DE WEDSTRIJD-VERSLAGEN ATHLETIEK. TIENKAMP MODERNE VIJFKAMP ROEIEN. DE OLYMPISCHE ROEIWEDSTRIJDEN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 AUG. 1928 Een paar opmerkingen over den tienkamp. Amerika uint eindelijk een loopnummerRitola verovert de 5000 Meter voor Finland. Gaudin en Helene Mayer eersten in het floretschermen. P. De athletiek beleefde Vrijdag een programma van zeer bescheiden af meting. Een groot gedeelte van den middag was gewijd aan onderdeelen van den Decathlon (Tienkamp) een num mer, dat bij het publiek weinig belang stelling wekt, omdat de prestaties op elk onderdeel als regel ver staan bene den de verrichtingen van de specialis ten. Maar uit een sport oogpunt bekeken is de tienkamp eigenlijk het mooiste nummer van alles, omdat het de meest veelzijdige athleet is die de zege be haalt en alle specialiseeren er vreemd aan is. En een enkelen keer komt het toch nog wel voor dat een tienkamper in een van zijn takken den specialist overtreft. Wij hebben dit in 1S24 te Parijs zien gebeuren toen de Ameri kaan de Hart Hubbard het versprin gen won, Olympisch kampioen werd en een Olympisch record vestigde, dat tot een paar dagen geleden stand heeft ge houden. De tienkamper Legendre sprong echter in de tienkamp een paar decimeter verder dan de Hart Hubbard. Ik herinner mij, dat ik het toen al een dacune in dereglementenvond.dat Le gendre niet tot Olympisch kampioen ver-springen kon worden uitgeroepen. Kij had dan toch maar het verst ge sprongen, en niet zuinig ook, maar dat hij niet eens het Olympisch record kreeg toegewezen, heb ik nooit begrepen. Voor de individueele nummers stonden Op het program.' - de halve en heele finales van de 'ter en de eind strijd van de er. Het eerste hummer was .ooral belangrijk omdat Broos k g „aan" was. Hij lootte nogal gun.. 0, de grootste sterren zaten in de andere helft, maar hij kon het toch niet bolwerken. Hij verschoot zijn kruit in de eerste 300 Meter en kon zijn tegenstanders toen niet meer hou den, om als no. 5 van de zes te eindigen. Toch heeft Broos nog het verdienste lijkste werk van al onze hardloopers ge leverd en daar komt hem hulde voor toe. De Canadees Ball won voor den Amerikaan Barbutti en den Duitscher Storz. In de andere halve finale kwam de zege aan den Duitscher Büchner voor den Amerikaan Philips en den Brit Rinkel. Voor de finale verschenen dus twee Duitschers, twee Amerikanen, een Canadees en een Engeischman aan den start. En in dit nummer wist ein delijk Amerika nog op het nippertje een Olympisch kampioenschap in de wacht te sleepen. De Amerikaan Barbutti werd de gelukkige, voor Ball, die met een paar Meters verder te loopen nog zou gewonnen hebben, zoo snel kwam hy in de eindspurt opzetten en Büchner. De tijd van den winnaar was 47,8 sec., twee vijfde seconde boven wereldre cord. Het was een mooie, spannende race en de Amerikaansche toeschou wers waren gek van opwinding door dit late, nauwelijks nog verwachte succes. Het was een soort van redden van de eer voor de groote republiek, die zulk een geweldig contingent athleten heeft om haar ploegen uit samen te stellen en toch nog maar geen enkel loopnum mer van die aftandsche bewoners dei- oude wereld had kunnen winnen. Deze Olympische Spelen zullen den Ameri kanen waarschijnlijk wel wat temperen in him athletische zelfverheerlijking en, wat dat betreft, de Duitschers ook. De ze laatsten hebben ook een enkel Olym pisch loopkampioenschap gewonnen en him eer is gered door een jong meisje. De 5000 Meter moest natuurlijk weer een strijd worden voor dee Finnen. Vie* van de twaalf finalisten behoorden tot dit land van middenafstands loopers by uitnemendheid. Na de eerste ronden gingen Ritola en Nurmi dan ook weer aan den kop, gevolgd door den al even onvermijdelijken Zweed Wide en den Amerikaan Smith, die negen ronden lang dapper volhield, bij de leiders bleef, toen plotseling afzakte en opgaf. Zijn landgenoot Lermond hield echter tot het einde vol en werd nog vierde. De Zweed Eklöf gaf al heel gauw op, even als de Fin Purje. Tenslotte won Ritola met een mooie eindspurt, zoowat twin tig Meter voor Nurml, die weer een Meter voor Wide aankwam. De Zweed Magnusson werd vyfde. de Fin Kin- nunen zesde. Ik heb van vele zijden hooren beweren, dat Nurmi in den eindspurt Ritola liet loopen, om hem ook een Olympisch kampioenschap te gunnen. Nietwaar, Nurmi wint zooals en wanneer hij wil. Maar ik geloof het niet. Ik meende te constateeren, dat de groote Paavo de pace van Ritola in de laatste honderd Meter niet meer kon volgen en het was zeker geen aanstel lerij van Nurmi dat hij na de eindstreep te zijn "gepasseerd, languit op het mid denterrein neerviel. De jaren beginnen te tellen bij dezen merkwaardigen loo- per zonder stijl, die slechts primus kon worden door zijn harde oefening en zijn bewonderenswaardige wilskracht. En ik geloof ook dat de stylist Ritola nog vele wedstrijden zal winnen als Nurmi reeds onder de kampioenen heeft afgedaan. De zege kwam Ritola toe en werd hem niet cadeau gedaan. Zijn tijd was 14 min. 38 sec., dat is bijna tien seconden boven Nurmi's wereldrecord. Maar dit is niet te verwonderen op het eind van een week, waarin hij ook al de 10000 Meter en de 3000 Meter steeple-chase had geloopen. Deze Finnen zijn ook geen machines, al heeft het er soms wel wat van weg. WU kregen behalve voor de 400 en 5000 Meter nog twee protocolaire cere monieën aan te hooren, namelijk voor de knappe zege van den Franschman Gaudin in het individueel floretscher men en voor de „überlegen" overwin- nig van de blonde Duitsche Helene Mayer in de damesafdeeling van het zelfde nummer. Helene is wel de Suzan ne Lenglen van de schermwereld ge worden. 400 Meter demi-finales. Eerste serie, zes deelnemers. De beste drie hemen in de finale. Uitslag eerste serie. 1 J. Ball (Oana da) 48 3/5 sec. 2 R. Barbutti (Amerika), 3 J. Storz (Duitschland). De Nederlander H. A. Broos, die in de op een na buitenste baan liep, zat bij het uitkomen der laatste bocht op de vierde plaats; de eindspurt der drie voorsten was hem te machtig en, toen hij net weer bij de drie eersten kon ko men, liet hij den moed zakken. Tweede serie, zes deelnemers. Uitslag; 1 J. Büchner (Duitschland) 48 3/5 sec. 2 H. Philipps (Amerika), 3 J. Rinkel (Engeland). De Duitsoher wint met flink verschil en wordt luide toegejuicht door zijn dui zenden landgenooten. De neger Edwards (Canada) kon zich niet plaatsen. In de finale 400 Meter hardloopen ko men dus twee Amerikanen, (Barbutti en Philipps), twee Duitschers (Büchner en Storz), een Engeischman (Rinkel) en 'n Canadees (Ball). De uitslag daarvan luidt: 1. Barbutti (Amerika) 47.8 sec. 2 Ball (Canada), 3 Büchner (Duitschland), 4 Rinkel (Engeland), 5 Storz (Duitsch land), 6 Philipps (Amerika). Volkomen gelijk gaan de loopers de laatste bocht in; de Amerikaan Barbutti die op de binnenbaan loopt, heeft nog de meeste kracht over, hoewel de Cana dees Ball met een soortgelijken eindspurt ais van zijn landgenoot Williams hem nog bijna inhaalt. Amer'ka's eerste zege! Finale 5000 Meters hardloopen. Wereldrecord P- Nurmi (Finland) 14 min. 28.2 sec. De Brit Oddie voert het peloton gedu rende de eerste ronde aan; dan gaat Nurmi naar voren met Ritola op zijn hielen. De Amerikaan RL Smith doet van tijd tot tyd een poging om de Fin nen te passeeren wat hem niet geluk ken wil. Na twee duizend meter bestaat het peloton uit de vier Finnen: Nurmi, Ri tola, Kinnunen en Purje, de twee Ame rikanen Smith en Lei-mond en de twee Zweden Wide en Magnusson. De ande ren zijn ver achter. Ritola en Nurmi loopen om beurten aan den kop. Na 3000 Meter geeft Eklöf op. De Finsche cracks versnellen dan hun tempo: Nurmi, Ritola, Wide en de Ame rikaan Lermond gaan nu aan het hoofd met rustigen, regelmatigen gang. Petke. vitsch en Smith geven dan op. Nurmi voelt zich met den hem onbekenden Amerikaan achter zich niet veilig: tel kens versnellen Ritola en Nurmi het tempo voor de Marathontribune; twee ronden vóór het einde raakt de Ameri kaan los. Ook Wide zakt af: het gaat weer tus- schen Ritola en Nurmi. Ritola houdt den kop en wint in een schitterenden eindspurt met 20 Mater voorsprong op Nurmi, die zich o.i. opzettelijk door zijn landgenoot liet verslaan om dezen ook een overwinning te gunnen. Wide loopt vlak achter Nurmi door de finish. Nurmi schijnt ons vermoeid te zijn. hij iaat zich in het gras vallen en blijft daar eenige minuten uitrusten. Dan staat hij op en wandelt weg. Uitslag: 1 Ritola (Finland) 14 min. 38 sec., 2 Nurmi (Finland), 3 Wide (Zweden). De Amerikaan Lermond valt, als vindt aankomende, juist buiten de prijzen- NURMI's NEDERLAAG. Wij hebben Nurmi vele malen zien loopen doch zelden met zoo weinig vechtlust als heden. De last der jaren sohy'nt den eens zoo snellen Fin te drukken. Hij liep Vrijdag moeilijker dan anders. Hetgeen te meer opviel doordat zijn landgenoot Ritola frisch en fief voor ham. liep. Toen de bel voor de laatste ronde klonk, verwachtten velen, dat Nurmi, evenals Zondag jd. weer zijn phenomenalen eindspurt zou inzetten. Maar die spurt bleef uit. Even scheen het alsof de fameuze Fin nog zou trach ten naar voren te komen, doch, moede loos bijna, bleef hij achter Ritola han gen, herhaalde malen omziend of de der de man, zijn eeuwige tegenstander Wide, misschien nog zou ophalen. Toen hy op die manier zich zeker waande van zijn tweede plaats, vergenoegde Nurmi zich het tempo van Rit-ola op enkele meters te volgen en met dien achterstand te eindigen. Nu komt nog de drieduizend meter steeple-chase voor Nurmi, doch dan Js het o. i. ook afgeloopen met hem als Olympisch athleet. Acht jaren achtereen is hij schrik van alle athletiekvelden geweest. Am sterdam is zonder twijfel de eindstreep van zijn Olympische loopbaan, die la ter een legendarisch karakter zal krü- gent- Want een looper als Nurmi zal Ie wereld in de eerste jaren niet méér aanschouwen. UITSLAGEN 4000 METER. Schegal (Tsjecho-Slowakije) 17.16 1/5; Simonetti (Italië) 17 19 3/5; Filotas (Hon garije) 17.20 3/5; Vaunerom (België) 17.23 3/5; Coche (Frankrijk) 17.35 3/5; Cumont (België) 17.44 4/5; Campe (Tsje- cho-Slowakye) 18.28. Een Nederlandsche Wereld recordhoudster. Mej. GIsolf uit Den Haag. Naar wij vernemen is op het heden morgen gehouden congres voor vrouwen- sport de hoogtespror.g van mej. Lien Gisolf te Den Haag (1-582 M.) gemaakt te Brussel als wereldrecord erkend. Zij is de eerste vrouwelijke wereldrecord houdster op athletiekgebied. 800 Meter voor vrou wen in Ned. recordtijd. Naar wij vernemen heeft mej. Mallon uit Gouda tijdens de 800 Meter van da mes een tijd van 2 minuten. 26 sec. ge maakt. Daar het Nederlandsch record met 2 min. 46.2 sec. ter name van mej- v Ncort (Leiden) staat, is dit een be langrijke verbetering van het nationale record. -+> Vrijdagmorgen tien uur begon de loud speaker in het Olympisch Stadion mu ziek uit te zenden. De tribunes waren toen nog slecht bezet, hoewel het weer schitterend was. De vlaggen wapperen vroolijk en het kleurenspel van de ver schillende shirts en broekjes, besche nen noor de zon. doet weldadig aan. Om Om 10.20 wordt begonnen met het pro gramma van den dag en wel met het loopen van de series 100 Meter van den Tienkamp. Het is nog zóó vredig en kalm in het zonnige Stadion, dat er zelfs nog geen programma's zijn, terwijl ook de man van den loudspeaker nog in zoete ruste blijft. Daar ook niet alle deelnemers hun rugnummer op heb ben, is het voor het publiek vrijwel on mogelijk om een goed overzicht van don strijd te kragen. Men ziet vele series 100 Meter zonder er iets van te begrijpen. De tijden blijven in het diepste duister ver borgen. De Tienkamp bestaat, gelijk men weet, uit tien athletische nummers, waarvan in elk onderdeel punten wor den gegeven naar de prestaties; de volg orde van aankomst doet niet veel ter zake, de tijden en de afstanden beslis sen. Dezen dag worden er de 100 Meter, verspringen, kogelstooten, hoogspringen en 400 Meter verwerkt, de vijf andere nummers volgen morgen. Daar van alle deelnemers tyd opge nomen moet' worden, heeft men aan de finish een ingenieuze installatie ge maakt met ijzeren stangen, waar tus- schen wij zes verschillende finishdraden en acht strepen tellen op een Meter van de finish. Dank zij de hulp van een welwillend Hollandseh jurylid, slagen eenige Hol landsche journalisten er in, om de uit slagen van de 100 Meter series machtig te worden, die door hen onmiddellijk in Franse h, Duitsch en Engelsch aan hun bultenlandsche confraters worden me degedeeld. Van officieele zijde komt er in de eerste uren geen enkel bericht. Voor deze Tienkamp hadden ingeschre ven 48 deelnemers, van wie er tien niet opgekomen waren. Nederlenders namen aan dit nummer niet deel. Een der sterkst en in den Tienkamp, de Fin Wahlstedt Te Hilversum werd Vrijdag het derde deel van den modernen Vijfkamp ver werkt en wel de veldloop. De Pool Szeles. towki won; de Hollanders Tonnet en Pasma plaatsten zich resp. vierde en vijfde, luit. van Rijn werd 23. Uitslag 4000 meter veldloop Hilversum Szelestowski (Polen) 14.14 15. Lampola (Finland) 14 24 1 5. Lindman (Zweden) 14.30 15. C. Tonnet (Holland) 14.37.2 5. T. Pasman (Holland) 14.37 3 5 E. Pagnini (Italië) 14.39 3 5. J. Berg (Zweden) 14.40 4 5. A. B. Newman (Amerika) 14.413/5. Torquand Young (Engeland) 14.4815 Kettunen (Finland) 15.2 4 5. O. P. Olsen (Denemarken) 15.191 '5. R. W. Mayo (Amerika) 15.19 1 5. H. Holter iDuitschland) 15.20 2 5. A. A. Goodwin (Engeland) 15.23. A veil an (Finland) 15.28 4 5. Patriilo (Italië) 15.29 3,5. W .J. van Rijn (Holland) 15.31. Kivi, de kranige Finsche discus- werper. VIER ZONDER STUURMAN. Na de pauze vangt te 1.10 het nummer vier zonder stuurman aan. De wind is eenigszir.s in kracht toegenomen. De zon blijft schijnen en het is mooi zomerweer. Wij zijn wederom vol verwachting, daar voor de eerste heat van dit nummer de vieren zonder stuurman van NEDERLAND cn ITALIc aan den start komen. De Italianen staan als sterk bekend, evenwel bij roeien zijn verrassingen niet uitgesloten. Boei I Nederland; boei 2 Italië. Voor Nederland roeiden S. Bon, E. J. Waller, A. Dokkum c-n p. Maasland. Op de 250 Mc-.er is Italië reeds een taflengte vóór. De Nederlandsche ploeg roeit echter fraai. Terwijl Nederland in baantempo door gaat. blijven de Italianen veertig slaan en zijn op 50 M. 3/4 lengte voor Zij blij ven wegloopen en zoeken dan kant, maar wagen zich te ver onder den wal. Zij moeten weer op hun boei terugkoe ren. Zij herstellen zich zonder merkbaar terrein te verliezen en beginnen dan te spurten om op de 1000 Meter Neder land twee lengten voor te zyn. Op do 1500 Meter is deze voorsprong met een lengte vermeerderd. Dan gaat Holland spurten. Met verbeten gezichten hangen onze roeiers aan hun riemen, maar op de 1750 Meter gaat Italië er weer van door en wint met drie lengten in 7 min. 24 3/5 sec., tegen Holland 7 min. 35 4 .3 sec. Daarna komen aan de tweede heat boei 1 Amerika, boei 2 Duitschland. Amerika wint met een lengte in 7 min. 16 4/5 sec., Duitschland 7 min. 21 sec Derde heat: Boei 1, Frarikryk; boei 2 Engeland. Engoland wint in 7 min. 44 1/5 sec. Frankryk ver achter in 7 min. 58 1 3 HERKANSINGSWEDSTRIJDEN SKIFF Te drie uur 's middags vangen de her- kansingswedstrijden skiff aan. Aan den start verschenen voor de eerste heat boei 1 Duitschland. boei 2 Denemarken. De Deen wint met een lengte voor sprong op den Duitscher in 8 min. 20 1 '5 sec., tijd van Flinsch 8 min. 23 2 5 sec. Voor de tweede heat verschijnen aan den start aan boei 1 Nederland (L. H. Links Mile. Konopacka (Polen) dis-cuswerpster cn rechts Miss Robinso Vrouwelijke Olympische kampiocnenn (Amerika)_ 100 Meter hardloopen Indrukken van den tweeden dag. Alle Hollandsche ploegen verliezen in de eerste ronde, maar onze skiffeur en acht winnen in de repêchages. Exit onze twee met stuurman, die weer kap- sijst! Cox-Pietrse en de Nereusvier met eere geslagen. De Italiaansche stijl. Vrijdagavond. We hebben nu twee en veertig races ir. twee dagen achter der. rug. Het eind is nog zeer verre, want nog zeven roeidagen (Zondag is er pauze) resten. Alle Hollandsche ploegen zdjn in de eerste ronde geklopt. Eon tragisch re- rustaet. Maar herstel ls dadelijk geko men, want zoowel Gunt her als de Laga- acht hebben in de repêchages gewonnen en zich dus toch nog in de tweede ronde geplaatst. Dare Devi! de Nereus-vier en de double-scul! Cox-Pleterse moeten Zaterdag nog ,.gerepêcheerd" worden, en Holland is dus rog lang ndet verlo ren. Alleen de Willem m-twee is er dadelijk uit gegaan, voorgoed en ver diend. Het nummer double-scuü opende der. dag. U hebt de resultaten al in dit blad gelezen. Er siond een vrij sterke tegen wind en de tijden warer. dientengevolge een minuut langer dan by windstilte het geval zou zijn. Duitschland won met gemak van België Sn 8.21/5. Amerika na anderhalve lengte achter te zyn geweest, eveneens zeer beslist van het vanouds vermaarde Zwitsersche paar dr. Boss- hardRieder in 7.46 4 5. Ooster.ryk van Engeland met ruim een lengte in 7.55 4 5 Frankryk met 11/2 lengte van Italië in 8.3 3 5. en Canada van Holland me: 21 2 lengte in 7.471/5. Cox en Pieterse hebben tegen deze geweldige tegenstanders kranig geroeid. Hun tyd is de derde van de tien deel nemende ploegen, hetgeen in zulk ge zelschap goede hoop geeft voor het vervolg. Zy raakten meer dan drie lengten achter, maar een kranige eind spurt van Cox verminderde het verschil, en zy verloren met eerc. De hoop op een goede plaats in de einddassificatie rees na deze goede prestatie. De ploeg is te kort by een om een goed geheel te zyn. en Pie terse's sturen blijft een zwak punt-, maar er is van geworden wat menschel!jkerwijze verwacht mocht wor den. en het tweetal vecht als de besten De Oostenrnkers maakten een uitste kender. indruk, en de Franse hen ook. Hun pJoegwerk ls keurig. Vrywel alle Franschen munten trouwens uit door zuiverheid van styi en finesse, maar lang niet al hun ploegen zyn snel genoeg voor dit gezelschap. De twee met stuurman volgde. Dit en de ongestuurde vier zyn de num mers met de minste lnschryvingen. Er zün er in elk maar zes. Het begon me: de opwindendste race die wy tot dus ver gerlen hadden. De Pransche twee. de gebroeders Mar- celle, was een lengte achter geraakt by de Zwltersche twee, de gebroeders Schöchlin, maar zette op de laaitste 300 Meter een vervaarlijke spurt ln en liep den heelen achterstand in. Op het laat ste moment, onder algemeene opwinding, wisten de Zwitsers er nog een extra schepje op te gooien en te winnen met zooiets als een halven meter. Het was werkelijk een buitengewone race, dcor twee uitstekende ploegen fel uitgevoch ten. Onmiddellijk daarop volgde het droe vigste figuur dat Nederland op deze wedstrijden heeft geslazen of nog slaan zal. Want ik vertrouw dat een herhaling van zooiets niet mogelijk is. De Hollandsche twee (Willem TH) startte tegen België het bes:, leidde da delijk en liep regelmatig uit rot 11 '2 lengte vcorsprcng. Het verloop van de race wordt voortdurend door den rad'c- luidspreker op de tribune uitgebulderd. In contact met een van de volg-auto's, en toen de zaak zóó bleek te staan ver wachtte het publiek algemeen de eerste Hollandsche zege. Er heerschte al blijde opwinding. Helaas, het zou een volko men échec worden. Op 1299 M. spurtte België en begon ir. te locpen, langzaam aan. Toen het op 1800 M. gelijk kwam met de Hollandsche twee scheen de boeg daarvan vrywel uitgeroeid. De Belgen namen snel een lengte voorsprong. Mis- schien vyftien meters vóór d-n finish, teen hy dus neg maar twee slagen be hoefde te trekker., gaf de Hollandsche boeg op en Met zich achterover in de boot vallen. De slag keerde zich raar hem om. de boot lag stil en ln even wicht, Waarom de slag teen ni?: de boegrlem greep en aldus de boot balan ceerde begryp ik niet, maar een feit is dat misschien tien seconden later de stilliggende boot plotseling omsloeg. Het was bespottelijk. Enfin, de heeren zwommen naar den wal en werden weer in hun boot gezet. Net als op de kam pioenschappen, toon hen door het van- 1 ren van een snoek he:zelfde overkwam. ZU werden volgens hot Olympische re glement niet in de re pêche ge geplaatst, omdat zy de baan niet hadden uitge roeid. Schryver dezes roeit zelf sinds 21 Jaar en heeft gedurende al dien tyd r.Ilccze wedstrijden bijgewoond. Nog nimmer vóór deze laatste kampioen schappen heb ik een tweeriemsgiek n een race zien omslaan of van zoo'r. geval gehoord. Nog minder heb ik iemand op zoo korten afstand voor den finish, met nog twee slagen te roeien, zien opgeven. Al is men nog zoo uitge put. die paar laatste slagen kunnen er altijd by. Dat dit gebeuren moet in een Olympischen wedstrijd, met een ploeg die de groote eer heeft Nederland te vertegenwoordigen en in de oranje-jersy te roeien, vind ik een treurige teleur stelling. Italië, ook al weer door broeders ver tegenwoordigd (de Vestrini"s) won keurig van Amerika, en daarmee was de twee met- stuurman afgeloopen voor van daag. In de vier zonder shim-man won Amerika van Duitschland. Italië van Holland en Engeland van Frankryk. De Nereus-vier roeide volgens onzen standaard in zeer goeden styi. maar schoot in snelheid tegen de Italianen tekort, die met hun bliksemsnellen kor ten pikslag. zonder eenigen doorzwaat van het lichaam, hun de baas bleven. Het verschil in stijlopvatting was he melsbreed. Ieder zal den klassieken styi mooier vinden, maar het nuttig effect van de Italiaansche methode vry wel dezelfde die de Ger.tsche achten een Jaar of 15 geleden met zooveel succes toepasten ls groot. De felheid en de absolute eenheid wekken bewondering. Er zal veel en hardnekkig trainen voor nocdig zyn. De Italianen roeien met korter riemen en breeder bladen dan wy. Vermoedelijk zullen alle Hollandsche roeivereenigir.gen er na deze Olympiade proeven mee gaan nemen, maar de vraag is of fén er.kele ze door zal zetten. Het systeem lijkt slecht te passen by het Hollandsche temperament. Vijftien jaar geleden moesten de Belgen, die cr een paar Jaar succes mee hadden, het trouwens op den duur tegen den klas sieken Engelschen stijl afleggen. De tyd van de Hollandsche vier was ln verhouding tot die der andere ploegen bevredigend, zelfs 8 2'5 seconden beter dan die van het wlnncr.de Engeland en veel beter dan die van Frankryk. Als zy in de repêchage tegen Frankryk loot, zal zy wel winnen, maar mocht het Duitschland zyn. dan geloof ik niet dat zU veel kans maakt. In de skiff-repêchages won op dezen dag Gunther van den Belg Mottard met een ler.gle of drie en zooals hy wilde. Hy behoefde geen eind.-p-.r-t te maken en roeide in zijn kalme, beheerrchte baantempo rustig naar den finish, zyn tijd was niettemin verreweg de beste van de zes skiffeurs die in de repêchage uitkwamen. Dit eerste Hollandsche suc ces werd met enthousiasme ontvangen, en de humorist die aan da radio zat brulde driemaal „Eindelijk!" onder al gemeene instemming en vreugd". We zyn hier op Sloten niet zeo JJseiyk for meel als in het Stadion, zooals u zet. Flinsch, de Duitsche kampioen, die verleden Jaar nog zoo goed was. werd er beslissend uitgeroeid door den Deen Schwartz, en Dekok (Zuid-Afrika) kreeg geen schijn van kans tegen den Zwitser Candcveau. De repêchage van dö gestuurde vier was niet belangwekkend. Iedrrecn voor zag dat Frankryk met gemak van Mo naco zou winnen en Amerika van Japan, en r.!dus easchledde dan ook. De Ja panners beden evenwel meer tegenstand dan verwacht was en verloren slechts met twee lengten, waarna zij even als den vorigen dag allemaal plat in de boot vielen, als teeken van uitput ting. Dit overdrijven zy wat, en het wekte algemeene hilariteit. Tenslotte de repêchages van do acht. waarin Holland (de Laga-plcez) voor eer schoonc verrassing zorgde door België te slaan. Na Laga's besliste nederlaag 'ccrcn Polen, waarbij de Hol landsche ploeg zwaar cn moeilijk roeide, was er weinig illusie meer. Erkend moet worden dat het vandaag niet veel mooier was en dat de Belgische ploeg even min tot de sterkste behoort. Holland won door een iets honger tempo vol te houden in een boord-aan-boord race van start tot finish. Eerst liep de oranje- ploeg uit tot een halve lengte voor sprong. De Belgen wisten die halver wege de baan tot een enkelen meter te reducceren. en wil vreesden alweer he- ergste, maar de Hollanders verdedigden dien éénen meier met den moed der -wanhoop cn hadden hem nog in han den toen rij. onder geweldig lawaai, den 1 r.ish passeerden. Het tydsvcrschü dor ploegen was 2/5 seconde, en de mar. van den luidspreker hief het Lagalled aan. Toen roeide Italië met 48 pRcslagen per minuut er Frankryk uit (21/2 lengte verschil) en een row-over van de Denen, die dus wel een heel mak- kelijkc repê hadden, besloot den dag. R. P. F. Gunther) on can bX" 2 'J Mottard). wy hopen nu de eerste Ne- deriandiche ov.-vln.Vng in !v Olvsn- plsch roeitourr.ooi mee te maken, daar, hoewel Gunther de m.nier g i u..6» boel heeft, hö toch een klasse uc'.er is dan de Pelg. Gunther vastbesloten te winnen. Zelfs het extra-gewicht van zyn wollen trui, waarin hij opge- g*r««lc is. mag hem niet hinderen. De t.nii wordt overged naar de juryboot In de kwart minuut gaat Gunther e» rr?: elf slagen va) docr. ha-ve minui'. 20 slagen, in de minuut 37 slagen. Er schijnt geen'kou aan de lucht te zyn, want cp de 100 Meter heeft hij den Belg reeds achter zich. Op de 250 Meter ls Cunth.er reeds 2 14 lengte voor. Op de 5*0 Meter is hy reeds tot drie leng ten uitgeloop?:). Hij veroorlooft zich dan wat onder don beschutten wal te kruipen. Hij lcopt dan gexakkslyk ur en is op de 1000 Meter vyi lengten voor. Gunther neemt er dan zyn gemak van en grijns* .van plezier, De toeschouwers op de tribune brengen hem een ware ovatie. Heel het internationale publiek Juicht stormachtig en wy Hollanders voelen, dat er een groot moment aan breekt. wy zyn Internationaal nog niet afgedaan en Gunther wint tenslotte met drie a vier lengten in 8 min. 11 3/5 sec. Mottard: 8 min. 17 sec. Voor de derde heat verschijnen ten slotte aan den start aan boei 1 Zwit serland en boei 2 Zuld-Afrika. Zwitserland wint met vele lengten ln 8 min. 28 2/5 sec. Zuid-Afrtka 8 min. 50 sec, VIER MET STUURMAN. (HerkansingswedstrUden Eerste heat: boei 1 FrinkrUk, boel 2 Monaco. Hier is geen strijd te verwachten, daar het zeker ls. dat Frank.-yk zal winnen. O,, de 230 Meter is Frankrijk reeds 3. 4 lengte voer cn biyft dan ui4- loopen om op 1000 Meter reeds drie lengten voor te zyn. De Franschen doen het kalm aan om zich te sparen en

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13