VICTORIA-WATER H. D. VERTELLINGEN BEURSKRONIEK FLITSEN FEUILLETON. TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 JULI 1923 v (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Zomerbezoek. door HASSE ZETTERSTRöM. Toen wU dit kleine huisje huurden het kleinste, dat ter wereld te vinden is gebeurde het met de bijkomstige gedachte, van „bezoek uit de stad" vrij te blijven. Het huisje bevatte een ka mer. een keuken en een veranda en wij leefden er gelukkig en tevreden in. Op een dag arriveerde de hoofdamb tenaar Ringlund. Hij kwam met de boot van drie uur en wij noodigdon hem uit voor de lunch, die door ons in de som berste stemming werd geconsumeerd. Ringlund. die daarentegen in een bril- lante stemming was, stelde na het mid dagmaal een genoegelljkc vraag naar punch. W(j antwoordden: „Het is vanavond een buitengewoon mooie avond, de boot naar de stad gaat om 8 uur 45". Ringlund antwoordde: ..Maar whiskey hebben jelui toch ze ker wel?" Waarop wij er aan toevoegden: ..Na 8 uur 45 gaat er geen boot meer". Ringlund ging om 8 uur 45. Wij behoefden hem niet naar de boot te brengen. Hij ging alleen met tame lijk groote snelheid. Een paar dagen later kwam de heer Bergman. Hij kwam met de boot van 4 uur. Wij hadden nog niet koffie ge dronken. maar wij zeiden, dat wij het gedaan hadden. Bergman had nog niet koffie gedronken Wij konden aan hem zien. dat hij bij ons was gekomen om koffie te drinken. Wij gingen voor het huls zitten praatten. Om zes uur nam Bergman een vragend uiterlijk aan, terwijl wij om beurten naar de keuken gingen en een boterham aten. Om zeven uur zetde Bergman, die een discreet karakter heeft: „Het is vandaag heel mooi weer ge weest!" Waarop wij er aan toevoegden: ..Ja, de zomer is kort, om 8 uur 45 gaat de boot". Bergman ging niet om 8 uur 45. Hij kwam opzettelijk, vermoedden wij te laat aan de boot. Niemand weet. wan neer hy vertrok, want hij sliep des nachts op de veranda. Hij lag op drie stoelen, waarvan de middelste met groo te moeite zoo was geplaatst, dat hy on geveer tweemaal per uur van de andere weghobbelde. Een paar dagen later kwam juffrouw Oelén. Zij sliep ook op de veranda. Zij lag op twee stoelen. Op den derden lag haar nieuwe zomerjurk. Zij vertrok met de eerste boot naar de stad. Zij zat voortdurend beneden in de kajuit met de handen voor het gezicht. De men- schen dachten, dat zü huilde. En toch was zij alleen maar door de muggen on kenbaar gestoken. Toen kwam Johan Svensson, over wien deze geschiedenis feitelijk gaat. Hij kwam evenals de anderen met groote verwachtingen. Hü zeide dadelijk: „Mooie streek. hier zal ik my thuis voelen. Is er hier viscli? Mag men een den schieten? Heb je punch op ijs?" Wij zagen elkaar aan en glimlachten en daohten aan de boot van 8 uur 45. Svensson ging niet met de boot. Hij at bü ons en hij deed het schier zonder einde en ging op de veranda „ter stoel". Hij sliep voortreffelijk en wekte ons om zes uur en sleepte ons naar een plek, waar niet gebaad mag worden en duwde ons in het water. Hij kwam naar huis en ontbeet en dronk drie borrels en twee pilsener en bond de hangmat ergens anders en „rustte uit". Terwijl hij sliep pleegden w\j overleg. Zoo*n geval was nog niet voorgekomen! Er moest iets gebeuren. Eindelijk had ik een idee en wekte Svensson „Opstaan. Svensson, je gaat zeker <mee naar de stad ik ga dadelijk!" Svensson deed één oog open. „Naar de stad? Ga je naar de stad? Ga jij maar, ik biyf hier en bescherm je familie „Toch niet ga mee! wy gaan naar de stad, daar is het gezelliger". „Neen, ik heb genoeg van d stad. Ik houd van het land. Mis, vrindje!" Ik ging en sleepte mij een paar ont zettende uren door de brandend heete stad voort. Om drie uur keerde ik in het zomerverblijf terug. Svensson was uan den aanlegsteiger en haalde mij af. Hij had mijn witte pak aan en maakte een mij onbekende koop mansdochter het hof- Hij verzocht haar, oas zoo vaak to bezoeken als zij lust had. Zij beloofde, des middags te zullen kó men. Wij namen afscheid voor ons huisje, en toen ik binnenkwam, zeide mijn vrouw met tamelijk lulde stem: ..Svensson moet weg. of ik moet meer huishoudgeld hebben! Hij heeft vijf pil sener gedronken, sedert je bent wegge gaan. Hij moet om 8 uur 45 weg!" „Hij moet om 8 uur 45 weg", herhaal de ik, waarop ik uitging, om de zaak tot explcsie te brengen. Ik ontmoette hem beneden aan het strand. Hij had hen- gelgerel in de hand. „Is dat van jou?" zeide hij. „Neen. het is van Oesterman, mijn gastheer". „Dat is mü hetzelfde, nu zullen wij de grondlijnen uitlegger.". „Daarmee kom je niet klaar voor 8 uur 45". „Wat is dat 8.45?" „Nu, dan gaat de laatste boot van hier". „De laatste boot gaat nog lang niet, ik slaap op de veranda. Kom nu en zoek wormen!" „Er zijn geen wormen, en dan is het ook mijn grondlijn niet. en dan kun je niet op de veranda slapen, omdat, omdat „Omdat wat?" „Omdat we geen stoelen meer hebben". „Waar zijn ze dan gebleven?" ..Wij hebben ze geleend of liever: wc hebben ze teruggegeven, want wij hadden ze zelf geleend". „Ik slaap in de hnngmat, toe,, la ten we nu wormen zoeken!" Wij zochten 100 wormen. Dat duurde vier uren. Mijn rug was op twee plaat sen gebroken. Wy legden de grondlijn uit. Dat duur de twee uur. Svensson was geen grond- ïynuitlegger. Ik at in een op slaap gelijkende ver- dooving t middagmaal. Svensson dronk twee borrels en twee pilsener en at den geheelen ham op. Myn vrouw zag er uit als een onweer, waarop wy naar bed gingen. Wy lagen den geheelen nacht wakker en overlegden. Dikwyis dacht ik, dat ik er uit moest gaan en de hangmat afsnü- den, maar myn rug was op twee plaat sen kapot. Svenson wekte ons niet om zes uur, want wy waren in het geheel niet Inge slapen. Maar hij stoorde ons: „Hallo! Opstaan en de grondlijn op halen!" Wy trokken de grondiyn op. zy was geheel in de war geraakt. Svensson had vergeten, er gewichten aan te hangen, Ik besloot ze Oesterman te vergoeden. (Wat kost een grondiyn eigenlyk?) We ontbeten. Svensson was goed in zyn humeur en dronk geen Pilsener, want er was niet meer. „Och, ik houd het wel tot den mid dag uit", zei Svensson, „ik heb juist by de groote brouwery om 50 pilsener ge telefoneerd, natuuriyk voor jullie re kening." Na het ontbijt waren wy alleen, myn vrouw en ik. En myn vróuw zeide mee tamelijk luide stem: ..Svensson moet weg! Ik weet, hoe! Kom, dan zul je eens zien!" Myn vrouw ging naar buiten en zeide vriendeiyk: „Meneer Svensson, zullen we niet wat gaan roeien? Het is zoo mooi op het water!" Svensson was onmiddellijk bereid. Wij namen de grootste boot en roeiden weg. Wy roeiden ver naar buiten. Svensson transpireerde, maar hi) was vrooiyk. Daar kwamen we plotseling by een eilandje. Myn vrouw ging rechtop in de boot staan, klapte in de handen en riep: „Hemel, wat een mooie zwaardlelies Aoh. hoe mooi!!! Die moet Ik hebben!" Svensson antwoordde terstond: „Ik zal ze voor je halen!" „Je bent al te vrlendeiyk", zeide myn vrouw. Svensson roeide snel naar het eiland en sprong aan land. Daar greep mijn vrouw de riemen, draaide de boot en roeide naar huis. Svensson stond op liet eiland, hield een zwaardlelie in de hand en lachte: ,Haha. dat was een goeie mop! Haha! Nu ben ik Robinson Crusoë op het on bewoonde eiland!" „Ja. dien ben je. hahaha, en nu kun je wachten tot Vi-ydag komt, van daag ls het pas Dinsdag!" riepen wy vergenoegd terug. wy roeiden tameiyk snel naar huis en waren in een voortreffeiyke stemming. Wy dronken zelfs een glas wyn by de boterham en ik hield een rede, ter eere van Svensson: „Svensson, dat was in ieder geval een kerel uit één stuk! Hy heeft de be schaving en alle mensehen achter zich gelaten en zich geheel alleen op een onbewoond eiland teruggetrokken. Leve Svensson! II" Wy' brachten een gezell'.gen middag door. Ik rookte sigaren en ik betaalde Oosterman 15 Kronen voor de grondiyn. Zooveel kost een in de war geraakte grondlijn. Een nieuwe is goedkooper. Wij gebruikten een voortreffelyk sou per en daarna danste ik met myn vrouw op de veranda. De avondzon schitterde boven de golf en de eenden snaterden in de biezen. Met nog jeugdige stem zong ik vroo iyk: ..Still ruht der See. Der Hecht grunzt lelsc, Er liegt den griinen Kakadu." Midden in de tweede maat van het vierde couplet kwam Svensson terug.Hij kwam doodkalm van den steiger af. Hij was dezelfde gebleven, behalve dat zyn ulteriyk iets hongeriger was dan gewoon] yk. Mijn vrouw verborg haar gezicht in de handen en schreide. Ik heb getracht mij te herinneren wat ik zelf deed, maar ik kan er niet opkomen. Op het oogenblik eet hy een avond boterham op de veranda. Het is onze avondboterham, die hy eet. Hij is in een voortreffelijke stemming en over handigt myn vrouw 59 zwaardlelies, meer waren er niet op het eiland, zeide hij. Het is zeer stil in de natuur. Aan den overkant wordt hooi binnengevaren. Er komt iets van grooten vrede in myn ziel. en vol zelfbeheersching zeg ik: ..Van morgen af, Svensson, woon jj alleen in dit huisje. Alle eet- en drink- voorraden in den kelder behooren jou toe, vcor zoover zy toereikend zyn. Wy vertrekken morgen vroeg". Hy ziet rniij met tevreden oogen aan „Gaan jelui altyd zoo vroeg uit je zomerverblijf weg?" „Neen, niet altyd, maar dit jaar is de zomer zoo ongewoon heet!" Wy zyn naar de stad teruggekeerd. Eer wy vertrekken moest ik een mij on bekenden koopman op punch fuiven. Die had Svensson van het eiland gered. Hij had hem van het water uit gezien, en hem naar huis geroeid. Svensson woont alleen in ons huisje. Ik wensch hem niet anders toe, dan dat er iemand naar hem toegaat en hem bezoekt! DE VERBREEDING VAN DEN MILITAIRENWEG. HET GEMEENTEBESTUUR VAN BLOEMENDAAL IS NOG AAN HET ONDERHANDELEN. De quaestie van de verbreeding van den Militairen weg (de voortzetting van den Zeeweg) is nog nic afgedaan. In- dertyd hebben wy over de onderhande lingen van het gemeentebestuur van Bloemendaal met de eigenaars van de gronden langs den weg breedvoerige me- dedeellngen gedaan. Aan een zyde is thans een belangryk gedeelte van den weg verbreed, zoodat te zien is hoe Gemeentewerken zich de op lossing denkt. De nieuwe toestand wordt algemeen geprezen. Aan een zijde hebben 4 van de 5 eige naars in den afstand van grond toege stemd. Aan den anderen kant slechts 1 van de 5. Het gemeentebestuur hoopt evenwel, dat het niet lang meer zal duren dat 'ook de overige 5 bewoners hun toe stemming zuller. geven, want eerst dan kan de verbreeding van den Militairen- weg geheel tot haar recht komen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Fit. Cederstr. 12, autoped: Peters, Stationsplein 5 rd., gouden broche: Vermey, Tetterodestr. 126, zilveren collier; Bureau van Politie Smedestaat. ceintuur; Vogelsang, De Clercqstraat 117, lederen sigarettènko- ker: wykhuizen, Voldersgracht 13 zw„ klein buin hondje; Heeres, Alb. Thym- straat 21, hondenpenning; Vreem, Leidschepleln 48 rood, dameshorloge; Kennel Fauna. Parklaan: zwartwitte, kat. gebracht door Weyers, Borneost. 20; zwartwit katje, gebacht door Bouterse, Sophiastr. 1; Visser, Morinnesteeg 8, kinderportemonnaie; Martens, Frans Halsstraat 38. rywielbelastingmerk; Korst, Harmenjansweg 26. rywielbelas- tingmerk in etui; Hoogland, Tugelastr. 46. idem idem; Hoogaarts, Rozenstraat 51b rijwieltasch met gereedschap: Meijer Gr. Houtstraat 16. Lipssleutel; Hendgef, Verspronckweg 137, heerenschoen: Van Klooster, Spaarnwoudestraat 100, tee- kenhaak; Ligtenberg, Diederikstraat 9, bruin lederen taschje. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1253 HONGER Baby wou dat het tijd flesch was kykt rond om te zien of er al tee kenen z" - die erop wijzen dat di' flesch in aantocht is beseft dat huilen geen nut heeft moeder geeft het hem nooit I een minuut te vroeg tracht zyn honger te stillen door op de bandjes van zyn truitje te zuigen vindt een kous en wijdt zich daar eenigen tijd aan neemt een proef met een blokje beseft dat. op het punt van hongerstillende kwaliteiten, niets kan worden vergeleken met een duim. (Nadruk verbod va). De internationale financieele en industrieele toe stand. Haar eenheid in de petroleumindustrie. Het verloop der Amsterdamsche Beurs. Amsterdam, 19 Juli. Wanneer we den algemeenen finan- cieelen en economischen toestand in Europa bezien, moeten we tot de slot som komen, dat er feitelyk geen fac toren in de laatste weken zijn opgetre den, die een verklaring kunnen zyn voor den onregelmatigen grondtoon der beur. zen in het buitenland. Men verklaart deze dan ook meerendeels als een ge volg van de onzekerheid omtrent de af wikkeling van de zeer aanzieniyke Loe- wenstein-belangen. Afgezien van de sta bilisatie van den franc, is er in den fi- nancieelen en industrieelen toestand weinig ingrijpends voorgevallen. De uit voer van goud uit de Ver. Staten bleef voortduren en dientengevolge staan de goudvoorraden der drie voornaamste Europeesche centrale banken op vrywel het hoogste p>eil sedert vele jaren, stabilisatie van den franc heeft den weg geopend voor Engeland om stappen te nemen om zyn twee-slachtige geld- systeem om te zetten in een éénheids systeem onder de jurisdictie van de Bank van Engeland. In Amerikaansche bank- kringen is men van meening, dat hier door veel licht zou geworpen worden op de internationale financieele situatie en de Reserve Banken in Amerika in staat te stellen een koers te volgen, die min der berust op een politiek van hulpver leening aan Europeesche naties. De handelstoestand in Europa ver toont verschillende tendenzen. Duitsch- land schijnt minder te produceeren dan een jaar geleden, ofschoon dit geen on gunstig teeken is, omdat verleden jaar om dezen tyd de Duitsche industrie een periode van abnormaal hooge activiteit doormaakte. De handel in Groot-Brit- tannic is iets teruggeloopen onder het peil van vóór de Pinkstervacantie, ter wijl berichten uit Frankryk melding maken van een bevredigende ontwikke ling in de industrie. In tegenstelling met de gedeprimeerde stemming in de yzer- en staalindustrie in Engeland en Duitschland, zyn de Fransche industriee len volop van orders voorzien en staat de productie op een hoogterecord. De binnen- en buitenlandsche vraag is zeer groot en het aantal onuitgevoerde or ders is gestegen. Niettegenstaande de stUging der wereldstaalpryzen, beweren de Fransche industrieelen, dat het alge meen prijsniveau nog te laag is, om vol- INGE7.0NDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. uitstekend te vermengen OBERl AHNSTEIN met wijn of vruchtensappen op bevredigende resultaten te verzeke ren. Naar uit verschillende berichten uit verschillende bron biykt, schijnt er sa menwerking in de petroleumindustrie op til te zyn. Niet alleen wordt er nu per tinent verklaard, dat de Koninkiyke haar geschil met de Standard Oil of New-York heeft opgelost, maar tevens, dat er volgende week te New-York een internationale petroleumoonferentie ge houden zal worden, waaraan Standard Oil, Koninkiyke Shell, Mexicaansche petroleummaatschappyen, Anglo. Per sian en Turksche Petroleum My. deel nemen. Deel schynt te zijn. een petro- leumkartel te vormen, dat de sterke toeneming van de wereldproductie in de keménde 5 jaren zal verhinderen, waar bij men als productie-basis zal aanne men 8590 pet. van de hoogste produc- tie-cijfers der laatste jaren. Verder zou men tot een regeling inzake verdeeling van den afzet en vaststelling der prijzen willen komen. Wat de productie aan gaat, is Amerika tot beperking bereid, als Engeland en Nederland de exploi tatie van nieuwe bronnen in Birma, Ned.-Indië. Irak en Venezuela zouden willen staken. Vast schynt In ieder geval wel te staan, dat er groote dingen in de petroleumwereld op komst zijr Op de emissiemarkt is het, mede na tuuriyk in verband met het vacantie-sei- zoen, minder druk. Binnenkort zal ae uitgifte plaats vinden van 12 millioen 6 pet. 31 jar. obligaties Soc. Gen. des Forcos Hydro-Electr. du Katanga, als ook van een tranche van 300.000 pd.st. van een nieuwe leening Sao Paulo. De beurs heeft in de achter ons lig gende overzichtsperiode meerendeels een vaste en levendige houding vertoond. De onzekere tendenz op de buitenlandsche beurzen bleef zonder uitwerking op onze markt, die door verschillende opwekken de berichten voor diverse afdeelingen goed gestimuleerd werd. Wat voor dezen slappen zomertyd wel wat zeggen wil. Banken gaven fractioneele verschillen te zien, In de industrieele afdeeling waren het voornamelyk Philips die de aandacht tot zich trokken. Deze konden voorbij gaand tot over de 714 monteeren, het geen een verheffing van wederom 35 punten beteekende. De oorzaak wordt gezocht in den gunstigen indruk, die de onderhandelingen met de General Elec tric maakten, waarvan men een verdere expansie van het Philipsbedrijf ver wacht. Kunstzydewaarden meer op den achtergrond en eenige punten lager. Jurgenswaarden vrywel onveranderd. Van de buitenlandsche waarden golden Ver. Kurkindustrie hooger, met flinke speculatieve belangstelling. In oliewaarden ging niet veel om, doch de grondtoon was vast, op de gunstiger vooruitzichten voor deze wereldindustrie en de beperkingsplannen. Een opgewekt voorkomen hadden ook weer rubberaandeelen. die per saldo ge middeld een punt of 5 tot 10 konden verbeteren. Verschillende opwekkende berichten waren daaraan debet, o.a. dat betreffende het gunstige verloop van de besprekingen der commissie Sanders met den minister van Koloniën, waarvan het resultaat zou zyn dat de minister een plan om maatregelen te nemen tegen over de bevolkingsrubber in welwillen de overweging zou nemen. Ook de markt- stemming voor het product is veel ver beterd, terwijl de Londensche voorraden voortdurend afnemen. In scheepvaarten ging zeer weinig om, doch de grondtoon was beter, zoodat hier en daar een fractioneele koersverheffing plaats vond. Het index-cyfer der vracht- pryzen van de „Economist" daalde in Juni verder tot 106.21 (Mei 109.12). Suikers aanvankelijk vast en vry Ier vendig, boetten later veel belangstelling in. De grondtoon was niet ongunstig en de koersen kwamen vrywel onveranderd af, behalve de hooggenoteerde fondsen, die eenige punten winst konden boe ken. Tabakken, hoewel in den beginne reeds goed van toon, werden later be paald willig, met flinken handel, waar door de koersen meestal per saldo 10 tot 25 punten konden monteeren. Vooral Deli Batavia stond in het brandpunt der belangstelling. Later Oostkust ook, hoe wel de koerswinst van deze laatste het peil toch niet boven dat van vorige week bracht. De reden is: goede oogstvooruit- zichten en dito vooruitzichten voor het volgende dividend. BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP. 23) Het is een feit ,dat Ben graag had willen blyven waar hU was. met hart en ziel wenschte hij by Rose te blijven, r.iei alleen om ln haar tegenwoordigheid te zijn, maar vooral om de vragen te hoo ien, die haar gesteld werden en by de hand te zUn om haar te waraschuwer. wat betreft dio nachtmerrie van een bracelet. Maar wat kon hij anders doen dan Rose vaarwel zeggenhaai- ar men weer om zUn hals. haar wang tegen de zijne en dan langzaam met den com missaris naar do hal gaan, waar de huisknecht de deur voor hen opende. De chef wenkte dey chauffeur en zei: „Houdt elkaar gezelschap". Ben ging de stoep af naar de taxi en de commissa ris ging het huls weer binnen naar het wachtende meisje „Ga zitten", zei de chauffeur tot den Jongeman, ierwyi hü de deur openhield mot iets van een vogel-liefhebber, dir een kanarie in zyn kooitje Sluit. „U zult verwonderd zjjn te vernemen wie hier in deze taxi al eens gereden hebben". Hy stapte na Ben in en begon de schoonheden van het rijtuig uit te leg gen. ,Dc plaats, waar u alt, dat is altyd de plaats voor het gezelschap. Kijk, er is geen kruk aan de deur aan dien kant. Herinnert gU u Cranders, die kerel, dlc zijn vrouwen vermoordde? Welnu, de laatste maal. dat hij in een taxi zat. was het deze. Hy zat waar u nu zit. En Har- ris en Wilbur en Tubbv Bullinski, de chloroformkoning en Pinki Pazetti, die handelde in houtgeest cn het verkocht als zuivere brandewijn. En professor Knight.... zeg dat was me zoo'n baas! Hy was buikspreker. En al die lui heb ben eens gezeten, waar u nu zit cn ik mocht op hen passen. Ja, meneertje, de ouderwetsche politie zou er geen raad mee geweten hebben Die was goed als Je de schurken in kudden byeen kon Ja gen. maar om een enkele te snappen, dat kon zij niet". Je kunt je voorstellen hoe Ben daar van genoot. Toen hU Rosa vaarwel kuste, had hü gefluisterd„Spreek niet over den armband", zijn lippen afgewend van den kant. waar de commissaris stond en 200 zachtjes, dat hy zijn eigen woorden niet verstond en nu twijfelde hij, of Rose ze verstaan had. „Wat blijft hij lang weg", dacht hij. „Ik wed. dat zij erover spreken. O, hy zal haar geheel uithooren. daar kan je van opaan. Zy zal waarschijnlijk den ken dat ik gearresteerd ben. omdat ik de taxi zou gestolen hebben of zoo iets van dien aard. zy heeft er geen idee van. dat het een juweelendiefstal was met een moorden dat do heele zaak mij ten laste wordt gelegd". Hy dacht daar over na. toen een weelderige limousine een stoot gaf op den hoorn. „Zij willen dat wy uit den weg gaan", zei Ben, uit het achter- raampje kükend. „Daar hebben zü geen kans toe", zei de chauffeur, zün schouders optrekkend „Geloof mü, waar deze taxi stopt, daar blijft ze staan, tot de chef naar buiten komt en order geeft om weg te rüden" Opnieuw liet de limousine zich hoo- ren. en ditmaal kortaf, als boos. en op nieuw trok de chauffeur de schouders op. met een air als van iemand die zoo veel beroemdheden heeft gereden, dat hij er blasé van is geworden. Nu reed de limousine achteruit en dichter naar het trottoir en een heel deftige dame kwam eruit en liep op het huls toe. „Ik wed dat het Mrs. Schennerhorr ls". dacht Ben „Ja, daarom zal het ge weest zUn, dat Rose telefoneerde, dat wy konden komen, dat haar tante niet thuis was. En nu komt de oude dame terug en bederft alles!" Hy meende, dat de commissaris nu wel spoedig te voorschijn zou komen, nu het onderhoud met Rose wel ten eind: was, maar toch duurde het nog volle tien minuien, eer de kalme maft op de stoep kwam met den huisknecht om het portier voor hem open te maken. Maar Harry sprong eruit en de com missaris kon op die manier instappen met een dubbele hulp en klaarblijkelijk dacht hy na, terwül de taxi verder reed „zy sprak hem over den armband", dacht Ben, terwyi zün moed zonk. „Ben", zei de chef ernstig, „ik weet niet of ik je mag berispen omdat je dat geheim hebt gehouden voor de familie. Als zy er achter kwamen, dat een van Mr. Schermerhom's bedienden gepro beerd had zich in relatie te stellen met hun nicht, en nog wel op zulk een wüze zou ik denken dat dit zou zlin als een aardbeving op Gramercy Park". „Was het mevrouw Schermerhorn, die daar naar binnen ging?" „Ja". „En hoorde zü u.... Rose vragen stel len?" „Neen, ik sprak met haar over het aanstaande bal ten voordeele van de Ncw-Yorksche bleekneusjes en zy be loofde er beschermvrouwe van te zün". Hy zweeg totdat in de verte het reus achtige gebouw van het hoofdbureau van politie zich vertoonde. „Wltby", begon hij. „ik zal je voor- loopig vry laten, hoewel het natuurlijk mogelijk is. dat wü je nog laten ontbie den Mijn secretaris zal je van dienst zyn. als we aan het bureau komen Maar eerst moet ik je twee dingen aan raden". „Jawel, mijnheer", zei Ben met een onbeschiüfelyk gevoel van verlichting. „Ten eerste: vertel niets van hetgeen gebeurd is. En ten tweede, verlaat de stad nietprobeer zelfs niet om je tegenwoordige woning te verlaten of wel Je krügt vry logies, totdat je staat voor het crimineel gerecht „Neen, mijnheer, ik zal niet verhui zen". „Dat is je geraden", zei de chef kort af, toen de taxi stil hield en zü uitstap ten. „En kom nu mee naar mijn kan toor. dan zal ik je in handen stellen van Tom en me dunkt, hij is bekwaam ge noeg om je te herkennen als je soms later geroepen mocht worden om je te verantwoorden wat betreft de dingen, waarvan Je gisterenavond beschuldigd bent". Ben's hart sprong opdat was heel eenvoudig, maar beteekende toch blydschap. Het was een gevoel als van Josef, toen hy bevond, dat hü uit de put gehaald werd. HOOFDSTUK 15. Ongeveer een uur later toen Ben naar de Ondergrondsche ging om naar zyn woning terug te keeren. bemerkte hij dat hij niet meer dan twee dollars bezat, dat hij zyn betrekking kwijt was en dat twee aanklachten tegen hem waren inge diend: een voor roekeloos rijden en een voor rijden zonder rijbewijs, waarvoor hy zeker een boete van vyf dollars elk zou te betalen hebben. Maar hü was jongdat is. hy moest nog leeren hoe erg het is om feibeiyk zonder verdienste en onder politie-toe- zlcht te zünen hy dacht: „Ik ban vrü, en dat ls het voornaamste". Hy was op het punt in den trein te stappen by Worthstreet. toen hij op de gedachte kwam een krant te kcopen, om te zien of hü iets kon vinden aan gaande den roofmoord, waarbij hij bijna zuik een voorname rol zou hebben ge speeld.... dat is te zeggen, de rol van aangeklaagde. Een andere passagier stond al met den voet op de treeplank vlak achter hem: een lange man met rood gekruld haar en een boord en das die hem niet pasten, een man die er uitzag als een loodgieter, die Juist zyn werk gedaan had. Toen Ben achteruit stapte, trapte hy per ongeluk op zijn voet. „O, pardon", vroeg hy beleefd, „het spyt my erg". De krullebol wendde zijn hoofd ter züde en stapte in den trein, maar juist toen de portiers zouden gesloten wor den. maakte hü een beweging met z'n vingers, alsof hy iets vergeten had en sprong weer op het perron. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6