APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD DE JAARVERGADERING VAN DEN NEDERL. VOETBALBOND. WIELRIJDEN VOETBALNIEUWS Harry Denis wordt eerelid. De kaarten-distributie bij de Olympische voetbalwedstrijden. De begrooting zonder stemming goedgekeurd. De decentralisatie voorstellen verworpen. Denis het jongste eerelid van den N.V.B. Gevolg gevende aan een vroeger door de algemeene vergadering gedaan ver zoek. heeft het bestuur van den N. V. B. twee dagen gereserveerd voor de jaar- lijksehe vergadering, welke dit jaar in de Geldersche hoofdstad werd gehouden. Zaterdagavond half acht kon dan ook de heer Kips aan een goed bezette ver gadering het welkom toeroepen. Achter de groene tafel zat het op den heer Verweer na volledige bondsbestuur. daarvóór een tachtigtal leden der alge meene vergadering. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op. dat eigenlijk het geheele thans afgeloopen hondsjaar had gestaan in het teeken der Olympische Spelen. Er was hard gewerkt om de Nederland- sche ploeg een zoo goed mogelijk figuur te doen slaan en volgens spreker was men daarin wel geslaagd. Hij wees op het feit, dat ons elftal slechts een en kelen wedstrijd had gespreid doch daar bij waren de Olympische kampioenen de regens:anders geweest en de wijze, waarop onze ploeg zich tegen deze zoo bijzonder sterke tegenstanders had ge weerd. verdiende alle lof. De voorzitter brengt dank aan allen, die tot dit goede resultaat hebben meegewerkt. Ondanks de veel tyd vragende voor bereiding voor de Olympische Spelen kon toch liet gewone competitieprogramma op tijd worden afgewerkt. Spreker hul digde Feyenoord. dat het kampioenschap V2n Nederland had gewonnen. Terugkomende op de Olympische Spe len maakte de voorzitter nog enkele op merkingen over het figuur, dat Neder land bij deze spelen had geslagen. Hij noemde dat in alle opzichten gunstig. !De Spelen zijn voor Nederland een bui tengewoon succes geweest. Ze hebben veel bijgedragen tot de algemeene spor tieve ontwikkeling van ons volk. Hét eerste punt, dat in behandeling kwam, was het jaarverslag. Ook hierbij Iets nieuws. De voorzitter had nl aan de leden der algemeene vergadering ver zocht vooraf hun opmerkingen schrif telijk mede te deelen, zoodat men tydlg de beantwoording dier opmerkingen ge leed kon maken. Men had gemeend hier mede een aanzienlijke tijdsbesparing te Verkrijgen. Van dat laatste heeft men échter weinig bemerkt, ruim drie uur (heeft men tenminste aan de behande ling der verschillende opmerkingen be- jjteed. Het meerendeel der opmerkingen werd gemaakt door de heeren Th. Langholz en C. R. H. Jola, die een aan de belang rijkheid van hun opmerkingen niet ge- evenredigd deel van den tijd in beslag namen. Het meerendeel hunner opmer kingen kunnen wij dan ook onbesproken laten. Ze klaagden o.m. over het te laat verschijnen van het jaarverslag, waar door de districtsvergaderingen niet vol doende kennis van dat verslag konden nemen. Terecht maakte de voorzitter de opmerking, dat men de districtsvergade ringen dan maar moest vaststellen nadat bet jaarverslag was verschenen. Ze klaagden voorts ernstig over de j,onkunde" waarmede de distributie der plaatskaarten bij de Olympische voetbal wedstrijden heeft plaats gevonden. Ze noemden die distributie een groote werd gesloten. warboel", die uitsluitend berustte op groote koppigheid of op onkunde, noemde het een „schande voor de Olym piade" en vonden het onbegrijpelijk, dat menschen als Verwoerd en Warner er zoon janbeel van hadden gemaakt. De voorzitter heeft deze klacht uit voerig beantwoord. Ook hij was het niet eens met de wijze, waarop de kaar ten waren gedistribueerd doch hij wees er op, dat de heeren Verwoerd Warner hier geen verwijt kan treffen. Deze heeren hebben uit zichzelf inge grepen, teen er groote fouten waren gemaakt Zij hebben toen al het moge lijke gedaan, om vcor de voetballers r< redden wat mogelijk was. De voorzitter leest daarbij een brief vcor van den heer Verwoerd, waarin hij uiteen zet. dat een andere re geling niet mogelijk geweest is. Door het ingrijpen van den heer Warner en hem zelf is het mogelijk geworden, dat de N. V. B. ongeveer 50 pet der beschik bare plaatsen toegewezen kreeg. De voorzitter wijst er op, dat ook hij niet accoond gaat met het niet houden van voorverkoop voor den laats ten wed strijd. doch het is hem gebleken, dat hier overmacht in het spel was. Het af gewerkte N. O. C.personeel, was niet meer in staat een voorverkoop te rege len. Bovendien is dat besluit genomen door het Comité 1928 in overleg met den hoofdcommissaris van politie en den di recteur van het Stadion. Men bedenke voorts, dat het hier geen gewone inter nationale wedstrijden var. den N VJB. gold. doch dat het door het I. O. C. ge organiseerde wedstrijden waren, zoodat de gewone regeling van den N. V. B voor internationale wedstrijden hierbij niet kon gelden. We zullen overigens de opmerkingen over het jaarverslag, die 11 folio vellen druks beslaan, maar onbesproken la ten, daar de vragen meerendeels zaken van huishoudel ijken aard betreffen. De. voorzitter heeft al die vragen uitvoerig beantwoord en nadat nog enkele spre kers her woord hadden gevoerd, werd het verslag goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling het voor stel van het bestuur om den heer Harry Denis in verband met het feit, dat hij 50 internationale wedstrijden heeft ge speeld, tot cerélid te benoemen. De heer Kips lichtte dit voorstel nader toe, waar bij hij den nadruk legde op de groote pro pagandistische waarde verbonden aan het spelen van iemand als Denis in onze internationale wedstrijden. Door den heer Watjer werd hierna ter sprake gebracht hetgeen in sommige bladen over Denis geschreven is. Spre ker heeft van den voorzitter gehoord, dat het bondsbestuur in het bezit is van brieven, waaruit blijkt, dat de tegen Denis uitgebrachte beschuldigingen on juist zijn. Hij laakt het, dat men die brieven niet heeft gepabliceerd, daar men dan op afdoende wijze aan de rond gestrooide praatjes een einde gemaakt zou hebben, De heer Kips is van meening dat De- nis als sportman eigenlijk boven derge lijke praatjes verheven is, zcodat men hetgeen daarover werd geschreven, ge rust naast zich had kunnen neerleggen. Uit een door de Technische Commissie ingesteld onderzoek is echter komen vast te staan, dat aan Denis niets on sportiefs ten laste gelegd kan worden. Het voorstel om den heer Denis tot eerelid te benoemen wordt dan onder applaus bij acclamatie aangenomen. Geruimen tijd wordt dan nog besteed aan de vraag of men de begrooting thans zal behandelen of wel na het ver schijnen van het jaarverslag op een buitengewone algemeene vergadering. Het argument, dat zoo'n algemeene vergadering ongeveer f 1200 kost, geeft tenslotte den doorslag, men zal dus op deze vergadering de begrooting behan delen. Inmiddels was het middernachte lijk uur genaderd, zoodat de vergadering De tweede dag. Wie gedacht zou hebber., dat men na de debatten over het behandelen der be grooting. thans een uitvoerig debat pver de begrooting zelf zou krijgen, heeft dit maal misgedacht. Er werd slechts een enkele opmerking gemaakt en eer de vergadering eisenlijk goed er. wel be gonnen was, bleek de begrooting reeds te zijn aangenomen Met eer. gemak als of het slechts over enkele guldens ging, had men een bedrag van f 104.800 voo: uitgaven voor het volgend seizoen toe gestaan. De voornaamste post op de te- gTooting was die der salarissen n.l. f 40.000 doch ook de post onkosten ad f 29 000 mag er wezen, om over het be drag van f 12.000 dat voor de verschil lende commissie is uitgetrokken maar niet verder te spreken. Thans komt in behandeling het rap port der decentralisatie commissie, dat na een uitvoerig debat op onverwachte wijze verworpen werd. Men begon met het houden van uitvoerige algemeene besohouwingen, waaruit bleek, dat er eigenlijk twee stroomingen waren. De eene wilde een volkomen decentralisatie, de tweede een gedeeltelijke decentrali satie zooals thans werd voorgesteld en de derde een geleidelijken overgang in den loop der jaren tot een volkomen decen tralisatie. Ds. Holhveg was de woord voerder der decentralisatie-commissie. Hij heeft op uitvoerige wijze de bedoe ling der commissie uiteengezet. Wat de commissie voorstelde was een delegatie van macht aan de afdeelingsbesturen, zoodat die besturen voortaan de aange legenheden van hun eigen district zelf standig zouden kunnen behandelen. Een deel der vergadering meende, dat de commissie niet aan de haar gegeven opdracht had voldaan. Men had een uit voerige bestudeering van het vraagstuk verwacht, waarbij ook de meening der minderheid zou zijn weergegeven. Een voorstel om het rapport terug te zenden naar de commissie met verzoek het de- centralisatievraagstuk in zijn vollen om vang te bestudeeren en daarover rapport uit te brengen, wordt verworpen. Men gaat thans over tot een artikelsgewijze behandeling van de door de commissie ingediende voorstellen. Reeds het eer ste punt, dat het beginsel dezer decen tralisatie bevat, wordt verworpen. Daar het geheele ontwerp staat en valt met het eerste punt. word* de verdere be handeling gestaakt en verklaart de voor zitter de voorstellen als verworpen. Ver schillende afgevaardigden blijken in de meening te zijn, dat men thans over eer. andere opdraoht aan de commissie kan spreken doch de voorzitter is een andere meening toegedaan, zoodat de oude toe stand gehandhaafd blijft en al het werk der commissie voor niets geweest is. De voorzitter is door een en ander zoo ver rast, dat hij vergeet de commissieleden voor hun werken te bedanken, wat liij echter later nog doet. Hiermede waren de belangrijkste pun ten van de agenda afgewerkt maar de rest hield de heeren nog eenlge uren bijeen. Een voorstel om voortaan het wed- strijdprogramma voor een geheel seizoen te gelijk vast te stellen, wordt verwor pen. Meer succes heeft een voorstel om een studiecommissie te benoemen voor het vraagstuk der geneeskundige keu ring van voetballers. Een voorstel om de reeds eerder goed gekeurde uitbreiding der derde klasse reeds thans te doen ingaan, wordt, aan het bestuur ter behandeling overgedra gen wat eveneens wordt gedaan met een verzoek der Utreohtsche vereeniging D. O. S. om promotie by keuze. Door het Zuiden was voorgesteld- om voorloopig, in afwachting van het rap port der desbetreffende commissie, geen ondernemmgselftallen aan te nemen, welk voorstel met een kleine wijziging werd goedgekeurd. Het liep inmiddels al tegen zessen zoodat de vergadering wat begon te ver- loopen Een voorstel om de oude alge meene vergadering weer in eero te her stellen werd, uit geldelijke en practische overwegingen, ernstig bestreden. Het werd ten slotte verworpen, waarna over gegaan werd tot de rondvraag, die wei nig bijzonders' bacht. Volledigheidshalve voegen we hieraan nog toe, dat de Fi- nancieele commissie in haar geheel is herkozen en dat in de Commissie van beroep de heer Warner, ale zich niet meer beschikbaar stelde, verv.r.gen is door het eere-lid van den Bond den heer P. A. de Haan. C. J. GROOTHOFF. H. S. V. „De Kampioen". Bovengenoemde vereniging hield Zon dag or.der groote belangstelling Itaar wedstrijd om het clubkampioenschap over 1 K.M. Na verschillende series, tus- schenritten en finale, welke 22 In aan tal waren, kwam de uitslag als volgt: Schijvenaar 1. Coster 2. v. Gelder 3. Ko per 4 en v. Egmond 5. As Dinsdag vergadering. H. S. C. „Excelsior". Onder begunstiging van fraai weer hiekl Excelsior een wedstrijd over 25 KM. De koppel wedstrijd werd afgelast, omdat na de 2de ronde een valpartij plaats had, waardoor eenige fietsen beschadigd werden. Er waren geluk kig geen persoonlijke ongelukkcr. De wedstrijd werd vervolgd met de vol gende renners: Klashorst. v. Dok. Keutel, C. de Nüs, Bos. v. Putten en Vlucht. De uitslag werd na zeer span- nenden strijd: le Klashorst. 2e C. de Nijs, banddiekte, 3e Keutel. Dinsdagavond 8 uur bestuursver gadering der commissie van voorberei ding voor den wedstrijd van de ronde van Haarlem. De sprintkampioenscliappen. DE FRANSCHMAN MICHARD KAMPIOEN. Te Boedapest werden Zondag de sprint kampioenschappen vcor beroepsrenners voortgezet De strijd werd gewonnen door den Franschman Michard: No. 2 werd Faucheux en No. 3 Kaufmann. Volgens ..De Crt." maakte Moeskops in de demi finale tegen Faucheux een tactische fout, waardoor de Hollander geslagen werd. Over de finale ontleenen we aan dit blad het volgende: Dan komt de groote Fransche finale tusschen Michard en Faucheux. Eerste beslissingsrit: 1. Michard (13.2 sec.) 2 Faucheux «kwart wiel). Faucheux ligt na den start aan het hoofd. Op ongeveer 220 M. voor het ein de zet Michard aan. en Faucheux begaat dezelfde fout, die Moeskops tegen hem In de demi-finale heeft gemaakt Hy laat Michard naast zich komen, hetgeen ook nog bij het ingaan van de laatste bocht het geval is. Een geweldige eind spurt van beice renners volgt, doch op het laatste deel wint Michard de enkele centimeters, die hij voor het winnen van dezen eersten rit noodlg heeft Tweede rit: 1 Michard (12.2 sec.), 2 Faucheux (3 4 lengte). Wederom is de volgorde dezelfde en opnieuw neemt de groote strijd esn aan vang op hetzelfde punt als in den eer sten beslissingsrit. Thans echter is Fau cheux beter op zijn hoede Hy zet nu in- tijd aan, zoodat Michard hem niet zoo snel kan bereiken. Dit geschiedt dan ook pas bij het uitgaan van de laatste bocht èn ook ditmaal blijkt Michard het meeste voor de eindspurt in reserve te hebben. Hy toonde zich positief den sterkste en wint dan ook met driekwart lengte voor sprong dezen laatsten beslissingsrit. Derhalve is Michard opnieuw wereld kampioen geworden. Hy heeft zyn titel dus met succes verdedigd. Na afloop van den wedstryd ging Faucheux naar hem toe om zijn landsman de hand te druk ken en hem van harte te feliclteeren. De beide Fransche renners werden door het publiek geestdriftig toegejuicht. Michard werd op de schouders getild en naar de kleedkamer gedragen. En toen volgde een plechtig moment. Het licht in het stadion werd uitgedraaid en te midden der dichte duisternis zag men hoe aan een der hoeken van het amphitheater in het schynse'. van een groote lamp de Fransche tricolore werd geheschen, terwijl een loudspeaker met schitterende tenorstem de Marseillaise inzette, die staande door allen werd aan gehoord. V. S. V. Naar men ons mededeelt, zal V.S.V. er in het komend seizoen zorg voor dra gen, dat de bezoekers van haar wed strijden deze op gemakkelijke en be schutte wijze kunnen volgen. Daartoe zal zoo spoedig mogeiyk op haar terrein, dat om die reden enkele meters verlegd is, een nieuwe tribune verrijzen. Amerika's falen. De Amerikaansche Olympische af vaardiging is, alle sporten bijeen gere kend. huiswaarts gekeerd met 22 eerste. 17 tweede en 15 derde prijzen. Geen slechte oogst voorwaar, maar toch kun nen w'0 zeggen, dat de Olympische Spe len te Amsterdam in hoofdzaak merk waardig zijn geweest door het falen der Amerikanen Betrekkelijk gesproken na- •uurlyk. Zeer betrekkelijk. Iedereen, die «-enigszins op de hoogte is van het internationaal sportgebeuren, is het hierover eens. De Amerikanen zelf zyn cr meer vin overtuigd dan Iemand an ders. zy waren naar Amsterdam geko men met de oprechte overtuiging dat zy in vrywel alle takken van sport het leeuwenaandeel der prijzen zouden be machtigen en niemand zal dit voor do Spelen hebben durver, tegenspreken. Want het Amerikaansche zelfvertrou wen was zeer goed gefundeerd. Het Amerikaansche overwicht was niet al leen voor de hand liggend door de ge weldige numerieke overmacht van het Amerikaansche volk gevoegd by zijn grondige sportieve voorbereiding en zyn grenzelooze sportenthousiasme, maar wij hadden van de laatste jaren metrische en chroncmetrische gegevens te over om de superioriteit der Amerikanen te ver wachten op schier elk gebied. Wahneer een Amerikaan alleen maar zegt. dat een van zijn 100 Meter-loopers een super-hyperphenomeen ls. dan kun nen we glimlachen en zeggen, dat de Amerikaan nu eenmaal gemakkei uk tot de overtreffende trap komt in zyn con versatie. maar wanneer hü er byvoegt dat bedoelde athleet esnlge malen de 100 meter geloopen heeft in 10.4 secon den, wordt het een andere zaak. Ook tij den en strekkende meters kun je nog wantrouwen, maar als de internationale a thie tick federatie ze erkent, als wereld records, zijn ze wel Juist. En dar. kun je gaan vergelijken. De Amerikanen liadden veel wereldrecords, maar toch hebben ze. in de finales van het athle- tiektoumoo: meer nederlagen geleden dan overwinningen geboekt. Als de springnummers er niet geweest waren, zou hun succes al zeer mager geweest zijn. Het falen der Amerikanen ge schiedde over vrUwci de geheele linie (op de 400 Meter na) in alle loopnum- mers. Beroemdheden als Lloyd Hahn. Wykoff. Joie Ray. Paddock. Scholz, wer den er finaal uil geloopen. In de eerste plaats gelooven wij dat de Amerikaansche hardloop ploeg niet geheel op hetzelfde peil stond als te Parijs in 1924. Toen werden gewonnen: de 200 Meter, beide hordenloopen en beide estafettes, benevens zeven veld- nummers. Te Amsterdam won Amerika alleen de 400 Meter en de beide estafet tes. verder 5 veldnummers. De resulta ten van 1928 zyn dus gedecideerd slech ter dan die van 1924. maar ook in dat laatste jaar waren zij. voor óe Ameri kaansche zelfvoldoening niet gelieel be vredigend. En wanneer wü hiervoor een oorzaak moeten opspeuren, dan moe ten wij, die, meenen we, juist zoeken in het feit, dat Amerika zulk een reus achtig land is, met zulk een enorm sportief menschenmateriaal. Het is niet alleen sporttechnisch veel moeilijker om uit duizend athleten hot beste viertal te kiezen dan uit, zeg vyftig, er komt nog een andere factor by. De keuze moet wel gedaan worden door eliminatie, door selectiewedstrijden. En juist omdat er zoo velen zijn. moeten er talrijke van deze wedstrijden gehouden worden voor de ploeg definitief kan worden samen- gestold. Dit be toekent dat de loopers die tenslotte afgevaardigd worden, in de laatste weken voor de spelen aan een hecle serie wedstrijden moeten deelne men en daarin steeds hun uiterste pres taties moeter. kveren. Het gevolg ls. dat zU wat de Engelschen noemen ..stale" zijn, voor zy in de Spelen zelf aan der. start verschijnen. Niets is voor eer. athleet moediyker dan weken achtereen zijn besten vorm te behouden, maar tenzij de Amerikaansche athleet dit weet te doen, zal hy niet gekozen worden. En daardoor is bet verklaarbaar, dat de athleten, <iie, gezien hun prestaties in eigen land. onoverwinnelijk geacht moesten worden, te Amsterdam m de meest nummers faalden. Een tournooi zonder kwestie». Het afvoeren van de wandelsport. Gaat ook het boksen van het programma? De Finsche overheersching op de lange afstanden. De Finnen verdeelen de prijzen. Wat Nurmi voor Finland heeft jgedaan. Ritola en Yrjöla geridderd. Olympisch amateurisme. Vrijwel algemeen is men het er over eens. dat de Oïympisohe athietlekwed- stryden het belangrykste athletiektour- nooi is geweest dat de wereld ooit heeft aanschouwd. Het is verblydend, da: men door de geheele internationale pers de organisatie der athletiekwedstrUden prijst en ook, dat deze wedstrijden zonder eenig incident -zijn verloopen. Dat is wel eens anders geweest. By vroegere Olym pische wedstryden zyn er vooral over het vaststellen van het resultaat der sprint- wedsfcryder. nog al eens moeilijkheden ontstaan, waarby niet iedereen met de meening der jury accoord ging. Men was in Amsterdam in zooverre gelukkig, dat de wandelnummers 'van het progTamma waren afgevoerd. Op zich zelf vind ik dat wel te betreuren, wandelen, zooals Italiaan Frigerio te zien geeft, is een sportief genot, dat ver staat boven het min of meer grapipige nummer, dat op Nederlnndsche athletïekwedstrijden als wandelen ten beste gegeven wordt Maar men schynt ncoit met stelligheid te kunnen vaststellen waar de grens tus schen wandelen en loepen gelegen is. iets wat reeds herhaaldelijk aanleiding tot allerlei verwikkelingen gegeven heeft Ik heb tenminste nog geen O'.ympischcn wandelwedstrijd gezien cf er werden deelnemers gediskwalificeerd, die volgens meening van anderen volkomen zuiver wandelden. terwijl aan den anderen kant de jury deelnemers verder liet gaan. niettegenstaande ze blijkbaar niet wandelden Men heeft nu den knoop doorgehakt door het wandeler, van het programma af te voeren. Dat is na tuurlijk een afdoende oplossing, maar men krijgt daarbij wel eenigszins den in druk. cat. men het kind met het bad- jrster heef: weggegooid. Aanbevelens waardig lijkt me dit voorbeeld dan ook niet. Op het oogenblik staat men b.v. by het boksen tegenover soortgelijke moei lijkheden. Er zyn scheidsrechters, die meenen, dat boksen vechten is en die dus dden bokser tot overwinnaar ver klaren. die er in geslaagd is de hardste kla.ppen uit te deelen. Aan den anderen kant zyn er. die boksen als een kunst beschouwen en die derhalve den bokser die bokst volgens de regels der kunst, zonder er speciaal op uit te zUn zijn tegenstander zoo krachtig mogelijk on der handen te nemen, tot overwinnaar verklaren. In verband hiermede zyn er reeds stemmen opgegaan, om ook het boksen maar van het programma af te voe ren. Ook wat voetbal betreft, zijn verschil lende opvattingen mogelijk, doch hier heeft een internationale bond goed werk gedaan door vast te stellen, welke op vatting de juiste is. Het is Jammer dat het boksen internationaal nog niet zoo goed georganiseerd ls om op dit punt een bindend voorschrift te kunnen ge ven dien weg zal het toch op moeten. Ook de Internationale Atlhetiek Fede ratie is kxaohtlg genceg cm voor het wandelen eer. bindende bepaling te ma ken, wat m.i. beter geweest zou zijn dan het wandelen af te voeren, zooals men thans heeft gedaan. Het eenige. eigenlijk onbeteekenende geschil van meening. dat er béstaar. heeft, was over de bezetting van de derde plaats by de 200 Meter hard- looper. Daar sprak de jury na lang durig overleg een dead heat voor die plaats uit tusschen Xörnig er. Scholz. niettegenstaande de foto's later lietén zien. dat het waarschynltfk was. dat de Duitschers. die beweerden dat Kömig derde was, gelijk hadden. Het toeval heeft hier echter de juiste oplossing ge bracht. In verband met de desbetreffen de bepalingen moesten Kömig en Scholz overloopen gelukkig dat er bij den Marathon geen dead heat is geweest! waarvoor de noodige maatregelen werden getroffen. Op het bepaalde uur verscheen König aar. den start. Scholz bleef echter afwezig. Toen hij na een half uur wachten neg niet was versche nen, werd Kömig als overwinnaar ver klaard. Later bleek, dat de manager der Amerikanen eenvoudig vergaten had. Scholz te waarsohuwen. De Amsterdamsehe wedstrijden heb ben opnieuw duideiyk doen zien, dat de Finnen op de afstanden van 1500 tot 10.000 Meter nog steeds de baas zUn en voorloopig ook nog wel de baas zul len blijven.. En het Finsche succes is thans niet meer het succes van een of twee man, integendeel, de vier nummers werden ook door vier verschillende Finnen gewonnen, bovendien had men in Purje en Anderson nog twee athleten. die ook in staat zUn een wedstrijd t* winnen. Dat is wel eens anders geweest. In 1912 won Finland op de genoemde 4 nummers drie eerste prijzen doch alleen door Kolehmainen. In Parijs won Fin land op de genoemde afstanden vier eerste prijzen, waaraan echter alleen Nurmi en Rito'a :e pas kwamen. Voor de Finnen is hc: wel Jammer, dat de wedstrijd over 3000 Meter voor ploegen niet meer op het programma is opgenomen, daar ook dit nummer on- getw-yfeld een overwinning voor hen gebracht zou hebben. Onwillekeurig vraagt men zich af. wie of nu eigenlijk op het oogenblik we', de sterkste der Finnen is. Ik voor my geloof, dat op het oogenblik Nurmi nog den toon kan aar.ge-en. De manier, waarop hij de 10.000 Merer won. heeft bij mij den indruk nog versterkt, dat Nurmi nog steeds de grootste athleet is, dien de moderne athieuek heeft ge kend. Om bijna 10 KM. te loopen in een tempo van iets onder de 20 KM. per uur en dan r.og een zóó geweldigen eind spurt in te zetten als die waarop Nurmi op den eersten dag der athletiekwed strUden ons vergastte, dat is iets dat op het oogenblik waarschynlijk geen enkele athleet, zelfs geen der andere Finnen, hem zal nadoen. Of nu wat de volgende wedstryden betreft. Nurmi niet meer op de eerste plaats is gekomen omdat de leiders der Finsche athletiek dat wenschelijk acht ten of omdat Nurmi uit zich zelf ook aan anderen de eer van een overwin ning gunde dan wel, dut die 10000 M hem zoo had aangepakt dat hU zich niet meer in staat gevoelde voor een e.iidspurt. als op dat nummer, zal wel een onopgelost raadsel blijven. Nurmi alleen zou daar een antwoord op kunnen geven wanneer men bedenkt, dat Nurmi de zwygzaamheid in persoon ls, kan men wel begripen, dat dit antwoord nooit zal komen. Men heeft wel beweerd ^at Nurmi na de Amsterdamsehe wedstrijden niet meer zou uitkomen, doch ook dat blU'O niet juist te zyn. HU heeft tenminste deze week in Zwitserland in een wed strijd met voorgift geloopen en daarbij op 5000 meter een gemakkei yke over winning behaald. Zyn tijd. 15 min. 18 1/5 sec. was echter verre van fraai. Nurmi heeft overigens op athlettek- gebied zijn plicht tegenover Finland zexer wel vervuld. Wat de Urugoesche rost bailers deden voor Uruguay, heeft Nurmi voor Finland gedaan. Over de geheele wereld heeft hij den naam van Finland doen weerklinken. Zoow:! tr. Europa ais in Amerika heeft hU aan tal van wedstrijden deelgenomen, waar mede hU zelfs een vry aanzienlijk be drag bijeen ..geloopen" heeft voor der. bouw var. een Stadion in Helsingfors HU verbond nl. aan zijn toestemming om aan een wedstrijd te komen deelnemen, tevens de voorwaarde dat men een vas' bedrag moest opzenden aan Fm'.and om in 't bouwfonds voor bedoeld stadion te storten. Wat Nurmi op Olympisch gebied voor Finland gedaan heeft, kan men gerust als een wereldrecord beschouwen, dat wiet gemakkelijk verbeterd zal kunnen worden. Hij debuteerde in Antwerpen, waar hij zich in zijn eerster, wedstryd floor den Franschman Guillemot In den eindspurt liet verrassen Hit werd toen tweede Op de 10-000 Meter werd hU eerste, eveneens won hU den veldloop over 8000 Meter. Het resultaat van Ant- v.erpen was dus voor Nurmi twee eerste pryzen en een tweede prijs In 192-1 te Parijs vierde hU zyn groot- Me triomfen Hy wen toen de 1500. de 5000, den ploegenwedstrijd over 3000 Meter en den veldloop over 10.000 Me ter. BU elkaar was zUn buit dus vier gouden medailles. In Amsterdam won hU de 10.000 Me ter en was hij tweede op de 5000 Meter en op de 3000 Meter hindernis. De drk Olympische a thletiektomooien hebben Nurmi derhalve opgeleverd zeven gou den en drie zilveren medailles! Daarmede heeft hll de verrichtingen van zyn beide beroemde landgenoot* r. Hannes Kolehmainen en Ritola ver in <1 schaduw gesteld, Kolehmainen heef: I gouden medailles gewonnen waar onder een voor den historischen Mara thon terwijl Ritola er 3 wen en bo vendien eenige malen achter Nurmi tweede was. Nurmi is op het oogenblik 36, Ritola 38 jaar, Het ls dus niet waar- schUniyk dnt mer. een hunner in 1932 in Los Angeles aan den start vind-, tenzU ze het voorbeeld var. Kolehma:- r.en gaan volgen, die in 1920 te Ant werpen op l"-Jarigen leeftiid den Mara thon won. Stenroos. die in 1924 den Ma rathon voor F-nland won. was even eens ongeveer 40 jaar Ritola en Yrjöla winnaar van den tienkamp zijn onmiddelliik na afloop der Amsterdamsehe wedstrijden naar Finland teruggekeerd. Ze werden daar door den President van Finland in audiëntie ontvangen, waarbii deze tal van vriendelijke woorden t«n beste gaf en ten slotte aan beiden een hcoge Finsche ridderorde schonk Nurmi werd reeds eerder op eer. dergelijke wUze be toond, doch zoodra hy weer ia Finland Cricket- verlevendiging. Men zoekt in Engeland ernstig naar eer. middel om cricket toot dcc toe schouwer te verlevendigen. Dit is niet nieuw. mer. doet het al sinds jaren -n komt er niet veel verder mee Maar zoo sterk als de acue thans is. is ae toch r.ooit geweest en de M. C. C. staat voor aan. Er zijn drie feiten aan te wijzen die m hoofdzaak tot deae actie I rebben ge leid. Ten eerste wordt het terrein tus schen de wickets tegenwoordig woo per fect gemaakt, dat Ik', nagenoeg dood is en de bowler dus veel kleiner kans krijgt om «en batsman te verschalken, ten tweede worden de scores. tengevolge hiervan onmatig hoog. waardoor de wed strijden veel te vaak in draws eindigen en ten derde is hot de gewoonte van batsmen geworden om hur. pads als een soort van tweede verdedigingslinie .e gebruiken. Dit laatste gaf althans geie- geuheid om het-geneesmiddel te zoeken In een bepaalde richting tw. verzwaring dor bepalingen omtrent den lbw. regel En daarover ls men nu druk doende. Wij zullen den lezer maar niet vervelen met een o;)sommlng van alle remedies die in dit opzicht aan de hand zUn gedaan en alle bezwaren die ertegen, stuk voor stuk. zijn geopperd. Wy wilden er alleen dit van zeggen. Wanneer je wOzigingon in een regle ment gaat aanbrengen omdat de publie ke belangstelling bedenkelijk begint re verminderen, dan ben je sportief, in elk geval op den verkeerden weg. Dan stel Je de toeschouwers, anders gezegd het geld. boven dc sport. En in Engeland, waar cricket het nationale spel >s, staan tegenover tedere county-cricketer minstens honderd bescheidener beoefe naren van «Je kunst, die het spel louter voor hun plezier beoefenen, «lie niet aan toeschouwers denken (althans niet aan betalentle* die niet op de ge perfection- neerde pitches spelen, geen hooge sco res maken en geen verzwaring van welxe bepalingen dan ook van noode hebben. Maar zjj zyn. in al hun bescheiden heid de menschen die de sport dragen en die er het mooiste sieraad van uit maken. niet «Je weinige matadors die het dienen als een kijkspel voor «Je massa. Zwemkermis. Trainer Meigen van der Ncdtsrland- schen Zwembond heeft in de afgdoopea maanden in ons land uitstekend werk gedaan by «ie voorbereidingen van onze zwemmers en zwemsters voor do Olym pische Spelen. Wel is riJn belooning niet geko men in overwinningen van de zwem mers. hiervoor was het verschil met het buitenland te groot en de tyd van voor bereiding te kort. maar zyn lessen zul len hun vruchten wel dragen. En de da mes Braun. Baron cs. hebben ook veel aan zijn voorlichting te danken. Meigen is een voort roffel uk oefenmeoster, men volgt zyn voorbeeld gaarne. Maar daar lezen dwy In de N. R. Ct. «lat deae zelfde heer Meigen op een zwemfeest ter gelcgonhedd van de ker- mis te Jutfaas bu Utrecht, waar ont» snelste zwemmens en zwemsters uitkwa men een extra nummertje ten beste heeft go gov en, dat wel he«5l erg naar het circus, naar dc kennis riekt. HU heeft zlcli met benzine laten begieten, daar een lucifer by laten houden en is In vlammen gehuld van een lioogte van tien Metr in het water gesprongen. Ovaties werden helaas zUn deel, Dat was sensatie. Even later in het doovendo water en de huid van den waaghals ware onbarmhartig geschroeid! Maar was dit nu niet onwaardig aan den man die zoo zUn best heeft gedaan onze zwtensport omhoog te voeren, the maandenlang het voorbeeld ter navol- ging heeft gegeven? Neen, als slot apo theose van dit zwemfeest niet alleen, maar van «ie werkzaam)veid van den heer Méigcn in ons land was «fit kenrais- vertoon wel heel slecht gek «reu. Want dit is als laatste demonstratie van den onderwijzer iets dat zijn leerlingen voor al niet moeten <k>:a. t*il - zal hem nog wel een extra huid<; wachten. Mc:i hoort aoo af en toe over het Olympisch amateurisme nog al •■etis .""onderlinge duigen Zoo las ik in bizten- land.sc.he bladen, dat de rageertng van Uruguay aan de spelers van het over winnende elftal een aanzienlijke geld som heeft laten uitbotalen ter beloo ning van de aan het vaderland bewe zen diensten. De Juistheid van het be licht kan ik natuurlijk hier niet con- trolecren. Nu weer komt uit Argentinië bericht, dat de winst gemaakt bil de wedstryden van de bekende Spaansche club F C. Barcelona op de toer van dat eiftr.l door Argontlni*, geheel gebracht zri Svorden ten bote van de spelers, die Argentinië In Amsterdam hebben verte genwoordigd Er zUn echter nog andere e'geneardl- ge dingen, dichter bi! huls. I' t F an- sche sportblad L'Auto heeft een In schrijving ecopend voor Lucicn G v 1 n. Olympf Cli kampio-n floret- c.n d" -n- schermen. welke lnachrfj-ing op -t oogenblik reeds ongeveer frs 154X10 be draagt, In het eude Athene was het ama:?u- rhme hiykbaar ook nlr. zco 7-ivrr Daar kregen de overwinnaars vrij. ?l- hng van belasting. Welnu, iets c_\ge- lUks gebeurt ook thans nes wel Een Hengaar. die in Amsterdam by het worstelen een kampioenschap h'e't ge wonnen en die een aanzieri-Uke belas tingschuld lvd. werd bU zijn thu; ..ernst verrast met de mede deeling. da! wen hem in verband me*, zijn overw nnlr.g deze schuld kw-ytgescholden had. Büthovcn. IS Augustus 1928. C. J. GROOTHOFF

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7