GRIEKSCH-ROMEINSCH WORSTELEN. DIVERSEN SPORT EN SPEL ZEILEN SCHERMEN. KOLONIëN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 AUG. 1928 winnen met zes lengten. Tijd Frankrijk 7 min. 47 4/5 sec., tUd Monaco 8 min. 2 2/5 sec Tweede heat: boei 1 Amerika, boei 2 Japan. Ook dit wordt een raoe zonder strijd, daar Japan zeker twee klassen minder is dan de Amerlkaansche vier. Amerika wint na rustig door geroeid te hebben met vier lengten voorsprong in 7 min. 512/5 sec., Japan 8 min. 2 2/5 sec. DE ACHT. Te zes uur 's avonds beginnen de her- kansingstedstryden voor dct achten; by de eerste heat verschijnen aan boei 1 België en boei 2 Nederland. DE NEDERLANDSCHE ACHT WINT MET EEN TAFLENGTE! Vol verwachting en ook vol hoop za gen wij dezen strijd tegemoet. De beiyi ploegen waren ongeveer tegen elkaar opgewassen. Het is dan ook een span nende race geworden, welke tenslotte door de Laga acht met slechts egn klei: nen voorsprong werd gewonnen. Tot onze groote vreugde startten de Laga- mannen prachtig. En na 150 Meter trekken zij langzaam weg. Op 250 Me ter zijn zij een taflengte voor en door prachtig roeien weten zij den voorsprong op 500 Meter tot een halve lengte te vergrooten. Zoo wordt ook in spanning de 750 Meter gepasseerd. Op 1000 Meter zakt de Nederlandsche ploeg iets af en vermindert den voorsprong tot een tal- lengte. De Laga-mannen zetten dan een spurt in. doch ook de Belgen laten zien dat zy kunnen roeien. Op 1500 Meter hebben de Belgen den achterstand na genoeg ingehaald en een prachtige spannende boord aan boord race ont staat. Luide worden de Hollandsche roeiers van den wal af aangemoedigd. De Laga-mannen spannen zich tot het uiterste in. doch ook de Belgen houder- vast. De Nederlandsche ploeg trekt evenwel iets harder en loopt uit om met een taflengte voorsprong de finish te passoeren. Holland wint In G min. 47 2/5 sec. De tyd van België was 6 min. 47 4/5 sec. Voor de tweede heat komen Frank rijk aan de eerste en Italië aan dc tweede boei. Met vier lengten voor sprong wint Italië in G min. 37 4/5 sec. De tijd der Franschen was 6 min. 50 4/5 scc. De Dcensche acht heeft voor de der de heat een row over. welke zy in o min. en 53 1/5 sec. volbrengt. Dc tweede roeidag is dan ten einde. Tsjecho-SlowakJJ e met M. Harden, J. Jungmann, F. Kirz en J. Tille. Nederland kwam uit met W. Drieber gen. A. E. W. de Jong, L. Kuypers en H. J. de Wynoldy Daniels. Wij geven bovenstaande namen nog eens omdat deze ploegen nog niet in de eerste ronde uitkwamen. Er waren voor deze tweede ronde e eni ge wijzigingen in de equipes gebracht. Onze degenschermer Kuypers begon met een nederlaag van 1—2 tegen Sas- setti, waarna A. E. W. de Jong door van Noronha met 21 te winnen, de party eiyk maakte. Twee verliespartijen van Wynoldy Daniels en Driebergen tegen Paredis en Ega Leal, beiden met 1—2 gaven aan het einde de eerste ronde aan de Portugeezen de leiding met 4—1. De tweede ronde begon ook minder fortuinlyk voor de onzen. Met 12 ver loor onze aanvoerder van SassettI, waar na Wynoldi Daniels zijn party tegen Noronha met een coup double dus match nul eindigde. Wel won Driebergen daar op van Poredes met 21, maar Kuyper had weer een nederlaag, nl. van 1—2 tegen Ega Leal, zoodat Portugal op de helft der partij met 52 leidde. De derde ronde verliep als volgt: de Jong verloor 12 van Leal; Driebergen won van Noronha met 20, Kuypers er kor met 1—2 van Pavedes; Wynoki. Janiels verloor van Sassebti met 02. De laatste ronde ging dus in met een voorsprong van 83 voor Portugal. In deze laatste ronde wonnen onze verte genwoordigers hun party; Kuypers met 2—1 van Noronha. Driebergen met 2—0 van Sassetti, de Jong met 2—1 van Pa redes en Wynoldi Daniels met 21 van Ega LeaL De wedstrijd was echter ver loren, zy het met uiterst gering ver schil van 8 tegen 7, aangezien 't aantal louchés gelyk was nl. 23. De resultaten der verschillende par tijen in de tweede ror.de waren: Tsjecho-Slowakije won met 10 winst partyen en 18 ontvangen treffers van Griekenland 4 met 26 (twee matches nul). Spanje won met 10 winstpartyen en 18 ontvangen treffers van Denemarken 6 met 23. Portugal won met 8 winst/nartijen en 23 ontvangen treffers van Nederland 7 met 23 (1 match nul). Engeland won met 9 -winstpartyen en 19 ontvangen treffers van Noorwegen 6—23. Amerika won met 9 winstpartyen en 18 ontvangen treffers van Egypte met 7—20. Zwitserland—Nederland; Amerika Noorwegen. De Nederlandsche equipe trok nu met Wynoldi Daniels, Driebergen de Jong, en van der Brandeler. De Zwitsers namen de leiding door Jacquet en Fitting, die Wynoldi Dandëls en Driebergen met 21 en 20 sloegen. Na een winstparty van majoor de Jong van 20 op F. Fitting, won Empeyta weer van van der Brandeler met 20 zoodat na de eerste ronde Zwitserland leidt met 3—1. In de tweede ronde maakten Drie bergen en de Jong gelijk door Jacquet en F. Fitting elk met 21 te verslaan. F. Fitting boekte daarna weer een winst party tegen van der Brandeler 21, waarna Wynoldi Daniels voor een gelijk spel 22 zorgde door een overwinning op Empeyta met 21. De derde ronde bracht Nederland drie overwinningen, namelijk de Jong Jacquet 21, Wynoldi DanielsF. Fit ting 2—1; Driebergen Empeyta 20. Aangezien de Zwitsers daartegen slechts een winstpartij boekten namelijk F. Fit tingvan der Brandeler 21, had Ne derland de leiding genomen met 75. De eerste drie partyen der laatste ronde verliepen zeer gunstig voor de onzen, namelijk van der Brandeler Jaquet 21, Wynoldi Daniëls—F. Fit ting 21, DriebergenF. Fitting 20, waarna tenslotte onze captain met 12 van Empeyta verloor. Nederland won dus met tien tegen zes. De resultaten in deze poule waren: Tschecho-SIowakye won met 10 par tyen en 13 ontvangen treffers van Roe menië 623. Italië won met elf partyen en 14 ontvangen treffers van Egypte 514. Duitschland en Spanje eindigden on beslist, elk met 3 winstpartyen en 21 ontvangen treffers. Nederland won met 10 partyen en 19 ontvangen treffers van Zwitserland met 6 winstpartyen en 24 ontvangen treffers. Amerika won met acht partyen en 22 ontvangen treffers van Noorwegen 722 (1 coup double). Voor de laatste rond kwamen in deze eerste halve beslissingen op de loopers: BelgiëRoemenië, Portugal—Noorwe gen; Frankryk—NederlandDuitschland —Egypte; ItaliëSpanje. Onze nationale equipe was thans sa mengesteld uit Driel>ergen, Kuypers, De Jong en Labouchère. De ontmoeting ver liep als volgt: In de twee eerste ronden verloren de onzen al hun parijen, waarna de derde ronde eerlyk verdeeld werd ingevolge overwinningen van Driebergen en La bouchère op Amson 21 en op Schmetz 2—1. De vierde ronde ging in met den stand Frankrijk 10, Nederland 2. In de laatste ronde won alleen Drie bergen zyn party tegen Comic met 2 tegen 1. de overige verloren de onzen, zcodat het einde kwam met een Fran- sche zege van 133. Onze équipe heeft zich in deze poule- blijkbaar niet geheel gegeven omdat Ne derland toch reeds zeker was naar de tweede demi-finale te gaan. De ploeg trok dan ook niet in de sterkste samen-- stolling. De resultaten der laatste poule wa ren: België won met 9 partyen en 18 ont vangen treeffers van Roemenië 623. Frankryk won met 13 partyen en 13 ontvangen treffers van Nederland met 3—29. Porugal won met 10 partyen en 8 ont vangen treffers van Noorwegen 224. Na de twaalfde party gestaakt. Egypte won met 9 partyen en 18 ont vangen treffers van Duitschland 62G (1 match nul). Italië won met 12 partyen en 17 ont vangen treffers van Spanje 427. Voor de tweede demi-finale die Za terdagmorgen om negen uur aanvangt hebben zich geplaatst: Italië met 6 punten, Frankryk, Por tugal, België elk met vier punten. Spanje met drie punten, Nederland, twee punten. Afgevallen zyn: Duitschland, Zwit- Tjecho-Slowakye en Amerika elk met seriand en Roemenië. In de lichtere klassen werd door de Hollanders verdienstelijk gewerkt. Van Maaren opende met een punten- overwinning op Burhan Bey (Turkije). Voor de verdere ontmoetingen zal deze athleet. een zware dobber hebben. Van Maaren behoort in de Veder gewicht klasse thuis. By de weging bleek hy 1 pond te zwaar te zyn. Een uurtje loopen bracht hem op het gewenschie gewicht. Van enkele spieren is echter moeilijk wat af be halen zonder nadeelige gevol gen. In het Vedergewicht werd door den„ Hollander J. Nolten een nederlaag gele den. De loting had hem geen geluk ge bracht. Hy werd in de le ronde ge toucheerd door den Fin A. Toivola, kampioen 1924. De derde en laatste Hollander van den eersten dag was onze Jeugdige athleet W. B. Massop. Den roep, die van hem uitging, heeft hy niet beschaamd gemaakt, zyn wer ken was van extra klasse. Zyn tegen stander was hy verre de baas, Het was jammer dat tweemaal een touché werd afgekeurd. De tweede dag werd ingezet met een ontmoeting in het Midden A-gewicht tusschen den Zweed I V. Johansson en E. Frantz (Luxemburg). De Zweed ver liet na 1 minuut werken de matras met een touché-overwinning. Balkema (Holland)—F. Talkovie (Joe- go-Slavië). De Hollander verving Dommershuy- zen. Deze kon wegens een kniewonde niet uitkamen. Balkema stelde danig teleur. Na ruim 4 minuten worstelen werd hy door een dubbele Nelson gevloerd. De tweede Hollander, J. H. Heim, uit komende in het half-zwaargewlcht kreeg als tegenstander den Noor R. Gaupseth. Het was wederom een Hollandsche ne derlaag. De Noor drukte den Hollander biimen enkele minuten op de mat. De clou van den morgen was de ont moeting tusschen den Zweed C. Wester- gren en den Fin O. Fellinen. Twee lan den waarvan de superioriteit in het worstelen niet was te bepalen. Van krachtsverschil was byna geen sprake. De Fin. die aan den Zweed (Olym pisch Kampioen 1924) zijn handen vol ver-springen. had. werd, hoewel de Jury het aanvan kelijk niet eens kon worden, na een mooi gevecht van 20 minuten winnaar op pun ten. Een ovatie bleef niet achterwege en was alleszins verdiend. In het Krachtsportgebouw werden Vry dagavond de worstelwedstrijden in het Grieksch-Romeinsch worstelen voort, gezet met de verwerking der tweede ronde. Aangevangen werd met de tweede ronde. J. C. van Maaren. Bantamgewicht, die in de eerste ronde op Burham Bey (Turkye) een puntenoverwinning be haalde. werd nu het slachtoffer van den Olympischen kampioen 1924 E. Pütsep, Estland. Hy mocht echter het genoegen smaken de volle 20 minuien uit te wer ken. In den aanvang werd staande ge werkt. Beide athleten gaven zich geen oogenblik vry. Van Maaren werkt steeds aan het hoofd van den tegenstander, waardoor hoogstens een heupzwaai of bovenarmzwaai kon worden bewerkstel ligd. Tydens de tweemaal drie minuten kniebrug werd de Hollander bijna door een hefboom gevloerd. Den Estlander werd tenslotte de puntenover winning toegekend. In het Bantamgewicht werden zes partyen door touché gewonnen, twee op punten en een reglementair wegens niet verschynen op de mat. Van de Hollanders werd J. Nolten, uitkomende in het vedergewicht gesla gen. Dooi' den Italiaan G. Quaglia, in de kniebrug liggende, door 'n halve Nel son getoucheerd. De derde Hollander W. B. Massop, plaatste zich op gemakkelijke wijze in de derde ronde wegens niet uitkomen van zijn tgenstar.der Bumont (Luxem burg) waardoor hy reglementair win naar werd. Balkema (Nederland) werd voor de tweede maal getoucheerd. Door een achterwaartschen lendengreep werd hij 't slachtoffer van den Belg J. Saenen. Met zes strafpunten werd Balkema voor den verderen stryd uitgesloten. In het vedergewicht werden acht touché-overwinningen behaald en een overwinning op punten. De lichtgewicht-af deeling bracht vier touché overwinning, drie op punten en een reglementair. Aan de uitslagen ontleenen we de vol gende: Bantamgewicht: E. Pütsep (Estland) won op punten van J. L. van Maaren, (Nederland) Vedergewicht: G. Quaglia (Italië) toucheerde J. Nolten (Nederland). Lichtgewicht: W. B. Massop (Neder- lang) won reglementair van Dummont (Luxemburg). Midden A-gewicht: J. Saenen (België) toucheerde Balkema (Nederland). De Koningin en de Prinses naar den Veldloop. Vrijdagmorgen had in de omstreken van Hilversum het vierde onderdeel van den Olympischen vyfkamp, de Penta thlon, plaats. Er waren 37 deelnemers voor dezen dag overgebleven, die het veldloopparcours van 4000 in zouden loo pen. Te ongeveer tien uur verscheen on der gejuich der vry talrijke toeschouwers H. M. de Koningin, vergezeld van prin ses Juliana, die den veldloop kwam by- wonen. Zy werden ontvangen door burge meester mr. Reymer en daarna voorge steld aan den leider van den dag, het K.N.A.U.-bestuurslid E. H. Huizinga. De Koningin toonde levendige belang stelling voor den veldloop en de Neder landsche deelnemers, zy is ruim een uur gebleven. De veldloop is in drie series gehouden, zonder beslissing, zoodat de gemaakte tyden moesten beslissen. Daartoe zijn 13 chronometers tegelyk in werking ge steld. Op den Olympischen post zegel het zwemmen vergeten. Onlangs zyn door de Nederlandsche posteryen Olympische postzegels uitge geven met als afbeelding een pakkende miniatuur illustratie van alle belangryk- ste takken van sport. Toen de zegels goed en wel verschenen waren bleek dat hetzwemmen «.toch wel een der meest in aanmerking komende sporten) vergeten was. Thans heeft de Propagan- da-commissie van den Ned. Zwembond een briefkaart het licht laten zien waar op een door Schultz geteekende Olym pische zwem-postzegelmet als boven schrift: „Waarom geen Olympische post zegel?" en als onderschrift de satirische uitroep: ..Omdat zwemmen van onschat bare waarde is!" SCHAKEN. CONGRES WERELDSCHAAKBOND. PERSOONLIJKE WEDSTRIJD, TOURNOOI A De afgebroken party Przepiorka— Treybal, uit de elfde ronde, is door eerst genoemde gewonnen. Veertiende ronde: Whitaker 1—Steiner 0. Becker 1—Chéron 0. Euwe 1—Carls 0. Treybal 1—Henneberger 0. Araiza y2—Mattlson Tschépurnoff y2Golmayoy )4. Nilson y3—Przepiorka yf. Rosselli del Turco 1Tyroler 0. Stand na de voorlaatste ronde: Dr. M. Euwe 11 J4 punt, waardoor on- zee meester in geen geval meer verlie zen kan. In het ergste geval kan Dr. Euwe met Przepiorka geiyk komen, n.l. wanneer hy Zondag zyn party tegen Chéron verloor, terwyi remise reeds vol doende is om hem den eersten prys te dorti behalen. Voorts verwierven Przepiorka 10 14, Mathison 9. Treybal 9, Carls 8y, Gol- mavor 8;4, Whitaker 8y2, Nilson 6, Ché ron 5l/s, Tschépurnoff 5y2. Rosselli del Turcoo 5y, Tyroler 5, Steiner 5, Araiza 4en Henneberger 3. Afgebroken partijen: Przepiorka 1 Treybal 0 (11e ronde). BeckerHenneberger (12e ronde) nog niet beëindigd. Zondag wordt de laatste ronde ge speeld van 91 en van 2 tot slot. Om 7 uur zal een diner plaats hebben in Ho tel Zeerust te Scheveningen. In die 15e (laatste) ronde worden de volgende partyen gespeeld: TyrolerWhitaker, Przepiorka—Ros selli del Turco, GolmayoNilson, Mattison—Tschépurnoff, Henneberger— Araiza, Carls—Treybal, Chéron—Euwe, SteinerBecker. LUIMIGE WAARHEDEN. Als iemand zegt dat hy zichzelf ge maakt heeft is het soms moeiiyk te zeg gen of hy pocht, of zich excuseert. Menschen die in zichzelf gelooven, zyn meestal gemakkeiyk overtuigd. Sommiger vrouwen glimlachen om dat zy de mop begrijpen, andere omdat zy kuiltjes in hun wangen hebben. De man die tegenwoordig geld over spaart is geen gierigaard, hij is een toovenaar. Diplomatie is de kunst om de dingen zoo te zeggen dat niemand preoies be grijpt wat je bedoelt. Een man wordt beoordeeld naar het gezelschap dat hy frequenteert, een vruow door het gezelschap dat zy zoo juist verlaten heeft. VrRn-.~morgen zijn getart dertien ■esmet-rs en acht achtmeters. De gr de tail leerde uitslagen luiden als volgt: Zesmeters: 1. Noorwegen: eerste boei gepasseerd na 1 uur 56 min. 25 sec.: tweede boei ge passeerd na 2 uur 43 ihin 17 sec.; derde boel gepasseerd na 1 uur 53 min. 17 sec. 2. Eelgic: eerste boei gepasseerd na 1 tiur 47 min. 55 sec; tweede boei gepas seerd na 2 uur 44 min. 32 sec.: derde boei gepasseerd na 1 uur 54 min. 32 sec. 3. Denemarken: eerste boei gepasseerd na 1 uur 48 min. 26 sec.; tweede boel ge passeerd na 2 uur 45 min. 26 sec. derde boei gepasseerd na 1 uur, 55 min. 26 sec. Achtmeters: 1. Frankryk: gestart 12.30 uur, eerste boei gerond te 1.21.18 uur, tweede boei te 2.13.44 uur. finish 3.32.26 uur. Tyd: 2 uur 33 min. 26 sec. 2. Italië: gestart 12.30 uur, eerste boel gerond 1.22.2 uur. tweede boei 2.14 uur, finish 3.42 uur. Tyd: 2 uur 34 min. 2 sec. 3. Nederland: gc-start 12.30 uur, eerste boel gerond 1.22.38 uur, tweede boei 2 14 10 uur, finish 3.4.32 uur. Tyd: 2 uur 34 min. 32 scc. 12 Voetsjollen (derde start): 1. Holland, start 1.15 uur, finish 2 uur, 29 min. 58 sec. 2. Finland, start 1.15 uur, finish 2 uur 32 min. 13 sec. 3. Zuid Afrika, start 1.15 uur, finish 2 uur, 34 min.. 12 sec. 12 Voetsjollen (vierde start): 1. Zweden, start 10.30 uur, finish 11 uur 46 min. 56 sec. 2. Duitschland, start 10.30 uur, finish 11 uur, 47 min. 33 sec. 3. Letland start 10.30 uur, finish 11 uur 49 min. 38 sec. De equipe wedstrijden op degen. Een aanvang is gemaakt met de equipe wedstryden op degen, het wapen waarop na floret een Olympisch landenkam- pioenschap is te behalen. Van de 21 ingeschreven landen ont braken Cuba en Finland op het appel, zoodat aan dezen landenwedstryd deel nemen: Duitschland. Egypte. Argenti nië, Spanje. België. Amerika. Denemar ken. Frankrijk, Engeland. Noorwegen, Griekenland, Portugal, Nederland, Roe menië, Hongarije, Zweden, Italië. Zwit serland en Tsjecho-Slowakye. De resultaten van de eerste voorron de was: Frankrijk won met 12 winstpar tyen en 14 ontvangen treffers van Grie kenland 4 met 26. België won met 12 winstpartyen en 15 ontvangen treffers van Denemarken 4 met 26. Italië en Roemenië vrij. Portugal won met 8 winstpartyen en 19 ontvangen treffers van Zweden 8 met 21, dus een overwinning op 2 tref fers. Noorwegen won met 10 winstpartyen en 18 ontvangen treffers van Zwitser land 0 met 24. Amerika won met 11 winstpartyen en 18 ontvangen treffers van Hongarye 5 met 25. Uit de eerste ronde loten vry Neder land. Tsecho-Slowakye, Spanje, Argen tinië, Engeland, Duitschland en Egypte. By het ingaan van de tweede ronde bleek, dat Argentinië ook ontbreekt. De t weede ronde ging tusschen Griekenland en Tsjecho-Slowakye: Denemaken Spanje: Cuba-Finland en Argentinië uit gevallen waardoor Duitschland voor de tweede maal een vril nummer kreeg. Portugal—NederlandNoorwegen—En geland. Amerika—Egypte, terwyi ook België, Frankrijk. Hongarye, Zweden en Griekenland vrij waren. Egypte kwam uit met S. Cirrel. E. Adda, M. M. Cha- ra ul cn S. Moyal. Engeland met Ch. H. Biscoe. B. Ohllds, D X>> Drury en M. D. U. Holt. In de derde ronde komen tegen elkan der: Frankrijk—Tsjecho-Slowakije. Zwe den—Nederland. ZwitserlandEngeland. Hongarye—Egypte; RoemeniëDuitsch land. De wedstryd BelgiëSpanje ging niet door omdat beide landen reeds in de halve beslissing komen. De Italianen kernen zonder stryd in de demi-finale. Nederland trekt den wedstryd tegen Zweden met A. J. Labouchere en niet met v. d. Brandeler zooals boven ver meld. Verder is onze equipe intact ge bleven. Onze equipe maakt een goed begin door tweo overwinningen van Wynoldi Daniels met 21 van Hellsten en Drie bergen met 2—0 van Dyrssen. Toen ver loor A. de Jong met 02 van Ceder- schroid waarop Labouchère weer een winstparty van 2—0 op Stranne boekte zoodat van de eerste ronde Holland leidde met 31. De tweede ronde inctigde Driebergen met een coup double 22 tegen Heli- sten; waarna de Jong van Dyrssen won met 21, Een verliesparty van Labou chère met 1—2 tegen Cederscheid werd weer gevolgd door een Nederlandsche overwinning van Wyncidi Daniels, die Stranne met 2—0 sloeg; waardoor Ne derland met 52 leidde. In de 3de ronde ving majoor de Jong aan met een party te winnen 21 van Hellsten, waarna Labouchère met 0—2 de meerderheid van Dyrssen moest er kennen. Na twee winstpartyen van Wy noldi Daniels en Driebergen met 2—0 en 2—1 op Cederchiold en Stranne werd na de 3de ronde de party en het voor at el van Nederland gestaakt met 8 tegen 3 winstpartyen. Nederland had dus de halve beslissing bereikt. Kapitein Wynoldi Daniels won hterby zyn 3 partyen met slechts 1 ontvangen touche, Driebergen er. de Jong ieder 2 partyen met 3 en vier treffers, Labou chère 1 party met 4 ontvangen treffers. De resultaten van de derde ronde wa ren: Nederland won met 8 winstpartijen en 12 ontvangen treffers (benevens 1 cou double) van Zweden 3 met 19. In de eerste halve beslissing plaatsten zich derhalve: Frankryk. Portugal. Ame rika en Egypte ieder met 4 punten. Nederland. Tsjecho-Slowakije, België. Spanje. Zwitserland. Noorwegen, Roe menië en Duitschland elk met 2 punten .en Italië zonder stryd wegens niet op komen van Cuba en Argentinië in poule II. De volgende landen vielen dus af: Griekenland. Denemarken, Zweden, En geland en Hongarye. In poule I kwamen: België, Tsjecho- Slowakye. en Roemenië in poule II Ita lië, Duitschland. Spanje en Egypte, in poule III Frankrijk. Zwitserland en Nederland, in poule IV Portugal, Ame rika en Noorwegen. De eerste ronde ging tusschen België— Tsjecho-Slowakije. Spanje, Egypte, Ita liëDuitschland, Frankrijk—Zwitserland en Portugal—Amerika, Nederland vry. De resultaten van de eerste poule van de eerste demi-finale waren: België won met 11 winstpartyen en 14 ontvangen treffers van Tschecho- SlowakUe met *riJf winstpartyen en 25 ontvangen treffers; Italië won met elf winstpartyen en 16 ontvangen treffers van Duitschland met vier winstpartyen en 25 ontvangen treffers (1 match nul). Frankrijk won met 9 winstpartyen en achttien ontvangen treffers van Zwit serland met zes winstpartyen en 23 ont vangen treffers. Portugal won met acht winstpartyen en 22 ontvangen treffers van Amerika met 7 winstpartyen en 22 ontvangen treffers (1 coupe double). Spanje won met negen winstpartyen en 21 ontvangen treffers van Egypte met zes winstpartyen en 25 ontvangen treffers (1 match nul). In de tweede poule kwamen tegen el kander: Tschecho SlowakijeRoemenië. Duitschland,—Spanje, Italië—Egypte, L ANDENWEDSTRIJD, TOURNOOI B. vyftiende ronde (vervolg) Zwitserland 2—Oostenryk 2, Frank ryk 2}/2Spanje l'/2, Duitschland—De nemarken (nog niet beëindigd). Ameri ka 3—Roemenië 1, Polen—Italië (nog niet beëindigd), België 3—Argentinië 1. ZwedenTsjecho Slowakye (nog niet boëintügd) Hongarije vrij.In de 104 ronds wist Nederland nog een party remise te maken tegen Hongarye, zoodat de uit slag was Hongarije 314—Nederland yz. terwyly Argentinië met 2y2 won Ame rika 1 y2 (12e ronde). Stand na de voorlaatste (15e) ronde: Hongarye 38, Amerika 36, Tsjecho Slowakye 32;/, Polen 32, Oostenrijk 33 y, Zwitserland 22)4, Denemarken 30)/., Zweden 29y2, Nederland 28. Ar gentinië 28)4, België 30, Duitschland 26'4. Letland 25;/, Roemenië 25;/. Italië 20j4, Spanje 13. Frankryk 28;/." E-- ziin nog verschillende wedstryden niet geheel beëindigd. DE AANVARING VAN DE „VEENDAM". „DE PORTORICO WAS ZEER ONVOORZICHTIG." De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld betreffende de aanvaring van het s.s. Veendam van de Holland-Amerikalyn met het Ameri- kaansche ss. Portorico in de haven van New York en wel bij Staten eiland. De gezagvoerder van de Veendam verklaar de, dat deze van New York vertrokken was, bemand met 279 man en 475 passa giers aan boord. In een mistbank by Staten eiland is de Veendam voor anker gegaan; volgens voorschrift gaf ze mist- seinen. Na eenige minuten zag men doen de mist een stoomschip aan bakboord met veel vaart loodrecht op het schip aankomen in de richting van de brug.- Het behield koers totdat de aanvaring onvermijdelijk was. De Veendam heeft nog even met de stuurboordsmachine volle kracht vooruit gedraaid aan het anker, doch deze manoeuvre heeft niet mogen baten. De aanvaring door het Amerikaansche schip, de Portorico, had plaats ter hoogte van de machinekamer en veroorzaakte veel schade boven en onder de waterlijn. De machinekamer vulde zich geheel met water. Onmid dellijk zyn de waterdichte deuren ge sloten. De ruimen zyn voortdurend ge peild. Door het onderwaterloopen van de dynamo's ging het licht uit, doch door een noodmotor op het achterschip kon men het licht laten branden en met de noodreservepomp die buiten de ma chinekamer staat, kon men door den stroom van den motor op het achter schip het water uit het schip dat op enkele plaatsen door de schotten drong, lens halen. Terstond na de aanvaring is nog getracht door een stalen runner een presenning voor het gat in de ma chinekamer te trekken doch men kon het gat niet spoedig genoeg ontdekken, zoodat de machinekamer volliep. Ter stond na de aanvaring zyn alle maat regelen genomen om schip en lading te bergen en in het droogdok te brengen. De oorzaak van de aanvaring ligt vol gen den gezagvoerder van de Veendam by het Amerikaansche stoomschip Por torico, dat zeer onvoorzichtig in de mist. tusschen ten anker liggende sche pen door met zooveel vaart manoeuvreer de. Van zijn mistsignaal is niets ge hoord. De hoofdmachinist legde om standige verklaringen af over de maatregelen, genomen nadat de ma chinekamer was volgeloopen om zinken van het schip te voorkomen en omtrent de ontstane uitgebreide schade. De hoofd inspecteur van de scheepvaart, de heer Fock, gaf als zyn meening te kennen, dat de schuld van de aanvaring ken nelijk niet by de Veendam te zoeken is. Dat op de Veendam geen maatregelen zyn genomen, toen men de Portorico dwars zag naderen, omdat men daar in de zekere meen in g moest verkeeren, dat men op de Portorico het voor amkar lig gende schip zag en dat zy er achterom zouden varen. Het eenige wat misschien wenschelijk ware geweest te doen en wat niet gedaan is, is de waterdichte deuren te sluiten reeds toen men in ds mist kwam. Een aanbevelenswaardige voorzorgsmaatregel die echter by de koopvaardij weinig toepassing vindt. De raad zal nader beraadslagen en later uitspraak doen, aldus de NJl.CC. IN WEINIGE WOORDEN. Sjef van Dongen heeft ultnoodigingen ontvangen om lezingen te hóuden over zyn yzige ys-avonturen. Gisterennacht reden te Amsterdam twee auto's tegen elkaar, in een er van zaten drie Zweedsche Olympiade-bezoe kers. zy werden niet ernstig gewond. Een Dultseh toeristenschip, de Ubena uit Hamburg is ook al te Amsterdam aangekomen. Neerzien op anderen plaatst Je nog niet boven hen. Als een vry gezel zich vleit met de ge dachte Jat hy verstand van vrouwen heeft, vleit hij zich. Negentig percent van de vleierij-in de wereld wordt besteed aan vrouwen, de rest aan grafsteenen. Als de man het licht is in het leven van zyn vrouw, is het logisch dat zy hem niet toestaat, om uit te gaan. Huweiyken worden gelukkig als de man weet te geven en de vrouw weet te vergeven. Er zyn twee soorten mannen, die nooit de vrouw leeren begrijpen ge trouwde mannen en vrijgezellen. Als een man in zyn bad zingt bet ee kent dat, dat hij gelukkig is, of dat; de deur niet goed sluit. De reden dat wij verwaande men schen niet mogen lijden, ls dat wij te veel geïnteresseerd zyn in ons zelf. Een man ls zoo oud als de vrouw die hem liefheeft. Als een vrouw zegt, dat rij het sala ris van een man krygt, hoeft dit nog niet anders te beteekenen, dan dat zy getrouwd is. Behoud je humeur als het goed ls en pas op dat je het niet verliest, als het slecht is. WAT ITALIAANSCHE EDELEN OVER INDlê ZEGGEN. Prins Rodolfo del Drago en prins Gerolamo Rospigliosi, twee Italiaansche edelen, zijn dezer dagen van een reis om de wereld te Napels teruggekeerd, waar zij door een redacteur van de Mezzo- giorno zijn geïnterviewd, schrijft de N. R. Ct. In December waren de reizigers van Brindisi vertrokken. Zij hielden zich eenigen tijd op Ceylon en in Singapore op en begaven zich vervolgens met een boot van de K. P. M. naar Pontianak op Borneo. Hier voeren zij de Kaponas op tot 900 K.M. in het binnenland en brach* ten een bezoek aan de Dajaks, „wilden, die echter den blanke niet als vijand be schouwen en hem de grootst mogelijke gastvrijheid aanbieden". Twintig Dajak» iche" roeiers brachten hen hooger de rivier op. Van Borneo begaven de prins sen zich naar Sumatra, waar zij een maand verbleven en herhaaldelijk op grof wild jaagden. Zij legden twee tijgers, een olifant en verscheidene beren neer. Het mooiste en interessantste deel van hun reis is dit verblijf op Sumatra geweest. Te Palemhang, „het Venetië van Suma tra", verbleven zij vijf dagen. In April bezochten zij Java, „waar zich een vol» komen moderne organisatie voor het toeristenverkeer bevindt, die als model kan strekken." Voorts bezochten de prinsen nog Bali en vertrokken vervolgens naar Australië vanwaar zij over Hawaï en de Ver. Staten naar Italië terugkeerden. VERRADEN DOOR TAND- AFDRUKKEN. Vingerafdrukken zUn, naar men weet, gevaarlyk voor inbrekers; zy helpen do justitie belangryk by de opsporing van een misdadiger. Te Breslau heeft men nu echter een paar inbrekers opgespoord met behulp van tandafdrukken. Het klinkt wel eenigsrins zonderling, want over het algemeen hoeft men niet te verwachten, dat een inbreker, die ergens binnengedrongen ls. dadelijk zal begin nen zyn tanden ergens in te zetten. Toch was dit In het geval in kwestie gebeurd. De boeven waren te Breslau ingebro ken in een huis, waar zij een slaapka mer ondersteboven haalden. Eén van hen vond op de wasch tafel een mooien appel. Hy" nam hem op en beet er in, wat hem evenwel slecht smakte, want de appel was van zeep. Maar in zyn woede en teleurstelling gooide hij het ding weg; dat was zyn verderf. Want de politie vond dit prachtige bewys- stuk en wist spoedig te ontdekken, dat het gebit dat er In afgedrukt stond, was van den vriend van één der dienst boden uit het huis.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14