Zonnebrand PUROL HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JULI 1928 HET TALAIS DE LAUZUN. Van een dollen edelman. Verzamelwoede. (Van onzen Parljschen correspondent). ^ual d'Anjou. No. 17, staat een oude patriciërswoning. Wanneer men er langs loopt, zonder dat iemand er u op attent heeft gemaakt, dan zoudt ge nimmer vermoeden dat dit huis een van de mooiste overblijfselen is van de Fran- sche gouden eeuw. De buitenmuren zUn grauw en somber ais die van alle Fran- sche huizen, de groote deur met de por tiersloge verraadt niets bijzonders en meestal zijn de blinden gesloten. Maar wanneer ge de poort doorgaat dan staat ge op een stil binnenplaatsje en ge ziet een van de gaafste overblijfselen nog uit het tijdperk van den Zonnekoning. De deur is gesloten helaas, ge kunt niet naar binnen. Tenzij ge 'n briefje schrijft aan den eigenaar, baron Pichon, en hem verzoekt om het huis ook van bin nen te mogen zien. Wij hebben dat in dertijd gedaan, onze nieuwsgierigheid verklaard en de charmante eigenaar heeft ons toen zelf rondgeleid in zijn paleis, het Palais Lauzun. Nu zult ge zeggen dat al die moeite toch waarlijk met noodig is, omdat wij het paleis van Versailles hebben als we een bouwwerk en een interieur uit dien tijd willen zien. Onjuist. Want Versailles, ondanks zijn splendeur geeft ons een verkeerde voor stelling van dat tijdperk. Het is gran diooszoo, dat Louis XIV, toen het voltooid was, er niet wilde wonen omdat hü het te protserig vond. En zeker is he1 er in den loop der eeuwen niet be lt op geworden toen Louis Philippe meende het nog wat mooier te moeten maken, met zijn Galérie des Victoires etc Doch we dwalen af. Het Palais de Lauzun is onveranderd gebleven door alle eeuwen (al moest er hier en daar worden gerestaureerd en al heeft de eigenaar er ook stukken in gebracht die er niet waren, voorwerpen welke men makkelijk weer kan verwijderen) en de tweede attractie ervan is, dat het huis is van een van de merkwaardigste figuren uit de XVIIIe eeuw, de Lauzun, courti- san van Louis XTV, echt prototype van rijn tijd: een „cadet de Gascogne". On ne rêve point comme il a vécu", (zijn leven is méér dan 'n droom geweest) heeft La Bruyère van hem gezegd. Zon der een sou in Parijs gekomen stierf hij er in 1723, enorme domeinen nalatend aan zijn erfgename en rijker nog aan ervaringen. Er bestaat over dezen dollen edelman die de hoogste onderscheidin gen kreeg en dan weer op last des ko ning voor jaren in een kerker werd op gesloten om later weer. door zijn onmis kenbare qualiteiten in de gunst te ko men. zoo'n uitgebreide litteratuur, dat we niet eens zullen probeeren hier zijn leven te schetsen, 't Eene dolle avon tuur volgde op het andere en ik wil u maar één kleine scène uit zijn leven vertellen om hem, juist als type van zijn tijd, precies te schetsen. De Lauzun am bieerde den post van inspecteur-gene raal van de Koninklijke Artillerie en hij had zijn gewezen maitresse. Mme de Montespan, opgedragen om een goed woordje voor hem te doen bij den ko ning. ter versterking van de vage be lofte van Louis dat de edelman inder daad benoemd zou worden. Maar Mme de Montespan, uit wraak dat „le beau Lauzun'' haar indertijd verlaten had voor Madame de Monaco, vertelde niets dan kwaads aan den koning ende Lauzun had zich verscholen in de ko- rinkbjke slaapkamer, zoodat hy alles afluisterde. Den volgenden dag ontving de koning De Lauzun en deelde hem mede, dat hij niet zou worden benoemd. De Lauzun ontstak in hevige woede. Hy keerde den Koning den rug toe, trok zijn degen, brak dien op zijn knie en smeet de stukken het raam uit, schreeuwend dat hy zich nooit meer van zijn wapen zou bedienen voor den dienst van een koning die zijn woord niet hield omdat hy' zich liet beïnfluenceeren door een... (hier een grof woord aan het adres van de favorite). Louis XIV, die altyd een wandelstok droeg, brak zijn stok in tweeën en smeet de stukken naar buiten. „Om mijn stok niet de schande aan te doen. hem te breken op den rug van een edelman" zoo luidde zijn explicatie.... Als ik u alleen maar de meest mar kante figuren van „belles et honnestes dames" noem die in het Palais de Lau zun kwamen. Mmes de Montespan. de Monaco, de Villequier, Madeleine Fou- uet, la belle Fouilloux, La Mothe-Argen- court en dan herinner aan het geheime huwelijk voltrokken tusschen De Lauzun en La Grande Mademoiselle, hertogin de Montpensier, nicht van Louis XIV. dan kunt ge nagaan dat het méér dan de moeite waard is om zich een beetje te verdiepen in de geschiedenis van de zen held. Voor dat lk enkele van de voornaamste bronnen opgeef, zy het me veroorloofd u hier enkele zinnen te ci- teeren van een tijdgenoote van De Lau zun, Mme de Sévigné, die het nieuws van het huwelijk aankondigt in deze schitterende, geestige bewoordingen: „Je m'en vais vous mander la chose la plus étonnante. la plus surprenante, la plus mervellleuse. la plus miraculeuze, la plus triomphante, la plus étourdis- sante. la plus lnouïe. la plus singuliere, la plus incroyable, la plus imprévue, la plus grande, la plus petite, la plus rare, la plus commune, la plus éclatante, la plus secrète Jusq'a aujourd'hul. la plus brillante. la plus digne d'envie; enfin une chose dont on ne trouve i;u*un exemple dans les slècles passés; encore eet exemple n'est-il pas juste; une chose que nous ne saurions croire a Paris, comment la pourrait-on croire Lyon? line chose qui fait crier miséricorde a tout le monde, une chose qui comble de joie Mme de Rohan et Mme d'Hau- terive. une chose enfin qui se fera di- manche, oü ceux qui la verront. croiront avoir la berlue: une chose qui se fera dimanche et qui ne sera peut-fitre pas faite lundi. Je ne puis me résoudre la dire, devlnez la. Je vous le donne en trols; Jetez-vous votre langue aux chiens? Hè bien! il faut done vous la dire; M. ce Lauzun épousc dimanche au Louvre, devlnez qui? Je vous le donne en quatre, je vous le donne en d'.x. je vous le donr? er. cent. Mme de Coulan- ges dit: Voilé qui est bien difficile a de- v.ner; e'est Mme de la Valiière: point 0U tout, Madame; e'est done Mile de i Retz? Point du tout, vous êtes bien pro vinciale. Ah! vralznent nous sommes bien bétes, elites-vous: e'est Mile Col bert, Encore moins. C'est assurément Mile de Créqui. vous n'y étes pas. II faut done a la fin vous le dire: il épouse, dimanche au Louvre avec la permission du Roi. Mademoiselle, Mademoiselle deMademoiselle, devinez le nom; il épouse Mademoiselle, ma foi. par ma foi, ma foi jurée: Mademoiselle, la Grande Mademoiselle. Mademoiselle, petite-fille de Henri IV, Mademoiselle d'Eu, Mademoiselle de Domfces. Made moiselle de Montpensier, Mademoiselle d'Orleans, Mademoiselle, cousine ger- maine du Rol; Mademoiselle, le seul parti de France qui fQt digne de Mon sieur. („Ik ga u mededeelen de verwonder lijkste, de verrassendste, de verbazing wekkendste, de wonderbaarlijkste, de glorierijkste, de meest onverwachte, de cngehcordste, de zonderlingste, de on- geloofelijkste. de meest onvoorziene, de grootste, de kleinste, de zeldzaamste, de laagste, de meest opzienbarende, tot heden de geheimste, de schitterendste de benijdenswaardigste zaak; iets dat slechts één precedent heeft in de ver looiden eeuwen en dat precedent is nog niet geheel gelijkwaardig; iets dat wy niet zouden kunnen gelooven in Parijs, hoe zou men het kunnen gelooven in Lyon? iets dat de geheele wereld om ge nade doet smeeken. iets dat Mme de Rohan en Mme d"Hauterive met vreug de vervult; iets dat Zondag gebeuren zal en hun, die het zullen zien zal het voor de oogen schemeren. Iets dat Zondag ge daan zal worden en Maandag misschien niet. Ik kan niet besluiten het te zeg gen, raad het: ik zet het u in drieën Geeft gij het op? Welnu, dan zal ik het i; moeten zeggen: M. de Lauzun trouwt Zondag in het Louvre.... raad eens wie? Ik zet het u in neren, in tien. in honderd. Mme. de Coulvanges zegt: Dat is wel heel moeilijk te raden; het is Mme de la Valiière. Heelemaal niet me vrouw. Is het dan Mile de Retz? Heele maal niet. men kan wel zien dat u uit de provincie komt. Ah. wij zijn wèl dom. zegt ge, het is MUe Colbert, Nog min der! Dan is het zéker Mile de Créqui. U bent er nietIk moet het u dan tenslotte wel zeggen: hy trouwt. Zondag, in het Louvre, met de toestemming van den Koning, Mademoiselle, Mademoiselle deMademoiselle, raad den naam hy trouwt Mademoiselle, werkelijk, op mijn woord, op mijn eerewoord: Made moiselle, de Groote Mademoiselle, Made moiselle, kleindochter van Henri IV Mademoiselle d'Eu. Mademoiselle de Dombes, Mademoiselle de Montpensier Mademoiselle d'Orléans. Mademoiselle voile nicht van den Koning; Mademoi selle het eenlge stukje van Frankrijk dat Monsieur waardig is"). Is het niet heerlijk? En als tijdschiide- ring èn als magnifieke proeve van stijl kunst? Ge kunt er ook uit opmaken hoe 'n evenement dat huwelijk was. De oude jonge juffrouw was dol op den „beau Lauzun" zooals hij altyd werd genoemd. Maar helaas, op het allerlaatste oogen- blik bedacht de koning zich en trok hij weer zijn woord in. Zoodat de Lauzun en la Grande Mademoiselle gedwongen waren een geheim huwelijk te sluiten. En toen zag het eerbiedige volk van Parijs elk oogenblik deze comedie dat 'een koninklijke gondel, geroeid door zes tien man de Seine opkwam, dat gemeerd werd voor het Palais de Lauzun aan de Quai d'Anjou en dat de prinses dan haar frivolen echtgenoot een bezoek ging brengen. Héél lang zou het echter niet duren want door middel van een lettre de cachet werd De Lauzun gevangen ge- namen en toen opgezonden naar het slot van Pignerol. waar men hem ettd- lyke jaren gevangen hield. Voor hen die zich voor de geschiedenis van de Lauzun interesseeren (en we ho pen dat het er velen zijn, want het is mooie, spannender en interessanter dan de stoute roman) geven we hier voor lieden enkele bronnen: Mémoires de Sant-Simon (de S. S. was een neef van De L. en zoodoende goed op de hoogte); Mémoires de Mile de Montpensier; La ieunesse de la Grande Mademoiselle en Louis XIV et la Grande Mademoiselle, beide werken van Arvède Barine; Le Beau Lauzun van Albert Savine en de onlangs verschenen twee deelen van hertog De La Force van de Académie Francaise „La vie amoureuse de la Grande Mademoiselle." Het laatste werk is het makkelijkst te verkrijgen en geeft een vrij goed idée. Het haalt echter niet bij 't werk van Savine. waarvan echter alleen nog maar enkele exemplaren op veilingen komen en dan zeer gezocht 2ijn. Ik durf er wat onder te verwedden dat het u net zoo zal gaan als mywan neer ge eenmaal begint met de ge schiedenis van De Lauzun, dan wilt ge er steeds meer van weten. In een volgenden brief meer over De Lauzun en de verzameling in het Paleis. Parijs. Juli. HENRY A. TH- LESTÜRGEON IN EEN RIOOL BEDWELMD. MIDDELBURGSCH WERKMAN GEDOOD. Woensdagmorgen zijn de gemeente werklieden DorleU nen Dekker te Mid delburg tijdens werkzaamheden in een zinkput bedwelmd, meldt de M;b. Een derde persoon, die zich aan een touw T. den put begaf, werd eveneens bewuste loos, dcch kwam spoedig weer bij. Na eenlgen tijd werden de belde eerstge- noemden meer dood dan levend opge haald en nadat met een zuurstof-appa raat de levensgeesten weer opgewekt waren, zijn de mannen naar het vlak bij gelegen gasthuis overgebracht. Daar is de 49-jsrige Dorleyn aan de gevolgen overleden. De toestand van Dekker was gistermiddag zorgwekkend. COMMUNISTEN BUITENGESLOTEN. De opening van de jaarlijksche mijn- werkersconferentie, welke dit Jaar te Llandudno (Wales) gehouden wordt, leidde heöer. tot ongekende tooneelen De communistische gedelegeerden uit Lanarkshire «Schotland), die niet wer den toegelaten, drongen met geweld door tot de galerijen van de vergader zaal. mengden zich in het debat en eischten het woord. Eerst werd er ge vochten. en er ontstond een helseh ka baal, waarbij de verschillende gedele geerden elkander trachtten te over schreeuwen. Daarop elschte de grijze president Herbert Smith van de Schot ten. dat zij zouden heengaan, en toen zy weigerden, liep hy r.aar boven, gooide twee belhamels de deur uit en slaagde er ten slotte in, de orde te herstellen. DE HITTE IN 'T BUITEN LAND. Uit geheel Roemenië worden talryke gevallen gemeld van personen, die aan de gevolgen van zonnesteek zyn overle den. Meer dan vyftlg personen zyn in de meren en rivieren van Polen verdronken, terwyi zy een toevlucht zochten tegen de hitte. De temperatuur bedraagt op sommige plaatsen 125 1/2 gr. Fahren heit. DIAMANT SMOKKELARIJ. VOOR EEN MILLIOEN DOLLAR IN BESLAG GENOMEN. De politie te Warschau is een groote smokkelaffaire van diamanten op het spoor gekomen. Gistermiddag drong plot seling een afdeeling politie het lokaal van de diamantbeurs binnen en onmid- deliyk ontstond onder de aanwezige koop lieden een paniek. Allen trachtten zich te ontdoen ran de steenen. die zy in hun bezit hadden en verborgen deze op de meest verschillende plaatsen. Er waren er, die hun kostbaar bezit eenvoudig uit het raam op straat wierpen. Anderen slikten de steenen in. De politie was er namelyk achter ge komen, dat de steenen voor het meeren- öeel langs onwettigen weg zonder beta ling van invoerrechten naar Polen waren gekomen. De beambten slaagden er in. voor een waarde van een millioen dollar in beslag te nemen. Vier kooplieden, van wie bewezen kon worden, dat zy ge smokkeld hadden, werden gearresteerd BEWAAKTE OVER WEGEN. WAAR DE BEWAKERS SLAPEN De politie te Zevenbergen heeft in der. nacht van Donderdag en Vrydag twee maal proces-verbaal moeten opmaken tegen spoorwegwachters die zaten te sla pen toen een trein de „bewaakte" over wegen te Zevenbergen Hoek passeerde EEN NOTA VAN AMERIKA AAN CHINA. BESTRAFFING VAN MOORDE NAARS GEëlSCHT. De Amerikaansche regeering heeft door den consul-generaal te Sjanghai aan den r.ationaiistisohen minister van Buitenlandsche Zaken een nota doen overhandigen, waarin de bestraffing wordt geëischt van de moordenaars van den Amerikaan Seymour, die op 16 April jl. te Tsinanfoe door soldaten van Fer.g Joe-sjiang werd gedood, toen hU tracht te de plundering der missiegebouwen te verhinderen. Hoewel de inhoud van de nota nog niet gepubliceerd is. kan ge meld worden, dat deze in zeer krachtige bewoordingen is gesteld. STAKING TE HERSTAL? De Tel. verneemt uit Brussel: De arbeiders der Fabrique Nationale te Herstal hebben Dinsdagavond beslo ten heden de directie mede te deelen. dat zy het werk zullen neerleggen, zy zullen in staking gaan in verband met het feit. dat de directie slechts één dag wil betalen van de drie dagen, geduren de welke het werk wordt onderbroken om inventaris te maken, terwijl de ar beiders betaling der drie dagen verlan gen. In de fabriek zUn 5200 arbeiders werkzaam. VLIEGTUIGBOTSING. Twee Litausche militaire vliegtuigen zyn tydens een oefentocht op 500 meter hoogte tegen elkaar gebotst en neerge stort. De twee piloten, een kapitein en een onderofficier, werden gedood, de beide waarnemers zwaar gewond. De machines werden geheel vernield. NIET „ALLES AUS LIEBE". MASSA-BETOOGING IN DEN HAAG. Sedert Maandag wordt in Den Haag door een groepje katholieken 's avonds gedemonstreerd by het gebouw voor K en W. waar de revue ..Alles a us Liebe" opgevoerd wordt. Tegen hedenavond is een massabetoo- ging georganiseerd, waarbij naar men verwacht ver over de duizend katholie ken zullen opkomen. Mocht de demonstratie eenigszins grootere afmetingen aannemen, dan tot dusverre het geval was, dan zal de po litie demonstreeren op de straat langs het gebouw niet toestaan, omdat anders het verkeer en de toegang tot het ge bouw te zeer zou worden belemmerd meldt de N. R. C. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTR A AT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125.- SCHUTTEVAER IN HAARLEM. Nieuwe bemanning en nieuwe plannen. EEN HAARLEMSCHE BOOTSMAN. moeten er komen", zegt Schuttevaer, „ik heb een toezegging van Fokker, dat. hü my in verbinding zal brengen met d< grooten van Amerika". Schuttevac: schijnt zich ook bezig gehouden te heb ben met het veiligheidsvraagstuk bij vliegtuigen, maar daarover weigerde hy pertinent iets los te laten. wy vroegen hem, hoe 't er nu voor staat met de boot. „Die ligt nog altyd in Plymouth. Be ben in proces met ka pitein Smit en stuurman Kruithof zy meenen niet genoeg gage ontvangen te hebben, maar ik ben overtuigd meer be taald te hebben dan ik verplicht was. Voor de reis ten einde is. behoef ik niet meer dan een derde van de gage te be talen, ik heb evenwel de volle gage gege ven. De Rechtbank in Engeland zal nu moeten uitmaken of lk meer moet be talen". Vrijdag a.s. komt de zaak voor, door bemiddeling van den Nederlandse hen consul den heer v. d. Kasteele, die Schuttevaer zeer ter wille is geweest. De voornaamste oorzaak van de ruzie was wel, dat Schuttevaer als stuurman gemonsterd had, en dus. hoewel hy eige naar van de boot is. onder den kapitein kwam te staan En de kapitein is baas 't schip Uit die verhouding is heel wat narigheid ontstaan. De oude heer zal als nu de reis voort gezet zou worden als reeder meegaan. „Hoe zyn nu de plannen?" „Eerst moeten wy geld hebben, want dat is er niet. Duizend gulden hebben wy zeker noodig. Hoe ik daaraan denk te komen? Ik probeer mcnschcn te vinden, die zich voor de zaak interesseeren. en my iets zenden willen, De heer Hartman van het Luxor Theater heeft zich voor Haarlem bereid verklaard gelden in ont vangst te nemen. Dan verkoopeai wij briefkaarten. Van middag willen we 't In Zandvoort pro beeren, maar daarmee alleen komt het geld toch niet binnen. Wy zullen aan het eind van de week op Waalhaven in Rotterdam iets probeeren te verdienen. Schuttevaer laat een briefkaart zien. De koppen van de nieuwe bemanning zyn er op afgebeeld, in 't midden het scheepje. De briefkaarten zijn voorzier. van Hollandse he en Engelse he tekst en de handteekening J. P. Schuttevaer, zy kosten een dubbeltje. Men mag er ook méér voor geven, liefst een heeleboe meer. Er werden er al een paar verkocht an de filmoperateur en onze fotograa. maakten er gebruik van om Schuttevac. in zyn nieuw beroep op film en plaa. te brengen. Dan biedt de heer Hartman zyn gas ten een glaasje ranja aar., en Schutte vaer en de zynen nemen de tram naar den zeekant. Veel succes, ook later! Zou 't, nu de :-ude hoer den moed heeft om nog eens heelemaal opnieuw te beginnen, lukken? Schuttevaer in zyn nieuwe beroep. Op den achtergrond de Haarlemsche boots» man Piet Meijer. De droeve historie van de tot nu toe mislukte Schuttevaer-reis is wel ieder bekend. De laatste berichten waren nog al verward en niet erg bevorderiyk voor het prestige van de opvarenden. Dan heette het dat de boot executoriaal ver kocht zou worden, dan werd dit weer tegengesproken, later werd bekend, dat een moordaanslag gepleegd was door stuurman en kapitein op den eigenaar en tenslotte bleek dat de boot in Ply mouth liggen bleef en Schuttevaer in patria terug zou komen Toen hoorden wy weer eenigen tijd niets, tot plotseling Woensdagmiddag de oude heer Schuttevaer voor ons stond. Midden in de stad, bO het Luxor Theater. Het was niet moeilijk hem te herkennen, want Schuttevaer is een van de weinige mensclien die hun naam op hun pet geschreven dragen. Hoe Schut tevaer zoo in Haarlem kwam? Hy heeft een nieuwe bemanning gemonsterd want met kapitein Smit en stuurman Kruithof wordt de reis niet voortgezet Daarbij is een Haarlemsche jongen Piet Meyer, een Jongeman van 24 jaar Twee jaar is deze werkzaam geweest bij Luxor, maar zyn hart trekt weer naa. de wyde zee. die hij reeds zeven Jaar be voer. op een der schepen van de K. W I. M. Deze Haarlemmer gaat als boots man mee. Een nieuwe kapitein is gevon den in den heer P. F. A. Dlederiks te 's-Gravenhage, terwyl als eerste stuur man meegaat een 28-jarig varensgezel uit Rotterdam, de heer C. A. v. d. Laar. £U zyn allen vol goeden moed. »Wy VER. TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN Woensdagavond vergaderde in de tuinzaal van Brinkmaan de Vereenlgirg tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken onder voorzit terschap van mr, J. A. P. C. ten Bokkel. Het jaarverslag van den secretaris den heer H. C. A. Sickesz werd goedge keurd. Eveneens zonder aanmerking werd gepasseerd het verslag van den penningmeester Jhr. Mr. A. van der Goes van Naters Jr. Dank bracht de voorzitter aan beide heeren en aan de commissie tot het na zien der rekening en verantwoording bestaande uit mej. Crommelln en mei. van Doesburgh. De aftredende bestuurs leden mevrouw A. Del BaereJLskoot; mevrouw G. D. PasteurZuyderhoff; en de heeren H. J. L. D. van Doesburgh; Joh. D. Duyts en H. C. A. Sickesz. werden by acclamatie herkozen. Tot leden van de commissie bedoeld in Art. 5 Huishoudelijk Reglement, koos de vergadering Jhr. Mr. Th. van Asch van wyck; S. Crommelln en Mr. A. H J. Mercns. De heer Sickesz deed eenige mededee- llngen omtrent den gehouden opstellen- wedstryd naar aanleiding van de film „Ceasar". Er zyn 74 pryzen toegekend, uit de pryswinners zullen weer vier kinderen gekozen worden, die voor een hoofdprys in aanmerking komen. De namen der pryswinners zyn: Dora Beretta, Cor Bekooy. CatharL.a v. d. Berg, Iettje Bergman. Marie Bles graaf. Theo Bom. Tinl Breet. Rein v. d. Broek. Nelly Bunte. Rosetta BUster. Wilelm Cornet. Frank Das. Adrlaan Jousi. Elisabeth Dreyer. Lientje F.lir.g. Gerardus Frankenhuysen. Maria Gebe. Cornells v. Giessen. Egon Glesberg. Jo hanna v. Gog. Hetty Gorselink. Corrte Grootenboer, Piet van Hel voort. Alber- tus Herben. Cornells Hovingh, Hendnka v. d Klugt. Roelofje Knol. Margarteha er. Annie Kok. Anton Korde laar. Ar nolds v. Leeuwen. Com. v. Lier, Anton Luü. Leoirdus Malherbe. Johannes Meelker. Jacoba Mes. Re.ndert Mes- ,-haert. Chris tl aan Mev, Jeanne Mool- huyzen. Ernst Muller. Agatha Nelis. Jan Niesten. Hans Noach. Jopie Oese- ner, Volkert Planting. Lambertus Poel geest. Marietje Putman. Heinrich Röti- ger. Adolf Rosenberg. Anne Cornells Schotel. Jozef Schrama. Diena Sietses. Annie Smits. Hendrik Sncekes, Johan Steenkist. Theo Strengere, Annie Ter poorten. Hendrik Teune. Albertös Val- lenduuk. Piet Veen, Piet. v. 't Veen, Marie Visser. Johanna Vroede, Johan nes Vrlng. Wiilemtna Vrins. Bemar- dina Vroegh. Lien Waayer. Cornells Wielsma, C. G. Wit. Piet W uil ems. Adriana Yland, Ludmilla Zemar.n. Evert Zwart, Johan v. Zwieten. De voorzitter deelde nog mede. het bestuur voorstelt mej. Glasbergen die de vereenlging koninklijk bedacht heeft, tot eere-lid te benoemen. Onder applaus besloot hiertoe de vergader.ng Jaarverslag. In het jaarverslag wordt betreurd, dat de vereeniglng over 1927 in ledenta'. achteruit ging van 630 tot 615 en het aantal begunstigers van de asphyxia tic- inrichting van 14 tot 11. Geklaagd wordt over de vele slechte betaler» vaartegen deze vereeniglng van „be schermers" zich door straffe maatre gelen in het huishoudeiyk reglement op te nemen moest beschermen. Het be stuur brengt dank aan de onbekende vriendin of den vriend van de vereeni glng. die door bemiddeling van het be stuurslid Jongkind de verecntglng zoo veel wel doet. en aan mej. G(lasbergen) Het was helaas niet rnogelyk meer dan één inspecteur aan te stellen. De ..zwervers" en de osphyxlntie-in- richting baarden het bestuur veel zorg en kostten in iedere bestuursvergade ring veel hoofdbreken. De zaak der woonwagenpaarden is thans goed geregeld, dank zij een wel doener van dp vereeniglng. Eervolle vermeldingen waren er dit 'aar niet. Haast ontroerend was het succes van dc propaganda-kindervooretellingen in begin 1928 vyf maal gehouden, waar de film „Caesar" vertoond werd. Deze was welwillend beschikbaar gesteld door den heer J. Karres Jr.. voozitter van den Anti-trckhondenbond. 6000 kinderen zagen de film, er werden veel goede opstellen over gemaakt. Jammer is. dat niet alle dieren-fllms geschikt zyn voor kindervoorstellingen Tydens en na de voorstellingen traden 40 nieuwe leden toe. UIT DE OMSTREKEN. HEEMSTEDE. CONCERT IN GROENENDAAL. Zondagmiddag van 3 tot 5 uur zal de Harmonie ..St. Michaël" een concert geven in Groenendaal. Het programma is als volgt: 1. Le Concours de Montuel, marsch van L. Langlols 2. Ouverture Fantastlque van A. Oovaerts 3. Fantasie Pastorale van Sam Vlessing. 4. Almerla. Valse Espagnole van Fernand Andrieu. Pauze. 5. With Sword and hand, marsch van H. P. Starke 6. Féte Provencale. Ouverture van F. Popy. 7. Cavalerie Legére, Ouverture van Suppé. 8. An Golfe de Naples, van A. La Guardir. 9. Finale. VELSEN. DE GELDLEENING. Zoo als reeds is medegedeeld stellen B. en W. den Ra3d voor. met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage eon ^eldleenlng aan te gaan groot T 600.000 4 3 4 pet. Het college deelt mede. dat doze geld- leening zal moeten dienen ter bestrij ding van verschillende buitengewone jl; gaven. o.a. uitbreiding gemeentehuis f 14199; kosten maken rloleeringsplan f 14501. Kosten boharding rioleerlng Engelmundusw>g f 16.142, aanleg weg zeestrand f 25.308 Aankoop grond f 25.372. Kosten school J. f 84.069. Verstrekking v.n kapitaal aan het gas- bedryf voor uitbreidingswerken f 300.000 Verstrekking van kapitaal aan het wa terleidingbedrijf voor uitbreidingswer ken f 75.000, INGEZONDEN MEDEDEELTNGEff 60 Cen.i per regel. Een door dc zon verbrande Huid. ótukgeloopen Voeten, Schrijnen en 8 Smetten verzacht cn geneest ■«aart Doos 30,60. Tube 80 ct ZANDVOORT. COLLECTE ONDERLING HULPBE TOON. Zondag as. zal door Onderling Hulp betoon weder een collecte gehouden worden ten bate van het tubereuloee- fonds en het fonds voor langere uitkee- ring by ziekte. Hun die door het verkoopen van bloempjes aan het goede doel willen medewerken wordt verzicht zich aan le melden by de dames M. Weber. Ko ningstraat 26 en P. Keur. Kanaal weg 12 of Zondagmorgen aan school B. Collectanten moeten 14 Jaar zyn. CONCERTEN. Gisteravond gaf de Zandvoortsche muziekkapel een concert dat weer hon derden r.aar het Tramplein heeft doen stroomen. Vrydagavond wordt weder een oon- cert gegeven, dan door verschillende zangverenigingen. Hieronder laten wij het programma volgen der uit te voe ren nummers. Het Swaluekoor zal lngen: Jezus la ons licht cn leven van Bae-h, Pinkster lied van Brucken Fock. Kom Hell'ge- geest. van J. W. Franck: Christus heeft overwonnen, van Bach. Oud Test. zegen, van Cath. van Hennes. Het dubbclkwartet Mare Canto zal uitvoeren: Heere Jezus gy styt mUn. van Bach, een oud Kerstlied. De Ves per. van von Beethoven. Ten slotte zal het koor „Kunst na Ar beid ringen: Jonge liefde, van van de Roovaart. Ave Verum. van Mozart. Len tezang van Rdeskc. Eindeloos van Ol- man; ons lied van de zee, van Har tog. INWIJDING VAN DE R.K. KERK TE ZANDVOORT. Alhoewel het nieuwe kerkgebouw de- RK. parochie nog niet geheel gereed is, zal het Zondag toch voor het eerst in gebruik genomen worden. Woensdag om half tien heeft de de ken van Haarlem. Plebaan Wosterwoudt de kerk ingewyd. Drw inwijding was slechts een officieuse. wanneer de kerk geheel gereed ts. zal de bischop van Haarlem haar consecreeren. Plebaan Westerwoudt werd hlertoy ge- asssiteerd door pa'.er Borromaeus de Grecve en pastoor Nienhuls. Na de wyding werd door plebaan Wes terwoudt een plechtige Mis gelezen. Hierby fungeerde pastoor wynker ais ceremonarius. Na het H. Evangelie hield deken Wes terwoudt een predikatie naar aanleiding van den tekst ..Bouw my eer. tempel". SANTPOORT. EEN SCHILDPAD GEVANGEN Door den heer J. P. N. werd in diens tuin een Jonge schldpad gevangen, wat zeker een niet alledaagsch geval mag hecten. Het dier heeft voorloopig een plaatsje gevonden in ons gemeenteiyk# „Artls", n.l. in „Velserbeek?" Vermoedelijk Is het beest uit den tuin van een verzamelaar ontsnapt. RINORIJDEN De vereeniglng „Santpoorts Ringril- den" heeft besloten de jaariyksche ringrydery te doen plaats vinden op 23 Augustus e.k. 's morgens van 10—12 uur zal deze sport beoefend worden per fiets, in den namiddag met paard en tilbury, 's Avonds om 10 uur wordt ccn vuurwerk afgestoken. BEVERWIJK. GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering gehouden van den Raad der gemeente Beverwyk. op Dinsdag 24 Juli 1928, des namiddags ten 7 1 4 uur precies. Punten van behandeling zyn: 1. Rapport der Commissie van onder zoek omtrent de beschuldigingen tegen den gewezen directeur der. ilchtbc- dryven. 2. Belastingzaken. 3. Ingekomen stukken. En hetgeen verder ter tafel zal wor den gebracht. PIET OOMS De bekende Amsterdamsche zwemmer Piet Ooms zal heden (Donderdag! avond op uitnoodiglng van de Zwem- cn Polo club „Kinhelm" in het zwembad nnbu et fort Velsen demonstraties geven van verschillende zwemslagen. Ongetwyfeld zullen vele zwem liefheb- bers gebruik maken van de gelegenheid, de prestaties van dezen veteraan te kun nen aanschouwen. HILLEGOM. DE EERSTE BLOEMBOLLEN VEILING De eerste veiling in het nieuwe ge bouw der Coöperatieve Veillngvereenl- glng „Hillegom" is vastgesteld op Vry dag 27 Juli as. Dc aanvoer van bloem bollen kan Donderdagmorgen 26 Juli geschieden. Zooals men weet, staat het gebouw even terzijde van de Weercstcinatiaat. IJMUIDEN. VISCHAANVOEREN Gedurende dc weck van 12 tot cn met IS Juli 1923 zyn tc JJmuidcn aan den rijksvischafslag aangekomen o stoomtrciicrs. 5 motor» cn 2 zeil» loggers. 1 stoom», 1 motor, cn 1 zcilharingloggcr cn 170 kustviaschcr». Dc besommingen waren a!s volgt: Stoomtrciicrs van 617 tut 4617 Motorloggcrs van 415—/ Syy. Zcilioggcrs van 138—f 144. Stoomhuringloggcrs 6529. Motorloggcrs 4878. Zcilioggcrs 174. terwijl dc kust» isschcrs te zamen 18130 bcsom» den. _Dc aanvoer bestond uit 778.205 KG., treilvisch cn 1131 kantjes pc» kclharing. De totaalopbrengst bedroeg 200 344,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7