Van een oude stad naar een jonge badplaats W MÉ* j i li. W;&f Alkmaar - de van stad rijk aan overblijfselen oude bouwkunst Bergen - het en dorp van oude herinneringen veel natuurschoon Bergen aan Zee - de badplaats nog ongerept schoon van m m s mê De volksmond zegt: „wat men ver haalt is lekker". Maar er zijn geluk kigvoor de menschen die in hun vacantie geen verre reizen kunnen on dernemen, ook uitzonderingen op dezen regeL Uit ervaring kan ik verzekeren', dat een dag gewijd aan een bezoek aan Alk maar, Bergen en Bergen aan Ze, wel besteed is. Alkmaar en Bergen worden steeds in één adem genoemd. Geen wonder, want stad en dorp vul len elkaar aan. Beide hebben zij voor den vreemdeling him eigen bekoring en juist die combinatie is aanlokkelijk. Eerst een mooie reis naar Alkmaar, dan een wandeling door een stad ryk aan overblijfselen van oude bouwkunst en traditie, verder een (voor velen helaas te kort!) verblijf in een wel varend dorp dat kan roemen op over vloedig natuurschoon en tenslotte een verkwikkend bezoek aan een rustig strand. Is een afwisselender en aantrekkelijker programma voor een vac antiedag te be denken? lc klein, maar interessant. Eenige ka mers zijn in den oorspronkeiyken stijl ingericht, zelfs de boer cn boerin m oud Bergen's costuum gestoken ontbreken niet. Ook zij» eenige poppen in 'n pakje gestoken dat voor een bijzondere gele genheid gebruikt werd. Wij zien een vrouw met een vreemsoortigen hoed op het hoofd, een huilebalk. Die hoed werd gedragen als een vrouw een overlij densbericht ging rondbrengen. Er zijn nog eenige voorwerpen die in Bergen en omgeving zijn opgedolven die uit den tijd der Noormannen datee ren. Een te enen doodkist is van late- ren tijd. Veel wordt er in het museum ook ge vonden uit den Franschen tijd. Er is in 1799 in de omgeving van Ber gen ezer veel gevochten. De boerderij ..de Franschman" aan den weg Bergen —Bergen aan Zee herinnert daaraan ook. Tot de bezienswaardigheden van het dorp behoort ook het Russisch monu ment een wit marmeren kruis Op een voetstuk van graniet dat in 1901 onthuld is ter herinnering aan de Rus sische krijgers in 1799 ln deze omgeving gesneuveld. At het kerkplein en omgeving staan Het Polderland, waar de molens nog lustig draaien De reis naar Alkmaar. Alkmaar te op vele manieren te be- ireiken. Het gauwst natuurlijk per trein. H Was voor mij een moeilijke keus: trein of fiets, 's Morgens gaat er een sneltrein om 7.49 uit Haarlem, die is al om 8.36 in Alkmaar. (Deze trein gaat evenwél niet op Zon- en feestdagen. Dan moet er geboemeld worden. 7.14 uit Haarlem, 8.36 in Alkmaar, of 8.20 uit Haarlem en 9.29 in Alkmaar). Maar het De St. Laurenskerk. was mooi weèr en daarom won tenslotte toch de flets het nog. De fiets maakt onafhankelijk. Bovendien is het dan mogelijk twee verschillende wegen te kiezen. Keen over Santpoort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heilo, Alkmaar; terug Bergen, Egmond aan den Hoef, Egmohd-Binnen, Castricum, Beverwijk, Velsen, Driehuis, Bloemen- daal, Haarlem. De afstand HaarlemAlkmaar is 30 K.M., dus 21/2 uur fietsen met een kalm gangetje. Er leiden net als naar Rome ook nog meer wegen naar Alkmaar. Wil een vacanüe-vierder een dag van maximum-genot hebben, dan moet hij heel vroeg opstaan. Als hij om ruim 7 uur per trein in Amsterdam is. kan hij voor MO of 160 (2de of le klasse) met de „Alkmaar-Pocket" naar Alkmaar varen. De tocht gaat dan over de mooie Zaan en het niet minder schilderachtige Noordhollandsch kanaal en Alkmaarder meer. De boot vertrekt om 7.30 uur van de De Ruy ter kade (achter het Cen traalstation). Om 10 uur wordt Alkmaar bereikt. Dus nog vroeg genoeg om een flink dag-programma af te werken. De Haarlemmers hebben nog meer keus. Zij kunnen ook per autobus in Alkmaar komen. Er rijden bussen tus- schen Haarlem en Beverwijk en ook tus- schen Beverwijk en Alkmaar. Overstap pen is dus noodig. De rijksweg Haarlem-Alkmaar is tus- schen Haarlem en Santpoort al ver breed, evenzoo een gedeelte tusscher. Santpoort en Velsen. Nu is men ook in de buurt van Alkmaar begonnen. Ge lukkig, want het is een belang voor de géheele streek, dat deze drukke com- municatieweg zoo gauw mogelijk over den geheelen afstand verbeterd wordt. Oude bouwwerken te Alkmaar. Alkmaar heeft een gesdhiedenis van eeuwen! De vele nog gespaarde oude bouwwerken zijn daarvan de getuigen Allereerst de mooie statige St. Laurens kerk, die wat stijl aangaat, veel over eenkomst toont met onze St. Bavo. Toch zou ik niet willen ruilen, want. al mag onze toren in verhouding tot het zwaar opgezette schip, aan den kleinen kant zijn, hij overheerscht toch het geheele stadsbeeld. Een dat is van den toren der St. Laurens te Alkmaar niet te zeggen Toch strekt dit trotsche bouwwerk dat ook van binnen een bezichtiging overwaard is den gildentijd tot eer. Evenzoo het Stadhuis, dat in de on middellijke nabijheid gelegen is. Het gebouw dateerend uit het begin der 16e eeuw, is wel klein, maar maakt met zijn massale trappen en breed bordes toch een indruk van de degelijkheid dei- vroegere eeuwen. De slanke toren, die uit den grond oprijst, geeft wel een il lusie van hoogte, maar in werkelijkheid blijft het tot enkele tientallen meters beperkt.. Ook bij de andere torens van Allrmaar is het n:'( t in de hoogte gezocht. Zoo is de toren van het oude waaggebouw niet hoog. Evenmin de Accijnstoren. Maar dit zijn toch wel juweeltjes van bouw kunst. De Waagtoren is een van de meest tsij g»p fes R? r C nfvfc - Het Waaggebouw. bekende gebouwen uit het land. Dit komt wel doordat het Alkmaarsche ge meentebestuur alle moeite doet om het Waaggebouw nog aan zijn oude be stemming te laten beantwoorden. Alkmaar is immers beroemd om zijn kaasmarkt. Eiken Vrydag zjjn de leden van het kaasdragersgilde in de zo mer gekleed in de helderwitte pakken, met de kleurige stroohoeden nog in actie. Een middeleeuwsch gilde in de striktebeteekenis van 't woord, dus met "n patroonsheilige, enz., hebben de kaas dragers nooit gevormd. Het was meer een werkkorps, maar bezield met den geest van samenwerking <£9 het ken merk was van de gilden. Er zijn nog 4 veemen (onderscheiden in den kleur der hoeden: groen, blauw, rood en geel) elk bestaande uit 6 dragers en een taschman. Over die 28 mannen, aange- geeft zijn signalen, Ruitertjes te paard in het speergevecht komen galoppeerend uit de deurtjes zetten en herhalen hun gevecht, zooveel malen als de tijd uren aangeeft. De toren bezit een beiaard van 35 door Melchlor de Haze gegoten klokken. Het carillon wordt van 11 tot 12 uur 's mor gens bespeeld. Wij, Haarlemmers, klagen over de smalle straten in onze binnenstad. Maar in Alkmaar is het nog veel erger. Daar zijn vooral in de omgeving van de Waag, zeer vele straten die nauwelijks enkele meters breed zijn. Natuurlijk kunnen daar alleen voetgangers toege laten worden. Van verbreeden zal wel niet veel ko men, want juist aan die smalle straten en grachtjes staan vele oude geveltjes. yr. a*. 'O'- De Mclkbrug in bet Botch te Bergen. De Schermerbrug met oud poorthek. vuld met losse dragers, is, evenals in den ouden tijd, een „vader" aangesteld. Per jaar worden aan de kaasmarkt ongeveer 7.000.000 K.G. verhandeld. De Alkmaarders vertellen met trots, dat zij de grootste kaasmarkt van de wereld hebben. In elk geval de meest typische! Om half tien Vrijdagmorgen beginnen de kaasdragers hun werk. Dan is het rondom het Waaggebouw een schilder achtige drukte. „Vreemdelingenverkeer" maakt veel reclame voor deze kaasmarkt, met het gevolg, dat eiken Vrijdag honderden vreemdelingen naar Alkmaar komen.. Op den voorgevel van het waagge bouw staat het opschrift S. P. Q. A. Restituit virtus Ablatae Jura Bilancis, hetgeen vrij vertaald wil zeggen: „De moed van Alkmaarsch overheid en bur gerij heeft de verloren waagrechten doen herkrijgen." Het waaggebouw bestaat uit het schip en het dwarspand van de voormalige H. Geestkapel, die in 1578 tot vleesch- hal werd ingericht. In 1582 werd ter plaatse van het koor, in bak- en berg steen opgetrokken het gedeelte dat ge lijkvloers als kaashal en op de verdie ping voor andere doeleinden werd inge richt. Op 4 zware pijlers boven het dwarspand rijst de toren omhoog, die in 1599 gebouwd werd. Wanneer de klok van het waagge bouw den tijd van een heel uur laat hooren, dan is aller aadacht het meest gevestigd op den toren. Een klaroenbla zer brengt den hoorn aan den mond, en Het zou vandalisme zijn hier te gaan sloopen. De Accijnstoren, in de 17e eeuw ge bouwd. is onlangs ter wille van het ver keer, 4 meter naar den waterkant ver rold. Het was wel een moeilijk en ook kostbaar karwei, maar alleen daardoor was het mogelijk om den toren in onge schonden staat te bewaren. Ook wat nog van de oude vesting over is wallen en grachten wordt thans nauwgezet bewaard. Op deze pagina ge ven wij een foto van de fraaie poort bij de Schermerbrug. De vreemdeling heeft in Alkmaar niet veel te zoeken. Het mooie vindt hij in de onmiddellijke nabijheid. De St. Lau renskerk is van verre te zien. Van het kerkplein voert de hoofdstraat langs het raad huis. Daar trekt dan de toren van het Waaggebouw als een magneet. Dan is men meteen in het centrum vr het oude stedenschoon, de grachtjes met de aardige ophaalbrugjes, de steegjes met de sierlijke gevels. „Vreemdelingenverkeer" te Alkmaar (het kantoor vindt men aan den zijkant van het Waaggebouw) verspreidt koste loos een geïllustreerd gidsje, waarin de voornaamste bijzonderheden van dc stad zijn opgenomen. De Alkmaarders zijn ook trotsch op den Alkmaarder Hout. De Haarlemmers die zelf op een mooi bosch kunnen roe men. hebben daarvoor minder interesse. Alkmaar wordt evenals Haarlem, om geven door polderland. Ook dit laag land heeft zijn bekoring. Vooral omdat er nog veel molens gevonden worden. Een verkwikkend bad te Bergen aan Zee. Op een plaats staan er zelfs 5 bij elkaar. Zoo goed zitten wij er in Haarlem niet meer in! Dit wondcr-mooie plekje is dan ook reeds door tallooze schilders uitverkoren. Naar het schoone Bergen. De fietstocht naar Bergen valt niet •nee. De weg is erg open. zoodat wind n zon gauw plagen, 't Is evenwel niet anger dan een half uur trappen. Het aantal autobussen dat tusschen Alkmaar en Bergen rijdt is groot. Bo vendien zorgt een lokaaltreintje voor tallooze verbindingen. Bergen is een flink dorp. dat. dank zij de aantrekkingskracht die het op de vacantie-menschen uitoefent, welvarend genoemd kan worden Er wordt dan ook alles gedaan om het den pensiongast en dagjesman naar den zin te maken. Ook hier is een wakker V. V. V.-bestuur dat daarbij goede leiding geeft. Bergen kan zijn gasten ontvangen. Waardig zelfs! Niet alleen zijn er goede hotels en flinke pensions, maar er is voor gezorgd, dat er naar hartelust in de bosschen en de duinen gewandeld kan worden. Bergen verheugt zich ln het bezit van prachtige bosschen. Daarin zijn vele uit gezochte plekjes. Wfj geven hier een kiekje van de Melkbrug, ook is het Droomlaantje zeer bekend Op het bul ten het „Hof" vindt men mooie vijvers De duinen, die voor een belangryk ge deelte beboscht zyn, lokken tot dwalen uit. Een flinke wandeling door duin is byvoorbeeld van het dorp langs de prise d'eau van de Provinciale Waterleiding over Uilevangers weg naar de halte de Franschman van het locaaltreintje Alk- maar—Bergen. Daar -hoort" men de stilte in de duinen, ook al zingen de vo gels hun schoonste lied. Daar is men weer in de vrije natuur! Bergen is een dorp met veel histori sche herinneringen. Ook zUn er nog eenige fragmenten van oude bouw kunst. Die worden gevonde in den kom bU het kerkplein. Allereerst de ruihe van de kerk die in 1574 afgebrand is. Naast de oude steenklompen die door het vuur gespaard zUn werd toen de nieuwe kerk gebouwd. De ruïne is hier en daar met klimop begroeid. In de onmiddellijke nabyheid staat een 17e eeuwsch huis. Dit is het vroegere raad huis, dat geheel gerestaureerd is en tot museum ingericht is. Dc verzameling nog eenige andere oude geveltjes. Het nieuwe raadhuis is, om een passende aansluiting te verkrijgen, ook in 17de eeuwschen styi opgetrokken. Bergen aan Zee. Er zijn ook weer vele verkeersmidde len om van Bergen naar Bergen aan Zee te komen. Het locaaltreintje cn tallooze autobussen. (Ook naar het naburige Schoorl rijden verschillende bussen). Voor de fietsers is uitstekend gezorgd. Eerst rijdt men langs de Eeuwige laan De kerk mot ruïne te Bergen. De ruïne herinnert aan een brand van 1574. naar de boerderij de Franschman. Van daar loopt een asphalt-fietspad naar de zee. Het strand van Bergen aan Zee is mooi en breed. Alles is hier vrywcl nog natuur. Er wordt naar hartelust ge zwommen en gebaad. De badplaats is nog ln opkomst maar er staan al flinke hotels en pensions. Schreef ik in de inleiding te veel, dat een dag naar Alkmaar, Bergen en Ber gen aan Zee een dag vol afwist/lend genot waarborgt? C. J. v. T De verrolde Accynstoren. - 'V- y t Wï ijs. v 'yf De wereldberoemde kaasmarkt te Alkmaar,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13