BUITENLANDSCH OVERZICHT H. D. VERTELLINGEN OPPOSITIE IN DE SKOEPSJTINA. AMERIKA EN TSJITSJERIN GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 AUG. 1928. Aanslag op Raditsj? Turksche troepen aan de Grieksche grens? Polen en Litauen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De zitting der Skoepsjtina, die slechte enkele dagen zou duren, zal waarschijn lijk als gevolg van de heftige oppositie der Servische boerenpartij aanzienlijk worden gerekt. Alhoewel het Huis den geheelen Dinsdag vergaderde, kwam men nauwelijks aan de afhandeling der agen da toe. daar de oppositie een groot aan tal dringende voorstellen had ingediend. Herhaaldelijk hadden vinnige uiteenzet tingen tusschen de meerderheid en de oppositie plaats. Ten slotte werd een aanvang gemaakt met de debatten over het regeeringsprogram. De leider der Servische boerenpartij. Jovanowitsj, die voorheen gezant van Joegoslavië te Weenen en te Londen was, verklaarde, dat alles wat de huidi ge minister van Buitenlandsche 5? aken, MarinkowitsJ, tot dusverre ondernomen heeft, op een mislukking is uitgeloopen. De ratificatie der conventies van Net- tuno zal, zoo betoogde hij. de tegenstel lingen tusschen Serviërs en Kroaten nog meer toespitsen. Op 20 Juni riep spreker uit. heeft de regeeringsmeerderheid de Kroatische afgevaardigden met revolverschoten uit de zittingszaal verdreven, hetgeen in de de geschiedenis van het parlementaris me zonder weerga is! Hier interrumpeerde de premier. Ko- r os jets, dat men daarbij niet met een door de regeeringsmeerderheid bedreven daad noch met de misdaad van een en keling te doen heeft. Het conflict tusschen Servië en Kroa tië, zoo ging Jovanowitsj voort, heeft zich dermate verscherpt, dat het licht tot een open strijd kan komen, hetgeen ontzettende gevolgen, na zich zou slee pen. De misdaad van 20 Juni heeft aan de oppositie van boeren en democraten het moreele recht verschaft genoegdoe ning te eischen. De Kroaten hebben ech ter een fout gemaakt, toen zij de mis daad der twee Servische partijen, die in de Skoepjtina de meerderheid vormen, het geheele Servische volk in de schoe nen schoven. Niet het Servische volk is voor deze misdaad verantwoordelijk, doch de opeenvolgende slechte regeeringen, zoo besloot Jovanowitsj. Naar de bladen melden is koning Alexander van Joegoslavië in verband met de crisis in de binnenlandsche poli tiek onverwijld van zijn zomerverblijf in Bosnië naar Belgrado teruggekeerd. De politie te Zagreb heeft dertien per sonen gearresteerd, die voornemens wa ren een Putsch uit te voeren, ten einde aan zekere politici gelegenheid tot actief ingrijpen te verschaffen. De toestand van Raditsj. Naar de bladen melden, bemerkten Dinsdagmorgen vroeg politie-agenten in den tuin der villa van Stefan Raditsj twee verdacht uitziende personen. Toen de politieagenten hen naderden, namen de indringers de vlucht. De agenten schoten, doch troffen niemand. In weer wil van een onmiddellijk begonnen ver volging konden de beide mannen niet worden ingehaald. Men neemt aan, dat zij een aanslag op Raditsj in den zin hadden. De toestand van den leider der Kroa tische Boerenpartij, Stephan Raditsj, die Dinsdag door professor Wenkebach en professor Romberg onderzocht wordt thans iets gunstiger beoordeeld, hoewel complicaties nog niet geheel uit gesloten zijn. Professor Wenkebach uit te evenwel de hoop, dat de patiënt bin nen enkele dagen de crisis overwonnen zal hebben. Raditsj heeft een rustigen nacht gehad en enkele uren geslapen. Hij gevoelde zich dan ook aanzienlijk beter. Rusland's eventueele deelneming aan Kellogg's pact. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten heeft, naar de Tel. uit New York verneemt zijn standpunt aangaande de eventueele deelneming van Rusland aan het anti- oorlogspact nog niet bepaald. Verschil lende uitlatingen doen evenwel ver wachten, dat men te Washington zal trachten, de aangelegenheid met een principieele verklaring af te doen. Men laat namelijk doorschemeren, dat bijna alle te Washington geaccrediteerde ge zanten namens hun regeeringen hebben verzocht, als onderteekenende mogend heden tot het pact te mogen toetreden, doch dat inen al deze verzoeken van de hand heeft moeten wijzen. DeD Amerikaansche bladen hebben tot dusver nog geen commentaar Op he! verdoek der Eovpets geleverd. Het antwoord van Polen op het Li- tausche voorstel, om de onderhandelin gen tusschen de beide landen tusschen 15 en 20 dezer te Koningsbergen te doen plaats vinden, is te Kowno ontvangen, naar de Tel. van daar verneemt. Zoo als men weet, stelt de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken in dit ant woord voor, bedoelde conferentie op 30 Augustus te Genève te houden. Het standpunt van het Litausche ministerie van Buitenlandsche Zaken is nog niet officieel bekend. Naar van be voegde zijde echter wordt medegedeeld, zal Litauen het Poolsche voorstel aan vaarden. Een Turksch- Grieksch conflict? Volgens een niet bevestigd bericht uit Saloniki aan de „Elefteron vima" zou den de Turken de grensgarnizoenen versterken en zware artillerie, onder stroo verborgen, vervoeren. Zij zouden namelijk van meenmg zijn, dat indien Venizelos de komende parlementsverkie zingen in Griekenland wint, een Turksch. Grieksch conflict waarschijnlijk zou zijn. KORT EN BONDIG. De Paus ontving den pater, dien Nobile op zijn tocht heeft vergezeld en droeg hem op, Nobile dank te zeggen voor het doen neerwerpen van de medaille en het kruis boven de Noordpool, Twee correspondenten van de „Chi cago Tribune" hebben aan de Poolsch- Litausche grens een onderzoek naar de beweerde militaire voorbereidingen ingesteld. Noch aan de Poolsche noch aan de Litausche zijde der grens kon den zij echter zoodanige voorbereidingen ontdekken. Maandagnacht zijn te Londen vlieg tuig-manoeuvres begonnen. Zoowat honderd vliegtuigen namen deel aan den aanval op de stad. De vliegtuigen waren groenachtig bruin gekleurd en daarmee werd bereikt dat de vliegtuigen in het donker zelfs met de krachtigste zoek lichten bijna niet waren te vinden. Op 140 M. diepte is in een mijn bij Villers Leboullet de waterkeering be zweken. Vijf arbeiders worden vermist. De reddingspogingen zijn nog aan den gang. Het Stefaniagentschap ontkent cate gorisch, dat Italië troepen zcu conoen- treeren nabij de grens van Joegoslavië. Span je en de Volkenbond De groote mogendheden hebben Dins dag blijk gegeven van hun wensch om Spanje, hoewel het een niet-perm3- nenten zetel in den Raad zal krijgen, direct na de periode van drie jaar her kiesbaar te sie'.'.en. Dinsdag kwamen op he: Volkcnbondssecretanaat telegram men van Duitschland. Engeland er Frankrijk binnen, waarin deze verzoe ken om op de agenda van de as. Val kenbondsvergadering de vraag om den in 1926 toegepasten regel van directe herkiesbaar he.as verklaring vcor niet permanente leden bij uitzondering ock in 1928 toe te passen te plaatsen, het geen natuurlijk met het oog op Spanje tallooze wetten, die jaarlijks verzocht is. afgekondigd en waarin geen Wonderlijke wetten De Turksche nationale vergadering heeft dezer dagen een wet aangenomen öieaan particulieren den invoer, den bouw en het gebruik van rekenmachines verbiedt; overtreders worden gestraft met een gevangenisstraf van één tot drie jaren. De oorsprong van deze wet moet ge zocht worden in het plan van de regee ring, de banken te noodzaken, hun per soneel te vergrooten. Deze strijd tegen machines heeft in Turkije al eens een voorloopar gehad. Toen namelijk de schrijfmachines langzamerhand opgang in het Oosten maakte, kondigde de sul tan een besluit af, waarbij de vernieti ging van alle in TurkUe aanwezige schrijfmachines werd bevolen. Want: •Hot zou niet meer mogelijk zijn, sa menzweerders gevangen te nemen, zoo dra zij in staat gesteld zouden zijn, hun proclamaties te verspreiden in een vorm dien de vaststelling van de identi teit onmogelijk maakt". Een merkwaardige wet noopt In Britsch-Indië tot het aanbrengen van belastingontduikers. Zoodra een belas tingplichtige Hindoe zijn verplichtingen niet nakomt, wordt hii tot barbaarsclie straffen veroordeeld. De wet heeft een straf verzonnen, die gelijk staat met de folteringen, die in de middeleeuwen werden toegepast. De nalatige belas tingschuldige wordt blootgesteld aan de brandende zonnestralen, die een tempe ratuur hebben van 40 graden en hoo- ger. Deze verschrikkelijke kwelling laat ae rijkste Indische vorst tegen zijn on derdanen onbarmhartig toepassen. De Japanners, die het parlementaire systeem van het Westen hebben over genomen. passen het gelijk bekend met grooten ijver en zeer streng toe en heb ben een zeer ernstige opvatting van de plichten der afgevaardigden. Oo zeke ren dag viel het een afgevaardigde in, in het Hoogerhuis te geeuwen. Bij ons gebeuren soms nog heel andere dingen aan het onschuldige geeuwen. In het gevoeligere Oosten ontstond deswege echter een groot schandaal. De afge vaardigde werd voor de rechtbank ge bracht en er aan schuldig bevonden, de wettelijke bepalingen nopens de plich ten van een afgevaardigde ernstig te hebben geschonden in het openbaar door gebrek aan wellevendheid ergernis te hebben gegeven. Hij moest een geld boete betalen De wetgevende lichamen van de 48 Amerikaansche bondsstaten doen al het mogelijke, om de menschheid met aller lei wetten voor of tegen Vets gelukkig te maken. Meestal tegen iets. Ieder con gres moet een groep kiezers naar de oogen zien en daartoe bestaat geen ge makkelijker middel, dan een of ander wetsvoorstel in te dienen. Vandaar de worden mensch den weg weet. Bijvoorbeeld is het in het zeer srenge Pennsylvanié verboden met de oogen te rollen, terwijl in alle andere staten ieder Jongmensen ieder melsje zoo verliefde mag aanzien als hij maar wenscht. Gaat er dus eens een New-Yorker naar Pennsylvanié en kijkt hij daar naar een aardig meisje, dan kan dit, wanneer het niet gediend is van deze misdaad, den jongeling on middellijk voor den rgchter deen ver schijnen wegens „rollen met d oogen". Ook voor het overige is de Amerikaan sche wetgeving nog in het bezit van al lerlei merkwaardigheden In Arkansas is het stelen van kippen niet verboden dat een bijzonder geliefde sport van de r.egers schijnt te zijn. Onlangs is te Ar kansas een wet voorgesteld, die, zooals het behoort, ook oo het stelen van kin pen straf stelt. Het ontwerp ontmoette evenwel in de wetgevende vergadering onverwachten heftigen tegenstand. „Waar gaan wij heen", riep een lid van het parlement verontwaardigd uit. „wanneer deze wet wordt aangenomen Dan hebben wij in korten tijd zooveel negers ln de gevangenissen, dat wij op net land gebrek krijgen aan werkkrach ten". En omdat men inzag, dat het ste len van kippen van deze beide kwaden nog de geringste was. werd de wet ver worpen. Terwijl onze wetten alleen ali mentatie-aanspraken van de echtge- ncote kennen, kan in het eelukkigt Amerika ook een gescheiden echtgenoot van zijn vroegere echtgenoote betaling van een rente verlangen. Zoo werd on langs door de rechtbank van Los Ange les een gescheiden vrouw veroordeeld, haar vroegeren man een bedrag van 50 dollar per maand te betalen. DU eigeno&ndige vonnis is een uitvloeisel van de wetgeving in Callfomië, volgens welke een vrouw verplicht is, haar ge scholden echtgenoot onderhoudskosten te betalen, wanneer haar inkomen aan merkelijk grooter is dan het zijne. Eer, dergelijk geval werd onlangs te San Francesco behandeld Deze zonderlinge opvatting van de rechtbanken wordt voor het overige deer de vrouwenveree- nlgingen van Amerika als gemotiveerd erkend. Te New-York moeten volgens de wet alle geboortebewijzen voorzien worden van den vingerafrruk van het kind. in San Dcmirvo is het verhtdc-" kinderen beneden de zes jaren in de treinen mede te nemen En om tenslotte naar Europa terug te keeren: Noorwegen heeft een nieuw misdrijf bij de strafwet ingelijfd: dok tersrecepten moeten duidelijk geschre ven zijn en door den arts tv*. naam een voornaam onderteekend zijn! Overtredingen van dit navolgenswaar dig voorschrift worden gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogte drie maanden. Na redding omgekomen De correspondent van ..La Prensa" re Asuncion (Paraguay) meldt, dat op le rivierboot „Yororo" 60 K.M. ten Zuiden van Asuncion brand is uitgebroken. Door het gedrang op een der reddings booten sloeg deze om, waarbij twaalf vrouwen en twee mannen te water ge raakten en verdronken. De rest van de 75 passagiers werd aan wal gebracht door de tweede red dingsboot en een boot uit de rivierha ven Itaenramada. Twee beruchte bandie ten gearresteerd Naar uit Pau word: gemeld zijii de beide Spaansche bandieten, die een reeks roofovervallen op automobilisten fn de Pyreneeën pleegden, bij Sompo"t door de samenwerkende Fransche Spaansche gendarmerie gearresteerd. Na met de slachtoffers van hun jona sten roofoverval geconfronteerd te zijn legden zij een bekentenis af. Het proces tegen Torral en de Moeder-Overste De moeder-overste Maria Concepcio.i die, zooals men weet, in verband met den op Obregon gepleegden moord ge arresteerd is. zal niet worden terecht gesteld, aangezien de Mexicaansche grondwet de executie van vrouwen ver biedt. Niettemin neemt men aan, dat de procureur-generaal zoowel voor ie moeder-overste als voor den moordenaar José de Leon Torral, zelf, formeel 'e doodstraf zal eischen. EEN ONTMOETING MET AMERIKAANSCHE SPORTLEIDERS Wanneer iemand verre reizen doet. dan kan hij veel verhalen. Ironisch of niet-ironisch bedoeld, de waarheid van dit spreekwoord zal wel niemand ont kennen. Maar ook reeds bU het ontmoeten van veel vreemdelingen in Je eigen land wordt je bestormd door indrukken en mededeellngen, zoowel omtrent toestan den in den vreemde als over bevindin gen van je buitenlandsche bezoekers over Holland. Niet al die bezoekers zijn even mededeelzaam en even openhartig als Dr. Frangols d'Elescue, die een leidende functie heeft in de delegatie van de Vereenigde Staten van Amerika, in ons land vertoevend voor deelneming aan de Olympische Spelen. Deze pittige, beschaafde en zeer voorkomende sport- enthousiast, die in 1920 zelf als zwem mer aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen. heeft zijn medische practyk in New York voor drie maan den verlaten om op eigen kosten naar ons land te komen en het grootste onder de sportgebeurtenissen mede te maken. Hoewel hij in de United States zijn tweede vaderland heeft gevonden, bemerkt men dadelijk, dat hij er niet geboren is. In optreden en uiterlijk is hij de echte Franschman gebleven en hij vormt dan ook in 'alle opzichten een sterk contrast met al zijn Amerikaansche mede-Olympiadelingen. zooals Speenhoff zou zeggen. Hij is kleiner, levendiger minder opvallend gekleed, meer spraak zaam enonthoudt ztóh blijkbaar van gom kauwen. Ik mag niet verzwij gen. dat dit mij dadelijk sympathiek voor hem stemde, want hoe ongemo tiveerd het ook is, ik geloof, dat ik in staat zou zijn, iemand te gaan ha:en, wanneer ik hem nooit anders zag dan met de karakteristieke kaakbeweging. die Je nooit niet by 't gebruiken van een kreeften mayonaise of poulet rót!. maar die bij kauwgom schijnt te behooren, zooals de vijf ringen bij al het Olympisch gebeuren. Amerika heeft vele coaches, leaders, chief coaches en genera! leaders op ztfr. cceaanstoomcc naar Holland geveerd, en zij allen zijn vol lof over de hulp die zij te Haarlem voor training var. de zwemmers hebben ondervonden. Zij zijn allen heel vriendelijk en erkentelijk, zoo danig dat zij na openstelling van het Olympisch zwemstadion toch naar Haar lem kwamen om te oefenen en daarvoor gaarne in twee groote autocars, waarvoor z\j 35 dollar per bus moeten betalen, naar de Houtvaart tuften naar de eenige goede zwemgelegenheid in de omgeving van Amsterdam, zocals zij zeggen. Volgens Dr. d'Elescue mankeert er aan onze nieuwe zwemschool maar éér. ding. en naar zijn opvatting moeten wij daar goed aan denken, wanneer wij er weer een bouwen. Ik dacht toen natuurlijk opmerkzaam gemaakt te zullen worden op een tech nische onvolkomenheid, doch dat was blijkbaar niet het geval. Mijn verba zing was dan ock niet gering toen hy mij aanradde bij volgende gelegen heden in zoo'n mooie zweminrichting een lunchroom te ontwerpen, waar mén na het zwemmen in zijn badmantel iets eet- of drinkbaars kan gebruiken en waar men gezellige zitjes had. zoodanig gelegen, da: men een aardig uitzicht had op het vroolijk en fleurig gebeuren in de bassins. En dan natuurlijk het zwemmen gemengd! Ik heb er maar eens om ge lachen en zag in mijn verbeelding al den storm van verontwaardiging opkomen over zooveel verdorvenheid in onze goede stad. In het buitenland vindt men der gelijke gelegenheden in de zweminrich tingen vrijwel algemeen en dan maak Je er als Haarlemmer natuurlijk ook gebruik van, wanneer je er met vacantie bent. Doch stel u voor. zooiets in je eigen stad, waar je elkaar allemaal kent en allemaal iets van elkaar weet. Fcei, wat een echt onbehoorlijk buiten- landsch denkbeeld. Dr. d' Elescue is er bepaald op ge steld, dat ik kennis maak met direotor Mr. Kipper (ik er er niet zeker van, dat ik den naam goed verstaan heb). Na lang zceken vinden wij dezen naar schatting 50-jarige. getooid met een Spaansch petje en een oliejas, voorzien van vervaarlijke ihaken en oogen. die bllna tot op den grond reikt. Te voren had de heer d' Elescue tot in finesses naar mijn positie geïnfor meerd. Teen ik hem vertelde, dat ik „Inspeotor of psysical Education" was. vond hij dat tamelijk vreemd. In de Vereenigde Staten heeten de gemeentelijke ambtenaren, die onder toezicht der gemeentebesturen alle aan gelegenheden, de lichamelijke opvoeding betreffende, crganlseerer. en regelen „Director of Physical Education". Aan Mr. Kipper werd ik dan ook als zoodanig voorgesteld. Over het algemeen willen die Amerikanen liever luisteren dan ver tellen: zij schijnen van alles zooveel mogelijk te willen weten. Binr.en eenige seconden na de ken nismaking met director Kipper werd ik al door hem bestormd met vragen en dan niet van die vragen, die je met een paar woorden beantwoordt. Zoo was zijn allereerste vraag, die hij op mij afvuur de. welk systeem van gymnastiek wij op onze scholen toepassen. Zijn gezicht verried weinig belangstelling, toen ik hem uitlegde, dat onze leerkrachten zich nimmer hebben gebonden aan een afge rond systeem, maar er de voorkeur aan geven een bepaalde theoretische lyn in hun lessen te volgen en bij de prac- tische uitwerking de oefeningen uit verschillende systemen in toepassing te brengen. De meeste systemen zijn in onze oogen eenzijdig of schieten op be paalde punten te kort. Hij vond dat. geloof ik, een ietwat zonderlinge opvat ting en vroeg mU op den man af, of wij het systeem Mensendieck dan niet toepasten, want dat was toch zoo mooi. Nu heb ik veel respect voor de energie, waarmede de Amerikanen sport en spel tot een gedeelte van hun dagelijksche bezigheid hebben gemaakt, maar in dit gesprek werd ik wel heel sterk beves tigd in mijn meening. dat zij van de gymnastiek als opvoedingsmiddel nog weinig begrip hebben. Ieder, die maar eentgszlns deskundige Is in de llchaams oefeningen, zal die bewondering voor de methode van de Dultsche Medica Dr. Mensendieck, die een reeks van jaren ln de Vereenigde Staten doorbracht, zonderling vinden. Het is dan ook jam mer, dat director Kipper niet aanwezig was op het Internationaal Congres voor Lichamelijke Opvoeding en Sport, dezer dagen in het Amsterdamsche Uni versiteitsgebouw werd gehouden. Hij had dan kunnen hooren, hoe de moderne paedagogische stroomingen eischen. dat alles, wat de opvoeding betreft, uit een oogpunt van kinder psychologie moet worden beschouwd, dus van den kin derlijken aard, van het kinderlijk karak ter als uitgangspunt moet worden opge bouwd. En nu is de methode Mensen dieck we! een van de systemen, die van deze gedachte het verste verwijderd zijn. Het zou buiten de bedoeling van deze oppervlakkige beschouwingen vallen hier verder op in te gaan. Het was mij al lang bekend, dat de gymnastiek m engeren zin in Amerika nog in de kinderschoe nen staat, In den loop van het gesprek kwam lk vorder te weten, dat op de primary en high Schools (lagere en middelbare scholen) twee uur per week is uitgetrok ken voor de eigenlijke gymnastiek, dat na de schooltijden veelvuldig sport in verschillende vormen, afhankelijk van leeftijd en sekse, onder leiding word: beoefend en dat de kinderen er dagelijks van 912 en 13 uur op school zitten zoodat daarna lederen dag voldoende gelegenheid voor sport en spel over blijft. Voorts, dat de vrije Woensdag middag er onbekend is, maar daaren tegen de Zaterdag vrij van schoolonder richt is. Zoodoende wordt de gelegen heid voor sportbeoefening ook al weer ruimer, alsmede de mogelijkheid tot het maken van trips gedurende de week-end. Ik heb natuurlijk uitvoerig moeten ver tellen, over de lichamelijke opvoeding van onze leerlingen, en dat daarbij het zwemmen onder leiding van de leer krachten in lichaamsoefeningen op de schoolroosters was gebracht, vonden zij buitengewoon ..Interesting". Maar wat ik allesbehalve belangwek kend vond. was hun meening over Am sterdam en zijn winkeliers. Behalve hun teleurstelling over het gemis aan goede oefengelegenheden in een stad als Am sterdam, waren zij diep verontwaardigd over de onbehoorlijke houding van vele Amsterdamsche winkeliers, taxi-chauf feurs. sommige restaurants enz waar men hun vaak het drievoudige van de (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Concurrentie ULRICH BLUMM. Frieda May had het zaakje gekocht van de klelr.e erfenis die ze gekregen had bh den dood van haar vader. Haar moeder en zij hadden het klaargespeeld, zonder verdere hulp. het zaakje in de gedistingeerde buitenwijk der provincie stad te doen bloeien Frieda's moeder ver zorgde het huishoudentje en hielp haar dochter op het atelier. Maar Frieda ont wierp. Zij was geboren met smaak en distinctie als twee gaven en gebruikte om toiletjes te ontwerpen die zóó uit Parijs leken gekomen. Binnen een paar Jaren had zij haar vaste klanten. De dikke, rijke bankiersvrouw van de groote villa in de Laan die vroeger altijd naar eer. of andere zaak in de stad ging. placht nu minstens twee costumes per seizoen bh haar te koopen, modeilen die Frieda speciaal voor haar ontwierp. En zoo deden bijna alle dames ln de buurt, Frieda maakte ook hoedjes, niet overdreven duur maar ook weer niet „ordinair goedkoop" en haar .Mode- huisje" bloeide. Toen kwam de slag. Op een dag werd de groote kruideniers zaak tegenover haar opgedoekt. Langen tUd keek ze op tegen twee naakte rui ten. Tot er op een dag toebereidselen werden gemaakt om den boel weer op te knappen. En toen Frieda eens infor meerde wat er komen zou hoorde ze tot haar schrik, dat het een modezaak zou worden. Een paar weken later zat zij in een verschrikkelijke stemming gebogen over haar kasboek toen Ernst Kurz kwam. Ernst was een oud? kennis van haar. Om juister te zijn, hij was haar trouw ste aanbidder. Sinds twee jaren bezocht hij haar geregeld, bracht haar bloemen, plaagde haar en liep nu en dan een blauwtje. Frieda wilde hem niet trou wen. 21e gunde hem ook den triomf niet, In den eersten tijd van hun kennisma king was ze verliefd geweest, een heele verre en reine verliefdheid. Na melijk op een filmacteur dien ze nooit anders dan op het witte doek had ge zien. Ze had Ernst verzekerd, dat ze nooit, na zulke hooge idealen te hebben gekoesterd, zou trouwen met een zij 't ook handigen maar niet ln t minst ro mantischer. jongeman als hij. Dat gebeurde, toen ze eigenlijk nog een erge bakvtsch was. Twee Jaren hard werken en ervaring hadden haar wel wat veranderd Maar ze was een koppig klein ding en Ernst placht zijn zaak ge woonlijk te bederven op het kritieke mo ment door zijn grapjes en spotternijen. Goeden dag groette hij, lk verkoop hoeden Ik méak ze. snauwde Frieda. In weerwil van deze ontvangst glim lachte de jongeman. Dat was een van de dingen die haar het meest irriteer den zijn glimlach. Mag ik u niet een van mijn mo dellen laten zien? Misschien niet voor uw clientèlemaar voor u zeld Ernst was een uitstekend verkooper en verdiende rijk zijn brood in een groo te zaak in de stad. Frieda had een hoop van hem geleerd en altijd een trouwe hulp aan hem gehad, maar desniette min raasde ze nu: Ga wegik kan je vandaag niet lijden. Vandaag alleen niet? Dan gaan we toch vooruit. Ernstheuach ik ben niet tn stemmingik ben al zoo nerveus. Wat is er dan? Frieda wees naar den overkant. Daar was nu de nieuwe zaak. tweemaal zoo groot als de hare. klaar om geopend te worden. En als reclame was er. ln den vallenden avond, met electrische lam pen den naam der nieuwe zaak aange kondigd: „Chic" Tout court. En verder: Zater dag om vier uur zal het rolgordijn op gaan. Komt en kiest voor het komende seizoen de nieuwste modellen. Ernst floot tusschen zijn tanden. O zoo. zei hij. Ernstwat kan ik daartegen doen.... tegen zóó'n concurrentie, klaagde Frieda. Je vleit me. Frieda balde haar kleine handen. Ernst wees ernstig, ééns in je le ven. Ah. zei Ernst en richtte zich op in 'n heroike pose. Eindelijk komt mijn kans! Eindelijk zal lk, als een ridder uit oude tijden, mogen opkomen tegen den gemeenen belager Ernst, beste vleide Frieda. Als. als je me helptje bent zooveel han diger en geroutineerder dan ikals. dan. Ze slikte nog net bijtijds te haasti ge beloften in. Dan zal ik je nóóit meer afsnauwen. Poeh, verwierp Ernst verachtelijk. De prijs ls te laag En als je het niet doetdan praat ik nooit meer tegen je dreigde Frieda in vollen ernst. Dat is wat anders. Gemeene Chan tage. Maar daar kan ik niet tegen op. Wil je me helpen? Natuurlijk. Heb lk je ooit niet ge holpen als je me noodig hadt? De ems: van zijn toon deed haar ver rast opzien. Maar hij lachte alweer. Zoo placht hij gewoonlijk lederen goeden in druk weer uit ie wisse hen. Inderdaad gaf hy zich alle moeite om haar te helpen. Frieda had altijd wel geweten, dat hU handig «-is cr. laoUsie bw*. aljze iraarop hU nMlanx- ,-oor >»»r ld maken c:l kans zag. een keurde mo- ï-shnw ln haar nmk ten. eermste haar toch. Voor het eerst aas al) Iets anders ln hem dan eensoed vriend, eer. handig aahetanan. Voor het eerst steunde »e op hem. «WJ °P he-n ltet zich door hem leiden. Er. ao ernst en wilskracht die verborgen waren onder iltn vrolijkheid Imponeerde ^''ïrïeda's ..Modehulsje" annonoeerde tot verrassing van haar klanten een tea en show op Zaterdag. Er moest enorm gewerkt worden om ahes voor elkaar te krijgen Het atelier achter do naak werd Ingericht, waardig genoeg om de klan ten te ontvangen. En terw-i)! Frieda hal te nachten dcorwerkte om haar nieuw ste modellen klaar te krijgen, zorgde Ernst voor de reclame en de tea. Frieda zou haar eigen mannequin moéten zijn- Ze was er geschikt voor. Haar slank figuurtje en aardig gezichtje slelden haar in staat elk model te dra- gen. En op den bepaalden dag zat het ate lier. herschapen in show-room. rol be langstellende toeschouwsters. terwijl Frieda, nerveus maar glimlachend, haar modellen toonde, bij het vcrkleedcn ge holpen door haar moeder; de radio zorg de voor een dansmuziek)?, tapijten en bloemen gaven de geheele omgeving iels voornaams intiems. Die tapijten en bloemen, daarvoor had Ernst gezorgd. De tea en sandwiches ea gebakjes die werden geserveerd, daar voor had ook Ernst gezorgd. Dat alles zoo volkomen slaagde. Frieda erkende het stilzwijgend, terwijl ze langzaam rondschreed in bekoorlijke toiletten, haar modclhoedjes op het donkere haar, gracieus en glimlachend, het was alles aan Ernst te danken.En zijn tegen woordigheid stemde haar rustig en ge lukkig. Nu irriteerde hU haar niet meer. Ze vroeg zich af, hoe zij twee Jaren lang hem voor een onbeduidend - aardigen jongen had kunnen houden. Het leek haar nu. of ze wel voor altijd zoo zou hebben willen werken, samen met hem door htm geleid en geholpen. Het was een groot succes, zei Ernst toen de laatste dames verdwenen waren en de radio tot zwijgen was gebracht. Ernst.... ik dank je duizendmaal. Het is alles door Jou... door je hulp.... Nog nooit had ze zoo ernstig togen hem gesproken. Gewoonlijk schertste ze of snauwde hem af. En toen hi) haar toegestoken hand drukte, werd ook zijn gewoonlijk zoo vroolijk gezicht onge woon-ernstig. Ik ben altijd biy als ik iets voor je doen kan. Hij had dat wel méér geeegd en rij wist ook wel dat het zoo was. Maar nooit was de portóe van die woorden eigenlijk recht tot haar doorgedron gen. Misschien omdat hij ae meestal te niet deed met een grapje of een glim lach. Maar ditmaal, misschien doordat ze hem zoo ernstig en peinzend aankeek vergat hy te lachen en toen ontdekte ze de melancholie die sluimerde, diep ln zyn altijd-vroolijke oogen. Ik..„ ik dank je welik zal nooit meer onaardig tegen je zijn. Nu lachte hij alweer. Dat ls een gevaarlijke belofte Denk eens, zoo'n irriteerend jongmensch als ik.... daar zou een engel wel eens zijn geduld bij verliezen. zy glimlachte. En omdat ze nóg haar hand niet terugtrok hield hij die steeds vaster, totdat, hy plotseling weer ern stig werd. haar dichter naar zich toe trok en zei: Ik heb nu al. wèl geteld, negen maal een blauwtje geloopen... laat lk het getal rond maken.... Wil je met me trouwen? En tot haar eigen verrassing en de zyne antwoordde zU prompt: *Ja. Wat later maakte ze zich los uit zijn armen en zei: Zc zijn allemaal gekomen, mijn oude klanten... de trouwe zielen! Dat doet me toch plezier. Ze was opgestaan, ging in den win kel en keek naar de overzijde. Een uit roep dien zij slaakte deed hem naast haar komen. Ze hebben niet geopend! Ernst keek naar den overkant, inder daad de rolluiken waren nog steeds neer. We!.... waarachtig! zei h!J, op een verbaasden toon. Wat gek... als ze toch hebben ge annonceerd... hoe zou dat komen? Maar natuuriyk. zei hy. op den toon van iemand die plotseling iets raadselachtigs begrypt. ik was toch den heelen middag hier om je te helpen. Wat. heeft dat er mee te maken? vroeg zy verwonderd. Toen, plotseling ging haar een licht op. JU. stamelde ze. en herinnerde zich dat hy haar wel eens gesproken had over zijn plannen om een eigen saak te openen van zyn spaargeld. Oooo! riep ze. jy slecht, valach sujet. En wéarmee wou je my concurrentie aandoen? Hy glimlachte op haar neer. Met modeartikelen '.oor heeren. schatniet gevaar! yk hè? Nu ga lk le echtgenooten van jouw klanten ver overen.... en samen zullen we all? twee de zaken drijven.... Wil jy my helpen op myn openingsdag? normale prijzen durfde te vragen. Die menschen moesten toch begrijpen, zeiden zy, dat wfj, in Amerika teruggekeerd zooveel mogelijk tegen de Amsterdamsche neringdoenden zullen waarschuwen, het geen toch voor de Hollanders niet heel aangenaam kon zijn. zy vertelden my werkelijk eenige ontstellende voorbeelden en uitten hun afkeuring in zulke krasse termen, dat ik ze hier maar liever niet herhalen zal. Aan boord van hun schip hadden zy waarschuwingsborden ge plaatst met de adressen der firma's waar hun landgenooten vooral niet moesten koopen. Zy voegden er aan toe, ln Haarlem die ervaring in het gehee'. niet te heb ben opgedaan, dat zy zeer dankbaar waren voor alle geboden hulp. en dat zy alleen voor Haarlem iets wfflen doen. Het bleek my dan. dat zy maatregelen hadden genomen voor het maken van een oorkonde voor „the city of Haarlem" als uiting van dankbaarheid voor de faciliteiten die zy in onze stad onder vonden hadden, zy hoopten, dat die oor konde vóór hun vertrek gereed zou zUn. Nadat ik gezegd had. dat wy een der gelijk geschenk wel buitengewoon op prijs zouden stellen, nam ons gesprek een ein de, maar ik moest nog beloven eens cp de „President Roosevelt" te zullen ko men eten. waar 14 collega's van my aan boord waren, die graag eens met my van gedachten zouden wisselen over de gemeentelijke zorg voor lichamelijke opvoeding. H. L. WARNIER,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7