PÜROL HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 AUG. 1928. VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Aanvaarding Schilderij voor Frans Halsmuseum. Verbetering goederen-emplacement Wester gracht. Nieuwe R.K. School aan de Timor - straat. Kosten van Openluchtconcerten. Wijziging verordening Stortings- en Ophaal dienst. Aanhouding voorstel bedrijf Open bare Werken. De brand aan den Slaperdijk. Is een waterleiding daar noodig? Te tien minuten voor half vier wordt de openbare zitting ;nd. De Voorzitter c:..t mede. dat be richt van verhindering c.e verga de: ing bij te wonen is ingc-kcmm van de hee- ren De Breuk. Klein Schiphorst en Vis ser. Aan de orde is: PUNT 1. Mcdedeclingen. Mededeelingen en ingekomen stukken Ingekomen is een brief van Ged. Sta ten, waarbij wordit toegezonden een exemplaar van de dcor hen gesloten ge meen terekening over het dienstjaar 1925. Verder is ingekomen een verzoek schrift van de Vlettenschlppersvereeni- ging „Door Eendracht Verbetering" om de Brouwersvaart loopende van ae Ledd- 8chevaart tot de brug onder Overveen, te laten uitbaggeren. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-aavies: een voorstel van den heer J. G. van Kessel om B. en W. uit te noodagen zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen dat de Algemeene Politieverordening wordt aangevuld zoodanig, dat de ver ontreiniging door loslooponde handen op en tijdens de groentenmarkt niet meer kan plaats hebben; een verzoekschrift van J. Has e.a.. ellen wonende langs den Oudeweg of naaste omgeving, om vernieuwing vaD den Oudeweg; een verzoekschrift van W. Rooze om in koop te ontvangen een perceel grond gelegen aan de v. d. Meerstraat; een verzoekschrift van het bestuur van het St. Luciagesticht om beschik baarstelling van gelden voor het aan brengen van veranderingen in de scho len aan de Generaal de la Reystraat 6 en S en d e Tugelastraat 5 een verzoekschrift van het bestuur van de St. Franciscusschool Tugela- straat 5, om goed te keuren dat wegens de invoering van loet verplichte 7e leer jaar het lokaal van de Naaischool met ingang van 1 September 1928 wordt ge bruikt als leerlokaal. Naar aanleiding van de ingekomen stukken dringt de heer Joosten aan op overlegging van de correspondentie tusschen B en W. en Ged Staten te- zake van de gemeenterekening over 1925. De heer Slingenberg zegt dat B. en W. die zullen overleggen zoodra de rekening voor 1927 aal worden aange boden. De heer Joosten is daarmede niet tevreden. Spr., dlie van oordeel is dat Ged. Staten toch wel een brief bij de terugzending der gemeentecrekening over 1925 zuilen hebben gezonden, dient een motie in om B. en W. uit te noodïgen onverwijld de correspondentie, gevoerd tusschen B. en W. „en Ged Staten ter zake van de gemeenterekening over 1925 den Raad over te loggen. De heer Slingenberg merkt op. dat volgens de voorschriften Ged. Staten op de rekening aanteekenden goedge keurd en dat daarna de rekening is voorzien van de handteekenimgen van den Oommis-saris der Koningin en van den griffier. Bij de rekening was geen brief van Ged. Staten. B. en W. zullen de ter zake gevoerde oorrespondentie den Raad overleggen zoo de rekening over 1927 zal worden aangeboden. De zaak kaai dan eerst behandeld worden in de Commissie voor Financiën en daarna kan de Raad de zaak gaan be zien. De Voorzitter: Kan de Raad met die toezegging genoegen nemen? De heer Joosten: Neen! Er is in dertijd toegezegd dat de correspondentie den Raad zou worden overgelegd als ze was geëindigd. De motie die ik indiende wensch ik dus te handhaven. De heer Roodenburg: Is er be zwaar dat de correspondentie nu reeds wordt overgelegd? .De heer Slingenberg: Naar mijn meening is het de meest geëigende tijd. indien het geschiedt bij de aan bieding dei- rekening voor 1927. Geen gemeentebelang zou echter worden ge schaad indien het nu geschiedde. Wat de motie vraagt is niets dan een afdwin gen van den heer Joosten Overigens de correspondentie is nog niet geëin digd. De zaak is te ingewikkeld om haar nu bij de ingekomen stukken te gaan behandelen. Het is gewenscht dat de commissie voor de financiën haar eerst gaat bezien en dat ze pas daarna In den Raad komt. De Voorzitter: Het lijkt ook mij gewenscht dat de commissie voor de fi nanciën de zaak eerst gaat bezien. De heer Joosten: De Raad dient nu kennis van de correspondentie te kunnen nemen. Want het zou kunnen zijn dat de Raad van de beslissing van Ged. Staten in beroep zou wenschen te gaan. Het is een rekening van den Raad en niet van B. en W. B, en W. zijn maar bemiddelaars. De heer Slingenberg: Als u de zaken formeel wilt gaan opvatten, dan is het een rekening van oen gemeente ontvanger. De heer Joosten: Het is een reke ning van den Raad en niet van B. er. V/. 3. en W. doen nu alsof de gevoerde correspondentie d;n Raad voorloopig niet aangaat. Het is niet vol te houden! de correspondentie is nog niet geëindigd. Ged. Staten hebben de rekening over 1923 goedgekeurd. Maar ze wenschen te vc-rnemen hoe voortaan zal geschie den ten aanzien van die zaken, waar mede Ged. Staten zich niet kunnen ver eenigen. De heer Slingenberg: Juist daar om is het wenschclük dr.*. de Rrad dc geve:.de correspondentie gaa: bestudee- ren bij de rekening over 1927. Wil dc raad de zaken anders gaan regelen dan zal dienaangaande een beslissing moeter ger.c - r worden bi) dc rekening over 1927. De raad zal dan dienen uit te maken of dient gehandhaafd te worden de manier van boeking die in 1925 is ■gc.olgd nadat de zaak is bezien in de commissie voor de financiën. Het is een zaak van algemeen finan cieel beleid. In de rekening van 1925 is gevolgd een manier van boeking die sinds 1922 is geschied. Indien de reke ning voor 1927 klaar is, dan kan worden overwogen of die boekhouding die sinds 1922 is gevolgd moet gehandhaafd wor den. De heer Joosten: Maar hoe staat het dan met het recht van beroep var. den Raad? De heer Slingenberg: Het is d: vraag of de Raad kan gaan in beroep van een eigen besluit. De Raad kan niet in beroep gaan indien de Raad doe: C-ed. Staten in het gelijk wordt gesteld Indien de Raad zoo mocht zijn ge schrokken door de bezwaren van Gec Staten dat de Raad zou oordcelen: had ik dat besluit maar niet genomen dan kan de Raad altijd nog over drie maan den besluiten dat besluit niet te gaan uitvoeren of te gaan vernietigen. Maar de Raad' kan niet besluiten in appèl te gaan. De motie van den heer Joosten komt In stemming. Ze wordt verworpen met 22 stemmen tegen en 13 voor. Vóór stemden de soe.-dem. en het lid Van de Kamp. Hamerpunten. De volgende agendapunten worden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. PUNT 3. Voorstellen van B. en W. tot goed keuring der balans enz. over 1927 der Woningbouwer eeniging „Tuinwijk- Noord" en der Woningbouwvereeniging ,De Voorzorg". PUNT 4. Voorstel van B. en W. onder dank voor de gemeente in eigendom te aan vaarden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum het door de „Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het gemeentelijk museum te Haarlem" aangeboden schilderij van den Haarlems;hen schil der Philip Wouwerman, voorstellende „een halte bij den hoefsmid". PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor den bouw eener voorbereidende school aan de Saraoe- nenstraat. PUNT 7. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond enz. met de Directie der Ned. Spoorwegen om te geraken tot verbete ring van het goederenemplacement der Spoorwegen bij de Westergracht enz. JUNT 8. Voorstel van B. en W. tot verleening van een crediet van f1000 tot aankoop van een instrument voor opmeting van gronden. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot verbetering der rioleering langs de Leidschevaart. PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot het aanvaar den van voor straat bestemden grond aan de Marnixstraat. PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot het aanleg gen van een centrale verwarming in de school voor voorbereidend lager onder- wens aan het Leidscheplein. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de zuidzijde van de Van Nestraat aan N. R. van Den Berg. PUNT 17. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond gelegen aan de Friesche Var- kensmarkt aan de firma Gonnerman en Co. PUNT 18. Voorstel van B. en W. om te hunner beschikking te stellen voor de stichting eener bijzondere school voor gewoon la ger onderwijs aan de Timorstraat (R. K. school) een bedag van f 130.000. PUNT 20. Voorstel van B. en W. ter zake van het beroepsschrift van H. Eeltlnk en H. Groenewegen ter zake van weigering eener Bouwergunning voor woonhui zen aan den Rijks Straatweg. (Het strekt om reclamanten in hun beroep niet ontvankelijk te verklaren op grond van het niet in acht nemen van den voor beroep gestelden termijn). PUNT 21. Voorstel van B. en W. om het gebouw van de voormalige hulpschool aan de Papentorenvest om niet in eigendom ar te staan aan de Speeltuin vereeniging „Het Oosterkwartier". PUNT 22. Voorstel van B: en W. tot overplaat sing van onderwijzend personeel van O. L. Scholen. PUNT 23. Voorstel van B. en W. om met ingang van 21 Augustus mej. C. G. Bottelier onderwijzeres aan de gemeentelijke be waarschool an de Smedestraat over te plaatsen naar de school voor voorberei dend lager onderwijs aan de Saracenen- staat en te benoemen tot onderwijze res aan de gemeentelijke bewaarschool aan de Smedestraat mevr. wed. H. C. Schmid—Van der Veer. Openlucht concerten. PUNT 4a. Voorstel van B. er. W. tot beschik baarstelling van gelden ter bestrijding van de kosten voor openlucht concerten in de verplaatsbare gemeentelijke mu ziektent. De heer Van Liemt zegt, dat toen de Raad indertijd besloot gelden ter be schikking te stellen voor een verplaats bare muziektent ten behoeve ran het geven van muziekuitvoeringen in de bui tenwijken. de Raad een wijs besluit nam. Nimmer had men zich toen echter kunnen indenken dat dit besluit conse quenties zou inhouden. Thans is geble ken dat de muziek- en zangverenigin gen een vergoeding verlangen. B. en W. stellen voor die te verleenen. Het is aan spreker bekend, dat verschillende mu ziekgezelschappen voor feestelijkheden gaarne kosteloos hun medewerking ver leenen. Hebben B. en W. geprobeerd kcstelooze medewerking te krijgen. B. en W. verklaren, dat het niet gaat- omdat eenlgen zeiden het gaat niet Echter B. en W. hadden moeten nagaan of eer.igen niet kosteloos concerten wilden geven. Verder is spr. van meening dat een bedrag van 60 voor de plaatsing der muziektent tie hoog is. Met dat gedeelte van het voorstel kan spr. niet mede gaan. Het plaatsen van de tent moet niet geschieden in eigen beheer, maar gegadigden moeten worden opgeroepen voor het plaatsen van de tent en het weder opbergen, het moet dan geschie den onder toezicht van Openbare Wer ken. Wordt die handelwijze gevolgd dan zullen de kosten belangrijk minder dan 60 zijn. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. niet maar klakkeloos gehandeld hebben zooals de heer Van Liemt meent. B. en W. wilden overleg plegen met ver schillende gezelschappen. Toen hun be kend was geworden dat er was een fede ratie van muziekvereenigingen hebben ze onderhandeld met de bestuursleden van die Federatie. In de besprekingen kwam naar voren dat er een soort van regeling schijnt te bestaan, dat de directeuren niet minder dan 25 voor een zanguitvoering moe ten hebben. Directeuren van muziekgezelschappen schijnen met 10 tevreden te zijn. Maar dan komt. daarbij nog het vervoer van de muziekinstrumenten en een zeker be drag aan auteursrechten. Van daar dat B. en W. kwamen tot dat bedrag van vergoeding dat in hun voorstel is ge noemd. Wat aangaat de plaatsing van de tent. Openbare Werken die voor de tent de verantwoordelijkheid heeft zou er be zwaar tegen hebben dat de tent door anderen werd geplaatst. De heer VanLiemt, gehoord de uit eenzetting van den voorzitter, vindt het jammer, dat het geven van uitvoeringen niet kosteloos kan geschieden, ten nutte van het algemeen. Spr. is -verder van meening dat voor het plaatsen van de tent een inschrijving moet gehouden worden. Hij zal dan daartoe een voor stel indienen. De heer Wolzak had gemeend dat nu de gemeente eenmaal een tent be schikbaar stelde om uitvoeringen te ge ven er ook gezelschappen zouden zijn geweest die uit propagandistisch oogpunt kosteloos uitvoeringen zouden willen ge ven. De heer Castricum vindt een be drag van 25 als vergoeding voor de door de uitvoerende vereeniging te ma ken kosten niet te hoog. Wanneer bij andere gelegenheden muziekvereenigin gen medewerking verleenen dan wordt ook een dergelijk bedrag uitgekeerd als gratificatie. De heer Slingenberg zet uiteen zijn meening als minderheid van het college van B. en W. Toen de Raad be sloot 3500 beschikbaar te stellen voor een verplaatsbare muziektent ten behoe ve van het geven van muziekuitvoerin gen was niet bekend dat daaraan der gelijke consequenties zouden zijn ver bonden als nu blijkt volgens het voorstel van de meerderheid van het college het geval te zijn. Spr. kan zich daarmede niet vereenigen. De heer Reinalda merkt op dat wat de heer Van Liemt wenscht als regel reeds geschiedt met de tent van Ko ninginnedag. Het voorstel van den heer Van Liemt kunnen B en W. dus over nemen. B. en W. zijn bereid gegadigden op te roepen voor het plaatsen van de tent om dan het werk zoo mogelijk aan den minste te gunnen. Het voorstel van B. en W. woidt aan genomen. De heer Slingenberg verzoekt aanteekening dat hij er tegen is. De heer Oversteegen dient een voorstel in om te besluiten de tent zoo lang deze niet noodig is voor het geven van muziekuitvoeringen „ter beschikking te stellen van politieke en niet politieke partijen voor het houden van lezingen en vergaderingen". Alleen, de heer Peper ondersteunt dit voorstel, zoadat het niet 'n behandeling kan komen. PUNT 4 b. Voorstel van B. en W. ten aanzien van het verzoek van de St. Franciscusschool aan de Tugelastraat om meer lokaal- ruimte. De heer Peper maakt de opmerking dat B. en W. deze zaak buitengewoon vlug behandeld hebben. Het request kwam 2 Augustus in. B. en W. hadden aanvankelijk willen voorstellen in deze vergadering het te stellen in laanden van B. en W. om praeadvies. Maar daarna kwam dit voorstel. Het is zelfs zoo vlug gegaan, dat nog bij de ingekomen stuk ken werd voorgesteld het te stellen Ln handen van B. en W. om praeadvies. Bij de stichting van openbare scholen, deze wensch drukt spr. uit, moge ook zoo vlug gehandeld worden. De heer Bruch antwoordt dat bij de stichting van openbare scholen verschil lende instanties eerst nog moeten ge raadpleegd worden. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Stortings en Ophaaldienst- PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening enz. aangaande den Stortings en Ophaaldienst. De heer Joosten zegt dat ter zake van de onderhandelingen met de Nuts- spasrbank niets ter kennis ran der. Raad is gebracht Bij de stekken is daaromtrent niets overlegd. De beer Slingenberg antwoordt dat dit niet ging, omdat de onderhande lingen groote ndeds mondeling *Un ge veerd. De heer Roodenburg verklaart. dal B, en W. bij het voorstel slechts een sobere toelichting geven. Inzonder heid verdient nader ce worden toegelicht waarom het tekort bi) den dienst moet verdwijnen. Het is op zich zelf zoo erg niet indien een diensft met een nadeeh? saldo siult. Verschillende gemeentedien sten doen dat. Het is zoo erg niet, in dien deze dienst een nadeelig saldo op levert, indien de gemeente en de aange slotenen van den dienst pnofiteeren. Hoe staat het met de belastingen? Indien de belastingen door den dienst beter en meer op tijd binnen komen en de in stelling voor de ingezetenen van groot nut is, dan kan gerust er een bedrag van f 9000 op worden toegelegd. Het is de vraag of de dienst aü dan niet aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. Er werd wel eens een klacht omtrent den dienst gehoord. Het is voorgekomen dat iemand een dwang bevel ontving, terwijl later bloek dat er genoeg gelden bij den dienst waren ge stort. Op die manier moet de dienst in miscrediet komen. Het hoofd van den dienst is van mee ning dat als rente wordt gegeven voor gebrachte gelden er niet meer een na deelig saldo zal zijn maar dat er dan- zeifs een batig saldo komen zal Dat is echter nog te bezien. De kosten van het ophailen zullen dan minder gaan worden, maar de gemeente zal dan voor andere uitgaven komen te siiaan en wel voor salarissen van onder personeel. De kosten ran den ttókendSenst zuSen dalen maar het totaal der salarissen zal met 11000 gulden gaen toe nemen. Dak deelen B. en W. echter nie: mede. Het hoofd van den dienst berekent dat indien er rente wordt gegeven 3500 menschen Ieder f 500 zullen gaan storten Zal dat het geval zijn? Bij de Nutsspaar- bank zijn 20000 inleggers van wie er 3500 zijn düe een bedinag van f500 of hooger hebben ingelegd. Dat ziende staat te betvrijfeüen of er by den Ophaal dienst 3500 menschen zuller. komen me: een bedrag ran f 500 ieder. Verdei- zal de zaak goed kunnen loopen, dan zullen er bijkan torera moeten komen rn het voormalige Schoten, aan de Pijlslaan en in het Slachthuiskwartier. Mocht dan de dienst een schijnbare bate gaan op- Ier ei en dan zouden die weder gaan ver dwijnen om de groote kosten dóe moeten worden gemaakt. Er dier.: ook niet te worden vergeten dat men nu gemakkelijker belasting kan betalen dan toen de dienst werd op gericht. Aks de dienst er niet was, dan neg bestaan er veie gelegenheden om gemakkelijk belasting te gaan betalen. De conclusie van spreker is, dat de ge meente er niet een zaakje by moet gaan nemen, omdat het hoofd van den dienst gaarne geen tekort heeft. De heer Joosten merkt op dat hij nimmer de illusie heeft gehad, dat deoe dienst zich zeCf zou gaan dekken. De dienst is meer een sociaal ineiriuut cm de ingezetenen te dienen en de belasting gemakkelijk te doen binnenkomen. Men moet zich niet gaan plaatsen op het standpunt: de dienst moet nu eenmaal haar eigen kosten gaan dringen. B. en W. wenschen nu andere maatregelen te gaan nemen. Ze willen nu, rente gaan geren. Hoe staat heft met den Stortings- en Ophaaldienst? BU de oprichting er ran was er een groote achterstand in het innen en betalen van belastingen. Dat maakte dat velen gingen vluchten to'. dien dienst. Nu is er niet meer zulk een achterstand ten aanzien van de be lastingen. De toestanden zijn anders ge worden. De menschen gevoelen nu niet meer zulk een drang to: aansluiting by den dienst, H:-: is :e a-reezen dat er weder een achtonsrarJd gaat komen. De gedachte van B. en V/.: het geven van rente is dus toe te juichen. Echter. B. en W. stellen een grens, er is volgens het voorstel een grens waarboven g>;;n rente wordt betaald. Feitelijk hinken B. en W. op twee gedachten. Ze willen het den menschen gemakkelijk gaan maken maar ze wen schen niet dat <Jit geschiedt ten koste van particuliere spaarbanken. Spr. zal daarom een amendement indienen om de in het voorstel genoemde grens weg te maken. Voorts: het is wenscheüjk dat de dienst ook kan gebruikt worden voor het doen van andere betalingen dan de in het voorstel genoemde. Spr. denkt aan het betalen van huren voor woningen van woningbouwvereen igingen. Die huren worden nu geïnd door die vereenigingen masar ze moeten tenslotte toch terecht komen in de kas van den gemeente ontvanger. Spr. stemt toe dat de tijd daar voor nog niet ryp is. Maar hy zal een amendement indienen om het in de toekomst mogelijk te maken. De heer Castricum ziet in den dienst een belangrijken socialen maatregel. Velen zijn met den dienst gebaat. Spr zou evenwel wenschen. dat -.oor het be talen van de rente werd gesteld de grens van niet hooger dan f 500. Anders zou de Stortings en Ophaaldienst voor menschen met groote kapótalen een soort van belegginjskss gaan vormen. Met het voorstel van B. en W. stemt spr. ten volle In. Hy is van oordeel dat er dan meer menschen each by den dLcnSt zullen aansluiten. De heer Slingenberg is het er mede eens dat de Stortings en Ophaal dienst een nuötdg instituut is, dat werkt in heft belang van <Je kletne menschen, die aldus gemakkelijker grobte bedrag n gen kunnen betalen. Het Is een instel ling van sociaal belang. Hei voorste", is door B. er. W. ingediend om tweeërlei reden. In de eerste plaats stollen ze voor rente te gaan verleenen omdat huns inziens is te vervrachten cat dan meer menschen zich by den dienst zuT.cn aansluiten en dus het instituut meer nuttig kan gaan werken. In de tweede plaats beoogen ze met hun voorstel te trachten een bestaand tekort te gaan wegwerken. Het is niet de bedoeling winst te gaan maken maar van den dienst te maken zooveel mogelijk een nuttig instituut met zoo weinig mogelijk kosten. Het zal wel niet mogelijk zijn alle te korten te gaan wegmaken. Naar de meerilrjg van spreker is het instituut ten voordeeïe der gemeente omdat nu de belastingen beter binnenkomen. Of nu het instituut heef: beantwoord aan alle gestelde verwachtingen? Dat is eer. vraag die spr. niet onverdeeld gun/lig kan beantwoorden. Echter er dler.t nie: te worden vergeten dat de dienst er nog tfecbts gort is en verder <3rft daarea Schoten by ds gemier.:; kwam, wat moeilijkheden gaf. De dienst is op een goede ieest geschoeid. Wat niet uitsiult dat er wel eens klachten kunnen zijn. Als men een klacht heeft en <fce aan spreker mededeelt, dan aal <ite wooden onderzocht. De heer Joosten was van meening. dat B. en W. met him reorstel niet ver genoeg r-ian. Gmg men echter zoo ver als de beer Joosten wfi dan ara de dienst geheel van kartikter verande ren. dtin zou ze worden een bankinstel ling die met particuliere banken zou gaan concurreeren. De commissie voer de financiën adviseerde, naar spr. meent, éénstemmig met het verleenen var. rent» niet venier te gaan dan tot een bednag van f 500. Het hoofd van den diens: adviseerde daarna :e gaan tot een bedrag van f 1C0O. Naar aanleiding van <toc ad vies kwamen B. en W. meft hun cijfers. De heer Roodenburg repJ.ceert, dat rear zijn meening dcor he: voor stel van B. en W. de dienst niet nuttiger zal gaan werken en dat bot niet zal gelukken het tekort weg tewerkor.. Dc d.enst is het mees: nuttig voor dc kleine menschen maar die zuZen na heft voor stel ran B. en W. zich niet in grooter getale gaan aanfluiten- Door hot voor stel van B. en IV. zal het eodahl nut van den dienst niet grooter worden, maar zullen wel de kosten vermeerde ren. De heer Slingenberg verdedigt nader zUn meening. De heer Joosten dient een amen dement in op art, 1 cm ln dat artikel te lezen dat hc innen ran geilen enz. sal strekken „tot het doen van zoo danig» betalt neen als met inleggers is overeengekomen, met inachtneming van hetgeen in art. 2 is bepaald". Spr. zegt ter toelichting dat het amen dement alleen de bedoeling heeft de gelegenheid voor B. en W. to openen ver der te gaan met het bezigen der gelden voor betalingen dan dit tot nu toe is geschied. De heer Slingenberg dat volgens het amendement B. en W. de bevoegdheid zouden hebben de gekten te doen strekken tot a3 zulke betalingen als ze dienstig zouden oordeden. Spr. meent daft amendement te moe ten ontraden. Het amend:ment van den heer Joosten wordt verworpen met 21 stommen tegee en 12 voor. Vóór stemden de leden De Vos. Peper. Meyers, Mevr. Maarschalk Joosten, Keer- wolf, inej. ran Vliet, Koppen, Staan. Groenendaal, Gerritsz en SoholL De heer Joosten dient een amende ment in om uit art. 5 to schrappen de woorden „indien het re goed meer dan f 1000 bedraagt dan sal over het meer dere geen rente worden vergoed". Dit amendement wondt verworpen met 21 stemmen tegen en 14 vóór. Vóór siemden de leden De Vos, Peper, Bartols, Reinalda, Mejjers, mevr. Maar- schaU, Joosten. Keerwolf, mej. ran Vliet, Koppen. Stam. Groenendaal, Van de Kamp en SchoD. Het geheele voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. PUNT 9. Voorstellen van B. en W. tot vaststel ling van de rooiiyn a. voor de Pyislaan en de Leidsohe vaart en b. voor de Lelie straat. De heer Klein vraagt of indien dooi de verandering der rooilijn schade zal worden geloden, die schade zal wonder, vergoed. Verder dring: spr. er op aan dat er ook een rocllijn zal komen voor de Schouwtjcslaen De heer Reinalda zegt dut <fle read de vraag of schadevergoedii^ zal gege ven wccden nieft in haar algemeenheid kan bespreken. De Raad zal ieder be paald gen-af moeten onder de oogen zien indien het gekit het bestemmen van gronden voor openbare straalt. Heft voorstel van B. er. W. wc:dit goed- gekeund. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot ontt-t king van een gedeelte- grond aan den openbaren dienst van den Dorpsweg. Goedgekeurd. Bedrijf Openbare Werken. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot het instel len van een bedrijf voor Openbare Wer ken en het vaststellen eener verorde ning op het beheer van het bedryf voor Oncnbare Werken der gemeente Haar lem. De heer Joosten bepleit aan houding van dit voorstel en verder dat B. en W. dan nader den Raad zullen inlichten in oen nota wat ze eigenlijk van plan zijn. De heer Klein ondersteunt het denkbeeld tot aanhouding van het voor stel, te meer, omdat het rapport van den accountant pas kort geleden is in gediend en dat een zeer uitvoerig is. is nu geen t.jd geveest dat voldoende te kunnen bestuceerea. De heer Roodenburg zegt. dat het rapport ran den accountant groo- tcndeels geldt de administratie en niei het beginsel van het voorstel van B. en W. Gaarne zou spreker nader wor den ingelicht omtrent art. 21 der ver ordening dat luidt: „Burgemeester en Wethouders kunnen op de posten der begrooting af en overschryven. voor zoover de Raad zich het verleenen van machtiging daartoe bij de begroo ting heeft voorbehouden. Heeft dat artikel de bedoeling dat af en overschrijvingen kunnen plaats heb ben zonder dat de Raad daarin wordt gekend? In art. 6 dat spreekt van het opne men v" :i dc boeken en de kas sou spre ker willen lezen achter de zinsnede, dat dit door B. en V aan een lid van hun college of aan oen daartoe aangewezen ambtenaar kan worden opgedragen, „of aan een accountant". De Voorzitter verzoekt zich al leen te bepalen tot de vraag of het voorstel moet aangehouden orden. Dc heer Wolzak verzoekt ais het voorste! aangehouden wordt, dat dan tevens den Raad zal overgelegd worden een staat der bezittingen die in het be dryf zullen opgenomen worden. De heer Slingenberg zegt. dat nu van verschillenden kant word: aan gedrongen op aanhouding van liet voor ste! B. en W. daartegen geen bezwaren hebben. Ze zullen dar. schriftelijk in INGEZONDEN MEDEDEELINOIN u 60 Cents per regel. Dadelijk verlicbtfng door Doo» >>40. Tub» 80 tl. Bi| Apolk «o D>ogi*tn een nota een nadere tooöchöng gnoci geven. Hec voorstel wordt dus aangehouden. PUNT 16. Voorstel van B. en W tot aankoop van grond tusschen den Middenweg en de Delft. Goedgekeurd. PUNT 19. Voorstel van B. en W. tot verwerping van het beroepschrift van dc N.V. Noord Hollandschc Exploitatie Maats, tegen het besluit van B. en W. wnarbU ver gunning is geweigerd tot verbouwing van het perceel aan de Boekenrode- straat no. 2. De hoor Wolzak is ran meening dat de vergunning moeliyk kan geweigerd worden met het oog op welstandsbopa- lingen. De heer Reinalda zegt dot het de vraag is of het Bosch en Vaartkwartier moet blijven een woningkwartier of dat er ook winkelhuizen moeten komen. Naar de meening van B. en W. moet het een kwartier van woonhuizen blijven. Hot voorstel van B. en W. wordt aan genomen, Dc heer Reinalda deelt mede. dat naar aanleiding van de aanneming van punt 20, B. en W. voorstellen hen te machtigen de bedoelde gronden aan te koopen tot een bedrag van f 7400 ten einde bebouwing der gronden mogeiyk te maken. Het voorstel wordt aangenomen. BENOEMINGEN PUNT 24. Benoemd worden aan de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus tot ty- dciyk leeraar in de scheikundo Ir. H. zyistra, tot tydeiyk leeraar in de Hoog- Dultsche taal de heer G. K. W. Bakker, tot tydeiyk leeraar ln de stonogniTie, het schoonschryven en machlneschrU- ven de heer H. Zanen en tot tydclUk leerares in de Spaansche taal mevr. J. L. van Sluijs—Barbiers; aan de middelbare school voor meisje* met 5-jarigen cursus tot tUdelUk leera res in de gezondheidsleer mevr. C. O. Marchhaupt—Vis, tot tijdelijk leerares in de plant en dierkunde mej. Dr. J. A. M. ten Broeke. tot tijdelijk leerares to dc natuur en scheikunde mej. Ir. G. P. de Groot, tot tydeiyk leerares tn het latyn mej. A. Q. Kersbergen en tot we der opzeggens tot tydclijk leerares ln de wiskunde mevr. M. G. van der Goot—Mauritz, Voor hoofd der school voor uitge breid lager onderwijs letter B worden by eerste stemming uitgebracht op de heerer. A. K. B. Spruit nummer één der voordracht 7 stemmen op den heer J. B. J. van der Haar. nummer twee der voordracht 12 stommen op den heer J. A. J. Paulen. nummer drie der voor dracht16 stommen. By de tweede vrije stemming warden uitgebracht op den heer Spruit 4 stem men op den hoor van ckc Haar 15 stemmen en op den heer Paaien 16 stemmen. BU herstemming wordt de heer Van der Haar benoemd met 18 stommen to gen 7 op den heer Pauten. Verder worden benoomd tot hoofd van den vervolgcursus no. V (voormalig Spaarndam. de heer J. Zuichreg en tot hoofd van den vervolgcursus no. VI aan de Soendastraat (voorloopig voor den cursus 1928 tot 1929 de heer W. Kont- staal nummer 2 der voordracht met 22 stemmen togen 13 stommen op nummer óen der voordracht, den heer H. van Leeuwen. Ten slotte wordt benoemd tot on- derv'>— aan de school voor voorbe- r 1 r or.de.rwUs aan de Smede straat mevrouw de wed. H. C. Schmid— Van der Veer. Rondvraag. Van den heer Van Kessel zUn de volgende vragen ingekomen. Is het aan B. en W bekend doft de Haarlemsche draadnagel fabriek van voornemen is hot bedrijf naar Antwerpen te verplaatsen, maar dat ze het gaarne hier had geiiou- den? Hebben B. en W, pogingen aange wend het bedrijf hier te behouden? In dien ja. willen B. en W. dan mededco- km welke pogingen ze aangewend heb ben? De Voorzitter zegt dat de vra gen des ochtends zijn ingekomen c:: dat ze in dc volgende vergadering zullen be antwoord worden. De heer Oversteegen bespreekt den brand aan den Slaperdijk waardoor velen gedupeerd zUn. De brand beeft een grooten omvang gcndSnen, doordat er aan den SlaperdUk nog steeds geen waterleiding is. Spr. vernam van men schen van de brandweer dat. Indien er een waterleiding was geweest., de brand wei tot óen perceel zou zijn beperkt ge bleven. Toen in den Raad van 29 Juni 1927 een verzoek inkwam van bewoners van perccclen aan den SlaperdUk om een waterleiding, zeide de heer Heerkcns Thyssen dat het geweldig duur zou zijn. Spr. is van mcening dat de brand die nu heeft gewoed, heeft aangetoond dat het een geweldige noodzakelijkheid is dat er een waterleiding komt. Nog zegt spr, dat de brandweer ge noodzaakt was te loopen op een stukje grond van een arbeider dat bebouwd was. De man leed daardoor schade. Naar spr. vernam moet de man voor schade vergoeding aankloppen bU het ge meentebestuur. Spr. pleit voor het ver leenen eener vergoeding. Dc Voorzitter zegt dat hem des ochtends een uitvoerig relaas van den brand is gedaan. Volgens dat relaas is de omvang van den brand allerminst te wyten aan het niet zijn van een water leiding aan den Slaperdijk. Er was in de sloot, doordat het de laatste dagen

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11