VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK BIOSCOOP ZIJN ER TE VEEL WINKELS? BURGERLIJKE STAND Haarlemmer Halletjes. Cinema Palace. ZATERDAG 18 AUG. 1928 DERDE BLAD De beweging van de Spaansche peseta. De fiduciaire positie. Plannen. De Koninklijke en de Standard Oil. De beurs. wiens naam eenigen tUd geleden de ge- heele wereld is doorgegaan, ooxiat hij er eenigen tijd in geslaagd is zich te laten doorgaan voor een der prinsen van het Duilsche ex-keizerlijke huis. Zyn avonturen hebben nu de stof ge leverd voor een film. die inderdaad tragi-kcmisch mag genoemd v.crr! n en waarvan het tragische deel ons heel wat liever is dan het komische Harry Domeia. die zelf de hoofdrol in deze gelegenheids-rolprent vervult, toon: zich in dat tragischs eerste gedeelte een filmacteur ran niet geringe qualiteitcn. De ellende, de geslagenheid van der. grootestads-schipbreukeling geeft hU o;i waarlijk treffende wijze weer Zijn spel maakt indruk en laat ook een indruk na. In het komische deel heeft hij niet veel anders te doen dan vrat te buigen en de algemeen nenscheiyke dwaasheid over zi&h keen te laten gaan tot hU ein delijk ce vondst is niet onaardig door een klein raampje van de toiletten in een deftig hotel de vlucht neemt. Zoo roerend als het eerste deel van óizc film is. zoo vcrmakclllk is het twee de en wij raden iedereen aan de verfil ming van deze zette geschiedenis eens tc gaan zien. De cowboy-film .Dappere Tom" is ook alleszins het aanschouwen waard en herliaaldeljjk davert er de lacht bij dooi de zaal. Dravende paarden natuurlijk, en vechtpartijen. doorzicht,'# bedrog cn een dappere held, maar behalve deze ge wone zijn er ook heeQ aardige en amu sante dingen in deze avonturenfilm met en dit zegt alles Tom Tyler in de hoofdrol. Actueel is de Polygoon-krant, die dt spreekt vanzelf de ontvangst van Josephine Baker ln cm Haag en van Sjef van Dongen in Rotterdam laat zien. Een aard.g programma waarvan Vrij dag al een flink bezet theater volop ger.oot. Rembrandt Theater. Tweemaal 6 witte zakken, waarop met duidelijke zwarte cijfers 100000 staat geschreven, bengelen boven den ingang van 't Rembrandt Theater. Als we daar bij dan lezen: „Watt en Yt Watt als millionaire" begrijpen we dat ons daar binnen weer een aangename verpooeing wacht! Behalve de wereldberoemde, mo gen Watt en ->• Watt ook wel de onuit puttelyke Denen hecten. In hoeveel creaties zijn deze twee nu al niet. steeds me: succes, opgetredenEn het bijzondere van hun kunst is dat als men var. hun genre houdt, zij nooit vervelen, met heel kleine nuances in hun spel brengen ze telkens weer iets anders, ze blijven amusoeren. NatuurlUk is van het eene gegeven meer te maken dan van het andere, maar een Watt-film is voor de liefhebbers altijd goed en geeft wat men er van verwacht In deze film de mo us Lr eer en Watt on y2 Watt heel dui delijk de aloude troost voor arme slok kers: ..Geld alleen maakt niet geluk kig", het is zelfs zoo erg met den ar men kleinen verliefdcrigen Y Watt. dat hij zich. om uit de misère te zijn, voor den kop gaat schieten „buiten, omdat het in huis andere zoo'n rommel geeft", vindt Watt. Even later komt de onge lukkige kleine kerel met den revolver ln de hand weer binnen: ..het gaat niet, de kogel ging langs mijn kop". Het met de uiterste zorg samengestel de Rembranditnieuws geeft weer zeer veel moois te genieten, evenals de na tuuropname ..Hot Hooggebergte", waar we ons te midden van sneeuw en ijs op onmetelijk hooge bergen wanen. De klucht is met recht een klucht waarom geschaterd is. en het Variété-nummer Harry Richy Co." geeft zeldzaam mooie staaltjes van gymnastische geoefendheid en lenigheid, zoo zelfs, dat men soms meent, dat er een truc achter zit, het geen echter niet het geval is. Maar prachtig is het. Een praeadvies van ProfMr, J, A. Eigeman Voor het op 5 en 6 September as. te houden congres van den Kor. Neder- landschen Middenstandsbond zijn door Prof. E-genmn een negental stellingen ingediend over bovengenoemd ender- .-crp. De eerste vijf stelingen zijn m.i van ondergeschikt belang en kunnen feitelijk buiten beschouwing bi ven. De kern van het vraagstuk evenwel ligt zooais de inleider trouwens zelf in zljr. stelling S opmerkt in de stellingen 6 en 7 Deze luiden als volgt: VI. Wanneer nu door uitbreiding var. het aantal winkels en meerdere doelma tige concurrentie onder de winkelier: de prijzen der goederen dalen zooals bi) ailorlci zaken in den loop der tijden ge beurd is. komen die goederen onder het betalingsvermogen ook van de minder gegoeden en heeft het eigenbelang der ondernemers ten slotte bewerkt, dat d- maatschappelijke goederen minder on gelijk verdeeld zün. VII. Tegen deze voorstelling verzet zich principieel de leer van de socialis tische en communistische gemeenschap De taak van den ondernemer en dus ook van don winkelier zou hier verricht moeten worden door het bestuur, het welk vooruit heeft te zorgen, dat van alle goederen in de magazijnen der ge- meenscliap op zeker oogenblik en op de bepaalde plaats juist voldoende voor handen is ter voorziening in de behoef te. Theoretisch zou dit mogelijk zijn. om dat men door uitgebreide en goed-mge- richte nationale en internationale sta tistieken de behoefte kan vaststellen PracLisch evenwel staat de gemeenschap hier voor een bijna niet te vervullen taak o a. omdat schommelingen in den omvang der behoefte niet kunnen wor den voorzier.. üit de stellingen VTEI en IX ztj nog vermeld dat de inleider meent, dat het te vee', aan winkels in het economisch verkeer moet worden voorkomen c-f weg gewerkt hetzij door vrije concurrentie, dar. wel door ingrijpen en regelend op treden van het bestuur der gemeen schap. terwijl het einde der laatste stelling luidt: Van een teveel aan goedgeorganiseerde winkels is er in onze vrije maatschap pij geen sprake. Deze stellingen zullen ongetwijfeld de volle gelegenheid bieden tot een geani meerd debat en het zal voor den con gresleider zeker niet gemakkelijk zijn om de verschillende sprekers binnen de lijnen te houden van dit onderwerp. DE H. O. V. Concert in het Bloemendaal- sche Bosch. In verband met een te geven concert in Baarn op Woensdag 22 Augustus as zal het concert te Bloemen daal gegeven worden op Maandag 20 Augustus as. 8 uur Bloemendaaische bo6ch. Op den avond van het concert wor den gratis programma's uitgereikt. EXAMEN nOOFDACTE. Haarlem. 17 Augustus 1928. Geëxamineerd 4 vrl. candidaten. Ge slaagd de dames: F. Dijkers, Alkmaar; G. M, M de Wit, Bergen; A. Kraak man, Alkmaar. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN M. O. Haarlem, 17 Aug. 1928. Geëxamineerd 9 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren J. Bauer, Amster dam; L. A. Rietscholten, Beculo; N. Roeg. Amsterdam: K. Roggen, Gro ningen, W. J. Bonk,. Bussum, H. J. P.ubé, Arnhem, L. H. R. Ruyter, Gro ningen. Immers, tal ran problemen welke er ten nauwste mede samenhangen, be ïnvloeden de eventueel* oplossing ran dit vraagstuk. Het ware dar. ook zeker beter geweest indier. Prof. Eegeman den tijd had kunnen vinden in plaats van stellingen -ren praeadvies te leveren. Daaraan Is intusschen niets meer te veranderen. Een duldeDJk antwoord op de vraag: zijn er te veel winkels? leve ren deze stellingen slechts ten deele. Wel word: aangegeven, dat er. volgens den inleider, geen surplus bestaat aan Roed-georgar.lseerde winkels, maar daar mede is men er niet. Hoe staat het dan met de nietgoed georganiseerde winkels? Daarnaast denke men aan de passage :n stelling VI omtrent de daling der gooderenp:ijzen bij vermeerdering van het aantal winkels en meerdere doel matige concurrentie. Is inderdaad dit verschijnsel een van zelf sprekende zaak? en geven dc "er- rijke gcdSachtenwisseilngen van Dr. Beurden cn den heer Leemhuis geen aanleiding dit probleem niet zonder meer. als opgelost te beschouwen? Wel geeft stelling IX een recept, in den vorm van het bijbrengen van meerdere theoretische en practlsehe ontwikkeling, waardoor voorkomen kan worden, dat bij vrije concurrentie vermeerdering van winkeliers alleen dtbietsvtrsnippering tengevolge heeft en zoodoende vermin dering tan den gemiddeld door lederen winkelier te ter rich ten producticven ar beid. maar een uitwerking van dit denkbeeld in de richting van een ge deeltelijken terugkeer tot de oude gil den wordt helaas gemist. Het proefschrift Tobi. hetwelk ir. de kringen van den middenstand gelukkig niet onopgemerkt is gebleven, geeft op menige bladzijde een somberder beeld van den toestand dan in de stellingen is te bespeuren. Beperking van het aantal winkelzaken znl m.i. moeten voeren tot een doelmatiger distributie van goederen. Daarmede zal het alge meen belang gediend zijn en daarvoor mogen maatregelen getroffen worden, die wellicht een enkeling of een groep minder welgevallig zijn. Over die maat regelen zelve wordt ln de stellingen slechts met een enkel woord gesproken. Daarover zou trouwens een afzonderlij ke verhandeling zeker van groot be lang kunv-o zijn. MOLLERUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k M CENTS PER REGEL. Bij geregeld gebruik OBERLAHNSTEIM Digestie bevorderend EEN NAKOMERTJE. Wel wnt als mosterd na den maal tijd zendt de N.V. P F. van Vlissinsen en Co.'s Katoenfcbriekcn te Helmend ons een bedrukt stuk katoen ter grootte van een servet en bedoeld Als vlag Het sbelt voor den kop van een athket met erg dikke spieren op een groen fond. daarnaast staat het woord Am sterdam en het woord Olympiad? doet ons de opmerking maken, dat wij de vlag feitelijk wat eerder hadden moeten ont vangen. Uit een begeleidend Echrijven blijkt ons, dat op een rotatic-katoen drukpers de lap goed bedrukt werd met Iradanthren-kleuren. De tin»en zijn fnsch en goed en volgens Indonth-en* traditie wasch-, tropen, en lichtecht. BEVERWIJK. Getouwd: J. Welland en H. J. Janssen J Middelkoop en D van Bcusokom. N. C. RozcmeUer cn J. M. Hamers. Bevallen: M. M. Huizend veld—Zwa nenburg d.; G. C. H. M. J. Selgnctte— ter Burg d.; A. MeijerBocst d.; H. J. A. PronkerMulder z. Overleden: H. Gertenbach, 81 J.. wed. van den Berg (wonende te Wok aan Zee en Duin). Amsterdam, 16 Aug. Bij een vorige gelegenheid vestigden Wij er de aandacht op, dat Spanje zich gereed maakte, den peseta te stabilisee- ren, althans krachtdadig den koers te steunen. Gedurende eenigen tijd hebben de fluctuaties van den Spaanschen wis selkoers die parasitaire speculatie aan getrokken, die zoo buitengewoon onwel kom is aan hen die belast zijn met de ihandha/ving van stabiele koersen. Het volgende statistiekje geeft een aardig beeld van de bewegingen van den pe seta, volgens den koers te Londen (pari teit 25,22 1/2 per Hoogste koers. Laagste krs. Tijdens den oorlog 26.75 16.G0 Juni 1928 30.02 29.19 Juli 1928 29.63 29.38 Koers op 11 Nov. 1918 (Wapenstilstand) 24.05. De bekende Lloyc^r Bank (Engelsche banken zijn zeer geïnteresseerd in de Spaansche financiën, en Engelsche ban ken verschaften immers ook een crediet van 5.000.000 ten behoeve van de sta bilisatie van den peseta, voor steun-ope raties in het buitenland), vestigt er de aandacht op, dat het zulk een merk waardig feit is, dat Spanje, terwijl het een van de laatste landen is die geen in goud inwisselbare valuta heeft, tegelij kertijd een buitengewoon groote goud voorraad bezit. De Bank van Spanje heeft namelijk een goudvoorraad van 2 1/2 milliard peseta's, dat is meer zelfs dan de Duitsche Rijksbank. Men zou kunnen veronderstellen, dat deze onge woon sterke positie reeds lang geleden benut had kunnen worden om de onsta biele houding van den peseta te corri- geeren; maar het schijnt, dat men van meening was. dat het meer in het belang van het land was, den wisselkoers vrijen loop te laien. Thans schijnen andere Inzichten de overhand te hebben gekre gen. Er zal nu een punt gezet worden achter de fluctuaties, die een ernstigen invloed hebben op den economischen toestand des lands. Er is een valuta- commissie ingesteld, die alle valuta transacties moet regelen, waarvoor be halve het buitenlanösche crediet, een groot bdnnenlandsoh crediet is ge creëerd. Het schijnt evenwel, dat de Spaansche regeering den huidigen koers (te Londen) van 29.50 (Holl koers) ca. 41.62 1,2) niet voldoende vindt, om op te stabiliseeren. en dezen verder wil op voeren tot den voor-oorlogskoers van 05.22 1/2 peseta in het Inzake de beëindiging van den concur rentiestrijd tussdhen Standard Oil en Koninklijke, tengevolge van den ver koop van Russische olie door de Stan dand Oil, is feitelijk nooit iets naders .vernomen. We hadden gezien, hoe de Koninklijke in Br. Indlë een prijzenoor log voerde, die onlangs werd beëindigd. Thans wordt evenwel van doorgaans zeer goed ingelichte zijde (door het Amerikaansche blad The Chr. Science Monitor) gemeld, dat de beide .maat schappijen besloten den prijzenoorlog op de Indische markt te staken en elke ver dere stap te vermijden, die de relaties tusschen de organisaties in Indië of op elk ander afzetgebied waar zij concur- reeren in gevaar zou kunnen brengen. Terwijl de overeenkomst inhoudt, dat de Standard Oil cf New-York haar huidige contracten met de Sovjetregeering mag uitvoeren, wijst men er op, dat de Stan dard Oil na afloop der contracten haar aankoopen van Rusland wel eens zou EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE Nog veertien dagen, drie weken en de "rereenigingen in Haarlem wat zeg ik ln Nederland wat zeg ik: in Europa wat zeg ik: in de heele wereld, be ginnen weer met hun avondvergaderin gen. Die zijn verdeeld in drie soorten: commissie- bestuurs- en algemeene ver gaderingen, maar him invloed op de huisgenooten van de vergaderaars is dezelfde. Moeder de vrouw zegt: „moet je alwéér naar een vergadering?" Je geeft ten antwoord: „ik heb in geen twee maanden een vergadering gehad". Dan zegt zij, met de bekende vrouwelijke lo gica: „maar de tien andere maanden dan ookhet is verschrikkelijk. En je laat mij maar alleen!" In den regel is ook dit niet juist, want je drie of vier, vijf of zes of meer kinderen zitten om de tafel, heffen him hoofden op en kij ken je met zacht verwijt aan. „Nou alleen?" durf je dan zeggen, waarop je vrouw voortgaat, het punt van debat wederom volmaakt voorbijziende: „alle goeie, hartelijke vaders blijven 's avonds in hun familiekring en dragen tot de al gemeene gezelligheid bij". Aldus voor de vierschaar van je kroost gebrandmerkt als slechte en onverschillige vader neem je een waardige houding aan en tracht daarmee aan 't gesprek een einde te maken, hetgeen niet lukt, want daar de huisvrouw het laatste woord wenscht te hebben, voegt ze er aan toe: „en als die vereenigirgen nou nog maar wat goeds deden! maar 't is niet anders dan pra ten en biertjes drinken" Tot in 't diepst van je ziel getroffen, antwoord je dan „de meeste van die vereenigingen zou den morgen weer opgericht moeten wor den, wanneer ze vandaag werden afge schaft". Dit is verkeerd uitgedrukt, want moeder de vrouw antwoordt dadelijk: „de meeste! Ja. maar al die onnoodige anderen?" En wanneer je daarop nog een passend bescheid zoekt, schiet zij de laatste, dccdelijke pijl af: „en in elk ge val hebben ze jou op die vergaderingen niet noodig. Laat anderen er heengaan". Hierna erken je je wel niet overwonnen maar toch wel tijdelijk buiten gevecht gesteld en vertrekt met een niet a: te opgewekt: „nou goeien avond dan." welke afscheidsgroet met een zwak ge- kunnen inperken. Hoewel dit niet met zooveel woonden in het vredesverdrag tusschen de beide maatschappijen staat vermeld. Verder wordt de Koninklijke gesteund in haar eisch tot schadevergoe ding voor de vroegere eigenaars van olie-bezittingen in Rusland, en naar ver klaard wordt, zullen spoedig onderhan delingen geopend worden voor een over eenkomst wat betreft bedrag en beta lingstermijnen voor deze vergoeding. Ten slotte wordt er neg op gewezen, van hoe groot belang het is. dat de strijd geëindigd is, daar de prijzenoorlog aan de Koninklijke en Burmah Oil per jaar 12,750.000 zou hebben gekost en aan de Standard Oil 4.000.000, De beurs, die aanvankelijk zeer on geanimeerd was, waarbij in verschillen de afdeelingen de koersen zich op lager niveau stelden, werd later in de achter ons liggende overzichtsperiode onregel matiger van toon. Het schijnt wel, dat de rollen eenigszins omgekeerd zijn. In de favorieten van voor kort, Industriee- k-n van diverse pluimage, trad een reac tie in, terwijl andere soorten, die den laatsten tijd ongeanimeerd en lager waren, een williger voorkomen kregen. In de bankafdeeling waren het vooral de cultuurbanken, die eenige punten kon den verbeteren, in overeenstemming met de suikerwaarden. Kol. Bank steeg zelfs per saldo ruim 15 punten. Te Amsterdam wordt opgericht de Mij. tot financiering van Kurkcnderne- mingen met een maatschappelijk kapi taal van f 10 000.000. Tot de oprichters behoort de Cie Comm. du Liège. Op een enkele uitzondering na, gol den de voornaamste industrieele waar den alle lager. Kunstzijdewaarden wer den ongunstig beïnvloed door berichten omtrent prijsverlagingen waarmee de Engelsche firma Ocurtaulds een aan vang maakte. Bovendien schijnt er af en toe in Enka gerealiseerd te worden, naar men aanneemt van het Löwen- steinbezit. Maekubee en Enka verloren resp. per saldo 10 en 20 punten. Philips, die nu tooh voorloopig het hoogste punt in de appreciatie van het beurspubliek bereikt schijnt te hebben, brokkelde een punt of 10 af tot 750. In de olieafdeehng blijft een vaste stemming heerechen, waardoor Konink lijke weer een punt- of vijftien monteer de tot ca. 434. De besprekingen tusschen mr. Teagle en Sir Deterding worden gunstig beooideeld. Rubbers aanvankelijk zeer vast, ver toonden later een kleine reactie, zoo dat de koersen zich ten slotte onge veer op het vorige peil bevonden. De handel had de laatste dagen weinig te be teekenen en de grondtoon blijft vrij goed. Scheepvaarten trokken zich niets aan van de passageverlagingen door de In dische lijnen. Deze hoek bleef verlaten en de koersen brokkelden soms een frac tie af. Suikers meestal een punt cf wat hoo- ger per saldo, H. V. A. zelfs ruim 30 punten, alles op de betere suikerprijzen en de flinke afdoeningen ran de Visp, weliswaar op onveranderde prijzen (f 13.50 voor Superieur). Er bestond soms flinke kooplust van de zijde van het publiek. Tabakken lagen meestal verlaten, ten gevolge waarvan de koersen vrij alge meen een punt of wat inboetten. Er had hier meer een gedrukte tendenz de over hand. BEURSMAN. mompel rondom de tafel wordt beant woord. Je gaat dus naar die vergadering en troost je onder de wandeling met de overdenking, dat je vrouw liet ook flauw en onmannelijk zou vinden, wanneer je op haar verzoek thuis bleef. „Iedere vrouw", zeg je dan tegen je zelf, „wil in haar man vastberadenheid zien en geest kracht als hij maar dadelijk voor de eerste de beste moeilijkheid uit den weg gaat zal zij al gauw alle achting voor hem verloren hebben". Maar als je dat argument ter sprake brengt, wanneer je vrouw c'en volgenden keer weer over je uithuizigheid klaagt, zal het haar wel niet overtuigen. Wie dat niet gelooft, moet het maar eens probeeren. De gelegenheid komt wel in September. Dit is maar een inleiding. Vandaag zou ik willen vertellen over wat mij als bestuurslid van een vereeniging dezer dagen overkomen is. Welke vereenigir.g dat is doet er niet toe. Evenmin als ik belast wensch te worden met de mede- deeling van andermans geheimen, waar op Ik dan als fatsoenlijk mensch passen moet, wil ik met de mijne een ander lastig vallen. Laat ons dus aannemen, dat het is ..de vereeniging tot bevorde ring van de verspreiding van witte ko nijnen met bruinroode stippen" en over gaan tot behandeling van de hoofdzaak. Ik kreeg dan van den penningmeester van het hoofdbestuur het volgende briefje: „Amice. Bezig met mijn rekening over het afgeloopen boekjaar Juli 1927—1925 op te maken, vond ik op de rekening van de afdeeling Haarlem een postje voor bloemen, ter gelegenheid van het 12 1 2- jarig huwelijksfeest van den voorzitter enz. groot vijf gulden of acht gulden (het cijfer was onduidelijk) en uit de optelling kan ik ook niets afleiden, om dat het totaal met geen van beide cijfers klopt. Natuurlijk heb ik eerst aan den penningmeester geschreven, maar daar ik geen antwoord ontvang, vermoed ik dat hij met vacantie de stad uit is. Wees zoo goed. daar eens naar te informeeren en mij zoo spoedig mogelijk antwoord te zenden. Vóór den 15den Augustus moet ik de rekening bij den voorzitter van het hoofdbestuur inleveren en gij weet. hoe precies hij daarop is. By voorbaat dank Groetend steeds gaarne de uwe" (volgde de onderteekening). Deze week een schitterend program ma met twee hoofdnummers Het pu bliek toonde door een groote opkomst hoezeer het geapprecieerd werd ..Jackie' weer eens op het doek te zien. „Oadettenliefde" is een aardig sport verhaal. Vooral de Rugby-match tus schen leger en vloot is een spannend moment. In de hoofdfilm zien we Jackie, die op t moment van vertrek den ka pi te::: van de „Queensland" aanspreekt er. hem verzoekt als scheepsjongen te mo gen meegaan naar Amerika De kapitein moet dit echter weigeren. waarna Jackie als .blinde passagier" mee wil. Hij wordt echter ontdekt, en een jaar naar een vondelingenschool in Lon den gezonden, waarna kapitein Travers hem als scheepsjongen meeneemt. Zijn eenige wensch is echter privé-kaju: .s- jongen van den kapitein te worden. Bij gestaan door zijn vriend Sam. den bok ser, weten zij de verloofde van den ka pitein te ontmaskeren, hetwelk geluk: doordat Jackie het brandsignaal in hut van Risard, den mede-minnaar van den kapitein, in werking brengt. De ka pitein vraagt woedend waarom Jackie dit gedaan heeft, doch hll blijft hc: antwoord schuldig. Met zün vriend Som wordt hij in het cachot opgesloten, waaruit hij, als de „Queensland" op een ijsberg is geloopen en in rinkenden toe stand verkeert, verlost wordt. Jackie springt echter op 't laatste moment uit de reddingsboot en zwemt naar de zin kende .Queensland", waarop de kapi tein nog alleen is achtergebleven. Er. nu begrijpt do kapitein ook waarom Jackie 't brandsignaal in werking stel de. Zij worden ten slotte door Sam gered, waarna Jackie's ideaal wordt verwezenlijkt, privé-kajuitsjongen van den kapitein. Een spannende film van begin tot einde, met goede muziek Standaard-Theater. Een bewijs temeer dat de Hollander s de Chineezen van Europa zün, levert het tconeelgezelschap van Mie en Ko Want evenals in het Hemelsche ryk treedt by dit ensemble een man op in een vrouwenrol. En dit maakt wel eer. van de grootste bijzonderheden uit ran voornoemd gezelschap Mie en Ko Het was gisteren de eerste maal dat zij optraden in het gerestaureerde en herdoopte Scala-theater. Voor een „af gestampte" zaal gaven zU .°D hoop van zagen", geenszins een parodie op Heyer- mans' Spel van de zee. maar toch in zooverre hierop geïnspireerd, dat de on dertitel was: Spel ran den oceaan (ofte wel „ooszaan") en dat 't laatste zinnetje was: De Cats wordt duur betaald. Bo vendien was er een Jo. een oud man netje, een werkgever met een vrouw die erg lief en tactloos rich voordeed en als vrouwelijke hoofdpersoon iemand onder een naam die erg veel op Kniertje leek. de tweede letter was echter door een 1 vervangen. Om het heele gevalletje modern en anders te maken was er niet sprake van een drijvende doodkist doch van een vliegende. Het stuk ls vermakelijk, de auteur blijkt wel geest te bezitten al is die nu niet altijd fijn te noemen. En met de tallooze moppen, maar vooral ook om het spel van Mie want waarachtig dit is spel! amuseert het publiek zich twee uren lang kastel uk. Trouwens het gorare tooneelspel dat dit ensemble geef: is altijd haast „om te gieren" en eenig in ons land. En die humor, die ruwe, harde volkshumor, is best te genieten. Als voorfilm een teekenfilm van een stél katten met een paar idioot-leuke vondsten om je echt in de stemming te brengen En na de pauze die om streeks half elf valt maar dat hindert in 't Standaard-theater niet komt er een Amerikaansohe speelfilm met een driehoek-motief in societykringen, twee leelijke actrices, soms heel mooie foto grafie en zonder verdere bijzondere kwa liteiten. Luxor Theater. De Vaüsche Prins! De geschiedenis van Harry Domeia. Ik hcu van orde! Ik ber. niet. als andere bestuursleden van vereenigingen die het maar op een ander laten aan komen of de boel zóó in de war sturen dat ze er zelf niet meer uitkomen kun nen en dan maar van de vergadering wegblijven. Dus veelde ik het als eer. zedelijke verplichting om den alge- meenen penningmeester in zijn onder zoek bij te staan. Derhalve belde ik hem op. maar kreeg geen antwoord. Som mige menschen zouden daaruit afgeleid hebben, dat hij met vacantie de stad uit was. Ik niet, ik onderzoek de zaken tot den bodem. Dus ben ik op mijn fiets gestapt er. naar het huis van den pen ningmeester gereden. HU was thuis en scheen heelemaal niet verwonderd, dat ik geen antwoord had gehad op mijn telefonische oproeping. Maar hij kon ook niet zeggen waarom hij ndet geant woord had op het briefje van den al- gemeenen penningmeester. „Vandaag ga ik op reis: mijn hoofd staat sedert een paar weken aleen naar vacantie", zei hy. ofschoon ik aan de richting van zijn hoofd niets bijzonders zien kon. Enfin, hy moest het dan nu maar gauw even in zijn kasboek nazien. ,Acht of vyf? Wat moet er gestaan hebben?" Hy kon het niet zeggen. Het kasboek en de papieren had hy aan den secre taris gezonden, die tydens zijn afwezig heid de penningen beheeren zou. „Bel den secretaris dan even op". Dat kon niet, want die had geer. telefoon. Er zat dus niets anders op. dan maar weer op mijn fiets te stappen en naar den secretaris toe te rijden. Daar waren de gordynen dicht en op mijn bellen werd niet opengedaan. Toevallig kwam er juist een dienstmeisje op den stoep van het naaste huis. „Ze zyn uit vanzelf", zei het meisje. „Voor een dag of voor langer?" vroeg ik. „Voor vacantie vanzelf. Is u van de familie?" .Nee. ik wou meneer alleen maar spreken". „Als u van de familie is. kan ik u den sleutel wel geven. Die is hier van zelf'. zei het meisje. Het was vriendelijk genoeg aangebo den, maar ik zou daar toch maar geen gebruik van maken, dacht ik. 't Zou noga! sterk aan inbrekerij deen denker, wanneer lk met den sleuteL binnen ging en het huis doorzocht naar een kasboek van de vereeniging tot bevor dering van de verspreiding van witte konijnen met bruinroode stippen. Dus bedankte ik voor de gegeven inlichtingen en cing ik verder in het bewustzijn, dat de financiën van onze vereeniging voor loopig niet zullen achteruitgaan. Hier wordt inderdaad een conservatief beheer gevoerd. De penningmeester op het punt om op reis te gaan en zUn plaatsver vanger al vertrokken. Iedereen die met een kwitantie komt zal ongetroost heengaan. Wait mü betreft, ik meende voor dezen dag genoeg te hebben gedaan tot oplossing van de vraag, otf de bloemen by gelegenheid van het koperen feest van onzen president vyf of acht gulden hadden gekost en ging naar huis en aan niijn dageiljfcsche bezigheden. Maar zooals ik gezegd heb. ik houd van orde. Het is waar: de wereld blijft wel draaien, al is er ln een vereeniging onzekerheid over drie gulden. Toegege ven. Daar staat evenwel tegenover, dat wanneer iedereen in de wereld precies was op zijn geldzaken, het menschdom er beter aan toe zou wezen. Hoe dik- wyis lezen wU niet van tekorten In kassen, die daarmee beginnen dat de schuldige honderd gulden tekort kwam. die }iy maar vast uit de hem toever trouwde kas leende met het vaste voor nemen. om die de volgende maand er weer in te leggen. Daar komt niets van en een volgenden keer leent hU twee honderd en daarna vierhonderd en ein delijk barst de bom over een tekort van t:eixiuizend of meer. En de grond oorzaak? Die ls toch altijd ge-veest, dat de boosdoener een of twee gulden meer heeft uitgegeven dan hij bezat. Nu weet ik wel dat hier geen sprake was van een tekort, maar wel van een rekening die niet klopte. Als ik iets heb dat my hindert, dan word ik midden in den nacht wakker lig erover te tobben en kan niet goed meer inslapen. Jc wordt dan 's morgens, na een paar on- onrustige hazeslaapjes, met een heet hoofd wakker en trekt er op uit om te trachten de moeilijkheid op te lossen. Dat deed ik nu ook. Nu hebben wy in onze afdeeling van de vereeniging tot bevordering van de verspreiding van witte konynen met bruinroode stippen zeven bestuursleden. Twee ervan had ik opgezocht, lk zelf was de derde, er bleven er dus nog vier over. Een daar van kwam niet in aanmerking, name lijk de president zelf. Ik kon toch moei lijk by hem aanbellen en vragen„ver tel me eens: zagen de bloemen, die wü je hebben vereerd op je koperen feest er uit of ze vyf of acht gulden gekost hadden?" Dat ging niet en zelfs wan neer ik de stoute schoenen aangetrok ken en de vraag gedaan had. dan zou de president hoogstwaarschijnlyk geant woord hebben: „ik weet er werkelijk niets ran. maar ik zal het aan mijn vrouw vragen." En wanneer dan zyn vrouw op het feest gedacht had. dat -e zeker wel tien gulden gekost hadden, wat een teleurstelling zou dat dan we zen! Neen. daaraan mocht ik onze ver eeniging niet wagen. Het had haar heur president kunnen kosten, wegens drukke bezigheden of zoo'n andere uitvlucht, die iemand te baat neemt als hy voor een functie bedankt en niet zeggen wil waarom. Zoo bleven er nog twee bestuursleden zonder functie, net als ik, over en aan die twee kon ik gaan vragen of zy ook inlichting konden geven. Acht of vyf? In gewone omstandigheden doe je zulke dingen per telefoon af en bent in vyf minuten klaar. Ze weten het of zo weten liet niet. Maar in Augustus ls dat an dere. Dan geven de meeste telefonen geen antwoord en zoo was het hier ook. Dus trok ik er met mijn trouwe fiets maar veer op uit. Toen ik het huis van mijn eenen collega-bestuurslid na derde. zag ik al dadelijk dat hier geen hoop was. Laat ik zeggen, dat Je twee soorten vacantlegangers hebt. De eene soort sluit, als ze met vacantie voor een poos op reis gaat. deuren en ramen dicht, alsof het huis een vesting was. die ieder oogenblik door de Romeinen of door het Kaas. en Broodvolk, of de Geuzen kan worden berend, 'k Heb iemand gekend, die wanneer hy op reis gaat. alle sleu tels meeneemt, tot die van de keuken kasten, waarin de potten en pannen staan, toe. De witkielen aan "t station kennen hem al en gunnen elkaar met plezier het vrachtje. De andere soort doet precies an dersom. Die schuift de gordynen een etje open alsof het huis nog bewoond is. Ze zetten soms wel een pop voor een van de ramen of een vuil kopje op een duidelijk zichtbare plaats. Tot de eerste soort hoort in onze krans Hopma en tot c' tweede Hupstra. Vurige de batten zyn er op onze kransavonden wel over gevoerd wat het beste is. Ik zou zeggen Je weet dat pas als je terug komt. Is er by je Ingebroken, dan was de andere methode blijkbaar beter. Maar laat ik niet afdwalen. Aan het eene, het hermetisch gesloten huls, bel de ik natuuriyk niet aan. Om het andere liep Ik een keer of wat heen. om te kij ken of zich een levend wezen vertoonde. Je kunt immers nooit weten. Ik zag evenwel niets en was al op 't punt. als laatste maatregel, om aan te bellen, toen ik een zware stem hoorde zeggen: ..Wat doet u daar?" Het was een politieman, die een oogje op het huis hield. „VUf of acht", zei ik ln myn schrik. „Wat vyf of acht," zei hy „ziet u niet dat het hulsnummer 22 is." Ik begreep, dat lk my niet moest wa gen aan een nadere verklaring over de rekening van de k06ten van de bloemen van den president. Het was te ingewik keld Dus gaf lk eenvoudig de uitleg ging. dat ik den bewoner had willen spreken en keek of hy thuis was. Dat klonk aannemeiyk en als Je dan een net voorkomen hebt en een goeien kleerma ker. dan neemt een verstandig politie man daar genoegen mee. Het volgende oogenblik had lk mjjzelf een klap om de ooren kunnen geven. Ezel die ik was. De bloemist! Die kon natuuriyk alle lnlchting geven. Ons be stuur ls fttüd by „Magazyn Rozeknop". De bloemist was een van die mannen, die zyn vrouw liefhebben en haar dus thuislaten. „Myn man is op reis", zei ze. (ik vond het een schandaal, maar sprak dat natuuriyk niet uit) „en lk weet er z-oo niet van. De boeken zyn by onzen avondboekhouder. „Waar woont die?" vroeg ik gretig. „Met vacantie op reis." Dit was dc genadeslag. Ik schreef een brief aan den algemecnen penningmees ter. dat lk hem niet inlichten kon. om dat iedereen op reis was. Die kwam terug met het opschrift: ..geadresseerde op reis, adres onbe kend". Toen heb ik mijzelven beloofd, dat ik nooit meer Iets informeer ln de maand Augustus. Zelfs niet voor een zoo nuttige vereeniging als die tot b?- vorder.ng van de verspreiding van witte konynen met roodbruine stippen FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9