HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 JULI 1928 STADSNIEUWS DE KEURINGSDIENST. JAARVERSLAG OVER 1927. Aan het verslag van den Keurings dienst van Waren voor het gebied Haar lem over het dienstjaar 1927 ontleenen wU: Het vroeger genomen besluit tot ves tiging van den dienst in het gebouw van dc Gem. Duinwaterleiding, Spaarne no. 58. kwam niet tot uitvoering, door dat dit gebouw ongeschikt bleek. Omtrent uitvoering van het besluit tot veiitiging van een definitief gebouw werd niets vernomen. De verdeeling van den dienst over twee gebouwen leverde voortdurend be zwaren op, terwijl de gebouwen zelf hoogst onvoldoende waren. Bleven de werkzaamheden in groote trekken dezelfde, toch werden op be paalde punten hierin veranderingen aan gebracht of kan althans gezegd worden, dat het werk zich langzamerhand in een eenigszins andere richting beweegt. Zoo blijkt b.v. dat geleidelijk door de win keliers de hygiëne en de zorg voor de door hen verkochte waren meer in acht genomen wordt, hetgeen zich o.a. open baart in een vermindering van het aan tal partUen waren, welk per Jaar wor den afgekeurd wegens ondeugdelijkheid, in het bijzonder door bederf ontstaan. Hierdoor zal de tijd besteed aan con trole op winkeliers, die in dit opzicht veel medewerking toonen, verminderd kunnen worden en ten goede komen aan controle on meer hygiënische bereiding van eet- en drinkwaren, welke van zeer veel belang is en nog jaren veel zorg zal vragen. De controle op hygiënische melkwin- ning vraagt steeds meer belangstelling, terwijl daarentegen, al zal het opspo ren van inelkvervalschingen wol steeds noodig blijven, het aantal knoeierijen met melk, door de werking van den Keu ringsdienst sterk is verminderd. Ook wat het rnderzoek der verschil lende waren betreft, verplaatst zich de controle, zoowel wat den aard van het artikel als wat de plaats van monstering betreft, naar de omstand.gheden. Dan weer blijkt dat dit artikel niet normaal van samenstelling is, waardoor vermoe den van vervalsching rijst, dan weer blijkt, 1al een ander artikel onder een misleidenden na_n\ wordt verkocht. Zijn thans de oorlogsartikelen vrijwel uit den handel, dit sluit niet In, dat thans slechts waren van goede samenstelling en on der Juiste benaming in den handel wor den gebracht. De concurrentie brengt er steeds weer handelaren en fabrikanten tce, waren te verhandelen of vervaardigen, welke den toets der critiek nifet kunnen door staan. Te betreuren valt, dat de Waren wet zich op het standpunt stelt, dat er alleen naar gestreeft moet worden.dat aan het publiek hier te lande, geen on deugdelijke waren verkocht worden en dat de export van ondeugdelijke artike len vrU is. Niet alcen toch, kan het niet als eerlijk wor den aangemerkt, waren welke min of meer vervalscht zijn of in ondcugdelij- ken staat verkeeren, naar het buiten land te zenden, maar bovendien, en hier spreekt het eigenbelang der goedwillen de handelaren mee. dre gt het Hollar.d- sclie product een slechten naam te krij gen. zooals zich b.v. reeds met boter en haring heeft voorgedaan. Ook al zijn niet alle hier geldende eischen tevens voor export te handhaven, dan is toch prin cipieel oenlge controle op de export ge- wenscht. Het aantal inwoners van het gebied steeg dit jaar Lot ruim 300.000. In het verslagjaar werden de volgende werkzaamheden verricht: 1. Bezocht werden 192 markten. 1415 bakkerijen en 14479 winkels, fabrieken, veehouders, enz., dat is in totaal 16086 inspecties. 2. Ter onderzoek werden medegeno men 13217 monsters, waaronder 10744 van verschillende melksoorten. 3. Bovendien werden onderzocht 45 monsters naar aanleiding van een klacht, 135 bijzondere monsters (welke tegen betaling onderzocht werden) en 43 controle-monsters, zoodat het totaal aantal monsters 13440 bedroeg. 4. Afgekeurd werden na onderzoek ter plaatse of op het laboratorium 831 par tijen van verschillende waren. 5. Gegeven werden 1300 waarschuwin gen, terwijl 170 processen-verba al wer den opgemaakt. EEN KT ACHT OVER DEN EX-KEIZER. HET „GERDESSEXFEEST". Donderdagmorgen kwart over acht trokken de mannen en vrouwen van het Stads- Armen, en Ziekenhuis naar het Gooi in twee groote autocars, om hun Jaarlijksch uitstapje te maken. Hoeveel moet het vooral op dezen dag tot de blijdschap der oudjes bijgedragen hebben, dat zy thans gekleed gaan in burgerkleeding. De stemming zat er dan ook al dagen in. en daar het weer uit stekend was beloofde alles, dat het een heerlijke rit zou worden. De oudjes juichten en zongen, alsof er een troep jonge kinderen langs den weg trok, naar Amsterdam en verder het Gooi tegemoet, Muiden door. Wat hebben ze genoten, bij die bloemen, die prachtige villa's, die mooie lanen. Ze kwamen niet uit gekeken, en wezen het elkaar telkens weer als ze iets moois zagen. Van Kaar den ging het o\-er Bussum en 's-Gra- veland naar het Diergaardepark, waar de koffie gebruikt werd. En dat er nog wel jong bloed in sommigen zat bewe zen ze al weer, door den draaimolen, den schommel en de wip naar hartelust te gebruiken. Van de uitspanning werd de tocht voortgezet over Loosdrecht naar Hilversum. Bij de Loosdrechtsche plas sen ging menig oud-schippershart open. Maar rijden is wel net zoo fijn ais va ren en lustig klonk het ..Varen. varen, gevolgd door Rijden, rijden in een wa gentje", allemaal heel toepasselijk. In Groot Kievitsdal werd het middagmaal gebruikt. En of ze het zich lieten sma ken Van de mooi gedekte tafels verdwe nen de snijboontjes en worteltje naar de grage monden, en ook de pudding vond zUn weg wel. Na de thee mot koek. werd verder gereden, steeo's onder het zingen van de onvermoeide tochtgenooten. Over Soestdjik. Inngs het pa^is van de Ko ningin-Moeder. langs den Naald naar Ba ara, en verder naar Eemnes. Dan over Laren. Blaricum, Huizen door 't Bosch van Bredius weer naar Laren, en door het Spandcrswcud op huis aan. In de wagens zongen ze: ,,'t Is mooi geweest", cn „Wie zal dat betalen". Half negen rolden de auto's voor de poort. De jeugdige oudjes hadden gelijk, het w&s mooi geweest, en ze zouden den volgenden dag er nog wel eens over na- babbelen. Ze gingen nu naar bed. En wat betreft dat betalen: Wie t heeft be taald heeft een goed werk gedaan, een woord van dank is zeker op zijn plaats. Maar ook dank aan den Directeur den heer S. Glastra, met zijn staf. die dat alles heeft omgezet in een hoogst ge- noegelijken dag. DE INTERLOCALE TELEFOON DIENST. Amsterdam neemt voor Haarlem waar. Het Z2l velen gebruikers van den lo calen telefoongids opgevallen zijn. dat achter 'net nummer, dat voor interlocale gesprekken na den gewonen kantoortijd aangevraagd moet worden. 15260, tus- schen haakjes vermeld is: Kantoor Am sterdam. De abonnés worden dus van Haarlem uit direct verbonden met de telefonisten in Amsterdam. Wij vroegen den directeur van het telegraaf- en te lefoonkantoor alhier of dit een nieuwe bezuinigingsmaatregel is. Deze zette ons uiteen, dat het hier geen nieuwen maat regel betreft, maar Iets dat reeds lang te Haarlem bestaat. Aangezien het kan toor Amsterdam den dienst 's avonds en 's Zondags voor Haarlem waarneemt, behoeven hier cp die tijden geen telefo nisten voor interlocal verkeer te zijn. Dat is dus zeker een bezuiniging, al is het geen nieuwe. De telefonisten in Amsterdam zijn met vijf of zes lijnen direct met Haarlem verbonden, en kunnen met een kiesschyf direct het nummer van den aanvrager in Haarlem kiezen, indien de aange vraagde verbinding met een andere plaats in Nederland, of in het buiten land er is. De vermelding Kantoor Am sterdam is nu in het boekje opgenomen ter verduidelijking voor de abonnés. In kleine plaatsen op het platteland verbindt men in de siuitngsuren ook wel een aantal abonnés direct dcor met de hoofdplaatsen. EXAMEN HOOFDAKTE TE HAARLEM. 20 Juli 1928. Geëxamineerd 8 vr. can didates Geslaagd de dames: J. Gerhard. Amsterdam; A. Korvinus, Haarlem; S. M. G. Obbema. Uitgeest; C. Ruijterman, Hauwert; M. C. A. Tool. Alkmaar. DE EXTRA TOELAGEN IN VERBAND MET DE ANNEXATIE. Het adres van de ambtenaren'organisaties aan B. en W VRAGEN VAN HET RAADSLID JOOSTEN. HIJ BEMOEIT ZICH MET POLITIEK. De heer Friedrlch Walter, gevol machtigd vertegenwoordiger van het „Republikeinsche Klachtenbureau" te Berlijn, tijdelijk vertoevend te Noord- wijk aan Zee, heeft, naar het Vad. verneemt, een brief gericht tot onzen minister (van Binnenlandsche Zaken?) waarin hij als „Europeeër, Duitsch repu blikein en pacifist", de aandacht vestigt op een telegrambr'.ef van den gewezen Duitschen keizer te Doorn. d.d. 9 Juli naar Duitschland gezonden. Daarin dankte de gewezen Duitsche keizer als „Wilhelm I. R." de vereeni ging Kaiser Wilhelm voor den hulde groet, hem gezonden bij de wijding van het vaandel en hij voegde er aan toe, met trots en dankbaarheid zich zijn Kon. Beiersch zesde infanterie-regiment te herinneren. Hij hield zich verzekerd dat de opofferende strijdgeest, die zijn regiment in oorlogstijd had bezield, ook verder onderhouden zou worden en tot uiting komen zou, als het er op aan kwam het Duitsche vaderland te be vrijden en weder op te richten onder zijn keizer en de erfelijke vorsten. Schrijver vindt, dat de gewezen Duitsche keizer door zich aldus met politiek bezig te houden, en daarbij het gastrecht van Nederland schromelijk te misbruiken, niet alleen Duitschland doch ook heel Europa verontrust. MARISCHKA IN HET ONGELIJK. HIJ MOET f 200.BETALEN, DOCH GAAT IN HOOGER BEROEP. Onder groote belangstelling, deed gis terenmorgen de Vacantiekamer der Haagsche rechtbank uitspraak in de civiele zaak van den revuedirecteur Marischka contra „De Residentiebode". Marischka had zooals men weet, het R. K. Dagblad laten dagvaarden ter zake van beleecliging en aantasting van eer en goeden naam, omdat dit blad over de revue geschreven had als van „Weensch vuil". De rechtbank ontzegde aan eischer i.e. Marischka, de primaire vordering van beleediging, op grond, dat aan ge daagde als dagblad niet het recht mag worden ontzegd vertooningen als be doelde als vuil te kenmerken, als zij haar vuil acht, al had, naar de recht bank meende, dit ook gematigder ge zegd kunnen worden. Uit de ten laste gelegde uitdrukking, verklaarde de rechtbank verder geen opzettelijke aan tasting van eer en goeden naam van den leider der revue te zien. Derhalve kan hier de subsidiaire vordering., een on rechtmatige daad, naar 't oordeel dei- rechtbank niet volgen. Eischer werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde f200. Naar de Tel. verneemt zal de heer1 Marischka ln hooger beroep gaan. Door de besturen van dc afdeelingen Haarlem van het Nationaal verbond van gemeenteambtenaren, van den Alg. Ned. Christ. Ambtenarenbond, van den Al?. R.K. Ambtenarenvereeniging en van de Alg. vereeniging van gemeente ambtenaren is het volgende adres aan B. en W. gezonden: „De ondergeteekende organisaties, ver tegenwoordigd in de Centrale Commissie van Overleg voor Ambtenaarszaken, hebben de eer u mede te deelen, dat te harer kennis is gekomen, dat aan de afdeelingschefs ter gemeente-secretarie in verband met de werkzaamheden ten gevolge van de grenswijziging, gratifi caties zijn toegekend, bedragende voor de referendarissen f 500, voor de hoofd commiezen f 3C0. Vooropstellende, dat zij toejuichen het standpunt van uw College, hetwelk zij uit het gevallen besluit meenen te mo gen opmaken, n.l. dat extra werkzaam heden ook extra moeten worden be loond, zijn zij van oerdeel evenwel uiting te moeten geven aan de ernstige ont stemming, welke dit besluit bij haar lecen heeft gewekt; ontstemming voort spruitende uit de wijze waarop het be sluit is voorbereid en uitgevoerd en uit de beperking, welke bij het verleenen van gratificaties is toegepast. Wat betreft de voorbereidingen immers meenen zij. dat het verleenen van gratificaties, niet aan één of enkele personen in het bijzonder en terwille van bijzondere verrichtingen, maar een bepaalde functionarissen afgeschei den van hun persoonlijke praestaties en als gevolg van algemeen geldende motieven, een zaak is. welke moet ge rekend worden te 'oehooren tot de alge- meene arbeids- en dienstvoorwaarden en derhalve van de voorbereiding daarvan de Commissie van Overleg niet moest worden uitgesloten. Zelfs ind.en het juist ware, dat deze aangelegenheid beperkt wordt tot de ge meente-secretarie, zouden zij het als vanzelfsprekend hebben beschouwd, dat daarover de dienstcommissie was ge hoord. Zooals reeds opgemerkt, heeft ook de wijze van 'uitvoering onaangenaam aan gedaan. Het kan dan ook niet anders of het uiterst vertrouwelijk karakter, dat gegeven is aan de voorbereiding en de uitvoering, (tengevolge waarvan, nadat de aangelegenheid volkomen was afgedaan en de belooningen waren uit gekeerd, de organisatie en zelfs het secretarie-personeel daarvan totaal on kundig waren) moest critiek uitlokken, te meer daar het hier alleen personeel van hoogere rangen betreft. Die critiek te recht of ten onrechte, wat den vorm betreft, waarin deze wordt geuit wordt dan ook allerwege ge hoord en de ondergeteekenden kunnen niet verhelen, dat de daardoor gewekte stemming niet in het belang is van het ambtenarencorps en zeer zeker niet in het belang der gemeente. Het is haar niet duidelijk, waarom de gevolgen van de grensuitbreidlng zich alleen doen gevoelen in öe werkzaam heden van hoefden van takken van dienst en afdeelingschefs ter secretarie. Z~ij zijn er integendeel van overtuigd, BIOSCOOP Standaard-Th eater. Dat een Wild-West-film niet altijd volgens hetzelfde schema gemaakt be hoeft te worden, bewijst de eerste film „De Zwarte Cycloon" die deze week in het standaard-theater draait. En 't is niet onmogelijk dat de paarden, cowboys en schurken uit deze rolprent nooit het verre Westen hebben gezien, want wij meenen te weten, dat het een uitsluitend Fransch product is. In het begin doet de film meer verwachten, dan zij biedt, anderhalve acte wordt uitsluitend door of met F~arden ge speeld. maar dan komt de i isnsch het ietwat verknoeien en daalt de film tot het middelmatige, het oude gevalletje met achtervolgingen, kaakslagen en zoe nen van drie meter filmband. En het is al heel onwaarschijnlijk, dat wilde paar. den. ezels, wolven en poema's op het zelfde stukje aardbodem drie werelddee- len vertegenwoordigen. Maar enfin, de film zelve is goed. én wat foto. én wat spel betreft, terwijl de scènes van de paarden buitengewoon zijn. En aan 't einde vallen de twee menschelijke hoofd personen evenals de twee dierlijke elkaar zooals 't hoort om den hals. Cecil B. de Mille had zeker nog een aantal reqwsleten van de proloog van De Tien Geboden op zolder liggen, die hy nog eens productief wilde maken. In de film „In de schaduw der Pyramiden" komt namelijk een gedeelte voor. óok spelend in den tijd dat de koningsgra ven bij Luxor gebouwd werden en dat de Pharao's met zweep en staf op den troon zaten. En. dit moet gezegd, deze passage voldeed ons meer dan de ietwat bombasterige met trucs doorspekte pro loog van de Tien Geboden. Dit is wel het type van een Ameri- kaansche film. telkens een mop er tus- schen door. zelfs op de meest ongeschik te momenten. De film wordt daardoor niet zwaar-op-de-hand, doch verliest aan innerlijke waarde, die je trouwens bij een product van Dollarica maar hoogstzelden vindt. Het gegeven is wel aardig; een jong Egyptoloog die A la Camervon een oud graf wil openleggen maar daardoor aan de brandkast van een schurkachtigen prins kemt, zal door diens toedoen bij het openen van het graf omkomen. Met zijn verloofde zit de jonge man dan tus- schen praalbedden, albasten vazen, lapis lazuli cnzoovc«art. als de explosie plaats heeft en het graf in puin valt, maar zie verder de film. Het meisje keurig gespeeld door Leatrice Joy heeft al lerlei avonturen door te maken vóór ze haar verloofde doet inzien dat hij naast zijn werk toch ook aan haar wel aan dacht schenken mag. maar alles komt op zijn pootjes terecht. Technisch is de film heel goed. er is noga! flink span ning en de roller, zijn gced bezet. Coum en Kate, twee acrobaten ver dat die gevolgen zich eveneens doen ge voelen bi) andere diensten en bedrijven en dat niet alleen van de afdeelings chefs dcor de uitbreiding der gemeente mesr gevergd wordt. Onder de geruchten, welke als gevolg van het boven aangeduide vertrouwe lijke karakter de ronde doen met be trekking tot de motieven, welke uw College tot het genomen besluit zouden hebben geleid, komt naar voren de meerdere verantwoordelijkheid, welke de functie van afdeelingschef zou heb ben verkregen. De ondergeteekenden kunnen dat even wel niet aannemen. Immers dan zou door het verleenen van een gratificatie de onbillijkheid van een te geringe be- locning voor een bepaalde functie niet zijn opgelost, omdat die meerdere ver antwoordelijkheid blijft, zelfs zooals te verwachten is in de naaste toekomst, nog zal toenemen en de eenige oplossing derhalve in een salarisherziening moet worden gezocht. Mocht de toekenning van deze grati ficaties zijn bedoeld als een belooning over een verstreken tijdvak en in af wachting van een salarisherziening, dan moeten zü daarin eveneens een onbil lijkheid zien, cmdat in dat geval, al thans voor dat tijdvak, de bestaande verhouding in de salarissen zonder eenig overleg is verbroken en voor bepaalde rzngen reeds daadwerkelijk een richt snoer is gegeven voor 'nieuwe salaris- grenzen. Afgezien intusschen van de bedoeling welke uw College te dezer zake heeft gehad, meenen de ondergeteekende or ganisaties een ernstig beroep op uw College te moeten doen, om het ver leenen van een toelage op ruimer schaal toe te passen; te willen doen onder zoeken, welkè ambtenaren daarvoor in aanmerking komen en daartoe deze aan gelegenheid in handen te stellen van de Centrale Commissie van Overleg. Gaarne vertrouwen zij van uw College een gunstig antwoord te mogen ontvan gen". Het bestuur van den Centralen Ned. Ambtenaars Bond heeft een adres ge zonden dat bijna gelijkluidend is. Het raadslid de heer J. Joosten heeft de volgende vragen aan B. en W. ge steld: 1. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat in de plaatselijke bladen het bericht is verschenen, dat door Burgemeester en Wethouders aan een aantal ambtenaren een extra ultkeering is gedaan, in verband met extra werk zaamheden tengevolge van de grens uitbreidlng der gemeente? 2. Kunnen Burgemeester en Wethou ders meedeeien of bedoeld bericht juist is? 3. Indien dat bericht juist is, kunnen Burgemeester en Wethouders dan mede- deelen, aan welke ambtenaren die ult keering is gedaan en tot welke bedra gen? 4. Indien het bericht juist is, kun nen Burgemeester en Wethouders dan mededeelen, krachtens welke bevoegdheid B. en W. dat besluit hebben genomen? richten aardig en origineel werk, Coos Speenhoff Jr. en zijn vrouw zingen een paar liedjes die het publiek, naar ons bleek, zeer apprecieert. Cinema Palace. Een voorbeeld van een vacan tie-pro gramma! Vroolijk, een tikje sentimenteel hier en daar en amusant van begin tot einde: amusant door het boeiende spel der hoofdpersonen, amusant door de aankleeding en ook door den inhoud. Wie. die vacantie heeft, zal niet graag de jonge Italiaansche filmster Carmen Boni de rol van Freddie zien vervullen, die een meisje w:. daarna zich als jon gen vertoonde om haar lastigen groot vader te behagen cn vervolgens weer haar meisjeskleeren aantrok om den deftigen ouden heer uit een hoogst pijn lijke en moeilijke situatie te redden. En als we er dan nog bij vertellen dat diezelfder Freddie niet minder dan een prins, een echten prins, als man krijgt, dan wil heel vacantievierend Haarlem natuurlijk deze aardige film („Een jon gen of een meisje?") zien, waarin ook de bijfiguren zoo goed geteekend zijn en zoc uitmuntend vertolkt worden. De Jacht naar Fortuin, het andere hoofdnummer, speelt in het land waar het goud gevonden wordt. Een stuk of wat onwaarschijnlijkheden, die we nu eenmaal in de bioscoop wel eens meer op den koop moeten toenemen, doen niets af aan het feit dat ook deze rol prent boeit en amuseert door pakkende tooneelen en mooie, woeste natuurtafe- reelen. Vroolijke momenten komen er legio in voor, niet het minst door de zoo goed gespeelde figuur van „Bram- met-je". In het Wereldnieuws is vooral inte ressant (maar dit geheele eerste num mer ls zeer belangwekkend) doordat we er getuigen in zijn van het vertrek van Amundsen, die Nobile gaat zoeken. Lnxor-Theater. In Luxor een leerzaam programma. Hoogst leerzaam, omdat 't nu eens pre cies en duidelijk laat zien, wat slechte en wat goede filmkunst is, en waar het op den duur heen moet, wil het eenigs zins met het oordeel des onderscheids bedeelde publiek niet voorgoed uit de bioscoop gebannen worden. Zulke erger lijke nonsens als de Amerikaansche film regisseur zijn publiek nog steeds als re gel met weinig uitzonderingen gelieft vcor te zetten, kan r.iet anders dan te genstanders van de bioscoop kweeken. Zoo de film „Brandend Goud", een „sen sationeel en spannend drama zich af spelend te midden der Petroleumvelder. van Californië". In WSld-West-fiims van de Petroleum velden komen Ameri kaansche meneers voor. die petroleum- maatschappjjer. ..hebben" of het kcom.e- uyswinkeltjes zijn. en „concessies" ge ven en verkoopen zooals in bovenbedcel- de zaken gestampte muisjes cadeau ge geven als ér een blijde gebeurtenis ln de buurt is. en overigens verkocht wor den. Verder wordt er ongeveer in de middelste acten met auto's gereden, die alle van non-slipping bandensysteem voorzien schijnen te zijn, en tenslotte gaat de brand in de boortorens. Hoewel er heel wat roodgekleurde filmbeeldjes, met vlammen en rook geproduceerd wor den schijnt toch zoo'n brand nooit erg gevaarlijk, war8 de hoofdpersonen ko men er altijd maar wat best af, wat met de aanvoerders van de bijbehoorende „bende" niet altijd het geval is, omdat die auto-ongelukken krijger, of door vrienden om zeep gebracht worden. Wie driemaal zoo'n film gezien heeft vindt haar maar weinig meer sensatio neel, niet erg spannend, en gelooft, dat 't in de Petroleumvekien van Californië wel zoo erg niet zal wezen. De scherpe tegenstelling in het pro gramma vormt wij zouden haast zeg gen: natuurlijk, de Duitsche film. Grootcr verschil dan tusschen beide producten is haast niet denkbaar. „Die Hose", Het Broekje is een geschiedenis, die Duitsch is in hart en nieren; de on dertitel „Een schandaal in een kleine Residentie", zegt al van welk soort. Er is een vooroorlogsch vorstendom, en een ait-Heidelberg"-prins, een Romantische Schwarmer, en een Herr Ober-Hof- Kanzlei-Direktor. bezetten met een paar lieftallige dames de hoofdrollen. Koste lijke types, die een voortreffelijke rol spelen in een uitnemend geënsceneerd blijspel. De filmtechniek maakt hier ge bruik van moderne middelen en het aantal opschriften is beperkt. Een be langrijk verschil met het andere hoofd nummer. De muzikale omlijsting is van passen de Weensche melodieën. Men ga deze week naar Luxor om „Het Broekje", (ondubbelzinnig opgevat) te zien. De belangrijke binnenlandsche ge beurtenissen blijven ons dank zij onze „Polygoon" niet onthouden, en zoo bracht dan even ontroering het zien van de begrafenissen van hen die in de zwarte aarde hun eigen graf dolven, en van den burgemeester van Rotterdam. Schuttevaer blikte nu van juist de an dere zijde de zaal in, als Woensdag bij zijn bezoek aan Luxor. En passant zjj verteld, dat stuurman v. d. Laan aan de eene zijde der zaal persoonlijk en daar tegenover in lichtbeeld aanwezig was. En tot zijn leedwezen moest constatee- ren, dat Schuttevaer op het doek vlotter briefkaarten vekkocht. dan in Zand- voort het geval geweest is. Rembrandt-Theater. Een extra woord van lof past deze week voor het .Rembrandt Nieuws", dat niet alleen belangwekkend, maar door de ontwikkelingsfilm ook bijzonder leer rijk is. Het lijkt of 't Rembrandt-Thea ter hoe langer- hoe meer werk van het Rembrandt Nieuws gaat maken. In „De trek der zalmen" zien we tot welk een krachtprestatie zalmen in staat zijn; te gen den stroom in. maken ze meterhooge sprongen. „De verborgen vrijer" is een leuk, echt Amerikaansch ding, waarom geschaterd is. Het dubbel-mannen kwartet, de 8 Rembrandt Zangers, beschikt over uit stekend zangmateriaal. De stemmen zijn zeer goed en harmonieeren prachtig. Een volgenden keer hopen we het eens te hooren in een Nederlandsch repertoire. Het bekende Wolgalied, dat onlangs door de kozakken hier gezongen is, staat ook op het programma der 8 zangers, dat is een gevaarlijk experiment omdat, wie het eens van de Kozakken gehoord heeft op dat punt niet gemakkelijk meer te vreden gesteld kan worden; Verbetering behoeft het opkomen der heeren, het staan op het tooneel en het afgaan van het tooneel. De hoofdfilm „Der Bettelstudent" naar de bekende operette van Millöcker is een allergezelligste, jolige film, vol handeling en leven. Harry Liedtke als der bettel student. Hans Junkerman als zijn trou we kameraad, gravin Agnes Esterhary en Marie Pandler als de twee zusjes vor men de kern, waarom het geheele sce- nairo verder gevonden is. Het gebeuren op het witte doek" volgen we vol belang stelling en we worden meegesleept door de zorge'.ooze pret en jolijt. Het is een film waarbij men zich kostelijk amuseert en waar men een leuke herinnering aan bewaart. Een Remhrandt-avond zij ieder aanbevolen. MAISON „NOVA". Ruim drie jaar geleden vestigde de firma Th. Schade Rzn., een zaak in dameshoeden en pelterijen Gedempte Oude Gracht 118. De clientèle heeft zich in den loop van die jaren snel uitgebreid, zeker niet het minst als gevolg van de vele goede zakenrelaties met vooraanstaande leveranciers, en de vakkennis, opgedaan gedurende meer dan 30 jaren, zoowel hier als in het buitenland. Prettig is het dan in de nabijheid van de oude een nieuwe "zaak te kunnen openen, zooals deze firma deed aan de overzijde van de straat, Ged. Oude Gracht 119. Hier zullen de dames een uitbreiding vinden van de toch al ruim gestorteerde collectie dameshoeden, pels werken en bont in alleraangenaamste omgeving. Mocht het in den ouden winkel te vol worden, dan biedt deze ruime zaak nog velen plaats. De moderne uitvoering is van de heeren Kemper en Buddenbaum, de electrische verlichting van den heer W. Hendriks, het schilderwerk van den heer W. J. Bruyns, stoffeering voor de firma Van N:el geleverd. Met opzet heeft de heer Schade voor alle werkzaamheden. Haarlemsche ondernemers gekozen. Wat allen te za.men presteerden, gevoegd bij den winkellnventarls in de moeite van het bezien ten zeerste waard. HOE ZACHTKENS GLIJDT ONS BOOTJE Vrijdagmiddag ongeveer half vier -:loeg in het Noorder Buiten Spaarne vlak bij de Jachthaven een middenzwaardjacht om, waarin een dame en een heer ge zeten waren. De inzittenden raakten te water. Alleen de heer kon zwemmen: beiden klampten zich echter aan den romp van het bootje vast, en wisten zich zoo dryvende te houden tot het roei bootje met menschen van de Jachtha ven. welke het ongeval gezien hadden, hen bereikt had. Zoodoende kwamen de drenkelingen er met een nat pak af. en konden ir. het gebouw Van de Jachtclub op hun verhaal komen. Het scheeoje s aan den wal gesleept. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per rcgeL CASCADE-DROPS is een ware uitkomst voor den dorstigen wandelaar en tourist Vcor engroi bij Fa. C. H. S. HEILKER, Haarlem HAARLEMSCHE ORKEST VEREENI GING Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 22 Juli 1928 des middags te half drie onder leiding van Marinus Adam. 1. Oadettenmarsch J. P. Sousa. 2- Indigo en de veertig roovers, Ouver ture J. Strauss. 3. Wyn, Vrouwen en gezang. Wals J. Strauss. 4. Traviata, Fantaisie Verdi-Tavan. j5. De zwarte Domino, ouverture. E. Auber. 6. Lente Ontwaking T. C E. Bach 7- Mignon, Fantaisie A. Thomas - Tavan. LEERAREN GYMNASIUM. B. en W. bevelen aan voor de be noeming van leerares in de oude talen aan het Gymnasium mej. N. Apeldoorn, thans tijdelijk leerares aan die inrich ting. B. en W. bevelen aan voor 1 eeraar in de oude talen aan dezelfde inrich ting: 1. Dr. K. van der Heyde en 2. G. H. Elanken. Voor leeraar in Nederlandsch en Ge schiedenis: 1. M. de Jong en 2. J. H. van Dalen. Voor tijdelijk leeraar in het Fransch: I. C. Phaf en 2. C. R. Brest van Kem pen. STRAATBELASTING EN PRECARIO RECHTEN. B. en W. bieden den gemeenteraad ter vaststelling aan het le gedeelte van het primitieve kohier van de Straatbe lasting en dat der precariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1928, met een opbrengst van resp. f 211.069.85 en f 49.377.92. B. en W brer.gen onder de aandacht dat tengevolge van de kadastrale in deeling van de gemeente in vier deelen Haarlem, Haarlem n. Schoten en Spaarndam, dit eerste gedeelte van het kohier betrekking heeft op Haarlem. Een kohier van de drie overige deelen zal den raad te zijner tijd ter goed keuring worden aangeboden EEN BOOTTOCHT. Op 28 Juli zal met de kinderen van den Kinder Oranjebond Prinses Juliana in het Amsterdamsche Kwartier, een boot tocht worden gemaakt met een der boo ten van de Mij. W. Bus. De afvaart zal plaats hebben te L30 uur n.m. van het Stille Spaarne. De toebt gaat rond den Haarlemmermeerpolder. De terugkomst is tusschen 8 en 8.30 uur bepaald. Aan den tocht nemen ongeveer >50 kinderen tusschen 5 en 13 jaar deel, die gedurende de reis, worden onthaald op versnaperingen. Ter voorkoming van ongelukken, wordt de geheele boot van gaaswerk voorzien, terwijl behalve de dames en heeren geleiders nog aanwezig zullen zön twee leden der Vereeniging Snelverband en twee leden der Reddingsbrigade. De tocht wordt opgeluisterd door mu ziek. DE ZIEKTE OP DE „INSULINDE". EEN KLACHT OVER DE VERPLEGING. Het U. D. heeft een ocderboofl gehad met een der passagiers van de Insu- linde, die niet tevreden was over de ver pleging. Zijn echtgenoote kreeg een keelgezwel, doch de dokter besteedde daar geen buitengewone zorg aan, bö aankomst in Holland moest de dame echter direct in een ziekenhuis opge nomen worden. De passagier wilde gaarne erkennen dat de dokter aan boord hard heeft ge werkt en mèt hem de militaire des- -indige die zich onder de passagiers •ier Insulinde bevond, maar men heeft het buitengewoon-groote verzuim be gaan, alles te laten, wat voor ontsmetting en hygiëne noodzakelijk was te achten. Zoo was de zegsman van het U. D. niet erg te spreken over de hygiëne in de hutten, de tapijtjes op den vloer hebben de passagers zelf verwijderd, bijna alle patiënten moesten door toch tige gangen naar de W.C. gaan, hoewel sij temperatuursverhooging hadden, in de tweede klasse was slechts één bed- endersteek beschikbaar. Er was één inhallatie-toestel aan wezig. Na gebruik bij den een en patiënt droeg men het toestel naar de hut van den anderen patiënt. Van ontsmetting kwam natuurlijk alweer niets. De patiënten die geïsoleerd werden, zagen zich een afgeschoten gedeelte op het promenadedek aangewezen. In die isolatie-ruimte mochten geen familie leden der patiënten komen; natuurlijk een maatregel, waartegen niemand be zwaar kon hebben. Maar terwijl de fa milieleden geweerd werden, liepen de kapitein en de officieren en het be dienden-personeel ongehinderd langs de matrassen waarop de patiënten lagen en al deze passeerende personen meng den zich even later weer onder öe ge wone boot-pass3giers. De dokter deed al zijn best. maar hy was voor zóó'n aantal ziektegevallen niet berekend en draafde achter de voorzorgsmaatregelen voor ontsmetting en hygiëne aan, inplaats van die hoog- nocdigs maatregelen vooruit te zijn. Ten slotte zijn na Port Said heel wat gevallen verzwegen, omdat men vreesde dan In Marseille niet aan land te mogen gaan. „Deze bedroevend-ongelukkige reis heeft geleerd dat er nog wel wat te ver beteren valt aan boord, zoo besloot de passagier. Maar ik moet mijn groote bewondering uitspreken vcor de excel lente wijze, waarop de huishoudelijke dienst op de Insulinde den reizigers is tegemoet gekomen. Die verzorging was uitstekend en kan niet genoeg worden geprezen. De eerste hofmeester heeft van den ochter.d tot den avond gedaan, wat maar mogelijk was. Ware de ver pleging zoo goed geweest als de verzor ging dan zou deze .-els vermoedelijk een heel ander verloop hebben gehad'\

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14