BUITEN! ANDSCH OVERZICHT EEN CRISIS IN DUITSCHLAND? MANOEUVRES IN ITALIë. GEMENGD NIEUWS DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZING KINADRUPPEL5 HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 17 AUG. 1928 Aftreden van ministers geëischt. Het antwoord van Woldemaras aan Zaleski. T BF.LANGRIJKSTE NIEUWS Het Duitsch sociaal-democratisch par tijbestuur van het district Leipzig eischt in verband met de bekende pantserkrui serkwestie het aftreden der sociaal-de mocratische rijksministers en de onmid dellijke bijeenroeping van een buiten gewoon partijcongres, teneinde princi pieel het standpunt der party ten aan zien der deelneming aan de regeering vast te stellen. Men kent de geschiedenis. In den vorigen Rijksdag was het cre- diet goedgekeurd voor een nieuwen pant serkruiser (kruiser A), maar de geheele llrksche oppositie had, na felle bestry- ding van den fcegrcctingspost, tegenge stemd. Onder leiding van Pruisen maak te Rijksraad na de aanneming aan stalten zich tegen het besluit te verzet ten en lier zich, door bemiddeling van het Centrum, slechte daarvan afbrengen door de belofte van regeeringswege, dat de beslissing over het begin van den bouw. van een nader onderzoek naar den oeconomischen en financieelen toe stand aou afhangen. Toen de algemeene verkiezingen in Mei de rechtsche meerderheid in den Rijksdag in een minderheid hadden vre- anderd en een kabinet onder socialisti sche 1eiding aan het bewind was geko men, zullen de socialistische en demo cratische keizers nauwelyks hebben be vroed dat drie maanden later toch tot den bouw van het schip zou worden be sloten. Zaterdag komen de partijraad en de Ryksdaggroep foyeen om te zien, of de gedane zaak nog geen keer kan nemen. Dat zal heel wat voeten in de aarde heb ben. als gelijk het gerucht wil, de mi nisters van de volkspartij en het centrum hun aanbiyven afhankelijk hebben ge steld van den kruiserbouw. Er schynt dus een kabinetscrisis te dreigen. Een volksstemming? De centarle commissie der Duitsche communistische partij heeft besloten stappen te doen voor het houden van een referendum tegen den bouw van den nieuwen pantserkruiser, zoo verneemt de Tel. uit Berlijn. In verband1 hiermede is aan de com munistische Rijksdagfractie opgedragen, onmiddellijk voorbereidende maatrege len voor een „Volksbegehren" te tref fen. Een ongehoorde politieke opwinding, aldus wordt in een communiqué ge zegd, heeft zich van de arbeidende klas sen in Duitschland na het besluit der coalitieregeering, om onmiddellijk tot den bouw van een nieuwen pantser kruiser over te gaan, meester gemaakt. De breede massa's der bevolking zien in dat, de bouw van zulk een kruiser ver meerderd oorlogsgevaar, nieuwen be wapeningswedloop, krachtiger oorlogs- Hetze" tegen Sovjet Rusland, nieuwe onderdrukking der arbeiders, nieuwe hooge belastingen en een verdere ver slechtering der sociale maatregelen met zich brengt. De beslissing van het volk moet een geweldige, de geheele bevolking omvattende beweging tegen de kapita listische onderdrukkings- en uitbuitings- politiek worden. Niet tegen Frankrijk! In tegenwoordigheid van koning Victor Emanuel, een aantal prinsen van den bloede en Mussolini, als Minister van Oorlog, benevens andere ministers, zyn Woensdag, 'begunstigd door fraai weder, in de bergachtige streek van Montferrat aan de Po de jaarlijksehe Italiaansche manoeuvres begonnen. De manoeuvres zyn dit jaar in zooverre van bijzondere beteekenis, omdat zij gebaseerd zyn op de nieuwe tactische en strategische be ginselen, welke na langdurige bestudee ring door den Generalen Staf vastge steld zyn. Voor den eersten keer sedert den oorlog zyn alle militaire attachés te Rome uitgenoodigd de oefeningen by te wonen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat het feit, dat de keuze van het opera - tieterrein gevallen is op een gebied na bij de Fransche grens, niets buitenge woons te beteekenen heeft.. De officieele verklaring hiervan komt hierop neer, dat het oude hertogdom Montferrat ge brek heeft aan water en de Italiaansche generale staf nu wenscht na te gaan of zyn eigen watervoorziening voldoende is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. ejon phima. éaivd VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN Waarom Woldemaras niet naar Konings bergen ging. Het Litausche Telegraaf-Agentschap publiceert den tekst van het antwoord, hetwelk de Litausche premier Woldema ras aan den Poolschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Zaleski, heeft doen overhandigen, naar aanleiding vaai het feit, dat Polen de Litausche uitnoodiging om te Koningsbergen een- plenaire con ferentie te houden van de hand heeft gewezen en zynerzyds daartegenover in overweging heeft gegeven, de Poolsch- Litausche besprekingen te Genève t>e doen plaats vinden. In het Litausche antwoord wordt be toogd. dat iLtauen het Poolsche voor stel niet rechtstreeks van minister Za leski, doch in diens afwezigheid van den chef der politieke afdeeling van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Holowko. ontvangen heeft. Een dergeiyk voorstel, zoo gaat de nota ver der. kan echter slechts van den minister van Buitenlandsche Zaken rechtstreeks uitgaan, of moet op zyn minst genomen namens hem worden overhandigd. Zon der bevestiging door den minister kan het dan ook niet in overweging worden genomen. De nota vervolgt dan: Een dergelijk voorstel zou overigens de Litausche de legatie zeer onaangenaam treffen. Want op denzelfden dag, als de Poolsche re geering de plenaire besprekingen te Ge nève wil doen plaats vinden, beginnen aldaar de werkzaamheden van den Vol kenbond, die de algeheele aandacht der deelnemers vereischen. Voor de Poolsch- Litausche conferentie zou het onder die omstandigheden onmogelijk zyn, zich volkomen san de tusschen beide landen besaande kwesties te wijden. Verder wordt in het antwoord verzocht mede te deelen, of de Pcolsche delegatie een zuiver formeele zitting op het oog heeft, of dat de Poolsch-Litausche con ferentie overeenkomstig haar bestem ming. verhoudingen zou moeten schep pen, waaronder het mogelijk zal zyn gron digem arbeid te verrichten. V/* 82 Weer een ontploffing. In de fabriek der I. G. Fahben te Wolfen in Saksen heeft een zware ont ploffing plaate gehad. Een der arbeiders, die hierby gewond werden, overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis, een tweede stierf kort na aankomst al daar. Nog twee andere arbeiders verkee- ren in levensgevaar. Een tandenborstel als revolver. De brutalen hebben de halve wereld dat. is alweer bewezen door het optreden van een Berlijnsch inbreker. Met een kameraad had hy een bezoek gebracht de wening van een banketbakker in de Wilhelmstrasse, waar zy een aardigen buit hadden verkregen, bestaande uit kleedingstukken. sieraden enz. Op straat werd het gestolene verdeeld en ieder ging zyns weegs. Spoedig eohter trok het grocte pak, hetwelk Barde, een der .firmanten", op zyn schouder droeg, de aandacht van een voorbyganger, die den man ging volgen. De schrik sloeg Barde om het lijf, toen hy dit bemerkte; hy wierp het pak weg en nam Ijlings de vlucht. Maar zyn .vervolger liet niet los on snelde hem met nog twee personen achterna. Plotseling zag Barde voor een huis een schutting; hy klom erop en wilde juist zijn ueenen erover zwaaien, toen zyn vervolgers verschenen en hem wilde grij- pen. Ras besloten trok Barde zijn revol ver In den vorm van den gestolen tandbrrstel van den banketbakker en richtte het wapen op zUn belagers. De list gelukte: docdeüjk verschrikt liet het drietal los en nam op zijn beurt de vlucht. Barde lachte triomfantelijk en sprong aan den anderen kant van de schutting naar beneden. Toen achter haalde hem echter zyn Nemesis; hy kwam terecht op een grooten houten trog. waarvan de bovenplank onder zyn gewicht bezweek met het gevolg, dat de heer Barde byna tot aan zyn hals in de kleffige massa in den trog zynde leem zakte. Slechts met groote moeite en ran boven tot onder gehuld in zijn leempak kon hy zich eruit werken. Het geluk, dat hem begunstigd had. toen hy zyn tandenborstel trok, liet hem nu ook verder in d«n steek; een paar uur later werd hy door de politie gearres teerd. (Hbld) Tegengaan van drank misbruik in Rusland. In verschillende steden u-orden thans in Rusland winkels van Gosspirt, de re- geeringsorganisatle voor verkoop van sterken drank, gesloten, vooral winkels in arbeidersbuurten. Ook heeft men hier en daar, cp verzoek der drankbestryders vereeniging, besloten den verkoop van sterken drank op de dagen, dat loon uit betaald wordt (tweemaal per maand) te verbieden. Te St. Petersburg is men overgegaan tot krachtiger maatregelen. Ten voor- beeeld van anderen zijn 75 arbeiders en ambtenaren, die zich schuldig maak ten aan stelselmatige dronkenschap, ontslagen. Spiegelgevechten in de lucht. (Van onzen Londenschen correspondent). De slaap der Londer.aars is onrustig deze week. Want den ganscnen nachr Is het geluid van vliegtuigen, zoemend hoog in de lucht, in de verte en in de buurt, hoorbaar. Nachtelijke luchtma- noeuvres ten behoeve van de oefening voor verdediging van Londen tegen luchtaanvallen zyn aan een gang. De tooneeien. die de gebeurtenis vergezellen zyn dit Jaar niet zoo fantastisch als by de vorige, eerste, gelegenheid. Toen was de lucht nagenoeg de gansche week lang zeer helder en de manceuvreerende vliegtuigen met hun schitterende elec- trische lichtjes wedyveren met de fa meuze vallende sterren van Augustus in de verschaffing van phencmenale licht effecten in het nachtelijk firmament. Ditmaal hebben wy veel regen gehad; en zwarte wolkenlagen hebben zoowel ster ren als vliegmachines aan het speurend oog van wakende burgers onttrokken Alleen de verbeelding kon de mannen van de Royal Air Force zien in de natte duisternis, in hun razende toestellen, zoowel „den vyand" als de on vr lende- ïyke elementen trotseerend. De manoeuvres zyn gebaseerd op de plannen die eif jaar geleden door dec staf van den Londenschen luchtverde- digings-dienst zyn uitgewerkt In de eerste Jaren van den oorlog waren slechts eenige buurten van Londen door middel van anti-luchtvaart geschut en z'oeklichten in een cntoerelksnden staat van verdediging gebracht Wanneer de vyandelijke machines werden gesigna leerd. gewoonlijk niet tijdig genoeg, ging elke beschikbare vlieger de lucht in cm te beproeven den aanvaller te keeren. Het thans bestaande verdedigingsplan is veel grondiger. In de eerste plaats is een by- zonder onderdeel van de R. A. F. uit sluitend aangewezen voor de verdedi ging van de hoofdstad. In de tweede plaats is een complete cirkel van anti- luchtvaartgeschut rond de stad getrok ken. In een straal van 20 mijl, van Westminster uit. staan de batteryen. die de moorddadige kunstvogels uit de lucht moeten schieten, in alle windstreken op gesteld. Bovendien omvat het moderne verdedigingsplan van de metropool een ontzaglijk lichtscherm, verschaft door een vyfhonderd zoeklichten, ingesteld op vele punten in de omringende graaf schappen Kent. Essex, Sussex en Surrey. De gansche beweging wordt beheerscht ln een kamertje in het gebouw van het hoofdkwartier van de luchtstaf in Uxbidge, westelijk van Londen. Het kamertje bevat de nieuwste toe stellen voor telegraphische en telephoni- sche berichtgeving. Men vertelt dat in dat kamertje een vijandelijk vliegtuig wordt gesignaleerd, tien seconden nadat het de kust, in de richting van Londen vliegend, heeft bereikt. Het verdedigings systeem omvat voorts lucht patrouille eren over een uitgestrekt gebied. Verschillende typen van vliegtuigen hebben verschil lende patrouille-gebieden op verschillende hoogten. Op die wyze biyft geen stukje lucht ondoorzocht. Het is nog te vroeg in de week om met vrucht leerzame conclusies te kunnen trekken uit de manoeuvres. Maar even als verleden jaar schynt weer beweren te worden dat het beste verdedigingstel sel niet by machte is een groote stad te verdedigen tegen de actie van voort varende vyandelijke vliegers. Dezer dagen moesten de scheidsrechters er kennen dat de vyanden vierduizend pond bommen hadden geworpen op militaire kwartieren in Chelsea, aan den westelijken kant van de stad. Het hoofd gebouw werd, figuurlijk gesproken, vol ledig verwoest. Ook het hoofdpostkantoor de City werd met succes gebombar deerd. Weliswaar kon „de vyand" dit vernielingswerk slechts verrichten ten koste van groot verlies aan mannen er. machines, door de verdedigers neerge haald. maar dat doet aan de veront rustende realiteit van het feit niets af. Twee scheepsladingen koeien in beslag genomen. Uit Hamburg wordt aan de Tel. ge seind: In verband met de ontduiking van in voerrechten by den import van Deensch vee heqft de politie heden twee scheeps ladingen Deensche koeien in beslag ge nomen. De manipulaties dateeren reeds van 1926. De firmanten der fraudeeren- de firma en eenige employés zyn gear resteerd. Wespen temmen (Van onsen Londenschen corresponded Het is hier en waarschijnlijk ook bij u. de tyd van de wespenplaag. De voor steden van Londen zyn berucht om te lastige frequentie van wespen in dezen tyd. Het verhaal van een Engelsohen lord, die ons heeft verteld dat men de hmderlUke insecten kan vangen en.... temmen, is daarom actueel. HU ver teld dat hy eens in de Pyreneëen een wesp ving. die hy temde en negen maanden lang als huisdier bewaarde. Hot beestje at uit zyn hand. Aanvankeiyk was het erg schuw en zenuwachtig en hield het zyn angel gereed. De temmer word ook een paar maal licht gestoken wanneer hy het dier plotseling ln een flesch moest opbergen. Maar dat ge schiedde niet uit rancune, maar alleen door schrik. Geleldelyk raakte de wesp geheel gewend aan de gevangenschap en verwachtte voedsel wanneer haar meester haar in de hand nam. Dc lord schoot zoo goad met het insect op dat hij het kon streeien. En de angel kwam la ter nimmer meer te voorschijn. Ieder een dus die genoeg tijd en geduld heeft wet nu hoe het wespenprobleem moe: worden aangepakt. Het biyft nog een open vraag of de Londensche wespen denzelfden goedigen aard hebben als die van de Spaansche bergen. Nochtans is er troost in het verhaal en bevestigt he: de meening van die bedaarde en ze kere medemenschen die beweren dat een wesp lang zoo kwaad niet Is als z(j wordt geschilderd en dat zy zachtheid in be handeling weet te beloonen met engel achtig in plaate van angeLachug gedrag. Comfort per motorkoets. (Van onzen Londenschen oorrespon dent). De profeten van het eerste spoorweg tijdperk. die de diligence zagen verdwij nen en daarmede het verval van rijver- keer en passagiersvervoer over den open baren weg alles onder den zegevie renden invloed van het stoomwor.der zouden vreemd opkyken indien zy in het Engeland van deze dagen konden terugkeeren Er is nu nauwelijks een plaats in het land. die niet door middel van een motorvoertuig in geregelde dien sten met de hoofdstad is verbonden. En nu is juist 'n ander middel Sn toepassing gebracht voor den titanischen sarijd tus schen road and rail. weg en spoorweg. De eerste slaapwagen-auto heeft zyn reis van Londen naar Liverpool ge maakten alle bedden, twaalf in ge tal waren bezet. Het is een treffend voorbeeld van den ondernemingszin, die motorvervoeronöememingen hier boo- nen. De wagens bevatten drie hutten, elk met vier bedden. De inrichting is ongemeen comfortabel met heldere elec- trische verlichting, goede ventilatie, be diening en kraakhelder beddegoed. Het kan niet moeiiyk zyn om boven den motor, die zoet spint* den slaap te vat ten. Hoewel de reis -veel langer duurt dan per trein is dit geen bezwaar indien men den slaaptyd voor reizen gebruikt. En het reisgeld is in het algemeen slechte tweederde van dat voor den trein. Be halve geriefelijk Is deze manier van rei zen dus ook economisch. Maar de aan wezigheid van vele duizenden zware mo torkoe tsen by dag en by nacht op de wegen is niet aangenaam voor den par ticulieren automobilist, die by den be- staanden toestand van veel auto's met weinig ruimte, toch al moeilijk uit den weg kan. De zware koeteen worden over het geheel goed bestuurd. Ir. tusschen is bij de volte op den weg een aanrijding licht mogelijk. Fn hoe noodlottig dat wordt voor de lichtere machine moet men zien om het goed <te kunnen besef fen. De slaapwagend lenst van Londen naar Liverpool en terug onderhoudt een ge middelde snelheid van 25 myi per uur. De wagens doen acht uur over den tocht. De snelheid der koeteen kan veel grooter zyn. Maar zy overtreden reeds thans systematisch de wet, die niet meer dan 20 myl per uur toestaat. Men mag voor zien dat binnenkort ook nachtelijke autodiensten tot stand zullen komen tus schen Londen en Plymouth en andere voorname plaatsen in het Westen en Noorden des lands. Baldwin ge-„phonofilmd". (Van onzen Londenschen correspondent i Voordat de Engrische premier dit jaar naar zyn vacamtie- en herstellingsoord Aix-les-Bains vertrok, bracht hy een kwartier door in den tuin van de ambts woning Downing Street 10. Kü hield er een redevoering van een kwartier. En het gehoor bestond uit een drietal film operateurs, die een toestel voor het op- nomen van sprekende films hanteerden De „phonofilm" zal straks deel uitma ken van het polttiiek filmpropagand-a- archief waarmede de conservatieve film wagens den boer optrekken voor de ver kiezingsveldtochten De Conservatieve Party, de andere politieke partijen den loef afstekend, heeft onlangs de hand gelegd op het patent van de „British Phonofüms" met hot doel er politiek ge bruik van te maken. Nu gelijksoortige Amerikaaneche uitvindingen beschik baar zijn kan worden verwacht dat de andere partyen het voorbeeld van den rivaal zullen volgen, zoodat de aanstaan de verkiezingscampagne zich zal ken merken door overvloedig spuiende slui zen van mechanische rhetoriek met en benevens de levende beelden van de sterren aan het politiek firmament, die aldus immuun kunnen word er. tegen de kwaden van bet politiek spreekgestoel te. Als zoovele andere uitvindingen dan ken wy de „phonofilm" aan de Veree- oigöe Staten. Bij de eerste vertooning. al weer een kletn Jaar geloden, zagen en Ivoorden wy Lindbergh's vertrek naar Europa en waren wy eveneens getuige van de tooneeien by zyn terugkeer. Wy konden luisteren naar de welkomst- oorden van Mr. Kellogg en naar Lind bergh's antwoord. Onze landgenoot Dc Groot en zijn trio en een vermaard Spaanse h zanger gaven uitvoeringen voor de phonofilm En later kregen wü nog een drama te hooren en te zien. J>: zuivere synchronisatie trof ons. Maar het geluid het en laat ook nu nog in kwaliteit veel te wenschen over. zoo als het geval is met alle mechanische re productie van geluid. KORT EN BONDIG. Drie Japansche vllegsters zullen een ooging doen tot een nonstop-vlucht van Tokio naar San Francisco. Te Spalato is een beweging gaande om een standbeeld ter nagedachtenis van Stephan Radltsj te doen oprichten. De Kroatische Boeren party ondersteunt dit plan. Het geld zal door middel van open bare inzamelingen worden byeenge- bracht. De „Chicago Tribune" meldt uit Te heran. dat de plaats Noer In de provincie Masenderan <by dc Kaspische Zee) door een wolkbreuk verwoest is. Vele inwo ners zyn om het leven gekomen. De Duitsche bladen vernemen uit Mexico, dat de moordenaar van Obre- gon, José de Leon Torral. in een schrij ven aan president Galles heeft ontkend, dat hy in opdracht van katholieken uit godsdienstig fanatisme zyn daad heeft gepleegd. Naar uit Grenoble wordt bericht, is aldaar de bliksem in het hoogspannings net ingeslagen, ten gevolge waarvan zes hulzen in brand geraakten, vyf perso nen zyn om het leven gekomen, by hun pogingen om het vuur meester te worden. De Russische legatie te Berlijn spreekt liet bericht tegen, dat Trotzki zich op- het oogenblik in dc Duitsche hoofdstad zou bevinden. Haar beteekenis voor den wereldhandel. (Dienst van dc United Telegraphi Met geenszins iremottveerde verwach tingen ziet men in kringen van handel en financiewezen den afloop van de Amerikaansche prei idantsverkkzing te gemoet. Den wensch tot vader van de gedachte makend, verwachten zy. gelijk uit persstemmen en andere verklaringen blijkt, een nieuwe oriënteering ran Ame rika ten opzichte van de belangrijke economische wereldvraagstukken van een wisseling ln het Witte Huls. Deze verwachtingen zijn ln het bijzonder on gemotiveerd. omdat het in Amerika al tijd outsiders zijn geweest, die tegen dc tegenwoordige douane- en overge eco nomische politiek van hun land hebber, geprotesteerd en omdat m de laatste tientallen jaren een preebfentsverkledng nooit ccn ingrijpende venanöarirg van de Amerikaansche economische politiek heeft ten gevolge gehad. Zelfs is aan dc hand van omvangrijk materiaal het be wijs gekeverd dat Ivands-l en bsdryf nie' merkbaar door ccn presicfczïlsveikkaslng worden beïnvloed, dat de opvatting on juist is. van de presidentsverkiezing een bepaalden invloed op de Aanerikaanschc conjunctuur te verwachten, ressp. voor den tyd dfie achter ons het te veronder stellen. Maar aan don anderen kant i' ook de opvatting niet gerechtva andter' uit deze feiten en de geringe zakelijke verschillen, die tusschen de beide Ame- rikaonsche party at bestaan in Ai be oordeel mg van da wereldeconomie, de gevolgtrekking te maken, dat dc presi dentsverkiezing in liet geheel geen eco nomische beteekenis zou hebben. De programma's die in verbond met d*- verkiezing alle vier jaren door de par tijen worden ontworpen, ztin buitenge woon belangrijk, omdat zij. gelijk steeds opnieuw is gebleken, geen vodjes popter zijn. maar inderdaad het richtsnoer voor de toekomstige politiek en in de tweed plaate wijl doze programma's een goede weerspiegeling zijn ven de meerling dhr meerderheid van het Amerikaansclte •olk. Bovendien hebben de programma': .-an dit jaar de vecdlenste. dat zy wat de belangrijkste economische vraagstukken betreft absoluut eensgezind zijn. Daar om mag men den inhoud van deze pro gramma's, voor zoover zil zich met eoo- .Ische vraagstukken bezighouden nPt voorbijgaan. Het mees: interesseert om begnjpeiy- ke redenen de vraag, of mot de Prest- dentswiseettng een verandering van de Amerikaansche douane r>olit~ek is te wacht on. Of een zoodanige verandering ook in het belang ran de Amerikaar. sche huishouding noodzakelijk zou zljr is een vraag die ons ln dit verband niet interesseert. Maar er kan niet roet vol doenden nadruk op worden gewezen, dat de partijcongressen van Kansas en Houston duidelijk hebben bewezen, da', geen der partyea bereid is een voor de wereldhuishouding bekmgrüke wijziging van de tarievenpolitiek voor te stellam dat de geest ven het Fordney-torief ge handhaafd zal Wijven, onverschillig of Hoover da:i wel Al Smith ziin intrede in het Witte Huis zal dom. Aan het oon- gres van de democraten te Houston komt zelfs de historische beteekenis toe. dat door de aanneming van het nieuwe programma het laatste verschil ln de douane politiek van democraten en re publikeinen is verdwenen. In het Jaar IS56 werd het fundamenteele vrtfhan- deiprogramma van de democraten aan genomen. sindsdien ziin de democraten meer en meer naar het kamo van de protectioinsten overgegaan, en in Horn- ton verkondigden invloedrilke partijlei ders ondei leiding van der. vroege rer. gezant W. Genard de opvatting, dat dc democraten openlijk dienden te erken nen. dat zy de tot dusver gevoerde po litiek van hooge beschermende rechten van de republikeinen de juiste achten. De tegenstand van de oude partijleiders uit de vryhandelspenode was begrijpelij kerwijze zeer sterk; om aan hun ver langens tegemoet te komen wenden ook eenige moot klinkende, eenisszins aan oude programma's herinnerende woor den lugelascht, maar de formuteerir.g is toch deze. dat het doel van de douane- politiek is. het verschil tusschen de Ame rikaansche en de buitenlandsche pro ductiekosten op te heffen en aldus de duur betaalde Amerikaansche arbeiders te beschermer, togen de concurrentie van landen met lagere loonen. Dit is dc fundamonteele gedachte van het Ford- neytarief. de republikeinse he politiek van hooge beschermende rechten. Hoe het verwezenlijkt zal worden ls een an dere vraag, die tot dusver nog niet dui delijk ls W-antwoord Maar met een be roep op dit principe zijn 1922 tarieven toegestaan, die 50Q procent en meer van dc waarde der ingevoerde artikelen uitmaken. Met verwijzing naar dit be ginsel zal ook in de toekomst ieder ar likel aan invoerrecht worden onder- worpen. dat in Amerika tegen hoogerer. prijs wordt vervaardigd dan in andere landen. Voor de wereidhulshouding is het niet van beteekenis. dat de demo craten zich ta herinnering aan hun oude politiek er tegen verzetten, dot Ameri kaansche Ukken van bedrijf met be hulp van deze heffingen monopolistische winsten behalen. Van belang voor de wereMhutenou- ding is alleen het feit dat thans ook vol gens de opvatting van de democraten de invoerrechten zoo hoog moeten zyn, dal in Amerika te vervaardigen goederen niet geïmporteerd kunnen worden; on verschillig is het. of deze uneven eenige firma's een monopolistische winst op leveren. De douanepolitiek van de republikei nen Ls volgens de formuleeringen in hun programma dezelfde, als steeds, zy ver schilt tegenwoordig ook niet meer van die der democraten. Belangrijk is het. dat de republikeinse!» manager van den verkiezingsstrijd heeft verklaard dat de republikeinen hun belangrijkste argument zien in hetgeen het Ameri kaansche volk aan de traditioneele poli tiek t an hooge beschermende rechten heeft te danken. Vermeld zU verder, dat de republikeinen pleiten voor het vast houden aan .de Amerikaansche politiek van meestbegunstiging". die gciyk be kend hierop neerkomt, dat de Amerika nen zich niet met tariefonderhandclin- gen inlaten, echter wel elschen. dat dc ln tarief onderhandelingen tusschen an dere landen overeengekomen tariefreduc ties hun op grond van de meestbegunstl- glngsclau.su le zonder meer ten goede ko. men en indien daaraan niet wordt vol daan van de goederen uit landen, die daarmede niet accoord gaan, boete tarie ven heffen. DAartegen hebben bynn allo Europeesche landen geprotesteerd en over dit vraagstuk zyn op hot oogenblik belar.gryke onderhandelingen gaande ran Amerika os. met Duitschland. Frankryk en Zweden. In verband met deze onderhandelingen is het van betee kenis. dat de republikeinen aan dit be ginsel willen vasthouden. Het standpunt van democraten en republikeinen ten opzichte van de andere vraagstukken betreffende de wereld-eco nomie is ln principe het.'elfde als ten opzichte van het tariefprobleem, getuigt van hetzelfde gemis aan inzicht in eco nomische noodzakelijkheden, gaat uit ran de scherp doorgevoerde gedachte van autarkie. De verschillen tusschen de ver klaringen van democraten en republi keinen zijn zeer gering, doch men kan zeggen, dat de democraten Iets meer besef hebben van de verplichtingen ran Amerika Jegens de wereldhuishouding dan de republikeinen. In beide programma's wordt de nood- zakeiykheld bepleit van de vorming van een Amerikaansche handelsvloot. In het programma van de republikeinen heet het trotsch en kort. dat de republikein- sche party voor een in Amerika gebouw de. zich in het bezit van Amerikanen bevindende en door Amerikanen geleide handelsvloot* Ls. Gewezen wordt op de door de republikeinen doorgezette White- Jon es-wet als basis van deze politiek. Beide partijen zijn er tegen, dat deze handelsvloot verder in het bezit ran de regeering biyft, doch deze verklaring luidt bij de republikeinen 1ets stelliger dan by de democraten. Met zeer scherpe, niet voor verkeerde uitlegging vatbare woorden wordt ir. het programma der republikeinen het denk beeld vanannukering der oorlogsschul den ran de hand gewezen. Wij kennen geen autoriteit, zoo heet het. die de ver tegenwoordigers van het volk aou toe staan. de last van den oorlog van de schouders van vreemde belastingbetalers op die ran ons eigen volk af te wentelen. WU geiooven. dat de getroffen overeen komsten tegenover d,% schuldenaren zoo wel als jegens ons eigen volk fair zyn. In dit opzicht luiden de verklaringen van de democraten toch ni;t zoo beslist af- wyzend, de democraten spreken alleen Sn het algemeen over de bescherming der rechten van het Amerikaansche volk. Beide part yen houden vast aan het beginsel der tot dusver gevolgde immi gratiepolitiek. In het programma van de democraten heet het. dat de wetten, die de immigratie beperken ten volle ge handhaafd moeten worden, dat echter de niet-esser.tleele en niet-humane bepa lingen. die een scheiding van gezinsle den tengevolge kunnen hebben, veran derd dienen te worden. De verklaring vap de republikeinen ls iets uitvoeriger, maar wat inhoud betreft volkomen ge- lyk aan die der democraten. Ook de re publikeinen zyn voorstanders van de door de democraten gceischte en den laatston tyd druk besproken gedeelteiyke revisie. Maar deze te verwachten gedeel te! yke herziening moet niet uit het oog doen verliezen, dat bede partyen de wet op zichzelf ten volle erkennen. De ln Europeescho handelskringen ook zeer interesseeren de vraag betreffende de prohibition werd In Houston en Kan sas niet afdoende opgehelderd. In belde partyen zUn er drogen en natten, van de candidaten Is Hoover droog. Al Smith nat. De verklaringen van beide partijen zyn niet bepaald een record aan dui- deiykheld. maar het beloop van de con gressen toonde duidelijk aan. dat by belde partyen sterke krachten voor een herziening van de wetgeving zyn in de zen zin, dat lichte bieren en wijnen zul len worden toegelaten. De vraagstukken betreffende de bin- neniandsche economie worden in de pro gramma's ternauwernood aangeroerd. Indien zy worden besproken, geschiedt het in den vorm van algemeene. niet veel zeggende verklaringen. Op den voorgrond staat het agrarische pro bleem. Het programma en het verloop van de beide congressen motiveert de veronderstelling, dat de Mc. Nary-Hau- gen Bill thans definitief tot het verle den behoort. De manager van de repu blikeinen verklaarde dezer dagen zelfs, dat het de boeren zeer goed gaat. dat byzondere wetten ter bescherming van de boeren niet noodig zijn. Deze verkla ring is zeer belangrijk, daar de republi keinen toah op de stemmen van de far mers zyn aangewezen. In Kansas en Houston pleitte niemand voor vrijhandel, niemand voor de annu leering der schulden; wat ln het alge meen op deze congressen en ook in de programma's over Amertka's verhouding tot andere landen wordt gezegd, be weegt zich in de g^>ruike'.]jke banen van de Amerikaansche verklaringen inzake de buitenlandsche politiek, betrof voor namelijk een be'.ydenls van de beginse len van het Kellogg-Pact, terwijl de de mocraten niet meer den moed hadden, zich als aanhangers van dc Volken bondsidee te doen kennen. Deze van het standpunt der wereld economie beschouwd weinig verheugende programma's zullen het richtsnoer zyn voor de politiek van de eerstvolgende vier Jaren. Do zakeiiike verschillen tusschen de beide partyen ln deze vraagstukken zyn zoo gering, dat het van het stand punt der wereldeconomie bekeken niet veel beteekent, of de democraten dan wel de republikeinen in November de over winning zullen behalen. Ook ls de racge- ïykheld zeer gering, dat Coolidges op volger ach vrU zal kunnen maken van de banden van deze programma's. Wel verwacht men zulks vrU algemeen van Hoover; doch deze verwachtingen schijnen ongemotiveerd, in de eerste plaats omdat ook voor Hoover het pro gramma bindend ls en ln dc tweede plaats omdat Hoover, voor zoover zyn verklaringen van den laatsten tyd een gevolgtrekking toelaten, de fundamen teels opvatting van de republikeinen deelt. INUEZON DEN MED ED EFLU CG EN a 60 cent* per regel. Dr H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p. fl.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7