BUITENLANDSCH OVERZICHT EGYPTE ZONDER PARLEMENT! NIEUWE ONLUSTEN IN BULGARIJE? BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 JULI 1928 Frankrijk en Chamberlain's verklaring inzake Rijnland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Groote opwinding in Egypte!and! Koning Foead en zijn nieuwe premier Mahmoed hebben het Parlement aan kant gezet. Dit is geen novum voor Egypte. In Maart 1925. toen de regeering ook geen parlementsmeeiderheid tot haar dienst had, is zij ook lot den zeilden maatregel overgegaan. Maar het duur de toen niet lang. In 1926 moesten reeds weer nieuwe verkiezingen plaats heb ben. Nu hoopt het tweemanschap Foead- Mahmoed het drie jaar uit te houden. Men kan alleen maar vragen, zal En geland geen bezwaar maken? Het Koninklijk decreet is gepubli ceerd waarbij het parlement, zoowel Ka mer als Senaat, wordt ~ntbonden eh het politieke régime voor den tijd van drie jaar wordt opgeschort. Afschriften van dit besluit zfjn hedenavond aan de voorzitters van Kamer en Senaat ter (hand gesteld. Het decreet is door koning Foead en door alle in Egypte aanwezige ministers onderteekend. In een nota, door den premier Mah moed Pasja aan den koning overhandigd zegt de premier dat het noodzakelijk was •voor het welslagen van het coalitie-régi- ime, dat de verschillende poltieke ele menten vriendschappelijk zouden sa menwerken en zich zouden beijveren voor met tot standbrengen van de zoo dringend noodige hervormingen. Daal de Egypienaren hiermede instemden, zoowel wat betreft doel als methode, mocht worden verwacht, dat de mee- ningsverschillen. die soms een persoon lijk karakter aannamen, zouden verdwij nen en dat alle Egyptenaren zouden te- rugkeeren tot den vroegeren toestand ivan eenheid. Een klein groep echter, zoo gaat de nota voort, die door zuiver geluk de controle over de meerderheidspartij in handen kreeg, heeft er voortdurend naar gestreeft, de samenwerking te doen mis lukken. Zij liet zich beheerschen door een partijgeest, die zeer gevaarlijk was voor het algemeen belang. Op grond van de overweging, dat zij gevaarlijk zou zijn voor de openbare veiligheid, heeft de regeering de bij eenkomst, welke de Wafdpartij morgen te Tanta zou houden en waar Nahas Pasja scherpe critiek op het optreden der negeering zou uitoefenen, verboden. De minister van Binnenlandsche Zaken beeft besloten, de politie in de provin cie met het oog op den huldigen ice- stand be versterken met troepenaldee- lingen. wélke zijn uitgezonden. De mi nister heeft nog geen maatregelen aan gekondigd ten opzichte van andere Wafdvergaderingen, welke te Alexan dria en Mansoera zouden worden ge houden, noch met betrekking tot het plan van de Wafdpartij om een betoo ging te organiseeren naar aanleiding van den terugkeer van mevrouw Za^h- loel, uit Europa, die op 23 Juli as. te Alexandria aankomt. De Wafdpartij heeft aangekondigd, dat in weerwil van het regeeringsver- bod de vergadering te Tanta toch zal doorgaan. In verband hiermede is de politie daar ter stede zeer aanzienlijk versterkt. De ontruiming van Rijnland. De verklaringen van den Engelschen minister van Buitenlandsohe Zaken in het Lagerhuis afgelegd, volgens welke de Engelsche regeering elk voorstel tot een vervroegde ontruiming van het Rijnland op vrienschappelijke wijze zal onderzoeken, worden in politieke krin gen te Parijs druk besproken en worden in de Parijsche pers over het algemeen niet ongunstig opgenomen. Zelfs de pers van de rechterzijde wijst de gedachte van onderhandelingen be treffende een ontruiming van het Rijn land niet zonder meer van de hand, maar blijft van Duitsche zijde tegenpres tatie eisohen. De nationalistische „Gaulois" leest in de verklaringen van Chamberlain den vasten wil van de Engelsche regeering, haar troepen in het Rijnland niet terug te trekken, voor de belanghebbende par tijen bepaald omschreven voorstellen hebben gedaan. Duitse Mand moet langs diplomatieken weg iets in ruil aanbie den. daar het hier gaat om een onder pand. waarvan het vrijwillig teruggeven Frankrijk en allen die aanspraak kun nen doen gelden op herstelbetalingen zou blootstellen aan het gevaar zonder den gerings ten waarborg tegen een nieuwen Duitschen aanval alleen de kosten van den oorlog te moeten dragen. Herhaaldelijk, heeft de Fransche regee ring op dit punt uitgesproken, dat er nl. geen sprake kan zijn van een vervroeg de ontruiming van het Rijnland voordat eerst de kwestie van de herstelbetalin gen is geregeld. De linksche „Oeuvre" verklaart, dat wanneer men ziet. hoe de Belgische minister van Buitenlanasche Zaken de eischen van zijn land formu leert. hoe Zaleski uiting geeft aan de ongerustheid in Polen, dat evenwel niet aan den Rijn grenst en hoe daarente gen Austen Chamberlain met vertrou wen antwoordt op de hem in het Lager huis gestelde vragen, men wel tot de conclusie moet komen, dat in het kamp der vroegere geallieerden eenige verwar ring heerscht. Warneer Frankrijk uit de ontruiming van het Rijnland eenige materieel of moreel voordeel wil trekken is het hoog tijd dat de geallieerden op dat punt tot overeenstemming komen. De radicaal- socialistische „Volonté" stelt vast. dat Londen blijkbaar bereid is ocrfeitiezvJejen over de ontruiming van- het Rijnland. De kwestie is nu of ook de regeerin gen te Parijs en Brussel daartoe ge neigd zijn. Briand wil wel in onderhan deling treden, vooropgesteld althans, dat Berlijn aannemelijke voorstellen doet. Met het oog hierop is ook de on verstandige en demagogische resolutie van den Nationalen Raad der Fransche Socialisten te betreuren. Stresemonn heeft genoeg gezrad verstand de Rijn- landkwesce sléchts realistisch en niet uitsluitend als een gevoelskwestie te beschouwen. De onderteekening van Kellogg's pact. Daar thans van dertien landen bericht is binnengekomen, dat zij accoord gaan met het Keüogg-pact en nog slechts het antwoord van Japan ontbreekt, dat ech ter heden. Zaterdag verwacht wordt neemt men alhier aan, dat Kellogg reeds midden Augustus in staat zal zijn, naar Parijs te vertrekken om daar met de ver tegenwoordigers der betrokken landen het antl-oorlogspact te onderteekenen. Terwijl het Departement van Buiten landsohe Zaken zich zeer voldaan ver klaart over de binnenkomende antwoor den vernemen politieke kringen, dat het wel is waar niet de bedoeling is, den huldigen kring der onderteekenaars uit te breiden, maar dat wel de toetreding zal worden opengesteld voor de andere landen, door middel van een unilaterale verklaring. Daaruit wordt afgeleid, dat Rusland zich bij het pact kan aanslui ten, zonder dat hiervoor de kwestie der erkenning aan de orde wordt gesteld. Men is van meening, dat, indien ook Sovjet-Rusland het pact van Kellogg wenscht te onderteekenen, de bepalin gen van dit verdrag een omsingelings- polltiek tegen Rusland niet zouden ge- doogen. Men neemt voorts aan. dat de Britsche reserve omtrent de vrijheid van hande len in eenige gebieden, in hoofdzaak be trekking heeft op het Suez-kanaal, Egyp te en Indië, en dat deze reserve neer komt op een omschrijving van het recht op aelfverdiging, welke niet in strijd ia met het verdrag. Uit Bulgarije. De ..Vossasche Zeitung" meldt uit Bel grado: Nadat reeds Woensdag geruchten over groote en buitengewoon heftige gevech ten tusschen verschillende groepen der Bulgaarsche komitadsji over de streng afgesloten Bulgaarsche grens waren ge drongen, verluidde Donderdag, dat deze aanvankelijk tot de aanhangers van het Bulgaarsche revolutionaire comité be perkte onlusten op verdere lagen der bevolking zijn overgeslagen. Of deze berichten, welke spreken van het uitbreken van een burgeroorlog in Bulgarije juist- zijn ls nog niet na te gaan. Wie wordt Obregons opvolger? Uit Mexico City wordt gemeld: De permanente commissie van het congres heeft besloten tegen 30 Juli een buitengewone bijeenkomst der commis sie te beleggen, waar naar verwacht wordt over de quaestie van den opvol ger van den president zal worden ge sproken. De commissie heeft een rouw van ne gen dagen voor Obregon gelast. MINISTERS EN CORRUPTIE. MEER CORRUPTIE IN DEN STAATSDIENST DAN MEN ZOU DENKEN." Aan het verslag van de Aigemeene Rekenkamer over 1927 wordt het vol gende ontleend: De talrijke gevaüen in den laatsten tijd aan het licht gekomen, dat ambte naren van gemeentebedrijven z.g. re- rourcommlssies hebben aangenomen van leveranciers, leidden ook in ver band met een artikel in het tijdschrift van dc Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel van 15 No vember 1927 tot een brief van de Rekenkamer aan den Raad van Mi nisters. Ztf vreesde dat het euvel van de retourcommissies, Indien het inderdaad zoo verbreid was als de schrijver van het genoemd artikel meende, ook wel in den Staatsdienst zou zijn doorgedron gen. al mocht daarvan naar buiten nog weinig zijn gebleken en zij achtte het daarom ten zeerste gewenscht. dat naar maatregelen werd uitgezien ter beteugeling, kon het zijn: voorkoming van dit misbruik. Als bestrijdingsmiddelen gaf zij aan: lo. zooveel mogelijk gebruik te maken van openbare, of, voor zooveel de werken of leveringen zich daartoe niet leen den. het voor zooveel mogelijk ver plicht vragen van prijsopgaaf aan verschillende leveranciers: 2o. een ver bod (in alle bestekken en aanbestedings- of leveringsvoorwaarden op te nemen) aan aannemers en leveranciers betref fende het geven of aanbieden van ge schenken, in welken vonn ook. aan per soneel van de desbetreffende instel lingen. Aan zulk een verbod zou kracht bijgezet kunnen worden, door op over treding als straf te stellen uitsluiting van levering aan de Nederlandsche Staatsdiensten en het openbaar maken van den naam der overtreders. Voorts zou het wellicht aanbeveling verdienen, in verband met het bedoelde euvel de bepalingen van de artikelen 177 en 362 van het wetboek van straf recht aan te vullen. De voorzitter van den Raad van Mi nisters deelt in een noot hierbij mede. dat deze zaak nog bij de regeering in onderzoek en in overweging is. DE MIJNRAMP IN LIMBURG. MIJNWERKERS NAAR DEN HAAG. In verband met de mijnramp te Brunssum is Maandagavond JJ. het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Mijnwerkersbond in spoed vergadering bijeen gekomen. Langdu rige besprekingen vonden plaats. Donderdag is door het dagelijksch be stuur in aansluiting op de gevoerde be sprekingen van Maandagavond JJ. het vólgende telegram aan den minister van Waterstat verzenden: .Hoofdbestuur Alg. Ned. Mijnwerkers- bond verzoekt u dringend in verband met ramp op „Hendrik" eer. onderhoud toe te staan en deputatie mijnwerkers te willen ontvangen. GROOTSTE VOOR ZICHTIGHEID GEBODEN. OP ZOEK NAAR DE VERMISTEN IN DE „HENDRIK". Het opeinmingswerk op de 537 vesxhe- pbïg van staatsmijn „Hendrik" is vol gens de TeL nog sveeds in vollen gang Achteraf blijkt dat aar. het ruimen meer rooe;:o is verbonden, dan aanvankelijk gedacht werd Met vier ploegen van vierman, bene vens voor eöre ploeg een voorman, wordt het opruimingswerk voortgezet. Acht dagen is men thans bezig en nog steeds is men niet gevorderd to? den pij ler. waarin het stoffelijk overschot moet rusten van den houwer Campers, den schiethouwer Skovronskl en den tus- scheaschachtseingevor Lentick. Het op ruimen betreft nog steeds de tusschen- galerfj. waarop de pijler uitmondt. Het kan nog vele dagen duren, alvorens men tot de explostoliaarxi is doorgedrongen. Het werken geschiedt uiterst behoed zaam daar men op nieuwe instortingen bedacht moet zijn. Achter de men schen, die met houweel zaag en andere werktuigen de beletselen uit den weg runnen wordt oogenblikkelijk sterk ge stut. Gas is tot op lieden in de donkere diepten, waar de explosie heeft plaats gehad, nog niet waargenomen. HIJ, ZIJ EN DE DERDE. EEN OOG UITGESTOKEN. Een jongeman uit Jutphaas, als mili cien in dienst te Utrecht was weer naar Jutphaas getogen om zijn meisje te be zoeken. Daar had hij 'n medeminnaar, die toen het paartje zich buiten Jutphaas bevond, het lastig viel door het te be gluren. De militair, die overigens een oppassende jongeman is. ontstak daar door zóó dn woede, dat hij zijn knipmes trok en zijn medeminnaar daarmede in het gezicht stak. Ongelukkigerwijs trof hij een der oogen. De getroffene zal dat oog moeten missen, meldt het. Volk. De dader, die reeds door de militaire autoriteiten verhoord is en bekend heeft, heeft zeer veel berouw over zijn daad. ANGINA OOK OP ANDERE SCHEPEN. „DE LLOYD TREFT GEEN BLAAM". Het „Bataviaasch Nieuwsblad" heeft een onderhoud gehad met het hoofo van den Dienst der Volksgezondheid, den heer Van Lonkhuyzen, die mede deelde, dat men ook op andere schepen dan de „Insulinde" den laatsten tijd te kampen heeft gehad met gevallen van angina, terwijl deze ziekte reeds geruimen tijd te Batavia heerscht. maar ce gevallen verliepen op onge vaarlijke wijze. Men droeg van geen enkel docdelijk of ernstig geval kennis, toen de „Insulinde" na de kustrcis te Scerabaja geheel ontsmet is. Dc heer Van Lonkhuyzen acht de ernstige be schuldiging aan het adres van de Lloyd ovor onvoldoende ontsmetting onver diend. Naar zijn meening zou het voor val zonder ontsmetting precies hetzelf de verloop hebben gehad, omdat de I oorzaak van de ziektegevallen gezocht moet worden in levende bacillendra gers. zoodat cok van officieele deskun dige zijde er geen enkele reder, is om niet het volste vertrouwen te stellen ln de maatregelen van de maatschappijen ter verzekering van de veiligheid van den overtocht. INGEZONDEN MED ED EKLINCEN it 60 Cent* per rwscL Bij ZIEKE VROUWEN bewerkt het gebruik van het natuurlijke „Franr» Josef-bitterwater een ongehinderde en gemakkelijke lediging van den darm, waarmede vaak een buitengewoon weldadige terugwerking op de zieke or« ganen gepaard gaat. Schrijvers van klassieke leerboeken voor vrouwen» ziekten verklaren, dat de gunstige werkingen van het „Fran*«Jo«ef" rwatcr ook door hun onderzoekingen gestaafd worden. Bij Apoth. en Drog. verkrijgb. ERNSTIGE SCHEEPS BRAND TE ROTTERDAM. MET 28 STRALEN WERD WATER GEGEVEN. Bij de Rotterdamache Droogdok- maatschappij ligt het Grieksche stoom schip Ne reus. Toen men gistermorgen bezig was in ruim IV enkele isolatie- sóhocten uit te branden, schijnt een vonk in het isolatiemateriaal, dat voor namelijk uit kurk bestaat, te zijn geval len. aldus de NJt. Ct. Daardoor ont stond braixt Het vuur plantte zich snel voort, zocdat in korten tijd liet gehee> ruim in brand stond. Er ontwikkelde zich een dikke rook. welke »ch door het laadlioofd een uitweg baande. Toe vallig lag het drinkwaterbootje Maas II ln de buurt en personeel van des» bcot lieeft het eerst met twee stralen water gegeven. Inmiddels was ook de fabrieksbrand gerequireerd en deze gaf met drie stralen op de eigen leiding en met één straal van de fabrfeksnotor- spuit water. De sleepbootcn Dockyard I en Doekyard VI. van de Rotterdamsche droogdoken aa tec happ ljwelke booten een pompleiding hebben, werden langs zij van de Nereus gebracht en zij gaven met 5 stralen water. Na dien was ook spuit 53 aangekomen, welke met 2 stra len werkte. In ruim III. dus vlak voor ruim IV, waarin de brand woedde, lagen enkele flesschen amoniak. Omdat het gevaar voor het springen van deze flesschen lang niet uitgesloten was. werden deze flesschen zoo spoedig mogelijk, verwij derd. Met zuurstof-snij-apparaten zijn ver volgens gaten geboord in de waterdich te schotten tusschen de ruimen m en IV en tusschen de ruimen V en IV, op dat door deze gaten water op het vuur zou kunnen worden geworpen. Hoewel op dat oogenbltk al een massa water werd gegeven in het geheel werd met 14 stralen gewerkt kon nog steeds niet van eenige afneming van den brand worden gesproken. De brandweer liet toen enkele drijvende stoombrand- spuiten aanrukken. Achtereenvolgens verschonen de booten Harendiens:. II, Havendienst IV. Maaswerken en Dok- werken. terwijl op den wal nog een handbrandspuit arriveerde. Ten slotte werd toen met 23 stralen gewerkt. De brand nam daarna snel in hevig heid af. Het blusohwater steeg honger en hooger ln het ruim, roodat de Nereus meer en meer achterover ging hellen. Tengevolge van de enorme hitte ln het inwendige van het schip is de zijwand van de Nereus. ter hoogte van ruim IV. verbogen. Om 1 uur was men den brand geheel meester en konden vele slangen worden ingenomen. In den loop van den middag is het aantal stralen geregeld vermin derd. De Nereus. ex Boorara en Pfalz. meet 6763 ton en behoort t c aan de firma E E Hadjilias te Syra. Het schip is in 1913 te Bremen gebouwd. ffliiiiiiinjni!iiiiiiüiHiiiimii}iiifiii!iiiifiininfniinnni[tnBfflii8iii!nifliHittuiinin! llilliillll Een rare.... Berlyner. Je zoudt hem haast "n raren Chinees Willen noemen. Sedert meer dan een jaar maakte de politie jacht op een insluiper, die in den volksmond den naam ,De man met de kattenpooten" had verworven. De man dook in alle wijken van Berlijn op. Bijna alijd liep hij bij zijn nachte lijke zwerftochten door de dakgoten, vanwaar hij onhoqibaar slaapkamers binnen drong, vooral van jonge meisjes en vrouwen, die een geweldigen schrik op het lijf joeg. Meestal draaide hij de électrische lampen in de slaapkamers los zoodat als de slaapsters door het ge stommel dat hij opzettelijk veroor zaakte, wakker werden, zij geen licht (konden opsteken. In het algemeen wa ren zij, uit den slaap wakker geworden, sprakeloos van schrik als zij den vreem den man in de kamer gewaar weiden. De geheimzinnige insluiper ging dan bijv. aan tafel zitten en begon rustig een appel te verorberen, hetgeen hij met tergende langzaamheid deed. Daar na verdween hij weer zonder verder eenig onheil te hebben aangericht, op geruischlocze wijze door het venster. Een ander maal vond hij een geldstuk op tafel, ging dat zitten wisselen, liet het wisselgeld achter en nam t groote geldstuk mee op zün verderen tocht door de dakgoten. Ook is het gebeurd, dat hij een ontbijt, dat voor den volgenden ochtend gereed was gemaakt, kalm ging zitten oppeuzelen zonder een woord te spreken een buiging maakte en ver dween. Den laatsten tijd had hij zijn tactiek ge wijzigd. Terwijl hij tot nu toe zijn slachtoffers steeds gewekt had door het een of ander voorwerp hardhandig te verschuiven, waagde hij het thans tot onmiddellijk voor het bed van zijn slachtoffers te komen, waar hij een groo te electrische zaklantaarn ontstak en liet schelle licht recht in het gezicht der slaapsters liet schijnen, tot zij wakker werden. Eenige malen bleef de verraste ook bij dit procédé sprakeloos. Donderdagavond was hij opnieuw de kamer van een slapend jong meisje 'binnengedrongen, dat niet door schrik was verlamd, toen zij zoo plotseling wakker werd, doch integendeel luidkeels om hulp begon te roepen, waarop haar ouders kwamen toesnellen. Dezen zagen nog juist den indringer dcor hef raam wegzweven. Er ontspon zich r.u een wilde jacht over de daken, waarbij de achtervolgde het ongeluk had zijn voet te verstuiken, zoo dat hij gegrepen kon wordc-n. HU bleek een 27-Jarige huisknecht te zijn, die zich blijkbaar in zijn beroep een onhoorbaren tred had eigen ge maakt. Bij zijn verhoor door de politie weigerde hij te spreken: evenals tijdens zijn nachtelijke expedities zegt hij ook nu geen woord en maakt slechts nu en dan een gebaar. Terecht twijfelt men er dan ook aan of de man wel nor maal is. Hanengevechten. Het is een openbaar geheim in Enge land dat er, ondanks wettelijk verbod, nog steeds op ruime schaal in zekere streken hanengevechten worden op touw gezet. Vooral het graafschap Norfolk heeft in dat verband een slech ten naam. In dat graafschap ook ont dekte de politie dezer dagen een hanen gevecht in vollen gang. bijgewoond door een schare kijklustige .sportsmen". De rechter heeft hen, zestien in getal, waar onder een aantal aristocraten van het land. tot hooge geldboeten veroordeeld Hanengevechten waren, totdat wettelijk verbod er een einde aan maakte, een populair vermaak in Engeland. De liefde er voor zit echter zoo diep dat de wet het niet geheel heeft kunnen uit roeien. De bedrijvers nemen uitgebreide maatregelen om „de sport" te kunnen blijven beoefenen, gewoonlijk op een wat afgelegen boerderij, waar een paar denstal in een hanenstrijdperk wordt herschapen en waar alle oude tradities, die den hanenstrfjd omgeven, in eere worden gehouden. Cordons van uit kijkers en waarschuwere verhoeden veelal dat de politie er de lucht van krijgt, In het jongste geval slaagde de politie er echter in zich reeds lang vóór de gebeurtenis zou beginnen bin nen de cordons schuil te houden cn kon den zij het strijdperk bestormen op het oogenblik dat de hanen met hun zil veren sporen elkaar met hun natuur lijke vinnigheid bloedende wonden toe brachten. De beesten waren gekortwiekt en geknipt volgens de regelen van de kunst die van een haan een kemphaan maakt. In West Cumberland tarten de mijn werkers vrijelijk het gezag door er een hanengevecht-seizoen op na te houden, waarin hanen van mijnwerkers uit verschillende districten geregeld tegen elkaar vechten en waarbij geld prijzen van 25 en meer zijn betrokken. Berichten over 8ie gevechten verschij nen in de plaatselijke kranten. Maar de mijnwerkers we:er. gewoonlijk de politie om den tuin te leiden. De ongenoode gast. Dezer dagen heeft een voorname dame in Londen, die een avondpartij gaf aan een duizend verre en nabije kennissen, twee jonge dames, die zij in de onl- vanghal ontmoette, de deur gewezen. De meisjes waren of de gastvrouw- vond dat zU waren ongepoode gasten. Bij lezing van dit geval kreeg men eerst diep respect voor het geheugen van de gastvrouw, die de gezichten van haar duizend gasten kende. Bij verder naden ken drong zich de gedachte op dat de gastvrouw misschien alleen de gezich ten van die twee jonge vrouwen kende en dat zij wist dat zij niet waren uit- genoodigd. Het geval heeft veel storm gewekt in de Landensche uitgaande wereld; en men heeft hooren verklaren dat de gastvrouw in dit geval niet de echte „gate crashers" heeft gesnapt. ((Gate crasher" dat letterlijk poort ver brij ze- laar beteekent, is een wat al te super- latleve uitdrukking voor ongenoode gast. Sedert de jonge menschen zoo vrij in hun optreden zijn geworden is de onge noode gast van de seizoenspartijen van Londen een lastig probleem geworden voor een gastvrouw. Paartjes in goede avondkleeding gaan op avontuur uit in Mayfair, de buurt waar de voornaam ste menschen in en om wonen. Wan neer daar avondfeesten worden gegeven, is dit altijd aan het uiterlijk der huizen te zien. Er I:gi een Jooper van de straat naar de hal. Er is meer licht dan ge woonlijk. En gaande en komende gasten brengen levendigheid aan deze poorter, der gastvrijheid. De paartjes, die op avontuur, op dansgelegenheid en spijs en drank in luisterrijke omgeving uit zijn, behoeven waarlijk geen poorten te verbrijzelen om zich die genoegens te verschaffen. Hier zijn open deuren en hier is een minimum van contró'.e. Dit gevoegd b'j een maximum van brutaliteit en de ongenoode gast is binnen. mengt zich met zijn vriendin onder de feestende schare en neemt met haar zijn overvloedig deel van wat de buffetten verschaffen. Men verklaart dat bij wijlen dertig percent van de menschen op zulke partijen uit deze ..gate crashers" bestaan. Zij heeten zelfs wei partijen te hebben doen mislukken omdat het gedrang op de dansvloer te groot werd en omdat men ververechingen, voor het uitgenoodigde aantal gasten berekend, tekort kv.am door der. eet- en drink- lust der indringers, met hel verdere ge volg dat de gastvrouw gevaar liep het stigma van schrielheid op haar tcch zee yrUfevlge persoonlijkheid te krijgen. Zoo hebben dus' de ..gate crashers" het partij-mechanisme van Mayfair ir. de war gebracht. De twee meisjes, die van de hooge dame het was Lady Ellismere zulk een hevige sociale terechtwijzing kregen, behoorden geenszins tot. het type „gate crasher". Zij waren door jonge mannen, die wèl waren uitge- ncodigd, meegenomen van een eetpartU in een ander Mayfair-huis. Dit is eer. vorm van vrijpostigheid van genoode heeren die wordt aangemoedigd door den tijdgeest maar waartegen de gast vrouwen van Mayfair nu ook solidair gaan ageeren. Zij achten den tijd ge komen aan de „dashing young people" betere manieren te leeren. Het voornemen schijnt te zijn voor taan van alle gasten, die een feesthuis binnengaan, de ultnoodlgingskaart te eischen. En de vereenigde gastvrouwen willen zelfs een ..zwarte lijst" aanleg gen, bevattend de namen van erkende ..gate crashers". De Hertogin van Sutherland had dezer dagen een avond feest van negenhonderd menschen. ge- recrutccrd uit „den room der samen leving". Allen moesten hun kaart toonen Maatregelen in een of anderen vorm zijn wel geboden. De vorige maand kwamen duizend menschen op een door een hooge dame van Mayfair gegeven bal, waartoe slechts zeshonderd waren uitgenoodigd. En een ..At Home" van Mrs. Baldwin in Downing Street werd door dozijnen ..gate crashers" bezocht. De eischen van Litauen. Do Tel. verneemt uit Kowno: In de gehouden persconferentie ver klaarde de Litausche premier Woldema- ras nog. dat Litauen de volgend? waar borgen van Polen eischt: lo. dcmllitarl- seering v n een zone van 50 K.M.. 2o. Polen zal niet langer benden tegen Litauen steunen. 3o. uitbetaling van een bedrag van tien millioen dollar. Woldemaras voegde hieraan toe. dat deze eischen hoofdzakelijk moresle waarde hebben. Zccdre Pelen aan d? drie voorwaarden heeft voldaan, kan men over andere dingen praten. Zoo lang Litauen de tien millioen dollar niet in het laadje heeft, moet men. naai de opvatting van den Litauschen pre mier. den toestand in Oost-Europa ver gelijke:-. met dijn op den Balkan on middellijk vcor het uitbreken van den wereldoorlog. De adviseerende straat. Het is droevig waar te nemen wart „de rlschen van het verkeer" met het aspect der Londensche straten hebben gedaan. En het ergste is dat het Juist die straten zijn, schaarsch in aantal, die eens Im posant en aantrekkelijk konden wor den genoemd. Er is een punt in het aan trekkelijkste deel van het West End, n.l Waterloo Place, waar in den loop van een jaar een heel bosch van palen met waarschuwingsborden is verrezen. De quantlteit der raadgevingen streeft hei doel oplettend te zijn. voorzichtigheid in acht te nemen, voorbij. Wanneer men een overdaad van advies krijgt, ver liest het veel aan waarde, zooals goud aan waarde 2»u verliezen indien het even overvloedig werd als water. Op het genoemde plein krijgt men permanente waarschuwingen en raadge vingen in roode. groene, witte en zwar te lettere. Er zijn borden rechts en links, hoog aan lantaarnpalen en laag. ge schilderd op het plaveisel. ..Please cross here" leest men er in velerlei vorm een dozijn malen. Men voelt er zich in een woud van spaken en machtige aanwij zingen in letters. Wel geteld rond ik er. op een straatgebied van misschien veer tig meter lang bij veertig meter breed twintig borden, die mil vertelden dat ik hier moest oversteken, twee borden die wij waarschuwden dat lk deze straat niet mocht inrijden, twee verzoeker, om rechts te houden, vijf instructies op het plaveisel, die een geslacht gaan kwee ken dat loopend naar de teenen staar., twee vuurroode palen van een brand- alarmtoestel en een richttngbord, dat zeide hoe ik The Mail (in dc buurt) moest bereiken. Elders is het nic. zoo erg. Maar overal waar. als in West- minster, veel vreemdelingen komen, ri niet vertrouwd zün met lokale omstan digheden en verkeersmaatregelen, vindt men dien overdaad van autoritaire voor- zorg geopenbaard in massa's borden en opschriften, die wat er tan schoonheid in de straat is grondig bederven. Vijf personen levend verbrand. Op den straatweg van Bayonnc naar Pau is een auto. waarin zich vijf per sonen bevonden omgeslagen en in brand gevlogen. Vier der inzittenden kwamen in den auto om: hun HJken zijn geheel verkoold. De vijfde persoon, wiens klce- ren «n brand waren gevlogen, wist nog uit den auto te komen, doch stierf even eens op eeniger. afstand van de pla&'s van het ongeluk. De :denti:?i'. der vijf mannen is aog niet vastgesteld. Einde van den oorlogs toestand in China? Reuter seint uit Peking: Men meent te weten, dat er een over eenkomst is gesloten tusschen de na tionalisten en Mandsjoerüe. volgens welke MandsJoerUc onderhoorlg zal zijn aan de nationalistische regccring. Aldus zou aan den oorlogstoestand een einde ziJr. gekomen. Hoe knap de Eiffeitoren gebouwd is Onder de wie dingen, die de hitt»- golf de Parljzenaars heeft leeren appre- c leeren, is ook dc groote ingenleura- kunst van den bouwer van den Eiffel- toren. Men heeft dit bouwwerk altijd om zijn hoogte en sterkte bewonderd, waar door het gevaarte bestand blijkt te zijn ook tegen de hevigste stormen. Tijdens de groote hitte merkten weten schappelijke opmerker» echter op. dat de groote toren doorboog. Hij hing maar ongeveer 12 1/2 c.M. „uit het lood" maar dat was voldoende om onder de Parijzenaars. die er van hoorden eeni ge bezorgdheid te verwokken. Thans zün zij gerustgesteld. Het overbulgen van den toren was voorzien door den ontwerper en is slechts een nieuw be wijs van de wetenschappelijke knapheid waarmee de toren is gebouwd. Het doorbuigen was het gevolg van het feit. dat. terwUJ de groote steunbal ken aan twee zonkanten heet werden en sterk uitzetten, de twee andere kanten van den toren hun normale proporties behielden. Maar dit was terdege door ingenieur Eiffel voorzien en de Parijze naars weten nu. dat hun toren niet al leen veilig is voor het geweld van den wind. maar gelift: een boom zich ook veilig plooit naar gelang van d*n stand der zon. De moord in Weenens „T ier garter?' De Tel. verneemt uit Berlijn: Dj raadselachtige moord in den „Lain- zer Tiergarten" ls wel is waar nog r.let geheel opgehelderd, maar men is er toch in geslaagd de Identiteit van het vermoorde meisje vast te stellen. Zi) blijkt Ka the MUller te heeten er. in Beieren geboren zijn terwijl zij later in Tsjechcslovakije woonachtig was. D?r. laatsten tijd was ze in een café werkzaam waar zij met eec c&auffeMg in kennis kwam, -

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11