AAN DEN VOORAVOND DER OLYMPISCHE SPELEN. DE SPOORWEGEN IN 1927 HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 JULI 1928 SPORT EN SPEL. GYMNASTIEK. Liefhebbers van fraai toestelturnen kunnen genieten. Zijn de Tsjechen weer favoriet? Nederland bü de zwaksten. De crisis in het K. N. G. V. werpt haar schaduw op onze kans bij de dameswedstrijden. Hoewel de leiders en beoefenaren van de meeste takken van sport ervan over tuigd zfjn, dat de gymnastiek de grond slag behoort te vormen voor verdere sportbeoefening, is de belangstelling voor gymnastlekwedstrljden en demonstra ties ln verhouding tot deze overtui- ging hier te lande niet zoo groot als wel wenschelyk ware. Toch ls deze belangstelling In de laat ste Jaren veel vermeerderd en naar het zich laat aanzien, zal ook de belang stelling voor het a.s. Olympisch gym- nastiek-tournooi grooter zijn dan by vorige Olympische Spelen. Dat feit komt ook doordat het peil van het turnen en in het bijzonder van het toestelturnen, hier te lande nog al laag staat en de gymnastiekliefhebbers daar om gretag de gelegenheid benutten om toestelturnen van hoog gehalte te zien. Die gelegenheden zijn in de laatste Jaren weliswaar veelvuldig geboden, door het laten demonstreeren van Duitsche, Zwltsersche en Belgische keurturners, doch in wedstrijden ziet men dergelijke turners zoo goed als nooit tegen elkaar en daarom in het byzonder zal het Olympisch gymnastlektournooi zich in veel belangstelling mogen verheugen. De inschrijving voor de gymnastiek- wedstrijden der a.s. Olympische Spelen, die van 7 tot 11 Augustus in het Olym- plch Stadion gehouden worden, doen een fraalen, spannenden stryd verwach ter- Het is echter te betreuren dat één der beste landen op tumgebied het tydstip nog niet gekomen geacht heeft om aan dezen wereldkamp deel te nemen, n.l. Duitschland. Op het gebied van toestel turnen vooral, heeft Duitschland steeds vooraan gestaan en het zou daarom inte ressant geweest zUn de vertegenwoor digers uit het land van „Vater Jahn" aan het werk te zien tegen Tsjechen, Zwitsers, Italianen enz., om maar eens een paar van de sterkste te noemen. Doch ook zonder de Duitschers zal er veel moois te zien zijn, vooral daar de turners behalve een voorgeschreven oefening, aan ieder toestel ook een oefe ning naar eigen keuze moeten uitvoe ren. Daarbü zullen zy volledig hun in- dividueele capaciteiten kunnen toonen, waarbij daar kan men man verzekerd zijn „heel wat moppen zullen worden afgedraaid', zooals dat in turners-Jar gon heet.... Door him overwinning in het tournooi van den Internationalen Bond in 1326 te Lyon, zyn de Tsjechen waar schijnlijk favoriet. Doch de Joego- Slaven zullen hun niet veel toegeven en de Zwitsers, Italianen en waarschyn- lijk ook de Franschen dezen keer, komen eveneens ernstig in aanmerking om op één der eerste plaatsen te eindigen. Zooals in ieder tournooi geschiedt, zul len oolc by het gymnastiektournool wel eenige landen voor een verrassing zor gen. Finland, Amerika en Polen zyn hiertoe zeker in staat. Vooral van Amerika zou dat niet te verwonderen zyn. Eenige jaren geleden is n.l. een Duitsch keurkorps toestel-turners naar Amerika overgestoken om daar in een groot aar.tal steden demonstraties te geven en de Amerikanen zUn er de lieden niet naar om niet uit dergelijke de monstraties het profyt te trekken dat mogelijk is. Doch ook Polen en Finland hebben veel leering getrokken uit het Duitsche turnen en het zal zeker interessant zyn waar te nemen, of deze naties al kunnen meespreken in de rU der sterke landen op tumgebied. HongarUe. Luxemburg. Engeland enNederland zullen wel blijken tot de zwakkeren te be hoor en. De Nederlandsche pleeg, bestaande uit de turners K. Boot (Noord-Schawoude), P. van Dam (Den Haag), M. Jacobs, (Amsterdam), H. Licher (Alkmaar). E. Melkman (Bergen op Zoom), W. B. Pouw (Amsterdam), J. F. v. d. Vinden (Amsterdam), en J. wynschenk (Am sterdam), zal zeker geen gemakkelijke taak hebben. Dank zy de oefeningen, die zy van den Zwitser, Georges Miez geliad heb ben, zyn onze turners sterk vooruitge gaan, doch in internationaal gezelschap zal duldeiyk blijken, dat men met de oefening ouzer turners te laat begon nen is. De turners zullen daarvan zyn wy overtuigd zeker hun uiterste best doen om een goed figuur te slaan, doch daar de capaciteiten door te weinig oe fening niet tot volle ontplooiing ge bracht konden worden, zal het resultaat niet evenredig zijn aan de inspanning, die de turners moeten betrachten. In het gunstigste geval kan men ver wachten, dat de Nederlandsche ploeg, vóór Luxemburg en Engeland geplaatst wordt en misschien vóór Hongarije. Laat ons het hopen.... De gymnastiek-demonstraties zullen eveneens Interessant worden. Hiervoor heeft Duitschland wél ingeschreven. Doch dit land wordt niet door den sport bond op dit gebied, de „Deutsche Tur- nerschaft" vertegenwoordigd, maar door 50 dames en 50 heeren, leerlingen van de DeutscheHochschule für Leibesubun- gen. Daar echter deze turnsters en turners byna allen leden van vereenigingen zyn, aangesloten by de D. I., zal het verschil, wat de oefenstof betreft, die wij te zien zullen krygen, niet zoo heel groot zyn. Verder hebben nog ingeschreven Ne derland, Hongarye. Italië, Polen, Tsje- cho-Slowakye cn Zwitserland. Door het bekende conflict tusschen den Amsterd. Turnbond en het K. N. G. V.. komt de demonstratie van Neder land eenigszins in het gedrang.De tech nische bondsvergadering van 1927 had weiswaax besloten, de demonstraties van Nederlandsche gymnastiek op de Olympische Spelen met een zoo groot mogelyk aantal turnsters en turners te- geven, doch het bekende conflict belet de leiders van het K.N.G.V. uitvoering aan dezen wensch te geven. Hier wordt een mooie gelegenheid, om met de demonstraties te toonen, dat op het gebied van vrye oefeningen hier te lande heel wat gepresteerd wordt door verdeeldheid ongebruikt gelaten Door hetzelfde feit is dc samenstelling van onze ploeg voor de dameswedstrij- den verzwakt. Iedere groote dames-af deeling hier te lande is in staat in eeni ge maanden een ploeg samen te stellen, die zeker zoo sterk is als de dames- ploeg, die ons land in het Olympisch gymnastiektournool zsfl vertegenwoordi gen. Het staat nu eenmaal als een paal bo ven water, dat het befaamde A.T.B.- keurkorps ver uitsteekt boven wat door anderen op dit gebied gepresteerd wordt. Dat biykt wel uit het feit. dat de beste turnsters van de Olympische ploeg haar opleiding in het A.T.B.-keurkorps geno ten (Ook de beste turners trouwens). ..Een ploeg, samengesteld uit alle Am- sterdamsche vereenigingen en geoefend door den leider van het A.T.B.-keur- korps, zon dan ook stellig een goede kans gemaakt hebben voor den eersten prijs. Met deze zwakke ploeg is een over winning op Amerika of Frankrijk twy- felaohtig. Hier werpt de crisis in de Nederlandsche tumbeweging haar scha duw op de Nederlandsche prestaties en op een goede Naderlandsche kans WATERPOLO. HAARLEMS CHE ZWEMBOND. H. V. G. B. Ill—D. W. R. n 1—5 D. D. II—D. W. R. (Veteranen) 3—0 H.V.G.B.-adsp.D.W.R.-adsp. 0—6 BU de gisteravond, onder leiding van den heer Braam gespeelde wedstrijden werd het publiek vergast op een ware doelpuntenregen De eerste ontmoeting H.V.G.B. Ill—D.W. R. II begon hoopvol voor de H.V.G.B.'ers, die al spoedig het genoegen smaakten den Waterratten- keeper te passeeren. Toen Vrugt kort daarop den stand op 21 bracht voor zyn club bleken de H.V.G.B.'ers de kluts kwyt te zijn en in de tweede helft moest de keeper nog vier maal visschen, waar mede het overwicht der Waterratten ge fiatteerd werd uitgedrukt. De DW.R.-veteranen konden behou dens een enkele uitzondering de Jon gere Delft-spelers niet bijhouden en vooral tegen het einde was de tegen stand der ouden niet groot meer. Door slecht schieten van de Delft en het goede keepen van Kemper in het doel der veteranen werd de score slechts 3—0. Een aardige partij was die der adspi- ranten, waaronder veelbelovende krach ten schuilen. Het D.W.R.-zevental was versterkt door de Vries, die we ook by het le zevental hebben zien spelen. Dank zy diens steun en het schitterende spel van Jan Hemsbergen moesten ook in deze ontmoeting de H.V.G.B.'ers het on derspit delven. H. V. G. B. m—D. W. R. n (1—8). Het begin is voor H.V.G.B. III. dat onmlddeliyk ten aanval trekt en met groote plannen bezield biykt te zyn. Het is van der Ham die de score opent en H.V.OS. de leiding geeft. De Waterrat ten herstellen zich en de achterhoede van H.V.G.B. heeft eenige aanvallen te weerstaan. Tenslotte weet Vrugt de par tyen op geiyken voet te brengen, waar mede het keerpunt in den wed stryd komt. De goed samenspelende Water ratten rukken het verband uit de H. V. G. B.-ploeg en Vrugt weet opnieuw te doelpunten. Een opleving in de H.V.G.B.- voorhoede heeft geen resultaat en met rust is de stand nog steeds 12. De tweede helft kenmerkt zich door de groote actie die van de Waterratten- ploeg uitgaat, waardoor de H.VG.B.'ers zich blijkbaar laten beïnvloeden. De derde goal ontstaat als in de H.V.G.B.- achterhoede verkeerd wordt overgeno men. terwyi nummer vier een voor den keeper onhoudbare doorslagbal is. Het slechte aangeven naar de H, V. G. B.-voorhoede, heeft tot gevolg dat deze weinig kan uitrichten en de bal telkens terugkeert voor het H.V.G.B - doel. Ham Vermeer stopt eenige harde schoten doch hij kan rüet verhinderen dat uit een goed opgezetten aanval het vyfde doelpunt ontstaat. Kort voor het einde wordt ten zesde male Vermeer gepasseerd waarmede deze wedstrijd besloten wordt. D. D. II—D. W. R.-VETERANEN. In den aanvang gaan de partyen ge lijk op doch als de Jongere Delft-spelers meer gebruik van hun snelheid gaan ma ken wordt het doel der veteranen duch tig bestookt. Heerkens Thyssen weet zich op goede wijze vry te maken en met een hard schot passeert hij den keeper. Door gebrek aan samenspel weet de Delft voorloopig niet te doelpunten. Kort voor rust ls het weder Heerkens Tliijs- sen die het net weet te vinden. In de tweede helft bieden de Vetera nen weinig tegenstand meer, doch nadat Iïeerkens Thyssen het derde doelpunt voor zijn rekening ger.orr.en heef:, weet de verdediging der Waterratten, bijge staan door Foriima verder onheil te voorkomen. Met een 3—0 overwinning voor D. D. II komt het einde. H.V.G.B.-ADSP—D.W.R.-ADSP. (0—6). De Waterratten-adspiranten komen met een sterke combinatie uit, doch vinden de H.V.G.B.'ers in goede condi tie. De strijd gaat geiyk op totdat Hi- larius het water uitgezonden wordt en een strafworp in een doelpunt wordt omgezet. Door goed opzwemmen wordt de stand op 2—0 gebracht en kort na dat Hilarius weder het water uit is ge zonden, brengt Hemsbergen den stand op 3—0, waarmede de rust aanbreekt. In de tweede helft weten de D.W.R. adsp. nog driemaal te doelpunten, zoo dat deze ontmoeting in een 60 over winning voor D.W-R.-adsp. eindigt. ATHLETIEK. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN DER II. A. V. „HAARLEM" De jaarlyksche Onderlinge wedstryden voor adspirant-leden zyn weer achter den rug. Zy mogen, dank zy de mede werking van het weder, byzonder ge slaagd heeten. De verschillende resulta ten houden een belofte in voor de toe komst. waarby die verkregen op de loop- en sprlngnummers speciaal de aandacht verdienen. Afdeeling A. 100 M. hardloopen: 1. Erlings 123 5 sec. 2. c. Dorsman 124/5 sec., 3. Reu rink 13 sec. 200 M. hardloopen: 1. Erlings 25 4/5 sec., 2. A. Moolenaars 26 sec., 3. C. Dors man 26 1/10 sec. maal 100 M. Estafette: Ploeg A (Reurink, Westerveld, Dorsman, Erlings) in 49 1/5 sec. Hoogspringen met aanloop: 1. Vis ser 1.50 M. 2. Erlings 1.45 M. 3. v. d. Boo- ren 1.40 M. Vèrspringen met aanloop: 1. Erlings 5.85 M. 2. Reurink .553 3. Visser 5.37 M. 4. Dorsman 5.34 M. Speerwerpen (Model speer) 1. N. N. 36.94 M. 2. Reurink 35.03 M. 3. Visser 32.83 M. Kogelstooten (gewicht 5 K.G.) 1. Er lings 9.43 M. 2. Visser 9.05 M. 3. v. d. Booren 8.89 M. Afdeeling B. 80 M. hardloopen: 1. N. Dorsman 10 4/5 sec. 2. Hartogh 111/5 sec. 3. Caljouw 111/2 sec. 100 M. hardloopen: 1. Hartogh 13 3/5 sec. 2. V&n Zutphen 14 sec. 3. Steeves. Hoogspringen met aanloop: 1. Dan- kelman 1.35 M-, 2. Hartog 1.30 M. 3. Stee ves 1.25 M. Vèrspringen met aanloop: 1. N. Dors man 4.78 M. 2. Van Zutphen 4.25 M. Vèrspringen met aanloop: 1. Hartog 5 M. 2. Dankelman 4.59 M. 3. Steeves 4.42 M. Speerwerpen (licht materiaal) 1. N. Dorsman 31.33 M. 2. Dankelman 23,81 M. 3. Steeves 23.72 M. 4. Hartog 23.10 M. Kogelstooten (gewicht 3 K.G.) 1. Har tog 10.09 M. 2. v. Zutphen 8.65 M. 3. Dan kelman 8.55 M. De wedstrijd envoor de Seniores wor den vermoedelyk Zondag 19 Aug. ge houden. Hieraan is het clubkampioen schap verbonden. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCII. Vry dag op den laatsten dag van den vierdaagschen afstandsmarsch van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding in de omstreken van Nyme- gen, viel slechts één deelnemer uit. In t geheel zyn er SS deelnemers uitgeval len. Des middags werden op het Molen- veld in tegenwoordigheid van vele auto riteiten, o.m, van den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, de pryzen aan de deelnemers, die den ge- heeien maxsch volbracht hadden uitge reikt. Jhr. van Weiier, voorzitter van den N. B. L. O. sprak een algemeen dankwoord. Hy richtte zich hierbij voor al tot de buitenlandsche deelnemers, van welke laatste niet één was uitgevallen. De kruisen werden hierna uitgereikt door minister Lambooy. die zyn groote waardeering uitsprak over het nut van prestatie. Z. Exc. deelde mede dat het H.M, de Koningin had behaagd den leider van den afstandsmarsch, jhr. nu-. Schorer, te onderscheidon met het of ficierskruis van de Oranje-Nassau Orde. LAWNTENNIS. TILDEN TREKT ZICH TERUG. In verband met een bewering van den Amerikaanschen Tennisbcnd dat Tilden voor verschillende Tennisbiaden werkt, heeft deze besloten zich uit Amerika's Davis Cup-team terug te trekken, ver neemt de Tel., De ploeg zal nu als volgt samengesteld zyn. Hennessy en Hunter voor de enkelspelen en Lott en Hen nessy voor het dubbelspel. Italië komt met de volgende spelers: De Moipurgo en Stefani voor de enkelspelen en Mor- purgo-Gastini voor het dubbelspel. OM DE DAVIS-CUP. ITALIë—AMERIKA 0—2. Gisteren zijn de twee eerste matches van de finale der beide zones om de Davis Cup gespeeld: ItaliëAmerika Beide eerste spelen worden door de Amerikanen gomakkeiyk gewonnen. Hunter, die beneden zUn gewonen vorm speelde, maakte Gaslini niettemin af met 6—1, 61. 60. Hennessey had iets meer moeite met de Morpurgo. vooral in de tweede set. toen de Italiaan een moment met 43 leidde en won met 64, 7—5. 62 meldt het Hbld. CRICKET. OVERZICHT. Zondag a.s. krijgt Rood en Wit aan den Spanjaardslaan een serieuse kans de tweede overwinning xe behalen. Het Nymeegsche Quick, dat door den terug keer van Reece naar Engeland, een be langrijk verlies heeft geleden, zal dan ook ongetwyfeld het onderspit delven, tenzijonze stadgenooten voor de zoo. veelste maal met het bat teleurstellen. Op het nieuwe Stadionveld heeft de derby V.A.A.—V.V.V. plaats. Gezien den krachtlged tegenstand van Grootmeyer c.s. tegen Haarlem, zouden de Kruis- laanbewoners wel eens voor de verras sing kunnen zorgen, waarmede tevens de nederlaag in het begin van het seizoen geleden, zou zyn gewroken. HD.V.S. kan van haar uitstapje naar Phoenix wel plezier beleven, we kunnen tenminste niet aannemen dat de Schiedamsche batsmen wederom zul len falen. A.C.C. ontvangt V.O.C. Weer is de hoofdstedelijke victorie mogelijk, het geen ons voor deze kranige vereeniglng genoegen zou doen. ook al omdat Beuth c.s. ondanks de fraaie resultaten nog steeds niet voor vol worden aangezien. Ten slotte zal hét Leidsche Ajax weinig tegenstand van Hilversum onder vinden in welk geval van Booven c.s. onherroepelijk de laatste plaats bezet ten. Voor de tweede klasse heeft een zeer belangryke wedstrijd Haarlem 2—R.C.H. plaats. Segerius c.s zullen zich de sma delijke nederlaag van. eenige weken ge leden nog voldoende herinneren om dit maal de meerderen te blijven. Voor de Haarlem-reserves is oppassen dus de boodschap! HET PROGRAMMA VAN MORGEN. Het wedstrydprogramma voor mor gen is: Eerste klasse: Haarlem: Rood en Wit—Quick. Amsterdam: V. R. A .—V.V.V A. C. C—V. O. C. Den Haag: Phoenix—H. D. V. S Leiden: Ajax—Hilversum. Tweede klasse Noord. Amsterdam: Ajax—Albion Haarlem: Haarlem nR. C. H. Bussum: Vleermuizen—V.V.V. n Tweede klasse Zuid. Rotterdam: V. O. C. nKampong. Tweede klasse Oost. Venlo: V.V.C.Union. Nymegen: NijmegenH. T. C. C. Derde klasse A. Amsterdam: Olympia—A C. C ET V.V.V. in—D.V.C. Derde klasse B. Schiedam: Excelsior IIQuick (H.). Utrecht: Kampong II—Phoenix n. Derde klasse C. Leiden: L. C. C—H. D. V. S. m Vierde klasse West Schiedam: HD.V.S. IV—Excelsior III DAMMEN. OM DE CLUBKAMPIOEN SCHAPPEN DER HAARL. DAMCLUB Hieronder laten wij den stand volgen van den wedstrijd om het clubkampioen schap 2de klasse der Haarl. Damclub. E S S 8 5 S s g g g g s p g g »H -H *-* d O O Het verlorene wordt herwonnen. Resultaten van tariefsverlaging en electrificatie. Tevredenheid aan één kant. Haarlem, IJmuiden en Zandvoort. Gaat de hadplaats achteruit? 11 I»* °3gila »gj o o s m S O pj >"p 1-5 "-a Hj' In deze afdeeling zUn W. van Daalen en C. Gastelaars met gelyk aantal pun ten op de eerste plaats aangekomen en moeten een herkamp van 3 partyen spe len om den kampioenstitel. De eerste party van dezen herkamp eindigde in middels in remise. Alleen van Daalen en Gastelaars be haalden 't vereischte aantal punten om te promoveeren naar de hoofdklasse. J. Otter degradeert thans definitief naar de 3de klasse, terwyl v. d. Eynde zyn laatste party minstens remise moet spelen om zich in de 2de klasse te hand haven. Körnig, de beroemde Duitsche 100 M. crack in gezelschap van eenige Duitsche dames:ath!eten, o.a. dc bekende leidster Frau Dr. v. Halt (X). op het strand te Zandvoort. Het verslag van de Maatschappij tot eploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij over het jaar 1927 bevat een groote reeks hoogst belangrijke cyfers en mededeelingen, waarvan ik de voor naamste, mede uit een oogpunt der Haarlemsche belangen en die der om liggende gemeenten, de revue zou wil len laten passeeren. Evenals in 1926 zyn in 1927 door de Nederlandsche Spoorwegen bevredigen de uitkomsten bereikt. Dit stemt te meer tot voldoening, omdat in het achter ons liggende exploitatiejaar de terugslag tot uiting moest komen van de op 1 Juli 1926 doorgevoerde tariefsverlaging. Het resultaat daarvan biykt geweest te zijn, dat in het tweede halfjaar van 1927 de achterstand in ontvangsten wel ten deele is ingehaald, doch dat de achter stand niet door den Staat behoefde te worden aangezuiverd. Daartoe hebben medegewerkt de toeneming van het ver keer, de invoering van den electrischen dienst op enkele trajecten en het geslo ten zyn van het vaarwater in de laatste weken van 1927. Sedert het midden van 1927 is de in 1922 aangevangen vermin dering van opbrengst uit het reizigers verkeer tot staan gebracht en in een vermeerdering overgegaan. Ook de op brengsten uit het goederenvervoer namen toe, al was het weinig niettegenstaande de invoering van aanzieniyk verlaag de vrachtprijzen voor vee op 1 Juli 1927 en den sterken achteruitgang van het vervoer van Duitsche kolen, dat in 1926, als gevolg van de staking in de Engel- sche kolenmynen zeer hoog geweest was. Met de groote besparing op exploitatie kosten by de Nederlandsche Spoorwegen is het gedaan: deze waren in 1927 slechts ruim f 143.000 lager dan in 1926. De ren telast nam, als gevolg van het overne men van enkele lynen, toe. Daartegen over verminderden de afschryvingen en bydragen aan afschryvingen en vernieu wingsrekeningen. Op 2 October 1927 bereikte de elec- trische dienst met motorwagentreinen den beoogden omvang en wer den op den spoorweg Amsterdam—Rot terdam alle treinen electrisch, behalve de doorgaande reizigerstreinen en de goederentreinen. Op de lUn Haarlem— IJmuiden trad de dienst met electrische treinen op 15 Mei 1927 in werking. Zoo wel technisch, als geldeiyk beantwoordt de electrificatie aan de verwachtingen en dit resultaat is voor de Directie der Maatschappij zeker verheugend. Er be staat echter nog een andere groep, welke belang heeft bij de plaats gehad heb bende electrificeering n.l. het reizend pu bliek. Of deze groep :n haar geheel nu wel zoo vreugdevol gestemd is over de electrificatie valt te betwyfelen. De ver schillende klachten, welke vernomen wor den wijzen wel eens in andere richting. Van deze electrificatie hebben ver schillende centra blijkbaar geprofiteerd. Al zal de vermeerdering van het reizi gersverkeer wel niet voor de volle hon derd procent van deze electrificatie af hankelijk zyn, toch zal zy daarop wel van grooten invloed zyn geweest. De aantallen vertrekkende en komen de reizigers bekeken over de jaren 1922 tot en met 1927 kunnen van een en an der wel een beeld geven. Het is daarbij opmerkelyk, dat de cyfers over het jaar 1922, welke in het algemeen in dit over zicht gunstig te noemen zijn, in enkele plaatsen geleidelijk zijn ingehaald, ja zelfs overschreden, doch dat andere plaatsen deze cyfers nog niet hebben kunnen bereiken. Het zal wel niet mo gelijk zyn daarvoor de oorzaken aan te geven. Voor de stad Haarlem moge het van belang zyn de cyfers der verschil lende jaren alle op te geven, voor een tweetal plaatsen in de naaste omgeving bepaal ik my tot de gegevens van enkele jaren. Het aantal vertrekkende reizigers van het station Haarlem- bedroeg in: Het aantal vertrekkende reizigers te Haarlem is tusschen de jaren 1924 en 1927 gestegen, in de jaren 1924, 1925 en 1926 geleidelijk, terwyi in 1927 een zeer sterke vermeerdering is vast te stellen, waardoor het aantal'van 1922* weder is overschreden. Ongeveer hetzelfde beeld geven de cyfers der aankomende reizi gers en hoewel het aantal in 1927 zeer sterk is gestegen vergeleken bij 1926, blijkt het aantal van 1922 nog niet be reikt te zyn. Stelt men daarnaast een overzicht van het goederenverkeer in die jaren, dan ziet dat er als volgt uit: IJl- en vrachtgoederen In tonnen totaal 1922: 22.753 1922: 1.302.184 1923: 19.699 1923: 1.086.185 1924: 21.914 1924: 1.042.191 1925: 18.034 1925: 1.053.640 1926: 19.543 1926: 1.059.979 1927: 19.904 1927: 1.258.810 1922: 1923: 1924: 1.245.294 1.091.854 1.086.192 1925: 1.119.397 1.130.805 1.267.464 terwijl het aantal aankomende reizi gers bedroeg: 1922: 1923: 1924: 1.302.184 1.086.185 1.042.191 1925: 1926: 1927: 1.053.640 1.059.979 1.258.810 Daarby dient opgemerkt te worden, dat de goederenbeweging niet afhankelyk is van de electrificatie, aangezien geen yl- en vrachtgoederen per electrischen trein verzonden worden en het „groote" verkeer uitsluitend per stoomtrein plaats heeft. Toch geven deze cyfers wel eenige aanwijzing. Het goederenverkeer staat, zoowel voor verzonden- als aangeko men goederen, nog achter by 1922, al is er een kleine verlevendiging vast te stel len, die voor de aankomende goederen krachtiger is dan voor de verzonden goederen. Van de stations in Haarlem's omge ving welke in de laatste maanden meer dan eens genoemd zyn, n.l. IJmuiden en Zandvoort, zy'n enkele zeer in het oog loopende cijfers te vermelden. Het aan tal vertrekkende reizigers bedroeg te IJmuiden in 1922 215.308, in 1926: 124.202 en in 1927: 155.511, terwyi het aantal aankomende reizigers bedroeg in 1922: 182.449, in 1926: 149.260, in 1927: 203.466. De groote vermeerderingen in 1927 zyn ongetwyfeld voor een belang rijk gedeelte te danken aan de plaats ge. had hebbende electrificatie. Wat Zandvoort betreft blyken de aan tallen vertrekkende reizigers te bedra gen: 1922: 1923: 1924: 170.643 131.060 132.103 1925: 113.958 1926: 104.784 1927: 108.371 de aantallen aankomende reizigers! 1922: 1923: 1924: 180.791 164.482 180.585 1925: 159.063 1926: 161.819 1927: 176.963 Dit beeld geeft allerminst een Indruk van vooruitgang. Behoudens een kleine sty ging van het aantal vertrekkende rei zigers in 1924 en 1927 vergeleken bij de voorgaande jaren, is er een voortgezette daling vanaf 1922. Aan de hand van deze cijfers zou men zonder overdrijving mo gen vaststellen, dat Zandvoort achter uitgaat en dat de klachten, die geuit worden tot het verkrijgen van betere treinverbindingen volkomen begrypeiyk zyn. Een iets minder ongunstig beeld vertoonen de cyfers der aankomende rei zigers. Wel geven deze niet dien gesta- digen achteruitgang aan van de cijfers der vertrekkende reizigers, maar de Ja ren 1922, 1923, en 1924 zijn veel gunsti ger dan 1925 en 1926. Het jaar 1927 is zeker niet ongunstig en wijst, in tegen stelling met de boven uitgesproken mee ning, op een vooruitgang. Zonder in het minst te willen beweren, dat men in Zandvoort op onjuiste gronden klaagt over de treinverbindingen, zoo meen ik toch, dat de moeilijke poistle, waarin deze badplaats verkeert zeker niet alleen een gevolg is van het verkeersrpobleem, al zal electrificatie van de iyn Haar lem—Zandvoort en het inleggen van een voldoend aantal treinen, laatstgenoemde plaats ongetwyfeld ten goede komen, MOLLERUS. ZEILEN DE KAAGWEEK BEGONNEN Gisteren is. begunstigd door goed weer, de Kaagweek begonnen. Voor de buiten boordmotoren-race kwamen slechts twee beo ten aan de startiyn. De belangrijkste wedstrijd was zonder twyfel de onderlinge kamp der regenbo gen, elk door slechts één man gevaren. Hiervoor verschenen acht deelnemers aan den start, waarvan de Geci en Braassemermeer het beste vertrokken. De uitslag was volgens de Tel.: 1. Braas semermeer, st. O. Na tilt an, Oude Wete ring in 1 u, 45 min. 11 sec.; 2. Hollan- dia, st. C. van Staveren, Oude Wetering in 1 u. 47 min. 23 sec.; 3. de Leede II. st. W. Z. van der Mey, Leiden in l u. 49 min. 24 sec. „DE LUCHTGIDS TE HAARLEM WIELRENNEN. H. S. C. EXCELSIOR. Zondag morgen wordt een handicap- pelotonwedstrijw gehouden POSTDUIVEN. „COLUMBA" De uitslag van de wedvlucht van Li moges 768 K.M. is: L. Gimbrère 1, G. Mollema 2, 4. San- diford K. Staphorst 3, P. H. Boeree 5 6 7 M. C. Fehres 8, Van de wedvlucht van Roosendaal 95 K.M.: M. C. Fehres 1. 2. 8. 9. 11. 15. 23, 28. 30, 32. 33, J. Broekhof 3. 24. J. F. Bonke 5. 6, 14, 16, 29. 31. P. H. Boeree 7, 13, vereeniglng hield een Lier (België, afstand Bovenstaande wedvlucht van 138 K.M. Verzonden werden 396 duiven, waar van er 362 in concours geplaatst waren. De dieren werden des morgens om 8 uur 5 minuten in vrijheid gesteld met een Zuidenwind. De eerste duif behaalde een snelheid van 1002 Meter per minuut, terwyl de laatste pryswlnnende duif 897,8 Meter per minuut vloog. De uitslag is als volgt: K. Wits 1, 2 en 3; B. H. Gort 4, 12, 13 en 22; J. W. Radsma 5; G. Kors 6, 7, 16, 37. 54 en 65; J. van Duin. 8, 14, 15, 18, 26 en 67; Th. Mens 9, 21, 52 en 59; P. J. Verputten 10, en 71; P. Kruyer 11 en 31; J. Harmsen 17, 29, 49, 72 en 73; W. Smit, 19 en 51; Joh. v. d. Pol 20. 41. 61 en 64; Th. Cramer 23. 39, 46 en 55; H. J. Phi- lippo, 24, 53, 58 en 66; H. van Olden- mark 25 en 62; P. Brak el 27, 63; W. Spoor 28 en 69; R. Heiloo 30 en 57; Jac. Lasschuit 32. 36 en 38; Chr. Geisler 33; J. G. Leurs, 34 en 40 ;A. J. Timmermans 35 en 56; Th. Cornet 42 en 68; L. van Bragt 43, 48 en 50; E. van Bree 44, 45 47 en 60; M. Burger 70. Eerste duif: 10 uur, 22 minuten 53 se conden Laatste duif: 10 uur, 40 minuten 34 se conden. P. V. „DE ZWALUW". Wedvlucht van Roozendaal, jonge dui ven. A. P. v. d. Linden le. 24e, 27e, 28e; J. van Heerde 2e, 18e, 22e; G. A. Steyi 3e, 4e, 14e, 19e, 33e; Slobbé 5e, 16e; C. Wilkes 6e. 17e, 32e; G. N. v. d. Linden 7 12e, 13e; P. Tjeertjes 8e, 35e; J. Heintjes 9e. 10e; P. Smit 11e, 26e; H. C. Hartman Jr. 15e. 34e; P. v. d. Pol 20e, 30e. 31e; M. Riebeek 21e: C. Jansen 23c; 17, 19, 21, L. Gimbrère 10, 18, 20. 25, 26, j D. de Reep 25e; J. de Graaf 29e. G. Mollema 12, F. J. Neuman 22, 27. I Wedvlucht Bordeaux 923 K.M.P. y. Jljn, naar de menschen in Kerkrade— <L Pol le, 3e; M. Riebeek 2e, 4e.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10