H. D. VERTELLINGEN FLITSEN NEDERLAND EN INDIë. FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JULI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Handteekening door R. STRUPPE. Met de hem eigen gewichtigdoenerij deed Quirino Krcnkla zijn intrede In het kantoor van den advocaat. De te genpartij. Rosina Gecho. zat daar reeds en wendde zich met gemengde gevoe lens van verachting en woede aT, tcrwij'. hij aan de tafel plaats nam „Ik hob u beiden tot een bespreking genoodigd", begon de advocaat, „omdat ik deze aangelegenheid graag in der minne schikte. Wanneer mijnheer Krenkla eenigen goeden wil toont. „Ik?" viel hem de onderhandelaar in öe rede: „Ik? Waarom Juist ik?! Alsof ik niet alles zwart op wit heb??" Een ongeloovig lachje speelde op de lippen van den man der wet. Door dien stommen twijfel geprikkeld, iioalde Krenkla zijn portefeuille uit zijn zak. nam er een vel papier uit, duwde dit den advocaat onder zijn neus en zeide: .Dit is de handteekening van mijn nicht! Zij geeft mij heel haar hebben en houden in pand! Precies! Voor een schuld van twee duizend gulden die zij aan mij heeft, en die zü niet kan aflos sen! Nu krijgt zij natuurlijk last met de wet! Is mijn soliuld niet! Heb j ij dat geschreven: ja of neen?" wendde hij zich tot de vrouw. Rosina Geclio kon van woede moei lijk spreken en wendde zich weer af. De advocaat zeide voor haar: „De handteekening kan buiten be schouwing blijven. Het gaat er alleen maar om dat uw nicht voorgeeft een on beschreven vel papier onderteekend te hebben, en dat U..." ..Bedrog! Oplichterij!" schreeuwde Krenkla. ,.U zoudt mij ten zeerste verplichten, mijnheer Krenkla. zoo u mij toestond even uit te spreken", antwoordde de man der wet rustig: „Volgens mevrouw Gecho is de situatie deze: U stelde zich voor aan dc gemeente een stuk grond te verkoopen voor den bouw van een nieuw sanatorium. Daarvoor was u na tuurlijk de vrije beschikking over be doelden grond noodzakelijk en deze kon u alleen verkrijgen door een machtiging der gezamenlijke eigenaren, U begon uw onderhandelingen bij uw nicht omdat het niet onmogelijk was dat zij binnen kort voor eenigen tijd op reis zou moe ten gaan. U zeide uwe papieren nop niet in orde te hebben en hier ligt de kern van de kwestie! nu zegt me vrouw Gecho van u een onbeschreven vei papier ontvangen te hebben, hetwelk door haar werd onderteekendech ter op voorwaarde dat het heel iets an ders zou komen te bevatten dan deze schuldbekentenis en verpanding van haar bezit". De blik van den advocaat boorde in de oogen en bleef onderzoekende rusten op het brutale gezicht van den onder handelaar. Deze stiet een kort. minach tend lachje uit en hernam met schette rende onverschrokkenheid: „Schande! Schande! Waar haalt zt het lef vandaan! Het is waar van dien grondverkoop! Ten minste, ik heb daar over wel eens gedacht! Ben misschien wel onvoorzichtig genoeg geweest om iets uit te laten! Maar ik heb het da delijk laten varen! Zoo'n kreng!" Zijn vuist beukte op het papier en hij ging voort: „Ik heb haar dit stuk voorgelegd precies zooals het nu is! Zij heeft het gelezen, goedgekeurd en geteekend! En nou, basta!" ..Niet waar, mijnheer, niet waar! snikte de vrouw tot den advocaat: „Het was een blank vel dat hij mij voorlegde Kil sohilderde de zaak zoo voordeelig mogelijk af en toen er zoo'n haast bij leek te zijn. was ik dom genoeg om hem te vertrouwen en mijn naam te zetten op het onbeschreven papier!" Intusschen had de advocaat het stuk van tafel opgenomen en bezag het aan dachtig, daarbij gebruik makende van een sterke loupe. Eindelijk draaide hij zich met een geheimzinnig lachje, dat Krenkla verontrustte, naar den onder handelaar met de vraag: „U heeft dat alles thuis geschreven en is er daarna mee naar uw nicht gaan?" „Precies!" De man der wet knikte en leek tevre den. Hij hernam even kalm: „Het formaat Ls nogal groot. Kan het papier in uw portefeuille?" „Ik heb het natuurlijk moeten vou wen! Dat kan u wel zien!" „Ik zie het ook!" De advocaat scheen echter meer ge zien (e hebben. Hij hield aan: „Ik verwonder mij er over. mijnheer Krenkla, dat u eerst het papier heeft gevouwen en daarna pas beschreven, Welke bedoeling had u daarmee? De pen blijft immers haken in de scherpe vouwen?" „Wat bedoelt U?" aarzelde Krenkla met merkbare onzekerheid. „Ik bedoel slechts de juiste toedracht der zaak! In den regel schrijft men aan een schrijftafel op een glad, ongevou- wen papier dat men versch uit dc lade lieeft genomen. Aan uw schrift is het evenwel merkbaar vooral bij d< staartletters dat het papier gevou wen was en dat u in de vouwen steken bleef. Ik kan niet aannemen dat dit het geval zou zijn geweest, wanneer u het stuk thuis had opgesteld en er daarna mee naar mevrouw Gecho was gegaan Kijk!dat bedoelde ik! En ik heb or een flauw vermoeden van dat de recht bank het met mij eens zal zijn En de rechtbank was het er mee eens KANTONGERECHT. UITSPRAKEN J. T. het te Bloeraendaal als bestuur der van een rijwiel zich aan een rij- of voertuig vasthoud enen zich daardoor laten trekken f2 subs. 1 week plaatsing in. eene tuchtschool. P. J. ter V. overtre ding der spoorwegwet f 1 subs. 1 week tuchtschool. H. J. M. overtreding van art. 70 van de Alg. Pol. Verordening van Bolemendaal. Vrijspraak. R. J. B. over treding van het Mortor- en Rijwielregle ment f6 subs. 1 dag hechtenis. A. H. overtreding der Arbeidswet 14 X f2 sub. 1 dag hechtenis v. i. boete. F. F. L. H. overtreding van het Motor- en Rü- wielreglement f 30 subs. 5 dagen hechte nis. R. A. J. E. overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement, vrijspraak en f 8 subs. 1 dag hechtenis Ch. v. d. H. Overtreding van het Motor- en Rijwiel- reglement f5 subs. 2 dagen hechtenis. Th. B. J. V. het ln een winkel worst ten verkoop in voorraad hebben, welke niet voldeed aan de eischen der Wnren- wet f 10 subs. 2 dagen hechtenis. G. D. overtreding van het vleeschwarenbc- slult f 10.— subs. 2 dagen hechtenis. G. H-, Z. het op een perceel hooiland gras zich wederrechtelijk toeeigenen.' f 10 subs. 2 odagen hechtenis. M. G. van W. overtreding der Invoeringswet f 4 subs 1 dag hechtenis. 1. H. M. 2. R. R. over treding der Arbeidswet 3 x f4 subs. 1 dag hechtenis, v. i. boete. Ch. J. H. het wettelijk als getuige opgeroepen ter terechtzitting voor het kantongerecht te Haarlem wederrechtelijk van die terechtzitting wegblijven f4 subs. 1 dag hechtenis. Chr. v. O. overtreding van de Motor- en Rijwlelwet f3 subs 1 dag hechtenis. H. J. G. het als bestuurder van een motorrijtuig met het rijtuig op een weg bevinden f 4 subs. 1 dag hechtenis. K, S. overtreding der vleesch- keuringswet f-1, subs. 1 dag hechtenis. J. v. d. A. het tc Haarlem als bestuur der van een rijwiel, kennelijk Ingericht voor slechts één persoon, daarop een an der persoon medevoeren f 1 subs. 1 dag hechtenis. NIEUW LEVEN. Dezer dagen hield de geheel-onthou- derstooneelvereenlging Nieuw Leven haar jaarvergadering. De jaarveslagen van secretaris en penningmeester wer den goedgekeurd. Voor het a s. seizoen zijn de volgende data vastgesteld: 10 en 11 October 1928 tooneelavond; 3 Novem r 1928 bal avond; 15 December 1928 cabaretavond; 9 en 10 Januari 1929 tooneelavond; 23 Februari 1929 bal-masqué; 13 en 14 Maart 1929 tooneelavond; 2 en 3 Mei tooneelavond. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAMELI li". OPVOEDING In het tijdvak 1—15 J—li zijn in de gemeentelijke zweminric' .tingen 53201 baden genomen, verdeeld als volgt: Kleverlaan mannen vrouwen oonnc's 4302 4574 35 ct. baden 520 b23 10 ets. baden 1629 1593 Schoolbaden 942 842 Vereeni gin gs baden 149 117 Totaal 7542 7649 Houtvaart mannen vrouwen Abonné's 1644 1185 35 ets. baden 256 182 10 ets. baden 954 582 Schoolbaden 1285 845 Vereenigingsbaden 255 252 Kostelooze baden 16065 14505 Totaal 20459 17551 PERSONALIA. Ds. C. J. van Paassen uit Haarlem is gekozen als vlcc-voorzitter van de Synode der Ned. Herv. kerk waarvan de zitting gisteren ln den Haag is be gonnen. HET CONCOURS- HIPPIQUE TE HOOFDDORP. DE VOORKEURINGEN EN DRESSUURPROEVEN. Het was Woensdag de dag vóór het groote internationale concours-hip- pique van de vereemgmg „Vooruit" rexis druk te Hoofddorp, alwaar op het gemeentelijk sportterrein de voor- keuringen plaats hadden voor de lande lijke rijvereenigingen. In de morgenuren werd de dressuur- proef klasse A. gehouden voor afdeelin- gen van de rjjvereeniigngen Kapitein van der Wal" uit Hoofddorp, „De Am- stelruihters" uit Bovenkerk en „Kita Seneng" uit Nieuw-Vennep. Tevens had een wedstrijd plaats voor den bes ten landel ij-ken ruiter beneden 17 jaar. Hiervoor waren 7 deelnemers (één buiten mededinging), waaronder 2 van „de Amstelruiters", 4 van „Kapitein van der Wal" en lvan „Kita Seneng". Tijdens de pauze werd door de jury en de instructeurs der rijvereenigingen met het bestuur van „Vooruit" de lunch gebruikt in hotel „De Breus". Na den middag had de dressuurproef klasse B. plaats, de individueele wed strijden. Aan deze proef werd door ongeveer 25 ruiters deelgenomen, verdeeld onder de landelijke rijvereenigingen,, De Am stelruiters" „Kita Seneng", „Het Land van Heusden en Aliena" te Heusden en „Kapitein van rer Wal". Leden van diverse ruitervereenigin- gen uit alle oorden des lands woonden de dressuurprceven bij. De uitslagen hiervan woi .ien tijdens het concouxs- hipplque bekend gemaakt. 's Middags arriveerden de Argentijn- sche deelnembers met hun paarden. Des avonds werd in hotel ,De Land bouw" een ruiteravond gehouden, waarin de vaandeluitreiking plaats had aan de rijvereenigingen „Kapitein van der Wal" en „Kita Seneng". De kozakken (ee,n 11-tal) waren ook Woensdag reeds gearriveerd, zij logee- ren on hotel de Groot en hadden in hun eigenaardige en mooie uniformen reeds veel bekijks. De conocrns-hïppique-dag. Het 19e concours-hippique is heden morgen onder begunstiging van prachtig zomerweer op het in uitstekende condi- tieverkeerende sportterrein te Hoofd dorp onder groote belangstelling aan gevangen. De officieele opening had plaats in „De Beurs" alwaar het bestuur van de vereeniging „Vooruit" ter be vordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer met vele genoodigden was bijeengekomen. Wijl het concours weder op éen dag wordt gehouden en het ter verzekering van een vlotte en algeheele afwerking van het prcgTamma. dat weder rijk aan afwisseling is. als het ware geen minuut is te verliezen, werd een veel tijd in beslagnemende openingsrede achterwege gelaten en werd door den voorzitter slechts een kort woord gesproken, waarbij hij allen hartelijk welkom riep en dank bracht voor de van zoovele zijden ondervonden blijken van belangstelling in het bij zonder van het Koninklijk Huis. In op tocht ging men met de muziek van de artillerie te Amersfoort voorop naar het terrein, om met de afwerking van het programam te beginnen. Haarlem mermeer zelf bekend om zijn uitste kende paarden brengt heel wat edele dieren in den ring, terwijl ook het beste wat men elders op dit gebied heeft, thans weder in het middelpunt van den grooten Haarlemmermeerpolder wordt samengebracht. Het aantal inschrijvingen was ook dit jaar weer bijzonder groot en een be langrijk succes voor de vereeniging. Het concours-hippique in Haarlem mermeer heeft altijd een bijzonder ka rakter gehad; dit is de innerlijke waar de van solidariteit, van prestaties en de groote deelnenrpg van de fokkers zeir in de gemeente. De voorzitter der ver eeniging richtte aan de lunch die tijdens de pauze gehouden werd woorden van dank en waardeering tot den minister van Oorlog, het ten zeerst op prijs stellende dat hij van zijn be langstelling in deze ook voor het leger zoo belangrijke aangelegenheid heeft doen blijken door op he1 concours te genwoordig te willen zijn; ook richtte spr. eèn bijzonder woord van welkom toe aan den Ritmeester C. M. van Bjoernsterna te Stockholm, die is over gekomen om den grooten wisselbeker van Hoofddorp in het groote springcon cours te verdedigen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1251 DE TELEFOON GAAT Je informeert of er nie mand die telefoon hoort je wou dat het nu ophield en vraagt je af of het iets belangrijks kan zijn I j 2 trekt, nog maar half droog, een jas aan, de te lefoon houdt op met bel len je luistert, hoort nietr meer, gromt en stap! weer in bad waarop het gebel onmid dellijk opnieuw begint je zucht en gaat door met je reiniging. (Nadruk varboden) Van regeeringszijde wordt in den laatsten tijd gelukkig meer aandacht besteed aan de belangen, welke ons land heeft bij Nederlarndsoh Oost-Inóië en omgekeerd dan vroeger en zijn blijk baar maatregelen in overweging om het verlóren gegane terrein te herwinnen. Kortgeleden is nog eens weder op de be teekenis van Nederlandsch Oost- Irtdië voor ons land. door een tweetal personen de aandacht gevestigd. Dr. Kortenhorst. deed zulks op 26 Juni te Arnhem bij gelegenheid van een leden vergadering van de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging in het Aartsdio- cees en Mr. C. K. Guépin op 22 Juni te Middelburg bij gelegenheid van de jaar vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Hunne beschouwingen en het te hunner beschikking staande cijfermate riaal is van zooveel belang, dat daar aan zeker in breederen kring bekend heid gegeven moet worden. De positie van onze koloniën is gewijzigd na de opkomst van Japan. Was het voor den oorlog van zelf sprekend, dat N. O.-In- dië ons voorzag van tal van producten en onzerzijds vele industrieele producten naar onze koloniën werden gezonden, het zich snel ontwikkelende Japan heeft daarin o.m. verandering gebracht en is door de gunstige voorwaarden, waaron der, de industrie aldaar werkt, een zeer ernstig concurrent op de Indische markt geworden. Een en ander blijkt duidelijk uit het aandeel, hebwelk verschillende landen tusschen 1913 en 1925 bij den invoer in Indië hebben gehad: 1913 1923 1924 1925 Nederland 33.3 21 19.5 18.5 Engeland 17.5 15.1 14,6 15.1 Japan 1.6 8.1 9.9 11 Duitschland 6.6 7.9 6.9 7.2 Ver. St.Amerika 2.1 5.6 6.6 6.5 Men dient met het argument der la gere productiekosten van Japansche zijde evenwel voorzichtig te zyn, zooals kort geleden nog bleek bij een onder zoek door den directeur van Landbouw in Indië ingesteld. De handelsvereeni- glng te Soerabaja rapporteerde daar over (dat dit argument veel van haar kracht mist, aangezien de Nederland- INGEZONDEN MEDFDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. sche nijverheid ook door die van andere landen wordt overvleugeld. Dr. Kortenhorst heeft speciaal in zijn Inleiding gesproken over de oorzaken van de minder gunstige positie, welke ons land is gaan innemen in Indië en wees daarbij op drie feiten. In de eerste plaats zou deze afname een gevolg zijn van de verouderde wijze, waarop de groot- en kleinhandel is georganiseerd, in de tweede plaats een gevolg van de veranderde manier van leven der bevol king en tenslotte een gevolg van de ge wijzigde mentaliteit van Indië ten op zichte van het Moederland- De inleider sprak daarbij niet over de activiteit onzer eigen industrieelen en handelslieden en toch dieht de vraag wel degelijk onder het oog gezien te worden, of uit ons eigen land alle krach ten zijn ingespannen om de concurren tie het hoofd te bieden. Onze Oostelijke naburen hebben wat dat betreft hun plaats zeer goed begrepen en zijn spoe dig na den oorlog een ware penetratie begonnen in onze Koloniën. Een ten onzent ingestelde regeeringscomimissle zal dit vraagstuk onderzoeken en met plannen komen tot voorlichting, ten be hoeve onzer industrieele- en handels ondernemingen. Het is te hopen, dat dit onderzoek zeer snel zal afloop,n en di recte-, practische middelen cot verbe tering zal aangeven. De voorzitter der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del behandelde wel niet precies de ma terie, welke Dr. Kortenhorst bezig hield, doch wees wel op de gemeenschappelij ke belangen, welke moederland en kolo niën te zamen hebben. De door dezen spreker vermelde gegevens zijn waar schijnlijk zoo onbekend en geven ander zijds zoo'n duidelijk beeld van de weder- zijdsche belangen, dat zij verdienen on der ons aller aandacht gebracht te wor den. De werf „de Schelde" te Vlissingen dankt 95 pet. van haar orders aan Indië, 2000 werklieden met hunne gezinnen leven zoodoende van onze relaties met Indië. De 180 suikerfabrieken in Indië betrekken vele machines van Stork, Werkspoor, Figée en tal van andere in dustrieën; de Stoomvaartlijnen: de Ne derland en de Rotterdamsche Lloyd, plaatsen hunne groote orders op Ne derlandsche werven, eerstgenoemde maatschappij voor 4 1/2 millioen gulden in 1927 en het bedrijf der Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Pe troleum'-.-onnen geeft aan 40.000 inlan ders en 2000 Europeanen werk. Zoo zijn er nog tal van andere relaties. In 1927 werd alleen aan melkproducten naar Indië uitgevoerd voor 2 1/2 millioen gul den, voor 6 ton aan ingemaakte groen ten, voor 13 ton aan kunstmest, voor ruim 6 millioen aan ijzerwerk, voor 2 millioen aan chemische producten, voor ruim 50 millioen aan manufacturen, voor 2 millioen aan drukwerken, voor 11 millioen aan sigaren,, voor 14 mil lioen aan fabrieks- en landbouwbestel len, voor circa 3 millioen aan gedistel- leerd en bier en voor bijna 2 millioen aan verfwaren. Aan de hand van de cijfers van den heer Guépin, zou men zonder zich in in de verhouding van ons land tot Ind.ë nader te verdiepen geneigd zijn te zeggen, dat het niet nocdig is zich be zorgd te maken. Andere gegevens door den heer Kortenhorst medegedeeld, dceu het tegendeel vreezen. Men moet wel bezorgd zijn. Japan, Zweden, Zwitser land en Amerika zijn onze zwaarste concurrenten. De invoer van manufac turen in Nederlandsch Indië daalde voor ons land tusschen 1913 en 1925 van 38 pet. op 25 pet. (Japan steeg van 1 pci. tot 21 pet.), de invoer van ijzer en staal zakte tusschen die jaren van 55 pet. op 29 pet., de invoer van sigaren en siga retten daalde van 43 pet. op 21 pet, (China en Hongkong traden op als ern stige mededingers) en de invoer van kleederen en modewaren van 28 pet op 15 pet. (Jajan steeg van 9 pet op 32 pet) Deze cijfers, die aan te vullen zijn met tal van andere, wijzen wel degelijk uit, dat er alle aanleiding is voor bezorgd heid, MOLLERUS DE RIJKSLEERSCHOOL. Woensdagavond was er voor de ouders van leerlingen der Rijksleerschool gele genheid het werk der leerlingen te be zichtigen. Velen maakten er van ge bruik. Het plan was dat, nadat het werk was bezichtigd, er een samenkomst in het gymnastieklokaal zou gehouden worden, waarin de heer H. de Vries, het hoofd der school, zou spreken over „Geschiktheid voor voortgezet onder wijs". Wegens ongesteldheid van den heer De Vries kon die samenkomst ech ter niet door gaan. FEEST IN DE GIERSTRAAT. De Gierstraatvereeniging heet ter feestelijke herdenking aan het gouden huwelijksfeest van haar eere-voorzitter een traditioneele versiering aangebracht Het was namelijk gisteren 18 Juli 50 jaar geleden, dat de heer en mevrouw Willems (Gierstraat 14) in ondertrouw werden opgenomen. Den lsten Aug. a.s. herdenken zij dus him gouden huwe- lijkfeest. SCHILDERWERK. Het bestuur der woningbouwvereeni- glng „Zorgvliet" heetf het schilderwerk der 44 en 41 woningen der vereeniging gegund aan den laagsten inschrijver F. W. Sinneker, KI. Houtweg. naar het Engelsen door CHRISTINA KAMP. 21) De commissaris hield op en keek al weer Ben aan en wat er ook in dien blik lag, Ben voelde zich opeens ver schrikt.. ..Ik zal heel voorzichtig moeten zijn", dacht hij. „of ik kom er zoo toe om over Rose te praten en dan meteen over den armband". „Komaan", ging de chef voort op zijn vriendelijke manier, „dat meisje, dat is je struikelblok. Wil je mü niet vertel len. wie zij ls, Ben? Dat zou zooveel ophelderen". „Neen. mijnheer", zet Ben. „Waarom niet? Zou het zijn, omdat er voo- haar moeilijkheden door zouden ontstaan?" ..Om de waarheid te zeggenJa". „Bedoel je, dnt zij getrouwd is?" „Neen, mijnheer, zü is ongetrouwd". „O, ik begrijp! Je houdt veel van haar, ln andere woorden je bent verliefd". „Jawel, mijnheer". ..O. is dat de zaak! Weten haar Ouders, dat met je uit was?" „Ja, ik wist wel, dat ik voorzichtig moest zijn", dacht Ben inwendig woe dend en met een bijna heesche stem antwoordde hij„Ik zou liever daar niet verder op ingaan, chef". „Nu. dan laten wij dat een beetje rus ten", zei de man achter den lessenaar „Maar nu iets. waar wü zonder geheim houding over kunnen praten. De man. var. wien je de taxi kocht.... zou je dien kunnen beschrijven?" ..Hij had mijn lengte", zei Ben in ge dachten. „Zoo?" „Ja, mijnheer, en blauwe oogen „Zooals jij?" „Blozende gelaatskleur". „Zooals jij?" „Ja, mü'nheer en toch leek hij niet op mij. Als ikik zou hein voor u kun nen uitteekenen", voegde hü vol ver wachting er aan toe. „als u mij papier en potlood wilt geven". Eerst werkte hij langzaam aan het portret, maar dan vloog het potlood over het papier en Ja. daar stond het alle maal: de taxi. de scherpe blik van den chauffeur, zijn neus met een flauwe aanduiding, dat het beentje gebroken was geweest, de afgezakte mondhoeken „Heb je ooit iemand gezien, die daar op lijkt?" \Toeg de commissaris aan z'yn klerk. „O, zeker, chef. ik kwam op een spoor, terwijl ik u beiden hoorde spreken", rei dc schrijver, „maar me dunkt, dat ls Jim Jersey var, top tot teen", „Wacht eens", zei Ben. een eigenaar dige prikkeling in zijn hoofd voelend, „nu herinner ik het mij: de man in de garage noemde mij Jersey, toen ik den wagen dien avond terug bracht". De commissaris knikte en nam de schets weer ter hand. „Heb je vanmor gen dc blader, ingezien?" vroeg hij. ..Neen mijnheer, ik mocht ze niet heb ben". „Dan zal ik het je vertellen. Jim Jersey is van nacht dood gevonden op een pier aan de East Rivernaar ver ondersteld werd vermoord door smok kelaars. Daarom was dat. nog zoo versch in de gedachten van mijn klerk. Dus j? ziet, dat helpt je ai heel weinig. De of ficier van justitie zou er van verzekerd zijn, dat je wist, dat Jersey dood was. t'>en je probeerde om dc taxi op zijn de bet te schuiven". Ben had dat ook al gedacht, maar zijn gevoelens gingen uit naar den jongen man, die hem de Schildpad ver kocht hadvol leven en jaren voor den boegen nu weggebracht naar de Morgue, stijf en bleek „Misschien was hij lid van een heelc bende", dacht hü bij zichzelf, „en meen den zij, dat hü iets achterhield van den buitbij voorbeeld, die twee mannen, die uit de taxi stapten, toen ik hen hst eerst zag. Ja. en denkelijk hadden zij ruzie over dien armband, toen zij be merkten dat die verdwenen was". „Wat is er, Ben?" vroeg de ctxnmit sar is kalm. Büna had hü over den armband ge sproken, maar kon zicli nog by'tüds in houden. „Ik dacht na over de twee man nen, die uit de taxi stapten, toen ik die het eerst zag", antwoordde hij. .Komaan, dat is iets anders Hoe za gen zü eruit? Kan je ze ook uittee kenen?" „Neen", zei Ben. nadenkend, „het re gende zoo hard en ik zag ze slechts een enkel oogenbük. En toch, ik herinner mij, dat zü mü ergens aan deden den ken.... tenminste ik dacht hettwee mannen, die ik al eens ergens gezien heb, maar al zou ik er voor moeten hangen, ik kan mü niet herinneren waar". „Dan helpt dat niet", zei de chef, al weer het hoofd schuddend. „Maar die garage, waar je zegt dat de taxi ingere den werdje weet misschien nie •ens de straat en het nummer?" „Neen münheer, maar ik zou u dir kunnen wijzen". „Zou je dat kunnen?" „O. zeker. Het is een züstraat er er is een kleine verfwinl^el naast. O. ik zou u dat gemakkelijk kunnen wijzen en den man ook, die mü Jersey noemde en zei. dat hij de kleur van de taxi wilde veranderen". Je zou hier hebben gemerkt, waarom die kleine man de hoofdcommissaris was cn waarom Rood-mk alleen maar zijn' die ti veel uuirukwok- - kentier uitzag. Rood-nek scheen er van overtuigd te zyn. dat alle verdachten liegen, te ra-ijl de kleine, kalme man, ge zegend door feeën in zyn wieg. de gave had ontvangen om de waarheid te gis sen. waar ter wereld hü die hoorde, hetzU door de manier waarop een en ander gezegd werd of door een eigen- aardigen toon in de stem. die voor an dere ooren dan de zünen, niet te be speuren was. Hü nam het rapport weer ter hand en ging voort: „Ik zie hier. dat je de plattegronden van sommige van de rijkste huizen van New-York kunt be- studceren". „Ja. münheer, dat kan ik. of liever, dat kon ik als ik wilde". „Dat brengt ons tot een zeer gewich tige vraag, Zün de plannen van het hui nummer 17 aan de Park Avenue op Je kantoor?" „Voor zoover ik weet niet", zei Ber aarzelend. „Tom", zei de chef tot den schrijve bel kolonel Schermerhom op". Mr. Schermerhom loochende alle cor. nectle tusschen het aangeduide adres ei zün firma. „Dan dunkt mij. dat wij eens naar de garage moeten gaan zien", zei de com missaris opstaar.de. „Hier hebben wij voldoende gewerkt' Terwül zü naar beneden gingen had Ben bijna over den armband gesproker, maar weer hield hü zich bijtijds in, Zü namen een taxi aan den volgenden hoek; de chauffeur zag er zeer scherp zinnig uit en toen Ben en ae commis saris waren ingestapt, en de taxi weg reed. volgde hen een tweede met een even scherpzinnigen chauffeur aan hét stuur, De wagen van den chef was o'iep en als hy achteruit leunde, kon geen voorbijganger op het trottoir hem zien. „Het ls beter dat je ook achterin zit", zei hü tot Ben", vooral ais we dichtbij de garage komen. Je behoeft niet gezien te worden. Leun niet naar voren en kyk niet door het venster om misschien iemand aan te roepen. Begrijp je?" „Jawel, münheer". zei Ben met een jongensachtigen lach. „Ik zal stil ach terin blijven zitten en enkel fluisteren als wy er komen". „Prachtig!" Voor den derden keer sprak Ben bijna over den armband en soms wenschte hij -lat hü het gedaan had. „Toch is het voorzichtig ven niet", dacht hij. „misschien zou de hcofdcom missaris de zaak aan dien anderen man overdoen en die zou Rose laten arres teeren, zooals hü het mü gedaan heeft". Intusschen reden zy' langs Madison Avenue en de chauffeur volgens de be velen van zün chef wendde de taxi naar het oosten. (Werd! vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6