BUITENLANDSCH OVERZICHT DE ONDERTEEKENING VAN KELLOGG'S PACT DOUANEVERDRAG TUSSCHEN AMERIKA EN CHINA. GEMENGD NIEUWS GEMEENTERAAD FEUILLETON TAXI! TAXI! HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 JULI 1928 Op 27 Augustus te Parijs?, Litauen's nota te Genève ontvangen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar de „New York Herald" in ver- tand met de ontvangst van den Ameri- (kaanschen gezant door Briand schrijft, ■heeft de Fransche minister van Buiten landsche Zaken, Myron "Herrick mede- i gedeeld dat de Fransche regeering Don- derdag de officieele uitnoodiging aan minister KeUegg zou zenden. Briand die Donderdag van zijn landgoed is terug gekeerd zal nog tot Vrijdag te Parijs ver- toeven om de eerste voorbereidingen voor de ontvangst der buitenlandsche staatslieden te treffen. Van de buitenlandsche mogendheden die Frankryk tot onderteokening van het pact naar Parijs heeft ultgenooaigd. hebben reeds acht haar toestemming gegeven. Het antwoord van Polen r wordt binnen enkele dagen verwacht. Als dag der or.derteekening komt voorloopig 27 Augustus in aanmerking. Men rekent er op. dat minstens zeven ministers Tan Buitenlandsche Zaken bij de onderteekening aan het pac t aan wezig zullen zijn. Behalve Kellogg, Briand Chamberlain en Stresemann worden ook de minister van Buiten landsche Zaken van België, Polen en Chechoslovakye verwacht. De aanvaar- .ding der uitnoodiging door Stresemann heeft den laatsten hinderpaal uit den weg geruimd. Mussolini zal, zijn ge- .woonte getrouw, wel niet zijn land wil- .len verlaten. Italië zal door den onder staatssecretaris van het departement .van Buitenlandsche Zaken en Japan door zijn Parijschcn gezant vertegen woordigd zijn. De doorgaans goedingelichte „Excel sior" schrijft: „De Amerikaansche bladen, die in de Dultsche pers een „echo" gevonden hebben, beweren .dat bij deze gelegen heid een ontwapeningsconferentie bij een zal komen. Het is echter raadzaam op zichzelf staande kwesties niet aan lekaar te koppelen. Het door Amerika ondergeteekende pact zal slechts een psychologischen band met de voorbe reidende ontwapeningsconferentie vor men. Te gelegener ure zal zij plaats hebben en dit tijdstip kan niet bespoe digd worden in verband met het aan gaan van moreele verplichtingen, die het Volkenbondspact aanvullen, doch niet de daarin vervatte garanties en sancties vervangen. Men kan de open bare meening niet genoeg er tegen waar schuwen, het nieuwe pact als een ver vanging van de vroegere verplichtingen te beschouwen. Onderhandelingen met Nanking. De regeering der Vereenigde Staten heeft de voorsteilen der Chineesche nationalistische regeering aanvaard in zake het openen van onderhandelingen over een nieuwe douaneverdrag, waarbij aan China volledige autonomie zal worden toegekend. In de desbetreffende nota wordt ver klaard, dat Amerika van de nationalis tische regeering een afdoende bescher ming van de Amerikanen in China verwacht, alsmede een behandeling van Amerikaansche onderdanen op denzelf den voet als die van elk ander land. Wanneer dit verdrag tot stand komt en door beide partijen wordt geratifi ceerd, zal de nationalistische regeering door de Vereenigde Staten vrijwel vol ledig erkend worden, doch in kringen van het departement van Buitenland sche Zaken wordt aan de heden ver zonden nota in dit verband geen bij zondere beteekenis toegekend. Veertig arrestaties. Zooals men zich zal herinneren heeft op 8 dezer in de nabijheid van Beloer (Britsch-Indië) eên ernstige spoorweg ramp plaats gehad, die aan achttien personen het leven heeft gekost. De in verband met de ramp gearresteerde zes personen hebben zoodanige sensa- tioneele verklaringen afgelegd, dat de politie opnieuw veertig arrestaties heeft verricht. Terechtstelling in Mexico. Saturine Cedillo, gouverneur van den Mexicaanschen Staaé San Luis Potosi is, naar gemeld wordt, deze week in de ge lijknamige hoofdstad van dien staat ge- fussilleerd. Cedlllozou aan het hoofd van een revolutionnaire beweging hebbeii ge staan. NA VIJFTIG JAAR. Op een avond, nu vijftig jaar geleden, kwam Marcus Kneeland uit Essex (Iowa) by Carrie Gay op bezoek. Het was niets ongewoons, dat hij haar kwam bezoeken, maar dien keer draalde hij langer dan gewoonlijk draalde net zoolan.g dat de overige familie Gray ter ruste was gegaan. Toen stelde Marcus haar de gewichtige vraag. Carrie was niet verrast, want Marcus had haar al lang attenties bewezen, maar zij moest hem meedeelen dat er „een ander" was. Marcus Kneeland verliet het district Lucas; hij trok dwars Iowa door en kocht een farm in het district Crawford Byna van den beginne af ging het hem goed. De vraag, die hij Carrie Gay ge steld had. stelde hij aan een andei meisje met meer succes, en naargelang de jaren verliepen, vergat Marcus zijn eerste liefde. Carrie Gay bleef in het district Lucas Op een avond kreeg zij visite van J. S. Young, die haar dezelfde vraag stelde als eens Marcus Kneeland. Maar tegen Young zei Carrie: „Ja". De Youngs verhuisden naar het Westen. ZU ves tigden zich in de Yakima-vallei in Washington, waar Young een gegoed fruitkweeker werd. Carrie vergat in den loop der jaren Marcus Kneeland en zijn aanzoek van eens. Een paar jaar geleden stierf mrs. Kneeland. Kort daarop reed de weduw naar door Essex, waar hij op een uit- hangbodr zag staan: W D, Gay, ju welier. Marcus stopte en liep naar bin nen. „Bent u bijgeval familie van Carrie Gay?" vroeg hij den eigenaar. „Ja wel!", sprak de man, „Carrie is mijn zuster". En van Gay hoorde Kneeland, dat Carrie weduwe was en afwisselend te Los Angeles en Seattle woonde. Hij vroeg waar zij per brief te bereiken was. Het eerste, wat Gay sindsdien van Kneeland hoorde, was een geschreven verzoek, hem den grootsten briljanten ring te sturen, die hij in zijn winkel had. Marcus Kneeland en zijn vrouw, vroe ger Carrie Gay, brengen hun witte broodsweken in Alaska door, Zij gaan daarna in den staat Washington wonen. (Tel.) Besprekingen te Kowno met den Duitschen gezant. Het secretariaat van den Volkenbond heeft Donderdagochtend de nota van den Litauschen premier. Woldemaras. ontvangen, waarin deze zich tegen de voorgenomen Poolsohe militaire oefe ningen in de nabijheid der Poolsch-Li- thausche grens keert. De nota, die in strijd met de diploma tieke usances in de eerste plaats ter kennis van de pers werd gebracht, zou onmiddellijk aan de Poolsche regeering en de leden van den Volkenbondsraad toegezonden weiden. Naar de „Deutsche AlLgemeine Zei- tung" meldt, heeft de Duitsche gezant te Kowno herhaaldelijk met den Litau schen premier. Woldemaras. geconfe reerd over de LitauschePoolsche tegen stellingen. De besprekingen duren nog voort. Omtrent het vermelde incident aan de Poolsch-Litausche grens, deelt het Litau sche telegraaf-agentschap mede. dat de gedoode Poolsche soldaat van Poolsche zijde door Poolsche misdadigers is neer geschoten. De Poolsche lezing, volgens 'welke Litausche militairen de demarca tielijn overschreden zouden hebben, is, zoo wordt betoogd, onjuist. 250 FRAUDES IN EEN JAAR. Het verslag van de Indische Rekenkamer te Weltevreden, deelt mede, dat over het jaar 1927 teweehonderdvijftig tekor ten zijn voorgekomen tot een bedrag van f 173.000. Vrijwel al deze tekorten waren van frauduleuzen aard. In 1926 kwamen 237 tekorten voor tot een to taal bedrag van f 136.00. Hieronder zijn niet begrepen de schaden, toegebracht door onregelmatige handelingen en na latigheid. Nieuwe verkiezingen in Joego-Slavië. In politiefce kringen wordt bevestigd, dat het nieuwe door KorosetsJ te vor men zakenkabinet de Skoepstjina tot October zad verdagen; alsdan zal het parlement de dringende zaken afhan delen. De regeering zal vervolgens tot het uitschrijven van nieuwe verkie zingen overgaan. De democratische part ij club heeft be sloten de door Koresetsj te vormen re geering te s' >unen. Eenzelfde besluit werd ten slotte ook, na een rede van Woekitsjewitsj, door de radicale partij- club genomen. Toenemende straat overvallen. In vroeger dagen werden vaak dili gences op de groote heirwegen opge houden en de reizigers door roovers uit geschud. De verdwijning der diligences en de komst der treinen maakten aan deze straatovervallen een einde. Nu echter de auto meer en meer als reismiddel wordt gebruikt en langs een zame wegen snort, begint de straatroo- verij opnieuw te bloeien. Herhaaldelijk wordt gemeld, dat de automobilisten op den openbaren weg zijn aangehouden en van hun bezittingen zijn beroofd. Vooral in de buurt van Parijs wordt het voortdurend onveiliger. Toen de heer Hye, een antiquair uit Parijs, dezer dagen te middernacht in zijn auto uit Versailles kwam, werd hij in het park van Saint-Cloud bij Ville-d'Avray door twee gewapende cn gemaskerde mannen aangehouden. Zij kwamen uit het kreupelhout te voorschijn dreigden hem met htm revolver en eischten zijn beurs op. Daar een revolver op hem was gericht, had hij geen andere keus dan zijn beurs over te geven. Er zat echter niets in. waarschuwde hij, want hij had juist alles in een café te Versailles uit gegeven! Daarom bood hij zijn horloge maar aan. De bandieten bekeken het horloge, vonden het niet veel zaaks, gaven het terug en verdwenen. Ze zijn nog niet gevonden, (Hbld.) Een samenzwering tegen koning Alfons? Uit het verhoor van de vier Spaansche anarchisten die zich te Carcassonne in hechtenis bevonden, zou het bestaan gebleken zijn van een revolutionnaire vereeniging voor de oostelijke Pyreneeën die den. val van koning Alfons beoog! Geïnfecteerd water te Versailles. Het groote waterwerk-bassin, bezui den Mansard's oranjerie in de tuinen te Versaalles, bekend staande als de .Piece d'eau des Suisses" is tenge volge van de groote hitte der afgeloo- pen weken besmet geraakt, en word: thans als een gevaar beschouwd voor de gezondheid van de bewoners der om liggende huizen. Twee ton doode kar pers heeft men er reeds uit verwijderd, maar de nog voortdurend opstijgende stank bewijst, dat de reiniging niet vol ledig is. Om het bassin geheel en al te ledigen en schoon te maken zou men een be drag van 3 millioen francs -moeten be schikbaar stellen en zelfs het uitbagge ren kost reeds verscheidene honderd duizenden. Denlaatsten keer dat het water vergiftig was geworden, heeft een missionaris, abbé Lecocq, de zaak her steld door een desinfectie-proces van zijn vinding, maar hij is sindsdien ge storven, zonder het geheim van zijn proces aan een ander mee te deelen. BERT HASSELL'S VLIEG TOCHT. Uit Rockford (Illinois) wordt gemeld: Bert Hasselï, de Amerlkaansch-Zweeö- sche vlieger, is Donderdag om 4.50 v.m. zijn étappegewijze oceaanvlucht. die hem via Groenland naar Stockholm moet brengen, begonnen. Acht kilometer van het Vliegveld stort te het vliegtuig neer. De inzittenden be kwamen echter geen letsel. Hij kwam per auto! Voor de internationale verbroedering en voor een laatste eerbetoon aan het verdwijnende aapjes is Gustav Hart- mann, de Berlijnsche koetsier, van Berlijn naar Parijs en terug gereden. Men zal zich herinneren, hoe hij met zijn bevlagden wagen en zijn trouwen knol, genaamd Grasmus, overal luister rijk ontvangen is. Het Duitsche hort zwol van trots bij deze internationale daad. Maar meer nog dan het Duitsche, zwol het Andernacltsche hart. Want An- dernach aan den Rijn is Hartmann's ge boorteplaats. En na het volbrengen van den tocht maakte Andemach zich op om zijn grooten zoon te huldigen. Er was een comité, er werd vrijaf gegeven, de burgemeester was in officieel gewaal de kinderen stonden klaar om met ha ver en klontjes de maag van Grasmus van streek te maken. Allen stonden in spanning te wachten op het groote oogenblik dat de internationale aapjes- koetsier en zijn paard de hulde van zijn geboorteplaats in ontvangst zouden ne men. Hij naderde, men wreef zijn oogen uitGustav Hartmann reed Ander- nach binnen in een fraaie roode limou sine die een enthousiast Berlijnsch auto mobielhandelaar hem cadeau had gege ven. De kinderen konden hun klontjes opeten. Oplickterstruc. Een niet veel gebruikte oplichterstruc hebben een man en een vrouw in een hotel te Pornichet toegepast. Zij gaven zich daar uit voor den chauffeur en een dienstbode van Tardieu, den minis ter van openbare werken en vertelden, dat de minister over eenige dagen zou komen en dat zij alvast kamers voor hem kwamen uitzoeken en in het hotel zijn komst zouden afwachten. Eenige dagen hield het paar zich In het hotel op. waar het zich aan niers liet ontbreken. Toen verdween het spoorloos, natuur lijk zonder een cent te betalen en nam nog een kiektoestel van een der gasten mee. Verschrikkelijke dood. Een verschikkelijk ongeluk bij den arbeid heeft zich te Lauterwerk (Tsje- cho Slowakij?) voorgedaan. In de elec- triscbe centrale werd een arbeider door een duizeling bevangen, waarschijnlijk tengevolge van het inademen van kolen damp. De man stortte omlaag en kwam tereoht in een gloeiende massa gesmol ten aluminium, welke in platte bunkers wordt toebereid. De ongelukkige was ter stand dcod. Zun bovenlichaam bleek, voor zoover het met de gloeiende massa in aanraking was gekomen, reeds na eenige ocg.nblikken geheel verkoold. EEN ZONDERLING TESTAMENT. Een voormalig partner van Carnêgie, de millionalr Peacock, blijkt, naast ette lijke millioenen een zonderling testa ment te hebben nagelaten. De weduwe krijgt vijf dollar, „om redenen die zij wel keht, en ook omdat ik tijdens mijn leven ampel en vrijgevig voor haar heb gezorgd." Wat die „bekende" redenen zijn, is niet nader medegedeeld. Er zijn vijf kinderen, twee zoons en twee dochters, die elk met 100 dollar worden afgescheept, en één dochter, die alles krijgt, te weten een inkomen van 25.000 dollar 's jaars tot zij 30 jaar is en dan de beschikking over het geheele for tuin. Er zijn nog legaten van 10 000 dol lar voor Peacock's secretaris, 2500 dol lar voor zijn oppasser enz. Twee zusters van Peacock krijgen een maandgeld van 50 dollar voor haar leven. Peacock was aanvankelijk winkelbe diende in een warenhuis, toen mevr. Carnegie daar eens winkelde en zoo voor komend door hem werd geholpen, dat zij de aandacht van haar man op hem vestigde. Deze gaf hem een baantje en zoo kwam Peacock vooruit en bracht het tot Carnegie's partner. Hij was een zon derling in al wat hij deed; en zijn testa ment is wel een bewijs, dat hij tot het allerlaatst een rare snuiter was gebleven (N. R. Ct.) SCHIETMATERIAAL GEVONDEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regeL Volgens een bericht uit Stettin aan de „Voss. Ztg." ontdekten bij Greifen- hagen a. O. arbeiders bij baggerwerk in de Oder granaten, mijnen en sen groote hoeveelheid munitie voor geweren. Onmiddellijk werden de bevoegde ri vier-autoriteiten van dit feit in kennis gesteld. Dezen zetten de plek. waar het oorlogstuig was gevonden, in een omtrek va n200 m. af. Bij een grondig onderzoek dat werd ingesteld kwamen nog 50 gTanaten en geweermunitie voor den dag De herkomst van dit wapentuig is nog geheel onbekend. BIJ ONS KOOPEN IS SPAREN HEEMSTEDE. De burgemeester herbenoemd. Het Raadhuisplein. Het voorstel inzake de schadeloos stelling aangenomen. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagavond, onder leiduig van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van den heer G. J. Smit waarbij beroep wordt inge steld tegen het besluit van 3. en W. d.d. I Mei j.l. waarbij afwijzend is beschikt op de aanvrage van adressant om ver gunning tot het bouwen van een garage met een doorgang op een perceel grond, gelegen aan het Raadhuisplein no. 5. Inmiddels is ook nog een verzoek inge komen van den heer Smit om een twee de garage te mogen bouwen. B. en W. stellen voor, verlof te geven voor het bouwen van één garage. De heer De Boer heeft gehoord dat er „groen" of een plantsoen komt voor de garage. Hij wil het verzoek toestaan. De heer Audretsch zegt dat der gelijke verozeken later ook aan anderen zullen moeten worden toegestaan, ais de Raad nu den heer Smit twee garages laat bouwen. En dan zullen dat vaak verhuurgarages zijn. Er zou dus een ge- vaarlijk precedent geschapen worden, j De heer Vring merkt op dat geen overleg met den heer Smit Is gepleegd. De heer Kwak wil zijn stem doen afhangen van de vraag: welke soort wo ningen komen er tegenover de garage? Wethouder Droog begrijpt niet hoe er van .groen" sprake kan zijn, als men twee garages gaat bouwen. Er zal dan geen sprake zijn van groen, maar alleen van olie en benzine. Eén garage willen B. en W. toestaan, maar niet twee. Dan wordt één v\in de twee zeker een verhuurgarage en daar gaat het plein mee achteruit. Met den heer Smit is herhaaldelijk overleg ge- pleegd, maar er kan nu niet meer over leg gepleegd worden met hem betreffen de de quaestie eén of twéé garages. Die quaestie is door B. en W. al uitgemaakt. Door verlof te geven voor één garage doet de gemeente al een concessie. De heer R ij k e s zal gaarne zijn stem geven voor het bouwen van één garage. Met twéé wordt het een onmogelijke toestand. Wethouder Van de Poll vestigt er de aandacht op dat het kennelijk de be doeling is dat de ëéne garage niets te maken zal hebben met de woning in de Raadhuisstraat. Het voorstel van B. en W. (één ga rage) wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren: Schelvis, van der Linden. De Boer, van der Erf en mevrouw Bigot. Eervol ontslag. Eervol ontslag wordt verleend aan den heer A. R. Donia als onderwijzer aan de O. L. School aan den Voorwe?, met 17 Sept. 1928. De burgemeester herbenoemd. Ingekomen is verder een brief van 23 Juli 1928 van den Commissaris der Koningin in Noord Holland, houdende medeeling dat bij Kon. besluit van 2 Juli 1928 met ingang van 8 Augustus 1928 tot burgemeester van Heemstede is benoemd Jhr. J. P. W. van Doorn. De voorzitter stelt voor het schrijven voo kennisgeving aan te nemen. De heer Breed wenscht als oudste, raadslid den burgemeester en ook de gemeente en den Raad geluk met deze herbenoeming. Spr. prijst de hoffelijke en onpartijdige leiding van den burge meester (applaus). De voorzitter dankt voor de vriendelijke woorden en hoopte met den steun en de medewerking van den Raad tot welzijn der gemeente werkzaam te zijn. (applaus). Aangeboden wordt het verslag der ge meente over 1927. Verkoop grond. Bij punt 4' verkoop van grond behoo- rende tot Valkenburg acht de heer Kwak den prijs van f 7 te laag. Hij stelt voor f8. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Rooilijn Raadhuisplein. Bij punt 7: voorstel tot wijziging van de rooilijn aan de Oostzijde van het Raadhuisplein.wil de heer Audretsch bepalen dat er langs die rooilijn geen winkelhuizen mogen komen. De heer van U n e n vraagt of dit dadelyk noodig is. De heer De Boer vreest dat als caar geen winkelhuizen mogen gebouwd worden, de krotten ter plaatse nog wel 10 jaar zuilen blijven. Wethouder Droog voelt zoowel met den heer Audretsch als met den heer De Boer mede. Spr. zou aanraden in den overgang naar de Raadhuistraat verlof te geven voor winkelbouw lang de ooi- lijn. Maar wie een rooilijn vaststelt, maakt daarmede nog niet uit wat er langs die lijn gebouwd wordt. Op een vraag van den heer Breed antwoordt wethouder Droog dat het maximum aantal winkelhuizen daar te bouwen twee is. Maar B. en W. zullen hun best doen dat er geen winkelhul zen komen. De heer Kwak wil geen winkelhui zen aan het Raadhuisplein. Dan moet de rommel daar nog maar wat langer blijven. Laat men nu ruggegraat too- nen. Er moet op het Raadhuisplein een bouw komen die een sieraad voor de ge meente is. Men zij nu eens niet te soepel tegen over de bouwers, die met winkelhuizen daar een voordeelige zaak kunnen doen. Wethouder Droog is het in 't alge meen eens met den heer Kwak, maar de rommel moet nu eindelijk eens weg. De vo orzitter zegt dat het oor spronkelijke plan van de bouwers heel leelijk was. maar na overleg is daarin verandering gebracht. De heer Kwak zegt dat B. en W. niet moeten marchandeeren, maar zeggen: ik wil het Raadhuisplein zóó hebben en anders krijgen jullie het niet. Er is ook nog een schoonheidscommissie. Wethouder Droog. Die commissie kan er juist voor zorgen, zoo heeft zij mij verklaard, dat er met twee winkels ook een behoorlijke toestand komt. Na discussie blijkt dat het idéé van den heer Audretsch niet kan ge koppeld worden aan de vaststelling van de rooilijn. Den heer van U n e n lijkt de oplossing, die B. en W. verkregen hebben, niet zoo fataal. Zonder verzet is nu een behoor lijke rooilijn verkregen met aan den uitersten kant een paar winkelhuizen. Zoo kan dus nu een aanzienlijke verbe tering van het Raadhuisplein verkregen worden. Al hoopt spr. dat B. en W. hun best zullen doen dat er allemaal heeren huizen komen. De rooilijn wordt z. h. s. vastgesteld volgens het voorstel van B. en W. Verkeersverbetering hoek .Hee- renwegZand voortschei aan. Bij dit punt maakt de heer van der Erf de opmerking dat de vluchtheuvel wat ver op den Heerenweg komt. Hij wil den vluchtheuvel 1 M. inkorten. De heer Kwak is het er niet mee eens. De vluchtheuvel dwingt juist tot langhaam rijden. De voorzitter betoogt dat de bocht goed en rustig te nemen is. De heuvel moet niet worden ingekort. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Na de rondvraag (waarbij de heer Van U n e n vroeg maatregelen te ne men tegen het geruLmen tijd laten staan van auto's op den Binnenweg) werd de openbare zitting geschorst en ging de Raad over tot het vaststellen van ko hieren voor de Plaatselijke Inkomsten belasting en het behandelen van ont heffingen van genoemde belasting en schoolgeld. In den loop der vergadering waren nog zonder hoofdelijke stemming aan? nomen de voorstellen betreffende aan vaarding van een strookje grond aan de Zandvoortschelaan; intrekking van het raadsbesluit inzake bouwen op voor weg bestemden grond; straatnamen; ver nieuwing van het werkliedenreglement; crediet voor aanschaffing van auto banden; schadeloosstelling annexatie en beschikking over geldeiï uit het wo ningbouwfonds. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Meubeltransport Mij. VAN HULST N.V. v.'h Den Haag Haarlem Tel. 13052 Tel. 15166 VERPAKKINGEN EN VERZENDINGEN n«ar binnen- en buitenland naar het Engelsch door CHRISTINA KAMP. HOOFDSTUK 18. Toen zy den ingang naderden, begon Ben langzamer te loopen. „Zou het wel goed zijn, als je mee naar binnen ging?" vroeg hU. „Wel natuurlijk zal ik naar binnen gaan", antwoordde Rose „Ik zou we! eens willen zien. of oom Christoffel of wie dan ook mü zou kunnen tegen hou den". ..Het zal maar een paar minuten du ren", dacht hij. „Ik zal haar naar de ontvangkamer brengen, hU komt daar toch nooit". Maar als hU zich verbeeldde, dat het maar een paar minuten zou duren, re kende Bon niet met het Noodlot. Eerst feliciteerde hem de oude huis knecht om hetgeen den vorigen avond was gelx-urd en toen bil Rose naar de ontvangkamer had geleid en gezegd, dat hij dadelijk terug zou komen, kwam miss Dagget, dc telefoniste uit haar hokje en hield hem staande in dc hal en al de andere meisjes kwamen uit het kantoor en allen wilden van Bcn's eigen lippen hooren, hoe alles gegaan was. Hü werd er waarlijk verlegen onder vooral daar hU wist. dat Rose in de ont vangkamer alles kon hooren en toen miss Dagget haar oogen liet rollen en ook haar stem, terwijl zti uitriep: „O, Ben VVitby, ik zou je wel kunnen dood drukken!" werd hij zoo rood als de kam van een kalkoenschen haan en liep haastig de trap op, zoo vlug als hot hem mogelijk was, ofschoon hü voorgaf te lachen. Maar dat was niets bij hetgeen hem boven wachtte. Natuurlijk hadden z(j al les gelezen en over niets anders dien J joelen morgen gepraat en nu de held van hun gesprekken plotseling ver scheen, met het verband om zijn hoofd en zijn arm in een doek, hepen zü te hoop om hem heen en spraken 3llen tegelijk. Zoover als het de aföeeling tee kenaars betrof, stond het bedrijf van Schermorhom, Schuyler Blaithe dien morgen stil. Ben vertelde hun de geschiedenis en beantwoordde hun vragen zoo vlug mo gelijk, terwijl hü was gaan zitten op den ledigen stoel naast Cockeyden stoel die eens de zijne was „Komaan, Jongelui", riep Ricketts ten laatste met zijn levendige stem. die geen tegenspraak duldde. „Me dunkt, dat je lui nu wel ween- aan het werk kon gaan" Zij verlieten hun held met weerzin, als bijen die langzaam dch van der. zwerm losmaken en Ben wendde zich tot zïin vroegere toeken plank en haalde er de punaises uit, die het papier vasthielden, terwijl Cockey hem beschouwde met ecu gezicht, dat niets goeds voorspelde. „Wat is dat?" riep Ben uit. toen hij vond, dat er niets meer onder het vloei- blok lag. „Ik had daar eenige schetsen van een bungalow. Wie heeft die weg genomen?" Cockey kon de woorden niet vlug ge noeg uit den mond krUgen. „De oude baas heeft ze gestolen", stotterde hij. „Wat drommel?" riep Bern veront waardigd uit. „Welk recht had hy om mijn schetsen weg te nemen?" Opnieuw kon de trouwe makker byna niet spreken zoo haastig stootte hy de woorden eruit. „Je was bezig met detail-werk voor de landhuisjes van Mr. Palmalee. toen je weg bent gegaan. En Mr. Palmalee en de baas kwamen om er naar te zien. En Mr. Palmalee zag je schetsen en ze be vielen hem en de oude nam ze weg en ging ermee naar boven". Cockey was nog niet klaar met zyn inricht of Ben holde de trappen al op. Het was zijn eerste gedachte geweest om in het heilige der heilige binnen te drin gen. maar toen hij aan de deur kwam., of het was door de oude gewoonte, of eenvoudig, omdat hy te goed was op gevoedhy bleef staan en klopte. „Binnen", werd er geroepen. Ben trad binnen en volgens zyn ge woonte keek Mr. Schermerhorn eerst niet op. Hy zat gebogen over een oude, roton hou ten tafel, een teekentafel, waar aan menig wonder van schoonheid te voorschyn was gekomen en voor hem goed in het licht, stond een van Ben's schetsen.... die, welke het uitzicht weergaf over de rivier en den bloemen tuin. „Wel, komaan, dat is brutaal!" riep Ben verontwaardigd uit. naar de tafel gaande om te zien wat daar gedaan werd. Bij die heiligschennende woorden kan men zeggen dat de heele kamer scheen te schrikken., de teekentafel.... de ge beeldhouwde tafel, waarop de hooge hoed en de stok met gouden knop van Mr. Schermerhorn lagenhet bron zen beeld van Cellini, de Venetiaansciie lessenaar, waar geschiedenissen in ge sneden waren, waarbij de dames zoowel te doen hadden. Zeker is het dat Mr Schermerhom schrok, hoewel hy op het eerste oogenblik niet kon gelooven, dat. die woorden tot hem waren gericht. Hij fronste het voorhoofd en keek om, den kende, dat er twee in zUn kamer waren binnen gedrongen en de een met die woorden den ander bedoelde. „Reusachtig brutaal!" hernam Ben steeds meer zich opwindend. „Mün ont werpen stilletjes stelen en ze voor een ander overteekencn. ja, dat noem ik brutaal!" Nu begreep Mr. Schermerhorn, dat hy bedoeld werd en niet een ander. „Wat heb je hier te maken en ho^ durf je zoo binnen te dringen?" vroeg hy ijskoud. „Wat heb je te maken met mijn schet sen?" vroeg Ben, naar de teekentafel loopend en ze wegnemend. „Ik heb die ontwerpen gem a aktthuis 's nachts.... en je hebt evenmin het recht ze weg te nemen als wanneer je mijn horloge en ketting had gevonden" Eerst zat Mr. Schermerhom maar voor zich uit te starenzooals waar schijnlijk die arme koning LodewUk XVI had gedaan, toen de sans-culottes hem in Versailles kwamen gevangen nemen. „En dan ze na te teekenen!" ging Ben voort, naai' de teekentafel kijkend en zich opwindend, tot hy büna van zin nen was. En toen, niet geheel toereken baar voor hetgeen hü deed. scheurde hij de teekeningen van Mr. Schermerhorn van de plank en wierp er den inktpot over, een ramp, die lederen jongen tee kenaar Lot bedaren zou kunnen brengen en ook Ben Witby tot bezinning brack: Waarschijniyk bemerkte Mr.. Schermer horn de verandering in Ben's stemming In alle geval richtte hij zich op in zijn steel, drukte de toppen zijner vingers stijf op elkaar en trok zyn wenkbrauwen op niet veel van zyn gewone manier. „Natuurlijk weet je wel. dathm je hiervoor kunt gearresteerd wor den", zei hij kortaf. „Probeer dat eens", zei Ben heftig Maar intusschen had hU den inkt me een stuk vloeipapier opgenomen en was nu bezig de plank met den stofdoek te reinigen. „Dat zou kunnen!" zei Mr Schermer hom. „Maar eerst zou ik willen weten, nu je mUn teekeningen en ontwerpen in handen hebt, wat je er mee wilt doen". „Ik zal er mee naar Mr. Palmalee gaan en hem vertellen, wat er gebeurd is", antwoordde de jongeman Maar dan voegde hy erbij, in zijn brein zoekend naar een woord dat dieper kon kwetsen; ,.en daarna zal ik naar Masters PelU-rr Swann gaan en daar een betrekking vragen". Ieder ander nian zou getoond hebben, dat dit hem ter harte ging, maar Mr. Schermerhorn bleef stil ziin vingertop pen tegen elkaar drukken en hield zijn wenkbrauwen opgetrokken. „O -zoo!" zei hij. „Wil je dat doen?" vJa. dat ga ik doen!" .JCn denk je dat je kunt bewijzen, d at hm deze schetsen door jou ont worpen en in je e gen tijd gemaakt zyn?" „Natuurlijk kan ik dat!" Nu keek Mr Schermerhom hem aan misschien zooals die arme Lore-wijk Mirabeau aankeeken dan strekte hy de hand uit, terwijl hü zei: „Ik zou ze graag nog even bekijken.... uw ont werpen. meen ik". Er was iets in zün toon. een idee van noblesse oblige of m:.-r n waren het die woorden: uw ontwerpen, die er oorzaak van waren, dat Ben ze zonder veel aarzeling overhandigde, hoe wel hü cr naast bleef staan, gereed om ze te verdedigen, Indien dit noodig h' -k ierwül Mr. Schermerhom ze ontrolde en .op zün lessenaar uitspreidde. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6