VOOR DE LUISTERVINKEN RADIO-PROGRAMMA. BIOSCOOP Roll-Film/ SCHEEPSBERICHTEN NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 AUG. 1928 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Over hoogfrequentversterking. Waar om en wanneer passen wij hoogfrequent versterking toe? In onze laatste artikelen hadden we het over laagfrequentversterkers, dus de versterkers van de laagfrequente tril lingen, die tenslotte omen luidspreker als luchttrillingen verlaten. We behan delden de verschillende geneeswijzen voor den patiënt: een gillende ver sterker. Nu bezitten tegenwoordig de meeste toestellen ook één of meer hoog- frequentversterkers. Het doel daarvan ■weten we al: het versterken van de hoogfrequente trillingen, die in onze antenne door het ver verwijderde zend station worden opgewekt. Nu zijn deze hoogfrequent-wisseistroompjes in de antenne meestal zwak en in hun sterk te zijn ze afhankelijk van den afstand van zendstation tot ontvanger, van de energie die in den vorm van aethergol- ven het zendstation verlaat er van de al of niet gunstige ontvangeigenschap- pen van de antenne. In den laatsten factor spelen een rol: de hoogte en lengte van de antenne, de kwaliteit van den afgestsmden antennekring, de aarding (waterleiding, gas, vochtige en droge grond, enz.) en de verliezen door metalen voorwerpen in de onmiddel lijke nabijheid van de antenne (dakgo ten, zinken daken, telefoonpaal en te lefoondraden enz.). Verder is ook van belang hoe de antennedraad van den invoer af naar ons toestel loopt (al of niet dicht bij muren, buizen, aantal bochten enz.). Men ziet dat er heel veel factoren zijn, die de beginsterkte van de hoogfrequente trillingen in den anten nekring bepalen. In het algemeen zal een hooge, vrije antenne, goed geïso leerd opgehangen, met een korte, vrij- loopende verbinding van Invoer naar toestel en tenslotte een goede aarding (waterleiding, pijp tot in het grondwa ter gedreven) ons de grootste begin ge luidsterkte opleveren. Maar, en dit geldt vooral in steden, niet altijd zijn wij in Etaat of hebben wij toestemming, om een antenne te plaatsen die ons het best lijkt. Veelal moeten we ons behel pen met een simpel draadje over een binnenplaats, een enkel draadje op zol der of iets dergelijks. Hoe kunnen we nu toch, en liefst natuurlijk met zoo min mogelijk lampen een toch alleszins vol doende kamergeluidsterkte uit den luid spreker verkrijgen? „Wel", zou men kunnen zeggen, „zet een flinke laag- frequentversterker van b.v. drie lam pen achter den detector, dan zal die ge luidsterkte zeker wel worden bereikt". Waarom doen we dit niet? Zijn we niet in staat om een goed werkende drle- lampslaagfrequentversterker te bouwen? Hoewel het in de practijk niet mee valt is het tegenwoordig zeker wel mo gelijk om een drielampslaagfrequent- versterker te bouwen, die geen gilnei- gingen vertoont en die de hem toege voerde trillingen zeer krachtig versterkt. En bovendien: wanneer dit de oplossing was geweest voor het tot voldoende ge luidsterkte opvoeren van de zwakke» laagfrequente antennetrillingen dan waren de verschillende radiolaboratoria aan het werk getogen om systematisch de verschillende verschijnselen te bestu- deercn, die de gil- en resonnantieheb- belijkheden beheerschen. En het resul taat was zonder eenigen twijfel: onbe rispelijk en zeker werkende meerlamps- laagfrequentversterkers (speciaal zijn hier bedoeld de transformatorverster kers. Weerstandversterkers geven wat minder last). Dat dit intusschen niet heeft plaats gegrepen bewijst wel dat die behoefte aan dergelijke versterkers zich niet heeft voorgedaan en we komen dus terug op onze vraag: waarom doen we dit niet? Alle detectoren bezitten een zoogenaamde drempelwaarde, dat wil zeggen, er bestaat een bepaalde kleine beg. n sterkte van de hoogfrequente wisselstroompjes. Is de sterkte van de aan den detector toegevoerde hoogfre quente wiselspanningen grooter dan die drempelwaarde dan wordt dit door den detector dankbaar aanvaard en hij doet zijn plicht, dat wil zeggen hij richt ze gelijk en scheidt (bij telefoonont-< ngst) de laagfrequente trillingen (die wij tenslotte moeten hebben) af van de hooogfrequente trillingen. Is de begin sterkte van de hoogfrequente, uit de antenne afkomstige wisselspanningen, echter kleiner dan die drempelwaarde dan doe' de detector niets en van dat betreffende station is dan dus n ets te hooren. Deze drempelwaarde dus nood zaakt ons een inrichting aan te brengen tusschen de antenne en den detector, die de hoogfrequente antennetrillingen zoodanig versterkt dat de sterkte uit komt boven de drempelwaarde. Dan eerst zyn we in staat ook die stations te hooren. die zoo zwak z\jn dat ze een bc'.rnsterkte opleveren, die ber.eclsn de drempelwaarde ligt. In plaats van de volgorde: Antenne detector, krijgen we dan dus antenne hoogfrequentversterker detector. Er is nog een andere reden om een hoogfrequentversterker voor te schakelen. Een transformatorgekoppel- de l.\agrcouentversterker heeft altijd een:ge verliezen in de transformatoren, d. v van de toegevoede laagfrequente ene:uie wordt een gedeelte verbruikt, dat verleren gaar als „verliezen" in de transformatoren. Wanneer die toegevoer de energie zelf al gering is ligt het voor de hand dat dc mogelijkheid zal bestaan dat de verliezen juist geleverd kunnen worden door de toegevoerde energie. Maar dan blijft er verder ook niets over ooi vusi. rkt te worden en dus spreekt oi-.ze luidspreker niet aan Ook by de zen laa j. requentversterker- kunnen we dus spreken van een drempelwaarde. De toe te voeren laagfrequente wissel- stroompjes moeten deze drempelwaar de in sterkte overschreden hebben. En om boven deze vereischte minimum- str... ui; te komen zijn we dus ge- nx."; >k: om te voren hoogfrequent versterking toe te pasen in zoodanige mate dat de wisselstroompjes.. die we £an den laagfrequentversterker toevoe ren een voldoende sterkte hebben be reikt. In de laatste jaren is er voor het ge bruik van een hoogfrequentversterker nog een derde reden bijgekomen. De laatste tijd heeft, wat de radiotechniek betreft in het teeken gestaan van het zooveel mogelijk automatiseeren der radiotoestellen. Voor den leek moesten ze zoo eenvoudig en gemakkeljjk moge lijk te bedienen zyn en in dit opzicht heeft vooral de „wisselstroomontvangst" ons een heel eind verder gebracht. De benoodigde gloeistroom en plaatstroom worden hierbij verkregen uit gloei- stroomtransf orm a toren respectievelijk plaatstroomaparaten, die beide gevoed worden uit het wisselstroomnet. Worden de noodige voorzorgen geno men dan ls van den „wisselstroomtoon" (50 perioden) zeer weinig of niets te bespeuren. Men heeft getracht wissel- stroomvoeding toe te passen in alle gangbare schema's en dat is by het mee- rendeel daarvan uitstekend gelukt, vooral met de moderne „wisselstroom- lampen" met indirect verhitte kathode. Nu wordt in de tegenwoordige laagfre- quentversterkers, waarin goede trans- fomatoren worden toegepast, ook de toon van 50 perioden (frequentie 50) nog zeer goed versterkt (vroeger was dat niet het geval!) Het is dus te be- gijpen dat in een luidspreker, gescha keld achtef een wisselstroomtoestel, be staande uit een detector en een twee- lampslaagfrequentversterker, meestal nog wel iets van dien toon 50 wordt ge hoord. Een afgestemde hoogfrequent versterker is echter voor die frequentie 50, die immers tot de lage en wel zeer lage freauenten behoort, zeer ongevoe lig en versterkt daarentegen de hooge frequentie van het zendstation, waarop we zijn afgestemd, zee krachtig (onge veer 10 tot 100 maal). Wanneer we dus in plaats van éénmaal laagfrequentver- sterking één maal hoogfrequentverster king toepassen zal bij eenzelfde eindge- luidsterkte in den luidspreker de wissel stroomtoon in verhouding hier/iee sterk afgenomen zijn. Vaak ziet men daarom tegenwoordig in toestellen met „volledige wisselstroomvoeding" één trap hoogfrequentversterking, een de tector en dan nog één trap laagfre- quentversterking. ook in die gevallen waarin hoogfrequentversterking om de twee redenen, in het begin van onze causerie aangeduid, niet bepaald ver- eischt is. Een vierde reden is verder nog gele gen in het feit dat het vinden van een zwak station met een niet al t e selectief ingestelde hoogfrequentversterker voor den detector vlugger gaat dan met den detector alleen. Over de schakelingen, selectiviteit enz. een volgenden keer. E. W. OTT. RADIOVERGEETMENIETJES. 1. Genereer zoo min mogelijk, liefst nooit. 2. Laat uw buren niet ongevraagd meegenieten van uw radio-muziek. RADIO VRAGEN. Vraag van den heer B. H. te Haarlem, betreffende een door hem op plm. 1800 M. beluisterd krulsgesprek. Antwoord: Dat was een korte golf kruisgesprek met Indië, dat als proef door Scheveningen werd uitgezonden. Geregelde tijden zyn hier niet voor. Vraag: de heer J. G. v. N. te Half weg vraagt een uitbreiding met één lamp laagfrequent van zijn 2-lamps toestel. Antwoord: Schema wordt u toege zonden. ZONDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM 1070 M. 10.30 V.PH.O. Dienst in de Vrije Ge meente te Amsterdam. I.002 30 Lunchmuziek door hel trio F. Courtel (F. Courtel, viool. H. Lowey cello W. Ziircher, piano). 2.30 Aansluiting van het z.g. Ster- kamD te Ommen. Redevoeringen door mevr Dr. Annie Besant en den heer J. Krisnamurti. 6.00—8.00 Concert door het Omroep orkest. Dina Italië, piano. Laatste ge deelte is een Jos. en Ed. Strauss pro gramma. 8.00 Snortber en persber. 8.15—10.30 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Het Residentie orkest o.l.v. Prof. Georg Schneevoigt. Jo van IJzer Vincent, zang. In de pauze declamatie door Nelly Soeters van Ba len Blanken. HUIZEN, 340.9 Mi Na 6 uur 1950 M. (Tijdens K.R.O.-kerkdicnst ook 1950 M.) 8.30—930 N.C.R.V. Morgenwijding o. !.v. Ds. G. Laarman. Het Chr. Radio door ol.v. J. H. SmitDuyzentkunst. II.00—12.30 K.R.O. Dienst in de kerk van O.L.V. Hemelvaart te Utrecht Hoogmis. Gezongen wordt o.l.v. den componist de Missa „In honorem S' Antonii de Padua" van Const. Heymans. voor 4st. gem. koor met orgel. Na het offertorium „Ego sum Panis", van Pa- lestrina voor 4st. gem. koqr met orgel. Waarschijnlijk daana het 6st. ..Te Deum Laudamus" van Const.. Heymans. Naspel op orgel „Toccata" van Hendrik Andriessen door R. Lagas. Feestpredi katie over de H.H. Bonifacius en Gezel len. Broederschap en Bedevaart ter eere dier Heiligen, door Kanunnik J, H. G Jansen. Pastoor O L. Vrouw der Hemel opneming te Utrech.' 12 301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het trio Winkels. 1.302.00 Literair halfuurtje. K.R.O. 2.30 Concert door de Hilversumsche Harmonie ol.v. M. Kley, in „Artis" te Amsterdam. K.R.O. 3.304.30 Kongaarsche samenkomst te Amsterdam. 4.30—5.30 Ziekenlof. 5.20 N.C.R.V. Dienst in de Chr. Geref Kerk te Groningen. Voorganger Ds. H. Biesma. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 74 18 en 19. 3. Votum en Zegenbede. 4. Lezen van de 12 artikelen des Geloofs. 5. Le zen Hand. 7 51—60. 6. Zingen Ps. 56 6. 7. InL preek. 8. Gebed. 9. Zingen Ps. 138 3 en 4. 10. Lezen van den tekst: Hand. 7 55 en 56. 11. Preek le ged. IJ. Zingen Ps. 117 7. 13 2de ged. preek. 14, Zingen Ps. 86 6. 15. Zegen. 16. Orgel spel. 7.35—8.15 KH.O. Lezing door P. t. d. Meer de Walcheren: De beteekenls van Leon Bloy voor het herlevend Katho liek Frankryk. 8.15 K.R.O. Concert MeJ. C. Kok, so praan. B. Pelski. bariton. K.R.O.-orkest o.l.v. M. v. d. Ende. 10.00 Persber. 10.45 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos. H. Pickkers. DAVENTRT. 1600 M. 3.50 Concert. Orkest en A. Moxon, sopraan. W. H. Squire,cello, 5.35 Missionaire causerie. 5.55 Bybelsche liederen. Het lied van Hannah, 1 Sam. XI: 1—10. 6.05 Bach's kerkcantates. A. Moxon. .sopraan. D. Owens.alt. T. Purvis, tenor. A. Cramer, bariton. Koor en orkest. 8.20 Kerkdienst Met medew. van de militaire kapel (Devonshire Royal Art Territ. Army). 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Grand Hotel Eastbourne orkest en F. Richardson, bas. 10.50 Epiloog. PARUS „RADIO-PARIS" 1756 M. 12.20 Religieuse causerie en muziek 1.052.10 Orkestconcert 4.505.50 Dansmuziek. 3.05 Kinderuurtje. 8.50—11.20 Concert. Mme. Megrande et Herente zang. Mile. Keyes, zang. Hr. Balout, hobo. Orkest. LANGENBERG 469 M. 9.2010.20 Morgenwijding. I.202.20 Orkestconcert 5.0*06.20 Orkestconcert. 5.20 Motorrennen. 6.05 Motorrennen (Mazurana (Italië) tegen Rüttchen (Erkelenz) 8.20 Feestconcert Prof. Bachem, or gel. De vrije koorver. en het Werag-or- kest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. K8NIGSWU8TVRHAU»*, 1W0 M (ZEESEN). 6.508.20 Morgenwijding. 9.25 Morgenwijding. II.501.10 Orkestconcert. 5.206:50 Orkestconcert 8.50 Populair orkestconcert. 10.2011.20 Serenade's van Mozart door de Wiener Philharmoniker. HAMBURG, 395 M. 6.508.20 Vroegconcert. 9.35 Morgenwijding. 12.30 Orkestconcert. 1.20 Orkestconcert 3.20 Orgelconcert. 5.35 Orkestconcert. 8.20 Duitsche dansen uit de 18de eeuw. Orkest. 10.2011.20 Zie Königswust.h. BRUSSEL, 509 M. 3.20 ..La Oroisade des Enfants" muzik. legende voor orkest, koor en'soli. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Orgelconcert. 9.2011.20 Symphonieconcert in de Kurzaal te Ostende. 9,20 Nieuwsber. 9.40 Pianoconcert door Cecil Dixon. 9.55 Met Mabel Constanduros in de Zoö Artis. 10.10 „So this is Love", zangspel van het Wintergardentheater. 10.50 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50- -2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Concert (L. Radissse, cello. A. Locatelli, viool, Orkest). 8.50—11.20 ,Xe Petit Due" (De kleine Hertog). Lecocq. LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Symphonieconcert. 8.35 Een muzikale reis door Europa. Het Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KöNTGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconoert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Causerie. 9.20 Gevarieerd concert. G. P. Erven, piano. M. Ziener, voordrachten. M. Rostock, cither. R. Rehder, trompet Koor. HAMBURG, 395 DL 6.20 Populair orkestconcert.. 8.20 Vocaal concert. Zangkoor. 9.20 Vioolconcert. Werken van Noor- sche componisten. 10.50 Sluiten. BRUSSEL, 509 DL 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.35 Carillonbespeling. 9.5010.50 Dansmuziek. RADIO-MOORS, KONINGSTRAAT TELEFOON 14609. HAARLEM PHILIPS, TELEFUNKEN EN R. M. TOESTELLEN. ^ffou/s/r.S9 t7faarfem. Streets /tof JVieuws te tn Aaetco I cifóurrc/tpe Ate/-.strt?'-i7m oe*+var6o/>». (Adv. Ing. Med.) MAANDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM, 1070 DL 12.30—1.30 Lunchmuziek door het trio- Cour tel. 6.00—7.15 Dinerconcert door het A.V. R.O.-kwartet. Jeanne Horsten, caba retière. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert door het Residentie-orkest olv. Jgnaz Neumark. Carlo van Neste, viool. In de pauze een lezmg door Dr. B. J. Westerbeek van de Eerten. over: Folklore van „De Graafschap". 10.30 Persber. HUIZEN, 340,9 Dl. Na 6 uur 1950 M. (Uitsluitend N.C-R.V.-uitzendlngen) 12.301.45 Orgelconcert door mej. H. M. v. d. Vlies, organiste der Badkapel te Scheveningen. 4.00—5.00 Ziekenuurtje o.Lv. Ds. Joh. J. v. Petegera. 7.308.00 Declamaties door W. J. A. Beyer te Leeuwarden. 8.00 Concert. Spr. A. v. d. Heyden, Rotterdam, best. lid v. h. Chr. Nat, Vakverb. in Nederland. De vierde stand. De Chr. Muziekver. „Oranje-Harmo nie" te Hilvesum. DAVENTRT, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek (Symphonie pathetique). 12.20 Balladeconcert (alt, tenor).. 12.00 Dansmuziek. 1.20—2.20 Orgelconcert. 4.20 Orkestconcert- 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert voor viool en piano. 6.35 Bloemencauserle.. 6.50 Nieuwsber. 7.05 De Cowes regatta (verslag'' 7.20 Dram. critiek. 7.35 Pianoduetten van Dvorak. 7.45 Muziek. 7.50 Concert. De band o'London E. Cruickshank, alt. L. Gowings, tenor. Standaard Theater. Weldadig doet de weldadigheidsfilm aan die in 't voorprogramma van het Standaard-theater deze week gedraaid wordt. Mevrouw vindt liet noodig van haar vorstelijk landhuis een toevluchts oord voor landloopers te maken, meneer is zoo'n ijverig dierenbeschermer da! hij van genoemd vorstelijk landhuis een dierentuin maakt, een koe ligt op de di van, in alle leasten zitten beesten, een ezel graast mevrouw's strooien hoed en tot slot wordt een olifant naar 't asyl gebracht en die blaast het verhaaltje uit want èn meneer èn mevrouw beslui ten de dieren naar het veld en de land- loopers naar 't land te sturen en hun weldadigheidslusten wat kalmer bot te vieren. Een vermakelijk twee-actertje. De opiumkitbrr! Vreesol ijk er.g met al die schuifelende, wreede Chinee- zen, schurken en huizen-waar-je-haast- niet-uit-komt. Of het bepaald een pro pagandafilm voor de bestrijding van het opium-misbruik is willen wij 'betwijfe len. Eveneens dat in Amerika de cor ruptie zoo groot is. Maar daar gaat hc; niet om. De film met die prachtige trek pleister van een naam. is aardig en boeiend, hij speelt in de Chineezenwyk an een Amerikaansche stad met on- dergrondsche kanalen en laat zien, hcc de politie eindelijk de opiumkit vindt en 't heele stel Chineezen. dat er bij behoort, inrdkeüt. Tahnadge aapt Douglas Fairbanks flink na hy knok: heele volksstammen tegen den grond, blijft altijd uit handen van zijn achter volgers, brengt alles voor elkaar en wordt ten slotte toch gevangen, maar nu in de armen van de bekoorlijke dochter van den commissaris van poli- i. Enfin, 't hoort nu eenmaal zoo. „Schipbreuk" konden wü niet mee maken. Tot onzen spijt, want liet is wel iets om wat goeds en spannends van te maken als Schildkraut meewerkt. De clokn Novel bleek een aardig va riété-nummer te kunnen geven. Rembrandt - Theater. Na een gezellig en afwisselend bijpro gramma, waarin vooral de Pruselly's met hun Hongaarsche^ zang en dans op den voorgrond treden, geeft het Rem- branöt-Theater deze week een romance van het Rijnland: ..Ein rheinisches Madchen bei rheinischem Wein". Een niet al te zware film met i^iet al te hef tige verwikkelingen. Het gegeven is als volgt: Een jonge dame leest in een brief van haar overleden moeder dat haar vader ^die „ergens" woont en den ba- ronsütel voert) niet eens van haar be staan af weet» De brief geeft aanwijzin gen omtrent een mogelyke ontmoeting met den „baron", die echter een ober- kcilner blykt te zijn die zich eenmaal per jaar een 14-daagsche vacantie als baron toedeelt. Twee verliefde jongelie- 1 den doemen al dra op na de ontmoe ting van vader en dochter, de eene jon geman is een echte graaf en de ander een componist. De graaf krijgt het rhei nisches mëüchen niet. doch de compo nist krijgt haar wel. uaw. Het stuk eindig: als de vader-ober- kcllner en de graaf samen den rheini- schen Weln roemen na het concert dat de componist-mimiaar In het kasteel van den graaf heeft gegeven. U ziet: niet al te zwaar van verwikkelingen en toch goed van kwaliteit, een goede 20- merfilm. Lnxor-Theater. Het schy'nt eer. liefhebberij te zijn, om propaganda-films droog en schoolmees terachtig te maken, zoo van dat genre: Doe dit of dat niet en de straf is altijd gruwelijk en zwaar en dicht bij de hand. In plaats van het publiek te boeien en voor de bewuste goede zaak te winnen, vallen de menschen half in slaap en be reikt men niets. Uncle Sam doet het an ders. die maakt een film met de noodige dosis spanning, sensatie en flauwiteiten en en passant wordt er een draadje tus schen door gevlochten dat heel goed tusschen het andere past en meteen de menschen bijbrengt wat men him lee- ren of voorhouden wil. In zekeren zin hebben de Fransche sa menstellers van „Twee weezen" dit ook gedaan. Het is een padvindersfilm. maar niet eentje, waarin je steeds breed-ge- rande hoeden, lasso's, tenten en 't be drijven van goede daden ziet. En zoo is deze film ook te genieten door iemand die zelf geen padvinder is of was. De rolprent toont enkele van de gosde dingen in de padvinderij, en daarom heen is een aardig scenario gevlochten, een liefdesgeschiedenis behoort er na tuurlijk ook by mitsgaders een politie zaak, een ongeluk in de bergen, ce twee strijd in een jongen en de bekeering van een slungel die nergens goed- voor lijkt te zijn. Er zou heel veel over een dergelijke film te schrijven zijn, er zit meer in, dan op het doek komt. doch daar leent deze rubriek zich minder toe. Cher de film als film nog dit: het is een Fransche rolprent en zooals bijna altijd heeft h\j -technisch weinig te be- teekenen. Verscheidene opnemingen zijn goed, wij denken aan het kamp vuur, den tocht in de bergen. Maar 't heeft er veel van of de Franschen nog niet weten, hoe bij 't licht van schijnwer pers 's nachts opgenomen moet worden. Van 't b(iprogramma is vooral te roe men de keurige Polygoon-film van den ski-cursus van den A. N. W. B. in de Do lomieten. Welk een schitterend werk heeft hier de operateur niet geleverd b'o 't verfilmen van tochten over verre sneeuwvlakten op de lange, gladde hou ten ski's. Cinema-Palace. „Ontketende elementen". Het groote hoofdnummer dat na de pauze loopt verplaatst ons niet alleen naar het verre, maar ook naar het wilde Westen. Er worden daar heel wat ele menten ontketend. Eerst zien wil de el lende van een zandstorm in een woestijn, die aan ecnige kolonisten het leven kost Daarna maken wU den strijd der kolonisten mede als zij trachten om de rivier door den woestijn te leiden, om het dorre land vruchtbaar te maken. Maar als zij bijna geslaagd zyn. breekt de kracht van het water den dam en brengt een overstrooming dood en ver derf- Dat zijn alleen nog slechte de na tuurelementen die ontketend a-orden. Wij beieven evenwel ook de ontketening ven de elementen order deze eigenaar dige groep kolonisten. Gelukkig wint Ce deugd het ook hier van het geweld. Het slot van de film is althans, dat de von delinge Barbara, die Inmiddels een schoone volwassen dame geworden is, zich met den ingenieur Hobnes, een eer lijke jongen man die dc kolonisten moe dig helpt bij hun strijd tegen het water, verlooft. Met vereende kracht zal men tenslotte de rivier dwingen den woestijn in een paradijs te herschapen. Dc natuurtafereelen in deze film zijn heel mooi. Vooral de ramp der over strooming toont knap fotowerk. Het kleine hoofdnummer van voor de pauze is een succes-film ln de dagen der Olympiade. „Koning voetbal" is een spannende sport-comedie. die eindigt met de verloving van een voetbalheld en een Amerikaansch goudvischje. Deze film is gedeeltelijk in het Am- sterdamsche Stadion opgenomen. Het Wereldnieuws is als steeds inte ressant. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. Artikel met Reputatie ~Jn-efals leê.Ucfit MVPOTOMANOtt v EFI/CtttLf CELD.KADE 68 AMSTERDAM C AJudra 2 Autr 10 u. 20 min. 140 mUl Zuid van Land's End. Buenos Ayres n. Rotterdam. Aid abt 2 Aug. te Montevideo, Rotter dam n. Buenos Ayres. Abbekerk 3 Aug. te en van Brisbane Rotterdam n. Australië. Almelo 1 Aug. te.Tooopöla van Rot terdam. Delfland 3 Aug. van Amsterdam naas* W.-Afrika. Drechtstroom vertr. 3 Aug. van Aar- huus n. Amsterdam. Enggano 2 Aug. te Suez. Botarla n. Amsterdam. Grootend Uk 3 Aug. te Hamburg, Fa cit tckust n. Rotterdam. Grijpskerk p. 3 Aug. Vlisslngen, Beira n. Antwerpen en Rotterdam. Gemma 2 Aug. vm. te Hamburg van Rotterdam. Giekerk 2 Aug. van Mosselbaai naar P. Elizabeth. Ganymedes p. 1 Aug. de Aaoren. St. Thomas n. Amsterdam. Jason 3 Aug te Hamburg van Ant werpen. Jaca/tra 2 Aug. van Madras naar Soera- baya» Kota Radja 3 Aug. te Vlaardingen v. Rotterdam. Kennemcrland 2 Aug. 11 u. van Las Palm as. Buenos Ayres n. Amsterdam. Koningin der Nederlanden 2 Aug v. Southampton. Amsterdam n. Batavia Klipfontein 3 Aug. te Rotterdam v. Amsterdam. KoudekeTk 1 Aug. van KUrrachee n. Rotterdam. Lochkatrine 1 Aug te Seattle. Pacifio- kust n. Rotterdam. Madoera 3 Aug. van Calcutta naar Java, Machaon 2 Aug. van New York naar Java. NI as 2 Aug. van P. Soendan naar Mombasa. Nlctheroy 1 Aug. van Swansea. Rot terdam n. de Pacifickust. Patria 3 Aug. van Singapore. Batavia n. Rotterdam. FoeldUk 2 Aug. te Santos, Buenos Ayres n. Rotterdam. Rar.dfonteln 2 Aug. van Bremen naar Hamburg. Randfontein 3 Aug. te Hamburg van Bremen. Samarinda 3 Aug. te Rotterdam van Batavia. Schlekrrk 2 Aug. te Antwerpen van Hamburg. Toba p. 2 Aug. Perlm, Rotterdam n. Bataria. Tjikinl 31 Aug. te Chluwangtao van Sjanghai. vertrok 1 Aug n. Dalren. Triton 2 Aug. v. Pto. Plata naar Nantes. Vlieland 3 Aug. te Sapete verwacht Amsterdam n. W.-Afrika. Vesta 1 Aug. van Pto.* Barrios naar Kingston. Volendam 2 Aug. 10 u. 23 m. 25 mijl Z.-Oost van Land's End. Rotterdam n. Hallfax er. New York. IJst-room 31 JuM te Degama, W.-Afri ka n. Amsterdam. Zeelandia 2 Aug. 12 u .te en 14 Aug. Pemambuco, Amsterdam n. Buenos Ayres. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 cent» per regel. VOOR DE KINDEREN. Aangemoedigd door het succes trekt Snuf ook de tweede haar uit de staart van Victory. Deze gaat zich, hocgst verontwaardigd, met de zaak bemoeien. Het komt eenvoudig niet te pas om een rustenden leeuw te kwellen. Daar heeft hij toch .niet vijf en twintig jaar onverdroten voor gesappeld? Victory vindt, dat hij zijn rust bcsf ongestoord mag genieten. Snuf ziet zich ontdekt en besluit alles maar te vertellen. Machtige koning, stamelt hijde regenmaker der negermuizen heeft drie uwer vorstelijke staartharen noodig om het te laten regenen.... Vergunt u mij sievoeplé deze klei» nigheid. Twee hebben wc er alEn dc gc» becle muizenwereld zal u dankbaar zijn.... Want dc droogte is niet meer uit tc houden....

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11