'Aspirin* FHEOL GHOBOTRA Hei Smetten, Doorzitten en Stukloopen der Huid HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 7 AUG. 1928. HET UITBREIDINGSPLAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De buitenplaatsen intact gebleven GEEN GROND VOOR ARBEIDERSWIJKEN? Den 25en April 1922 werd door den Raad der gemeente Velsen vastgesteld het ontwerp uitbreidingsplan van den toenmaligen directeur van Openbare Werken, welk plan in 1921 was gereed gekomen. Het werd 30 Juli 1924 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, met uitzondering van twee gedeelten, nl. een gedeelte te Wykeroog en een gedeelte tusschen Driehuis en Santpoort. Deze gedeelten waren in het ontwerp-uïtbrei- dingsplan bestemd voor gesloten bebou wing; Gedeputeerde Staten waren van oordeel, dat ze zijn aangewezen voor open bebouwing. Dit had ten gevolge, dat voor be doelde gedeelten een nieuw plan moest worden ontworpen. De heer E. Br ader. die inmiddels den ontwerper van het oorspronkelijke plan als directeur van Openbare Werken was opgevolgd, werd belast met het maken hiervan. Het is thans al weer ongeveer drie jaren geleden, dat de heer Brader met zijn omvangrijk werk gereed Kwam. Bij een vergelijking van het oude met het nieuwe plan valt direct op, dat het ge deelte in „Wijkeroog" (dat inmiddels „Velsen" werd) zich aansluit bij het goedgekeurde deel van het plan. Voor het deel ten Zuiden van het Noordzee kanaal weid echter een geheele nieuwe indeeling gemaakt en reeds bi) den eer sten oogopslag valt het groote verschil op. Het oude plan vormde, met uilzon dering van de buitenplaatsen een aan eengesloten stratenplan, bestaande uit woonstraten en een paar breede ver keerswegen. Het algemeen beginsel van het nieuwe plan was. dat van het aan wezige natuurschoon zooveel mogelijk partij werd getrokken: boschrijke deelcn werden zooveel mogelijk gespaard, door het ontwerpen van plantsoenen op de boschrijke terreinen. Behalve de noodige breede wegen voor het snelverkeer, bevatte het plan-Brader verschillende wandelwegen o.a. één van het station Santpoort naar Velsen. De breedte van dezen weg was ontworpen op 40 M. De terreinen waren in dit plan in hoofdzaak bestemd voor open bebouwing teneinde het landelijk karakter zooveel mogelijk te behouden; als overgang van de geprojecteerde gesloten bebouwing waren zónes geprojecteerd voor half open bebouwing. De buitenplaatsen Meervliet Velser- beek, Waterland, Beeckenstein en Schoonenberg waren niet ingedeeld. Voor Velserbeek werd echter inmiddels een indeeling gemaakt van het voor villabouw bestemde gedeelte. Voor de landgoederen Spaarnberg en De Neethof was een indeeling geprojee teerd. die zich zooveel mogelijk by het natuursohoon aanpaste. Naby Driehuis bevatte het plan een groot sportterrein, met voldoende ruimte voor een stadion, speel- en oefenvelden, renbaan, wieler baan enz. Het gewijzigde ontwerp-uitbreidings- plan werd 1 September 1925 door den gemeenteraad vastgesteld. Het ging daar op ter goedkeuring naar Gedeputeerde Staten, welke college het ter beoordee- '.ing voorlegde aan de vaste commissie voor uitbreidingsplannen in Noordhol land. Deze commissie vond het plain erg mooi, maar zU achtte het te ruim van opzet en tevens meende de commissie dat het aanwezige natuurschoon nog niet voldoende was. Na verschillende besprekingen met de „Vaste Commissie" kwam het herziene gowyzigde ontwerp uitbreidingsplan tot stand, hetwelk thans ter visie is gelegd. Dit plan vertoont weer veel meer groene plekken dan het vorige. Wel zUn de hoofd verkeerswegen intact gelaten, naar verschillende woonstraten zijn ver vallen en diverse terreinen zijn aan de bebouwing onttrokken. Zoo zijn byv. niet ingedeeld de buitenplaatsen Rooswyk. Waterland. Beeckenstein, Schoonenberg. Duin en Kruidberg. de Neethof en Spaarnberg. alsmede het grootste gedeel te van de duinterreinen en het terrein rondom de ruine van Brederode. De gronden ten Noorden van den spoorweg Haarlem—Uitgeest en ten Oosten van den Grooten Hout- of Koningsweg zUn bestemd voor half open bebiuwing. In IJhrulden zUn eenlge wijzigingen aangebracht van ondergeschikt belang; een belangrijke wijziging in dit deel der gemeente is, die van 't bestaande sport terrein. Dit loopt .thans naar het Zuiden door tot den geprojectcerden hoofdweg ZeewegZ. Z. Visschershaven. De nieu we begraafplaats is ontworpen naast „Westerveld". De gronden van den heer G. A. Kessler zyn grootendeels oningedeeld gebleven; de aansluitende terreinen zijn bestemd voor zeer ruime bebouwing. Verder is een nieuwe indeeling ontworpen voor de terreinen ten Z. van Schoonenberg en in het ..Heiletje", welke terreinen ver- moeöeiyk binnenkort in exploitatie zul len worden gebracht. Het aldus gewijzigde plan, dat bij sommige grondeigenaren nog wel op verzet zal stuiten, zal thans zijn weg langs de diverse officleele stations wel vinden. Ontegenzeggelijk beteekent het nieuwe plan, met het oog op het behoud Van natuursohoon een stap in de goede rich ting. Het laat voldoende ruimte niet al leen voor het behoud der boschrijke ter reinen, maai- ook voor het behoud van vele fraaie vergezichten op de hoog op gaande boomen onzer buitenplaatsen, voor het behoud waarvan onzerzijds reeds eerder een pleidooi werd gehou den. Maar als gevolg van deze nieuwe in deeling zullen de terreinen, geschikt voor den bouw van arbeiderswoningen binnenkort geheel verdwenen zijn. IJmuiden is bijna volgebouwd. Alleen in Velsen N. is nog plaats voor arbeiders woningen, nL tusschen den ontworpen hoofdverkeersweg van de pont naar Beverwijk en den bestaanden Rijks straatweg; by na alle andere gronden in het Oosfcelyk deel der gemeente zyn be stemd voor half open- of open bebou wing en de pvaktyk heeft al voldoende geleerd, dat de huurprijzen van op zulke terreinen gebouwde woningen door ar beidersgezinnen niet betaald kunnen worden. Naar onze moening is met het nier,we plan het vraagstuk van de volks huisvesting te Velsen nog niet opgelost. Uit het plan blykt verder, dat de weg van het pontveer naar Beverwijk, on derdeel van den hoofd verkeersweg Haar lemAlkmaar, z'n oorspronkelyke tragé heeft behouden. Men zal zich herinne ren, dat de Burgemeester van Wyk aan Zee en Duin by een door hem met den provincialen ingenieur te Alkmaar ge houden 'bespreking tot de ontdekking kwam, dat er een plan bestond, dezen weg een geheel anderen loop te geven, nl. vacn een punt ongeveer halverwege Noor dzeekan aal-Beverwijk af West waarts ombuigende naar de spoorlijn en deze spooriyn kruisende tusschen de overwegen in den Koningsweg en in den Wykerstraatweg. Is dit plan-inmiddels weer van de baan? Of zal het gedeelte van 't Velsensche uitbreidingsplan, waar door deze weg is geprojecteerd, ditmaal nog niet ryp zyn voor de goedkeuring door Gedeputeerde Staten? Het wordt nu toch tijd, dat er eens een einde aan komt. Het duurt thans al zeven jaarl UIT DE OMSTREKEN. VELSEN. CONCERT. Programma van het concert, te geven door de R.K. Harmonie Vereeniging „Soli Deo Gloria" in het park Velser beek op 8 Augustus 1928 van des avonds 7.30—9.30 uur. 1. Aux Bords du Rhln, Marsch, J. Martir 2 Fantasie Pastorale. S. Vlessing 3. „Marion" Suite de Ballet de l'Opera Comique, S. Vlessir.g 4. Therese, Wals. Pauze. 5. Sons of the Brave, Marsch Th. Bidgood. 6. Le Roi s'Amuse, Ballet Leo Deliber. 7. Le Pardon de Ploërmel, Fantasie sur 1' Opéra de Meyerbeer. 8. Finale. VELSEN. AANBESTEDING. Maandagmiddag werd ten gemeente huize aanbesteed het rioleeren en be straten van wegen in en op hefe terrein „de Ratels" te IJmuiden. Ingekomen 17 biljetten; K. Westen, St. Pancras 41400. P. Bos, Amsterdam 38430. Fa. Bakx en Steenkist. Haarlem 36300 Fa. Hoornhout en Brouwer, Haarlem, 36000. B. Min. Bergen (N.H.) 34600. Fa. P. Heere Zn.. IJmuiden 33770. P. C. Langeveld, Hardinxveld 33.333. G. den Adel, Velsen 32400. Fa. A. Sdhoorl, Haarlem 32396. Fa. Joh. Dienaar Zonen, IJmuiden 30560. S. Schuitmaker. Leeuwarden 30300 J. Kerkstra A. Ooms, Sneek 29990. W. Thunnissen, Heemstede, 29900. H. Oudshoorn 29500. Ph. v. d. Pol. Amsterdam 27370. J. v. d. Pol, Amersfoort 26190. HILLEGOM. PERSONALIA. De heer J. J. Litjens is te 's Graven- hage geslaagd voor de acte Hoogduitsch M.O. A. HEEMSTEDE. BADHUIS. In het badhuis aan de Postlaan wer den in de week van 30 Juli4 Aug. ge nomen 332 douchebaden, 43 kuipbaden. Van de gelegenheid tot kosteloos ba den op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 1 volwassene gebruik ge makt. INGEZONDEN MEDEDEEL-IN GEN a 60 cent» per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. verzacht en geneest men met Dooj 30-60. Tubt 80 ct. Bi| Apoth. cn Drogisten HET JAAR 1927. Verschenen is het veTslag van den •toestand der gemeente Heemstede over 1927. Op 31 December 1926 telde de ge meente 7794 mannen en 9033 vrouwen, totaal 16827. Tengevolge van de annexatie verminderde dit aantal met 2275 man nen en 3234 vrouwen, totaal 5509. Op 31 Dec. 1927 was het aantal weer 5870 mannen en 6309 vrouwen, totaal dus 12179. De gemeentelijke inkomstenbelasting werd geraamd voor 1926^-1927 op f 581.376 (percentage 2.76) en voor 1927—1928 f 329.406 (eveneens 2.76%). Afgedrukt worden de belangrijkste of ficleele stukken op de annexatie betrek king hebberd. In 1927 kwamen voor 2 gevallen van diphterie, 19 van roodvonk en 0 van typhus. Het gemeentelijk gasbedfyf gaf over 1927 een verlies van f1112.09, het gem. waterleidingbedxyf een verlies vafi f 4929.10. Dit staat in verband met het feit, dat de schadeloosstelling van Haar lem nog niet geregeld is. Het electrici- teitsbedryf gaf over 1927 een winst van f 54.707.93. Eenige aardige foto's van mooie plek jes verlevendigen het verslag. SPAARNDAM. KONTNGINNIEFEEST In de vergadering van de commissie tot het houden van kinderfeest op Koninginnedag is het volgende program ma vastgesteld voor 31 Augustus: 8.30 v.m. Verzamelen der schoolkin deren op het schoolplein, ook voor die kinderen, die in een andere gemeente schoolgaan. Muziek op de Pol. 9.v.m. Rondgang der schoolkinderen met muziek. 9.30 vjn. Kinderzang (Aubade). Uitreiking van versnaperingen. 10.30 v.m. Kinderspelen. 11.45 vun. Kindervoorstelling. 2 n.m. Optocht van versierde personen fietsen, wagens en dergelijke. 3.n.m. Ringrydery per rywiel, voor dames en heeren. 4.nun. Behendigheidswedstryd voer dames. 5. n.m. Wesfcrijd op het houten paard voor heeren. 6. mm. Ringrydery met los paard, nationaal voor dames en heeren, met extra prijzen. 8.30 n.m. Concert, (Zang en muziek.) 10.— nm. Vuurwerk op de Rietpol. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. |EEM HEERLIJKE CH0C01AOEPAMEI j OP BROOD OF BESCHUIT Prijs per FLACOnf.t.- 1 Tabletten de onovertroffen pijnstillers Weiger namaak en lel -r op 'tl op elke tableJ hel woord "Öayer" slaat. 1'rUs 75 cis. SCHEEPSBERICHTEN Bandoeng passeerde 6 Augustus Pe- rim, Java naar Rotterdam. IJselkerk 6 Aug. te Calcutta van Rot terdam. Krakatau, 4 Aug. van Triest, Batavia naar Amsterdam. Kertosono 6 Aug. n.m. te Londen, Ba tavia naar Rotterdam. Kangean, 4 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Karimoen passeerde 6 Aug. Perim, Batavia naar Amsterdam. Moena, 6 Aug. te Port Said, Amster dam naar Batavia. Merauke 5 Aug. van Oram, Batavia naar New-York. Nieuw Amsterdam 6 Aug. 9 u. 30 min. van Boulogne, New-York naar Rotter dam. Nebraska 4 Aug. te San Francisco van Rotterdam. EPA5TEIN IUIT I Prins der Nederlanden 6 Aug. van Al giers, Batavia nara Amsterdam. Rhea, 6 Aug. te en 11 u. van Havre. W-est-Indië naar Amsterdam. Sldajoe, 6 Aug. van Suez, Rotterdam naar Batavia. Saleier 4 Aug. van Sabang, Batavia n. New-York (verb.) Ares, 4 Aug. te Trinidad v. A'dam. Albireo, 3 Aug. te Libreville v. A'dam. Algenib, 3 Aug. v. Freetown naar Am sterdam. Aldabi, 4 Aug. te Buenos Ayres van Rotterdam. Alwaki, p. 5 Aug. Ouessant, Rotter dam n. Buenos Ayres. Bovenkerk p. 4 Aug. Perim, R'dam n. Br.-Indië. Bovenkerk, p. 4 Aug. Perim. Rotter dam n. Calcutta. Buitenzorg, 5 Aug. 12 ur., te Belawan. Rotterdam n. Batavia. Blitar, p. 5 Aug. nan. Finisterre, Syd ney n. Rotterdam. Bennekom, 5 Aug. te Amsterdam van Antwerpen. Calypso, 3 Aug. v. New York n. Haïti en Maracaibo. Ceres. 4 Aug. te Accra v. Amsterdam. Dinteldyk, 4 Aug. v.m. te Los Angeles. Pacifickust n. Rotterdam. Eemdijk, 3 Aug.' nm. te Astoria, Ant werpen n. de Pacifickust. Eemstroom, 3 Aug. te Grand Bassam v. Amsterdam. Edam, 4 Aug. v. Havana. Tampico n. Rotterdam. Flandria, p. 5 Aug. Fernando Noronha, Buenos Ayres n. Amsterdam. Grijpskerk, 5 Aug. te Rotterdam van Durban. Grootendijk, 5 Aug. te Rotterdam van Vancouver Grootendijk, 5 Aug. te Rotterdam van Hamburg. Ganymedes, 4 Aug. 560 myl ten W. v. Land's End, 9 Aug. u. St. Thomas te Hull verwacht. Gorontalo p. 5 Aug. 23 u. 15 m.t Vlis- singen, Rotterdam 1. v. Antwerpen naaj Batavia. Glekerk, 4 Aug. v. East London naar Durban. Heemskerk, 1 Aug. v. Mombasa naar Port Soedan. Indrapoera p. 5 Aug. 4 u. Kaap del Arml, Rotterdam n. Batavia. Juno, 3 Aug. v. Caragao n. h. Mara- caibo-district. Koningin der Nederlanden p. 5 Aug. Gibraltar, Amsterdam n. Batavia. Kertosono, p. 4 nm. Ouessant, Bata via n. Rotterdam. Kota Radja, p. 5 Aug. v.m. Ouessant. Rotterdam n. Batavia. Kinderdyk, p. 5 Aug. 4 u. Vlissingen. Antwerpen n. d. Pacifickust via Londen. Montferland, 6 Aug. te Hamburg van Amsterdam. Meerkerk, 3 Aug. van Calcutta, Ran goon n. Rotterdam. Meliskerk, p. 5 Aug. Vlissingen. Am sterdam 1. v. Antwerpen n. Afrika. Mars, 6 Aug. te Hembrug v. A'dam. Manoeran, p. 5 Aug. Gibraltar, Am sterdam n. Batavia. Nieuw Amsterdam, 6 Aug. 6 u., van Plymouth, New<8Tork n. Rotterdam. Orion, 4 Aug. v. Dakar n. Rufisque. Ouderkerk, 4 Aug. v. Yokohama, Am sterdam n. Wladivostock. Prins der Nederlanden, 4 Aug. Genua, Batavia n. Amsterdam. Prins Frederink Hendrik, 3 Aug. van New York n. Port au Prince. Fatria, 6 Aug. 11 u. v. Sabang, Batavia n. Rotterdam. Rynland, 6 Aug. te Hamburg, v. Am sterdam. Radja, 5 Aug. v. Port Said. Batavia n. Amsterdam. Salland, 5 Aug. te Rio Grande do Sul v. Amsterdams vertrekt verm. 6 Aug. n. Buenos Ayres. Sumatra, 4 Aug. v. Lorenzo Marques naar Beira. Springfontein, 4 Aug. v. Kaapstad n. Las Palmas en Rotterdam. Sambre p. 5 Aug. Vlissingen, Antwer pen n. Londen. Telamon, 5 Aug. v Amsterdam naar W.-Indïë. Tjerimai, p. 6 Aug. 2 u. Suez, Batavia n. Rotterdam. Tambora, 4 Aug. 19 u. v. Colombo, Rotterdam n. Batavia. Veendyk, 5 Aug. v. Port Said, Ran goon n. Rotterdam. Venuzuela, 6 Aug. te Amsterdam van Hamburg. Waterland, 4 Aug. te Montevideo, Buenos Ayres n. Amsterdam. Hoogkerk, p. 5 Aug. Gibraltar, Rotter dam n. Kurrachee. Phrontis, p. 5 Aug. Perim, Batavia n. Amsterdam. Rotti, 4 Aug. te Sabang, Amsterdam n. Batavia. Saleier 4 Aug. te Sabang, Batavia n. Amsterdam. Streefkerk, p. 5 Aug. Gibraltar, Bom bay n. Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON No. 10756 5 APEX STOFZUIGERS F. 90.- RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM 1060 M. 12.30—1.30 Lunchmuzlek door het trio Courtel. 2.304.00 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Kindermatinee. 4.005.00 Cursus „Maak het zelf", door mevr. Schaake Verkoozen. 6.007.45 Concert door het A.V.R.O.- kwartet met medew. van J. Ordeman, tenor (v. d. Viaamsche Opera). 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert. Het Re sidentie-orkest o.l.v. Prof. Oeorg Schneevoigt. 10.30 Persber. Solistenconcert in de Studio:: Theja Schwartz, piano. Bella Hopman, viooL HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur SÖ50 M. (Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingen) 12.30—1.45 Concert. Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. H. v. d. Horst Jr.. cello. H Hermann, viool. 5.006.00 Kinderuurtje o.l.v. Mej. A. W. Poot. Mej. R. te Winkel, zang. 6.006.30 Causerie door A. Oven te Amersfoort: Toepassing der Landarbei- derswet. 8.00 Concert uit „Axtis" te Amster dam. De Stafmuziek van het 5de Reg. Inf. te Amersfoort oJ.v. J. R. v. d. Glas. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Plechtigheid by het Menin Ga- te monument. 12.20 Balladeconcert (sopraan, tenor). 12.50 Dansmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 4o20 Licht klassiek concert (sopraan, hoorn, piano). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Gallipoly to day. 7.35 Pianoduetten van Dvorak. 7.45 Muziek. 7.50 Vaudeville. Dans-orkest en va» riëté-artisten. 8.50 Pianoconcert door M. Cole. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: Ordeal by Camera. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Symphonieconcert. E. Suddaby, sopraan. Syphonie-orkest. II.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Klassieke kwartetten. 4.055.05 Concert. L, Radisse, cello. A. Locatelli, viool Orkest. 8.50J1.20 Orkestconcert.. Daarna fragmenten van „Als ik Koning was", opera-comiqué van A'dam. LANGENBERG, 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Tuinconcert door de mili taire kapel. 6.207.15 Concert door het Stedelijk orkest van Elberfeld. 8.35 „Plakate", hoorspel van Ophüls. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KöNIG SWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Heine—Schumann. F. Roloff, dé- clamatie. C. Bronsgeest, bariton. 10.5012.50 A. Guttman's Ufa, sym- phoniker H. Rottenstedt, tenor. HAMBURG. 395 M. 4.35 Moderne serenaden voor orkest. 5.20 Werken van Max. Heidrich. 6.20 Orkestconcert. 8.20 „Der Damenkrieg", klucht in 3 acten, Scribe. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Concert in Verviers. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUF FELGRAAG EN KNAGELIJNTJE VOOR DE KINDEREN. Lefheptie is buiten zichzelf van verbazing als hij Snuffelgraag met de drie haren van Vic» tory ziet aankomen. Hij had er stellig op gere» kend, dat geen enkele muis den gevaarlijken tocht £zou aandurven. Nu zit hij leclijk met het geval in zijn maag. Want er wordt nu van hem verwacht, dat hij regen zal maken bij stroomen. bij stortvloeden.... Daar trekt de beroemde toovenaar en regen maker met de drie leeuwenharen naar het plein van Labbernoeka's residentie. Hij gaat regen makenDe Labbcrnockanen zijn er allemaal vast van overtuigd cn zij dansen en springen al bij voorbaat. Zij zijn den twee grauwneusjes eeuwig dankbaar,-omdat zij voor de drie lecu» wenharen hebben gezorgd. Want die zullen uit* komst brengen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10