HEMEL SCHIP DE RAKETEN MOTOR STOUTMOEDIGE FANTASIEËN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 JULI 1928 DERDE BLAD Max Valier, de uitvinder, die initiatief nam tot het gebruik van de Raket als motor voor voertuigen te land en voor vliegtuigen, beschrijft hieronder het principe van zijn vinding, die gezien het aanvankelijk succes met von Opel's raketen-auto, xvel eens toekomst zou kunnen hébben. Al zal het hemelschip wellicht altijd een fantasie blijven, het transatlantisch verkeer zou door middel van het raketenvliegtuigzij het op bescheidener voet dan hieronder wordt voorgesteld, toch wél een snelle ontwikkeling kunnen nemen. Overigens laten ivij de fanta sieën die hier worden beschreven voor rekening van dengeen die ze uitgedacht heeft. Zoolang als de menschelyke geest aan het werk is om de natuur te onderwerpen, zoolang hebben de mannen der techniek er naar gestreefd om steeds grootere krachten de baas te Worden in den vorm van gigantische machines, die in den loop der tijden omgekeerd evenredig aan hun capaci teiten ook weer steeds kleiner werden; want de economist stelt onvermurwbaar, zijn staathuishoudkundige eischen van plaats tUd en ruimte. Pharao's konden door middel van honderd duizenden slaven, gansche kudden trekdieren, honderden olifanten, pyramides en tempels bouwen die nu nog De overgangsvorm, 't Geheel metalen vliegtuig met hoofdmotor, propeller en twee hulp „raketen", bewondering afdwingen. Maar zou het ooit mogelijk zijn om op deze manier een vliegtuig in beweging te krijgen? Het antwoord ligt voor de hand Hier moeten op andere wijzen even groote neen grootere moeilijkheden overwon nen worden. Welk een grootsche overwinning is het niet geweest toen men er in slaagde te vilegen met een machine die zwaar der was dan de lucht. Op 't oogenblik varieeren de snelheidsrecords van auto mobielen en vliegtuigen tusschen 300 en 500 kilometer in het uur. Een schitte rende evolutie. Maar ook deze getallen bevredigen ons niet meer. Het verlan gen van eerzuchtige mannen der tech nische wetenschap is gericht op een snelheid die den afstand New York Berlijn in betrekkelijk weinig minuten overwint. Vlugger dan dag en nacht willen wij den aardbol rondsuizen. 's Middags startenen den morgen die ons eenige uren van te voren ver liet weer inhalen.Een fantastische stoutmoedige gedachtengang. En reeds dringt zich onweerstaanbaar een andere wensch aan ons op, opwindender en nog fantastischer: Om den ban van de aardbol te ontvluchten en tot andere planeten door te dringen. Wij weten heel goed dat het niet mo gelijk is om met de vervoermiddelen die ons thans ten dienste staan, dit doel te bereiken. Op den aardbodem en in hoogere sferen, tot 10.000 meter toe, die door den mensch bevaren zijn, is het niet mogelijk met de huidige verkeers middelen veel grootere snelheiden te be reiken, dan die de records aanwijzen. En nog hooger dan tienduizend meter, waar de lucht steeds dunner wordt zijn onze vliegmachines in 't geheel niet te ge bruiken. Onze landvoertuigen bewegen zich voort dank zij de wrijving die ontstaat tusschen het loopvlak der wielen en den bodem. Maar bij onze stoomschepen en bij de vliegtuigen ligt een ander principe aan de voortbeweging ten grondslag. Want alleen reeds omdat de schroef van het schip het water dat in Op deze afbeelding is de Raketen- stilstand is rhythmisch terugslingert oven stervormig gebouwd, rondom ontstaat die kracht die de boot naar de hoofdas. Theoretisch zou een voren stuwt. En dezelfde idee is de ba- dergelijk „luchtschip" een eindsnél- sis van de voortbeweging van het vlieg- heid van 10.000 M. per sec. bereiken. tui8- Bovendien ontstaat een druk naar MAX VALIER. boven gericht, veroorzaakt door de draagvlakken omdat de lucht die daar langs stroomt, een nederwaartsche af buiging ondeirgaat. Het starten van een watervliegtuig bewijst verder dat men met een propeller een lichaam in den vorm van een boot door het water trek ken kan. Hier demonstreert zich dus weer het zelfde grondbeginsel: een massa, wordt met kracht in achter- waartsche richting geslingerd, waardoor het voertuig vooruit gedrukt wordt. Evenzoo is het begrijpelijk dat een in een luchtledig afgeschoten geweer de Heeft het „Raketenschip" daarente gen door een voortdurende bespoediging van de opstijgingssnelheid. een voort durend verhoogen van het tempo dus. reeds die snelheid bereikt, die gelijk staat, aan de snelheid waarmee de vuurstraal uit de „uitlaten" schiet, dan is de graad van arbeid op dat moment al tot 100 pCt. gestegen. En dit getal kan zelfs nog grooter worden, omdat de, bij nog iets hoogere snelheid verbranden de voortdrijvingsmiddelen. niet alleen hun chemische verbrandingssnelheid le veren, maar ook van de (hun begelei- Geheel metalen raketen vliegtuig, matige verwarming en verlichting. daarin ontbrandende kogel wegslingert. In het luchtledig speelt zich dus het zelfde geval af als wat in de vrije lucht gebeurt. Want het kanon stoot den ko gel niet met behulp van de lucht weg en de vuurpijl stijgt niet omdat hy op de lucht steunt, doch in beide gevallen Is het de „massa" die in het instrument geborgen was en die plotseling uitgestooten werd, die de be weging veroorzaakte. Hieruit volgt nu ook dat de Rake te 1) een motor is die on afhankelijk van de materie die haar om geeft dus ook in een luchtledige ruimte, in staat is om te arbeiden, en voorwaarts te snellen. Theoretisch is de „Rakete" dus reeds het middel, om de hoogere hemelstreken mee te bevaren. De practijk stelt echte: nog eenige zware eischen. Als wij de formules, die de arbeid van de „Rakete" mathematisch weergeven eens nader bekijken, zien wij dat de „Rakete" als motor alleen te gebruiken is voor plotselinge fabelachtige snel heden, of wel voor het in stand hou den, van zeer hooge, gelijkmatige snel heden. Snelheden, die onze motoren by lange na niet bewerkstelligen kunnen die wij echter juist noodig hebben, om onze wenschen te verwezenlijken die wij in den aanhef van dit artikel heb ben durven uitspreken. Nooit zou een ..Raketenluchtschip" op een hoogte van 1000 tot zes duizend meter met een snelheid van 180 tot 300 kilometer per uur kunnen vliegen, want by een der gelijke geringe snelheid van 50100 meter-seconden zou de graad van arbeid van de „raketen motor" een bij zonder ongunstige zijn en nauwelijks VA tot 2 pCt. van de Chemische ener gie op de gebruikte voortdrijvingsmid delen bedragen. Hermetisch gesloten romp. Kunst- Voorzien van 6 raketen-motoren. dende, door vroeger verbrande voortdrij vingsmiddelen verkregen) kinetische energie van het in beweging zijnde luchtschip zelf, weer een deel meer op leveren. Een nauwkeurige berekening toont aan. dat van de start uit den rusttoestand af, tot aan de hoogste eindsnelheid als gunstigste arbeidsgraad 52 pCt. beeikt kan worden, als deze eindsnelheid 1,52 maal zoo groot is als de snelheid waarmee de exploiteerende gassen de „rakete" verlaten. Dit is dus gunstiger uitkomst dan bij onze tegen woordige motoren, geheel afgezien ech ter van de mogelijkheid om met de Ra- ketenmotorc vliegsnelheden te bereiken van 4000 tot 10 000 kilometer in het uur. welke laatste noodig zijn, om een li chaam aan de aantrekkingskracht van de aarde te ontrukken en het op te stuwen naar de maan. Theoretisch Is het probleem opgelost. Hoe moet de Raket en motor er echter uitzien? Gewone kruidlading is onbruik baar. De geheele lading zou onmidel- lijk tegelijk explodeeren en de verbran ding zou niet voldoende regelbaar zijn en voorts zijn zelfs de beste nitrocellu lose verbindingen nog te zwak om de vereischte snelheid te bewerkstelligen. Daarboven bieden de tegenwoordig be kende vloeibare stoffen veel voordeelen In de eerste plaats zijn zij principieel krachtiger, bezitten tot 3870 caloriëen energie in een kilogram, hetgeen over eenkomt (theoretisch) met een maxi maal snelheid van 5600 meter per se conde. Verder echter bieden zij de mo gelijkheid dat zij dermate in explosie ruimte kunnen worden opgeborgen, dat zij in volle capaciteit gebruikt kunnen worden. Op dezelfde manier ongeveer, waarop bij onze benzinemotor het „top punt van efficiency" bereikt wordt met het mengsel benzinedamp-lucht, zonder dat de vlam In de benzinetank terug slaat. Toch zal de „Raketen motor" zich in een wezenlijk verschil van de benzine motor onderscheiden. Immers de ..Ra keten motor" moet op voortdurende continue explosies ingericht zijn. Bij de benzinemotor is dit niet het gevaL Daarom moet in de plaats van den vergasser by de benzine motor de onder hoogdruk arbeidende sproeier van het vloeibaar, door de pompen aangevoerde voortdrijvingsmiddel aangebracht wor den. De geweldig hooge temperaturen en de ontzaglijke druk, die tot nu slechts in onderdeelen van seconden optraden en via de betrekkelijk en naar verhou ding, vrij lange „paden" door de mo tor, weer opgeheven worden, zijn bU de raketen motor niet toppunten, die een moment duren, doch blijvende factoren. De technische overheersching op deze factoren is nog een probleem, moet nog gevonden worden. Daar staat tegenover dat de Raketen motor absoluut, bere kend naar gewichtseenheden. meer presteert dan een benzine motor van gelijken omvang. Het zou wellicht nie* moeilijk zijn om uit de eerste, per kilo gram machincgewicht. 25--50 P.K. te halen. Dat dit waarachtig geen utopi sche getallen zijn, hebben ons geschut en onze geweren toch wel bewezen, die op het oogenblik van afschieten, wel 150tot 1000 P.K. vertegenwoordigd hebben. De Raketenmotor staat dus wat dat aangaat, op een lijn met de verdere ontwikkeling van de krachtinstallaties van hoogspanningsinrichtingen, omdat hy met de P.K. getallen. dóór begint, waar de huidige explosie-benzine motor, het niet verder brengen kan. Bovendien bevindt het eigenlijke terrein van ont wikkeling zich nog op veel en veel hooger prestatie gebied. Om de motor der toekomst verder ie ontwikkelen, dan tot waar men nu ge komen is. zal men zich moeten toe leggen op het zoeken van het geschikte „stook"materiaal dat de gewenschte energie bevat, van het geschikte bouw materiaal dat alle factoren, die natuur lijk enorme krachten op het omhulse zullen uitoefenen, zal kunnen weerstaan Verder is het nog de groote vraag welken vorm men aan het „hemelschip zal geven. Immers daarby moet mei- het er op aansturen alles te offeren aar. de verhooging van de totaalsnelheid Als men dus eerst ln de laboratoria al deze moeiiykheden heelt overwonnen dan kan men aan de practische uitvoe ring beginnen. De toekomst zal ons dar leeren of en in hoeverre de raketen mo tor zich in den vorm van hoog- en snel- vlieger zal kunnen handhaven. De toe komst zal ons leeren of het raketen vliegtuig met draag-,'lakken, op eer hoogte van 50—100 K.M. en met eer snelheid van 5000—20000 K.M. per uu zyn bruikbaarheid op een traject als Berlijn—New York bewijzen zal. En ook zal de toekomst ons leeren of het ideale lucht vervoermiddel een hemelschip kan zijn. dat ons honderdduizenden kilome ters ver van moeder aarde kan bengen. De eerste schrede is felteiyk al gedaan met de Raketen auto. Thans ls men be zig het raketen vliegtuig te beproeven. Men begon te vliegen, toen de gebroe ders Wright in 1903 met hun motor draakje een sprong van eer.ige meters gingen doen. 5 October 19C5 vlogen zU reeds rondom hun vliegveld, op 30 maal grootere hoogte. Nadat zy in 1904 vluchten van 2040 K M. hadden ge maakt. En thans. Lindbergh! Cham- berlin! Koehl! Wilkins! Zoo zal het ook met het raketen vliegtuig gaan. Als cr eerst maar één mensch in geslaagd zal zyn om voor een groote vlucht te star ten. met een raketen vliegtuig, dan zal dit machinetype zeker óók zyn weg vin den evenzeer als de explosiemotor zOn weg gevonden heeft. Dat mogen zU be denken. die onze fantasicén,nog al- tyd voor utopieén durven uitmaken. Het Hemelschip zal zeker komen, omdat het moet komen.immers eens zal de aarde te klein voor de menschen zyn MAX VALIER. 1) Een „raket" is in het Duitsch zoo wel als ln het Hollandsch een vuurpyi. wy hebben het woord ln dit artikel on vertaald gelaten. Dwarsdoorsnede door den oven. Men ziet het buizensystecm waardoor de „brandstof' xoordt toegevoerd, de mimte waar de stoffen explodee ren, de uitlaten en de koelhuizen. Raieeten-vliegtuig voor transatlantisch verkeer. Met een dergelijk lucht schip zou op 50 K.M. hoogte een snelheid van 7200 K.M. per uur ontwikkeld kunnen worden. De afstand BerlijnNew-'York zou er mee in 90 minuten kunnen worden afgelegd. Het raketenvliegtuig boven Mars. De phantasie van den teekenaar stelt zich voor dat de oppervlakte van Mars voor een deel bedekt is met Zonnekrachtmachines, en Marsmenschen, zooals op het plaatje wor den afgebeeld. Nog een fantasie van Max Valier. Een schip om er het heelal mee ie doorkruisen, van reusachtigcn omvang, dat hon derden reizigers zou- kunnen vervoeren en meer dan 100 K.M. in de seconde snelheid zou kunnen bereiken. Het schot in het oneindigeHet vertrek van een raketenschip. Een fantastische voorstelling van Max Valier.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9