Heringa Wuthrich, Haarlem HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 JULI 1928 Centrale Verwarming (Adv. Ing. Med.) toe eens een kans te krijgen om wat te doen. Hij is er te rusteloos-werkzaam voor, teveel man van de daad, te sterk geconcentreerd op practi^che, zakelijke resultaten. De heer M. A. Rcinalda werd den 28stcn Juni 1888 geboren en is dus juist veertig jaar oud. Hij werd voor het eerst tot lid van den Haarlemschen gemeen teraad gekozen op 27 Aprill 1917. toen hij dus nog geen 29 jaar was, en na de verkiezingen van 1923. toen de S.D.A.P. zich bereid verklaarde om een zetel in liet college van B. en W. te aanvaarden in Juli tijdelijk en in September defini tief tot wethouder gekozen. Hij volgde als zoodanig Mr. J. B. Bomans (R.-K.) op. Hij is lid van Provinciale Staten, lid ran den Partijraad van de S.D.A.P,, en heeft steeds een actieve rol gespeeld ln de drarfkbestrijdingsactie. Geruimen tijd was hij .voorzitter van het Centraal Drankweereomlté. een functie die hij wegens drukke werkzaamheden neer legde toen'hij tot wethouder werd be noemd. Op 13 Januari van dit jaar vierde hij zijn 23-jarig jubileum bij de firma H. D. Tjeenk Willink en Zonen, onder algemeene belangstelling. Zoowel de ambtenaren als het publiek kennen hem als een welwillend en opge wekt man. Aan het college van B. en W. en aan zijn partij heeft wethouder Reinalda zijn voornemen om af te treden gisteren ken baar gemaakt. Wij vernemen dat dit in beide gevallen met groot leedwezen is ontvangen. Algemeen wordt dit heen gaan als een verlies voor Haarlem be schouwd. Het is 's heeren Reinalda's voornemen om, na nog eenige voor drachten in den Raad te hebben ge bracht die hij gaarne zelf wil afhande len, af te breden in begin September. Op den eersten Dinsdag in September worden, zooals men weet, de Commis sies van Bijstand door den Raad be noemd. In die zelfde zitting zou dan de benoeming van den nieuwen wethouder plaats hebben. Het meest voor dc hand liggend is na tuurlijk dat de candidaat van de S.D.A.P. zou worden gekozen, Ofschoon de frac tie zelf niet over. een meerderheid in den Raad beschikt zooals trouwens geen en- kcle«party. spreekt 't wel vanzelf dat zij een zetel in het college zal blijven be zetten. En even zeker is, dat haar can didaat zal zijn óf de fractieleider, mr. J. Gerritsz, óf de heer J. Joosten, De keuze van een candidaat voor het wet houderschap wordt bij de S.D.A.P. ge heel aan de fractie overgelaten. Ver wacht wordt dat deze er zeer spoedig over zal vergaderen. Mocht mr, Ger ritsz wethouder worden, dan komt "het leiderschap van de fractie vacant. Aan gezien de heer Reinalda raadslid blijft zou zich dan wellicht de mogelijkheid voordoen dat hij weer fractieleider werd. hetgeen hij reeds was vóór hij in 1923 tot wethouder werd benoemd. De situatie opent nog andere mogelijk heden. Men zou deze gelegenheid kun nen beftutten om opnieuw de benoeming van een vijfden wethouder te overwe gen. Ook doet zich de vraag voor of. in geval eenvoudig een andere S.D.AP.'er den wethouderszetel des heeren Rei nalda bezet,..de verdeeling van de func ties dezelfde zal blijven. Omtrent "deze vraagpunten zullen wij wol spoedig "meer vernemen. Mocht mr, Gerritsz tot wethouder worden gekozen dan zouden alle vier de wethouders juristen zijn, een in den te- gemvoordigen tijd nu de veelheid van advocaten in openbare bestuurslichamen erg is afgenomen wel zeldzaam geval. Er is verder onder de 39 raadsleden nog maar éen jurist, nl. mr. dr. P. A. Bijvoet. R. P. NA OBREGON'S DOOD. De begrafenis van Obregon werd door minstens 150.000 personen bijgewoond, president Calles en alle hoofdambtena ren volgden de baar. Gisteren zijn de aanhangers van Obre gon bijeengekomen in verband met het bijeenroepen van een buitengewone zitting van het Congres. Het zou in de bedoeling liggen het Congres te laten besluiten, dat Calles, die vier jaar aan het bewind is geweest, nog twee Jaar het presidentschap zal waarnemen, daar de duur van het presidentschap voor zijn opvolgers reeds tot zes jaar was verlengd, Calles heeft verklaard den geestelij ken vader van den moord op Obregon ook te zullen opsporen. Men vreest te Washington, dat de godsdienststrijd in Mexico thans scher pere vormen aan zal nemen, ook al wordt betwist dat de moord om andere dan politieke redenen gepleegd zou zijn De politic heeft nog 5 mannen ge arresteerd, die onder verdenking staan medeplichtig te zijn. Het personeel en de gérant van het hotel waar Obregon aan een feestmaal aanzat, toen hy dood geschoten werd, zijn eveneens gearres teerd. LOEWENSTEIN'S LIJK GEVONDEN. IN DE BUURT VAN KAAP GRIS NEZ. Door een vissohersvaartuig is Donder dag te Calais het lijk aangebracht van den Belgischen bankier Loewenstein die. zooals bekend, op een vliegtocht boven het Kanaal spoorloos uit de machine was verdwenen De Identiteit van het lijk kon wor den vastgesteld door het armbandhorlo ge van den bankier. Het lijk is in verregaanden staat van ontbinding op de hoogte van Kaap Gris Nez gevonden. Bij de gerechtelijke schouwing die gisterenavond plaats had. kwam vast te staan, dat het lijk een groote wonde aan dc linkerborst had, het onderlijf was open. ook aan gelaat Schouders en beenen waren wonden. DE ITALIAANSCHE POOL-EXPEDITIE. Nillson over Amundsen's lot. DE BALLONCROEP VERLOREN? Met liet s.s. „Narvik" zijn te Oslo het Zweedsche vliegtuig „Uppland" en hei Finsche vliegtuig Turku" aangekomen. In een interview met het Noorsche Te legraaf Agentschap verklaarde de pilooi van de „Uppland", NUsson. dat de op merking van de bladen, dat Zappi en Mariano met den Russischen ysbreker „Krassin" behooren mee te gaan, ter. einde naar het stoffelijk overschot van professor Maimgren te zoeken, onjuist Is, Nilsson acht het onmogelijk, Malm- gren's lijk te vinden, doch wèl moet men z-i. vooral naar de aanteekeningen zoe ken, die de ongelukkige geleerde onge twyfeld achtergelaten heeft. Nilsson verklaarde voorts, dat hij Amundsen's Latham-vliegtuig overal heeft gezocht, waar het zioh naar zijn meening zou hebben kunnen bevinden. Volgons zijn opinie heeft het vliegtuig ten gevolge van een motordefect op zee moeten dalen, waar het tijdens een he- vigeh storm moet zijn vergaan. „Uppland" immers verliet Noorwegen slechts korten tijd, nadat' Guilbaud Amundsen op zoek naar Nobile opgeste gen waren; er stond, toen Nilsson start te, een ruwe zee. Naar kapitein Lundborg tijdens zijn verblijf bij de Viglieri-groep vernam, be schouwt deze de ballongroep en hei luchtschip als verloren. Op de Zweedsche openbare meening hebben de mededeellngen van Nilsson en Lundborg een zeer kalmeerende uit werking gehad. Algemeen hoopt men thans, dat de ItaÜaansche regeering de Zweedsche regeering ongevraagd in het bezit zal stellen van alle inlichtingen aangaande de ramp van de „Italia". Op die wijze zullen de verschillende duistere punten in de berichten uit Spitsbergen op bevredigende wijze worden opgehel derd. Intusschen is de ysbreker „Malygin' er in geslaagd zich uit het pakijs los te werken. Het schip is reeds den rand van het ijsveld gepasseerd en begeefl zich naar de Storefjord, om langs de Zuid-Oostkust van Spitsbergen naar Amundsen te gaan zoeken. De „Krassin" zal de nasporingen eerst over eenige dagen kunnen voortzetten, aangezien het schip voordien enkele re paraties moet ondergaan. Het schip is inmiddels te Kingsbay ge arriveerd. Onmiddellijk na aankomst begaf, naar de „Lokal Anzeiger" ver neemt, de scheepsarts van de „Citta di Milano" zich aan boord ven deai Russi schen Usbreker om Mariano te onder zoeken wiens toestand ernstig was. De arts kwam tot de conclusie, dat het be vroren. been van den Italiaansehen of ficier onmiddellijk moest worden afge zet. Nadat de operatic was geschied was Mariano's toestand bevredigend. De plaatsvervangende voorzitter van het Russische hulpcomité, Kamenef, heeft aan de pers medegedeeld, dat dc Russen onder alle omstandigheden bii hun pogingen om Amundsen op te spo ren, dien men bij de ballon-groep hoopt aan te treffen, zullen volharden. D< expeditie staat thans evenwel voor een zeer moeilijke taak, daar in verband met den tosstand van het ijs geen vliegtui gen met ski's meer gebezigd ktmnor. worden. Dc ramp der „Italia". Kapitein Lundborg heeft zoo me'-d een Wolff-bericht uit Stockholm tij dens zijn verblijf bij de groep Vigliev. het volgende vernomen over het veron gelukken van de „Italia". Een sterke Noordoostenwind drukte het luchtschip tegen het ijs. De motorgondel (waarin zich de spoedig na de botsing gestorven machinist Pomella bevond) stootte het eerst tegen het Ijs, onmiddellijk daarna werd dc gondel waarin Nobile en de an deren zich bevonden tegen het ijs in stukken geslagen. Het luchtschip ver dween in den nevel. Nadat het schip eenige mijlen verder was gevoerd w een rookwolk waargenomen., blijkbaar veroorzaakt door een ontploffing, groep van Viglieri. hield het er voor, dat luchtschip en bemanning verloren wa ren gegaan. Geen mcdedeelingcn. Mussolini heeft den geredden van de „Italia", die via Narvik naar hun land zullen terugkeeren, formeel gelast, zich te onthouden van het geven van berich ten, net afleggen van verklaringen en het toestaan van interviews. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Kings bay meldt zal Generaal Nobile binnen eenige dagen naar Rome terugkeeren. Het is niet bekend, of dit geschiedt op bevel van zijn superieuren of dat Nobile uit eigen beweging naar Italië terug keert. De Zweedsche hulpexpeditie teruggeroepen. De Zweedsche regeering heeft Don derdagmorgen vroeg een telegram aan kapitein Thornberg gezonden, waarin de terugkeer der Zweedsche hulpexpe ditie van Spitsbergen naar Zweden wordt bevolen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Heb aantal genomen baden in dé af- geloopen maand was: Badhuis Koudcrrhorn Leidscheplein Schotersingel Hofdijkplein M. Vr. Schoolb. Tot. 1520 515 2520 970 2957 1145 2047 908 2035 760 4250 610 4712 841 3796 ELLEN TERRY. Men meldt uit Londen aan de N.R.Ct.: De toestand van dame Ellen Terry gaat langzamerhand achteruit. De doc toren geven geen ho.op meer. Zij lijdt geen pijn, maar is uiterst zwak. GEMEENTE WONINGEN en W. van Haarlem brengen ter kennis dat: a. het verrichten van ver nieuwingen aan gemeen te-woningen: en b. liet verrichten van verfwerk aan ge meente-woningen. door hen is gegund resp. aan: a. W. Groot tc Haarlemmer- "lede en Spaarnwoude voor f 3412 er. b. J. Lucas te Haarlem voor f 5479, BRAND BIJ DE HAARLEMSCHE SCHEEPSBOUW-MAATSCHAPPIJ. De timmerwerkplaats bijna geheel uitgebrand. EEN ERNSTIG GEWONDE. MOEILIJKE LIGGING VAN DE WERF VOOR DE BRANDWEER. Wij journalisten hebben van 't jaar heusch niet te klagen. Waar blijft de komkommertyd? De Italia, de Veendam- mer, de mUnramp, zij hebben stof en werk te over gegeven, de Olympische Spelen zetten het Hollandsche leven bijna geheel in derzelver teeken (och Charivarius, lees dit niet!) de zeeslang hoeft niet op te duiken, en binnen acht dagen worden twee maal de brand slangen ontrold, rukt de Haariemsche brandweer uit voor flinke branden. De eerste was Woensdag voor een week bij Kaub, de tweede kwam gisterenavond, ook al in een timmerfabriek, namelijk in die van de Haariemsche Scheepsbouw- Maatschappij op den oostel\jken oever van het Noorder-Buiten-Spaarne. Op den Spaamdammerweg zagen voor- bygangers omstreeks half acht rook uit een der werkplaatsen opstUgen, iemand sprong in een roeiboot en roeide over, kort daarop waren brandweer en politie gealarmeerd. Intusschen hadden enkele arbeiders van de werf, die in Schoten wonen zich ook naar den overkant be geven. Het bleek, dat de timmerwerk plaats achter het kantoorgebouw gele gen in brand stond; kleine vlammetjes kronkelden langs den nok, even later sloegen ze echter hooger op. Een van de arbeiders wilde een deur openen om zoo uit de werkplaats nog te redden wat er redden viel. De man, de 20-jarige Hoogakker uit de Javastraat sloeg daar toe een ruit door, dodh hij deed dit zoo, dat hU érnstig aan zijn pols gewond werd. Het bloedde hevig, een politie agent die een cursus in Eerste hulp ge volgd heeft, bond den arm af. Hier bleek dus hoe nuttig het is, dat ieder jaar een groepje agenten deze lessen krijgt. De brandweer Icomt. brandweer die met vol materiaal uitrukte zag zich voor een moeilijke taak gesteld. Immers, de fabriek ligt midden tusschen de weilanden, op enkele hon derden meters afstand loopt de Zwarte weg tusschen de polders, maar v.an dezen weg naar de fabriek is slechts een smal, rul paadje. Op den weg stelde de brandweer de wagens op, de slangen werden ontrold langs het pad. over en kele bruggetjes heen, naar het fabrieks terrein toe. Intusschen was by het Spaame de baby-spuit opgesteld en al spoedig snorde liet motortje lustig en. werd met twee stralen water gegeven. Langs den Spaarmvouder weg zag het zwart van de menschen, heel Schoten was uitgeloopen, doch veel hebben de nieuwsgierigen niet te zien gekregen. Hier voer de groot werklieden-pont over met een aantal vrUwilligers van de brandweer en enkele politieagenten. Dokter Lindenbergli die gewaarschuwd was werd overgezet. HU verleende aan Hoogakker de eerste hulp. waarna de ernstig gewonde op een brancard langs het smalle polderpaadje naar den Zwarte werd .vervoerd en vandaar per zie kenauto naar het St. Elisabeth's Gast huis. Het bleek, dat de man enkele peezen en zyn polsslagader had door gesneden, de wonden zyn in net gasthuis gehecht en- daarna kon de man naar huis gebracht worden, zyn toestand is vry gunstig. Op de werf. was alles nu druk In de weer, slangen lagen tusschen stapels ijzer, over rails en balken, met vUf stralen werd de tim- En steeds laaiden en kronkelden de vlammen, soms sloegen ze boven het dak uit, lekten weer verder spanten en grauwe dikke rook dreef weg over de landen. Er deed zich thans echter een moei lijkheid voor, die haar oorzaak vond in de situatie van de werf .Zooals wU reeds schreven stond dc motorspuit op den Zwarte Weg, water was daar wel in een polderslootje doch men zag geen kans voldoende druk te geven. Geen druk genoeg, Ei' lagen immers eenige honderden me ters slang, nu is dat niet zoo'n bezwaar, mits de zuigbuis maar lang genoeg is en dat kan deze in 't slootje niet zyn. Toen gaf Commandant Van den Broek order de slangen in te «men, even later reed de spuit verder, oen Zwarte weg langs naar het terrein van Cohen en Van dei- Laan. Daar werd de zuigbuis in het Spaarae gelegd en al was de afstand van hier totde v/erf zeker even groot als langs het - zandpaadje, thans kon voldoende druk gegeven worden. Het brandde nu alleen nog op een en kele plaats in de werkplaats en de span ten smeulden evenals een voorraad hout die op de balken lag. Een groot aantal arbeiders van de werf was nu ook aanwezig, de houtloods werd ontruimd, de kostbare platen teak. triplex en veel ander hout voor betim meringen konden er uit gesleept worden. Even later werd een deur van de werk plaats zelve open gebroken en begonnen de arbeiders werkstukken, gereedschap, enz. dat nog niet verbrand was naar buiten te halen. Toen bleek, dat een aantal machines vry ernstige schade had gekregen, een schaafbank, een steekbank, een cirkel zaag en andere apparaten zyn onbruik baar en ook de verdere schade in de werkplaats is nogal aanzienlijk, temeer daar het werk nu geen voortgang kan vinden. Om tien uur konden de vrijwilligers naar huis gaan, tegen middernacht was ieder sprankje vuur onder water gezet en rukte de brandweer in; zooals te be- gi-ypen valt is echter den geheelen nacht door personeel van de werf nog wacht gehouden. Oorzaak cn schade. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast, wy hoorden van verschillende kan ten echter, dat het niet onmogeiyk wordt geacht, dat omstreeks zes uur, toen een werkman die overwerk verrichtte de mo tor van een machine uitschakelde, kort sluiting ontstaan is wat als gevolg had dat ruim een uur later brand bemerkt is. Kortsluiting zal echter wel niet vast te stellen zijn, daar de electrische gelei dingen verbrand zijn. Omtrent de schade kon de directie ons ncdenmorgen nog geen nadere inlichtin gen verstrekken. -..Personeel zal als gevolg van dezen brand niet ontslagen worden, de dertig arbeiders uit de timmerwerkplaats hel pen thans by het opruimen en zy zul len daarna wel weer te werk gesteld kunnen worden. Als 't 's winters was gebeurd Hedenmorgen hadden wij een kort on derhoud met den Commandant van de brandweer, de heer C. J, van den Broek. Hij deelde ons nog enkele bijzonderhe- merwerlcplaats bespoten. Het dak was den mede, o.a. dat ongeveer 1900 meter nog vrywel intact, de ruiten in het dak- 'slang gebruikt was. Zeer tevreden zeide licht waren door de hitte gesprongen, een schoorsteen zakte in elkaar. Slechts hier en daar lekten de vlammen boven het dak uit, doch binnen laaide het vuur voedsel vindend in houten werkstuk ken, balken en planken. Omstreeks half negen was gevaar voor uitbreiding geweken, de brand kon be perkt worden tot de werkplaats en daar mee is zeker een onheil voorkomen. Want in een der belendende magazU- nen lagen stapels kostbaar hout, in een loods zat voor duizenden guldens aan betimmeringen en werkstukken voor de Generaal Verspyck en op het terrein la gen vaten met olie en benzine en cy linders met koolzuur. hij te zijn over de baby-spuit, voor eerste hulp blykt dit kleine ding uitstekende diensten te kunnen bewUzen. Desge vraagd verklaarde de heer Van den Broek, dat de ligging van de fabriek voor het blusschen van een brand zeer on gunstig is, op den Zwarte Weg maar net plaats voor een auto (de zie kenauto die de gewonde Hoogakker ver- Voerde, moest tot bij het terrein van Fi- gee achteruit rijden, omdat er geen ruimte was om te keeren!) en was het winter geweest, dan zouden de brand weerauto's niet eens over den Zwarte Weg hebben kunnen rijden, omdat men dan steeds kans loopt weg te zakken. Het risico hier is wel heel groot. DE „PRESIDENT ROOSEVELT" TE IJMUIDEN Groote belangstelling. EEN ONDERHOUD MET DEN HOOFD-TRAINER. Hedenmorgen is het stoomschip „Pre sident Roosevelt" met zijn kostbare Olympische lading te IJmuiden gearri veerd. Reeds hedenmorgen vier uur lag het kolossale vaartuig voorg&ats, doch met het oog op den vloed voer het eerst om negen uur naar binnen, met assis tentie van twee sleepbooten van Bureau Wijsmuller. De eigenaardig gebouwde boot, die met zyn verschillende hooge laadboonjen geheel afwijkt van het hier bekende type mailschip, was aan beide zyden beschilderd met het opschrift .American Olympic Team", aan weers kanten geflankeerd door de Stars and Stripes, thans echter niet met den ade laar, maar met de bekende Olympische ringen. Om tien uur lag de „President Roo sevelt" voor de nieuwe sluizen, waar in middels een groote menigte aanwezig as, om van deze zeldzame gebeurtenis getuige te zijn. Ter verwelkoming waren op de sluis aanwezig de heer Rich; M. Tobin, Ame- •Ikaansch gezant te 's-Gravenhage, en Commander Emmet, marine-attaché Toen dc „President Roosevelt" de sluis binnen voer stonden honderden Olym- planen en andere opvarenden op de ver schillende dekken geschaard. Uit volle borst klonken de cheers var de bezoekers, hartelijk beantwoord doo' de luide hoera's van de vele toeschou wers. Een vyftal matrozen van den Amevikaanschen kruiser „Detroit", dat op de sluis aanwezig was voor assisten tie by de trossen van den kruiser, die spoedig var. Amsterdam verwacht werd. •erd luide door zUn landgenooten .toe gejuicht. Aan boord hadden wij. terwyl tallooze .Olympische sterren om ons heen scho ten, een lang gesprek met den hoofdtrai ner, mr. Robertson, dien wij na veel moeite uit het gewirwar gevonden had den. Allereerst vertelde hij ons, dat de boot een voorspoedige reis had gehad, daar liet 'weer steeds zeer gunstig was. Van zeeziekte w^s dan ook haast geen sprake, zoodat alle spelers in goede conditie zijn. Den Uden Juli is de boot uit New York vertrokken en na Ply mouth en Cherbourg te hebben aange daan lag men reeds negen .dagen latei- voor IJmuiden. Ongetwyfeld heeft nog nooit te voren een transatlantische stoo- mev de reis van New York naar IJmui den in zulk een korten tUd volbracht, Het spreekt vanzelf, dat wy den heer Robertson allereerst vroegen naar zijn verwachtingen. Hy bleek nogal optimis tisch te zyn. wat aangezien de presta ties der Amerikaansche athleten wel niemand zal verwonderen, Vooral van de korte afstanöloopers en springers had hy goede verwachtingen. Na dien leidde de heer Robertsen ons rond over het kolossale vaartuig, waarop wij en pas sant verschillende sterren ontmoetten, als de groote Weissmuller, de 13-jarlgr duikster Miss Poynter, den discuswerpev Houser, wereldkampioen, den beroemder SOO-'Mcter-man Lloyd Halm. Paddock nz Aan boord hebben allen volop gele genheid gehad zich te trainen Zoo toon de de heer Robertson ons een worstel- rlng, een zwembassin, enz. Ook aan de training der paarden is gedacht, aan boord was een tredmolen aanwezig, waarop de paarden geregeld hun mar- schen konden maken by wyze van home-'raining. Hot v.. - een gezellig gedoe aan boord Op p'aai :n zag men de zich tc trainen; voor al de schermers waren in actie. Opval lend was het groote aantal jonge meis jes. waarvan volgens mi-, Robertson de meesten onder de 20 waren. De oudste onder de spelers was de 42-jarige De- mar, Marathonlooper. wy spraken ook nog een ©ogenblik met den trainer van de zwemploeg, mi-, Bachrach. Deze was zeer optimistisch. „Wy zullen wel de noodigo pryzen behalen, maar er zal voor gestreden moeten worden". De heer Robertson vertelde ons nog, dat er zich aan boord van de „Presi der.t Rooseveld" bevonden 260 spelers eu speelsters, 7.5 officials, trainers enz. en 125 supporters. Nadat het stoomscliip de sluis verlaten had vond tusschen de sluis en de spoor brug een ontmoeting plaats met den Anierikaanschen kruiser „Detroit". By het passeeren stond de geheele beman nir.g aan- bakboordzyde opgesteld, speelde de band het Amerikaansche volkslied. (Zie ook le pagina). SALLE PLEYEL AFGEBRAND. De kort geleden gebouwde concertzaal Pleyel te Parys is Donderdagmiddag een prooi der vlammen geworden. Het in wendige is geheel verbrand. Slechts de muren staan nog overeind. Kort voor tweeën werd de brand door arbeiders, ontdekt. Vier beambten die toen de brand uit brak, op de bovenste verdieping aan het werk waren, konden op het laatste oogenblik door de politie gered worden. Ten gevolge van den hevigen rook wa ren zy er ernstig aan toe. Een ven hen is vanmorgen overleden. De schade be draagt eenige mil li oenen franks. DE KONINGIN TE FINSE Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn gisterenmorgen te Finse aangekomen, waar zy eenige dagen zul len vertoeven alvorens naar Nederland terug te keeren. De Koningin en de Prinses met gevolg maakten uitstapjes door het Jotunheimen en hebben de meest bekende plaatsen bezocht. NAAR GOUDA De tooneelvereeniging „Vriendschap zij ons Doel" houdt Zondag 22 Juli een boottocht naar Gouda. TELEGRAMMEN MONDJE DICHT. DE GEREDDEN DER ITALIA NAAR HUIS TERUG. ROME, 20 Juli (V.D.) Nadat Mus solini gisteren heeft bepaald dat de geredden van de Italia zoo spoedig mo gelijk naar Italië moeten terugkeeren en dat zij geen mededeelingen omtrent hun ervaringen mogen doen, heeft de Duce verder gelast, dat in de bladen geen artikelen over den. tooht mogen verschijnen. NIETS VAN DE LATHAM GEVON DEN. ROME, 19 Juli (Stefani.) De Kras sin is te Koningsbaai aangekomen en de Citta di Milano heeft de schipbreu kelingen der Italia aan boord genomen. Mariano's toestand, wiens been wegens bevriezen moest worden geamputeerd, -is veel verbeterd. De nieuwe nasporingen die op Beren eiland zyn gedaan, naar aanleiding van geruchten dat door visschers sporen van een vliegmaohine vermoedelyk de tharn, werden gevonden, hebben niets opgeleverd; zooals reeds vroeger gemeld, acht men die geruchten ongegrond. OPSTAND IN MEXICO? NEW-YORK. 20 Juli (V. D.) Volgens te New-York uit Laredo in Texas ont vangen berichten, zijn drie regimenten in den staat Oaxaca tegen de Mexi caanse he regeering in opstand gekomen. In Mexicaansche regeeringskringen bestaat ernstige ongerustheid over de houding van generaal Escobar, die ge weigerd heeft te antwoorden op een te legram van het ministerie van oorlog en tegen de aanwijzingen van den minister van oorlog in zijn troepen verplaatst. Het verluidt, dat ook onder de bevol king van den staat Hidalgo een opstand is uitgebroken. Verder zouden in Schueretaro en Hi dalgo de Indianen, die over den moord van Obregon zeer verbitterd zUn, de ar- beiderswyken van verscheidene dorpen hebben aangevallen en een aantal arbei dersleiders hebben gedood. Officieele be vestiging van deze berichten is evenwel nog niet ontvangen. Het zenden van groote troepencontingenten uit Mexico City met onbekende bestemming_wijst er evenwél op, dat er reden is de juistheid van deze berichten aan te nemen. Dr. A, R. ZIMMERMAN NAAR MEXICO. AMSTERDAM, 20 Juli. Zaterdag 21 dezer zal Dr. A. R. Zimmerman te St.Na- zaire scheep gaan naar Vera Cruz, ten einde te Mexico City de eerste zitting te presideeren van de Engelscli-Mexicaan- Behe' schadevergoedingscommissie. BRAND IN EEN GEVANGENIS. PARIJS, 20 Juli (V.D.) In de Centrale gevangenis van Clairvaux is Donderdagmiddag een groote brand uit gebroken, waardoor de meubelmakers werkplaats, de drukkerij en het maga zijn evenals de woningen van de ge vangenisbewaarders in de asch werden gelegd. Om het uitbreken der gevange nen te verhinderen waren troepen uit Tcoyes ontboden. By het reddingswerk werden eenige gevangenen gewond. Er waren elf honderd gevangenen. De schade bedraagt twee millioen francs. WIELRIJDEN. NA DE SPELEN. De Stadiondirectie zal in den nazomer nog enkele wielerwedstryden op de baan van het nieuwe stadion houden. De le wedstrijd is vastgesteld op 6 Sep tember a.s. Er zal met 6 motoren ge start worden. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor_ g envan 20 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilcit. Hoogste barometerstand 770.3 te Va- Ientia. Laagste barometerstand 750,0 te Her- nüsand. Verwachting tot den avond van 21 Juli Zwakke tot matigen wind, uit Westelijke richtingen, licht tot half bewolkt, waar- schyniyk droog weer, weinig verande ring in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Achteruit. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND 20 Juli Hoogste gisterenV V F. 67 Laagste hedennachtF. 56 Hoogste heden 12 uur F. 66 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 20 Juli. Ondertrouwd: '19 Juli: A. G. M. de Bont en A. T. Kreuger, C. Diesbergen en F. v. Zwieten, P. J. Slenders en J. Steentjes, A. Arnold en C, de Heij, P. F. Serné en F. J. Bestenbreur, A. Valkhoff en L. C. Meïnster, A. P. G. Charles en C. Josseaud, C. G. Waleveld en C. M. Havik. Getrouwd: 19 Juli: A. G. Loogman en M. J. v. d. Kroft, P. v. d. Vygh en L. Godefrooy, H. P. Lodders en M. A. ten Bosch, P. Theuns en E. v. d. Heul, L. Brunsting en M. A. Brouwer, Bevallen: 17 Juli: G. J. v. d. Spek— Loerakker, d„ 18 Juli: A. C. Milatz—Stut z., O. A. v. Lieshoutv. Warmerdam, d„ C. Schilder—Goossen, z., A. C. Smakman v. d. Fluit, d., A. M. Veltrop—Heeseraans. d„ W. v. Huizen—Junge, d„ 19 Juli: J.-W. v. d. Linden—v. d. Ende, z., - Overleden: 17 Juli: J. H, Edens—de Munter, 87 j„ Hazepaterslaan, 18 Juli: M. M. HartongBos, 40 j„ Gasthuisvest, A. Keereweer—Nieuweuburg, 43 j., Haze paterslaan, 19 Juli: J. Zwaag, 58 j„ Klé- verparkweg. ZWARE BRAND TE H AARLE-RIXTEL. 50 PERSONEN ZONDER WERK. Te Aarle-Rixtel is gisterenavond orar.d uitgebroken in de textielfabriek der fir, ma Van Vyfeiken. In een oogenblik ,V.-a$ de geheele fabriek een vuurzee, Het gei- heele gebouwencomplex met alle machi nerieën werd een prooi der vlammen. Ongeveer 50 personen worden hierdoor werkeloos. Verzekering dekt de schade die ongeveer f 80.000 bedraagt, gedeel- teiyk. De oorzaak is onbekend. EEN MEDAILLE VOOR DE „TRAM- FANFARE" Het is bekend dat Haarlem's Tram- fanfarecorps al gedurende vele jaren zyn medewerking verleent bij de Erama- bloem-collecte ten bate van de Vereeni- ging toe bestrijding der t.b.c. alhier. Toen het corps dit voor den tienden keer had gedaan, schonk genoemde ver- eeniging het een zilveren medaille. Thans, nu dit jaar voor de twaalfde maal de wagen met Haarlem's Tramfan fare op den dag der collecte met zijn muzikalen last door de straten heeft ge reden, heeft de directie van Hotel Lion d'Or het aardige denkbeeld gehad, het corps een groote verguld zilveren me daille aan te bieden, met het inschrift: ..Uit erkentelijkheid Directie Lion d'Or, Haarlem. 7-7-'2S". Het corps heeft altyd de gewoonte het bij do concerten opgehaalde geld in een der zalen van Hotel Lion d'Or af te dra gen. De „Tramfanfare" is zeer ingenomen met deze nieuwe onderscheiding. OVERVEEN. ONDERWIJS. Op de voordracht voor onderwyzer aan de O.L. school alhier komen voor: 1. J. Buys Jr., te Roermond: 2. H. Boeschoten. Wpudenberg; 3. J. de Haan, Ede. BLOEMENDAAL. NIEUWE „MAXIMUMBORDEN". Ingevoige de gewyzigde .Motor- eh Rywielwet" en de gewyzigde politiever ordening, heeft de gemeente nieuwe borden, aangevende de bebouwde kom men en de maximum snelheid van 30 KM, laten plaatsen. Het bord is geel, de cyfers zyn rood en de reflectors (ge slepen van facetten voorziene glazen op de manier van de rywielglaasjes, zyn groen. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. VLEESCHVERK00? OPENBAAR SLACHTHUIS ZATERDAGMORGEN 9 uur Versch Rundvleesch 40-50-60 ct. per 5 ons en GESMOLTEN RUNDVET 12 A. C. v. d. Veen

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2