PARUSCHE MODE. HET LEVEN GENIETEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 AUG. 1928. Elegant en praktisch voor koele zomer avonden is de creatie, welke wij hier af beelden. De kleine cape kan naar ver kiezing gedragen worden of afgelaten worden, daar het costuuni ook zonder cape een geheel vormt. Het bestaat uit een jumper zonder mouwen en een char mant plooirokje. Het jumpertje moet liefst gegarneerd worden met een of an der bloemmotief in de kleur van de cape welke men bij voorkeur in een iris- sche lichte zomerkleur moet kiezen. Een leeren ceintuur staat heel a?rdig of an ders een in de kleur der cape. Het knip patroon van dit pakje (cape, jumper en rok) is onder No. 220A verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 tegen den prijs van 55 cent. DENK TOCH NA EER GIJ VRAAGT "Wie veel met kinderen omgaan zullen weten dat 75 procent van het kinder leven gevuld wordt door vragen en nog eens vragen. Kinderen hebben de behoefte om naar alles te informeeren en cok alles te willen hebben en het komt heel vaak voor, dat een kind tot vervelens-toe zanikt en zeurt om iets en dat, als moeder het eenmaal gegeven heeft, het kind er niet meer naar omkijkt. Dan vraagt de moeder zich wel eens af: „Waarvoor moest ik nu al die moeite doen?" En het gevoel van spijt, dat zich dan misschien bij haar even zal ma nifesteeren zal volkomen gerechtvaardigd zijn hoewel mooder niet gauw spijt zal voelen over iets, dat zij voor haar kind gedaan heeft. En het is opvallend waar te nemen, hoe later in het leven der volwassenen men neg zooveel zulke vraag-naturen aantreft» Hier is het de dochter, die zeurt om naar een feest te gaan en er feitelijk heeiemaal geen zin in heeft maar toch wil omdat haar vriendinnen ook gaan. Daar is het de jongen, die persé voetbalschoenen moet hebben en die als hij ze eenmaal heeft tot de conclusie komt, dat hij voetballen toch lang zoo prettig niet vindt als roeien. Vandaag ontmoeten wij den man, die toch zoo dol graag eens een week alléén thuis zou willen zijn, heeiemaal alleen, begrijpt u, vrouw en kinderen uit! en die, als hij eenmaal ega en kroost naar den trein gebracht heeft, zulk een een zaam gevoel over zich krijgt, dat hij alle zeven avonden van zijn „goddelijke" vrijheid in hetzelfde café aan hetzelfde tafeltje, hetzelfde biertje gaat dinken en blij is als ée familie terug komt. En danen dandan hebben we de vrouw. d:e altijd vraagt! Ker.t gij haar niet? De vrouw, die jarenlang zanikt om rustig, vredig buiten te wonen in zoo'n klein, lief landhuisje en die als zij er gced en wel zit wegtrekt en stil wordt van wee heid om al die stilte den heelen dag De vrouw, die ieder jaar met vacantie wil en zich verveelt als zij eenmaal langs de Parijsche boulevards loopt! De vrouw die vraagt en vraagt en vraagt om nu tcch eens een avond te gaan dansen (waar haar man niet van houdt) en die de eerste is om te zeggen: „Willen we eens over naar huis gaan denken?" als zij eenmaal ln de zwoele, berookte zaal is! De vrouw, die al vijf weken dat schattige dopje in een étalage staat te bewonderen en die, als zij hst eindelijk heeft, het met tegenzin opzet omdat zij het feitelijk toch niet zoo aatdig vindt nu rij het heeft! Er zijn er zooveel. En zij zijn zoo lastig voor een ander! Weet u waarom? Omdat zij meestal nukkig zijn als er door de andere partij niet wordt toegegeven Dan zijn zij humeurig en als men iets vraagt wordt het met tegenzin gedaan en eiken dag opnieuw wordt de goede harmonie af hankelijk gemaakt van hetzelfde ver zoek. Dan is hét: „Hè man, ik héb van middag toch zulke schattige huisjes ge zien daar op den Buitenweg..." en dan zegt manlief, <lie allang voelt waar het naar toe moet: „Och. waarom kijk je er eigenlijk naar. Je kunt daar toch niet wonen.... 't is tcch veel te ver van de zaak!" En dan is er dien avond mét mevrouw niet meer te praten. En misschien, den volgenden dag ook niet. En als manlief dan eens zegt: „Waarom is dat eten nu nog niet klaar?", dan komt het snedige antwoord: ,.Ik kan ook niet alles tege lijk achterna loopen in zoo'n raar, ouderwetsch huls. 't Is wat anders als je buiten woonit in een modern, huis, dat praktisch gebouwd ds, maaT hier..." Ach, het eind is meestal wel: Verhui zen! En drie maanden later zit me vrouw met haar borduurwerk voor hei raam en vindt het toch feitelijk wel vervelender dan vroeger. Maar nu is er een contract of misschien is het huisje wel gekocht! En meneer moet fijn ei ken morgen een uur vroeger op Waaruit wij leeren, dat groote men- schen geen kinder-allures mogen heb ben. VAN ALLES WAT DE BESTE COMPAGNONS. Wij hooren tegenwoordig zooveel over de gelijkstelling der sexen. Ieder heeft in zulke dingen natuurlijk een eigen meening maar het wil ons toch wel eens voorkomen dat die brave moeder Natuur het juist zoo bedoelde dat mannen en vrouwen niet gelijk zouden zijn opdat zij voor de verschillende soorten werk en de uiteenloopende roepingen ieder voor zich beter geschikt zouden rijn. In een rede voering zei de populaire Lord Balfour onlangs: .Een groot deel van het werk der wereld moet door mannen en wou wen in verseniging worden gedaan; zij moeten compagnons zijn". En wij zijn geneigd om aan te nemen dat het zoo is. want de beste compag nonschap is het huwelijk en zij Is ook in staat de grootste en moeilijkste taak tot een goed einde te brengen. DE BRUIDSSLUIER. Zou er wel een vrouw zijn, die in staat is het moment t.e vergeten dat zij haar bruidssluier aandeed bijna gereed om de beloften van het huwelijk te gaan af leggen? Er zijn tal van legenden verbonden aan. den bruidssluier en in sommige landsstreken wordt het nog heden ten dage een grcot onheil genoemd als een bruid na het aandoen van haar sluier in den spiegel kijkt. Men vraagt zich echter af of er wel een wouw bestaat, die dat zal kunnen nalaten! In Italië beschouwen de boerenmeisjes haar bruidssluier als iets heiligs. Na haar te rugkeer uit de kerk wordt de sluier af genomen. voorzichtig weggelegd in geu rige kruiden en bewaard tot aan haar sterfdag, waarop de bruidssluier over haar wordt uitgespreid in de kist. Niet alleen de groote, ook de kleine genoegens. Onwillekeurig, wanneer wij boven staand opschrift lezen, denken wij aan een min cf meer lichtzinnige opvatting van het leven: geniet, zoolang je kunt we leven maar eens het leven is kort genoeg de jeugd moet zich uit leven enzoovcorLs. allemaal macht spreuken die een lichtzinnig leven moeten vergoelijken. Zoo'n opvatting is eigen lijk niet anders dan: liet leven over zich laten komen, zooals het uitvalt, en daarvan dan alleen dm vnoolijken kant op te zoeken. Moeilijkheden worden uit dsn weg gegaan, als te onaangename hinderpalen, conflicten worden netjes omzeild en alleen het plezririge en het gemakkelijke zijn in tri. Dat zuike menschen hun karakter verliezen, meestal met alle winden mee waaien, er dus geen eigen meening op na houden en zich van alle brandende quaes ties in oneen tijd niets aantrekken, deert hun in 't minst niet. Wanneer zij maar een gemakkelijk leventje leidsn er. er maar van genieten kunnen, zijn zij allang tevreden. Met het opschrift boven dit artikeltje is echter iets heel andsss bedoeld: het leven onder de oogen te durven zien zooals het zich aan ens voordoe-: en er toch van te genieten. En dat is een kunst die lang niet iedereen machtig is. Voor hen die in gelukkige omstandig heden leven is dat zoo mosilijk niet Toch zijn er voor die mensehen ook nog weer tijden dat zij hun geluk over het hoofd zien voor moeilijkheden die ont staan zijn en dan is hot even goed een inspanning om van het leven te genie ten, Maar over het algemeen kur.nen zij, als zij hun cogen epen weten te houden voor het goede om hen heen. gemakke lijk genieten van wat zij vóór hebben boven anderen. Maar cok de minder bedeelden kun nen dat genet hebben, wanneer zij ds merite willen doen, het goeds en hst mooie in hun eigen leven od te zoeken. Hoe zou het anders mcgi'.ijk zijn. dat sommige zieken die een eindeloos lijden moeten doorstaan, dit met zooveel ge duld doen» ja .zelfs vaak nog de kracht hebben, om gezonde menschen uit hun moeilijkheden op te beuren Of dat an dezen die een groot gezin hebben, -waar bij zeer veel zorgen te pas komen, nog een kind willen aannemen en dat een liefderijk tehuis bezorgen. Nu is het maar de kwestie, niet om den luchtigs ten kant van het leven van allen dag op te zoeken, maar om vreugde en genot te vinden in de een voudige dingen om ons heen. O ja, zal menigeen zeggen, dat doe ik ook wel, want ik ben zoo in mijn schik en zoo best te spreken wanneer het mooi weer is. En dat is dan toch maar een kleinigheid, waarvan ik erg geniet. Natuurlijk is het heerlijk om van mooi weer te kunnen genieten. Maar hoe doet ge nu als het druilerig, miezerig weer is mot een zware regenlucht een bedor ven zomerdag? Denkt ge dan net als iemand die onlangs zei: als het zulk somber weer is meet ik altijd denken: wat zal het nu des te mooier zijn, als tie zon weer doorkomt. Zulke menschen genieten intens van him leven: als het moeilijk is kijken zij vooruit en kunnen zich reeds verheugen op den tijd cat zü verlost zullen zijn van hun zorgen. Sommigen hebben dat in zioh: hun ka rakter is zoo sterk geneigd om in men schen en dingen altijd het allerbest^ te zien, dat zij niet anders meer kunnen. Wie die neiging echter niet heeft, zal zich heel wat meer geweld aan mosten doen cm van het leven en alles wat er omheen geweven is, te genieten. Maar door het rich gedurende een ti>d aan te- wennen, gaat het tenslotte vanzelf, het is eigenlik een tweede natuur gewor den en het maakt den kijk op het lever, heel wat aangenamer. Iemand woonde aan den spoorweg en ondervond nogal wat last van rook en roet. en omdat het dichtbij een station was. ook van het rangeeren en al het lawaai dat daarmee samenhangt. Zij en haar buurvrouw konden er zoo kostelijk samen over mopperen, totdat de eerste vrouw opeens inzag, dat er in die treinen toch ook wel weer een zekere poëzie huisde. Van dat oogenbllk af stelde zij zich voor waar al die treinen met al die menschen toch wel heen zouden gaan. vuil en lawaai werden als onvermijdelijk op den achtergrond geschoven, en wan neer men haar vroeg of zü geen (hinder ondervond van de treinen, kon zij in alle oprechtheid antwoorden dat zij het zelfs wel prettig vond. Zulke schijnbaar onbelangrijke dingen kunnen ons nu juist zoo'n groote ergernis of zoon groot genot geven. Opgewek: zijn bij belangrijke gebeurtenissen is niet moeilijk, maar om de kleine dagelijksche speldeprikken met opgewektheid te kun nen verdragen, en er zelfs het prettige of het grappige ran te zien, dat is voor velen een onbereikbaar ideaal. En dat maakt, of wij het leven kunnen genie ten of niet. Om een kleinigheid buiten ieders schuld om. laat men soms zijn plezier vergallen, bijvoorbeeld om een regenbui op ons beste hoofddeksel, of om een aan val van wespen op onze picnic. En als we er dan later op terugzien, Hjkt het allemaal zoo hopeloos nietig en onbe langrijk, terwijl het bedorven genoegen ons al een achtergebleven splinter blijft steken. Als ge u door een kleinigheid uit het veld laat slaan, bedenk het dan eerst goed: is het eigenlijk wel de moeite waard. En dan zult ge zeker to: de slot som komen: mijn eigen genoegen en soms dat van anderen laten bederven door zoo'n kleinigheid! Laat ik toch wij zer zijnl MENU. Nagemaakte rolpens. Sla met kontkommer, Aardappelen. Pruimencompote. Voor de nagemaakte rolpens nemen we half runder half varkensgehakt, maken dit aan zooals gewoonlijk en braden het op de bekende wüze, liefst in een ronden bal. Als het vleesch koud is geworden wordt het in dikke schijven gesneden en een nacht in azijn gelegd, waarin ze eenmaal gekeerd worden. Den volgen den dag worden de schijven dan in -vet of boter ap de manier van rolpens gebak ken, en desnoods met schijfjes gebakken zure appel op een schotel opgediend. Sla en komkommers worden schoonge maakt op de gewone manier en aange maakt naar smaak met olie. azijn, zout. peper, mosterd, wat suiker, en een hard gekookt ei. De slakom kan desgewenscht versierd worden met lichtgele slablaad jes. een paar schijfjes tomaat en het wit en het geel van het ei apart. Voor het dessert nemen we versché pruimen die we op een zeef enkele mi nuten in kokend water houden. Daarna worden de schillen er af getrokken, de pitten er uit genomen, waarna ze met suiker en kaneel in weinig water worden gekookt. Ze mogen niet te week worden. Als er veel vocht op de vruchten is geko men, kan dit worden ingekookt nadat de pruimen er uit zijn genomen. E. E. J.-P. TEGEN HET SMELTEN VAN BOTER. Neem een groot stuk kaaslinnen of mousseline en week het in koud water, waaraan gewoon keukenzout is toege voegd. Spreid het linnen uit en bind het rond het botervlootje door c i tegen over eikaar liggende punten vast te knoopen. Hang de boter op in een scha duwrijke plaats waar tocht is. De vocht van het linnen zuivert en koelt het bordje of vlootje, zoodat de boter hard blijft. Als de doek droog wordt moet zij opnieuw gevocht worden. MOOIE LINGERIE Het is zeer aantrekkelijk om een be paald garneerings-motief op al uw lin gerie te gebruiken, waardoor het orna ment als het ware uw herkennings- teeken wordt. Wij beelden hier enkele typische metheden af om uw lingerie te versieren. De combinatie !|nks boven heeft een front, dat k'.aar gekocht is en ingezet; een enorme arbeidsbesparing en een opvallend mooi resultaat. De nachtjapon ernaast is gegarneerd met een rand van ruche. Daaronder rechts een nachtjapon van lichtblauwe tolle de soie of batist versierd met een bloem motief in zacht-rosc. blauw en groen en daarnaast een dessous met een kant strook gegarneerd en aan één kant in een punt uitloopend. OVER VOLANTS O. die mode van de volants! Ik vind ze zco mooi. en toch mag ik ze nic: dra gen. Omdat ihet zij u fluisterend be kend) ik onder mijn vriendinnen het gezellige, korte dikkerdje genoemd word Als ik maar slank als een den was, dan droeg ik vast en zeker ook van d.e snoezige japonnetjes met volants! Vooral, nu de mode zoo'n groote variatie op dit gebied te zién geeft. Er zijn inge- rimpelde volants, of volants, die verkre gen zijn door de stof rond te rekken kleine platte volannetjes, groote, gol vende volants, ruim aangezette volants, enz. De groote „succes"-Japon, dat was dit seizoen de japon van crêpe de chine, met een heel fijn figuurtje of stipje of bloemetje erin, met lange mouwen, vier kante hals, en een rok, bestaande uit een heeleboel, heele smalle volannetjes boven elkaar. Eenigsrins in dien geest is het eerste japonnetje (van links.) op de teekening. omdat het ook van be drukte crêpe de chine is. De jabot is ef fen en de rok bestaat uit vier volants over elkaar, eenigsrins uitstaand, en waarvan de bovenste drie zijn afgezet met een effen band. Ir. de beige, roode en zwarte tinten, met zwarte of beige bar.d. zal dit, japonnetje beslist een suc ces zijn. Dan volgt een zomerjurk van bedrukte tussor, met een aardig kraagje (met wapperende linten), dat, evenals ce volants, goplisseerd is. Nummer drie is van bedrukte toile de soio of voile. De volants, die bijna glad zijn. worden op zjj een weinig opgenomen en zijn afge zet met een smal lint, waarmee ook de hals afgewerkt ls. En om de triomf ran de volants te volmaken, laten we nog het allernieuwste model mantel zien. van zilvergrijze crêpe de chine, waarvan men 3.50 M. ivan 1.40 breed) noodlg heeft. Een heel fijne mantel, bestemd alleen vcor een heel fijn, tenger figuurtje. En niet voor arme. korte, gezellige dik kerds. zoo als ik. MADELEINE. LUCHTIG MAAR LEUK Een mouwlooze blouse in dezen stijl met een behoorlijk Eton-kraagje (snit van een liggende jongenswoord) en schouderstuk als in een heorenoverhemd is een heerlijk en echt handig klee- dingstuk voor warme dagen. Een aar dig geborduurd figuurtje of voorstel ling van een scheepje of iets dergelijks, stempelt de blouse tot een speciale dracht voor vacantie of sport. Een-me- ter-vijf-en-zeventig van 00 breed ls vol- ccendo voor het maken. Het knippa troon kost.55 ets. en is verkrijgbaar on der No. 221 in de maten 42, 44, 46 en 18 ALS DE INMAAKTIJD NADERT Wanneer straks de groenten op het overv-loedlgut en dus het goedkoopst zijn. breekt voor de huisvrouw een drukke tijd aan. Ten minste wanneer er in gemaakt moet worden. Want wil men dat goed doen, dan is het een heel werkje. Vooral de inmaak in weck- flesschen (of dergelijke systemen) ver- eischt groote zorg. Maar dit is ook tévens de beste manier van inmaken, omdat inmaak in het zout veel van de voe dingswaarde aan de groenten ontneemt. Immers in de pekel lessen de oplosbare voedingsstoffen uit de groenten op. Kookt men nu de greenten af vóór het gebruik, aan gaat een belangrijk deel van de voedende bestanddeelen verloren. Indien men gaat wecken, is het beslist noodzakelijk voor het slagen van de flesschen, dat men de randen van alle flesschen en de bijbehoorer.de caout- choucringen nauwkeurig naziet; ze moe ten onvoorwaardelijk heeiemaal gaaf zijn. Anders staat mislukking voor de deur. En daarvoor is maar een heel klein gaatje in den ring, of een schil fertje van het glas noodig. Vooraf mos ten natuurlijk flesschen en ringen min stens een uur uitgekookt worden. Ver der dient men de groenten zoo versch mogelijk te nemen en ze heel zorgvuldig schoon te maken. Het is verstandig groenten als sla, andijvie enz. die erg slinken, een kwartiertje vooruit te koken. De flesschen mogen niet tot den rarri gevuld worden, doch tot een paar centi meters eronder. Dan er zcovcel nat op gieten, dat ze net onderstaan. Rand goed schoon maken, zorgvuldig sluiten, koken en de flesschen na d:n bepaalden tijd (elk systeem heeft zijn c:gen kook tijden) uit het water nemen en koud laten worden. Eerst dan de knippen af nemen en voelen of het deksel wel stevig vast zit. Voor groenten bedraagt de kooktijd der flesschen meestal 112 2 uur. Ook bU inmaak in het zout kookt men greenten die erg slinken vóóraf een minuut of tien ln ruim kokend water Harde groenten, als princcssenbooner enz. eveneens. Natuurlijk eer;-: heeiemaal weer koud laten worden, vóór ze in he- vat gaan. Over het algemeen genomen gebruikt men vcor een normale Keuische Inmaak po-,, waar bijv. 3000 princesstn- bocr.en. 1500 snijbocner. 75 struiken andijvie of 75 krepjes sla sn gaan. 3 pond zout. Tuinboonen hebben weer minde: noodlg (1 pond op 1500 tuin boonen) RECEPT. Andijvie ,.Au jus". Neem op 6 mid delmatige struiken andijvie, 1 4 L. water met 2 Maggi bouillonblokjes en 3 eet lepels boter. Maak de struiken schoon (buitenste groene blaren wegdoen), wasch ze en bindt ze met een katoenen draad dicht. In kokend water met zout gaar laten worden (pLm. 1 uur). Op een vergiet uit laten lekken en dan ln een vuurvast schoteltje doen. Los de bouil lonblokjes in 1/4 L. kokend water op. giet dien bouillon in den schotel en bestrooi ue andijvie met paneermeel. Verdeel de boter in klontjes erover. Den schotel in een matig warmen oven zetten en de andijvie een minuut of twintig laten sto ven. Van tijd tot tijd mei het vocht be druipen. Denk er om, dat de katoenen draden afgenomen moeten worden, vóór de andijvie in den vuurvasten schotel gaat. EEN PLOOIENPRAATJE Een lezeres schrijft ons: „Kunt u mij een middel aan dc hand doen om te voorkomen dat stolpplooien onder aan een rok gaan openstaan? Kan het komen doordat de plooien niet diep genoeg zUn?" Het is natuurlijk altijd gewenscht plooien zoo diep mogeUjk te maken, maar dat alleen voorkomt toch het openbarsten niet. De reden hiervan ls dat de bovenopllgger.de vouwen meestal rekken. Een oplossing ls om deze vou wen op de heup iets op te haten en desnoods iets hooger vast te zetten, waardoor als regel de goede val en sluiting aan den zoom weer voor een poosje verzekerd wordt. Als men veel verstand heeft van persen kan men met bekwame hand hetzelfde bereiken door de plooien voorzichtig naar boven te per sen tegen den rek in, doch dat is zeer moeilijk. VELE KLEINE WENKEN VORMEN GROOT GEM.IK Een theelepeltje terpentijn ir. de stijf sel voor uw linnengoed, maak: het i.n- r.en glanzend en voorkomt het brij ven kleven van het ijzer. Verwijder modderspatten van lak schoenen. terwijl ze nog nat en .versch zijn. Doet men het later, dan heeft men veel kans het lak te krassen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7