worden de vruchten er weer in gelegd. Eiersohotel. 2 Eidooiers, drie sardines, een lepel kappertjes, wat peterselie en een klein uitje worden fijngehakt en door elkaar geroerd; dan schept men er voorzichtig het stijfgeklopte wit der beide eieren door met zout, peper en nootmuskaat naar smaak. Een vuurvaste schotel wordt met boter besmeerd, hierin wor den drie heele eieren gebroken en dit met het eiersohuim bedekt. In een hee- ten oven moet het gerecht dan 4 tot 5 minuten staan om stijf te worden. Er wordt sla met gebakken aardappelen by gepresenteerd. E. E. J.—P. EEN HOEDEN-BLIJSPEL. De eerste acte toont ons den hoeden- vorm, zooals die in alle goed ingerichte winkels te koop is voor ongeveer een rijksdaalder. De tweede acte doet zien hoe de rand van den bol wordt afgeknipt. Deze bol meet van voor tot achter (over den bol gemeten) 38 centimeter. De achterkant wordt twee centimeter dieper uitgeknipt dan de voorkant, zoodat dus gemeten van het middelpunt van den bol uit de voorkant 20 centimeter hoog is en de achterkant 18. Tusschen de acten worden uit deii overgebleven rand twee stukken geknipt volgens de afgebeelde modellen. De derde acte is de climax vt aet blfjspel. De stukken worden aan dt,. bol genaaid. Men begint met den hoogsten kant van het groote stuk boven den lin kerslaap en gaat rond den bol tot den rechterslaap, daar gaat men door me'c den laagsten kant van het hoogste stuk (nu echter tegen den bol in plaats er onderaan!) zoodat de hooge kant van het kleine stuk ook weer boven den lin kerslaap komt. Vierde acte Het doek rijst als een lint rondom den bol genaaid is om de na den te bedekken. Het lint eindigt in een bloem- of strikmotief. Nu ziet het pu bliek den voltooiden hoed, die gelijk is aan het elegantste Parijsche model! (Doek zakt en applaus!) OVER VOLMAAKTHEID. VOOR DE HUISVROUW. Volmaaktheid mist charme. Zij ia saai. De gedachte dat een ding niet meer verbeterd kan worden maakt het hoe dan ook doodsch en on-inte- ressant. Het zijn de kleine gebreken, die een mensch en een ding dierbaar ma ken. Zonder die gebreken kunnen zij geen charme hebben. HET LEVEN IS EEN VOUDIG. Ach, het leven is veel eenvoudigei dan de meeste menschen denken. Groo te dingen tellen werkelijk niet zooveel als kleine. Een man besteedt zijn leven niet zoozeer met het zoeken naar roem en eer dan met het zoeken naar schoe nen, die geen pijn doen; tabak, die zyn keel niet prikkelt; en boordeknoopjes, die niet uit zijn overhemd zullen vallen! EEN SCHEUR IN CHIFFON Een scheur in een chiffon japonnetje kan bijkans onzichtbaar gerepareerd worden, door een stukje chiffon (rondom iets grooter dan de scheur) aan de kan ten te bestrijken met wat gom. Leg het aan den binnenkant op de scheur' en pers 2iet een warm ijzer. ALS HET WARM WEER IS.... Heeft men op sommige Dlaatsen wel eens last van vliegen. En wanneer men niet van een vliegenvanger (vlie- genpapier) in de keuken houdt, en toch wil voorkomen, dat de vliegen zich op ons voedse1 in de keuken zetten, is het verstandig alles met dun neteldoek af te dekken. Aldus kan de frissche lucht toch doorstroomen. Daarom is het ook heel goed als de keukenkast van een geperforeerd zinken raampje voorzien is, of van een raampje van vliegengaas. Verder is het goed, op één van de plan ken een schotel met azijn neer te zet ten. Dit is niet alleen bevorderlijk voor de koelte maar houdt bovendien vlie gen op een afstand. Melk houdt men het beste goed in een wijde kan, met een neteldoeksche lap er over, die met de punten hangt in den kom water, waarin men de kan gezet heeft. Giet goot stenen af en toe door met water en azijn om alle luchtjes te verdrijven,die al heel gauw boter ranzig zouden kunnen maken en vleesch en visch doen beder ven.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12