VOOR DE LUISTERVINKEN KOLONIëN BURGERLIJKE STAND RADIO-PROGRAMMA NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 JUNI 1928 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Over laagfrequentversterkers. Hoe kunnen we het zelfgenereeren van een laagfrequentversterker voorkomen en bedwingen? En eenige theorie. In onze vorige radio-causerie hadden we het over de middelen om het zelfge nereeren van laagfrequentversterkers zooveel mogelijk te voorkomen of te be dwingen. Eén van de voornaamste en veel toegepaste kunstgroepen hebben we echter nog onbesproken gelaten, omdat daaraan eenige kwesties vastzitten, die niet alleen voor versterkers van belang zijn. Eerst zal een klein beetje theorie nood.g zijn om tot een goed begrip van de zaak te komen. Het zal erg meeval len en wanneer de theorie u eenigszins duidelijk is. zult u, zooals eigenlijk van alle radio-theorie, er plezier van bele ven. We zullen dan van wal steden. Ons radiotoestel, of liever de kringen van onze toestellen bevatten (geleiden) een mengelmoes van wisselstroomen en gelijkstroomen. Een wisselstroom is een stroom, die een bepaald aantal keeren per seconde van richting verandert. Stroomt gedurende één honderdste se conde de stroom in de eene richting, ge durende de volgende honderdste seconde in de andere richting, dan is dus na een tijdsverloop van één vijftigste seconde de eerste oorspronkelijke stroomrichting weer bereikt. Dit gebeurt dus 50 maal per seconde en nu zeggen we dat deze wisselstroom een frequentie bezit van 50 perioden per seconde (kortweg fre quentie 50). Deze wisselstroom met fre quentie 50 wordt voor onze huisinstal laties gebruikt, uitgezonderd nog enkele gelijkstroomaansluitingen. Gelijkstroom is een stroom, die steeds ln één richting blijft stroomen. Nu bestaan ook nog de woorden laag- frequent en hoogfrequent. We spreken van laagfrequente wisselstroomen, laag- frequentelampen, hoogfrequent-smoor- spoelen, hoogfrequentversterkers. Wat beteekent dit nu weer? Het is eenvoudig: een hoogfrequente wisselstroom heeft een veel hoogere fre quentie, wisselt dus een veel grooter aantal keeren per seconde, dan een laag frequente wisselstroom. Waar ligt de grens? Een grens is slecht aan te geven. Laten wij maar eenvoudig aannemen, dat alles met een frequentie, hooger dan 15000, hoogfre quent en alles daar beneden laagfre- quent is. Hoogfrequente en laagfrequen te wisselstroomen e;i gelijkstroomen ke rnen alle in de geleidingen van ons ra diotoestel voor, soms geheel gescheiden, dus alleen één soort stroom, soms alle drie tegelijk, dan weer in de een of an dere combinatie. Vaak gaan ze heel broederlijk samen, dan weer leidt hun samengaan tot groote conflicten, dat wil zeggen tot de meest ingewikkelde en ongewenschte verschijnselen. Wij moe ten het, zoo mogelijk, in de hand heb ben om ze te dwingen te gaan waar wij dat verkiezen en in de door ons ge- wenschte combinatie en daarvoor moeten we eenige van hen of een gemakkei ijken weg geven of ze andere zijpaden verbieden en ze daardoor noodzaken, langs den door ons aan te geven weg te gaan. 'Soms lukt liet meestal met moeite en vaak heelemaal niet. Laten we eens een paar voorbeelden van samengaan geven („Samenstroomen" zou hier beter op zijn plaats zijn.) In den antennekring zijn alle hoog frequente wiselstroomen. In den plaat kring van de hoogfrequentlaanp zijn hoogfrequente wisselstroomen -F de plaat (gelijk) stroom. In den plaatkring van de detector: hoogfrequente en laag frequente wisselstroomen de plaat (gelijk)stroom. In den plaatkring van een laagfrequentlampalleen laagfre quente wisselstroom gelijkstroom. (Was dit laatste altijd maar waar! Dan had den we tenminste van versterkers, die gaan gillen dóór het indringen van hoog- frequentstroomen, geen last!) Nu komt er bovendien nog een andere kwestie aan de orde. Niet alleen willen we in 'n bepaalden kring alleen één be paald soort van de drie genoemde stroo men of een combinatie daarvan, maar we eischen ook dat die stroomen daar tot stand komen op de door ons gewilde manier. Dan pas zijn we de baas van ons toestel.- We willen in dit opzicht niet af hankelijk zijn van toevallige omstandig heden. want het zijn juist die vaak lastig te controleeren toevallige omstandighe den, welke ons parten spelen en onder meer de oorzaak zijn van het verschil in gedrag tusschcn toestellen, die oyeri- gens volgens precies hetzelfde schema zijn gebouwd Hier sjielen montage - kwesties, de onderlinge stand ran spoelen, afstand tusschen variabele Condensato ren, enz. enz. een zeer voorname rol. Om ook hier met een enkel voorbeeld te ko men. De twee variabele condensatoren forden mooi symmetrisch op de frontplaat gemonteerd en (b.v.) de rechtsche daar van komt daardoor midden tusschcn de laagfrequenttransformatoren te zitten. Wat denkt u dat het resultaat zal zijn? (hoewel ook weer niet altUd) Een gillende versterker, randgehuil of meer van dergelijke onaangenaamheden en dit is dan alles de schuld van de te genwoordig zoo gewilde ..Symmetrische opstelling". Die zucht naar symmetrie heeft heel wat kwaad gedaan, ik per soonlijk ben er dan ook geen voorstander van en prefereer de zoogenaamde „Amc- rikaanschc" montagemethode: links dc hoogfrequent en detectorkringen en dan rechts verder bouwen met den laag f re- quentverstorker, dus in dezelfde volgorde zooals liet principeschema het aangeeft. Nog een voorbeeld: D: anten, .-spoel Is geplaatst In de na- heid van de plaatspod van de hoogfrc- quentlamp. Resultaat: onbedwingbaar genereeren van de hoogfrequentlamp, detcctorlamp of belde. En zoo zouden er nog heel wat meer voorbeelden te ge ven zün. Alle stroomen. onverschillig of het gelijk- of wisselstroomen zijn. verwek ken tusschen de uiteinden van „weer- spanningen of spanningsverschillen. Men kan het ook anders uitdrukken en zeggen: de spanningen tusschen de uit einden van de weerstanden zijn oorzaak, dat er stroomen doorheen worden „ge perst". Nu zijn er in ons toestel drie soorten onderdeelen, die weerstand bieden aan de verschillende stroomen (en dus weerstanden zijn in den zin zooals bo ven bedoeld). Dat zijn de condensatoren (vaste en variabele), spoelen (smoor spoelen, ontvangspoelen, wikkelingen van transformatoren) en de eigenlijke weerstanden (plaat- en lekweerstan den). Om bij de condensatoren te blijven: niet alleen de door ons in het toestel gemonteerde condensatoren zijn cor densatoren in electrischen zin, maar ook alle draden (in spoelen, transformato ren, verbindingsdraden) vormen ten opzichte van elkaar condensatoren. Want een condensator (altijd in electrischen zin) bestaat uit niets anders dan uit 2 geleiders, gescheiden door een niet ge leidende substantie (lucht, paraffine enz.). Nu de laagfrequenttransformator: Meestal worden de primaire en secun daire wikkelingen over elkaar heen ge wonden met een isoleerende laag (b.v. gepaxaffineerd papier) er tusschen. Het begin van de primaire is natuurlijk het dichtst bij de buis, dan volgt het eind van de pimaire, die zeer dicht by het begin van de secundaire ligt en het eind van de secundaire wikkeling komt natuurlijk heelemaal aan den buiten kant. Het eind van de primaire en het begin van de secundaire liggen dus zeer dicht bij elkaar en vormen daar dus een condensator. Wanneer nu tusschen de hier genoemde uiteinden een wissel (stroom)spanning heerscht (gelijk stroom gaat niet door een condensator!) dan zal er dus een wisselstroompje ont staan tusschen die twee genoemde pun ten. Dit zal b.v. het geval zijn als we aan eind primaire de plaat van de de tectorlamp en aan begin secundaire de negatieve roosterspanning verbinden. Om nu deze ongewenschte overdracht door condensatorwerking tegen te gaan moeten we dus zorgen dat er geen wisselspanning heerscht tusschen eind primaire en begin secundaire en dat doen we door deze resp. te leggen aan f hsp en rsp. Op de transformator is dit meestal reeds door de fabriek aange geven: bijvoorbeeld P plaat; B anodespanning. G rooster; C neg. rooster spanning. Vaak ook worden ze aangeduid (in dezelfde volgorde: PO; PI; SI; SO. of PI; P2; S2; SI. E. W. OTT. RADIO VERGEETMENIETJES 1. Genereer zoo min mogelijk, liefst nooit. 2. Laat uw buren niet ongevraagd meegenieten van uw radiomuziek. RADIOVRAGEN. Nader antwoord aan den heer B. den R.. te Zandvoort: Als goedkoopere lam pen zoudt u dan kunnen gebruiken A 425, A 415, B 403. Schema precies het zelfde, alleen 43 komt in de plaats van 7 en de verbinding van 43 naar a vervalt. Nader antwoord aan den heer E P. D. den D., te Harlema: Het was de be doeling de verbindingen met de terug- koppelspoel te verwisselen. Neg roosterspanning voor B 406 12 volt en voor B 405 15 volt. Voor grootere selectiviteit ander schema. VRAAG: de heer G. J. Ch. B., te Haarlem, vraagt schema voor Hilversum op koptelefoon en tevens een boekje daarover. ANTWOORD; Schema zal ik u toe zenden. Een werkteekening is daarvan niet In den handel. Koopt u Corver's Draadloos Amateurstation. Antwoord aan den heer H. B., te Haarlem, die zyn bevindingen omtrent het H. D.-schema mededeelt: Dank u voor de mededeelingen. Ja, zoo'n ongelukje kost geld. VRAAG: de heer Da. te H„ vraagt: 1. Condensator en spoel in H. D.- schema te vervangen door Variometer? 2. A 442 te gebruiken als h. f. lamp? 3. Id. A 430. 4. Hoe kan men zelf spoelen wikkelen? 5. Kan Hilversum vr{j van Kalund- borg ontvangen worden? ANTWOORD: 1 Neen. 2. A442 zal in dit schema last met genereeren veroor zaken. 3. Afhankelijk van de smoorspoel zal deze lamp ten opzichte van de A 409 verzwakking of versterking oplevoren. 4. Tijdschrift u toegezonden. 5. Met het H. D.-schemq, vaak niet Ook weer erg afhankelijk van de smoor spoel. Nader antwoord aan den heer W. G. W.B. te Haarlem: Het Aladinschema geeft door lossere koppeling elke ge- wenschte selectiviteit. Probeer kleinere plaatspoel van de h.f. lamp. Anders EEN VROUW EN HAAR ZES KINDEREN VERMOORD. BARBAARSCH EINDE VAN EEN „LIEFDESTRAGEDIE" OP JAVA De Landraad te Slanter (Sumatra's Oostkust) heeft zich onlangs bezig ge houden met het onderzoek naar een ze venvoudige moord en brandstichting, on langs in het Siantarsche gepleegd. Wat de oorzaak van dit barbaarsche optreden der acht beklaagden is geweest was tot nu toe een mysterie, doch uit de bekentenis van drie beklaagden en de verklaringen van enkele getuigen, die tot nu toe gehoord zijn, is het geval eenigszins duidelijker geworden. Naar de „Sum. Post" verneemt, zit de zaak als volgt in elkaar. Een Chinees uit het Siantarsche had zijn oog laten vallen op een mooie In- landsche vrouw, die huishoudster bij een administrateur was. die op dat oogen- blik met verlof in Europa vertoefde. De administrateur zond de vrouw elke maand f 120 toe, zoodat de vrouw er fi nancieel goed voor stond. Of dit ook een reden is geweest voor den Chinees, om de vrouw in te palmen, is niet bekend. De man had verschillende malen een onderhoud met de njai ten einde haar over te halen bij hem te komen, welk voorstel de vrouw systematisch van de hand wees. Ook de moeder van de huishoudster de moeder woonde apart met zes jeug dige kinderen, en was geseheiden van haar man wees den verliefden Chi nees de deur, met de mededeeling dat haar dochter het goed had en niet on trouw wilde worden. De Chinees liet het hierbij niet zitten. Hij was van oordeel, dat hij misschien in kennis van de verheven Maleische taal tekort schoot, om de vrouw te over reden, weshalve hij de hulp van een In lander inriep, die „haloes" spreken kon. Een ijverig bemiddelaar. Deze Inlander nu werd door den man als bemiddelaar afgevaardigd, van welke taak hij zich met ijver kweet. Met het gevolg evenwel, dat ook de Inlander een welgevallig oog op de Javaansche schoone liet vallen en tot over de ooren verliefd werd. Doch al sprak hy nog zoo „haloes" de vrouw bleef zoowel het aan bod van den dhinees als van den bemid delaar weigeren, in welke actie zij steeds door haar moeder ondersteund werd. Toen nu principaal en uitvoerder bei den inzagen, dat zij niets bij de vrouw en de moeder bereikten, keken ze naar andere middelen om. Ten slotte beslo ten zy een bekend koppelaar uit Sian- tar in den arm te nemen die in het vooronderzoek bekend heeft, doch thans ontkent die dat zaakje voor hen maar eens moest opknappen. De koppelaar toog er dus bij de vrou wen op uit, maar kreeg evenals de an deren nul op het request. Met z'n drieën gingen zy de oorzaak van de halsstarrige weigering der vrouw na en kwamen tot de conclusie, dat de eenige hinderpaal de mosder van de huishoudster was, die waarschijnlijk van de maandelijksohe toelage profiteerde en bang was dit voordeel te verliezen. De eenige oplossing, om de vrouw dus te bemachtigen, was haar moeder met de zes kinderen van kant te maken. De koppelaar had de moeder nog een goena-goena obatje („geneesmiddel") in een wijnflesch gegeven, waarvan de vrouw en een kind, toen zij 's avonds naar de bioscoop waren geweest, onpas selijk werden, doch zonder meer. Toen werd met vijf kawans afgespro ken, dat zij zich op een morgen naar de woning van de moeder zouden be geven, om haar te dooden. Zulks ge schiedde. Twee Inlanders bleven voor de woning de wacht houden, terwijl de anderen binnen gingen. De moeder was juist op gestaan en knielde om het ochtend gebed te verrichten. Men greep haar van achter aan en wurgde haar. Een kind, dat in haar nabijheid stond, werd met het hoofd tegen den wand te plet ter geslagen. Vier andere barbaren gin gen een nevenvertrek binnen, waar zich de overige vyf kinderen bevonden en wurgden hen één voor één. Om de sporen van hun misdaad uit te wisschen staken zij de woning in brand. Kort daarna werden ze gearresteerd. Van de acht beklaagden zyn er slechts drie die bekend hebben. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Ondertrouwd F. Borm en M. C. v. Dijk. Getrouwd: P. H. Merkies en M. A. C. Kjjnman. Be villen: van Laar -van. Rooijen, zoon. Overleden: Jacobus Westerman, oud 76 jaren. BENNEBROEK Getrouwd: W. T. Vink en M. L. Tim- BEVERWIJK. Ondertrouwd: C. J. Walter en W. A. van der Lem; L. Hazenberg en E. Men- sing; N. C. Rozemeijer en J. M. Hamers; J. Berghuis en D. Laans, P. A. Schaafs- ma en A. van OU n. Getrouwd: P. J. Schweitzer en J. van der Klein; A. J. van de Wakker en M. P. Admiraal: S. W. van Leeuwen en S van der Wegen. Bevallen; L. PhilipoomWildschut, z E. Castricum—Lodewyks d. M. Gaemers- dc Jongz d. M. K. M. Ettemavan Leeu wen z. C. WeststraGlim. z. J M. Koel man—Wolterman, levenl. zoon. Overleden: H. Scheerman, 61 jr., ge- huw-.: met O. Oo;-:vr.ar. M. J. de Vries HET N. O. C. EN DE PERS. WAAR DE MOEILIJKHEDEN DOOR ONTSTONDEN. Aangaande het conflict, dat tusschen het N.O.C. en de Vereeniging „De Am- sberdamsohe Pers" gerezen is, weet het Volk nog te melden, dat in de bedoelde overeenkomst (waaraan het N.O.C. zich niet gehouden heeft) schriftelijk was vastgelegd, dat „De Amsterdamsche Pers-' de beslissing in handen had, aan welke binnenlandsche kranten pers kaarten zouden worden uitgereikt. Ter wijl het bestuur evenwel nog bezig was het dossier te bestudeeren, kwam het tot de ontdekking, dat... de perskaarten reeds uitgereikt werden. Hierop heef: „De Amsterdamsche Pers" het N. O C. medegedeeld geen verantwoordelijkheid daarvoor te aan vaarden.. Namens het bestuur der Buitenland- sche Persvereeniging heeft mr. J. Koert te Rotterdam het Nederlandsch Olym pisch Comité gesommeerd tot afgifte van de pers-toegangsbewijzen voor de leden der Vereeniging. Het bestuur is tot zijn leedwezen hiertoe genoodzaakt, aangezien het Nederlandsch Olympisch Comité zich niet aan de afspraak ge houden heeft. Hedenavond zal in een buitengewone vergadering van de Buitenlandsche Persvereeniging over de verder aan te nemen houding jegens het Neder landsch Olympisch Comité worden be slist. De Tel. heeft bij het N. O. C. over deze kwesties inlichtingen ingewonnen. Het blad kreeg o.a. ten antwoord, dat de kaarten voor vertegenwoordigers van buitenlandsche bladen aan de directies gezonden worden, omdat die officials zenden. Voor het eerste deel der wed- strijen ontvingen leen der Buitenland sche persvereeniging wel kaarten, zjj gaven deze echter volgens het N. O soms aan vrienden. Hierin vond men aanleiding kaarten voor de hoofdperio de te weigeren. Wat de moeilijkheden met de Am sterdamsche pers betreft, deelde het N. O. C. mede. dat deze gerezen zyn om dat het N. O. C. de perskaarten voor de wedstrijden in de bijgebouwen (kracht sport, schermen, en zwemmen) uitdeel de. omdat hier maar weinig persplaat sen beschikbaar zijn. IN WEINIGE WOORDEN. Het water op de Waal staat voor Nij megen zoo laag, dat een groote rijnaak, vlak voor de stad is vastgeloopen, het scheepvaartverkeer en de pont onder vinden veel vertraging. Op de studentensoos „Minerva" te Leiden blijkt de directeur voor duizen den guldens fraude gepleegd te heb ben. By Maassluis is een jongen van 5 jaar uit den trein gevallen, het kind had alleen een lichte wonde aan het hoofd. Te Alphen aan den Rijn zijn drie ar beiderswoningen verbrand, er werd wei nig huisraad gered, verzekering dekt gedeeltelijk de schade. ZONDAG 29 JULI HILVERSUM 1060 M. 10.30 V.P.R.O. D'enst in de Vrije Ge meente te Amsterdam. Spr. Dr. C. F Hooykaas, Rotterdam: Gods voorzienig heid en het Leed. 1.002.30 Lunchmuziek door het trio Verhey. 3.00 Kurhausconcert o.l.v. Ignaz Neu- mark. Alfred Indig, viool. In de pauze pianospel door den heer F. Pfeiffer. 6.007.45 Vooravondconcert door het' Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Jan Keessen, viool. 8.00 Persber. en sportuitslagen. 8.15 Kurhausconcert door het Resi dentie-orkest o.l.v. Prof. G. Schnce- voigt. Rae Robertson en Ethel Bartlett, solisten (twee piano's). In de pauze eerv vocaal concert door Lotti Muskens— Sleurs, sopraan. HUIZEN, 340.9 M. Na G uur 1950 M. 8.309.30 K.R.O. Morgenwijding. Hl. Ostendorf. lid v. h. Gilde v. d. Klare Waarheid: Het nieuwe Jeruzalem. Mu ziek en zang. 9.55 N.C.R.V. Dienst L d. Ev. Lulh. Kerk te Rotterdam. Voorganger: Ds. O. C. G. Visser. 1. Orgel. 2. Votum. 3. Gez. 189 1, 2 en 3. 4. Schriftlezing. Ps. 95. 5. Zingen Koor: Gez. 9 1 en 7. 6. Gebed. 7. Zingen Koor: Eere zij God in den Hooge. Bortnlansky. 8. Gemeentezang Gez. 257 3 en 2. 9. Preek over Hebr. 4:9. 10. Orgel. Vision, Rhelnberger. 11. Gem. zingen: Gez. 275 :2 en 3. 12. Ge bed. 13. Zingen Koor: Gez. 254. 14. Ge meentezang Gez. 180 5. 15. Zegenbede. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek, door het trio Winkels. 1.301.45 K.R.O. Pastoor J. v. Schaik: Schaepman's Studenten. Indrukken u. d. Rijnsburgschen tijd. 2.30—4.30 K.R.O. Concert uit Artis, door het Aalsmeer's Fanfarecorps, o.l.v. P. F. v. Overbeeke. 4.305.00 K.R O. Ziekenhalfuurtje door A. Scheermakers. leeraar a. h, Seminai „Ypelaar", Ginneken. 5.50 N.C.R.V. Dltnst in d. Geref. Kerk te Nederhorst Den Berg. Voorganger: Ds. J. Schelhaas Jzn. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 116 1. 3. Votum en Zegen. 4. Ge loofsbelijdenis. 5. Zingen: Avondzang: 7. 6. Lezen Ps. 23. 7. Zingen Ps. 38 1. 8. Gebed. 9. Zingen Ps. 77 6 en 7. Lezen v. d. tekst: Ex. 15 22—27. 11. Ie ged. peek. 12. Zingen: Ps. 32 3. 13. 2e ged. preek. 14. Dankgebed. 15. Zingen Ps. 97 7. 16. Zegen, 17. Orgel. 7:458.15 K.R.O. Spr.: P. Heilker: Boringen in de toekomst der Radio, 8.15 K.R.O. Concert en variété. Het K. R. O.-orkest o.l.v. M. v. d. Ende. Duo Mr. Carter en I ,'iss Corrina. 10.00 Persber. 10.45 K.R.O. Epiloog door het klein koor o.l.v. J. H. Pickker. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert. D. Bennett, sopraan. Henderson, bariton. Gershom Parking- ton kwintet. 5.20 Pianoconcert door Harriet Cohen 5.55 Bybelsche liederen. 6.05 Kerkcantate van Bach. 8.20 Studio-kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.24 Concert. Orkest. D. Helmrich alt. 10.35 Epiloog. PARIJS «RADIO-PARIS" 175» M. 12.20 Religieuse causerie en muziek. Het zangkoor van St. Gervais. 1.052.10 Orkestconcert. 4.50 Dansmuziek. 8.5011.20 Orkestconcert. LANGENBERG 469 M. 9.5010.50 Kath. Morgenwijding. I.20—2.30 Orksstconcert. 4.506.00 Volksliederen. Zangver. Hórde. O. Schwind, liedjes b. d. luit. 8.30 Concert. Werken van Haydn. Or kest. F. Nauber, hoorn. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. K5NIGSWUSTXRHAÜBKN, 1SM M. (ZEESEN). 6.508.20 Vroegconcert. 9.24 Morgenwijding. II.50 Concert door de Koslecksche blazersbond. Tusschen 4.45 en 7.20 wed strijden om het Duitsche voetbalkam pioenschap. Daarna concert. 8.30 Uitzending uit Langenberg. (Zie Langenberg) 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 6.508.20 Morgenconcert. 12.20 Orkestconcert. 4.20 Het Norag-jazzorkest. 6.50 Orkestconcert. 8.10 „Schwai-zwaldmadel", operette in 3 acten van Jesse. Daarna orkestcon cert tot 11.20 BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Kamermuziek. 9.2010.50 Symphonieconcert in Kurzaal Ostende. Stee ets het Nieuwste in Racfto. /hr.stef/i.eyen er-*xiarfjoryd (Adv. Ing. Med.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORIS ST R A AT 16 TELEFOON NO. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. RADIO-MOORS, KONINGSTRAAT TELEFOON 14609, HAARLEM PHILIPS. TELEFUNKEN EN R. M. TOESTELLEN. MAANDAG 30 JULI HILVERSUM, 1068 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 545—7.30 Concert door het Omro - orkest oi.v. Nico Treep. L. H. MeeiF-o, cello. 7.30—7.45 Causerie door den heer M-. K. Bijlsma Het 75-jarig bestaan der Franeker kaatspartij. 8.00—8.15 Vocaal concert door Hélene Cals. 8.15 Kurhausconcert door hét Resi dentie-orkest o.l.v. Ignaz Nuemark. Waenerconcert. Caroline Castendyk, zang. Sam Swaap, viool. In de pauze vocaal concert door Hélène Cals. Liede ren van Sim Gokkes. 10.30 Peröber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1950 M. (N.C.R.V.-uitzendigen, behalve van 8 tot 8.30) 12.30—1.45 Orgelconcert door Maarten Gijzen, organist. 4.00—5.00 Ziekenuurtje o.l.v. A. P. de Jong. 8.008.30 K.R.O Opening van het 4de Nationaal Sobriëtas-congres te Nijme gen, door den voorz. J. G. Suring, lid v. d. 2de Kamer. 8.30 Concert. Mevr. A. Brouwerde Regt, alt. J. F. Grosjean, piano. 9.45 Orgelconcert door S. P. Visser. DAVENTRY 1M0 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladeconcert (bas en sopraan). 12.50 Dansmuziek. I.202.20 Orgelconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.40 Berichten. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Concert. 7.20 Liter, criiiak. 7.35 Pianosonaten van Scarlatti. 7.45 Duitsche voorlezing. W'-rken van Heine. 8.05 Variëté. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Muziek van Poldowskl. T. Makus- hina, sopraan. Poldowski, piano. 10.20 Engelsch programma. Omroep koor en -orkest. II.20—1 £.20 Dansmuziek. PARIJS «RADIO-PARIS". 17M M. 12.502.10 Orkestconcert, 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 „Zaza", zangspel van G. Colin. Muziek van Mozjoukine. Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 1.252.70 Orkestconcert. 6.2Ö7.15 Orkestconcert. 9,35 Uit opera's en operette's. Klein- orkest en J. Schömmcr, tenor. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEW, UN M. ZEESEN, 1258 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Lezing. 9.20 A. Kraussneck declameert uit Bismarck's brieven. 9.50 R. Schmidt, pianoconcert. HAMBURG. 395 KL 6.15 Populair concert. 8.20 Voorlezing door Dr. Palitzsch en W. E. Süskind. Daarna „Rund um die Erde", liederen en vertellingen door Dr. Pündter. E.. Duis, liedjes by de luit. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkestconcert. 9.5010.35 Dansmuziek in het Casino van Spa. ;..anden", waar ze doorheen stroomen, moet er een fout in uw toestel schuilen. 77 j., wede. van J. Mulders. VOOR DE KINDEREN. Dan komen de hardloopers aan dc beurt. Zc hollen of al 't verscheurend gedierte uit de woes* tïjii hen op dc hielen zat. En het Labbernoe- kaansche publiek vindt het nog altijd niet hard genoeg cn moedigt de renners aan met de kre* ten: Op, Jimmy Zebra, op Louwtje Lampc- zwart, laat je niet kennen't Is geen optocht van rhetimatieklijdcrs.... Na dc hardloopers is dc beurt aan Harry Hitsjoewakkie, toovenaar, regenmaker, minister van landbouw en vuurvreter. Op dit groote feest vertoont hij alleen het laatste kunstje. Hij spuwt zooveel vuur uit, dat het nog vijftien graden Fahrenheit warmer wordt dan het reeds was en daarom stuurt Labbernoekas hem maar gauw weg voordat zijn vet begint te smelten.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16