RUITEN! ANDSCH OVERZICHT STEPHAN RADITSJ OVERLEDEN ONRUST TE ZAGREB STADSNIEUWS FLITSEN MARKTNIËÜWS! UIT DE OMSTREKEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 AUG. 1928. Zijn levensloop. T BELANGRIJKSTE NIEUWS De leider der Kroatische boerenpartij Stephan Radïtsj, is Woensdagavond om negen uur plotseling overleden. Zooaüs men weet. wend Stephan Raditsj bij de schietpartij In de Skcepsjtana ernstig ge- gewond. Aanvankelijk herstelde hij vrij spoedig en keerde hij naar Zagreb terug dooh juist toen hU zijn werkzaamheden wilde gaan hervatten, stortte hij in. STEPHAN RADITSJ. Wel een zeer onberekenbaar en on evenwichtig man was deze Kroatische Boerenleider. Toch bleven zijn volge lingen hem steeds trouw Aiïs zoon van boeren-ouders wend hij 11 Juni 1871 in een Kroatfech dorp ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Agram. studeerde daarna wijsbegeerte en politiek te Praag. Moskou en Parijs. Op zijn vele reizen leerde hij tien talen. Teruggekeerd in KroaJüië werd hij boek handelaar ein propagandist voor de Pan- ölavisohe gedachte. Hij streed voor de eenhéid van Kroa'.en en Serviërs. In 1904 sticht Raditsj de Kroatische Boerenpartij. Vier jaar later reeds noemt hij zich een trouw aanhanger der Habs- burgsdhe monarchie en in 1914 geeft hij zijn liamidigenooten een Krcatlschen tekst van het Oostenxijksohe volkslied mee, als zij ten oorlog moeten trekken. Na den oorlog gaat de boerenleider zioh roeren in de Zuid-Slavische politiek Nu eens vecht hij voor een volkomen onafhankelijk Kroatië. een republiek, waarvan hij de presidfenit. de .predejed- hik" (zoo noemen hem zijn aanhangers) ral zijn. Dan weer droomt hij van een geweldig Joegpslavliseh. Rijk, dat ook de Bulgaren zal omvatten. In 1919 en 1920 bestrijdt hij scherp het bolsjewisme, om in 1923 naar Moskou te trekken en toe te treden tot de Boeren-internationale. Den eenen dag stelt hij zijn vclk de Franschen en Oeohen ten voorbeeld, om hen d!en vcüigendisn dag zoo grof mo gelijk te beschimpen. Gediuremde een half jaar was hij zelfs minister van onderwijs. Er was echter niet met hem samen te werken. Van 1926 af bleef Raddtaj opponeeren tegen de achtereenvolgende Servische kabinettien Oezoencwitsa en Woekitsie- witsj. Zijn dood wordt in Kroatië betreurd. Maar waarschijnlijk is het voor het lar.d zelf beter dat hij van het politiek tooneel verdwenen is. Arrestaties te Zag reb te wachten? De Tel. vememt uit Zagreb: De bladen te Zagreb bespreken het aan den Joegoslavischen premier, Koro- sjets, toegeschreven plan, den veilig- heddlsdojenst te Zagreb te wijzigen. Ko- rosjetB zou namelijk voornemens zijn, de staatspolitie door gendarmerie te ver vangen. Zulk een maatregel wordfc dkx>r de pers nadrukkelijk van de hand ge wezen. Het blad „Hrvat" betoogt, dat Ko- rosjets met bedoelden maatregefl uit sluitend politieke doeleinden op het oag heeft en het verklaart, dat de ccimmian- danlt der gendarmerie te Zagreb zich reeds in het bezit van een uit Belgrado afkomstige, streng geheim gehouden lijst bevindt, bevattende de namen van per sonen te Zagreb, die in een bepaalden nacht op hetzelfde oogieniblik gearres teerd zullen worden, onverschillig of zij al of hielt actief bij de politiek betrok ken zijn. De pers richt tot den pronvi'er een ernstige waarschuwing, dergelijke expe rimenten niet te nemen. Protest van Ame rika te Nanking. Uit Sjanghai wordt gemeld: De gezant der Ver. Staten te Peking heeft een nota gericht tot den minister van bitótenland'sche zaken, waarin de ntaitionaïislsche regeerlmg wordt ver weten niet haar herhaalde beloften te hebben gehouden om alle Amerikaansche gebouwen, die door militairen of op an dere wijze bezet zijn, te ontruimen en nieuwe bezettingen te verhinderen. De nota vraagt ton slotte alls bewijs van de goede trouw tier nationalistische regeering dat aan deze bezetting abso luut een einde wordt gemaakt. KORT EN BONDIG. Op een terrein ln de Chaussee-strasse te Berlijn, waar arbeiders met uitgra- vingswerkzaamheden bezig waren, is een muur omgevallen. Een arbeider werd ge dood; verscheidene werden licht ge wond. De student Külilenkamp uit Bremen die met een berggids den Aernighorn in het Berner Oberland besteeg, is met den gids in een afgrond gestort. Een red dingscolonne heeft hun lijken gevonden. De sneltrein in Illinois is ontspoord, doordat hij in botsing kwam met een groote rioolpfjp, die dwars over de lijn In een tunnel van den spoorweg Flo renceBologna is door het ontbranden van gassen de houten wandbekieeding in brand geraakt. Er is niemand omgeko men. NEERLAND'S LANDVOLK TREKT OP NAAR AMSTERDAM FEEST IN HET OUDE STADION Het Folkloristisch feest, dat Zater dagavond in het oude Stadion zal wor den gegeven, belooft buitengewoon be langwekkend te worden, niet alleen voor de vreemdelingen, maar ook voor ons Nederlanders zelf. Door medewerking van tal van auto riteiten is het aan het comité gelukt de volgende groepen naar het Stadion te brengen; zoo zullen uit Noord-Holland komen boeren en boerinnen in den ori- gineelen dracht; uit West-Friesland urle sjeezen met twee paarden bespannen. Oude Gooische dansen zullen door tien dames en hoeren uit Blaricum uitge voerd worden. Door Edammers zal een bruiloft met dansen worden gegeven. Deze bruiloft zal worden opgeluisterd door een Edam mer muziekcorps in costuum. Bovendien komen uit Edam vier kaasdragers. Volendnm. Marken en Urk zullen ver tegenwoordigd zijn in hun bekende ori- gineele costumes. Zeeland door boerin netjes uit Goes. Middelburg. Zuid- en Noord-Beverland, Walcheren, het Land van Axel van Oostburg. Ook deze Zeeu wen zullen zang en dans geven De Terschellingsche oprit met speel man en feestgangers 20 personen, met reddingboot; een Twentsch bruilofts feest in oude kleederdracht uit Usselo; het uit twintig personen bestaande Ak- kermansgilde met de poppen Valuas en zijn vrouw, welke een hoogte hebben van 3 1/2 Meter; Geldersche kleeder drachten en dansen door 30 personen; een groep Oud-Veluwe en boeren en boerinnen met eiermanden; vier Gelder sche dansen in oud-Geldersch costuum door 21 personen; 30 Staphorster jongens en meisjes in hun eigenaardig costuum. 35 Vendelzwaaiers, waaronder Keizer, Koning en gevolg en 12 vendeliers uit Huissen; 30 visschers met, schelpenkar- ren; nettenbreisters uit Katwijk aan Zee; ecu Zwaarddans, ingestudeerd on- <>-[• voorlichting van den Nationalen Lnndspelraad door 50 personen in cos tuum van het jaar 1600 door leden der gymnastiekvereniging ..Kracht en Vlug heid" en nog meer zal er te zien zijn. Om half twee trekt de stoet in op tocht naar het stadion langs den vol genden weg: Middellaan. Sarphatistraat, Oostelnde Hermonystraat. Ceintuurbaan. Van Baerlestraat, Willemsparkweg. Ko ninginneweg en Amstelveensche weg. Des avonds heeft het feest plaats. NAZORG-BAZAR. 19, 20. 21 en 22 September wordt er voor de Vereeniging ..Haarlemsche Werk inrichting" een Nazorg bazar gehouden in de zijzalen van het Gem. Concertge bouw te Haarlem. Het Comité 'is als volgt samengesteld: Mevr. C. Maarschalk-van Coppenaal, eerc-presidente; mevr. van Marselis- Hartsinck, presidente; mevr. Vincent Loosjes-Sangster, penningmeesteresse; mevr. An toon Beynes; mevr. S. v. Bom mel-van Heusde; mevr. Mr. A. Bruch- Steyling. mevr. L. M. A. van Dfjk-van Lieshout, mevr. Eldering-Reniers; mevr. N. Holzapfler-Bakx. mevr. M. Jeekel- Tullekcn, mevr. C. L. Levenkamp-Plan ten, mevr. Mr. Lioni-Jungblut, mevr. E. A. Prinsen Geerligs-Blauw; mevr. J. Schuyt-de Bruyn, mevr. J. Stokkink- Havie, mevr. G. N. v. d. Vangst-de Gilde, mej. G. Barger Hd.. mej. G. Overakker, de dames C. en C. J. Sangster, mej. M. C. M. Waller. Als secretaris van het comité treedt op de heer E. P. Schuyt. EXAMENS. LICHAMELIJKE OEFENINGEN M. O. Haarlem, 8 Aug. 1928. Geëxamineerd 8 mann. candidaten. Toegelaten de hee- ren: A. C. FaJber, Groningen, J. A. N. M. Gerritsma, Den Haag, H. C. Groot. Den Haag. G. de Haan, Huizum. C. Hermsen, Doesburg, L. L. J. Heugen, Soesterberg. G. J. A. Hofstede, Utrecht: W. Jansen. Rotterdam. HOOFDAKTE. Haarlem, 8 Aug. 1928. Geëxamineerd 7 mann. candidaten. Geslaagd de heeren P. J. Gerbrands, Hoorn, G. E. ter Haar, Helder. DANSAVOND EDITH VON SCIIRENCK Naar wy vernemen gaat de dansavond, die Edith von Schrenck en Sakharoff hedenavond in den Stadsschouwburg zouden geven, NIET door. LOUIS BOUWMEESTERES REVUE „DAT IS HET TOPPUNT!" Als de heer Louis Bouwmeester zelf zegt, dat deze revue nu „het toppunt" is, moeten we het wel gelooven, maar als we nagaan, welk een stijgende lijr. er tot nu toe in zijn revues te bespeuren was. kunnen we weer moeilijk aannemen dat hierna niet iets nóg beters zou volgen. Trouwens: zóó zal de heer Bouwmees ter het ook wel niet bedoeld hebben, toen hij als titel voor zijn laatste revue: „Dat is het toppunt!" koos. Hoe dit zfj, met genoegen constatee- ren wij, dat deze revue toppunt of niet inderdaad buitengewoon goea, ja: uitstekend is. De finales zijn van een groote schitte ring en pracht, zonder den indruk te maken van te druk of te overladen te zijn. Goede verfijnde smaak heeft voor gezeten bij het ontwerpen van de costu mes en elke finale, hetzij vogels of waaiers of tentoonspreiding van kant- pracht er de inspireerende gedachte van vormden, streelt het oog door mooie, harmonische kleurenmengeling. Er ging dan ook Woensdagavond, bij de eerste opvoering te Haarlem in de groote Ge meentelijke Concertzaal, telkens een luid applaus op, dat lang aangehouden werd, na deze schitterende „sluitstukken". Voor een revue al is deze dan ook voor een groot deel kijkspel is een con ditio sine qua non: een goede komiek, die alles draagt. Ziulk een komiek bezit het gezelschap- Bouwmeester nu al eenige jaren in Siem Nieuwenhuizen. Altijd al bewonderden wy zijn „gijn", zijn grimassen, zijn ori- gineele vondsten. Dit alles is er nog, in onverminderde mate. Maar met heel veel genoegen zagen wij thans, dat „Siem", die blijkbaar hard werkt en woekert met de hem geschonken talenten, nu met zijn kunst naar een hooger plan reikt, daar eigenlijk al aangekomen is. Hij speelt in deze revue een paar scè nes, die het bijzonder goed doen en waar in hij toont, behalve komiek, ook in zijn genre een uitmuntend acteur te zijn. Wij bedoelen de scène, waarin hij als kaas handelaar bij zijn schoonvader-in-spe den indruk wil vestigen dat hij aan het hoofd staat van een wereldfirma: inder daad een buitengewoon vermakelijk stukje tooneel en vooral de scène waarin Siem .als advocaat die vijf jaar lang nooit wat te doen heeft gehad, plotse ling verblijd wordt met de komst van een vrouwelijke cliënt, die niets minder dan een driedubbelen moord op haar gewe ten zegt te hebben. Zégt te hebben, want de juffrouw bekent dat het haar er al leen om te doen was, persoonlijk met den advocaat kennis te maken. Men ga eens zien, hoe het aflooot en hoe mees terlijk Siem deze scène speelt! En wat zou een Bouwmeester-revue zijn zonder Henriëtte Davids? Henriëtte Davids, wier emplooi beperkt is maar die dat dan ook geheel beheerscht. Uit elke beweging, uit elk gebaar spreekt haar tooneelbloed; zij voelt zich op de planken thuis als weinigen en haar ge- heele optreden wordt gekenmerkt door een sappigen volkshumor, die de zaal doet schudden van het lachen. Zij kan met haar succes Woensdagavond dubbel en dwars tevreden zijn er is voor dit ge zelschap een niet genoeg te waardeeren kracht. Van een geheel anderen aard is het optreden van Magda van Dongen, de zangeres, die over zulke uitmuntende stenjmiddelen beschikt en zoo"n heerlijk- duidelijke dictie heeft. En wat zullen wij nu nog meer ter aanbeveling zeggen? Zullen wij spreken van de bal-scène, waarin het publiek meespeelt en van de zoen-scène (nee, mevrouwtje, wat dat is vertellen wij u nu juist eens niet!) die er op volgt, zul len we wat vertellen van het dolver makelijke soldaten-kaartspel? Als we al het aardige gingen opnoemen dat in deze revue te zien is, zouden we wel eenige kolommen kunnen vullen. Wij willen daarom eindigen met de korte, doch krachtige aanbeveling: Gaat dat zien! DE SCHILDERSSTAKING BIJ ONZE WONING. Door de woningbouwvereeniging Onze Woning werd Woensdagavond een druk bezochte ledenvergadering gehouden naar aanleiding van de moeilijkheden die zich hebben voorgedaan als gevolg van het feit, dat een aantal bewoners zich gemengd hadden in het schilderscon flict. Na een openingswoord van den voor zitter den heer de Zwart, verleende deze het woord aan den secretaris den heer A. Mars, die een zeer uitvoerig overzicht gaf van de verrichtingen door het be stuur van het moment der gunning van het schilderswerk af tot heden. Spreker betreurde het, dat men feite lijk van de zijde der organisatie het be stuur niet op de hoogte had gesteld, doch dat afgescheiden da ai1 van het bestuur der bouwvereeniglng, zoowel schriftelijk als door het uitschrijven van een be middelingsconferentie. getracht heeft het conflict to doen eindigen. Het bestuur betreurde het dat de be woners zich zonder meer in het confict mengden, waardoor grootere moeilijkhe den zich voor hadden gedaan. Daarna werd door verschillende aan wezigen het woord gevoerd over het conflict en tevens over het feit dat be woners zich hier in gemengd hadden. Hierop werd met algemeene stemmen de gedragslijn van het bestuur niet al leen maar ook de door haar uiteenge zette zienswijze tor zake het conflict, goedgekeurd. De vergadering besloot te vens zich niet in het conflict to men gen doch een en ander geheel aan het bestuur over te laten waarin zij haal ver trouwen uitsprak. PERSONALIA. Te Utrecht is de heer C. J. Knop uit Haarlem geslaagd voor het examen Engelsch M. O. acte A. Te 's-Gravenhage is de heer P. J. Potgieser uit Haarlem geslaagd voor het examen Boekhouden M. O MANNENKOOR „PROZA EN POëZIE". Het mannenkoor „Proza en Poëzie", dirigent dc heer Jan Booda, zal 17 De cember in de Gem. Concertzaal een uit voering geven voor de Nazorgfondsen voor de zwakzinnigen, blinden, doofstom men en lichamelijk gebrekkigen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. iz67 VADER'S HOED Baby wou dat hij iets had om mer te spelen ziet een voorwerp, waarvan moe der altijd zegt dat vader het nie: moet laten slingeren hoed, zoo noemen zij het vraagt zich af, of er amusement te halen is uit een hoed tracht hem op te zetten vadler pleegt te doen besluit him het resultaat te too- nen, maar ondervindt dat het moeilijk navigeeren is, als je niets ziet daar heb je het al hoe ter we reld is dlie mum daar gekomen? geen ernstig letsel, maar dat spel- I letje is uit je kunt het ding tenslotte ook an ders gebruiken, het is prettig zaoht en plooibaar vraagt zich af waarom vader zoo optrad toen hij zag welke aardige vormen er v,an een hoed te ma ken zijn. (Nadruk verboden DE DUIKBOOT F 14 Hoe de bemanning omkwam NIET 31 MAAR 27 SLACHT OFFERS De geneesheer van de „Brindisi", die deelnam aan het reddingswerk ten be hoeve van de bemanning der gezonken duikboot F 14, heeft onmiddellijk na het ophalen van den onderzeeër, gewapen:' met een gasmasker, het torenluik ge opend. Hij zonk echter na slechts wei nige minuten bewusteloos neder, daar het verzamelde kooloxyde door het masker heendrong. Met kunstmatige ademhaling slaagde men er in, de le vensgeesten op te wekken. Het gelukte vervolgens, uit den toren liet lijk van een der mecaniciens te voorschijn te halen en aan boord te brengen van de „Brindisi", waar een „chapelle ardan- te" werd ingericht. Daar 't onmogelijk was, de lijken onmiddellijk uit den on derzeeër te verwijderen, werd de boot naar het marine-arsenaal te Pola ver voerd. Het is thans komen vast te staan, dat de bemanning van de F 14 ton deele bij het eerste binnendringen van het water, ten deele als gevolg van door de accu mulatoren ontwikkelde gassen om het leven is gekomen. De opvarenden be vonden zich op hun posten, alsof de boot zich op een gewone onderzeevaart be vond, in plaats van in deemiswekken- den toestand op den zeebodem te heb ben gelegen. Ook de officieren Wiel en Fasulo bevonden zich op hun post. Van een paniek werd niets bemerkt. Waar schijnlijk hebben de mannen tot op het laatste oogenblik op hun redding ge hoopt. Uit het onderzoek van de huid van de duikboot is gebleken, dat het vaartuig niet zooals men eerst aannam door den destroyer „Missori" geramd werd, doch slechts in aanraking met de schroef van dit schip is geweest. Ook is gebleken, dat hoewel de waterdichte schotten in den onderzeeër stand heb ben gehouden, zij op den langen duur po reus werden, zoodat het water doorsij pelde. Het zout van het zeewater, een verbinding vormende met het zwavel zuur uit de accumulator'oatterijen, ont wikkelde een schadelijk gas, dat der be manning noodlottig is geworden. Het aantal om het leven gekomen zee lieden bedraagt volgens dc laatste be richten niet 31 maar 27. DE VEILIGHEID OP DE DUITSCHE SPOOR WEGEN EEN NIEUW SPOORWEG REGLEMENT De Duitsche rijksminister van Ver- keerswezene von Guerard, heeft een verordening betreffende d.e invoering vajn een nieuw spoorwegreg'.ement uitge vaardigd, die op 1 October a.s. in wer king treedt. Het nieuwe reglement bevat bepalin gen omtrent den aanleg der spoorwe/en, de middelen van vervoer, het spoorweg verkeer, de statinspolitie en ten slotte voorschriften met betrekking tot het publiek. Het reglement geldt voor alle Duitsche spoorwegen, voor zoover zij het algemeen verkeer dienen. Ten behoeve der veiligheid is een aan tal belangrijke bepalingen opgenomen 0.a. wordt voorgeschreven, dat de lijnen zoodanig onderhouden moeten worden, dat elk traject zonder gevaar met de er voor toegestane maximale snelheid be reden kan worden. Op de hoofdlijnen moet de lijn eiken dag. op de zijlijnen om den anderen dag geïnspecteerd wor den. Vrouwen mogen dit inspectiewerk niet verrichten. Punten, waar gevaar dreigt, moeten tijdens de diensturen be waakt worden. Voorts moeten de wis sels. die niet automatisch aangesloten zyn aan de signalen, d.e voor het berij den van een traject zijn aangebracht, of welker automatische aansluiting tijde lijk opgeheven is, wanneer een trein1 het betreffende traject binnenrijdt, door afsluiting of bewaking tegen om zetting beschermd worden. Ook is bepaald, dat zich in de treinen de werktuigen dienen te bevinden, die ingeval van een spoorwegongeluk het dringendst noodig zijn, benevens mid delen voor eerste hulpverleening. Voorts zijn in de nieuwe verordening bepalingen aangaande de snelheid op genomen. Als maximum geldt op de hoofdlijnen voor personentreinen zonder doorloopende reminrichting een gul heid van 50 K.M. per uur, voor perso nentreinen met doorloopende remin richting 100 K.M. per uur. In geval van het bestaan van bijzonder gunstige om standigheden kan de spoorweginspectie snelheden tot 120 K.M, per uur toestaan, Voor goederentreinen en losse locomo tieven bedraagt de maximumsnelheid 05 K.M. per uur, voor materiaaltreinen 45 K.M per uur. DE KOEPEL VAN DE INVALIEDEN Naar de New-York Herald (Parijsche editie) meldt, zal de koepel van 't pa leis der Invalieden, waaronder zich het graf van Napoleon bevindt, opnieuw ver guld worden, waarvoor op de begrooting van het volgend jaar een bedrag van zes miljoen franken zou worden uitge trokken. De koepel is het laatst verguld ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling van 1900 en er was teen voor het werk een heel leger van arbeiders noodig, dat er zes maanden over gedaan heeft. Men meent thans met moderne werktuigen en materialen het werk in een maand te kunnen verrichten. De eerste keer dat de koepel verguld werd was in 1715, waarvoor toen 50.000 gouden kronen zijn betaald. Het duurde bijna een eeuw voordat de koepel een nieuwe laag verguldsel kreeg, die Na poleon in 1813 ten koste van 243.000 franken liet aanbrengen. Thans wil men liet werk eens extra stevig aanpakken omdat de lagen, die er in 1853, 1857 en 1900 opgebracht zijn bleken niet tegen het veranderlijke Parijsche weer bestand te zijn. DE SAFE DER ELISABETHVILLE De aanval op de safe uit de kapiteins- hut van de „Elisabethville", die met zoo veel moeite naar boven is gebracht, begon Woensdagmiddag, zoo vertelt Je Tel onder groote opwinding en luid applaus. De totale afwezigheid van ge trainde inbrekers werd spoedig sterk ge voeld en toen zestien krachtige mannen gedurende een uur tevergeefs met de safe gestreden hadden, begon het alge meen respect voor dit baantje zeer toe te nemen. Luide toejuichingen begroet ten de verwijdering van elke stalen plaat en by de verschijning van elke andere daaronder volgden diepe zuch ten. De deur werd tenslotte na twee uur harden arbeid gelicht, met het teleur stellende resultaat, dat de 15.000 karaat diamanten niet werden gevonden. Zooals bekend, heeft ook het ver der onderzoek der duikers in de mailka mer van het schip geen resultaat opge leverd. Niettemin zal het bergingswerk worden voortgezet, wat een generale repetitie is voor den aanval, die men het volgend voorjaar op de „Egypte" wil on dernemen en later misschien ook op dc „Lusitania". GROENTEMARKT TE HAARLEM. Appelen f 0.23—f 0.60 per K.G. Peren f 0.14—f 0.48 per K.G. Bloemkool f 0.10—f 0.22 por stuk. Andijvie f 2.40—f 3.20 per 100 struik. Postelein f 0.25—f 0.85 per kist. Spinazie f 0.30—f 0.60 per kist. Sla f 1.60f 3.60 per 100 krop. Wortelen f 0.10—f 0.20 per bos. Rabarber f 0.10f 0.15 per bos. Tuinboonen f 0.04—f 0.08 per K.G. lïeereboonen f 0.20—f 0 32 per K.G. Snijboonon f 0.24— f 0.40 per K.G. Selderij f 0.01—f 0.05 per bos. Pieterselie f 0.03—f 0.07 per bos. Aalbessen f 0.28—1 0.40 per K.G. HAARLEMMERMEER WITTE KRUIS Vele leden van het Witte Kruis der afdeeling Haarlemmermeer, die op 3 October 1927 de ledenvergadering der afdeeling te Hoofddorp hebben bijge woond. zullen zich zeker nog herinne ren dat onder de behandelde zaken ook voorkwam een voorstel van het bestuur tot wijziging der statuten, het huishou delijk reglement en het reglement voor de wijkverpleging. Dit voorstel werd aangenomen, terwijl hiervoor een com missie werd benoemd. Door deze commissie werd in een tweetal gehouden vergaderingen een concept daartoe samengesteld, hetwelk na breedvoerige bespreking vastgesteld werd, waarna de goedkeuring van het hoofdbestuur verkregen werd. Ook de koninklijke goedkeuring werd verleend. Volgens de thans geldende statuten treedt het geheele bestuur af en is de afdeeling onderverdeeld in zes kringen. In iederen kring zullen nu vergade ringen worden gehouden, waarin 7 leden voor het kringbestuur moeten worden gekozen. Uit ieder kringbestuur worden 3 leden aangewezen om zitting te nemen in het afdeelingsbestuur; uit den kring Hoofddorp worclen echter 4 leden aan gewezen, zoodat het bestuur der afdee ling zal bestaan uit 19 leden, waaraan de burgemeester, als hoofd der gemeen te, werdt toegevoegd. IJMUIDEN. VTSOHAANVOER. Gedurende de week van 2 tot en met 8 Augustus 1928 zijn te IJmuiden aan den ryksivdsohafslag aangekomen: 90 stoonvtirailers en 1 IJslander, 1 treü- logger, 1 stoom-. 1 motor- en 1 zeil- harimgHogiger, 2 Engélsche stoomloggers, 1 Deensche motortreiler en 276 kusrtvis- sdhers. De besommingen wanen als volgt: Haringioggers van f 3905 tot f 6028. En©2lsche stoomloggers van f 2269 cot f 2560. Stoomtrealers van f 795 tot f 4560. IJslander (gedeeltelijk) f 3645. Treillogger f 125. Deenisohe motortreiler f 2041. Terwijl de kustvisstihers te zamen f 24728 besomdon. De aanvoer bestond uit 724.937 K.G. treïlviscih, 18050 K.G. IJslandsche viscih, 809 kantjes pekelharing en 377 kisten versobe haring. De tobaal opbrengst bedroeg f253.065. DRUKTE IN DE HAVENS. De laattse dagen heerscht er in de havens te IJmuiden een buitengewone drukte. In de Hoogovenhaven lagen Dinsdagmiddag vijf schepen, vóór ae Papierfabriek twee houtbooten, terwyl drie booten vóór de spoorbrug wachtten op een ligplaats aan den steiger dezer fabriek. Daar komt nog bij dat door die drukke scheepvaart op Amsterdam ge regeld een aantal booten doorvaren, zoodat een wandeling langs het Noord zeekanaal tusschen IJmuiden en VeLsen tegenwoordig hoogst interessant is. On der de voorbijvarende booten bevinden zich meermalen groote mails teamers met toeristen, die een bezoek brengen aan Amsterdam. HALFWEG. PERSONALIA Voor het examen Engelsch L. O. slaag de te Utrecht de heer B. Boender uit Halfweg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 8