SaWRÉ BUITENLANDSCH OVERZICHT INVAL VAN MONGOLEN IN MANDSJOERIJE. VERVROEGDE KABINETSRAAD IN FRANKRIJK UIT DE OMSTREKEN. UIT DE PERS. Uw Haar HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 AUG. 1928 Spoorweg opgebroken. Het Bulgaarsche antwoord. Nomadenstriid. Uit Charbin wordt gemeld, dat Mon goolsche cavalerie den Chineeschen Oos terspoorweg tusschen Barim en Oenoer heeft bezet, de rails opgebroken en de telegraafdraden vernield. De trans-Sibe rische treinen werden aangehouden. Een deel der Mongolen schijnt in op stand te zijn gekomen tegen de regeering van Mandsjoerije. Anderen daarentegen me enen, dat Sovjet-Mongollë den oorlog heeft verklaard aan den staat Barga, in gevolge een Mongoolsch ultimatum, waarbij de vereeniging der genoemde twee staten werd geëlscht, maar dat door Barga werd verworpen. Het lot van honderden vreemdelingen in de vacan- tie-oorden is ongewis. Er zijn Chinee- sche troepen en pantsertreinen naar het bedreigde gebied gezonden. Vroeger uit Peking verzonden berich ten zelden, dat een sterke afdeeling Rus sen, versterkt door Roode Mongoolsche cavalerie, de grens was overgetrokken, waarop de Chineezen in allerijl troepen hadden gezonden naar Challar. Deze be richten hadden blijkbaar betrekking op dezelfde feiten, als hiervcrcn gemeld. Mocht de staat van zaken inderdaad zoo ernstig blijven, als de aanvankelijke berichten doen vermoeden, dan zou dit beteekenen, dat Japan er eveneens in direct bij betrokken zou zijn. daar hier het verkeer langs den Chineeschen Oos terspoorweg en de Japaa ;che mijnbouw- en houtbelangen op het spel staan. Het geschil met betrekking tot Barga, dat ook Barocëcli of Barchoet ol' Bargoe wordt genoemd, is niet nieuw, want het werd herhaaldelijk als Niemandsland be schouwd. De Westgrens van Mandsjoerije werd aan de Mongoolsche zijde r.ooit de finitief afgebakend, omdat zij ligt tus schen de weidegronden van de Mongool sche stammen en de bebouwde akkers van Chir.eesche immigranten uit de pro vincies Tsjlli en Sjantoeng. Op sommi ge kaarten is Barga aangegeven als be- hoorende tot Mandsjoerije, maar de bewoners zijn in hoofdzaak nomaden onder een eigen organisatie evenals de Tsjahars aan de grens van Tsjili. In ethnografiech opzicht neemt men algemeen aan. dat Barga moet worden beschouwd als en deel van Mongolië. In politiek opzicht beschouwen de Chinee- 70n het als noch tot Mongolië noch tot Mandsjoerije te behooren. De nomaden uit Barga worden geregeerd door prins Goeifoe. Er wordt aan herinnerd, dat Mongolië zich in 1911 onafhankelijk verklaarde van China, waarna het met Wlt-Russischen steun in 1921 definitief zijn onafhanke lijkheid verwierf. In 1924 ging he* tot het sovjet-stelsel over. sloot zich echter niet by de Sovjet-Unie aan. Dringende vraagstukken. Naar de „Matin" verneemt zijn de le den van het Fransohe ministerie in tegenstelling met het oorspronkelijk voornemen ervan in kennis gesteld. dat op 23 Augustus een Ministerraad zal worden gehouden, waarbij op de aanwe zigheid van alle ministers groote prijs zal worden gesteld. Het blad weet mede te deelen. dat Poincaré de kabinetsleden mededeelingen zal doen over zeer be langrijke quaesties. Aangenomen kan echter worden, dat ae zoo plotselinge bijeenroeping van den Ministerraad in de eerste plaats betrekking moet heb ben op de onderteekening van het Anti- Oorlogspact van Kellogg en de bijeen komst van den Raad van den Volken bond, „Bulgarije kent zijn plicht." In antwoord op de démarche der ge zanten van Frankrijk en Engeland be treffende de Macedonische organisaties, heeft het Bulgaarsche ministerie vain Buitenlandscho Zaken doen weten, dat de Bulgaarsche regeering een klaar be sef heeft van haar plichten. Het ant woord laat uitkomen, dat sinds lang geen enkel incident meer is gesignaleerd. Alle maatregelen zijn gmomen ter verzeke ring van volslagen rust in de grensge bieden. Letland en Estland teekenen. Uit Riga wardt gemeld: In een tussc'hen de ministers van Buitenlandsdhe Zaken van Letland en Estland gdhouden conferentie werd be sloten, stappen te doen, om de beide genoemde landen aan het anti-oorlogs pact te doen deelnemen. KORT EN BONDIG. Naar de „Chicago Tribune" verneemt uit Teheran, heeft Perzië bij een Ita- liaansche werf den eersten Perzischen torpedojager besteld, die in de Roode Zee gestationneerd zal worden. In de eerstkomende vijf jaar zullen nog vyf torpedojagers benevens een kruiser worden gebouwd. De Turksche minister van buitenüand- sche zaken Tewfik Roesjdi Bey is te Boedapest aangek:men om onderhande lingen te voeren met graaf Bethlen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. BIJ ADERVERKALKING van herse nen en hart kan door het dagelijks gebruik eener kleine dosis natuurlijk „Franz»Joscf"»bitterwater bereikt wor» den dat de patiënt zonder sterk te persen ontlasting heeft. Gerenommeerde klinische leermeesters voor interne ge» necskunde hebben zelfs bij patiënten die aan cene zijde verlamd waren, met „Franz-Josef "«water nog de beste resul taten voor de reiniging van den darm bereikt. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. VELSEN. CENTRAAL DRANTCWF3ER— COMITé. In de laatste vergadering van het Centraal Drankweer Comité werd mede gedeeld, dat de onlangs opgerichte af deeling Umuiden-Oost van den A. N. G. O. B. zich bij het Comité heeft aange sloten. Een beslissing inzake adhaesie- betuiging aan het voorstel der A.-R.- raadsfractie om te komen tot een ver bod voor openbaar dansen kon niet meer genomen worden, omdat de raad dit voorstel reeds had behandeld. Van de Commissie voor de prapagandaborden op de stoomponten was een verzoek in gekomen om weer 10 gld. beschikbaar- te stellen. Het Rijksbureau voor Reclame had bericht, dat door den ombouw der ponten de plaatsing der borden niet kon worden bestendigd. Een lid deelde echter mede. dat de borden zich nog op de ponten bevinden. Besloten werd, nadere inlichtingen bij de Commissie in te winnen. Ingekomen was een nieuw verzoek van de Vereeniging voor School- en Werktuinen om financieelen steun. De vergadering besloot, geen steun te ver- leenen, omdat men dan ook andere der gelijke vereenigingen zou moeten steu nen, wat het Comité niet geoorloofd is, omdat het zeüf gemeente-subsidie ontvangt. Verder werd verslag uitgebracht van de Blauwe-Week actie. De heer A. Rolloos, die als secretaris aftrad, werd vervangen door den heer R. Meeken. DE NIEUWE WEGEN IN VELSERBEEK. De nieuwe wegen in het voor -villapark bestemde gedeelte van Veiserteek, tot aanleg waarvan de Raad in November van het vorige jaar besloot, zijn Vrijdag gereed gekomen, waarmede een eind is gekomen aan de vele hindernissen die de van den kant van IJmuiden komen de bezoekers moesten overwinnen om het park te bereiken Ongetwijfeld zal het bezoek hierdoor veel drukker worden, een fiets- of auto tocht langs de fraaie bitumen wegen zal velen die anders de buitenwegen ne men. er toe doen overgaan, het park te bezichtigen Of de verkoop van bouwterreinen er door bespoedigd zal worden, zal de tijd moeten leer en. Wat de wijze van verharding der wandelpaden betreft, vernemen wy, dat hieromtrent nog geen beslissing is ge nomen; vermoedelijk zullen het wel grindpaden worden. Van de voorgenomen verbreeding van den spoorwegovergang naar „de Ratels" waaromtrent het gemeentebestuur een overeenkomts met de directie der Ned. Spoorwegen heeft gesloten, bemerkt men nog mets. Aangezien hiervan bij een binnenkort te wachten afsluiting van den Zeeweg een druk verkeer te ver- waohten is, is het te wenschen dat het plan spoedig ten uitvoer komt. Een officieele opening der nieuwe wegen zal, naar ons nog werd mede gedeeld, niet plaats vinden. WINKELSLUITING OP KONINGINNEDAG Burgemeester en Wethouders van Vei sen brengen ter openbare kennis, dat door hen ten aanzien van de winkels in de geheele gemeente op 31 Augustus 1928 ontheffing van het verbod om des avonds na 9 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben en wel tot des avonds 11 uur. De tapperijen mogen tot 12 uur ge opend zijn en hebben vergunning voor muziek en dans. VELSEN IN 1927. wy ontvingen het verslag -van den toe stand der gemeente Velsen over het jaar 1927. Verschillende, daarin voorkomende cyfers enz. werden reeds eerder door ons gepubliceerd. Van hetgeen nog niet is vermeld volgen hieronder eenlge der be langrijkste gegevens: Het aanbal inwoners der drie afdeelin- gen IJmuiden, Velsen en Santpoort be droeg op 31 December 1927 resp. 23420, 6980 en 5693. Sedert de invoering in 1920 van het vrouwenkiesrecht steeg het aan tal kiezers voor de Tweede Kamer van 12430 op 16377, voor de Staten ran 11985 op 15774 en voor den Gemeenteraad van 11309 op 14850. Het totaal der schulden, aangegaan by wijze van annuïteit bedroeg 641816.30, dat der gewone schulden 4.003.377. De totaal uitgaven voor het onderhoud der bestratingen van rywegen en voetpa den bedroeg 65052.40. Het onderhoud der grond- en sintelwegen vorderde een bedrag van 30513.71, zoodat by na één ton aan de wegen ten koste werd gelegd. Het onderhoud van het park „Velser- beek" vorderde 13347.50 en van de overige plantsoenen 8069.10. Gasbedrijf. Van „Hoogovens" werd betrokken een hoeveelheid van 4.4385.73 M3. gas, tegen 3.970.911 M3. over 1926, een vermeerde ring dus van 11.77 pet. Over 1926 bedroeg de vermeerdering 17.874 pet. Er waren 7656 aansluitingen tegen 7020 in 1926. Het gasverbruik bedroeg over gewone meters 1.023.118 M3. Cv. j. 841.237 M3). over muntmeters 3.371.825 M3. (v. j. з.100.477 M3.) eigen gebruik 23450 M3. v.j. 13433 M3.) De gasberging bedraagt te IJmuiden 8000 M3., te Velsen 2000 M3. Een gashouder van 20.000 M3. is in aan bouw. De werkeiyke aan Hoogovens be taalde gasprijs bedroeg van Januari tot Juni 2.682.32 cent en van Jul. tot De cember 1.682.32 cent per M3. Het buizen net had een lengte van 67.169 55 M. De straatverlichting bestond uit 1048 licht punten. Drinkwatervoorziening. Het aantal aansluitingen bedroeg op 31 December 1927 6327, tegen 5729 op 31 December 1926, het waterverbruik bedroeg 492.132 M3. tegen 456.113 M3. in 1926. Het buizennet had een lengte van 62.218.80 M. Gem. Geneeskundige dienst. Het verslag van den Gemeentelijken Geneeskundige volgt later. Voor stofbestrijdüig werden gebruikt 6280 M3. water. 15800 K.G. „Gouda"- sproeiteer en 1771 K.G. „Splendex". De oppervlakte van de schoon te houden straten steeg in 1927 met 46610 M2. en bedroeg 346615 M2. Het openbaar gewoon 1. o. kostte 262.397.81, het openb. vervolgonderwys 1468.12. het u.l.o. 28.185.86. het pen- baar buitengewoon l.o. 14.032.17. het openbaar voorbereidend l.o. 34.478.75, het byzonder gewoon Lo. 126.001.15, het byz. vervolgonderwys 2130, het bijz. и.l.o. 5154.77, het bijz. voorbereidend Lo. 21.582.34, het nyverheidsonderwys 48.398.19. Biykens heit verslag van de Commis sie van Advies voor de Werkloosheids verzekering werd uitbetaald aan werk- looze leden 26.789.98, van welk bedrag 12.627.70 voor rekening der gemeente kwam. De belangrijkste organisaties wa ren Centr. Bond v. Transportarbeiders met 409 leden. Ned. Bond van Chr. Fa brieksarbeiders met 297 leden, Algem. Ned. Meta albe werkersband met 190 le den, Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond met 156 leden, Ned. R.-K. Fabrieksarbei- dersbond met 161 leden, Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders met 144 leden, R.-K. Mefcaalbewerkersbond met 112 leden en Algem. Ned. Bouwarbeidersbond met 96 leden. Industrie. In het zandery bedrijf (Amst. Ballas! Mij.) werkten 254 arbeiders en aan de helling dezer maatschappij 42 arbeiders, de Papierfabriek had :r. dienst 1105 ar beiders en 17 arbeidsters. Hoogovens 726 arbeiders en 9 arbeidsters, de .Plaat- weliery" 91 arbeiders, N.V. „Hera" 113 arb., V. E. M. 100 arb. In de jjsindustrie welkten 162 arbeiders, Hot totaal aantal fabrieksarbeiders en arbeidsters bedroeg op 31 December 1927, 3300. En tot slot deze merkwaardige cyfers: In de Papierfabriek draaien 464 electro- motoren met totaal 18850 PK. benevens 7 stoomwerktuigen met totaal 19030 PK. by Hoogovens 380 electromotoren met 12500 PX., 11 stoomwerktuigen met 20961 PK., 9 locomotieven en 5 stoom- kranen. AANBESTEDING Uitslag van de op 17 Augustus 1928 ten raadhuize te Velsen gehouden open bare herbesteding voor het aanbrengen van veranderingen in de o.l. school B, te IJmuiden. Ingekomen acht biljetten. H. van der Plas Dzn., IJmuiden f12.295; D. Rebel. IJmuiden f 11.700; H. W. Duijn, Beverwijk f 11.600; Firma P. Langendijk, Beverwijk f -11.193; N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Rolland", Haarlem f 11.120; J. Lind- hout en J. De Waard, IJmuiden f 10.882; Firma P. Heere en Zonen, IJmuiden f 10.575; H. Keuris, IJmuiden f 10.275, De gunning werd aangehouden. een aanschouwelijke voorstelling te ge ven. Vlug den tuinjongen den boom in gezonden en in minimum van tyd lagen de klappers op den grond. Maar alles heeft z"n grenzen. Zoo'n klapperpluk- kery is wel aardig om er de aandacht op te vestigen en den klanten een ge noegen te doen, maar de boom kan niet zorgen telkens als er een boot komt, vruchten te hebben. Een goed zakenman zit echter nooit met de handen in het haar, en dus werden vóór het toeristenbezoek maar wat losse klappers in de kruin van de boom gehangen. Totdat een toerist, pro fessor in de botanie, moest constateeren, dat aan éénzelfden boom twee ver schillende soorten vruchten voorkwa men. O, zei de koopman, dat kan best zyn. „In Indië Is alles mogelijk". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos hei blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. EEN BOOMTAK IN PRE VENTIEVE HECHTENIS. Voor een controleur by de primitieve Dajaks der Tidoengsóhe landen ten Noorden van Boeloengan, grenzend; aan Eritsdh-Noord-Borneo werd een zeer eigenaardige zaak ter .berechting ge bracht, meldt het „Soer. Hbld." Eenige dagen geleden was een Da jak jongen van Sentaban, door het breken van een tak, uit een vruchtboom ge vallen en dood blijven liggen. Men had nu van dien tak een pop gesneden en men bracht dien voor den controleur met het ernstig gemeend verzoek, deze pop te bestraffen, opdat aan hun adat, de wraak, zou zyn voldaan en de over ledene rust zou krygen. Den kiai werd opgedragen deze zaak in allen ernst af te doen. De pop werd uit de gevangenis waar zij preventief was gezet, onder ge zag, als gebruikelijk by het thuisbren gen van een tropfhee na succe- sneltocht. voor den rechter geleid er. door hem na onderzoek der zaak ver oordeeld. De klagers trokken daarop voldaan huiswaarts DIE BOOM KENT MEN NIET AAN ZIJN VRUCHTEN. .LES VOOR DE VREEMDELINGEN. 't Is waar gebeurd, dat een groep Amcrikaansche toeristen in Weltevreden veel belangstelling toonde voor een klap perboom op het erf van een winkelier, en nog nooit het plukken van klap pers had gezien, vertelt de „Koerier" Natuurlijk was de zakenman bereid GIT HET TAXIBEDRIJF. Het schijnt den laatsten tüd in het taxi-bedryf hier ter stede niet erg te boteren wat betreft de verhouding tusschen werkgevers en werknemen, wat biykt uit het volgende over het taxi bedrijf te Haarlem, voorkomende in „Het AutobedryF' het orgaan van den Centr.alen Bond van 'Transportarbeiders. Hoewel reeds verschillende pogingen in het werk zijn gesteld om te trachten aan het ontduiken der concessie-voor waarden van enkele ondernemers een einde te maken, mocht het ons r.og niet gelukken dit voor elkander te krygen. In overleg met de poli tie-autori tel ten heeft nu opnieuw een conferentie plaats ge vonden en wordt er, als gevolg der ge voerde besprekingen, nu aan gewerkt om nieuwe bepalingen te maken, waar door aan deze overtredingen een einde wordt gemaakt. Een geluk is evenwel, dat wy In het bezit zijn gekomen van betvijzen omtrent een behoorlijk aantal omschreven over tredingen, die wy bij de besprekingen terzake een door ons in te dienen voor stel inzake wijziging der concessie-voor waarden wel ter conferentietafel zullen deponeeren. Men zal dan verstomd staan van de geraffineerde wijze waarop sommige werkgevers in het ontduiken van de wet vorderingen hebben gemaakt o.a. om buiten de standplaats „het vrachtje" over te geven aan een ander en de stationneerende taxi direct weder terug te zender, naar de standplaats aan het station; het rijden met ongekeurde wagens en wagens met gebreken, maar vooral het stationneer en met meer wa gens als waarvoor men vergunning heeft. Het is voor ons een vraag van groote beteekenis geworden, hoe het toch komt dat ondanks alles, er geen behoorlyke maatregelen getroffen worden tegen dergelijke ondernemers, daar men toch zéker wel de vrees mag koesteren, dat deze zelfde menschen, die op een zoo geraffineerde wy'ze de voorwaarden ont duiken, zich evenmin houden aan de tariefsbepalingen. Het is werkelijk schrijnend om de laksehheid in dezen te zien, doch wy kunnen niet nalaten onze waarschuwing te herhalen om niet te veel misbruik te maken van de tot het uiterste gebrachte verdraagzaamheid der taxi-chauffeurs. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* per regel. bij Hoofdpijn en Kiespjn a Saaaplrln daar dcivj rrrod U|o trgtn nnmaak I Pri)* 25. 10 co 75 I Groot ongeluk voor komen. De Keulsche correspondent van de „Fr. Ztg." meldt dat een gepensionneerd spoorwegbeambte te Ohligs dezer dagen toevallig ontdekte, dat op de iyn Eiber - feld—Keulen een rail gebroken was. Een groot stuk van de rail was verdwenen en bleek niet te vinden. Onmiddellijk waarschuwde hy de autoriteiten, die op ondorzoek uittogen, de juistheid van zyn mededeeiing constateerden en terstond de iyn voor het verkeer sloten. De cor respondent, wien het verhaal, toen hy het hoorde, ongelooflijk voorkwam, heeft persooniyk in Ohligs inlichtingen Inge wonnen, waar hem de juistheid van de mededeeiing volkomen werd bevestigd. Het spoorwegbes tuur heeft den gepen- sionneerden beambte een gratificatie uit gereikt als bewUs van erken tel ykheid voor zyn actief optreden, waardoor een groot ongeluk is voorkomen De auto-giro. (Van onzen Londenschen correspondent) Hot vliegtuig van den Spaanschen uit vinder de la Cierva, auto-giro gedoopt, doet den laatsten tijd weer ran zich spreken Het heeft weliswaar met weinig succes deelgenomen aan den jaarlijk- schen wedstrijd rond Engeland om den King's Cup. maar overigens gedraagt het zich in proefvluchten wel naar de ver wachting, die deskundigen er van heb ben gekoesterd. Men herinnert zich wel licht dat dit toestel twee jaar geleden in Engeland aankwam en daar in de eerste proefvluchten, uitgevoerd door den vlie ger Courtney (dor. laatsten tiid door zyn mislukte oceaanvlucht bekend gewor den) door deskundigen hocgelijk werd geprezen om zijn bijzondere eigenschap pen, die het o.a. in staat stelden te lan den op uiterst kleine terreinen. Het pu blick zag het teostel het eerst gedurende de jaarlyksehe luchtvertooning te Hen don. Niet zonder reden verwachtten de Brltsche vliegdeskimdlgen voor den aut.o-giro een schitterende toekomst. Deze verwachting is echter niet in ver vulling gegaan, het is waarschijnlijk nog te jong in zijn ontwikkeling. Maar het resultaat wae ln elk geval dat men In Brittanje de verdere ontwikkeling van het toestel ter hand nam. Het wordt liter nu gebouwd als „twee-zitter" en men vertelt er van dat het zoo gemak kelijk vliegt en zoo veilig is dat een ama teur er zonder veel oefening mee op kar. stijgen. Het toestel is een soort verticale windmolen. De wieken komen in de plaats van ae meer gebruikelijke draag vlakken; en de wieken draaien hori zontaal op de windstrooming, ontstaan door de voortbeweging van het toesbei door de lucht. Het effect is dat de ma chine zich, vliegend, als het ware in de lucht vastgeschroefd houdft. terwyi het by verlies van vliegsnelheid eenvou dig langzaam zakt op de wiize van ze kere zaden met „vleugels", die tollend van de boomen vallen. Helaas heeft de auto-giro een groot gebrek. De machine kan weliswaar bijna verticaal dalen en aldus dure en uitgestrekte landingster reinen ontberen, maar die „molen" helpt slecht by het opstijgen, waarvoor de gebruikelijke afstand voor aanloop nioodig is. En daarmede is het grootste voordeel van het toestel weer ten deele opgeheven. Indien hierin verbetering kan worden gebraoht zal men een toe stal hebben vorkregen dat groote veilig heid aan eenvoudige handelbaarheid paart. Controle op Duitsche schoolboeken. Talryk zyn de velerlei klachten over de leerboeken, die in de Duitsche scho len gebruikt worden, Herhaaldeiyk wordt er op gewezen, dat deze boe ken niet in overeenstemming zijn met den geest des tijds en niet „bij" zyn. In Maart 11. heeft de Pruisische mi nister van Onderwijs, Becker bepaald, dat er een officieele „Prüfstelle" voor leerboeken moet komen. Dit college is inmiddels ingesteld en heeft dezer dagen haar constitut.Loneerende vergadering gehouden. Haar taak is het leermateriaal te ziften, ongeschikte boeken onbruik baar te verklaren en den minister te rapporteeren over toelating van ge schikt geachte boeken. De „Prüfstelle" bestaat uit acht com missies van eenige leden, elk met een afzonderlijken voorzitter. De namen der leden zyn gepubliceerd. Elk boek komt eerst in handen van een voor-rapporteur, die telkens door den minister wordt benoemd en wiens naam wel geheim blijft. Daarna wordt het boek toegezonden aan de bevoegde commissie, die het volstrekt onafhanke lijk,, naar eer en geweten, moet beoor- deelen, waarna het met het rapport dier commissie naar den minister terug gaat, die beslist. Groenlands Noordelijk ste Eskimo-kolonie. De waarnemingen ran de onderzoe kers hebben aan het licht gebracht, dat ook de Oostkust van Goenland in vroe gere tyden evenzeer bevolkt is geweest als de Westkust tegenwoordig nog is. Een onbekende ramp, een noodlottige natuurcatastrophe of een epidemie heeft echt ei- twee of drie eeuwen geleden al het menschelyk leven daar vernietigd. Den laatsten tyd nu is Denemarken er toe overgegaan, de Oostkust met Eski mo's te bevolken, en men heeft daar mede zoo gunstige resultaten bereikt, dat men er toe overging, de Scorebysund tot een Eskimo-kolonie te hervormen. Deze kolonie bevindt zich thans in Wa kenden welstand. De Fransohe ontdek- kingseiziger, Dr. Charcot, die de kolonie heeft bezocht, kon zich daarvan overtui gen. Evenals ln do nederzettingen van de Westkust, beschikken ook hier de Eskimo's over een groot draadloos sta tion. een dokter, een onderwyzer, een protestantschen dominee en een gouve- neur. „In het jaar 1926 echter was", al dus schryft Dr. Charcot in een te Parijs verschijnend tijdschrift, „de gouverneur de eenige officieele pesoon ran het sta tion. Het een zekere Johann Pedersen, wiens moeder een Eskimovrouw was en hy combineerde met zyn officieele func tie als gouverneur ook de functies ran geneesheer voor lichamen en zielen der aan zyn bescherming toevertrouwden. Hy vertelde my, dat hy er naar streef de, in zijn preeken de Eskimo's de schoonheid van het paradijs cn de ver schrikkingen van de hel met de meest indaukwekkende kleuren te schilderen. Hy verklaarde hen tevens de middelen, hoe men door een deugdzaam leven den hemel zou kunnen veroveren en gelyk- tydig door vermijding van zonde de ver schrikkingen van de hel ontgaan. Tot zyn leedwezen kwam hij echter tot de overtuiging, dat een Eskimo, die tot dat oogenblik de waarheidliefde in persoon was geweest, thans loog. dat de balken bogen. Toen de zieleherüer hem onder vroeg over de betreurenswaardige ver andering van zyn karakter, antwoordde de Eskimo hem trouwhartig, dat hy het zyn leven lang zoo ontzettend koud had gehad, dat hy cr hartelyk naar ver langde in de hel te komen, om zich te verbiyden over de eeuwige warmte. DAUPHIN-LEGENDEN. Over het lot van den zoon van Lode- wyk XVI en Marie Antoinette, de Dauphin, bestaat een aantal min of meer steekhoudende legenden. Het meest bekend is de lezing, volgens welke een schoenmaker den koningszoon met een ander kind verwisselde en uit de gevan genis „Le Temple" smokkelde. In Auvergne wordt nu algemeen Madame Lozes. 84 jaar oud, en eigenares van een byouteriewinkel te Auch, voor de achterkleindochter van Lodewijk XVI aangezien. By vergelijking met de buste van den geguillotineerden koning ver toont het gelaat van deze dame frap pante geiykenis. Louis Mazel was een weesjongen, in dienst van den graaf de la Vernéde en werd in de plaats van den Dauphin, Lo- dewyk XVTI. in de gevangenis „Le Temple" gebracht. Dit geschiedde met behulp van Genes Ojardlas. die de schild wachten als arts passeerde. Ojardias had Lcuts Mazel van Auvergne naar Parijs gebracht. Hy verborg hem in een paard van carton, dat als speelgoed aan den kleinen kroonprins werd gebracht. Toen het eerste waagstuk was gelukt, ver stopte de vrouw van den schoenmaker. Simon, den prins, wiens bewaking aan haar man was toevertrouwd, ln een hoop vuil wasehgoed cn verliet ongehin derd de gevangenis. Het kind bleef drie maanden op een zclder zorgvuldig ver borgen, terwyl hy nu en dan bezoek van zyn vrienden kreeg. Ze lieten hem be loven nimmer zijn geheim te openbaren. Ook later bleef Genes Ojardias den prins behulpzaam. Hy bracht hem naar Auvergne, naar Bonnac, in een jachtslot, dat aan den graaf de la Vernéde be hoorde. Hier nam de prins den naam van zijn plaatsvervanger Louis Mazel aan. Toen de graaf stierf kwam de knaap met zyn vriend, een kleinen schoorsteen veger, naar Auch. Daar bleef hy in het hotel de France als staljongen. Later bevond zich zyn zuster, de her togin van Angoulême, in de buurt can een onderzoek in te stellen naar haar broer. Zy' vond ook inderdaad het spoor van haar broer dat naar Auch leidde. Ze ging naar deze plaats en stapte af in het Hotel de France. Het was ouis Ma zel, haar broeder, die, door haar niet werd herkend, haar uit den wagen hielp en haar paard uitspande. Hy schreide, maar had niet den moed om zyn ge heim te openbaren. Louis Mazél trouwde den 16en Januari 1810 met een kellnerin, Marie Vignaux, voor monsieur Thoret, der. maire van Auch, De huweiyksacte draagt niet den naam van den bruidegom, daar deze had verklaard niet te kunnen lezen en schryven. Uit dit huweiyk sproten zes kinderen, drie zoons en drie dochters. De oudste. Jean Pierre Mazel, wist eerst niet. wie zyn voorouders waren. Zyn vader, Lode wijk XVTI, lichtte hem, eenige uren voor diens dood, in over zyn afkomst. Jean Pierre moest beloven het geheim te bewaren. De thans nog levende Ma dame Lozes. dochter van Jean Pierre Mazel, herinnert zich, dat zy eens op de kamer van haar ouders sliep. Midden ln den nacht kwam iemand haar vader halen. Toen hy terugkeerde vroeg zijn vrouw hem, wat men van hem had ge wild. Hij antwoordde toen: ..Mijn vader maakt my tot ztjn erfgenaam, maar dat doet my geen genoegen!" In dien tyd was Madame Marie Mazel Yier jaar oud. Ze was eenig kind. Ze werd in 1844 geboren, zy huwde met Jozef Lozes en heeft en zoon. die tegen woordig directeur van de „Banque Po pulaire" van Avignon is. Ook zy kende het geheim eerst niet en hoorde het pas by het sterfbed van haar vader. Tegen woordig drijft Marie Lozes-Mazel een byouteriezaak van den man van haar kleindochter, Mr. Journes, Place de la Cathedrale te Auch. Is dat alles een legende of is alles op waarheid gegrond? Wie zal het kunnen zeggen? Is het niet opmerkelyk, dat ook, nadat de revolutie was geëindigd en de Bourbons weer naar Frankrijk waren te ruggekeerd, de jongen zyn geheim be waarde en zelfs zyn vrienden hem niet hebben bewogen zyn geheim te open baren? Het postvliegtuig der „lle de France". Het vliegtuig dat Maandag j.l. door middel van een luchtdruk-catapult van het dek der groote Fransche mailboot „He de France" werd gelanceerd, toen deze tot op 450 myl van de Amerikaan- sche kust was genaderd, is geweest een Lioré-Olivier amphSbie-vliegboot van 15.80 M. vlucht, uitgerust met een 480 pk. Jupiter-motor. Het toestel werd be stuurd door- den Marine-vlieger lt. Dé- mougeot. Ofschoon de Lioré-Olivier bui ten den bestuurder, radiotelegrafist en mee an o plaats bied voor zes passagiers, werd ditmaal nog alleen post vervoerd. Of het echter in de bedoeling ligt, en ook technisch mogelijk is, het vliegtuig met een half dozyn passagiers beladen, door middel der catapult van het schip te laten vertrekken, moet worden be- twyfeld. De vliegboot daalde na een vlucht van vier uur en een kwartier om kwart over vyf in den middag by het quarantaine station, waar een snelle motorboot der posteryen de mailzakken oremam m er direct mee naar öe stad vertrok. Na dat de bemanning van het vliegtuig de wettelijk vereischte immigratie-con trole had gepasseerd, vloog het toestel door naar de pier der Fransche schcep- vaartmaatschappy in de New-Yorksche haven. De „lle de France" arriveerde rat een dag later.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10