DATUMSTUKJES WIE ZAL WETHOUDER REINALDA OPVOLGEN? DE ECONOMISCHE CONFERENTIE TE GENèVE. 46e Jaargang No. 13834 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 27 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754. met geïllustreerd Zondagsblad f 032per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 33754- Franco per post door Nederland ƒ38754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken ƒ03754franco p. poet ƒ0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels /I-75; iedere regei meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalf stuivers-ad verten tién van Vraag en Aanbod ran 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbotten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukker?: Z. B. Spa r- 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Direeteerens J.C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Byliantoor «oor Santpoort, VeUen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwyk enx. Hoofdredactwr* ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. Administratie 10724 en 14825. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: VRIJDAG 27 JULI Cinema Palace: „Kwatta-soldaten"; 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Amor op rki's" en „De roepstem van het goud", 2.30 en S uur. Rembrandt-theater: ,De garde-luite nant." Op het tooneel: Silbo Comedy Juggler. 79, 9.1511.15 en matinée 2.30 uur. Standaard-Theater: „Zeemansvuisten" en „Ongewenschte elementen". Op het tooneel: Maupie de Vries. 2.30 en 8 uur. Velsen: Muziekuitvoering door de Har monie-kapel der Kon. Papierfabrieken „De Eendracht" in het park „Velser- beek", 7.30 uur. ZATERDAG 28 JULI Schouwburg Jansweg: „Tante Klara uit de Sahara". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Bloemendaaï: Gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering van aan deelhouders in de „N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Bebouwde Eigen dommen", Iepenlaan 2, des morgens 9.30 uur. ONZE VOORVERKOOP OLYMPISCHE SPELEN. Aangezien een niet onbeduidend aantal re?us voor den Openingsdag en voor Zon dag 29 Juli en Maandag 30 Juli a.s. nog niet by ons ter inruiling is aangeboden, vestigen vrij er hierbij nog eens uitdruk kelijk de aandacht op dat de re?us geen toegang verleenen tot het Olympisch Stadion, doch dat deze te onzen kantore moeten worden ingeruild tegen de defi nitieve plaatsbewijzen, die thans ter be schikking van re?uhouders liggen. Zondag a.s. zijn onze bureaux gesloten. Haarlem 27 Juli. Het Défilé. Als morgenmiddag in het Stadion de deelnemers van tientallen naties aefi- leeren, bij de opening van de groote Olympische Spelen, zullen ook ongeveer vierhonderd Hollanders in de noodzaak verkeeren om mee te doen aan de fi nesses van een „cérémonie protocolaire Olympique". Zij zullen ik heb het nu over de mannen in witte flanellen broeken, blauwe N. O. C.-jasjes en stroo- hoeden met oranje linten gedost, een serie bewegingen correct en liefst gelijk moeten uitvoeren. En het zal mij benieu wen wat er, met den weinigen zin voor openbaar vertoon en „geste", die onze natie bezit, van terecht zal komen. In een getypt stuk, in handen van eenige deelnemers die het met rustige onverschilligheid behandelden, heb ik gelezen wat zij precies moesten doen by het naderen van de eeretribune. En het blykt niet mis. Het is het soort van paradevertoon dat weken vordert als je het den gemiddelden Nederlandschen soldaat moet bybrengen, en dat hij zel den met pittigheid en nimmer met eenigen stijl zal volbrengen, omdat hij er niet in gelooft en het allemaal over bodige flauwigheid vindt. Ik verdedig dit standpunt niet, ik constateer het al leen. De Hollander, tot het krijgsman- schap geroepen, begrijpt dat men van hem vordert dat hij met een geweer behooriyk kan schieten en het schoon maken, en er een bajonet opzetten. Hij snapt dat-ie een aantal commando's moet leeren opvolgen die het manoeu vreeren in sectie- en compagniesverband betreffen. Maar hij heeft een zekere min achting voor salueeren en geweer pre senteeren, en nog meer van „hoofd links", „hoofd rechts" en alles wat op paradeeren lykt. Welnu, onze Olympische vertegenwoor digers moeten bij het naderen van de eeretribune de matelotjes met de oranje linten afnemen, met de bol naar buiten gekeerd, en hoofd rechts maken, daar- by doormarcheerend met den linkerarm langs het lichaam zwaaiend. Dan komt het oogenblik dat zy moeten halt ma ken en „de houding aannemen". Dat zet het N .O. C. maar kalmweg in zyn in structies, zonder zich te verdiepen in de vraag of zy wel weten wat de houding is. Ik heb er al ontmoet die het vol strekt met weten, omdat zy niet in dienst zyn geweest, zy zullen c-r dus maar wat van maken, en als ik denk aan de zorg die wy aan dit belangryke on derdeel van de militaire e'iquette moes ten besteden, als wy het stoere strijders onderwezen dan huivert er nog iets in myn mobilisatie-reservisten-hart. Vooral by het besef dat sommige naties, zooals Engeland, Amerika, Duitschland en Zweden, deze dingen precies ir.stu- deeren en met pijnlijke correctheid uit voeren. Mussolini's mannen zullen ook wel tip top voor den dag komen. En wy zyn de gastheeren! Nu kunt u wel zeggen: „goed maar dat wy niet zoo militaristisch zyn" maar dat is een dooddoener en een onjuistheid bo vendien. Dit is geen militairisme. Het is cérémonie protocolaire Olympique. En als het nu eens niets op het leger leek, als er byvoorbeeld ik noem maar wat buigingen gemaakt moesten worden, met gepluimde steken la Cyrano, zouden de Hollanders er evenmin aan willen. Zy hebben altyd dienzelfden af keer van alle uiterlyk vertoon dat zui ver gebaar wordt. Het is wel een beetje jammer vooral omdat het geen bescheidenheid is maar alleen wat valsche schaamte en gebrek aan gemak-om-zich-te-bewegen. Soms maken wy daardoor een onbeholpen en hopeloos-nuchteren indruk in interna tionaal gezelschap. Ik herinner my de houding van het Nederlandsch hockey- elftal by de vlaggen- en volksliederen- ceremonie aan het slot van het hockey- tournooi. De Brïtsch-Indiërs en Duit- schers zwaaiden him kromstokken spon taan, en juichten. De Hollanders deden niets, stonden er maar zoo'n beetje on wennig en aarzelend bij, ofschoon de Britsch-Indiërs het voorbeeld al hadden gegeven toen hun beurt kwam. Misschien had het N.O.C. dit défilé beter moeten voorbereiden, en een ser- genant-majoor-instructeur bij de deel nemers moeten rondsturen om ze een lesje te geven in de cérémonie. Nu vrees ik dat er velen bij zullen zyn die nog niet weten wat zy doen moeten als zij al op marsch zijn in het défilé. Om dat al die flauwigheid hen lekker niks kan schelen.... Het is toch verkeerd, want wU zyn de gastheeren. Tegenover al die buitenlan ders, al die autoriteiten, moest onze de legatie het protocol in de perfectie kun nen uitvoeren. Misschien valt het nogal mee. Laten wij het hopen. Het is in elk geval een geluk dat het N.O.C. iederen deelnemer een bon voor een jasje en zoo'n stroohoed heeft gezonden een en ander af te halen aan Amsterdamse he kleedingsmagazynen anders kregen we een vertooning met jasjes in alle denkbare kleuren, vooral groezelige, en vuile truien en misschien wel pullovers en zeil jekkers er tusschen- door. voor de variatie. Enfin. Als de vierhonderd Hollanders Zaterdagmiddag hun parade maken zal ik het met aandoening aanschouwen, en toch wel eenig medegevoel met hun lot hebben. Want, zelf Hollander zynde, moet ik eerlyk bekennen dat 'k het ook niet voor m'n plezier zou doen.... R. P. DE WIELERWEDSTRIJD. TIJDELIJK AFGESLOTEN WEGEN. B. en W. deelen mede: Op Dinsdag 7 Augustus 1928 zal, blykens ontvangen bericht van het Ne derlandsch Olympisch Comité, een weg wedstrijd met rywielen worden gehou den. In verband daarmede zal de Slaperdyk tusschen den Nieuwe Rijweg en de grens van de gemeente Velsen, op dien dag van 811 uur v.m. en van 125 uur n.m. voor alle ryverkeer worden afgesloten. Ook de Schoterweg tusschen het Soendaplein en de Kleverlaan zal als dan voor alle ryverkeer met uitzon dering van de tram worden gesloten. DE PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL. OPENING IN SEPTEMBER Men schryft ons: Ieder zal in eigen omgeving wel op gemerkt hebben dat het Nijverheidson- derwys meer en meer een belangryke plaats gaat innemen. In alle steden komt jaarlijks een groot aantal meisjes van de lagere school op de verschillen de nyverheidsinrichtingen. Het gevolg hiervan zal zyn, dat de a.s. moeders en huisvrouwen meer berekend zullen zyn voor hun taak; maar ook voor de klasse van meisjes die ongehuwd blijft, biedt het nyverheidsonderwys groote mogelijkheden. Bekwame dienstboden, huishoudsters en costumnaaisters zyn altyd welkom en dat alles bereikt men nergens zoo vlug en goed als onder de uitstekende leiding van gediplomeerde leeraressen. In Prot. Christ, kringen werd reeds lang de behoefte gevoeld ook dit onder- wys in christelijken geest te geven. Daardoor ls nu de Prot. Christelijke Ny verheidsschool te Haarlem tot stand gekomen, die een afdeeling is van Haarlemsche huishoud- en industrie school. In September a.s. hoopt de school, met ryks- en gemeente subsidie een dagschool te beginnen. De reeds jaren bestaande chr. avondnaaischool, waar van de nu opgerichte een uitbreiding Ls, bloeit en telt plun. 160 leerlingen, ter- wyi bovendien ook avondcursussen zullen gegeven worden in lingerie- en costuum- naaien. Het bestuur hoopt de school te kunnen vestigen in een gebouw om trek Kenaupark of Frans Halsplein, opdat de leerlingen uit het Noorden van de stad makkelijker van het ender- wys gebruik kunnen maken. De gele genheid voor aanmelding van leerlingen is al opengesteld. De twee candidaten Mr. J. GERRITSZ In ons vorig nummer hebben wij me degedeeld. dat het bestuur der federa tie van de S. D. A. P. vergaderd heeft om de voorziening in de wethoudersva cature te bespreken. Het ging over de vraag of de aanwij zing van een opvolger voor den heer M. A. Reinalda als wethouder moest worden overgelaten aan de raadsfractie, of dat daarover de ledenvergadering der SD A.P. gehoord moest worden. Het bestuur is na gehouden bespreking van meening, dat dezelfde weg bewandeld moet worden als by vorige gelegenhe den. Tot heden heeft de ledenvergade ring van de SD.A.P. zioh alleen uitge sproken over de vraag of de party deel nemen zou aan een college van B. en W., maar de aanwijzing van een can did aat is steeds overgelaten aan de raadsfractie. As. Woensdagavond zal evenwel een ledenvergadering van de SD.A.P. gehou den worden om deze quaes tie te bespre ken. Het bestuur zal daar met het boven bedoelde advies komen. Nu er evenwel een speciale vergade ring voor deze aangelegenheid belegd is, verwachtte onze zegsman we!, dat ook al is het byna zeker dat het advies van het bestuur zal worden aangenomen, er toch over de beide candidaten voor den wethouderszetel gesproken zal worden. Voor de vervulling van de vacature worden, zooals bekend is, genoemd de heeren Mi*. J. Gerritsz en J. Joosten. De fractie zal dan een keuze moeten doen Natuurlijk wordt in kringen der S. D. A. P. over de beslissing die genomen moet worden, veel gesproken. De verwachting is dat beide candida ten een eventueele benoeming zullen aanvaarden. Voor beiden zouden er evenwel opofferingen mede gepaard gaan. De heer Gerritsz die veel werk heeft als secretaris van den Ned. Werk- loosheidsraad. zou een gedeelte van dien J. JOOSTEN. arbeid, die hem zeer Hef is, moeten op geven. In het belang van de party zou hy daartoe, zoo is de verwachting al thans, overgaan, als de fractie een be roep op hem deed. Aan den anderen kant moet het den heer Gerritsz wel aanlokken om deel te nemen aan het gemeentebestuur, omdat er zoovele din gen zijn. die hy heeft helpen voorberei den. Allereerst de werkloosheidszorg. Hij had deel aan de oprichting van de werkloosheidsverzekering en de instelling vendien hielp hy het bekende Verkeers- van de arbeidsbeurs te Haarlem. Bo- rapport opstellen, zoodat het voor hem van beteekenis zou zyn een belangrijk aandeel te hebben In de uitwerking van de denkbeelden daarin vervat. Ook voor de uitbreiding van Groot-Haarlem heeft de heer Gerritsz altyd veel belang stelling gehad. Het idee om in voorma lig Schoten een Noorderhout aan te leg gen is van hem afkomstig. De heer Joosten is ook een op den voorgrond tredend raadslid. Eers; zat hy in dit college van 19 Juni 1914 tot 7 September 1915. Daarna werd hij door de kiezers weer naar het Prinsenhof af gevaardigd op 28 Mei 1923. By de begroot Ingsdebat ten is de heer Joosten steeds een der belangrijkste sprekers. In het bijzonder interesseerde hy zich voor financieele aangelegenhe den, belastingen, pryzenpolitiek der gemeentebedrijven, woningbouw, enz. De heer Joosten maakt deel uit van verschillende raadscommissies, o.a zit hij als raadslid in het Georganiseerd Overleg, door zyn werkzaamheden te Zaandam als ambtenaar van sociale za ken, is hy goed vertrouwd met ambte naarsaangelegenheden. Ook maakt de heer Joosten deel uit -van de commissie van toezioht op den Stadsschouwburg. Als de keuze op den heer Joosten zou vallen voor den wethouderszetel, zou hy natuurlijk zyn betrekking als ambtenaar te Zaandam moeten opgeven. SOLDAAT DOOR EEN GRANAAT GEDOOD. Droevig ongeluk in 't kamp te Oldenbroek. EEN ERNSTIG EN TWEE LICHTGEWONDEN. Donderdagmorgen is in het kamp te Oldebroek tydens schietoefeningen met een kanon 15 c.M. kort, ouderwetsch model, een projectiel by het aanzetten in den vuurmond door middel van een laadstok, ten gevolge van wry ving ge sprongen en teruggeslagen. Hierby werd een dienstplichtige, voor herhalings oefeningen onder de wapenen, by de artillerie te Gorinchem, A. Vos uit Drlel, onmiddeliyk gedood. Zwaar gewond werd de dienstplichtige Berselo uit En schedé afkomstig. Zijn toestanr schynt hopeloos. Zyn armen werden hem onder den elleboog afgeslagen, een granaat scherf heeft een der longen getroffen, zyn gezicht is eveneens ernstig ver wond. Een derde dienstplichtige kreeg lichte wonden u> het gezicht door ver splintering van den laadstok, terivyi een vierde kleine splinterwondjes kreeg, maar door den schrik van de explosie buiten dienst werd gesteld. Onmiddeliyk werd chirurgische en ge neeskundige hulp uit Zwolle ontboden, terwijl de zwaar gewonde B. naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle werd over gebracht. zyn toestand was gisteren avond heel ernstig. Een commissie van onderzoek werd ingesteld. Onmiddeliyk heeft de commandant den pastoor te Driel en den burgemeester te Enschede verzocht, de familie voor te bereiden en in te lichten. De familie is 's middags in het kamp aangekomen. Onmiddeliyk werden, zoo meldt het Hbl. nader, de minister van Oorlog en de Inspecteur der Artillerie te Den Haag telefonisch van het gebeurde op de hoogte gebracht. Direct na het ongeluk werd de oefe nig geëindigd, d.\v_z. nadat de gejeden stukken waren afgevoerd. Dit ongeval is des te droeviger, omdat het, gebeurde in het laatste uur op den laatsten detachecringsdag van deze herhalings-ntenscnen. van wie de meesten tot de lichting 1922 behoorden. De oorzaak- Omtrent de juiste oorzaak stond gis teren nog niets vast direct werd een commisie van onderzoek benoemd, be staande uit drie officieren, van wie twee uit Den Haag en een uit Amsterdam. Deze heeren waren om zeven uur reeds op het terrein aanwezig. De Tel. meldt nog: Zooals gewoonlijk, waren er ploegen en afdeelingen aan het schieten. Een 7-tal jongens van het tweede regiment was juist bezig een projectiel in een kanon te brengen. Op het moment, dat de laatste klappen aan het stalen monster werden gegeven, waarna de vuurmor.d gesloten zou wor den, klonk plotseling een korte, venij nige knal, een vuurgloed ontstond en vóór de doodelijk ontstelde bedienings manschappen eigenlyk goed wisten wat er gebeurd was, lag voor hun voeten het ontzielde totaal verminkte lichaam van hun makker Vos. Een eind verder lag. kermend van pyn cn vreeselijk verminkt de milicien Berfelo. Een reserve-sergeant, die by de ploeg was ingedeeld, kreeg het op het gezicht van dit luguber sohouwspel dermate op de zenuwen, dat hy zich aanmeldde als de schuldige van d;t ongeval, zulks even wel ten onrechte, omdat, naar kapitein Wanninghof ons mededeelde, deze niet eens met het commando belast was, doch een sergeant-majoor. Volgens den kapitein treft ook laatstgenoemde geen blaam. Voor zoover het onderzoek, door hemzelf ingesteld, heeft uitgewezen, heeft de sergeant-majoor, geen fout ge maakt. Hoe het projectiel dan eigenlijk zoo plotseling kon springen, is dan ook nog volkomen duister. Jaren geleden, tydens de mobilisatie heeft zich een soortgeiyk voorval afgespeeld te Oost Voome. Sindsdien zyn misschien wel 30.000 soortgelijke projectielen ver schoten. FEEST IN DE GIERSTRAAT. Hedennacht werd door de Gierstraat- vereeniging een mooie bloemversiering aangebracht voor het huis van het gou den echtpaar NotarL, J. Willems, Gier straat 14. PERSONALIA. Voor het Mulo-examen slaagden te Amsterdam voor diploma A., B van Voorden. A. S. van der Laan de Vri??. W. L. Bierheuvel, A. M. Akerboom. F. R. A. Aschoif, A. Druyl en A. Horder, allen uit Haarlem. DE HUIS VLIEG. (Wy hebben een vooroordeel tegen vliegen. Als wy deze diertjes wat vriendeiyker be keken en wat meer waardeer den. zouden wy ook niet zoo- voel last van ze hebben. Uit een courantartikel). De huisvlieg is een charmant insect. Een feit dat u dadeiyk blykt. Wanneer u eens even de moeite neemt. En het dier van dichtby bekijkt; Augustus-September dat is de tyd, Dat u hem het best beziet. Hy is dan het grootst, het mooist, het sterkst, En zoeken hoeft u hem niet Wanneer u hem lang. op uw gemak, Aandachtig beschouwen wil. Zet hem op een vliegenvanger neer, Dan zit-ie betrekkelyk stil; Beziet zijn mooie glanzende Jas, De glimmende plaat op zijn rug. Die heeft slechts de vlieg tot de jalousie. Van zyn broeders de mot en de mug; Hy heeft in dit voor hem best seizoen. Een prachtige glans in zyn oog. En als hy zingt stygt een fyn geluid, Vibreerend en zacht omhoog; Het telen van vliegen is prettig werk. Je hoeft er niets voor te doen. Je hebt er vandaag een paar dozyn. En morgen een paar millioen; De zorg voor de voeding is ook gering Om niet te zeggen nihil. Wat melk. wat Jam en een stukje vleesch, Is al wat een huisvlieg wil; Maar mocht n dit nog t- .-eel moeite zyn Dan is het wel goed dat u weet. Dat een vlieg na een tik met 'n vltegen- klap, In den regel zelfs niets meer eet. P. GASUS. HET G. E. B. Winst over 1927 f 696.010. TOENEMING ABONNEMENTEN HUISHOUDTARIEF. Verschenen ls het verslag over 1927 van t Gemeentel yk ElccIncite:tsbedrijf. Daaraan ontlcencn wij: 31 Dec. 1927 waren aan het bedrijf werkzaam 45 ambtenaren en 114 werk lieden. 1 Augustus 1927 bestond het bedrijf 25 jaar. Op dit Jaar drukte de annexatie haar stempel. Het levoringsgcbled werd be langrijk uitgebreid. Er werden overgeno men 4.290 hoogspanningskabel. 24477 M. laagspanningskabel en 2151 electrlcitelts- meters. Het aantal verkochte K.W.U., dat in 1926 18.022324 bedroeg, steeg in 1927 tot 20,232.080. Er waren op 31 Dec. 1927 3567 abonne menten voor huishoudtarief afgesloten. Het stroomverbruik volgens het huis houdtarief. dat over 1929 997336 K.W U. bedroeg, is in 1927 gestegen tot 1.725.931 K.W.U. In 1927 werden door de P.E.G.EM. aan het G E B. geleverd 21.765.015 K.W.U. Bovendien werden betrokken van het Prov. Electr. Bedryf 35.735 K.W.Uvan de fabriek der firma Cohen en van der Laan 99.937 K.W.U.. zoodat te zamen in gekocht werden 21.900.687 K.W.U. In de Centrale te Haarlem werden voor de P.E.G.E.M. opgewekt 24.647.302 K. W.U. (vorig jaar 24.327.008 K.W.U.). De winst over 1927 heeft 696.010 be dragen. Oud-minister Colijn spreekt aan een persmaaltijd OUD-MINISTER H. COLIJN. De Nederlandsche Journalist enkring heeft aan den heer H. Colyn, oud-mi- nistcr-president en voorzitter der Eco nomische Confsreidie van den Volken bond gisteren een noemmaal aangebo den in hotel Paulez te 's Gravenhage. Er waren vele journalisten aanwezig ook van de buitcnlandsche pers. De voorzitter D. Hans lucid by den aanvang van den maaltyd een korte rede, waarin hU zyn vreugde uitsprak over de tegenwoo-digheid van den heer Colyn en hy begroette hem als Neder landsch staatsman, als internationale figuur en ook als Journalist. Bij het dessert nam de heer Coiyn hot woord, spreker zelde dankbaar te zyn voor de tot hem gerichte uitnoodiging, vooral, omdat die uitging van een kring van vakgenooten. Spreker vreesde, dat de verwachtingen wel iets teleurgesteld zouden worden, daar men toch niets by- zonders zou hooren en bovendien Is het onderwerp nu niet bepaald interessant. Het onderwerp van mUn rede, aldus de heer Colyn. zal can zyn: „Het economisch werk van den Vol kenbond, gezien in het licht van de in ternationale po!itiek.v Ofschoon het over eenige dagen reeds 14 jaren geleden zal zyn, dat de wereld plotseling in vuur cn vlam werd gezet, staat nu het economisch herstel van Europa nog altyd in het centrum der belangstelling. Dit is zeker merkwaardig maar men mag niet vergelen, dat de schok, door dezen oorlog teweeggebracht, onge ëvenaard groot is geweest, vee! grooter dan die van eenigen oorlog in het ver leden. De strydmachtcn waren destUds niet zoo uitgebreid en het handelsverkeer werd niet belangryk verstoord. By den laatsten oorlog daarentegen werd de geheele „Staatswirtschaft" on derworpen aan de elschen van den oorlog, met als gevolg dat dc ontwrich ting een zoo grooten omvang ken aan nemen. De grootte van dezen geweldigen schok is, nadat aller aandacht eerst op politieke kwesties was gericht geweest, pas later duideiyk geworden. Dc ern stige valuta-ontwrichting, dc werkloo.v held, de depressie ln Oostenryk, Honga- rye en Duitschland waren cr do niet te miskennen symptomen van. Deze pro blemen moesten Internationaal opge lost worden, teneinde verder betere toe standen te krijgen. De eerste stappen daartoe werden ge daan op de Conferentie te Brussel in 1920. maar deze hadden weinig rcsultai Bovendien was dc economische struct- tuur der productie sterk gewyztgd en voorts noemde spreker de groote schul denlasten. waaronder ook landen die niet aan den corlog deelnamen lydcn, als oorzaak voor het ontwrichten. Ne derland zag b.v. zijn schuldenlast sty- gen van 1 op 3 milliard gulden. Een te groot deel van het volksinkomenruim 6000 millioen gulden wordt voorts nog weggenomen door de ja&rlyksche bewapeningskosten der verschillende landen. Ook opwekken voor een natio nale industrie in tal van landen werkte niet ten goede. Aan den cenen kant worden millioenen uitgegeven, aan den anderen kant blijven millioenen renteloos, onbenut. Eveneens in de verhouding tusschen Europa en dc andere werelddeclen, voor al Amerika is wijziging gekomen, daar de productie zlzh vc:plaatste, en ln de zelfde mate geldt dit voor Japan. Amerika en Japan hebben sedert den oorlog hun export belangryk ver hoogd. Als andere zeer belangryke factoren noemde spr. voorts de vermindering van het aantal emigranten uit Europa en vooral de gewijzigde verhouding die ontstaan is ln dc betalingswijze tus schen Europa en Amerika, v/as Amerika vroeger debteur, thans ls het cedlteur van Europa. Het heeft larg geduurd voordat men dat alles heeft beseit, maar toen hoeft men ook begrepen, dat men niet alleen te doen had mor. een verstoring der verhoudingen in Europa, maar dat men stond tegenover geheel nieuwe ver houdingen. Het is toen duid-riyk geworden dat niet ieder land zich zelf moest helpen, maar dat men internationaal moest samenwerken. Daardoor werd hef vraag stuk getrokken binnen de siecr der In ternationale politiek. Toen besloot dc Volkenbond in 1925 een Economische Conferentie bijeen te roepen, welke tot taak zou hebben de oorzaken der economisch^ malahe op te sporen en middelen aan te geven, welko daarin verbetering zouden kunnen brengen. Inmiddels heeft deze conferentie plaats gehad ln Mei van het vorig jaar. Daarop waren 50 naties vertegenwoor digd. de regeeringen hadden thans eco nomen gezonden en niet zooais op vori ge conferenties zooals die ln Brunei cn Genua politiji. Wel bieel cie po litiek niet geheel buitengesloten, maar meestal plaatste men zich zooals dc Ne derlandsche delegatie op tcn zuiver standpunt. Vervolgens deelde spr. een en ander mede over de handelingen der confe rentie. „Kan men nu spreken van eenig re sultaat, dat door die conferentie li, ver kregen vroeg spreker. De heer Coiyn zetde zeer optimistisch gestemd te zyn met betrekking tot dc beantwoording dezer vraag. Zoo is door 28 regeeringen de con ventie tot afschaffing van ln- cn uit voerverboden reeds onderteekend. do technische inrichting der tarieven de ondubbelzinnige toepassing van dc bcgunstigingsclausule zyn thans ln e<n vergevorderd stadium van voorbereiding. De Economische Conferentie heeft echter niet kunnen verhinderen, dat sommige tarieven zün verhoogd. zU zyn echter lager dan voor d«-n oorlog. Ook wees spr. er jp. dat de tstst koming van hei Fransch-Diutsche ver drag onder merkbaren invloed der Eco nomische Conferentie is geschied.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1