HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 JULI 1928 SPORT EN SPEL. AAN DEN VOORAVOND DER OLYMPISCHE SPELEN. ZWEMMEN. Wat er geschied is in Londen, Stock holm, Antwerpen en Parijs. Over- heersching der Yankees. Duitsch- land's debuut. Zouden onze dan'es de nationale driekleur aan de mast brengen? Reeds op de eerste Olympische Spe len in 1896 nam de zwemsport een plaatsje in op het programma, doch 't was maar 'n heel bescheiden plaatsje: drie eenvoudige nummers, 'n geweldig verschil met het uitgebreide programma van thans, dat, uit 18 nummers bestaan de, een volle week in beslag neemt. De zwemsport heeft sinds 1806 een volledige evolutie meegemaakt; de grondvorm (schoolslag) moest spoedig wyken voor meer gecompliceerde slagen, eerst de z, g. n. Spaansche slag (in 1900 door Jar- vis op de O. S. geïmporteerd) later door de z. g. n. crawl (door Cecil Healy in 1907 naar Europa gebracht). De zwemwedstrijden op de Olympische Spelen van Athene, Parijs en St. Louis hadden niet veel te beduiden. Duitsch- land. Hongarije, Amerika en Australië veroverden de prijzen. In 1908 te Londen kreeg men een keerpunt, ook al doordat het zwembassin uitgegraven was midden in de arena van het groote stadion Heel wat toeschouwers waren nu getui- ge van de wedstrijden, waarop de Brit Taylor vele successen boekte. Er werd voor 't eerst gesprongen en waterpolo gespeeld en alle wereldrecords moesten er mede door de invoering van den crawlslag, aan gelooven. In 1912, te Stockholm, was het aantal deelnemers weer aanzienlijk gegroeid, terwijl ook het programma uitgebreider was. De jeugdige en tengere Canadees Hodgson won zoowel de »00 als de 1500 meter vrijen slag in wereldrecordtijd en de later nog veel beroemder geworden Amerikaan Hawai'er Duke Kahanamoku, die van 1912 tot 1922 de snelste sprin ter van de wereld was, zegevierde op de korte afstanden. D? Stockholmsche Spe len openden weer een heel nieuw pers pectief door het feit. dat er toen voor het eerst dames aan de wedstrijden deelnamen. De Antwerpsche Spelen vor men het begin van de Amerikaansche overheersching op zwemgebied. Uncle Sam verscheen met een perfect getrain de ploeg, die op het grootste deel der pri zen beslag legde. Behalve de reeds hierboven genoemde Kahanamoku was ook de luitenant-vlieger Norma Ross een der beste zwemmers van dit welgeslaag de festijn, terwijl bij de dames de Ame rikaansche Ethel Bleibtre.v onverslaan baar bleek te zijn. De eenige natie, die nog noemenswaardigen tegenstand bood tegen het onstuimige Yankee-offensief, was Zweden. De andere landen telden vrijwel niet mee. De Spelen te Parijs tenslotte liggen nog te versch in het geheugen, dan dat wij vergeten zouden zijn, hoe sterk ook daar Amerika voor den dag kwam. Meer dan vele woorden zegt wel het feit, dat in het eind-klassement de Ameri kanen 221 punten noteerdennet zooveel als de andere naties te zamen In 15 van de 17 nummers wonnen de Yan kees den eersten prijs. De mooiste nummers van de PariJsche zwemweek waren zonder twijfel de 400 en de 1500 meter vrijen slag. Het eerste nummer werd door den befaamden John Weismuller gewonr.cn en het tweede door den 18-jarigen Australiër Charlton. Van de andere ..geweldenaren" der Parijsche Spelen noemen we nog den Hawai'er Kealcha (winnaar van het rugnummer), de Amerikaan Skelton (primus schoolslagzwemmer), de Zweed Arne Borg. de springers White en Pink- ston (beide Amerika) terwijl Kahana moku ook nog van dc partij was en met een schitterenden tijd achter Weismuller in de 100 meter geplaatst werd. De Ame rikaansche meisjes waren nog ongenaak baarder dan de heeren en dank zij ster ren als Ethel Iackie, Martha Norellus, Agnes Gerahty, legden zit bijna op alle eerste plaatsen beslag. Alleen in het nummer 200 meter schoolslag won een Engelsche zwemster miss Morton, nadat Made Baron, die veel sneller zwom. ge diskwalificeerd was wegens het verkeerd nemen van een keerpunt. Zooals gezegd werd er voor de eerste maal waterpolo gespeeld in 1908 te Londen. Het spel was toentertijd nog maar in zijn beginstadium en er namen aan dat eerste tournooi dan ook slechts vier landen deel: Engeland. België. Zweden en Holland. Met den groei van de zwemsport ging echter ook een en veel vereischend spel gepaard. Lang zamerhand begonnen ook andere lar. den polo te spelen en thans is het reeds zoover, dat voor het tournooi in Am sterdam niet minder dan 18 landen hebben ingeschreven. Het zou ons niet verwonderen als Hongarije ditmaal oogen zou gooien naar het Olympisch kampioenschap, hoewel met de snelle Amerikanen ook terdege rekening gehouden zal moeten worden. Zeker Is het, dat het polo- tournooi, dat thans te wachten staat nog belangwekkender zal zijn. dan dat te Parijs, waar Frankrijk na hefagen strijd met België den titel won. Wat zal het mooiste worden van de Amsterdamsche wedstrijden? Het is heel moeilijk te zeggen. Want nog nooit is er een Olympisch Zwemfeest gehou den dat zich zoo Interessant aankondigt als dat. wat ons binnenkort te wachten staat. Laten we alleen maar het groote duel tusschen Europa en Amerika nemen. De Amerikanen zijn sterker, dat staat vrijwel vast, maar ze zullen het niet gemakkelijk hebben. In de eerste plaats komt dat doordat de Europcesche gelederen versterkt zy'n met de machtige zwemnatie Duitsch. land en ten tweede is in de laatste vier jaar de zwemsport in ons werelddeel heel hard vooruitgegaan. Zal Weismul ler veel moeite hebben met Anne Borg of den Hongaar Barany? Zal, de Duit- scher Kuppers genoeg tegenstand kun nen bieden aan de fameuze Amerikaan sche rugzwemmers Laufer en Kojac? Dat zijn allemaal vragen, die nog maar de allergrootste cracks betreffen. Maar naast hen zijn er nog talloos velen, die voor verrassingen kunnen zorgen. Want er zijn niet minder dan 34 landen ingeschreven en de laatste berichten uit sommige landen bv. Argentinië en Japan wijzen er op, dat ook daar zwem mers zijn die tot de allerbesten ge rekend mogen worden. Amerika blijft favoriet, maar het zal toch wel niet gaan als in Parijs. De grootste tegenstanders lijken ons: de Duitschers Rademacher. Heïnrich, Kup pers, Riebschlager, Luber. de Zweden Borg en Johansen, de Hongaar Barany, de Australiër Charlton, de Japanner Takaishi, de Argentijn Zorilla en ja. wie weet welke zwemmers, die op het oogenblik nog niet tot de superklasse gerekend worden, van zich zullen doen spreken. BU de dames is het gemakkelijker. Daar zijn de voornaamste concurren ten onder te brengen in 4 landen: Ameri ka, Duitschland, Engeland en Holland. Mogen we van de Hollandsche heeren niet op succes rekenen des te vaster vertrouwen wy op de dames en wel in het bijzonder de twee Rotterdamsche Marietjes: Braun en Baron. In den laat?ten tüd is op ondubbelzinnige wyz-e gebleken, dat de Olympische mast in het zwemsiadion alleen door haar toe doen met ons rood-wit-blauw getooid zal kunnen worden. Het zal niet. mee vallen, maar het kan. Op den vrijen slag zal Amerika wel niet te slaan zijn, doch het zal reeds een eer zijn om in zoo'n nummer de tweede of derde plaats te kunnen bezetten. Marie Baron heeft een pracht kans op de overwinning in het nummer 200 Meter schoolslag, waarin de Duitsche zwemsters Muhe en Schrader en de Deensche Jacobsen de zwaarste tegenstanders zyn; Marie Braun kan het tot een overwinning op de 100 meter rug brengen en onze andere vertegenwoordigers in dat nummer, de dames Grendel en den Turk hebben gelegenheid om zich eveneens te onderscheiden. Onze estafette zal achter Amerika hevig moeten stryden met Duitschland en Engeland. Daaren tegen zyn de kansen van onze spring- sters zeer gering. Hollandsche overwinningen zyn dus lang niet uitgesloten en al zullen de heeren noch in de zwemnummers noch met waterpolo tot de besten behoorer.. zelfs vaak onder de middelmaat blijven. de nationale driekleur zal in het zwem- stadion gereed gehouden moeten wor- grootere belangstelling voor dit snelle den voor „onze meisjes". ATHLETIEK. LEIDERSCURSUS f Gelet op het tekort' en gemis aan leiders heeft de Techn. commissie der K. N. A. U. besloten, na de Olympische Spelen een leiderscursus te organisee- ren. Deze cursus zal gehouden worden op de door den A. B. L. O. welwillend beschikbaar gestelde sintelbaan te Am sterdam. De A. A. B. heeft ook zyn wel willende medewerking tot het slagen hiervan toegezegd. De cursus zal aanvangen 13 Augustus cn eindigen 8 September. De deelne ming is opengesteld voor leiders, offi cials en athleten van de K. N. A. U.. die tot leider opgeleid wenschen te worden. Speciaal wordt de aandacht er op gevestigd, dat het niet de bedoeling ls, om beginnelingen iets te leeren. doch uitsluitend om leiders te kweeken. De uitgaven voor reis- en verbiyfkos- ten komen geheel voor rekening der deelnemers. Deelnemers moeten lid zyn der K. N. A. U.. behoudens uitzondering ln zeer byzondere omstandigheden door de Techn. Commissie te verleenen. De Techn. commistie vertrouwt, dat van deze gelegenheid tot het kweeken van goede leiders door alle bonden ge bruik zal worden gemaakt en verzoekt alle corespondentle enz. aangaande de zen cursus te zenden aan den heer A. A. F. Janse, Fl. Heerlannestraat 36 bis, te Utrecht HENGELEN. TER VOORLICHTING AAN DE HENGELAARS. De secretaris der Hengelaarsvereeni- ging ..Tusschen het Riet" schrijft ons: Daar sedert eenlgen ty'd de meening hoe langer hoe meer post vat. dat het verboden is met twee stokken te peuren als men in het bezit is van een kleine acte, moge het onderstaande dienen: Naar aanleiding van een vraag, gericht tot de Visscherü-inspectie, ontving ik het volgende antwoord: .Met de in art. 16. 3e lid. letter e van dc Visscherywct voorkomend^ zinsnede tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig wordt bedoeld tot het visschen van één daarin genoemd vischtulgs o o r t. Zoo kan b.v. ook iemand, die in het bezit Is van een kleine acte voor het visschen met den schakel, op die acte met. meer schakels te gelUk visschen, zooals in den regel ge- bruikeiyk is."' Hieruit biykt voldoende, aldus onze berichtgever, welke waarde men aan zulke geruchten moet toekennen. OLYMPISCHE SPELEN. BIJ DE FINNEN OP BEZOEK. Het Nat. Sportpers Bureau meldt: Op heel wat minder opvallende wijze dan de Amerikaansche deelnemers aan boord van de „President Roosevelt" zyn de Finnen. Amerika's grootste concur renten op athletiek-gebied, in Amster dam gearriveerd; terwijl honderden de Amer;kaansche boot afwachtten, was er by het binnenvaren van de „Oihonna' met de Finsche deelnemers en officials geen sterveling present en dat wel om zeer eenvoudige reden, dat het stoom schip in den nacht van Dinsdag op Woensdag, klokslag half vier. in het Marinedok voor anker kwam. Zelfs voor den grootsten fanaticus op athletiekge- bied was 'n dergelyk uur te laat of te vroeg al naar men wil om Nurmi c.s. te begroeten. Trouwens van begroeten zou niet veel gekomen zijn, want de Finnen maakten hun entree in Nederland op de meest prozaïsche wijze: slapende in hun hui ten aan boord van de „Oihonna". Toen de Woensdag wat verder gevorderd was, zocht een verslaggever van het Nationaal Sportpers Bureau de Finnen aan boord op en hun lelden-, de heer Gösta Wasenius uit Helsingfors, lachte nog even by de herinnering aan deze slapende intocht. „Ja", zei hy, „er heerscht by ons aan boord strenge dis cipline, om elf uur gaat ieder van onze 85 Olympische deelnemers zonder par don naar bed en daar het twaalf uur was, voordat we in IJmuiden arriveer den. kunt u wel aannemen, dat de heels familie sliep, voordat de Hollandsche kust in zicht was. Vanavond mogen onze menschen door Amsterdam wan delen. maar half elf binnen en elf uur naar kool, dat is het parool." Wat hun verwachtingen waren? „Onze athletiekploeg is sterker dan In 1924", zei de heer Wasenius met nadruk, „laten we dat voorop stellen. Ik heb hier en daar al gelezen, dat men ons voor zwakker hield, maar dat is positief onjuist: op Nurmi na zyn al onze men schen vooruitgegaan of. zooals b.v. Sten- roos. door beteren vervangen. By ons gaat de athletiek nog steeds regelmatig vooruit". „En u verwacht dus op zyn minst even goede resulltaten als in Pa/rijs", was de logische vraag van den interviewer. „Toch niet", antwoordde de Finsche leider, „want u moet niet vergeten, dat wy wel vooruitgaan, maar dat de an dere landen nog meer vooruitgegaan zyn. Vooral op speerwerpen, kogelsto<v ten en discuswerpen hebben we er ge duchte concurrenten by gekregen, de Duitschers o.a. en ik reken daarom niet op dezelfde successen als in 1924. Op de loopnummers staan we er goed voor; tenminste oordeelend naar de tij den is Amerika op de langere afstan den niet zoo buitengewoon „sterk". „Finland heeft op de Marathon met het maximum-aantal deelnemers inge schreven; wie lijkt u de beste van deze zes?" „Marttelin in onze grootste hoop, nu Stenroos niet in ouden vorm gebleken is. Stenroos is zelfs niet meegekomen, daar hy in de proefwedstryden faalde. Nurmi en Ritoia doen beide aan drie nummers mee, n.l. de 3000 meter steeplechase, de 5000 en de 10.000 meter. In Parys kwam Nurmi ook nog op de 1500 Meter uit, doch daarvoor is hy nu niet ingescheveu, daar we op dien af stand jongere en.betere krachten hebben." „Wie zyn dat dan wel?" „Iarva en Purjo", die zyn beiden bui tengewoon goed.. Iarva is nog geen 20 Jaar, we verwachten, dat we in hem 'n opvolger krygen van onzen eminenten Nurmi. Op de 1500 Meter ls Kinnunen en de 3000 Meter steeplechase Andersen 'n eerste kracht. Vilen, die ln Parijs uit stekend werk verrichtte, op de 400 Meter horden, is nog wel goed, doch de jonge ren zijn hem boven het hoofd gegroeid. Wat de werpnummers betreft, is Pen- tilaa, de Olympische kampioen speer werpen, leeiyk gehandicapt door 'n voetblessure, waardoor hij niet in top vorm is. Voor den tienkamp hebbsn we groot, verwachtingen: Uricla, die ook aan ko gel en duscus deelneemt, en Valstudt, die by hoogspringen en kogelstooten uitkomt, zyn daar onze favorieten. Bij de hink-stap-sprong Tuulos. maar daav schynt men in Nederland ook 'n puike kracht voor te hebben." Inderdaad, de roem van den beschei den Zwollenaar Peeters is al tot Hel singfors doorgedrongen. „En Nurmi?" „Die ls voor ons evengoed 'n raadsel als voor ieder ander mensch. By de laatste selectie-wedstryden was hy niet op dreef, doch dat zegt weinig, omdat hU iemand ls, die zich zelf traint en aan niemand iets vertelt over zyn vorm. 't Eenige wat we weten is. dat hy niet mee zou gaan, als hy zichzelf kansloos dacht, maar hij is aan boord en dus. „Zyn alle deelnemers voor de O.S. meegekomen?" .Allemaal, op Ritoia en Purjo na, die zouden vandaag per vliegtuigmachine arrlveeren. We hebben haast zouden we die by al die athleten vergeten ook nog eenige deelnemers voor den modernen vyfkamp, een wielrenner, twee zwemsters, een zwemmer, vier boksers en dertien worstelaars bil ons. Op het gebied van krachtsport hebben we 'n goeden naam te verdedigen, zoo als u weet; ln de 6 andere sporten ver wachten we niet zoo veel. Finland is tenslotte maar 'n klein land met onge veer evenveel inwoners als Nederland en met onze 85 deelnemers Is het Ame rikaansche legioen, drie keer zoo groot, voor ons niet te genaken. Doch met de tweede plaats in het landen-klassement; wanneer we die, evenals ln 1924, zouden bereiken, zouden wc meer dan tevreden zyn!" FOLKLORISTISCH FEEST. Het N. O. C. bericht; Het folkloristisch feest op 11 Augus tus ln het oude stadion zal de volgende nummers omvatten: Noord-Holland. Noord-Hollandsch Bruiloftsfeest. Edammer kaasdragers en Volendanumer visschers.. Zuid-Holland. Katwyksche en Scheveningsche vis schers in kleederdracht met hun netten en andere attributen. Zeeland. Boeren en boerinnen in hun fraaie postuums zullen dansen uitvoeren. Utrecht. Oude kleederdrachten. Gelderland. Nykerk. Oude Veluwsche groep. Lochem, Oud-Geldersche dansen. Hulssen. De 35 vendelzwaaiers met hun Keizer, Koning en gevolg. Nunspeet, Veluwsohe dansen. Overijsel. Staphorster jongens en meisjes in hun bijzondere kleederdracht. Friesland. Leeuwarden. 30 personen in Oud- Friesche kleederdracht en 8 chaises. Hindeloopen, Origineele Hindelooper Kronendans en liederen. Groningen. Zang en dans. Drente. Een Drensche bruiloft. Noord-Brabar. t. Typische kleederdrachten. Limburg. Het Akkennansgllde uit Venlo met hun poppen Valuas en zijn vrouw, die een hoogte hebben van 3 50 Meter. Als byzondere attractie zal, onder voorlichting van den Natlonalen Land- spelraad, worden uitgevoerd een zwaard dans van omstreeks het jaar 1500 in costumes van dat tijdperk door 50 leder van de Gymnastiek- en Sportvereni ging „Kracht en Vlugheid". Verder een monsterconcert door 14 orkesten, te zamen 400 man onder lei ding van M. v. d. Roovaart en ongeveer 4000 zangers en zangeressen onder lei ding van Jacob Hamel. Het geheel wordt georganiseerd door Max van Gelder, lid van het comité voor Artistieke Ontspanning van het Neder landsen Olympisch Comité. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN BIJ „O. V. S." Donderdagavond werden de wedstry- den ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van de biljartvereeniging „Onder linge Vriendschap" in de Lange Begynestraat voortgezet. Thans is de tweede ronde begonnen met de vier tallen uit de tweede afdeeling. Op be zoek was het team van de club „D.OE." uit Heemstede. Het is ook nu niet gelukt de jubilaresse een nederlaag toe te brengen. De eerste party liep tusschen de num mers 2 van de teams. Ofschoon de D.O.K.-speler zich goed verdedigde, bleek de O.V.S.er al spoedig sterker te zijn en liep voortdurend meer uit, om ten slotte met flinken voorsprong te eindigen met den stand 100 om 67 voor O. V. S. In de volgende party kwamen de kop- spelers var. beide teams tegen elkaar in het strydperk. Door het zeer mooie spel van den veteraan van O.V.S. scheen de D.OK.-speler eenigszins uit het veld geslagen en raakte gedurig meer ten achter, terwyl zyn partner in topvorm speelde en een groote overwinning boekte. Met deze fraaie prestatie werd hem een verdiend applaus van de vele aanwezigen gebracht. De eindstryd was 100 om 51. Daarna speelden de nummers vier. Dit werd een spannende party, die met belangstelling gevolgd werd. De O.V.S,'er wist zyn aanvankelijk kleinen voorsprong tot het einde te bewaren. Hy won met 100 om 77. Ten slotte bonden de nummers drie den stryd aan. De speler van de ju bilaresse deed zijn club alle eer aan met zyn fraaie stooten, waarin deze vooral uitmunt. Hy kon zich trouwens die weelde wel veroorloven, want hij wist. bovendien een flink eind uit te loopen, om ten slotte onbedreigd te winnen. Het eindresultaat van dezen avond was dat O. V. S. een winst had van 163 caramboles Met de ontmoeting in de eerste ronde meegerekend is de stand tusschen deze clubs thans: D.O.K. 533 en O. V. S. 755 caramboles. POSTDUIVEN. HAARL. POSTDUTVENBOND. Bovengenoemde bond hield 14 Juli een wedvlucht van Bordeaux af, afstand 922 K.M., waaraan werd deelgenomen met 400 duiven, die 5 uur 20 werden los gelaten. De pry zen weiden als volgt be haald: J. Voortung le; S. Heitlager 2e; D. Baas 3e; O. J. van Tongeren 4e; J. J. Doeglas 5e. 9e, 12e. 57e; M. C. Fehres 6e. 27e; H. Stappers 7e, 8e, 13e, 17e; J. Droog 19e; H. Vellinga 11e, 16e; J. J. Pe- trie 14e, 48;; C. Lareman 15e; G. Molle- ma 13e; H. Lansdorp 19e; P. H. Boeree 20e, 41e; J- v. Kordelaar 21e; J. Ter horst 22e. 26e, 44e; F. van Honschoten 23e, 58e, ?0e; K. Wits 24e. 69e; P. de Wil de 25e; Jan J. Lasschuit 28e; F. J. Neu- man 29e, 50e; H. Philippo 30e: J. T. Bak ker 31e, 67e; J. Hommers 32e; J. v. d. Pol 33e; J. Kiumper 34e; A. Schuiten 35e; W. Dorsman 36e; P. v. d. Veen 37e; P. Verputten 33e P. Stokman 3Se; A. J. Ver- donschot 40e; J. J. v. d. Linden 42e; A. J. Timmermans 43e. 59e; A. Vergers 45e; J. H. Somers 46e; J. J. Keur 47e; G. van Akkoy 49e. 51e, 63e; HL J. Petter Ó2e; B. Gort 53e. 71e; J. Harmsen 54e, B. C. v. d. Meer 55e: N. Leuven 56e; W. Smit 61e; E. Paap 62e; W. Petrie 64e; M. Grif- flioen 65e; H. van Es 66e; J. G. v. Vue- ren 68c; A. van Tongeren 70e; Eerste duif 15 Juli 12 uur 4 min. Laatste pryswin- ner 19 Juli 29 ur 28 min. Wedvlucht vanaf Lier 15 Juli, afstand 138 K.M. aantal duiven 1991, losgelaten 8 uur 5 min., de eerste 100 pryzen als volgt: H. Keerwolf le. 44e; S. Heitlager 2e, 10e. 79e; T. Krijgsman 3e: P. Martens 4e. 55e; J. J. v. d. Meyden 5e; W. der Kinderen 6e; K. Wits 7e, 12e, 13e; T. Vink 8e. 81e; Jac. Kuperus 9e; Jac. Hart 11e. 29e; R. Slot 14e, 32e 92c; J. de Vries 15e; H. Roosdorp 16e; C. v. Meurs 17e; B. Gort 18e; W. Dorsman 19e: A. Schuiten 21e, 25e. 34e. 49e. 68e; P. Boe ree 21e. 59e. 83e; C. Koning 22e; A. Sch.yvenaar 23e; J. Bogaert 24e; H Kinjet 26e; A. J. Verdor.schot 27e: J. W. Radsma 28e; J. Broekhof 30e, 50e: A. Selhorst 31e, 61e; J. P. Tienstra 33e, 40e, 47e, 54e, 98e; G. J. Kors 35e, 36e, 76e; M. Fehres 37c; J. Verbeek 38e; H. J. v. d. Kort 39e; Adr. Helns 41e; J. v. Duin 42e. 72e, 73e, 83e; T. Mens 43e. 87e; D. Smit 45e; P. Verputten 46e: A. v. Zadel 48e; P. Kruyer 51e, B. Gort 52e, 53e, 89e; J. Kevsper 56e, 57e; W. Kiumper 58e, 66e; J. Terhorst 60e; H. J. Fetter 62e, 91e; G. Moüema 63e^ M, DE WIELERWEDSTRIJDEN. De successen van Holland in 1920 en 1924. Tot dusverre twee Olympische kampioenschappen, twee tweede prij zen en één derde prijs. - Peeters (1920) en Willems (1924) deden onze vlag aan de middelste mast hijschen. Thans minder belangstelling van het publiek in Nederland dan vroeger. Zou Mazairac, „de eeuwige tweede", door den favoriet Beaafrand geslagen worden? Ons tandempaar B. Leene- v. Dijk maakt een goede kans. -- Bosch van Drakesteyn op zijn veertigste jaar nog onze beste tijdrijder. In Antweroen De meo- dle 'n 1930 voor H pischen eeretite! sorfde (Peeters). ls nog steeds actief renner, doch te oud om nog van de party te zyn. Willems en Meyer zyn beide profs geworden en jonge opvolgers missen we helaas, Ma zairac is alleen overgebleven en Bosch, eerbiedwaardige veteraan, die met Peeters in Parys op 36-jarigen leeftijd de derde plaats bezette, is by gebrek aan jongeren, weer van de party al kan men van dezen thans veertigjarigen renner geen Olympisch Kampioenschap te verwachten. In de sprint zal Mazairac de Ne- derlandsche kleuren verdedigen.. De Berg op Zoomenaar is al jarenlang een puike renner, maar evenals zyn pro- vinciegenoot Jan Maas. faalt hy steeds op het beslissende moment. Een wereld kampioenschap heeft hij nooit kunnen bemachtigen, wel bracht hy het in 1924 tot de finale, maar toen verloor hy van zijn landgenoot Jaap Meyer. „Twan", zooals hy in de wielerwereld heet, is p-j,;' -4e eeuwige tweede", dit jaar ook weer urijs. bij de Ned. Kampioenschappen, waar Bosch van Drakesteyn hem in de finale klopte. Zooals de zaken thanse staan is de Franschman Beaufrand hem te sterk; deze vertegenwoordiger van de Fransche republiek, is sterk favoriet voor den Olympischen titel. Ook Falck Hansc-n (Denemarken) telt geducht mee. Bosch van Drakesteyn kwam voor drie num mers in aanmerking en men heeft hemi daarom voor den sprint geschrapt. Op de 1 KM. tydrace een nummer dat de plaats van de 50 KM. heeft ingeno men zal hy zich geducht weren. Ook maakt hy deel uit van de ploeg in de 4 K.M. tc-amrace, waarin BraspenninX en Maas met een nog nader aan te wijzen vierden man (Pijnenburg, v. d. Reyt. of v. d. Horst) onze kleuren zullen ver dedigen. Ook hier is Frankrijk favo riet. Het was in 1920, dat voor de eerste maal andere Hollandsche sportvertegen- woordigers dan onze voetballers Olym- p.-che successen wisten te behalen. Vier eerste plaatsen bezetten we by dat wereld tournooi in Antwerpen: twee door de zeilers, één door de boogschutters en één door onzen wielrenner Maurice Peeters, die in acht dagen tyds wereld kampioen en Olympisch kampioen werd. De zege van Peeters „sprak" het meest tot het publiek, waarop zeilen en boog schieten weinig indruk maakte; wiel rennen is een populaire sport en de Haagsche amateur Peeters is al heel populair. Daar ook Ikelaar een prys behaalde den tweeden naar recht en billijkheid, doch den derden volgens de jury die zich helaas vergiste zorg den de wielrenners voor 'n puike ver tegenwoordiging van onze kleuren. Ook vier jaar later in Parys. was wielrennen de sport, die ons het meeste succes bracht: Willems behaalde het Olympisch kampioenschap over de 50 K.M., Jaap Meyer werd achter de pseudo amateur Michard tweede in den sprint en ons tandempaar Bosch van Drakesteyn— Peeters bezette de derde plaats in de tandemrace. Zeer bevredi gende resultaten dus, trouwens de wie lersport beleefde toen 'n periode van ongekenden bloei in ons land helaas geen blijvende bloei. Zoowel de strubbelingen In de wielerwereld als de dalende vorm van onze renners, van wie Moeskops over zyn toppunt heen was en Meyer en Willems van firstclass-amateurs ver anderden in tweede klasse-profs, droe gen daartoe by. Een typisch verschynsel is ook wel, dat de voorverkoop van abon nementen voor de Olympische wieler wedstrijden hard tegenvalt, al moet daarbij rekening gehouden worden met het feit, dat de wielersport zeer vee! aanhangers vindt in de lagere kringen, die er niet toe overgaan om tien of twintig gulden uit te geven voor een abonnement. Door het houden van de wielerwedstryden op Zaterdagavond. Zondagavond en Maandagmiddag heeft men nog zooveel mogelijk een ieder in de gelegenheid gesteld om deze wed- stryden te volgen. En thans? We kunnen niet verhelen, dat onze kansen op 'n prys by dit onderdeel van het Olympisch programma heel wat slechter staan dan in 1920 en 1924 en dat men er zelfs ernstig mee moet re kening houden, dat er aan onze Olym pische eerelyst op wielergebied twee eersten, twee tweede en een derde prys niets wordt toegevoegd. Onze beste kans. Onze beste kans ligt in de tandem- race, waar de Jongste van het geslacht Leene met van Dyk een uitstekende tandem vormt, dat in staat is om zich by de prijswinners te scharen. Voor den wegwedstryd daarentegen is er, al wordt er op Nederlandsch grondgebied gereden, weinig succes te verwachten; we missen hier de routine van de buitenlandsche renners. Vooral België en Frankryk brengen sterke' amateurs op de been. Daar er „tegen het horloge" gereden wordt de renners starten met twee minuten onderling verschil en kunnen dus geen wieltje- ryden om het op 'n eindspurt te laten aankomen is de stryd hier zeer zwaar. Het komt ons voor, dat van het Hol landsche zestal vier mogen er star ten, twee zyn er reserve de Brabander Braspenninx de sterkste is. Kruys, Buys en Duyker worden vermoedelijk de drie andere deelnemers. Booymans 64e: B. C. v. dMeer 65e; J. v. d! Pol 67e; F. J. Lourenburg 69e; H. Boogaard 70e; J. Dorsman 71e; J. Schaap 74e, 80e; W. Keur 75e; G. J. v. Tongeren 77e; J. Harmsen 78e; M. Grif fioen 84e; J. Flotman 85e; W. Smit 86e; M. Kuiper 88e, 93e; J. J. Hart 94e; T. Cramer 96e; W. Steyl 92e; J. Hart-ïl 97e; L. Koning 99e; J. J. Keur 100e. Eerste duif te 10 uur 10 min., snel heid van 1033 Meters per minuut, laat ste (399e) prijswinner te 10 uur 38 min. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- HOUDERS „DE BONTE DUIF" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereenlglng hield Zon dag 22 Juli een wedvlucht vanaf Vil voorden, afstand 162 K.M. waaraar. werd deelgenomen met 82 duiven, los 8 uur. De pryzen werden als volgt be haald: G. ten Bosch le, 4e, 7e. 8e. 12e, 15e; J. J. v. Staveren 2e, 3e, 6e, 10e. 13e 14e, 17e; J. Hartel 5e; Jan J. Lasschuit lie; F. J. Lourenburg 9e, 16e. Eerste duif te 10 uur 4 min., snelheid van 1304 Metit? per minuut, laatste pryswinner te 10 uur 10 min. GEVLEUGELDE VRIENDEN TE HEEMSTEDE. Wedvlucht van Bordeaux (Frankryk). afstand 951 K.M. In concours vlogen 19 duiven. Tot nu toe bereikten slechts 7 duiven hun hok. De overige dieren, die vermoedelijk door de warmte de reis niet achtereen konden maken, kwamen zeer uiteenloopend in den loop der week aan. De uitslag was als volgt: Zondag 15 Juli le en 3e H. Vellinga; 2e C. Lare man; 4e Dinsdag 17 Juli A. Verdon- schot: 5e Woensdag 18 Juli N. Leuven, Zaterdag 21 Juli. 6e J. G. v. d. Meer, 7. W. Eekhof. Wedvlucht van Vilvoorde (België), af stand 160 K.M. In concours vlogen 115 dieren. Losgelaten des morgens 8 uur. De uitslag was: 1. 12, 13 E. D. der Bouvrier; 2. J. G. v. d. Meer: 3. 8. 14. 18. W. van Huis ;4. 16. 19 A. Verdonschot Jr.; 5. 9. K. Witte veen: 6. 7. 10 N. Leuven; 11. 20 A. van Zadel; 15. 17, W. Eekhof; 21. 22, C. Lareman. Eerstgetoonde duif 9 uur 58 min. 19 sec., snelheid 1345 M. per minuut. Laat ste pryswinnaax 10 uur 4 min. 41 sec., snelheid 1275 M. per minuut. Door „De Luchtgids" werd ook een conoours gehouden van Bordeaux (Frank ryk) afstand 922 K.M. Voor het concours waren 64 duiven ingeschreven, De duiven werden Zaterdagsmorgens om 5.20 uur gelost met een Zuiden wind. De eerste duif van dit concours kwam eerst op Maandagmorgen aan om 7 uur 58 minuten 17 seconden. Volgens de bestaande voorschriften staan concoursen van dezen afstand ge durende ten minste 6 dagen open. De sluitingstyd was in dit geval Vrijdagmor gen 5.20 uur. Op dat tydstip waren er slechts 11 duiven teruggekeerd, zoodat de pryzen (13 in getal) niet eens verdiend zyn. Wel zyn er na het sluiten van het con cours nog eenige duiven gekomen,, doch er kan worden aangenomen, dat 75 pet. der verzonden duiven verloren geraakt is. De uitslag dezer vlucht is als volgt: K. Wits le en 10e; H. J. Philippo 2e; Joh. van der Pol 3e; P. J. Verputten. 4e; A. J. Timmermans 5e en 8e; B. H. Gort 6e en lie; J. Harmsen 7e en W. Smit 9e. A.s. Zondag wordt een wedvlucht van Hal (België), afstand 185 KM. gehou den. Aan deze vlucht zyn eere-prijzen en een 2-tal bekers verbonden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. fitfSO 4ézehkfobt aenjtfiuna. Qiq&CbcfijZ Qun&m 6artd VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10