HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 AUG. 1928 VAN EEN LUXE-VOGEL. (Vannellus De vogel met de panache had ik bijna geschreven en ook dit zou van wege zijn mooie kuif een goed hoofd zijn geweest, •ware het niet, dat hij in handel en wan del de ingetogenheid en bescheidenheid zelf is. Daarom liever het opschrift, dat ge, geachte lezer, thans boven dit artikel vindt, en dat stellig ook voldoende klinkt om uw aandacht te trekken. Nu wilt ge weten, welken vogel ik op het oog heb, en terecht. Welaan dan, ik zal het hier hebben over een dei- merkwaardigste, tevens nut tigste onzer weidevogels: den kievit, dien ik in mijn jeugd, welke ik doorgebracht heb op Alexandershoeve in den P. H. Polder op Texel, heel goed heb bestu deerd. Laat ik beginnen met zijn portret te maken. Hij is ongeveer zoo groot als een duif, doch veel hooger op de pooten. Zyn veeren zijn zwart en wit en zijn snavel vrij lang en recht, juist geschikt om zich meester te maken van de in secten, waarmee hij zich voedt en die hij overvloedig aantreft in onze weiden. Hieruit trekt ge de conclusie, dat de kievit een nuttige vogel is. Inderdaad is dit het geval. En aangezien hij het groot ste deel van het Jaar bij ons doorbrengt., bewijst hij den landbouwer groote dien sten. In den winter zou hij hier van gebrek omkomen en daarom vereenigen de kie viten zich einde October of begin No vember tot groote gezelschappen, ten einde gezamenlijk de reis naar warmere streken te ondernemen. Zuid-Frankrijk is het doel van den tocht, waar ze ten slotte verhongerd aankomen en uitgeput als ze zijn, een gemakkelijk te bemach tigen prooi worden voor den vogelaar, die ze bij honderden vangt. De overge bleven vogels blijven dan ook niet langer dan hoog noodig is in het mooie land, waar ze helaas! zoo weinig bescherming genoten en reeds in Februari keert d!e kievit naar het noorden terug, waar hij dan evenwel door ons grillig klimaat vaak kommervolle dagen beleeft. In Maart wordt het reeds beter en op mooie stille avonden hoort men dan dik wijls den eigenaardigen roep van het mannetje, terwijl hij met forschen vleu gelslag rondvliegt „kie-wie-wiet! wiet- wiet! kie-wiet!" klinkt ons dan op hel deren toon tegemoet. Of men hoort een geluid, dat men aan een sprinkhaan van fabelachtige afmetingen zou willen toe schrijven Hier is een kievit bezig, een nest te krabben in den grond. Het wordt echter wel April, voor er een opgewekt leven te constateeren valt in de kievitenwereld en zoo er dichters onder hen waren, zou dit de tijd zijn voor het vervaardigen hunner zangen, die grootendeels gewijd zouden zijn aan Eros. 'k Stel u voor, thans met mij een ex cursie te maken in het poldeland en we kiezen daarvoor uit een mooien, zon nige» dag in de tweede helft van Gras maand. Het loont de moeite. Tusschen het frissche, welige gras, verheffen zich de madelieven met hun stralende kopjes en de gouden kroontjes van de boterbloem. Hoor, dat Is het getierelier van den leeu werik, die orgelend in rechte lijn op stijgt, zoo hoog, dat ge hem niet meer zien kunt. „En dat andere", vraagt ge, „is dat nu de roep van Precies, ge hebt het geraden! Daar vliegen er eenige rond. Die daar met dien regelmatigen wiekslag is een wijfje en die andere, die veel forscher vliegt en nu en dan onder het geroep van „kiewie- wiet! wiet wiet! kiewiet!" buitelingen maakt als een vlieger, die zy'n roulades uitvoert boven het vliegveld, is een man netje. Laten we nu een poosje in het malsche gras gaan liggen en ons zóó wat koeste ren in de heerlijke voorjaarszon. Na een kwartier evenwel gaan we weer overeind, om eens op ons gemak rond te zien. Zie. waarlijk, daar zit een kievit. We zien niet veel meer van hem dan zijn kop, een streepje van zijn rug en het puntje van zijn staart. Onthoud de plaats goed, dan gaan we eens kijken. Ja, waar lijk, daar is zijn nest met vier eieren er in, geelgroen van kleur met donkerbrui ne vlekken. Dat hadt ge niet gedacht! Ge hadt minstens ondersteld, dat ze zou den liggen op een kussentje van satijn of zooiets, deze meer dan alle andere beroemde en zoo kostbare eieren. En daar liggen ze doodgewoon op wat dor SLOT VRAGENRUBRIEK. DIVERSEN. VRAAG: Wanneer heeft de kermis in Haarlem voor het laatst plaats gehad? ANTWOORD: In 1913. In 1914 was hij wel opgezet, doch mocht niet meer ge opend worden. VRAAG: Wanneer bestaat er gelegen heid tot- kcstelooze inenting. ANTWOORD: Den eersten Dinsdag van iedere maand om 3 uur. Kenau park 6. Het nazien geschiedt dan op Donderdag, 9 dagen daarna. VRAAG: Vraag en klacht over de voormalige houten hulpschool aan de Papentorenvest. ANTWOORD: Zooals ge vermoedelijk wel Donderdagavond in het Raadsverslag zult. hebben gelezen, is het gebouw in bruikleen afgestaan aan de speeifcuin- vereeniging „Het Oosterkwartier". VRAAG: Bestaat de mogelijkheid dat de inhoudsmaat van een hoeveelheid anthraciet (30—50) bij het overstorten in de bergruimte vermindert? Zoo ja, hoeveel kan dat schelen op 17 H.L.? ANTWOORDNeen. Wy' hebben meer malen leveranties nauwkeurig nageme ten. maar steeds de bestelde hoeveelheid ontvangen. VRAAG: 1. Kunt u mij ook adressen van autobekleeders te Amsterdam opgeven? 2. Idem van een arbeidersbouwvereeni. ging in Haarlem? ANTWOORD: 1. Handelsadressen wor den in deze rubriek niet verstrekt- Het handelsadresboek voor Nederland ligt in de TiJdmgzaal ter inzage. 2. Wend u eens tot den heer F. de Vos, secretaris der woningbouwvereeniging „Haerlem", Adriaan Loosjesstraat 1 G. cristatus.) gras in een kuiltje in den grond. Zullen we ze meenemen? Och, ze zijn misschien al eenigermate bebroed en dus voor de consumptie ongeschikt. We zouden het even kunnen onderzoe ken in dezen met water gevulden grep pel, op de wijze zooals een onkooper ze keurt Deze neemt ze in eenigszins hellen den stand met het dikste gedeelte om laag op wijs- en middelvinger van de rechterhand en houdt ze, aanvankelijk gesteund door den duim in water, dat volkomen in rust is. Nu trekt hij den duim terug. Is het ei versch. aan wordt het evenwicht niet verstoord. We willen onze eieren niet aan deze kuur wagen en gaan verder, zoekende naar andere nes ten, die het menigvuldlgst voorkomen. nabij voren greppels of slooten. Zie. daar vliegt een kievit weg. laag bij den grond in nagenoeg horizontale richting. Ook die heeft zeer waarschijnlijk een nest. waarop hij vóór onze komst gezeten was, met den kop in den wind. Bij onze na dering heeft hij het evenwel verlaten en om ons te misleiden is hij eerst een goed stuk weggedraafd langs den kant van greppel of voor, in een zeer, zeer snel tempo, om eerst daarna op te vlie gen. Wij kennen echter zijn praktijken en zullen zijn nest wel vinden. Na hierin geslaagd te zijn, keeren we voldaan terug met het voornemen, na een paar weken hier nogmaals een kijkje te komen nemen. Maar de tijd snelt heen en daar zijn we reeds weer in het weiland. Ook nu treffen we het bijzonder met liet weer en ook thans is een wande ling in de weiden een genot. Ja, ja, daar hooren we onze vrien den weer. Maar wat is dat daar? Wat heeft die het drukDaar is een schaap niet een lam een kievitenmest genaderd en de eigenaars, in 't bijzonder het mannetje, spelen geducht od tegen de ongenoode gasten, die werkelijk retiree - ren. Weer iets anders! Wat speelt zich daar hoog in de lucht af? Een roofvo gel. die belust was op een lekker eitje, wordt op de vlucht gejaagd door een aantal vogels, meest kieviten, die niet alleen, terwijl ze hem omzwermen, luid schreeuwen, maar hem tevens vinnig pikken. Maar we gaan verder, naar ons nest met de vier eieren. Eén ligt er nog in. in gezelschap van een jong kievitje, ter wijl twee andere kievitenkiakentjes al buitan het nest zitten. Zulke branies! Maar wat snoeperige diertjes zijn het in him bruingele, donzige kostuumpjes. Morgen tippelen ze al in de nabijheid van het nest rond. Ja, het zün eigenlijk kleine vagebond jes. Toch komt er voor loopt van wegloopsn niets, want moe der is allesbehalve gemakkelijk voor haar kroost: ze houdt scherp toezicht. Intusschen vliegen een groot aantal vogels luid schreeuwende boven onze hoofden rond, in groote kringen. We willen geen onrust meer veroorzaken en besluiten daarom maar terug te keeren. We praten nog wat na over de kie viten en over de Vogel wet, die het zoe ken van hun eieren niet langer moést toelaten dan tot 15 April in plaats van tot den 28en en we redemeeren nog wat over de thans ongewoon lage prijzen van de kievitseieren, veroorzaakt door het invoerverbod in Engeland van wege het mond- en klauwzeer hier te lande. Ook houden we nog een praatje over de practijken van de beroepseierenaoe- kers. Vinden dezen b.v. een nest met één ei. dan nemen ze dit weg en legger, er voor in de plaats een met inkt boni gemaakten steenen pypekop, ten einde zoo de volgende drie eieren te garen Of, wanneer ze beeldhouwerstalenten hebben, nemen ze een stukje hout, fat- sceneeren het. tot het den vorm heeft van een kievitsei, kleuren het een weinig en deponeeren het zoo in het nest. well: bedrog echter soms door den eigenaar ervan wordt opgemerkt, die dan een an der nest maakt. En daarmee nemen we afscheid van onzen luxe-vogel, den vogel met de pa nache, die gewoonlijk zoo ingetogen is, doch wiens dapperheid in ocgenhlikken van nood 'ik heb gezien, dat één man netjeskievit vijf meeuwen op de vlucht dreef!) die van alle andere weidevogels overtreft en ons in zulke momenten Cy rano vcor oogen toovert. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Muggebeten L)T TDriT en Huid jeuk LJIX. WL, 5 VRAAG: 1. Kan men den verjaardag van iemand te weten komen, die in een andere plaats woont, door aldaar bij den Burgerlijken Stand een afschrift van het het geboortebewijs van di6n persoon te vragen? 2. Merkt de persoon in quaestie hier iets van? 3. Wat zijn de kosten? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Niets. 3. Overal -verschillend, gewoonlijk 1 a 2 kwartjes. VRAAG: Waar kan men zaad van cactussen krijgen? ANTWOORD: Handelsadressen wor den in deze rubriek niet verschaft. VRAAG: Kent u ook een gemeente bij Tilburg of Oisterwijk, die Heisteeg heet? ANTWOORD: Een gemeente van dien naam bestaat in ons land niet; vermoe delijk zal het dus een naam van een weg of een landgoed zijn. VRAAG: 1. Kunt u mij het adres ge ven van de K. P. M. en waarheen varen deze booten? 2. Waar moet ik mij vervoegen om mijn dochtertjes kosteloos op een huis houdschool geplaatst te krijgen? 3. Waar moet ik mij vervoegen om gratis overtocht als werkend passagier te krijgen per boot naar Brunswyk in Duitschiand of naar Australië Het doel is werk zoeken. Pas is in orde. 4. Hoe is het adres van de Fordfabrie ken? Is het mogelijk daarheen vrije overtocht te krijgen? ANTWOORD: 1. Prins Hendrikkade 105. Deze booten varen niet van Holland uit; hoofdzakelijk Indië en Australië. 2. Bespreekt u dit eens met de direc trice van de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool in de Schneevoogt- straat. 3. en 4. Wij gelooven, dat ge het beste zult doen, door u eens te wenden tot de Emigratie Centrale „Holland", Maums kade 3, den Haag. VRAAG: Toen wien moet ik mij wenden om geplaatst te worden als lin nen- of kinderjuffrouw op een der groote booten? ANTWOORD: Wendt u eens tot de Holland-Amerikalijn, Westsrdokdyk, de Stoomvaartmij. „Oceaan", IJkade of de Stoomvaartmij. „Nederland", IJkade, alle te Amsterdam. VRAAG: Is het inenten voor kinderen verplicht als zij voor het eerst naai school gaan? ANTWOORD: Dit jaar niet VRAAG: 1. Kan een vrouwelijke stu dente in de pharmacie ook in aanmer king komen voor een Rijks studietoelage en waartoe jnoct zij zich dan verbinden? 2. Zijn er misschien nog andere in stellingen, dip deze bepalingen in toe passing brengert? 3. Bij wien meet ik mil vervoegen voor een wandeükaart voor Duin en Kruid- berg? ANTWOORD: 1. De mogelijkheid be staat. In ieder geval moet tegenwoordig uit het verzoekschrift aan den minister blijken, dat de belanghebbende bereid is de eventueel te verstrekken gelden te zijner tijd terug te betalen. 2. Deze vraag begrijpen wij niet. 3. By den tuinbaas. VRAAG: Kunt u mij de adressen op geven van de Athletiekvereenigir^en in Haarlem, buiten de H. A V. .Haar lem"? ANTWOORD: Wend u daartoe eens tot den-lieer A. G Scheffer. secr. der Krachtsportvereeniging .Haarlem", Kleine Houtstraat no. 44. VRAAG: 1. Hoeveel gas verbrandt een groot éénpits gascomfoor per uur? 2. Hoeveel een normaal hangkousje? ANTWOORD: 1. Dit is natuurlijk af hankelijk van het soort brander. Ge woonlijk ongeveer 300 a 350 liter. 2. Als 1. maar 90 a 100 liter Een M3- heeft 1000 L. VRAAG: Hoe is het adres van den Secretaris van de RK. Reisvereenigir.g? ANTWOORD: Secr. is de heer J. B. Aalbers, Zocherstraat 79. INGEZONDEN. Voor den Inhoud dc*er rubriek steil Je Redactie zich met verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie der nzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het onderschrift van den Directeur van het Gasthuis on der mijn ingezonden stukje in uw blad van 14 dezer, verzoek ik u beleefd om nog eenige plaatsruimte Het antwoord van ZEd. bevredigt al heel weinig. ZEd. weet toch ook wel. dat bij verwonding de groote moeilijkheid is een dokter thuis te vinden. Juist daar om gaat men naar het Gasthuis, dat be kende huis vol kennis en zorg, var. ouden datum reeds, maar waarvan de Directeur nu zegt: ga maar weg en zoek een dokter, 't is waarlijk de verkeerde wereld, men zou juist denken, dat de Directeur zorgde, dat er wel tijd was en dat men niet zonder hulp weggestuurd werd, want dat zou niet alleen een mo reel. maar ook een financieel belang voor het Gasthuis zijn. De subsidie, die de gemeente jaarlijks aan het Gasthuis geeft, kan toch onmo gelijk bedoeld zijn om alleen onze min der goed gesitueerde medemenschen bij ziekte enz. te helpen. Ik ben er zeker van, dat de bedoeling ook is: een plaats in stand te houden waar men te allen tijd hulp kan krijgen en niet de kans loopt, zooals by een dokter, „niet thuis" te kTijgen. Beleefd dankend voor de plaatsruimte, Uw abonné Z. (De Directeur van het St. Elisabeths Gasthuis, onder wiens aandacht wij ook dit ingezonden stuk nog brachten, wees er op, dat nooit gezegd wordt: „Ga maar weg en zoek een dokter". Wel moet er soms, zooals in dit geval, gezegd worden: „Wacht u, tot er een dokter beschikbaar is". Als de patiënten dan niet wachten willen moeten ze dat zelf weten. Of het geval, dat zich plotseling voor doet, ernstig is of niet wordt uitgemaakt door een operatiezus ter. Intusschen kan, aldus zeide ons Dr. Kersbergen, het publiek gerust worden gesteld door de mededeeling dat, in ver band met de steeds toenemende drukte, de benoeming van een derden in wonen den assistent-geneesheer is toegezegd, die waarschijnlijk 1 Januari as. in func tie treedt). Dr. Kersbergen deelt ons nog nader mede dat ge geneesheer die de wond in qaesti e heeft gehecht. hem zeide dat het een wondje van geen belang was. Bij de behandeling was niet de minste haas KOLONIëN GETEISTERD PALOEWEH ALLES BEDEKT DOOR PUIMGRUIS. Aneta ontving te Batavia nog de vol gende beschrijving van de ramp op Pa- loeweh, gegrond op de ervaringen van den resident van "Timor. Gedurende 5 dagen, die aan de erup tie voorafgingen, werden drie hevige aardschokken waargenomen ook op Flo- res. Op Timor werden eruptieslagen ge hoord, die leken op zware, verre scho ten van geschut. De controleur van Maoemere. waar niets direct kon wor den waargenomen, kreeg op 6 Augustus bericht van de uitbarsting van een in- landsch hoofd op Flores en seinde da delijk naar den resident, die onmiddel lijk vertrok met medicijnen, verband middelen. verplegers en voedingsmidde len. Hy nam te Lnnmtoeka den dokter en te Maoemere den controleur en een tweeden dokter mee en kwam op S Augustus op Paloeweh aan. Geconsta teerd werd. dat de zuid-westelijke helft van Paloeweh absoluut vernield is. Zes dorpen met omliggende bosschen zijn verbrand. De dalen zijn gevuld met puimgruis De Rotakinda stootte zware rookwolken uit. De resident ging te Te- lokkoa aan de grens van het vernielde gedeelte aan land. vanwaar de tocht begon, waarbij men zoo dicht mogelijk by de grens ran de vernieling bleef. Aan de noordzijde van het eiland begon men geneeskundige hulp te bieden. De aard van de verwondingen is over het algemeen licht. Enkele zwaargewonden, clie een schedel- of been fractuur hadden, zijn naar liet hospitaal te Larantooka gebracht. Kort na de uitbarsting liepen achter eenvolgens drie zeer warme vloedgolven op het eiland. Veie personen, die van het eiland «vooral van het niet geteister de gedeelte in het water waren geloopen om het vuur te ontkomen, rijn in de vloedgolven, omgekomen Hun nnnfte! word: op 2(H) geschat. Het aan'.al per sonen. dat onder het puim bedolvcr. verbrand of door neerkomend'? stecner. gedood werd schat men od 1000 en het aantal gewonden op 400. De bevolking is kalm maar versuft en niet In staat juis te inlichtingen te geven omtrent de plaatsen waar de gewonden kunr.en lig gen. De artsen moeten met behulp van den controleur en van pater Fknt de gewonden in de dorpen zoeken. Ruim 200 werden verbonden. Zij hadden veel al ontvellingen. De vrouwen op het eiland zijn tot helpen bereid. ZU droegen kleine vrachten levensmiddelen naai- de plaatsen waar iets noodig was. De mannen moesten tot den arbeid ge dwongen worden om te helpen by het begraven der lijken. De drinkwatervoor ziening is zeer moeiiyk. aangezien op het eiland geen bronnen of rivieren zyn. terwyl de bevolking de putten heeft dichtgemaakt, omdat naar dc op vatting van deze primitieve mcnschen het graven van een put oorzaak kar. worden van een uitbarsting De water voorziening voor de 5000 menschen, die nog in leven zijn, is thans geregeld. De dun bevolk» kust var. Flores Is weinig geteisterd. Er zijn daar 5 dooder.. De warme vl&ïdgoiven waren hier ever. hoog als op Paicswah. namelijk tien me ter. Zes prauwen werden wrak gesla gen op de kust. De bemanning is ge red. De zee rond Paloeweh doet denker, aan een groot bed van puimsteen. De resident verliet Paloeweh op 11 Augustus. HU liet de verzorging van c: gewonde bevolking over aan de missio narissen Flint en George. VREESELIJKE BOSCH- BRAND IN SPANJE. MILLIOENEN GULDENS SCHADE. Uit Madrid wordt gemeld: In de wouden van Casa de la Silva nabij Geron woedt een boschbrnnd die ontzagiyke afimetlngen begint aan te ne men en zich thans reeds over een ge bied van meer dan 100 vierkante kilome ters uitstrekt. Tien geboirwen en een kerk zyn inmiddels een prooi der vlam men geworden. De schade wordt op zes millioen pesetas (circa l 2.400.000) ge raamd. SCHEEPSBERICHTEN Aikaid, 14 v. Antwerpen n. Rotter dam, Astrea 14 te New-York v W.-Indië. Alkmaar 13 re Oallao v. Amsterdam. Baarp 12 te Valparaiso v. Rotterdam. Bondowoso 13 v. Java n. Calcutta Blitar 15 24 u. v. Hamburg te Rot terdam verwacht. Commewijne 14 v. Madeira n. Ply mouth, V/ -Indië naar Amsterdam. Drechtcyk 14 S u. 3 m. 100 mijl N - west van Land's End. Pacifickusi. n. Li verpool en Rotterdam. Eemstroom 14 te Freetown. W.-Afrika naar Amsterdam. Glekerk 13 v. Durban, n. Lourenzo Marques. Hoogkerk 15 v. Suez, R'dsim n Bom bay, Heemskerk 13 v. P. Said n. Genua. Beira n. Rotterdam. Kertosono 15 te Schiedam v. Ham burg. Koudekerk 14 v. Port Said. Bombay naar Rotterdam. Kinderdijk 14 7 u. 58 m. 300 mij'. Zuid van Valontia, Antwerpen n. Cura cao en de Pacifickust Kóningin dei Nedsrlandan st. 14 te Port Said, Amsterdam n. Batavia Klipfontein p. 13 Dakar. Rotterdam n O.-Afrika Nieuw Amsterdam 15 V. Rotterdam n. New York. Nias 14 te Kilindinl v Amsterdam O: an je Nassau 14 te New York van W.-Irsöiö. Prins Frederik Hendrik. 14 to Cu racao v. Port au Prinoe. Polydorus 13 te Port Said de Clyde n. Makassar P. C. Hooft 14 v. Sabang. Amsterdam n. Batavia. Reggestroom 13 v. Monrovia n. Axim Sumatra 11 v. Beira n Mozambique. Temate 15 v. Sabang, Batavia naar Rotterdam. Tjerimai 14 9 u. v. Tanger. Batavia rv Rotterdam. VechtdUk 15 te Amsterdam v. Ant werpen. Vcertóam p. 14 Kaap Race. Rotterdam n. New York. iJstroom 12 v Saltpond n. Freetown Nieuw Zeeland 13 te Batavia van Singapore. Oostker.k 12 v. Manilla, Japan naar Rotterdam. Tjlkarang 13 van Sjanghai n. Japan Tjikandi 12 v. Kobe n. Batavia, Tasman 13 te Batavia v. Singapore RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 17 AUBVSTUS. HILVERSUM. 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuzlck door het Trio Co urtel. 6.7.15 Dinermixziek door het AVRO- kwariet. 7.15—7.45 Boekbespreking docc Mr. R. Ho instak. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Schevenlngen. Beethovenooncc.i: door het Residentie-orkest oJ.v. Prof. G. Sriineevoigt. Mevr. Slegfr. Schr.eevolgt piano. In de pauze pianomuziek door F. Pfeiffer. 10.30—11.30 Danrmuzlek eteor Tod. Staves and' his barnd v. h. Cbslno Sohc- veningen. HUIZEN 310.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12 301.30 Lundhmixiek door het Trio Winkels. 45. Gramcfooraiwrdek. NCRV. 56.15 Concert, Mej. C. MO>r&amp alt. C». Ravercrwaay harmonium en plano NCRV. 6.156.45 NRCV. \P.=tektoetvproking door G. v. Ravenzwaay van nieuw ver schenen uitga ver.. 77.30 KRO. Crr.imofoonrrxixriek. 7.30 VPRO. Berichten. 7.40 Mevr. S. v. 't L::xtenhoiriTrfr, viool. Mevr. H. Adem a cello, Oor Lemalre plano. 7.50 Lezing door Dr. N. F. Proost: Iets over Ibsen's Bouwmeester ScOness. 8.15 Mevr. S. v. LindenhoiX—Tok viool. Mevr. H. Adesna, cello, C. Le- nxiire piano. 8 30 „Bouwmeester Solness", tooncel- spcl in 3 b*dr. ran H. Ibsen door liet Vereenigd Tooneefi (Dir. Verkade en Veribeek), Amsterdam. Bouwmeester Sol ness A. v. Dalsiirm. Aline. rijn vrouw, L. Kooiman. Dokter Hendal W. Hunscch© Knut Brovik, vroeger archlteot, thnna assistent van Solness Ed. Verkade. Rag nar Brovik. zyn zoon. tedknncuur Kom mer Klein. Ka ja Fosll. zijn nichtje, boek houdster Dors WaEant. H'-kle Wrongel, Sara Heyblcm. Hot stuk speelt, bJJ Bouwmeester Solness aan huis. Tusochea de bedrijven muziek Mevr. S. v. *t Lin- der.hoirtTak, viool. Mevr. H. Adema cello, C. Lemalre, plano. DAVENTRE 1CW M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gr&mofoonmuriek 12.20 Sonaten voor viool en piano 12.50 Orgelconcert. 1 30—2.20 OrkestccncMt. 5.20 Lering: Leis ah jrsE together. 5.35 Kinderuurïje. 6.20 Orkesteeneer*., 6.50 Nieuwrt>er. 7.05 Orkesteonceri. 7.20 B.B.C. muziekerkiek. 7.35 Grieg's pianomuziek. 7.50 „The Mayor of CXwterbridge". hoorspel van Jehr. Drinkwater. 92» Werken van Ajx Rowley. ge~ rpeeld door den componist. 9.35 Lering: The lost rivers of Lon don. 9,50 N'euwsber. 10,10 Concert, Hildh Blakc sopraan liet Victor Otof Sextet. 11,05 Een verrassing, 11.2012.30 Danamiwlck. PATTTR rimo PAr.TG" 1783 li. 12.502.10 Oricftsteoneert. 4.055.05 Orkestooncert. 8.5011.20 Concert. Ka mcnmi trick. M3te. J. Manoeau zangeres. Hr. Oousinou zanger. Orkest. LANGENBERG. 4M M. 12.30—1.10 Mechanische muziek. 1-252.50 Orkestconcert. 6 20—745 Miliintr-orkest concert 3.35 Gevarieerd programma. K. Könlg Jöken. soubrette.. K Jötoen tenor, R. GrünwaM cither. L. GrünwaM alt- cither. E. Kühne, declamatie. W. Brfluer begeleiding. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. KUNTO SWT*STEE HAUfCTf, lf77 W. ZEF.SEN. 1250 M. 12.20—5.20 Leringen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—10.10 Leringen. 10.5012.50 Dansmuziek van Stutt gart RA MB TT* O, ZZS LL 4.35 Fluitconcert. 6.20 Onkestooncert. 7.20 Orkestocncert. 9.20 „Een Sommeraibend up 'n Ol- denburger Lann". Muziek en zang. Daar na cabaret. BRUSSEL 5W M. 5.20 Gramofoonnruzlek. 6.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestoancent. VRAAG: Wat koot een gesprek met Ned. Indië door die radlio? ANTWOORD: Voor zoover wij hebben kunnen vernemen, bestaat hiervoor nog geen dienst, dus ook geen tarief. De kee ren, dat dit geschied is. gebeurde het als proefneming of dergelijke reden. Wend u echter eens met een verzoek tot den Directeur van het zendstation Koot wijk. Wel worden telegrammen Der radio overgebracht. Het tarief hiervoor kunt ge aan het telegraafloket in het post' kantoor vernemen, VRAAG: Kunt u mij goede adressen opgeven, waar gedragen abonnements- kleeding verkrijgbaar is? ANTWOORD: Handelsadressen wor den in de vragenrubrlek niet verstrekt, Het beste is. dat u per groentje" een oproeping doet. VRAAGMiin dochtertje is 13 jaar en heeft de 6e klas doorloopen. Wanneer mag zy van school af? ANTWOORD: zy mag de school ver laten. als zy de klasse, waarin zy ge plaatst was, toen zy den dertienjarigen leeftyd bereikte, geheel doorloopen heeft. VRAAG: 1. Bestaat er te Haarlem een school, waar men talen kan leeren? 2. Bestaan er ook plattegronden van verschillende steden, waar ook de be zienswaardigheden op aangegeven staan? 3. Op welke dagen is het kaasmarkt in Alkmaar? ANTWOORD: 1. Verschillende. Het beste is. dat u daartoe een oproeping per „Groentje" doet. 2. Ja. verkrijgbaar in den boekhandel en aan de kiosk voor vreemdelingenver keer op het stationsplein. 3. Op Vrijdag. VRAAG: Ik ben sedert 1 Januari tuinknecht in vasten dienst by een stichting te Haarlem. Op hoeveel dagen vacantie heb ik recht? ANTWOORD: Dat kunnen wij u niet zeggen het hangt van de arbeidsvoor waarden af. Het eenvoudigste is het aan uw cher te vragen. VRAAG: Wat kan de beteekenis zijn van de volgende vreemde woorden? Zy worden uitgesproken, als volgt: Poergasione en tjanclo. ANTWOORD: Wy kunnen het niet raden. VRAAG: Wanneer Is het kermis in Zaandam? ANTWOORD: De kermis te Zaandam begint 26 Augustus. VRAAG: Ik heb 9000 hypotheek a 6 1/2 pet, waarvan ik de rente per 1 Maart en per 1 September naar het buitenland opzend. Op 18 Mei 1927 heb ik 500 afgelost, maar ik heb tot heden geregeld de volle 292.50 rente betaald. Dit wil ik 1 September a.s. verrekenen. Hoeveel moet ik zenden? ANTWOORD: Zonder de hypotheek- voorwaarden te kennen is dit niet met zekerheid te beantwoorden. Meer dan vermoedelijk zal uw aflossing van 18 Mei 1927 niet tusschentijds aangenomen zijn, maar eerst op 1 September daaraan vol gende geboekt zyn, zoodat er pas by de renteberekening van 1 Maart 1928 reke ning mede gehouden moest worden Ge hebt toen de rente van 500 over een half jaar te reel betaald, dat is dus 16.25. Op 1 September a-s. moet ge be talen een half jaar rente van 8500. dus 276.25, welk bedrag gij kunt ver minderen met 16.25. die op 1 Maart te veel betaald zyn. zoodat gy dus 260 moet overmaken. Mocht de aflossing dadelijk geboekt zyn. dan vermindert genoemd bedrag dus i nog met de rente van 500 over 3 mann en 12 dagen, dus met 9-21, zoodat ge dan zoudt moeten overmaken 250.79. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE VOOR DE KINDEREN. Als al het vaatwerk tc voorschijn gehaald is, begint een dolle ren naar de bron, die Snuffel» graag en Knagclijntjc (piep, piep, hoera, lang zullen ze leven) hebben ontdekt. Dc dikste mui» zendames hollen alsof ze mee wilden doen met dc Olympische Spelen, want er is water waterwater. Daar wil ieder zijn portie van hebben. Het blijkt wel, dat Snuffclgraag en Knage- lijntje geen loos alarm hebben gemaak». Het water uit dc bron spuit neg altijd krachtig om. hoog. Weldra hebben de Labbcrnockancn hun vaten boordevol geschept en zij prijzen hun grooten Olifant, die dc twee grauwneusjes uit het verre, vreemde land heeft meegebracht ter redding van dc geplaagde negermuizen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7