HAARLEM'S DAGBLAD AARDAPPELEN- SCH1LMACHINE, DE JONG HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD EEN ONTWIKKELINGS- EN ONTSPANNINGSREIS (Slot.) Rome en Milaan. Naar huis. WIJ zijn te Rome. Een rijtuig brengt ons in den morgen Blaar het Forum, hetwelk mij het meest van alles aantrekt. Ik heb slechts wei nige dagen voor Rome beschikbaar, die ik wil gebruiken om een generaal over zicht te krijgen: voor de musea en de bijzonderheden kom ik 'n volgende maal wel eens terug, maar dan voor een paar maanden. Het forum de oude marktplaats, middelpunt van de stad ligt nu in een kuil, met de later bijgebouwde markten is het een groote uitgestrektheid van ruïnes; slechts enkele monumenten kun nen zich nog in betrekkelijk goeden toestand verheugen, het meerendeel werd bestolen of vernield. Ik moet me bepa len tot het noemen van slechts enkele namen: de triomphbogen van Septimus Severus, van Titus en van Constantijn, de tempelruïnen van Saturnus, Vespa- sianus, Faustina en Castor, de basiliek van Constantyn, het colosseum. Uren heb ik gedwaald tusschen de diverse ruïnen van paleizen en tempels, grootsche getuigen van vervallen rijk dom, pracht en heerlijkheid. Het is er mee als met de menschen: stof zijt gij, tot stof zult gij wederkeeren Ik ben de Santa Maria in Cosmedin. een uit ce '5e euw dagteekemnd kerk gebouw gaan zien; aan den ingang een groote marmeren schijf, een masker van Triton voorstellende. De mond. de z~g. Bocca della Verita. placht zich te sluiten volgens het bijgeloof, indien iemand die een valschen eed had af gelegd, er de hand gedwongen in stak, In het koor een antieke rood gra nieten badkuip, die als hoofdaltaar dienst doet, daar achter een witmarme ren episcopale 12e eeuwsche troon. Wie er op zitten gaat en een wensch doet, diens wensch wordt verhoord, luidt de tage. We gaan theedrinken in het „Castello dei Cacsari" met zijn Assyrische beelden, zijn schouw, marmeren tafel, zijn zalen direct onder de pannen, zijn Romeinsche veldteeken adelaar en vooral zijn oud-ijzeren kronen, die 't aardig doen in de omgeving. Voor heden laten we het er bij. Een groote bezichtigingstocht door Rome: de fontein van Trevi met een groot Neptunus beeld, de mooiste van Rome. waaraan de sage verbonden is, dat, wil men terugkeeren, men over het hoofd heen een geldstuk in de fontein moet werpen. Langs de basiliek van Constantijn, het colosseum uit welks muren, die gaten vertoonen, de bronzen versieringen zijn gestolen. In de arena loopen een aantal zwarte katten een toevallige herinnering aan de roofdieren die hier eertijds bevoch ten werden langs Nero's paleis, de kerk S. Clemente, waar 3 kerken op elkaar gebouwd zijn. de waterleiding van Nero, de stadsmuur, het Latheraan met zijn 15 marmeren beelden op het fron- tespièce. Van binnen is de inrichting uiterst kostbaar; zij maakt een groot- schen indruk. Een gotisch 14e eeuwsch hoogaltaar, het graf van Leo 13, 12 groote marmeren apostelbeelden, een mooie bronzen grafplaat. Even een kijkje genomen in de Bene dictijner Kruisgang, die uit de 13e eeuw stamt. Verder gaat de tocht. Een bron zen standbeeld van St. Francisco de As- sisi, de markt op de Piazza Victor Ema- nuele, waar onder stalletjes met para- pluies, bloemen, groenten, gevogelte, eieren etc. etc. te koop wordt geboden, de ziel van Constantijn, de St. Maria Maggiore, de rijkste kerk van Rome, de Egyptische obelisk met zijn kruis boven een ster, de opera, de Thermen van Piocletianus, de Mozesboom met 2 lig gende leeuwen alsmede de Triton-bron, de kolom van Pius 9, de Spaansche trappen, la Piazza del Popoio en de tui nen van de villa Borghese, het sinds 1870 gebouwd stadsdeel over de Tiber, een smoezelig vuile rivier, het paleis van Justitie, het graf van Hadrian us, het Vatikaansch museum, dan door de Posta Angelica tusschen de zuilenrijen door rijden we het St. Pietersplein op. We bekijken de St. Pieterskerk, de grootste kerk, heel veel marmer, veel Pauselijke graftomben, een prachtig hoofdaltaar. We gaan voorbij de tempels van For- tuna en Vesta, de Pyramide. een hei- densch kerkhof onder eeri afdak, de basiliek van San Paulo met prachtige dubbele zuilenrijen en de portretten van Pausen geschilderd in ovalen. Een prachtig gepolijst marmeren vloer diverse soorten samengesteld. Een school gaat ordelijk uit terwijl wij voorbij rij den, meesters en leerlingen brengen el kander wederkeerlg den fascisten groet. Dan komt de markthal met treinverbin dingen, de Malthezer villa waarop het Malthezer kruis der Riddersbewoners, als verste punt bereiken we dan het Ga ribaldi monument. Van hier hebben we een prachtig panorama voor ons. Aan onze voeten ligt Rome, eetijds hoofdstad van groote. onmetelijke Romeinsche. daarna van het Christelijke Rijk. toen van het Paapsche Rome, tenslotte de hoofdstad van het vereenigd Italië, gebouwd op zijn zeven heuvelen, oudheid, middel eeuwen, moderne tijd elkander opvol gend en de bewijzen van wat het een maal was en nog is. achterlatend in den vorm van uitgebreide ruïne-velden, die tot eerbiedig zwijgen stemmen, paleizen van zware ingangspoorten en traliewerk voorzien, geplaatst in een milieu, waar ze niet meer tot htm recht komen en niet meer thuis hooren. moderne wonin gen, waar geen muziek in zit, die niets specifieks Romeinsch hebben, die even goed in Haarlem zouden kunnen staan. Lang blijven we uitzien over de eeuwi ge stad die zich baadt in volle zonne- schijn. Lang zal lk blijven nadenken over hetgeen eenmaal was. Terug langs de Paulus V-bron, sa mengesteld uit fragmenten van vroeg- Vomtinsche tempels, d e zijn water uit de Apenijnen over 50 K.M afstand krijgt, langs Dante's huis, over de Ga ribaldi-brug. Een andere toer brengt ons naar het Kapitool met het prachtige ruiterstand beeld van Marcus Antonius waarop nog sporen van het vroegere verguldsel. We bezichtigen plichtsgetrouw de wolf en de adelaar, beide in kooien gehou den ter herinnering aan Rome's oor sprong en macht. We zagen voorts het ministerie van Justitie, voor Schoone Kunsten, voor Onderwijs, reden langs den Toren van Nero, onder den tunnel waar boven de tuinen van het Quirinaal zich bevinden, langs de Triton-bron en de schildpad- denbron, het wit marmeren monument van Victor Emanuel II( met al te gou den groepen en quadriga's, we consta teerden dat de Romani eigenlijk Anda- lusiërs zijn, vanwege het aan-de-lus- hangen in de steeds overvolle trams; we zagen het Tiber-eiland het centraal bu reau der Fascistische partij, en ook de eigenaardige kappen der boerenwagens uit de Campar.a Romana. Een soirée aangeboden door een be kende figuur in de Romeinsche wereld, besluit ons séjour in Rome. We ont moeten er diverse sterren die schitteren niet alleen om het uitspansel van Ita- lië's hoofdstad, doch ook elders. Eene dame, roodfluweel met snier, 3 kora- 1 n fruitmesjes in het haar; zooals zij daar afstak tegen het smaakvol behang sel en de gordijnen een ware Ter Borgh; bespeelde te onzer eere de historlsch- antieke luit en bracht achtereenvolgens oude liederen uit 1200—1600 ten gehoo- re, deels voor zang met begeleiding op de luit, deels voor luit alleen, met zorg gekozen liederen, welker oude vergulde manuscripten waren opgediept uit de nationale archieven van Italië's oude steden. Een genotvolle avond, waarvan we eerst diep in den nacht hotelwaarts keerden. De trein bracht ons naar Milaan. We komen uit ons hotel, waar we ge wekt werden door- en waar we gedejeu neerd hebben op de tonen van een echt Italiaansch orgel. We gaan naar den beroemden Dom. waar toevallig een rouwdienst voor de ziel van den een of anderen kerkmag- naat gehouden wordt. We bewonderen het fy'ne kantwerk In steen voor den koepel, de geschilderde glazen, een prachtig gesmeden ijzeren kandelaar. Dan'gaan we het Domplein over en om, teneinde het exterieur met zijn vele beelden, het gouden beeld op den koepel, zijn gesoigneerd kantbeeld houwwerk te bewonderen. Een rijtoer brengt ons naar de Jaar beurs. We rijden voorbij het Castillo, de Triomphboog voor den Vrede (1870), het rusthuis voor musici vlak bij het bron zen standbeeld van Verdi, voorbij den Jardin Publico, het openbaar p; waarin een soort dierentuin. Een rit door nachtelijk, geïllumineerd Milaan deftige, rustig aandoende il luminatie, in hoofdzaak langs ramen, kozijnen en balcons besluit den dag, onze laatste in Milaan. De rit van Milaan tot in de onmid dellijke nabijheid van Como leverde niets bijzonders op; vlak bij Como wordt het echter anders: met recht schitterend vooral vtk Maroggio waar men geniet van het uitzicht op het meer. De trein rijdt over den midden in het meer gelegden dam, over een kleine brug, de Mont Brc en de Mont Generosa beheerschen te zamen met de San Sal- vator, die Lugano alsnog voor onze blik ken verbergt, het panorama. Aan het eind van het meer door een buiging van de lijn komt Lugano te voorschijn: mijn vrouw wijst mij alle van ouds bekende plekken en plekjes. Het machtige Zwit- sersche berglandschap, de door den re gen van de laatste dagen gezwollen beekjes, de van de berghellingen hup pelende. springende, vallende en brui sende bergstroompjes. Bellinzona, de treinen naar Locarno afgaan. Dan storten wij ons in der aarde ingewand: de St. Gothardt. Bij Göschenen een door de zon bestraald sneeuwlandschap, dat hoe verder wij komen al triester en triester wordt door het schuil gaan van de zon. Fluëlen, waar de booten naar Luzem over het reeds koppen toonende Vlerwaldstattermeer afgaan Dan voor bij Brunnen, Schwyz. Stein, Arth-Gol- dau, tenslotte Luzern. met Rigi en Pila- tus. In Luzern zullen wij overnachten, doch het is er koud en guur en het re gent. Gelukkig geeft de volgende och tend ons, bij een met sneeuw bedekte stad, tenminste een zonnetje, dat ons in staat stelt de Kapelbrücke en de Spreuerbrücke met hunne oude drie hoekige schilderstukken in oogenschouw te nemen, alsmede het Löwendenkmal en de Gletschergarten. Vooral de laatste met het bybehoo- rend museum, dat al mogen ze voor mij dan ook niets nieuws bevatten, toch al tijd interessant is en blijft en een be zoek ten volle waard. We zitten in den trein van Bazel naar Wiesbaden, waar we den nacht ouder gewoonte in de .,4 Jahreszeiten" door brengen. in den trein van Wiesbaden naar Amsterdam; we gaan terug naar onze nederige stulp Op de grens van zand en veen Onderweg rekenen we uit. dat we doo^ werelddeelen en 12 landen gereisd hebben, dat we ons daartoe bediend hebben van treinen, auto's, scheper bootjes, kameelen, ezels, dat we diverse zeeën bevaren hebben, een niet bij te houden aantal malen onze passen heb ben moeten vertoonen. De auto rijdt voor, ondanks het ver gevorderd uur een stel lachende kinder - snulten, een niet te overziene stapel correspondentie tijdens mijn afwezig heid binnengekomen en bovenop als welkom thuis... mijn belastingbiljet. TH. DE ONDERGANG VAN DE „ITALIA". Artikelen over den tocht door Mussolini verboden EEN TREFFEND WEERZIEN. Officieel wordt gemeld, dat de Russi sche ijsbreker „Krassln" te Kingsbay is aangekomen en daar de overlevenden der „Itaiia'-expedltie aan de „Citta dï Milano" heeft overgedragen. De toe stand van majoor Mariano is belangrijk verbeterd, alhoewel hij wegens zijn be vroren rechtervoet nog een operatie moet ondergaan. Nadat Mussolini heeft bepaald, dat de geredden van het luchtschip ..Italia" zoo spoedig mogelijk naar Italië moeten te rugkeeren en dat zij geen mededeelingen omtrent hun ervaringen mogen doen. heeft de Duce verder gelast, dat in öe bladen geen artikelen over den tocht mogen verschijnen. Vooral het blad „Iin. pero", dat, zooals bekend een heftige campagne tegen de Fransche pers heeft geopend met zelfs een uitdaging tot een duel aan de redactie van de Matin", woidt hierdoor getroffen. Donderdag avond verscheen het blad met een halve voorpagina vol met advertenties van vulpenhouders, e.d., terwijl op deze plaats waarschijnlijk eerst artikelen over de .Jtalla", gericht tegen de Fransche pers hebben gestaan. Voorts wordt uit Moskou vernomen, dat de ijsbreker „Malygln" die zich op zoek naar Amundsen bevindt, in de Sto refjord op niet te passeeren ijsmassa's is gestooten, die tot 3 M. dik waren. Tot dusverre hebben de nasporinge.i nog geen succes opgeleverd. Het. schip begeeft zich thans naar Archangel, daar zijn ko- ienvoorraden uitgeput z(jn. Nobile's onderneming particulier. Een verslaggever van „Dagblaöet" heeft een onderhoud gehad met den Ita- liaanschen gezant, graaf Senni, die c.a. mededeelde dat Nobile en de overige ge redde leden der „Italla"-bemanning zich allereerst vla Narvik naar Stockholm zullen begeven. Vandaar zullen zij door Midden-Europa naar Italië reizen. Op de vraag van den verslaggever, of ten aanzien der expeditie een enquête zal worden ingesteld, zeide de gezant dit niet te weten, doch het waarschijn lijk te achten, dat men van Nobile de opstelling van een gedetailleerd rapport zal eischen. De verslaggever vroeg vervolgens of Italië een juridische instantie voor de behandeling van dergelijke rampen be zit, waarop het antwoord van den ge zant luidde: „Wij hebben daarvoor geen speciale rechtbank, maar natuurlijk be staan er bij ons wetsartikelen betreffen de alle rampen, ook aangaande rampen die tijdens een luchtreis voorkomen. De interviewer merkte op, dat op Mussolini critiek is uitgeoefend, wegens zijn betrekkingen tot de expeditie, waar op het antwoord luidde: „Dat is een misverstand. De expeditie draagt een volstrekt particulier karakter. De onder neming gaat van de stad Milaan uit en het benoodigde geld is door een collecte bijeengebracht. Mussolini lieeft nooit, zooals beweerd werd, last gegeven op 14 Mei een Italiaansche vlag op de Pool te laten neervallen, evenmin als hy ooit opdracht tot het uitvoeren der expeditie heeft verstrekt. Dergelijke beweringen zijn nonsens. Ontroerende tooneelen op Citta di Milano. De „Krassin" heeft Donderdagmorgen 7 uur in Kingsbay het anker neergewor pen. Eenige kleine booten voeren onmid dellijk naar den Russischen ijsbreker. Kapitein Romagna begaf zich allereerst aan boord. Het schip was voor deze ge legenheid met vlaggen versierd en van de masten wapperde de roode vlag met hamer en sikkel. Behalve kapitein Romagna werd nie mand aan boord van de „Krassin" toe gelaten. Een uur verliep, voordat een groote stoombarkas naar het schip kwam varen. De bemahning begon opgewonden te roepen: .Dat is Viglieri. dat is Trojani", dooh daar zij alle in hun zware bont jassen gehuld waren, was het moeilijk op grooten afstand uit te maken, wie zij waren. Toen de naam van professor Be- hounek werd geroepen, brak de zuster van dezen dapperen Cechoslovaakschen geleerde in snikken uit. Zij was niet de eenige persoon op het dek van de „Kras sin" die schreidde. Verscheidene an dere kameraden huilden als kinderen, ieder was zichtbaar bewogen. Ceccioni, die enkele weken geleden door journalis ten met veel verbeeldingskracht dood was gewaand, stond voorop in de bar- n een groet toe. Enkele minuten later, toen de barkas aan onze valreep stopte, uitten wij allen een kreet van vreugde bij het terugzien van onze verloren kameraden en velen aan boord klapten in de handen. Een lang stilzwijgen volgde, verbroken door een scherp commando van kapitein Romagna. De eerste, die aan beerd kwam. was Ceccioni. die op krukken liep en de door eenige matrozen aan geboden hulp krachtig weigerde. Aan dek wachtte generaal Nobile, die ver- schikkelijk bleek zag en zeer ziek was zyn komst met brandende oogen af. Zoo dra Ceccioni verscheen, nam de generaal zijn krukken op en ging zijn kameraad tegemoet. De beide mannen omhelsden elkaar, waarbij zij hun krukken lieten vallen, en tweehonderd mannen waren zwijgend getuige van dit ontroerende tooneel. Nobile klopte zijn kameraad met de reusachtige gestalte op den schouder. Viglieri volgde op Ceccioni. Hij is een lange, zeer magere jonge man, die er uiterst vermoeid uitzag. Hij ging naar den stoel, waarin generaal Nobile zich weer had neergezet, en stond in de hou ding. voordat hij den generaal de hand drukte. Daarna ging hij rond en be groette hij de meeste leden der beman ning met handdrukken, terwijl al dien tijd het ademloos stilzwijgen niet ver broken werd. Behcunek. de Cechoslovaaksche pro fessor, kwam daarna aan boord. Met zijn harteltfken glimlach begroette hij allen tegelijk, terwijl hij in zijn volkomen correct Italiaansch zeide: ..Hier ben ik terug van mijn vacantie!" Niettemin lachte ook nu nog niemand. Hjj drukte Ncbi'.e en alle aanwezigen de handen. Plotseling wierp zijn zuster zich luid snikkend ir. zijn armen Behounek leidde 1 haar naar beneden en trachtte haar met hartelijke, gefluisterde woorden te kal- meeren. AV.c overlevenden waren than* omringd door een groep van vrienden i Tenslotte kwam Blagi aan dek. dis zeer bleek en vermagerd was. Hij kuste generaal Nobile zonder een woord te zeggen, keek rond met oogen vol naïeve verwondering en bleef zwijgend achter den zwaargebouwden Ceccioni staan. Luitenant Zappi, die hem volgde, was de magerste van alle overlevenden zyn oude vrienden op de ..Citta di Milano" zeggen, dat hij bijna onherkenbaar is geworden. Op zyn gezicht hebben honger en ontberingen onuitwischbare trekken achtergelaten. Professor Trcjani droeg Russische kleeren en een lederen jas met een mes. dat aan zijn gordel hing. Op de lapel van zijn jas droeg hij het insigne van de Russische vliegers. De Russische matrozen hebben den overlevenden de grootst mogelijke harte lijkheid bewezen. COMMANDANT HOWARD NAAR DENEMARKEN. Commandant Howard die vele jaren de leiding van het Leger des Heils in Nederland heeft gehad, is benoemd tot commandant van het Leger des Helis in Denemarken. Voor hun ver trek naar Kopenhagen zuilen de heer en mevrouw Howard op Woensdag 5 September van hun Nederiandsche vrienden afscheid nemen in een bijeen komst in het Concertgebouw te Am sterdam. Tot commandant van het Leeer des Heils in Nederland is benoemd Kolonel Bouwe Vlas. geboren te Heeg (Fries land). De heer Vlas. die vroeger als chef-secretaris in Nederland werkzaam was. is thans internationaal-secrctaris voor Europa aan het hoofdkwartier te Lenden. Commandant en mevrouw Vlas worden ongeveer midden September in Nederland verwacht. DIDOLER. OPENLUCHTSPEL BERGEN. TE Op 14 Augustus wordt te Eergen N.H.) onder de auspiciën van Vreem delingenverkeer een openluchtspel van Ds. Spelberg en Frans Huysmans in het openluchttheater opgevoerd door een drietal tooneelvereer.igingen en me: Kommer Klein in dc hoofdrol. Het is een modern spel. genaamd „Dl- doler" (de dwaler) en het is een mo derne verbeelding van wat in alle tijden in het menschelijke leven drijfveer is geweest om waarachtig te kunnen le ven. Didoler dwaalt door het leven, er komt een revolutie, maar eerst komt de verlossing als de mensoh rich bewust wordt van het Eeuwige Voor dit spel wordt een groot po dium gebouwd, op drie lichttorens wer den zoeklichten opgesteld, de nieuwst: tooneeltechniek wordt toegepast, zoo zal o.a. een underground in de ver- keersscène voorkomen. e V. V. V. V. laat op het terrein een 2400 zitplaatsen aanbrengen en stelt van heden af aan haar eigen Informa tie-bureau te Bergen reeds de gelegen heid open om toegangsbewijzen aan te vragen, terwijl 's avonds na afloop extra trams naar Alkmaar zullen rijden. TOONKUNST. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen van de Kon. Ned. Toonkunste- naars-vereeniging, slaagde voor het the oretisch examen mejuffrouw Nett.e Wy- nands. leerlinge van de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Haarlem, uit de klasse van den heer Liirsen. HET JUBILEE MVAN DS. D. DRIJVER In ons verslag van de huldiging van ds. D. Drijver werd de heer H. M. E. van Dobben genoemd als voorzitter van den Kerkeraad. Zooals men zal be grepen hebben was de heer van Dobben dit tijdelijk, bij ontstentenis van ds. Drijver, die natuurlijk in gewone omstandigheden voorzitter is. De heer Van Dobben is waarnemend voorzitter van den Kerkeraad. voorzit ter van het Ooilege van Ouderlingen, en van het College van Regenten en Regentessen xan het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis en van de stichting „Rustoord". Tevens was hy voorzitter van de Regelingscommissie uil den Ker keraad. Ook 's middags zijn nog tallooze bloemstukken gebracht, er was een tafel vol, gezonden door verschillende cor poraties en instellingen. Er was een „Welkomstlied" gecomponeerd op de wijze van Gezang 3 van den Ouden Bundel, hetgeen den Jubilaris als eerste huldiging is toegezongen. BOUWTERREN. B. en W stellen voor aan W. F. van Leeuwen en H H. J Wolzak te Am sterdam 529 M2. grond aan de van de Kempstraat te verkoopen tegen f 15 per M2om daarop vier woonhuizen te bouwen. WEENSCKE BRIEF Weenen tien jaar hoofdstad van een republiek. En toch residentie van een regeerend vorst. Liechten stein, een speelgoed-landje. Een kroonprins van tachtig en een a.s. monarch van twee en twintig jaar. MARKTNIEÜWS. BEVERWIJK Op de op 20 Juli alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht Postelein per ben 20—30 ct. Andijvie 100 str. 24. Wortelen 100 bos 12—15. Komkommers per 100 f 2—4. Aardappelen klei p. KG. 57 $t Idem zand per KG. 3 ct. Peulen per kilo 16—26 ct. Doppers per kilo 18—20 ct. CapuciJners per Kilo 1628 ct. R3spers per KG. 24CO ct. Tulribocnen per KG. 36 ct. Suijboonen per KG. 56--62 ct. Heirtnboonen per KG. 5560 ct. Ror-tie kool per 100 14. Elcemkool per 100 1525. Uien per bos 2 ct. Sla per i00 krop 2. Rabarber oer 10'J bos 813. Selderie per bos 8J ct. Aardbeien per KG 5057 ci. Frambozen j:er KG. 5060 ct. Bossen pe Ki'o 3240 ct. Idem zw.. per slof 1.10. Kruisbessen per slof 0.851.10. Druiven per kilo 1.20. Weenen, Juli. j Sedert bijna tien jaren in Novem ber viert men d:t herinneringsfeest is Oostenrijk een republiek en is Weenen de voormalige beroemde keizerstad niets dan de hoofdstad van dit monarch- looze kleine land. Het keizerlijke Habs- burgsche hof is verdwenen en de laatste OostenrUk-Hongaarsche keizer is ver weg. op het eiland Madeira, in balling schap gestorven. Aan hef hoofd van het tegenwoordige Oostenrijk staat eer. president en in het parlement kampen de socialisten en de burgerlijke partijen voortdurend om de macht. De adel. die tien jaar geleden nog grooten invloed bezat, heeft in het geheel mets meer in te brengen en heeft zich ook. voor zoover hij daartoe het geldelijke ver mogen bezat, geheel uit het openbare leven teruggetrokken. En toch resideert te Weenen nog een regeerende vorst, wiens landje echter niet grooter is dan een speldeknop op de landkaart van Europa. Het is de oude. grijze vorst van Liechtenstein, de acht en tachtig-Jarige vorst Johann II. die te Weenen vlak achter het beroemde Burgtheater zijn eigen paleis bewoont. Dit hooge. donkere gebouw werd tegen het einde van de zeventiende eeuw op gericht en toen het in 1705 gereed was. trok vorst Johan Adam van Liechten stein erin. De tegenwoordige bewoner van het pa leis is. zooals ik reeds gezegd heb. de regeerende vorst Johan II. Tezamen met hem bewoont een andere oude meneer het paleis, zijn enkele Jaren jongere broeder Franz, die vroeger gezant van Oostenrijk-Hongarije aan het hof van den Czaar te St. Petersburg is gewees*. De beide oude heeren leven erg stli en teruggetrokken en men ziet hen bijna nergens in het publiek verschijnen. Vaak zijn zij op reis, daar zij tal van heer lijke kasteelen en oude burchten bezit ten, en wanneer zij uitstedig zijn kun nen vreemden hun paleis bezichtigen Men kan dan de heerlijk ingerichte feestzalen bewonderen, in welke haast ieder kunstvoorwerp een historische be- ieekenls heeft en men kan ook de naar onze begrippen eenigszins ouderwets in gerichte kamers zien. waarin de twee oude heeren tijdens hun verblijf te Weenen wonen. Deze week vierde vorst Johan TT zijn zeven tig-jarige regeeringsjublleum. Zeventig jange jaren heeft hij aan het hoofd gestaan van het kleine vorsten dommetje Liechtenstein, dat tusschen Oostenrijk en Zwitserland ligt en dat in het geheel slechts 159 vierkante Kilo meter groot, is en 11.100 inwoners telt. De hoofdplaats van het lllliput-landje is Vaduz, dat 1.200 zielen telt. Vorst Johan H is de gefukkigste monarch van heel Europa: hij heeft geen al te druk kende regeeringszorgen. een groot ge deelte van de ambtelijke bezigheden heeft Zwitserland op zich genomen, welk land een tolunie met Liechtenstein heeft gesloten. In het landje komen geen politieke oneenieheden voor, men wee; er niet, wat communisme is, men kent er geen heftige politieke kamper, er. geen ernstige regeeringscrlstssen. Alles gaat geleidelijk zyn gangetje, cr menschen lever, kalm en tevreden en bekommeren zich weinig om de groote buttenland- sche politiek. De groote stormen van de laatste tien. veertien Jaar zijn or.se- merkt aar. de Liechtrnstciners voorbij gegaan. De éénige kwestie, die de bewoners van het speelgced-landje ln de laatste jaren bezig hield, is de vraag der troon opvolging. Vorst Johan II is ongehuwd en wanneer hy nu komt te sterven en by een man die acht en tachtig Jaar oud is, kan men verwachten, dat di: binnen niet al te langen tijd het geval zal zijn! wie zal hem dan opvolgen? Tot nu toe was eigenlijk des vorsten broeder Franz de aangewezen persoon daartoe, doch dar drzo „kroonprins" ook al om en nabij tachtig is. heeft men thans in een familieraad andere be palingen getroffen. Na prins Franz. die eveneens vrijgezel is, zou prins Alois aan de beurt komen, die in 1903 me: een Habsburgsche aarts hertogin, Elisabeth, een zuster van den in 1914 te Serajewo vermoorden Frans Ferdinand, is gehuwd. Doch deze prins Alois is ook al geen jonge Jongen meer, want hij werd in 1869 geboren en is dus thans 59 Jaar. Nu heeft men in den vorsteüjken familieraad besloten, dat noch Franz.-noch Alois den thans regeerenden vorst zullen opvolgen, doch dat ce oudste zoon van prins A'.cis en de Habsburgsche aartshertogin, de Jonge prins Franz Jozef, die ln 1906 werd ge boren. onmiddellijk op den troon zal komen te zitten. Deze zal dan binnen afzienbaren tUd wel de allerjong?te re geer ende monarch in Eurcpa zijn. Dat wil zeggen: de allerjongste zelfstandig regeerende heerscher. want de tegen woordige koning van Roemenië is eerst zes Jaar oud. De familie Liechtenstein is ongeloof lijk rijk en bezit uitgestrekte landerijen en wouden in Tsjecho Slowakije en in Oostenrijk, met tal van kasurien. Te Weenen resideert de reg-erende verst steeds in het zoogenaamde majoraats huis. het paleis in de blnnrr.^tnd. In dit paleis hebben ook enkele ambtenaren van het bestuur van het kleine vorsten dommetje hun bureaux. Behalve dit hoofd palels bezit de vors: r.og twee andere paleizen te Weenen en ook de reusachtige fidel comis-bibliotheek b:- vindt zich hier. De Llochter.stclns heb ben steeds een belangrijke rol in de ge schiedenis van het Oostenryk-Hongaar- sche rijk gespeeld. Zy waren namelijk niet aan hun eigen kleine onafhanke lijke landje gebonden, doch konden c:k als generaals in het Oostenrijk-v.e leger dienen en waren Kgelijkertijd erfelijke leden van het Oostenryksche ..Herrenhaus", de Oc tcnrijksche Eer.-'.e Kamer. Bij het uitbreken van den wereld oorlog maakten vorst Johan II, prins Franz, prins Alois en prins Heinrlch von und zu Liechtenstein alle vier deel uit van dit voorname lichaam. W. M. BEKAAR. ADMINISTRATIE DER POSTERIJEN KANTOOR HAARLEM. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft van de maand Juli 1928. Blnnenlandsche brieven Mad. G. Bergsma. Amsterdam, Cor Bakker. Sloten, R Breukman. den Haag Mevr. Braber, Haarl.houtpark: v. Dtjk Amsterdam; Mevr. Detma. Haarlem Mevr. Dümm Haarlem. Mevr. Everarda Haarlem: Mej. M. Geluk Amsterdam. H. W. Gromser. Amsterdam, Heselaar Amsterdam, Mej. Gerrie Harskamp Utrecht: idem idem. Mevr. Hirsch Haarlem-Noord. S. Kleerekoper Amster dam. W. A M. Kor Ink, Hilligersberg: Mevr. W. van de Kasteele Oosterbeek laag: Chef firma Littel, Haarlem: Mevr. Linsen. Haarlem: J. J. van Nim- wegen. Haarlem: Redactie de Zeeman Rotterdam: Mevr. Scheffer Overveen; Mevr. Schuilenburg Haarlem: Jopie de Vries, Amsterdam: Mej. M. van Valken burg. Velp; P. de Wolf. Haarlem; Mevr. van Zomeren, Haarlem. Blnnenlandsche briefkaarten. Fam. B J Ameling. Amsterdam: A G. S. Bonnen Groningen. Mevr. van DijkKeunen, Helmond: Frl. Grctel Diehl. Amsterdam: Mevr. Di!. Amsterdam A. Griep, den Haag: Henry Zand- vcort; J. Hut. Amsterdam: Wed. O. La- gerwaardt. Hilversum; N. la Court. Am sterdam: Fam. A. de Rijber, Gorlnchem. Fam. Rijkenbcer. Amsterdam: P. Slo- ter. Gorlnchem; Willie Scholten, Am sterdam: Mej. Schouten J. Vrijer, Kook a. J. Zaan; J. de Wilde, Amsterdam Buitenlandsche brieven. Daniël Dudas Mons. Porto Portugal; James Golsteijn. Mllwsukee Wis; T. M de Groot. Curagao: Joh. de Laat. Ham burg: Singr. L. L. Mulder, Val d: Aosta. Italië: Fam C». Oertel. Berlin. Overmanr.—Tjeenk Willink. Wien; Monsieur P. Raëskln. Monaco Mcnt° Carlo; Mad. E. Vasler. Saint Malo; Mr. J. A. Wilkens. Innsbrlick. Bultenlandsche briefkaarten. Foclc vor. Bruckcn. Nürnberg; Mr. J Campbell. Schenectady; Daniel Dudas Mor.s Portugal; Heer en mevr. G3nt- vcort. Luxemburg: Anna Jö:tcr.. Deut5Chla::d. Dr. J. Jakobori Asch. Wien I. Gustav K3nnapin. Dcutschland. 3 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht cm het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarhcid kunnen worden teruggezonden. Voorts ls het gewenscht alle per post ;c verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam cn huisnummer te voorzien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 cent* per regel. OOK VOOR WORTELTJES. ENZ. SCHILT DUN, SPAART TJJD KEUKENGEREI GR. HOUTSTRAAT 82-84 ZWEMMEN IN ZEE. EEN WAARSCHUWING. Geachte Redactie. Mag ik vermelding van 't volgende verzoeken? „Wcest voorzichtig bU het baden en zwemmen" Hoewel reeds menigmaal op de ge varen by het baden cn zwemmen werd gewezen, lijkt het my toch wel dienstig nog eens een waarschuwend woord te laten hcoren. Het viel my tydens dc buitengewone drukte van 1.1. Zondag, toen duizenden in dc zee verkoeling zochten, op, dat onder deze greote schare er zoovolen waren die niet kenden zwemmen en zich dlkwyis onbewust aan gevaar blootstel den. Nu zou ik we! vele kolommen kunnen vullen me: aanwUz;r.gen. opmerkingen en raadgevingen: doch ik wil de gast- vryheid van de redactie niet misbruiken en daarnaast mU niet ontveinzen dat hoe uitgebreider de waarschuwing, hoc geringer het resultaat veelal ls. Ik wil my daarom slechts beperken tot een enkelen raad: Kunt gy niet zwemmen, zyt gU on bekend rr.ct de zee cn baadt gy zor.der gebruik te maken van een br.d.nrich- ting en zonder toezicht: „Ga dan nooit dieper dan tot aan uw middc! in zee. Gaat gij dfeper dan stelt gU u aan verdrinkingsgevaar bloot!" Mett myn beleefden dank voor do opneming. Hoogachtend. Uw dw., VAN ALPHEN. Burgemeeeter vee Zandvocrt,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13