BUITENUNDSCH OVERZICHT H. D. VERTELLINGEN Vlammends Katclien DE DUITSCHE SOCIALISTISCHE MINISTERS BLIJVEN. EEN PROTEST VAN JAPAN. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 AUG. 1928 DERDE BLAD Een compromis gesloten. Nog een Poolsche nota. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1275 VROEG NAAR BED Vader besluit om maar pauzeert bij de radio om eens vroeg naar bod te I w zien of er iets is te be gaan I leven concludeert van I niet begint te sluiten, besluit even te cantroieeren of er niets in den tuin is blijven liggen ziet Jan Kommer aan den wandel debatteert met dezen over politiek het weer sprekend over het weer schrijft den brief en in- heeft hii zich herinnerd I cereseeert zich voor moe- dat hij nog aan tante I der's patience Martha moet schrijven I herinnert zich dat hij de krant neg niet heelemaal heeft gezien I constateert dot het ren half uur na zlfn gebrui- Ujken bedtijd is en vraagt zich af waar de tüd blijft. (Nadruk verboden) (Nadruk verboden; anteurareebt voorbehouden.) De Onbetrouwbare door BéLA TóTH. .Niet flink", constateerde mevrouw Meier, toen zij hem ter wereld hielp. De vroedvrouw zag hem medelijdend aan: „Het is jammer van de moeite; hij zal het niet lang maken". En zij voedde hem dienovereenkomstig Hij stierf echter desondanks niet on middellijk, maar pas zeventig jaar later. Zijn moeder kocht geen speelgoed voor hem. zooals voor haar. overige kinde ren. ,Het is zonde, hem iets te geven, hij breekt toch alles". De jongen speelde derhalve met de spinnen, die hij vliegen voerde, zonder een spinneweb te scheuren. De spinnen echter, die van iedereen vliegen aannemen, vertrouwden hem niet; zij zagen hem scheef aan en raakten zijn goede gaven eerst aan, wanneer hij weg was. „Tk weet werkelijk niet, of ik hem wel naar school zal sturen!" klaagde de vader. ..Ik weet vooruit, dat hij het alphabet nooit leert". De jongen leerde echter de letters, zooals alle leerlingen. Maar dit bleef een geheim, omdat de onderwijzer, een goed hartig, maar wat ziekelijk man. ver moedde. dat het ongelukkige kind toch niets wist, daarom stelde hij hem nooit een vraag. Voor het balspel wilde geen club hem hébben. „We zullen voor Jouw plezier verliezen!" De ongelukkige Godfried speelde der halve zelf Hij wierp den bal tot het kruis van de kerk. Daar kwam de klok kenluider en nam den bal af. .Je wilt zeker het kruis er af mikken, drommel- sche vlegel?" Op het gymnasium behoorde hij tot de leerlingen, voor wie de leeraren zich in acht namen. Die alleen op sombere, regenachtige dagen iets gevraagd wer den; men wist immers: die weten toch niets. En wanneer hij toch alles wist. zeide men: „Vandaag waren de vragen ook bijeonder gemakkelijk" en hij kreeg een drie. De leeraar in de wiskunde, een Vriend van de inductieve methode verklaarde kort de wet van Newton en wendde zich wanhopig tot de klasse: ..Is er iemand, die het toewijs zou kun nen leveren?" Diepe stilte. Zelfs nummer één van de klasse sloeg de schrik om het hart. Daar stond Godfried op. „Wat wil je?" vroeg de leeraar. .Jij kunt wel gaan zitten, niemand heeft je noodig". ..Tk wil niet gaan zitten, ik wil de stelling bewijzen". .Ja. hoor eens, wanneer jij haar kunt bewijzen", lachte de leeraar. .kunnen we het wel laten, dan is het jammer van den tUd" „Zoo. wil je soldaat worden?" vroeg de dokter van de keuringscommissie spottend. „Jawel, dokter!" antwoordde de jonge man. De heer met de gouden kraag nam lachend den centimeter en was er ver baasd over, dat deze borstkas zes centi meter breed was dan het voorgeschre ven minimum. En vervolgens betastte hij het lichaam en kwam tot de ont dekking. dat dit tengere ventje louter uit spieren bestond. Na den oorlog werd Godfried verliefd op den dcchter van den dominee. ..Greetije, ik houd van je", zeide hU op een avond, toen de maan helder scheen. Greetje lachte hem in zijn gezicht uit; de eerwaardige heer spr3k hem den -vol genden dag aan: „Waarde vrind, laten we elkaar goed begrijpen. Jij, als volkomen onbetrouw baar mensch, zult nooit in de gelegen heid komen, een -vrouw behoorlijk te onderhouden. Daarom zou ik Je willen verzoeken, mijn huis niet meer te bezoe ken". Godfried had een rUke tar.te. De arme Jongen hield van haar en bezocht haar dikwijls. „Ik weet. waarom je komt!" wide de tante altijd. .Je komt kijken, of ik nog leef. omdat je op mijn dood wacht. Maar Je wacht vergeefs. Ik heb mijn honderdduizend gulden belegd in aan deden van de eerste internationale horlogesleutelfabriek en de aandeden legateer tk aan de academie van weten schappen". De eerste internationale horlogesleutel- fabriek is echter failliet gegaan en de tante verloor haar geld tot de laatste duit. Toen nam Godfried de eerwaar dige matrone tot zich en onderhield haar keurig tot haar dood. die op haar zeven- en-negenügste jaar intrad. De tante vertrouwde den slechten neef echter nooit; zy liet haar katten eerst van het eten proeven en op haar sterfbed ver klaarde zij, dat zij vergiftigd was. Toen hij dertig jaren cud was. wilde Godfried een positie op een kantoor aanvaarden. „Wat moeten wij met u beginnen?" zeide de chef de bureau op onaange- namen toon. „Ik weet vooruit, dat u altijd te laat op kantoor zult komen U is de slordigheid en onbetrouwbaar heid in pers con. Maar vooruit maar! U krijgt het baantje, maar alleen, omdat ik wil bewijzen, hoe gauw u het weer verloren zult hebben!'" Godfried ver zuimde negen-en-dertig jaar lang geen enkel kantooruur; nooit kwam hi) te laat. Maar ln het veerstlgste Jaar bleef zijn stoel op een dag leeg. .Had :k niet gelijk, dat hij er niet zou ziin?" riep de chef. ..Ik weet het wel: hij zal ziekte voorwenden!" Maar Godfried huichelde niet, hij was gestorven. „Wat is dat een eigenaardige doodel* mompelde de aannemer van de begra fenis. .Het komt mij voor. dat hij nog niet grondig gestorven is". Vervolgens onderzocht hij hem geheel en stond op: „Vcorloopig mag hij niet begraven worden: die man komt mij hoogst ver dacht voor". Den vierden dag vertrouwde de dokter hem. Maar nu moest men met de be grafenis haast maken. De mannen van de begrafenisonderneming legden hom in de kist. De eene haalde vier spijkers te voorschijn en sloeg den deksel op de kist. Toch nog de andere ook nog twee spijkers en zeide half grappig, half by- geloovig: .Jongen, die doode zet zoo'n eigenaardig gezicht. Ik sla er voor de zekerheid ook nog een paar ln. zoodat hij niet om middernacht voor de grap terugkomt". En hU sloeg de spijkers in de kist. Maar de arme Godfried was werrkelijk niet voornemens terug te keeren. noCh om middernacht, noch eea andere maal. KORT EN BONDIG. In de Algerljnsche havenplaats Dj id- jell i werden, ten gevolge van een aard beving en een plotselmg opkomenden zwaren storm. 20 personen gedood. De negen opvarenden van den b*J Kaap Carbon gezonken Nederlandschea baggermolen zijn allen verdronken. Te Sofia Is volgens de bladen een cd* lectieve nota binnengekomen van tiet staten, die bezwaren opperen tegen de verhooging van Bulgaarse he invoerta rieven. De verkiezingen voor de Albaneesche Wetgevende Vergrdering zijn kalm ver- loopen. Zes regceringscandldaten werden gekozen. De beroemde Itallaansche operazange res Emme Carelli ls in de nabijheid van Rome bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. De zangeres heeft vaak somen met Caruso gezongen. Naar uit Madrid gemold wordt zal koning Alphonso van Spanje zich ln September naar Buenos Aires begeven. T BELANGRIJK5TE NIEUWS. De vergadering van het Duitsch socia listisch partijbestuur en de Rijksdag- fractie der sociaal-democraten, ter be spreking van de houding der socialisti sche leden van het Duitsche kabinet die vóór den nieuwen pantserkruiser heb ben gestemd, had Zaterdag plaats. Achteraf doet de zaak nu sterk den ken aan den bekenden storm m een glas water. Twee dingen waren van grooten in vloed op den loop der debatten. Door het Rüksweerministerie was n.l. medegedeeld dat de opdracht voor het bouwen van den kruiser reeds was ge geven, zoodat de vergadering werd ge steld voor een feit, waaraan niets meer te veranderen was. En dan was er de mededieeling van de Duitsche Volkspartij en van het Centrum dat alle beweringen, als zou de bouw van den kruiser afgedwongen zijn door een dreigement met een regee- ringscrisis, uit de lucht gegrepen wa ren. De poging om Jiet voor te stellen, alsof de sociaal-democratische minis ters slechts hadden gecapituleerd om erger te voorkomen, was daardoor mis lukt. De debatten duurden tot over 7 uur. Er waren niet minder dan 70 spreke: s ingeschreven. Aan den Rijkskanselier MüHer gelukte het de m de partij gewraakte houding der socialistische ministers aannemelijk te maken. Hij zette o m. uiteen dat cc sociaal-democratische bewindslieden niet eigenmachtig hadden gehandeld, zooals hun was verweten, daar de eigen lijke beslissing over den bouw van den kruiser reeds gevallen was bij de be sprekingen over de kabinetsformatie. De vonning van het nieuwe kabinet had plaats gehad in nauw contact met dc partij en het moest verbazing wekken dat nu men ten uitvoer had gelegd wat anderhalve maand geleden besloten was, er zulk een luidruchtige oppositie was ontstaan. Aan het eind van de vergadering kwam men tot een beide partijen be vredigende oplossing. Er werd n.l. een compromis gesloten, zooals hieronder vermeld De Duitsche vloot-quaestie. De Zaterdag gehouden besprekingen van Rjjksdagfractie en partijbestuur hadden tot resultaat, dat mat groote meerderheid de volgende resolutie werd aangenomen: „De soci aal -democratische Rijksdag- iractie en het sociaal-democratische partijbestuur vereenigen zich met het op 15 Augustus genomen besluit van het partijbestuur en het bestuur der fractie over de houding der tot de rnksregeering belioorende partijgenooten met betrek king tot het beginnen van den eigen lijken bouw van den pantserkruiser A. Zy betreuren het, dak de sociaal-demo cratische ministers het besluit van het kabinet hebben goedgekeurd, zonder eerst de fractie en het partijbestuur te raadplegen. Fractie en partijbestuur achten nauwe samenwerking tusschen hen en de kameraden in de regeering bij alle, en vooral bij de politieke kwesties strikt noodzakelijk. De fractie en het partijbestuur beschouwen de deelneming aan d? regeering met het oog op het algemeen belang der arbeiders als van bijzonder gewicht. Zij zijn daarom van meerling, dat het besluit van het kabi net, dat de uitvoering van een door den ouden Rijksdag aangenomen wet betreft in weerwil van him principieel afwij kende opvatting het niet ncocög maakt. van enze kameraden te verlangen, dat Bij uit de regeering treden". Japan en China. De Chineesche nationalistische regee ring heeft onlangs te kennen gegeven, dat hangende het sluiten van verschil lende nieuwe verdragen, speciale bepa lingen van toepassing zouden zijn op de buitonianders. In antwoord daarop heeft de Japansche regeering China's houding ergerlijk genoemd en verklaard, niet in staat te zijn daarin te berusten. Japan heeft voorts verklaard, dat. indien po gingen mochten worden gedaan om spe- Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 1) (Nadruk verboden) Katarina had zeventig Mark salaris in de maand met huiselijk verkeer, d.w.z. ze at met de familie aan tafel en deelde de aardige kamer in Biedermeverstyi. d.e door de dochter des huizes tot haar trouwen bewcor.ö was. met de Engeischc juffrouw. Maar een plaatsje waar zij eens kon uithuilen had ze niet Niemand had er overigens idee van. dat ze aan zoo'n plekje behoefte had Met haec kwieke handigheid, met haar vriendelijke oogen, bruin met de weer schijn van iets groens, met haar geestig zomcrsproetengezicht met de-bij -de- oovin-epgenomen roodbruine haarvlech ten. met haar warme, diepe stem. die zoo dankbaar en harteliik kon lacher- was zij al van den eersten dag af he: zonnetje in huis geweest En had ze niet het prettigste werk dat men zich denken kon voor een jong meisje dat ciale bepalingen van kracht te deen worden. Japan verplicht zou kunnen rijn maatregelen te nemen om zijn ver dragsrechten te waarborgen. Het Chineesche antwoord hierop is thans ontvangen, doch nog niet gepu bliceerd. Vernomen wordt, dat Japan niet zal antwoorden, omdat zij de Chi neesche nota zeer dubbelzinnig acht en een afwachtende houding zal aannemen. Polen blijft tot onderhandelen bereid. Naar de Tel. uit Warschau verneemt heeft bij maarschalk Pilsoedski een conferentie plaats gevonden, waaraan ook de minister van Buitenlands che Zaken Zaleski en de chef der politieke af deeling Holowko deelnamen. Tijdens deze bespreking werd hei Poolsche ant woord op de jongste Litausche nota vastgesteld. De leider van een der Poolsche oommissies zal zich naar Kow- no begeven om bet antwoord te over handigen De tekst ervan zal eerst na de overhandiging worden gepubliceerd. Echter wordt reeds thans in het mi nisterie van Bintenlandsche Zaken ver- aekeil dat de Poolsche nota in zoodanige termen is opgesteld, dat aan Licauen de mogelijkheid tot voortzetting der onder handelingen wordt opengelaten. Ook hot feit eener zoo snelle beantwoording der Litausche nota en de overhandiging van het antwoord door een hooggeplaatst ambtenaar van hot Poolsche ministerie var. Buitenlandsche Zaken dosn vermoe den dat Warschau opnieuw een verzoe nende geste tegenover Litauen heeft ge daan. GAAT MOESTAF A KEMAL TROUWEN? Volgens via Pesjawar uit Afghanistan ontvangen berichten heeft de president der Turksche republiek, Moestafa Ke- mal pasja om de hand van prinses Koe- brajan, de jongste zuster van koning Aman Oellah van Afghanistan. ge vraagd. Naar verluidt moet- Aman Oel lah een formeele uitnoodiging naar Angora hebben gezonden, om de kwestie van een huwelijk te Kaboel te koonen bespreken. VOOR HAASTIGE HUISVROUWEN. Te Louisville in Kentuckey heeft het Amerikanisme een nieuwigheid bedacht. die voor het moment wel het summum zal zijn van „practischen geest", die in werkelijkheid de geest der dolzinnig-ze- nuwachtige opjagmg is. Onder de leuze „Winkelt terwijl ge rijdt!" is men daar overgegaan tot de opening van een win kel wat? een warenhuis! waarin twee autowegen zijn vrijgelaten, elk ter breedte van een gewonen auto, zoodat men er langzaam doorheen rijdend, zonder eenig gevaar (eenrichtingverkeer natuurlijk!) de handen van het stuur wiel kan nemen en ze gebruiken voor het wegpakken van de begeerde waren van roteerende tafels. Aan het eind van den heenweg is een auto-draaischijf, die den wagen van den uitgewinkelden klant vanzelf op den tweeden terugweg brengt. En aan den uitgang van de zaak staat een employé, die aan de hand van een controlestrook het bestede bedrag incasseert. Een uitkomst voor haastige huisvrou wen. O. arme wereld! (Tel.) ROOVERBENDEN IN TRIPOLIS. Het Stefani-agentschap meldt uit Bengasi, dat de actie aldaar tegen roo- verbenden krachtig wordt voortgezet. De Itallaansche troepen hebben den bandieten zware verliezen toegebracht. Aan Italiaansche zijde vielen twaalf doo- den en eenige gewonden. haar eigen brood moest verdienen? Ze verzorgde voor den Geheimraad, die in zijn vrijen tijd orchideeënkweeker was, de beide warme kassen bij zijn villa in Griinewald. Voor den siertuin, den moes tuin en de vruchtboomen hadden ze den ouden Frans. Maar natuurlijk nam Katarina het een-beetje-stram-gewor- den factotum het meeste werk uit han den, want ze was jeng en sterk en alles ging onder haar vlugge handen even vlot Het eene oogenblik sneed ze rozen of wiedde een aardbeienbed. het andere oogenblik bond ze takken van eer, vruchtboom op of sproeide het grasveld of harkte een grintpad aan. En dat zij de bloemvazen in de heele villa verzorg de was evenj vanzelfsprekend als al het nndeie dat Zij deed. Ze had smaak, ze hield van bloemen en ze had er ver stand van: haar vader had een bloem- kwekerij aan den Rijn gehad er zij had de tuinbouwschool in Mariënfelóe be zocht. Men zou rich het huis van den Ge heimraad nu met meer zonder juffrouw Lutz kunnen denken. Ook voor mevrouw was ze in die vijf maanden in honder den kleinigheden, die met het kweeker. van orchideeën niet het minste te ma ken hadóen. onmisbaar geworden of schoon de huishoudster en liet eerste meisje erg boos weiden als mevrouw er iets van liet merken. Juffrouw Lutz zette wijn uit. maakte dc electrische schel in orde. behandelde den Ruesi- DE ENGELSCHE DUIKBOOT L 55. In een te Moskou gepubliceerde ver klaring worden nog eenige bijzonder heden gemeld over de berging van de Engelsche duikboot L 55 Toen de duik boot was geopend, constateerde men, dat de 43 personen zich erin bevonden, toen de boot zonk. Bij 37 der veronge lukten werden matrozenmutsen gevon den, die echter de namen van 16 ver schillende schepen droegen.Het stoffelijk overschot van den commandant van de «luikboot bevond zich bij het stuurrad. De Sovjets zijn thans bezig met het registreeren der voorwerpen van waarde, welke men gevonden heeft; deze zullen aan de achtergebleven betrekkingen worden ter hand gesteld. De kleeding van de verongelukten was nog bijna geheel in tact. TE MOSKOU. De „Iawestya" bevat een verslag van een lezing, door den Moskouschen in genieur Kernk over de kwestie der ver keersongelukken in de Russische ste den gehouden. Hieruit blijkt, dat Mos kou, ook in vergelijking met met bui tenland. op weinig verdienstelijk gebied recordhouder is. Vooral de auto's zijn hieraan debet. Zoo kwam in het afge- loopen jaar 76.4 procent van het totale aantal ongelukken op rekening van ge noemd vervoermiddelwaarna de tram met 21,7 procent en de motorrijwielen met 1.9 procent volgden. Het grootste gevaar vormen de autobussen; op 165 wagens kwamen namelijk 461 ongeluk ken voor, terwijl met 915 tramwagens 609 ongevallen plaats vonden. Mien kan dus zeggen, dat elke autobus gemid deld drie ongelukken per jaar veroor zaakt; voor de kleinere auto's is de ver houding één ongeluk op elke drie wa gens. Deze cijfers zeggen heel wat. wan neer men bedenkt, dat te Parijs gemid deld op elke 27 auto's één ongeval plaats vindt Volgens bovengenoemde n ingenieur ligt de schuld van de talrijke verkeers ongelukken in de eerste plaats bij de chauffeurs, die er vaak in dronken toe stand maar op los rijden. Daar bij komen dan nog als oorzaken, de lange werktijd der bestuurders, de slechte toestand der wagens, de ellen dige bestrating, de gebrekkige verkeers regeling en ten slotte het gebrek aan discipline van de zijde der voetgan gers. (Tel.) HANDGEMEEN IN EEN GEMEENTERAAD. De Tel. verneemt uit Berlijn: Te Geestehacht by Hamburg kwam het dezer dagen tot een zonderling con flict tusschen den burgemeester en den raad eenerzijds en het communistische publiek in de zaal anderzijds. De com munisten drongen de zaal binnen en dienden zoowel den burgemeester als den vroeden vaderen den één na den ander een pak slaag toe. Terwijl zfj hiermede bezig waren, hadden zy de deuren van de raadzaal gesloten en ver hinderden zij de politie binnen te ko men. Deze was trouwens toch te zwak om in te grijpen. Eerst nadat uit een naburige plaats een afdeeling politie was komen opdagen, kon men den bur gemeester, die ernstige kwetsuren had opgeloopen, en den gemeenteraad ont zetten. DE VÓÓR 9 JAAR GEZONKEN DUIKBOOT. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche Admiraliteit «ie regeering der Sovjet-Unie heeft verzocht, het stoffe lijk overschot der 40 mannen, die op 4 Juni 1919 in de Kaporski-baai met de Engelsche duikboot L 55 ten onder zijn gegaan, naar Groot-Brittannië te doen over brengen. Zooals gemeld is de ge zonken boot thans door Russische kusi- schepen teruggevonden en geUcht. DEENSCH POLITICUS VERMIST. Een van de meest bekende Deensch- Noordskeswijksohe politici Nis Nissen, gewezen af gevaardigde van Sender- burgApendare in den Pruisischen Landdag, wordt sedert eenige dagen vermist. Hij moet een reis begonnen zijn. doch zonder veel bagage mee te nemen en het doel van zijn reis te ken nen te geven. Hij zou nvi reeds verschei dene dagen verdwenen zijn. NOODLANDING. De Duitsche vlieger Arthur Hartens was Zaterdagmorgen van Keulen met bestemming naar het Franse he vliegter rein Le Bourget by Parijs vertrokken. Twintig kilometer van Mézières moest hy echter een tusschenlanding maken. Het vliegtuig werd licht beschadigd. De aviateur bleef ongedeerd. schen hazewind als hii riek was, ze kende ontelbare recepten op allerlei gebied, wist de onmogelijkste adressen. De positie van heit jonge meisje liet rich moeilijk omsclirljvcn. Als er bezoek was. d<an werden Miss Lawrence en juffrouw Lutz welwillend door mevrouw met de volgende woorden gekarakteriseerd: „Onze Miss en de kleine bloemen- dokter van mijn man". Het kwam ook wel voor dat de lieve oude dame Kata rina daarbij een kneepje in de wang gaf. Er heerschfce een beschaafde aan gename toon in huis. Zelfs Octo, de zoon. pas afgestudeerd meester in de rechten, die eerst in Katarina een ge makkelijk voorwerp voor ztin attenties had gezien, behandelde haar roet eerbied en voorkomendheid, nadat ze hem eens flink de waarheid had gezegd Als iedereen naar bed was. droeg Ka tarina nog alle bloemvazen naar den wintertuin, regelde daar de warmwater- verwarming, deed versch water in de vazen en sneed de bloemen bij. VUf of zes uur later wekte ze aan den over kant in de koetsierswoning alweer den ouden Frans, die '.oor de verwarmmg van de kassen moest zorgen En van dat oogenblik was haar geheele dag bezet. van uur tot uur. ze had geen tijd om tot zichzelf te komen ja. ze kwam er varxiaag niet eens toe od ltaar gemak den brief te lezen die het poststempel Wiesbaden droeg en die over haar lot beslissen zou. Wiesbaden was de plaats waar zij thuis hoorde. Achter Sonnenberg, den kant van Rambach op. lagen de terrei nen van haar overleden vader vlak naast die van de familie Troilo. Met Viktor Troilo was ze sedert anderhalf jaar verloofd. Dat was zoo afgesproken sedert haar jeugd. En de brief was van Viktor's stiefmoeder afkomhtig. Viktor zou nu met 1 April in dienst gaan. Hy zou in een jaar zijn reserve-officiers opleiding krijgen by de Badensch garde-cavallerie. Hy had od de Techni sche Hoogeschool in Karlsruhe deftige relaties gekregen en nu hy groote kans had om reserve-officier te worden, ging net niet aan dat zijn meisje ergens in Berlijn in betrekking was. Zoolang Vik tor thuis was had het nog eenigszms zin gehad dat zij ergens anders was. Maar nu was daar geen enkele roden meer voor Dus 's Nachts plaatste Katarina het ka merschut zóó. dat Miss geen last kon hebben van het licht op haar schrijfta fel en ze schreef een heel langen brief aan Viktor. Angst overviel haar by de gedachte om weer met ziin stiefmoeder onder één da kte wonen. Ze was inder tijd immers niet om liem uit het huis gegaan, dat wist hij toch wel. Ze had zich nooit met deze vrouw kunr.sn ver dragen en het halve jaar na den dood van haar vader dat zy by de Troilo's gastvrijheid genoot, was de vreeseljjkr'- tijd van haar leven geweest. Voortdu rend had Mevrouw Dora Troilo haar laten voelen, dat zy voor haar stiefzoon den universeelen erfgenaam van haar groot vermogen, op geen stukken na dc door haar begeerde party was. Eer. engelengeduld was er voor noodig ge weest om al de beleedigingen en verne deringen te verdragen zonder een woord te zeggen. En inneriyk was zit door een wereld van deze vrouw gescheiden Daarom had zij van de eerste de beste gelegenheid gebruik gemaakt om zich aan haar gastvrijheid en daarmee aan haar kUflustige baasspeler li te onttrek ken. En nu weer naar haar terug tc gaan. en bovendien nog alleen, terwyi Viktor in dienst was. zooöat zy zonder eenige bescherming aan haar onedelen aard was prys gegeven neen. neen, da: kon hy niet van haar verlangen. Dar. duizendmaal hier werken bil vreemde menschen Hier by den Geheimraad leerde zij bovendien nog allerlei practi- sche dingen die haar later in dc bloem- kweekeriJ uitstekend te pas zouden ko men. Hier was haar tijd dus nuttig be steed. maar bij mevrouw Troilo zou d> heelemaal weggegooid rijn. want waar mee vulde die haar leven? Ze schreef en schreef, maar moest tel- ker.-> ophouden om hear tranen af te vegen. Door de onderdrukte snikgelui- de:i werd Miss Lawrence wakker Ver wonderd ging ze in bed overeind ritten Als een spook verscheen ze achter het kamerscherm by Katai-ina. „Oh Miss Kate! What are you doing here ln dc middle of the night?" Als op een misdaad betrapt, veront schuldigde Katarina rich, klapte haar schryfmap dicht en draaide het licht uit. Maar Miss, dankbaar voor elke stof tot babbelen, deelde den volgenden dag hei gebeurde aar. mevrouw mee er. al spoedig was het ln al dc rcclon-n van den huize Erck bekend: Juffrouw Lutz had 's nachts gehuild! De huishoutL'cr en het eerste meisje beweerden mot de groots e energie. dut zü daar in geen enkel opzicht de oorzaak van konden zUn. Geheimraad Ehck on dervroeg zijn zoon Otto of diens gewe ten wel zuiver was. En de b. vreesde huisvrouw, die dr gedachte dat juffrouw Lutz haar betrekking zou kunnen op zeggen. als een dreigement van het noodlot beschouwde, kwam 's avonds toen Katarina bezig was in den winter tuin op te ruimer, nog speciaal weer naar beneden om haar in hoo,—r n persoon eens aan de tand te v - „Lieve kind. U zag er vandroe een beetje afgewerkt uK. Ik neem er liever een dog Sn de week exi-a hulp by. dan dat hot u te veel wordt" „Maar mevrouw, hot wordt me abso luut niet te reel". (Woedt vervoigdj

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9