OM ONS UIT DEN RAAD. HEEN IFUILLËTÖN De Dubbelganger STADSNIEUWS Dam atev.thiel haarlem's dagblad donderdag 9 aug. 1923. No. 3773 ONZE DEELNEMING AAN DE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN ALLE VEETEN ZIJN VERGETEN. WIJ WILLEN IMMERS BELGIë TOCH NIET MEER. DE KARIGE KAMER TEGENOVER DE OLYM= PIADE. HOE DE GELDEN VOOR DE PRESSA WERDEN GEVONDEN. GAAT HET VOOR ANTWERPEN DENZELFDEN KANT OP? althans honderd gulden voor de goede" zaak over zouden hebben en zoo scheep te men zich goedsmoeds in op het Pres- saplan. waarvan men kort geleden niet had willen weten. Meer dan dertigduizend gulden is zoo by elkaar gebracht, maar dat iemand van de deelnemers aan pracvische re sultaten van zijn deelneming gelooft, heb ik nog niet vernomen. Tot tweemaal toe heelt men dus aan het particulier initiatief de zorg gelaten, de cultureele belangen van het vader land te behartigen. Gaat het straks met de inzending op de tentoonstelling te Antwerpen weer denzelfden kant uit? Als dat ,zoo mocht zijn, hoop ik dat er eenparig verzet zal opkomen. Het is te gek, dat men ons hooge belastingen laat opbrengen en by gelegenheid niet be hoorlijk voor Nederlands representatie naar bulten weet te zorgen en die rustig aan de particulieren overlaat. Wanneer straks de Staten-Generaal weer, stilletjes rekenende op de mildheid van de bur gerij, geen of te weinig geld voor Ant werpen beschikbaar stelt, moet de na tie maar eens „neen" zeggen. „Het is zoover nog niet", zal men zeg gen. Neen, maar het kan heel gced zoover komen. De Nederlandsche Regee ring weet geen overtollige ambtenaren te loozen en heeft zichzelf bovendien gebonden aan een belachelijke wacht geldregeling, maar als het er op aan komt de positie van Nederland tegen over het buitenland Op te houden ls er geen geld. Let eens op, hoe het met het crediet voor Antwerpen loopt; ik hou mijn hart vast. J. C. P. 'Gemeenterekening 1925 en het financieel beleid. De verplaatsbare muziektent. De Stortings- en Ophaak dienst als winstgevend bedrijf? Openbare Werken in bedrijfsvorm aangehouden. Waterleiding aan den Slaperdijk. Uitstel van antwoord. De Nederlandsche Regeering heeft be- Siï len doe. te ïumen aan de tentoonstel ling die België gaat houden in 1930 en tot viering van het eeuwfeest zijner on afhankelijkheid. Dat de Belgen dit feit willen herden ken is begrijpelijk. Het zou wel heel wonderlijk zijn wanneer zü die herin nering met stilzwijgen lieten voorbij gaan, te meer nog omdat het land bezig Ls zich tc herstellen van het drama waarin het van 1914 tot 1918 de gedwon gen medespeler is geweest. "Wij weten het immers nog heel goed, dat België veel liever buiten de groote worsteling had willen blijven en daartoe rekende op de eerbiediging van zijn neutraliteit, die door de groote mogendheden im mers was gegarandeerd. Had Duitsch- land niet brutaal zijn woord en zijn handteekening geschonden, dan zou Bel gië evenals wij buiten den strijd zijn ge bleven. Nu dat niet gebeurd is en het land genoodzaakt is geweest tot behoud van zijn eer naar de wapens te grijpen. Ls het dubbel begrijpelijk dat het. bij de eerste gelegenheid de beste heeft willen toonen. dat het zijn kracht en energie niet verloren neeft. Die gelegenheid zou zich voordoen in 1930. Moeten wij Nederlanders dat be treuren, omdat het zich in 1830 (met de hulp van anderen weliswaar) van Ne derland heeft losgescheurd? Ik kan het niet inzien. De geschiedenis is als een kaleidoscoop, tafreel van bonte verande ring en het ware dwaas en onverstandig, te wrokken over wat honderd jaar gele den gebeurd ls. Het land zelf, zoo bitter geteisterd door den Duitschen inval, zal er zich zeker wel voor wachten, op 1914 al te zeer den nadruk te leggen in zijn tentoonstelling te Antwerpen; het zal d:en in 1930 zeker niet vergeten heb ben, maar bedenken dat het er nu op aankomt gevoelens van vrede te kwee- ken, ook tegenover de vroegere vijanden. En wanneer dat zoo is, zouden wij dan nog mokken over wat honderd jaar ge leden voorviel? Terwijl wij Nederlan ders zelf den toestand van vóór 1830 im mers niet zouden tcrugwenschen! Want zóó is het toch: gesteld dat wij Neder land en België weer konden vereenigen. wU zouden het niet willen. Om al lerlei redenen n:et, maar vooral om deze, dat Wtf ten slotte toch niet by elkaar passen. Volmondig kunnen wij dus op het feest der onafhankelijkheid zeggen: wij gunnen u, Belgen, die van Qiarte en ieder gevoel van bitterheid is ons vreemd geworden. Daarom is dan, nu onze Regeering tot deelneming aan de Belgische tentoon stelling besloot, de noodzakelijkheid ge boren om op schitterende manier in Antwerpen voor den dag te komen. Nie mand moet van onze deelneming kunnen zeggen, dat het gedwongen fraaiigheid zijn zou. Dezen keer moet in den buidel geblazen worden. Zal dat gebeuren? Ik hoop het. maar ben er lang niet gerust op. Nederland heeft in de laatste jaren tot tweemaal toe een krenterigheid, een benepenheid getoond, waarover wij ons moesten schamen. De eerste keer was bij het aanvragen van het crediet voor de Olympische Spelen. Droevig was het figuur, dat ons land In de oogen van de wereld heeft gemaakt, toen het subsidie voor dié spelen werd afgewezen. Geluk kig heeft het particulier initiatief toen de vuisten gebald en getoond, dat de Ne derlanders breeder zien, dan hun volks vertegenwoordiging. Het heeft ons ver trouwen in ons zelf teruggegeven, toen wtf het noodige geld uit eigen zak heb ben bijeengebracht, al heeft het de ver houding tusschen ons en onze vertegen woordigers in Den Haag wel benadeeld. De leerlingen hebben de thema van den meester gecorrigeerd ziedaar het be schamende beeld. Maar heeft dat inkeer gebracht? Allerminst. Dezelfde krente righeid is herhaald, toen het er op aan kwam. deel te nemen aan de Pressa, de tentoonstelling te Keulen, die nu aan dc-n gang is. De bijzonderheden van deze geschiedenis zijn niet algemeen bekend. Laat ik die vertellen, nu het de zaak niet meer schaden kan. Ik weet niet precies meer. wanneer de onderhandelingen met hot bestuur van de Pressa begonnen zijn; inderdaad lijkt hot mil toe dat wij in het bestuur van de vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers al een paar jaar geleden zoo om de andere vergadering (en die Uit het Engolsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. Neen. het is vrij goed afgeloopen. Harry en ik hebben haar naa.ivhaar kamer gedragen. Door den slag <m den schrik is ze flauw gevallen. Ik heb dok ter Horton opgebeld en die zal dadelijk wel hier zijn. Maar Dora zal wel gauw weer opknappen. Maar vader, waarom ziet u er dan zoo bleek en ontsteld uit? Bent u zoo geschrokken? Ik zal wat drinken voor u halen. John Arkwright deed de deur van zijn slaapkamer open. Kom Philip, ik heb je wat te zeggen. Philip gehoorzaamde met beklemd ge- va. 1. Wat voor een nieuwe verschrik king was er nu weer. die maakte dat zijn vader over al zijn leden beefde en hem er deed uitzien als een ouden gebroken man? Philip. Dora heeft tenslotte den diamant van Lady Kentard toch weg genomen. Een van beide, ze ls of een dievegge of ze is het slachtoffer van een soort verstandsverbijstering. Er is geen worden elke maand gehouden) over deelneming aan die ten toons tc'Jling be raadslaagd hebben. Natuurlijk niet al leen over den prijs van de plaatsruimte. Ook over de vraag, hoe wij eventueel zouden inzenden. Bovendien over al de details, die daarbij te pas komen. Een speciaal daarvoor benoemde commissie was nu en dan op onze bijeenkom "ten te gast. Soms kwam er ook wel eens «ten Duitschcr uit KeuLsn over. Er werd veel aan gewerkt, maar het schoot nicit erg op. Het tentoom telling-bestuur was ook niet bijzonder handelbaar, kontom het vlotte niet. Natuurlijk zou alios w£d vlug ger gemarcheerd hebben, wanneer vrij over de hecle tentoonstelling maar wat enthousiaster geweest waren, maar er was van liet allerkleinste tailezsLtje geestdrift geen sprake. De meesten on zer waren ervan overtuigd, dat de heele Pressa ecn opzet was van burgemees ter Adenauer tot meerdere eer van Keulen cn vonden, dat wanneer wij Ne derlandsche dagbladuitgevers daaraan zouden meedoen, tegenover de kosten althans een kans op voordeel meest be staan. Dat voordeel nu kon niemand er in vinden. Zouden de Nederlandsche bladen uit een gezamenlijke inzan&mg op de expositie (want zoo zon het ©an gebeuren, a 3 s hot gebeurde) nieuwe ad- vortentiseontracton mogen verwachten? Niemand die deze fantasie durfde heb ban. En tam nu het tentoonstellings- bastuur zich zoo weinig soepel toonde en de Nederlandsche Regeerinér naar ge woonte de grootste krenterigheid aan den dag legde, kreog ons heele bestuur er op een goeden dag genoeg van en viel het besluit om aan de Pressa niet deel te nemen. Wanneer je vele maanden lang tel kens en langdurig over hetzelfde onder werp hebt beraadslaagd, dan is hst een verlichting om daaraan een einde te ma ken. al is hel den ook negatief. De zaak is dan ten minste uit en hindert je niet meer. Maar er zijn in het ver- eenigingsleven soms dooden. die weer hei-leven; plotseling en op het onver wachtst kregen tal v:>n va.kh'den in bot drukkersbedrijf een uitnoodiging om te verschijnen in den Haag en vendm wij veel bekende namen en gezichten bij een in een van die sierlijke en ruime ge bouwen, waar de Staat der Nederlanden voor onze rekening zijn leger ambtena ren herbergt. Breede trappen, ruime gangen, marmeren vloeren, het was al les naar den aard en vervulde je met trots. Wij werden in een zaal vol ruimte en sierlijkheid gelaten en vonden, daar de vertegenwoordigers van de papierhande laren, de clichéfabrikanten. de boek drukkers, de steendrukkers en ten slot te ons zelf. als représentanten van dag blad- en periodieke pers. De Minister liet ziöh excuseeren. Hij was ongesteld of door ambtsbezigheden verhinderd, ik weet het niet meer, maar in zijn plaats verscheen de heer Heringa, chef van het departement, klein maar dapper en hield een rede die tien minuten duurde en waarin hij verzekerde, dat de Regee- ring het genomen besluit om niet op de Pressa in te zenden ze ei- betreurde. Uit een cultureel oogpunt mooiit Ne derland op deze tentoonstelling niet ont breken. Hot z.ou dus de Regeering zeer aangeraam zijn, wanneer alsnog.... enzoovoorts Daarop maakte de heer Heringa een beleefde buiging, verzeker de ons ook wat hem persoonlijk betrof van drukke werkzaamheden en liet zich zelf de deur uit. Dit was zeer verstandig gezien, want daarmee sneed de chef van de afdeeling handel en Nijverheid de ietwat netelige vraag af, of de Regeering wanneer zij het cultureel belang van deelneming aan de Pressa zoo hoog taxeerde, dan ook niet bereid moest zijn. de kosten te betalen. Hieraan nu dacht zij blijkbaar geen oogenblik. De eenige concessie waartoe zij bereid was bleek te zijn. d?.t zij de som van f4000, aanvankelij; maximum bijdrage in het tekort, ver anderde in een vast subsidie. De gele genheid om de Regeering over die schijnbeweging een verwijt te maken, was met den heer Heringa verdwenen. De stemming bleek plotseling zeer mild geworden te zijn. Kwam het door de monumentale omgeving of door de sug gestie van het gezag? In ieder geval, verschillende aanwezigen verklaarden zich bereid duizend gulden, anderen om vijfhonderd te storten, voor verschillende afwezigen maakten goede vrienden zich sterk, dat die tweehonderd vijftig of andere verklaring mogelijk. —Ik geloof het niet, vader. Philip was nu ook bleek geworden. Ik kan het niet gelooven. Vertelt u me wat er ge beurd is. Zij draagt hem Philip, op haar berst, in de plooien van haar japon. Ik heb het gezien; wij hebben het allemaal gezien. Dat groote groene, gemeene ding. Het was verborgen tusschen de bloemen en toen zij viel, kwam het te voorschijn. Wij droegen haar naar haar kamer. I-larry en ik.... arme Harry! Dat angstaanjagende ding op haar borst het scheen niet tot hem door te dringen wat dat beteckende. Ik heb het haar af genomen, het brandde in mijn hand toen fk het mee naar beneden nam om het terug te geven aan Lady Kentard. Er moet een verschrikkelijk mis verstand in het spel zijn. Zij droeg het Philip, op haar borst. Zij zou het vanavond gedragen hebben, of misschien altijd vader, als zij het gestolen had? Geen sprake van vader Maar dan is zij krankzinnig,... on bewust een dief... een kleptomaan. Mijn kind. een kleptomaan Groote God! Blijf kalm vader! Philip legde zijn hand op zijn vaders schouder. Ook dit zal opgehelderd worden. Ik zou lie ver stenen dan dat ik mijn geloof in haar zou opgeven. Wie is op het oogen blik bU haar? Miss Franklyn. Weer een echte zo-merzitting, die aanving met een vergadering met geslo ten deuren, dewelke tot haJfvier den Raad in laat ons hopen: gezellig onderonsje bijeenhield. Daarna kwa men onze financieel© kampioenen, weer eens aan de startU moet het mij niet kwalijk nemen, maai* wij journalis ten verolym-:l:en steeds ergerDe zooveelste ontmoeting Joosten-Slingen- berg eindigde in een overwinning van den laatste, onzen stedelijken kampioen, met flinken voorsprong. De heer Jcosten wilde namelijk overlegging van de met Gedeputeerde Staten gevoerde cor respondentie over de rekening 1925, waarep de wethouder antwoordde met een schijnaanval en een linkschen boek- stoot, zeggend <iat er geen correspon dentie was, althans geen voltooide cor respondentie, dat de Raad eerst goed moest worden voorbereid en dat deze correspondentie na nauwgezette studie in behandeling zou worden gebracht bij de indiening van de rekening 1927. De Raad was gevoelig voor de gelegenheid tot gezette studie, die de edelmoedige wethouder opnieuw voor haar opende, en blikkend in dit blijde verschiet ver wierp hy 's heeren Joosten's motie, strekkend tot overlegging van gezegde correspondentie met de stemmen der S.DA.P. en die des nestoren tegen. Het wordt nu een belofte van een toe komstig financieel debat in den veelbe sproken „grooten stijl", voorafgegaan deer esn advies van de financieels com missie. Wethouder Heerkens Thijssen, die presideerde, volgde de burgemeesterïijke gewoonte van de hamer-revue, waar na een debat in kleinen stijl ontstond over de beschikbaarstelling van gelden ter bestrijding van de kosten voor open luchtconcerten in de verplaatsbare ge meentelijke muziektent. Het was een typisch f 1000-praatpunt, en al dadelijk bleek, dat niemand, toen indertijd die -verplaatsbare muziektent voor concer ten in de buitenwijken werd aange schaft, vermoed had dat er verdere fi nancieel© gevolgen zouden zijn. De heer Van Liemt constateerde zulks. Nu bUJfct dat de muziek- en zangvereenigingen vergoeding verlangen. Maar f 69 voor hot plaatsen van de tent vond de heer Van Liemt te hoog, en hij wou gega digden oproepen voor het plaatsen en opbergen, en hot laten geschieden on-, der toezicht van Openbare Werken, op dat 't minder zoude kosten dan f 60. Hij diende een voorstel in dien geest in, dat door B. en W. werd overgenomen. Het voorstel van B. en W. werd zhs. aan genomen, nadat verscheidene leden him licht over de zaak hadden laten schijnen en de heer Overstsegen een poging had gedaan om de verplaatsbare tent ook ter beschikking te stellen van politieke en niet-politieke partijen, voor het houden van lezingen en vergaderin gen. Daar voelde alleen de heer Peper voor. Er zijn momenten waarop ook hij weinig gevoel voor humor aan den dag legt. Waarna de wijziging van de veror dening aangaande den stortings- en op haaldienst aan de orde kwam. waarbij de naam wordt veranderd in „Incasso-, stortings- en ophaaldienst" en een ren te van 2 12 pet. vastgesteld voor een tegoed van f 10 tot f 1000. Met de in voering van die rentebepaling hopen B. en W de deelneming te vergrooten. Dit voorstel wrerd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen na een vrij uitvoerige discussie en de verwerping van eenige amendementen. De heer Roodenburg En in den salon? Harry en de Kentards. Lord Ken tard weet er nog niets van. hij denkt dat we alleen zoo onder den indruk zijn van Dora's ongeluk, en zij is een lieve, goede vrouw, een echte lady. zy ver klaarde direct niets te zullen zeggen en ze denkten dat moeten we allemaal aannemen dat Dora niets weet van wat zy deed, dat zy aan een soort klepto- manie lijdt, - laar Ik vraag me af, zou een kleptomaan een imitatie laten ma ken van een gestolen voorwerp? De hemel vergeve mij, maar ik begrüp het niet. John Arkwright viel op een stoel neer, en begroef zijn hoofd in zijn han den. Philip keek een oogenblik naden kend voor zich heen en vroeg toen: Viel Dora flauw, voordat zU wist van die ontdekking? Ja. Laten wU' haar dan niets ervan vertellen. Er is niemand die haar aan klagen kan, nu lady Kentard dit niet doen zal. Dora is nog een dief. noch een kleptomaan, daar wil ik een eed op doen. Philip bukte zich over zyn va der. Het zal moeilijk rallen vader, die rol te spelen, maar wU moeten het doen. Dora mag geen verandering voe len in onze vérhouding tegenover haar. Je hebt gelijk mijn Jongen, mom pelde John Arkwright. ik zal mijn best doen. En als ik er somber zal uit zien, zal Dora denken, dat het onaar.- was tegen het voorstel omdat hij er een poging in zag om er een gemeentelijke onderneming by te gaan maken, beïn vloed door den wensch van het hoofd van den dienst om geen tekort te heb ben. Hij vond dat tekort van f 9000 niet erg als de waarde van den dienst als sociale instelling het rechtvaardigt. Hy deelde niet de optimistische verwach ting dat de rente-verstrekking tot aan sluiting van 3500 inleggers van f 500 zou leiden, voorzag kostbare experimen ten met bijkantoren die weer zouden moeten verdwijnen vanwege de kosten, en zag het geval over het geheel nogal somber in. De heer Joosten had nooit de illusie gekoesterd dat de dienst zichzelf zou kunnen dekken, beschouwde hem ook als een sociaal instituut, juichte het plan tot liet betalen van rente toe maar wilde dat niet begrenzen op f 1000 en diende een amendement in dien geest in, dat met 2114 stemmen verworpen werd na een uiteenzetting van wethou der Slingenberg. Deze erkende het karakter van den dienst als sociaal in stituut. en zei dat de bedoelingen van B. en W. met hun voorstel waren om le meer menschen aangesloten te krijgen en daardoor de nuttige werking van den dienst te vergrooten en 2e een bestaand record weg te werken. Het is niet de bedoeling cm winst te maken, maar om een nuttig instituut te hebben, dat zoo weinig mogelijk geld kost. En het in stituut is ten voordeele van de gemeente omdat de belastingen er beter door bin nen komen. Wy wachten het verdere verloop van de zaak met belangstelling af. Mocht het een nieuw winstgevend ge meentebedrijf worden, tegen de uitge sproken bedoelingen van B. en W. ra er zit iets zeer pijnlijks in de gedach te dat de gemeente ook nog aan belas ting-inning geld zou gaan verdienen dan zullen er zeker voorstellen komen om de balans weer terug te doen slaan, opdat het evenwicht precies bereikt worde. Er moet geen noemensv.- aardig tekort en ook geen noemenswaardige winst zyn. Het moet precies kloppen. Een lastige opgaaf. Het voorstel tot de herschepping van Openbare Werken in een gemeente bedrijf werd aangehouden. De toelich ting was dan ook buitengewoon spaar zaam, en niemand begreep precies hoe de zaak in elkaar zat. De heeren Joos ten en Roodenburg wilden beiden veel uitvoeriger ingelicht worden, speciaal omtrent de bezittingen die men op de balans wilde brengen en aangaande d? in art. 12 vastgelegde (blijkbare) moge lijkheid dat B. en W. af en overschry- vingen zouden doen, zonder dat de Raad daarin werd gekend. Wethouder Slin genberg had geen bezwaar tegen aan houding en beloofde een nota 'er nadere toelichting. Ook dit belooft een toekom stig debat in grooten stijl en er schijnen zelfs geheime-zittings-mogelykheóen n te zitten. Als de Raad zich tenminste erg diep in het vraagstuk gaat interes seeren. Maar in vacantiestemming schuift men financieele problemen gaar ne ran zich af, naar donkere herfstda gen en nog donkerder dagen vóór Kerst mis, als er begroot moet worden. By de benoemingen was er een zeer spannende finale in het nummer: Hoofd U. L. O.-schoo! letter B, dewelke geloo- pen werd in drie heats, met de resultaten le heat: 1. J.A.J.Pau!en met 16 stemmen 2. Van der Haar met 12 stemmen. 3. A. K. B. Spruit met 7 stemmen. 2e heat: 1. gen aamheden in myn zaken zijn. Dat is dus afgesproken. Philip liep langzaam naar de deur. Ik ga naar Harry en lady Kentard. Zy zal het aan haar man vertellen, hij moet toch we ten, dat de echte diamant gevonden is. Maar ik wil ook hem vragen het geheim te houden en Greta daar twyfel ik niet aan, zal discreet zyn. En hy ging langzaam naar beneden, waar hij de anderen byeen vond. Lord Kentard beloofde, zooals hy verwacht had. geheimhouding. Kort daarna vertrokken Lord en Lady Kentard, beide sympathiek gestemd. Harry deed hen uitgeleide. Alleen achtergebleven zat Philip en- ;le oogenblikken apathisch in een stoel, met het gevoel alsof rondom hem vreemde krachten die hij niet vermocht te doorgronden, aan het werk waren. Plotseling werd zyn opmerkzaamheid getrokken door de schittering van een klein voorwerp, op de plek waar het ongeluk gebeurd was. Het glansde ce vezl om een stuk van de gebroken vaas te kunnen zijn. Zijn apathie verdween, hy liep er heen en raapte het op. Wat het ook mocht geweest zijn, het was biykbaar in precies twee helften ge broken, deze waren van een schitterend ondoorzichtig blauw, dun en broos glas achtig materiaal. Na een aandachtige beschouwing, concludeerde Philip dat de stukjes moesten behooren tot de orna mentatie van de gebroken vaas. Paulen met 16 stemmen. 2. Van der Haar met 15 stemmen, 3. Spruit met 4 stemmen. Hierop werd de heer Spruit, die ondanks het voordeel van boei I (onder den hoogen wal) te ver achter was geraakt vergesf my deze Olympi sche sportverwarring geëlimineerd. In de derde heat startten Van der Haar- aan bcei II en Paulen aan boel III, en in een hevlg-opwindende eindspurt won de eerstgenoemde met 1817 stemmen, het geen als een neuslengte voorsprong beti teld mag worden. De voorzitter-kamp rechter verklaarde hem tot overwinnaar. Jammer dat hij er niet was om gelukge- wenscht te worden, anders had ik ook nog van een cérémonie protocolaïre kun nen spreken. By de rondvraag wilde de heer Over- steegen den Slaperdyk van waterleiding voorzien omdat er brand is geweest, die z.i. eerder of beter ^sbluscht had kun nen worden als er erleiding was ge weest, en de voorzitter ontkende zulks, zeggend dat de waterleiding er met de haren werd bijgesleept een nicn on eigenaardig beeld en een motie-Pe per pro watervoorziening van dv-n Sla perdijk ging voor praeadvies. In de volgende zitting, die op 29 Augustus gehouden zal worden, zulien B. en W. antwoorden op vragen omtrent do verhuizing van de Haarlémsche Draad- nagelfabiiek naar Antwerpen, De heer Van Kessel wilde weten of 13. en W. po gingen hadden gedaan om het bedryf hier te houden, en zoo ja, welke? Waar om het antwoord op deze vragen drie. weken uitgesteld moest worden heb ik niet begrepen, want als B. en W. po gingen hadden gedaan wisten zy dat nu ook al. Ik geloof niet dat iemand de re den van het uitstel begreep, maar de vragen waren pas 's morgens ingekomen, en gewoonte doet wonderen. Pas tegen zevenen was de zi.ting af geloopen. R. P. XL VIII. U hebt volkomen geiyk, Mr. Mor- ley, en ik maak u myn compliment over de wyze waarop u deze zaak behandeld hebt. Het was mr. Grale die zoo sprak. Hy zat m: I PauJ Morley in de zitkamer van diens woning die hy in de omgeving van Bloomsbury gehuurd had. Ik kon het eerst niet gelooven, maar nu bewon der ik uw schranderheid. U had detec tive moeten worden. Morley glimlachte vermoeid. Misschien ken ik wegen om toe mijn oonclrsie te komen, waar zelfs le politie niet komen kan, zei hy. Mr. Grale keek den ander met een spoor van wantrouwen aan. Ik weet niets over u. Mr. Morley, zei hy, wie of u is. waar u uw leven hebt doorge bracht. Ik verleg het ook niet te we it ik zal u zeker ook geen indiscrete vragen doen. Het is al meer dan schit terend dat u my zulke buitengewoon belangryke inlichtingen verschaft hebt, want ik zie nu de mogeiykheid, beter gezegd de zekerheid, om een goeden slag te slaan. We hebben lang genoeg reden gehad om aan te nemen, dat er iemand van invloed en positie achter de schermen meewerkte aan de zich telkens herhalende diefstallen van kunstvoor werpen. maar we varen nooit in de gelegenheid der. man op het spoor te komen. Toen u my kwam vertellen dat kantongerecht. UITSPRAKEN A. V. overtreding van het Motor- en Rywielreglement f 6 subs. 2 dagen hech tenis. K G. het zich alleen gekleed in badcostuum te Zandvoort cp het strand vertoonen f2 subs 1 dag hechtenis. I. v. p. idem f2 subs. 1 dag hechtenis. J. C. T. overtreding van de Drankwet f3 subs. 1 dag hechtenis. C. v. V. overtre ding der Invaliditeitswet f 3 subs. 1 dag hechtenis. J. P. v. D. het loopen over verboden grond en het opgeven van een valschen naam f 3 subs. 1 dag hechte nis en f6 subs. 1 dag hechtenis. J. N. het loopen op verboden grond f 8 subs. 1 week tuchtschool. G. G. het met zijn gezin wonen in eene woning, die van wege het gemeentebestuur van Haarlem is onbewoonbaar verklaard f 3 subs. 1 dag hechtenis. J. v. A overtreding der Motor- en Rtfwielwet f2 subs. 1 dag hechtenis. J. v. B. het met een rijwiel 's avonds ryden, terwyi dit niet is voor zien van een helder lichtgevende lan taarn f 2 subs. 1 deg hechtenis. A. v. d. L. het als bestuurder van een motorrij tuig met het rytuig over een weg rijden, terwijl niet is voldaan aan art. 1420 van het Motor en Rywielreglement f8 subs. 1 dag hechtenis. P. V. overtreding der Arbeidswet f 10 subs. 2 dagen hechte nis. H. P. idem f 30 subs. 5 dagen hech tenis. H. de V. overtreding van het ryks zaeweringsreglement f3 subs. 1 d. hech tenis. W. C. v. N. overtreding der Wo ningwet f4 subs. 1 dag hechtenis H. W. K. idem f 20 subs. 4 dagen hechtenis. J. D. overtreding van het Broodbesluit f25 subs. 5 dagen hechtenis. J. A. overtre ding van het Vleeschwarenbesluit f20 subs. 5 dagen hechtenis. H. B. overtre ding van de Motor- en Rywielwet f 10 subs. 2 dagen hechtenis J. M. overtre ding der wet Op de openbare middelen van vervoer f 3 subs. 1 dag hechtenis. I. K. overtreding van het Motor- en Rij wielreglement f3 subs. 1 dag hechte nis. H. M, V. overtrei ng der Leerplicht wet f 2 subs. 1, dag hechtenis. u bewijzen kon dat Ruthven de man was dien wij zochten, was ik klaar om u uit te lachen en nu mag u mij uitlachen. En het stuit me tegen de berst dat u nu met de eer zal gaan strijken, Weer kwam het lachje om Morley's lippen. Ik wil geen eer. er is.wéi nig meer dat ik van het leven vraag dan dat Pierce Ruthven zün verdiende loon krijgt. Heeft hy u een onrecht aange daan? Een groot en onherstelbaar onrecht een onrecht dat my het leven tot een hel heeft g:maakt. Paul Morley liep de kamer op en neer en bleef een ccgen- blik by het raam staan, naar buiten starend in de stille straat. Wel, laten we weer tot onze zaken terugkeeren, zei Grale. Om te begin nen moet ik u waarschuwen voor wraak neming. Het schynt op een of andere manier uitgelekt te zijn, dat u en ik ra deze zaak samenwerken. Ik kan my niet voorstellen hoe dat mogelijk is. maar Ruthven schijnt een bijzonder man ie zijn en inlichtingen te ontvangen waar van wy de bron niet vermoeden. In elk geval voor uw eigen veiligheid heb ik er voor gezorgd dat u bewaakt wordt. Dus als u vandaag het huis verlaat, voor Ruthven gearresteerd is, moet u niet verbaasd zijn, als u ..geschaduwd" wordt, maar ik zou u niet aanraden uit te gaan. JWordt vervolgd,). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. GR: HOUT5TR. IOI -I03 LTAPIJ^felM DIRECTE IMPORT kiekjes uit de rechtszaal. Hy wilde van den weg af. Ja, hy wilde van den weg af! Zelfs tegen de gevangenis had hy geen be zwaar. Maar nu het er op aan kwam, schrikte de sombere cel hem toch af. De voor- iccpige hechtenis was al met meegeval len. Het gold hier een 61-jarig opperman uit de omgeving van Haarlem. Hij had in een baloorige stemming een rijwiel weggenomen. De benadeelde winkelier ging den dief per auto achterna en le verde hem aan de politie over. De aan gehoudene zei toen: „Het leven kan my toch niets meer schelen, stop me maar in de gevangenis. Als ik maar van den weg afkom!" In het Huis van Bewaring had de R.-K. reclasseerlngsvereeniging zich het lot van den man aangetrokken. Het bleek, dat deze Cl-jarige nog ncoit met den strafrechter in aanraking gekomen was. Hy had thuis evenwel een ongeluk kig leven, waarvan hy zeker niet de hoofdschuldige was, zoodat de eenige op lossing was hem in een andere omge ving te brengen. Daarvoor werd een heel plan opgemaakt. De man zou voor waardelijk veroordeeld worden, maar onder de verplichting, dat hy dan in den kost zou gaan bij een broer. Aan zyn vrouw moest hU een geringe on dersteuning geven. Eten oude patroon wil hem weer onmiddellijk in dienst ne men. De Officier van Justitie en ook de ver dediger sloten zich by dat reclassee- rïngsplan aan. Toen gelastte de rechtbank zyn on- middeliyke in vryhetdsstelling. De verdediger, Mr. Blankevoort, ver telde. dat de verdachte aan het Huis van Bewaring door zyn dochter en de vrouw van zyn broei- afgehaald zou worden. Verheugd verliet de „dief" de rechts zaal. Een fietsendief die er slech ter afkwam. Hebt u die fiets gestolen? zoo vroeg de president. De verdachte antwoordde heel laco niek: Als je in het bezit van een voor werp bevonden wordt, is nog niet te zeg gen, dat je dat gestolen hebt. Ik kan ook op een niet-strafbare wyze aan de fiets gekomen zyn. President: dac kan, maar dan moet je ook zeggen hoe. Verdachte: dat kan ik evenwel niet, daartegen heb ik gemoedsbezwaren. Nadat de getuigen gehoord waren, vertelde de Officier van Justitie, dat be klaagde al vele keeren veroordeeld is, het laatst zelfs tot 2 jaar gevangenis straf. In verband met dit strafregister vroeg de Officier nu 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger Mr. L. G. van Dam refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank, want tegenover zyn raads man had de verdachte zijn gemoedsbe zwaren volgehouden. ver.:; e ""ongevallen. Te Haarlem. Woensdagavond r.cgen uur reed een auto op don Rijksstraatweg by de RK. Kerk er. wüSe de Maasstraat inrijden. Vsn de tegenovergestelde richting na derde de moicrwielrijd'or C. Schouffour, wenende te Rotterdam, tijdelijk alhier icgeerende. Op de duo zat het 13-jarig meisje J. Eert. wonende Rijksstraatweg 439. De motorwielrijder zag blijkbaar niet, dat de autobestuurder van richting veranderde en reed met groote snelheid tegen den auto aan. De heer Scihouffeur en het meisje sloegen over den kop. De man had een beenbreuk en zware in wendige kneuzingen gekregen; het meisje had een dubbele beenbreuk en verschil! einde schaafwonden. De slacht offers werden spoedig door een genees heer en leden van den Ongevallendien&t vccrlcopig verbonden en daarna per auto naar d'e Mar ia-Stichting vervoerd. De heer Scihouffeur verkeert in levensge vaar. Hedenmiddag twaalf uur was <Je toe stand van den heer Sdhouffour naar omstandigheden niet ongunstig. Hy heeft echter geen matigen nacht ge had. GEVONDEN DIEREN EN VOOR- WERPEN. Terug te bekomen byMerchant, Vooruitgangstraat 17, armbandje; Bur. v. Politie, Smedestraat, bril in étui; Va- sen, Nagtzaamstraat 27, zilveren broche; Smalt, Boekenroaestraat 15, zilveren broche; Bordes, Iordenstraat 72, zilve ren broche met steen; De Braai. Klop- persmgel 115. ceintuur; v. 't Hof, Timor - straat 146, postduif 3.28.C.1321; Hofhuis, Bloemendaalscheweg 99. Bloemendaal, hondenpenning 2757; De Korte, Ten Katestraat 20; huissleutel; Van Speng- ler, Westerhoutstraat 7, hulssleutel; Bur. v. Politie, Smedestraat, paar hee renhandschoenen; Kennel „Fauna". Parklaanzwartwit hondje, gebracht door Eggink, Kloppersingel 119; zwarte doeshond, aangetroffen op het perron v. h. station N. Sp.w.; grijswitte kat ge bracht door Schoonderbeek, Riouwstr. 26; zwarte kat, gebracht door Diephuis, Paklaan 83; Van Gastel, Frans Hals straat 20, R.K. kerkboekje; v. d. Meulen Iepenstraat 26. bruine portemonnaie m. inh.; Schippers, Olycanstraat 23, zwarte portemonnaie m. inh. Stuifbergen, As- sendelverstraat 63. bruine portemonnaie m. inh.; Spaak, Oranjestraat 40. rijwiel- belastingmerk; Rideker, Houtmarkt 13 rood, rijwielbelastlngmerk; Veeninga, A.L. Dyserlnckstraat 122, rU'wielbelas- tingmerk i. étui; Bur. v. Politie, Smede straat, regenjas; N. Hogerwerf, Konin ginneweg 54, damesrijwiel; Krom, Rus tenburgerlaan 37, vlagje.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6