PARIJSCHE MODE. DE ONVERWACHTE GAST. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 AUG. 1928 Jumtria Een kort praatje over kapsels. De vraag van dit seizoen is namelijk: «Gaat het korte haar uit de mede?" Earijs antwoordt kort maar krachtig: -Neen, maar het moet wel langer ge dragen worden opdat er nieuwe coiffu res ingevoerd kunnen worden. Het korte ha«r is voor de jeugd charmanter dan voor oudere dames en toch doet het wonderbaarlijke feit zich voor, dat ook de mode van het iets langere haar weer alleen voor jongedames past. De oude ren kunnen zich heter "bij het korte be palen,: dat maakt in elk geval jong Een aardig kapsel is het haar in de hals te laten groeien en het dan te krullien (of ,#enmanenten") zoodat het in ringetjes opstaat. Vooral geschikt indien ge een langen dunnen hals hebt. Een ander kapsel is: het haar lang laten groeien in den hals en het dan ócor borstelen naar den kant laten groeien, zoodat het zijwaarts golft en een gedistingeerden HJn -geeft aan het achterkapsel. Enkele druppels brilliantime zijn noodzakelijk bij dit kapsel. Een hoog voorhoofd getuigt van in tellect maar het is een niemandsland, dat verborgen moet worden door een laag gearrangeerd kapsel of dcor pon- ny. En ponny zal niet alleen het voor hoofd verfraaien, maar tevens de oogen in effect doen winnen ais deze klein zijn. Hoe langer de ponny of voorhoofd- krul, des te sprekender wordt de blik. Men kan een kleine krul in ponny ma ken zonder een krulijzer te gebruiken. Dat gaat als volgt: Wasch de ponny, borstel haar, bindt er een voile of een stukje gaas stijf om en duw daarna de ponny op. Als de voile verwijderd wordt heeft de ponny een natuurlijken krul. Een golf mag niet meer over den voor kant van het hoofd loopen, maar moet nu aan de kanten zijn en het midden recht en glad laten. Dit kajpsel staat goed als kin en gezicht vierkant zijn, maar het maakt lange smalle gezichten topzwaar. DE MODE VAN VANDAAG EN MORGEN. Zooals bijna aille belangrijke gebeur tenissen, heeft ook do Olympiade haar stempel op de mede gedrukt. Toen Lindbergh in Mei 1927 over den Oceaan vloog, verscheen al ras in de vrouwen wereld de Ltradbergh-hoed, die merk waardig veel op een vhagbap met oor kleppen leek. In dien geest'zien we nu een Olympiacfe-vorsohiinsol tot mode- snufje worden. De Olympische deelne mers droegen allen op trui of blouse, of sliirt of jumper hun kenteeken, hun landen - embleem. De mode heeft dat gauw overgenomen en nu zien we vele sportieve meisjes op hun sportieve zo merpakjes, \teen hcl-gekleurd initiaal liefst hun eigen met zii of wol ge- liorduurd, dragen. Buitengewoon fel- kknirlg wazen ds sportccstumes der tal rijke buitenlanders. Vandaar dus dezen keer nog een leuk zomerpakje in dien geest. Op een wit rokje van kasha, wordt 'een witte (tricot) pull-over ge dragen, langs den hals, de manchetten en van onderen afgezet met een strook gestreepte tricot (marine-blauw en wit). De initialen zijn van gekleunde wol Het centuurtje is van wit leer met blau we gesp. Dan, rechts ©en fijne, eenvoudige ja pon. die al meer iets van het najaarka rakter gaat vertoonen Een beetje min der luchtig en meer gekleed Deze is gedacht van rcode kasha, met diagonale marine-blauwe stiksels, en een rood blauw gestreepte das. De rek krijgt door plooien op zij de r.ood'.ge ruimte. Er is 3 motor stof van 1.40 M. breedte voor noodig. Uit Frankrijk komen reeds de eerste berichten omtrent de te verwachten na- ja&rsmode Daar zijn bil de jongste zomer-wedrennen de nieirwe najaars modellen door de verschillende mode huizen reeds getoond. Daaruit kon naar verluidt geconstateerd worden, dat. do japonnen neg kort blyven, doch mot. die gematigdheid, waarvan men de zen zomer ook reeds overal den gunsti- gen invloed kon bemerken. De onzinnige en overdreven kortheid van eenige sei zoenen terug ls voorgoed voorbij. Do rok blijft ruim. zoodiat we normale stap pen kunnen blijven nemen. De hoeden zjjn klein of middelmatig, maar worden nog iets meer in den hals gedragen, daarbij het vooiihoofd nog meer vrij la tend. We houden dus van een open, vrije, ruime blik. De hakken van onze schoenen worden lager, de muiten dik wijls zeer stompalweer oen triomf van de soort! ij n Maar we zullen er ook heel wat gemakkelijker door loopen! MADELEINE. TOMATENSLA. Voor de liefhebbers van tomaten, moet dit een smakelijke sla zijn. Om de toma ten makkelijk te schillen, overgiet men ze eerst met kokend water, daarna met koud. Vervolgens snijdt men ze in plak ken en strooit er een weinig peper. zout. fijngehakte prei, olie en azijn over. Ten slotte nog wat gehakte peterselie. Sma kelijk etenl NOG IETS OVER BABY. En een verpleegster geeft den raad: Geef nooit alcöhol aan kinderen. Geef evenmin kleine stukjes vleesch aan ba- bies. Is het vier en een halve maand oud. dan kan men het een beenen ring geven, om op te knabbelen, wat een hulp kan zijn by het doorkomen van de eerste tandjes. EEN VASTGEKLEEFDE STOP. Zit een glazen stop vast in een flescli? Druppel dan wat slaolie rond den stoo en laat dat een uurtje zoo staan. De stop zal er dan heel gemakkelijk afgaan. BADEN IN DEN ZOMER. Laten wy eens veronderstellen, dat u thuis komt van een dagje uit. Uw spie ren doen pijn en als u neervalt in een diepen stoel, hebt u de overtuiging dat u er niet meer uit zult kunnen komen. Neem de moeite een bod te vullen met heet water. Gy stapt er in en biyft drie of vier minuten liggen. Daarna laat ge het warme water wegloopen en tegelijker tyd koud toestroomen zoodat het bad langzamerhand koud wordt. Als het'bij na geheel koud is springt gij er uit, wrijft u zelf goed af met een dikken handdoek en u zult er verwonderd van staan hoe flink en actief u zich voelt. De meeste vrouwen hebben des daags genoeg te doen en stellen heusch wel zoo veel prijs op haar nachtrust dat zij des ochtends geen minuut eerder opstaan dan noodig is. Daarom is het nuttig als men invoert om minstens eiken avond een bad te nemen. Natuuriyk is niet iedereen in de gelegenheid' om dagelijks een bad te nemen. Dan moet men zich toch in elk geval geheel afsponsen terwijl men in een kom of kuip met water staat. Badwater moest altijd veredeld kunnen zyn door badzout of badkristallen. De verschillende soorten zyn lang zoo duur niet meer als vroeger, maar men kan ook zeer voordeelig zelf een meng sel samenstellen. Dat gaat als volgt. Koop een pond wasch-soda en een pond borax. Meng deze beide op 'n schaal maak ze tot kleine stukjes met een deegrol maar zie toe, dat ge er geen poedCr van maakt, want dit heeft veel verlies ten gevolge en is lang zoo aardig niet Maak alleen maar kleine stukjes. Vul nu een groote flesch met ongeveer een handbreedte van deze stukjes. Nu gaat ge de odeur samenstellen en laat daartoe by een drogist mengen 5 gram rozenolie. 15 gram wyngest. 5 gram lavendel-olie. Sprenkel 10 droppels hiervan op den laag badzout. Nu weer 5 centimeter van uw stukjes badzout, dan weer tien drup pels reukwater en zoo voort tot de flesch ■vol' is. Doe er licht een kurk op en schudt flink. Dan een dog laten staan. Daarna weer flink schudden en dan de flesch drie dagen wegzetten op 'n koele plaats. Daarna zal uw badzout klaar zyn. Als u liever niet het geld voor het samenstellen van het reukwater wilt besteden (rozen olie is niet goedkoop!) neem dan een beetje van de odeur die u in huis hebt. Deze zal niet zoo sterk zyn. maar toch ook best te gebruiken. Een eetlepel vol van dit badzout zal voldoende zyn om uw bad zacht en geurig te maken. Voor waschta fel-gebruik is een theelepel vol voldoende. Na het baden kan tot besluit gemas seerd worden met een beetje eau-de- colOgne. Als u een huid hebt. waarin de muggen graag byten moet u hier en daar over het geheele lichaam een drupje pure lavendel-olie doen. De muggen blij ven dan ver uit uw buurt en u hebt een aangename odeur om u, lavendelolie kost ongeveer twee kwartjes per flesch je en u hebt slechts enkele druppeltjes tege lijk noodig. Overdaad is dit dus niet. Zoolang het warm weer is moet men trachten eiken morgen een koud bad of een koude afsponsing te nemen en daar na het geheele lichaam te poederen met speksteenpoeder. U zult eens voelen hoe aangenaam dat den verderen dag is". Hebt ge echter gelegenheid dagelijks of iten minste tamelijk geregeld een zwem bad te nemen, dan zyt ge daarmee al heelemaal klaar: niets fri&scher dan een zwembad en de heeriyke sport die er aan verbonden is. Niet jammeren, maar direct aanpakken. Het is juist een dog van kliekjes: koud vleesch met versche aardappelen en groenten, en een rest pudding van den vorigen dag en uw man belt op dat hij een zakenrelatie mee ten eten brengt, of een goede vriend staat, een half uur voordat ge aan tafel zult gaan, voor uw neus. Ja, als 't niet las tig is, wil hij graag blijven eten. maar vooral niets overhoop halen, hoor, hy eet mee van wat de pot schaft. En in de keuken kijkt de vrouw des huizes in „de pof', en ontdekt dat er juist genceg is veer haar en haar man en dat met den besten wil van de wereld geen derde kan meedoen aan het maal. zonder dat alle aanzittenden een gewaarwording krijgen als van de fa milie die haar middagmaal deed met een musch! In een groot gezin, waar bijvoorbeeld zes personen aanzitten, kan ook nog wel een zevende mee-eten en een be hoorlijke portie krijgisn, maar bij twee of drie personen is de hoeveelheid te klein om niet ongeveer afgepast te wezen. Het is echter een goede vriend en hy zal het u zeker niet kwalyk namen, als ge een maal op tafel brengt, dat een «enigszins mozaik-aohtigen indruk maakt: veel schaaltjes met kleine hoeveelheden. Om te begonnen ziet ge- de bussenvoorraad na en opent een blik soep, dat alleen maar verwarmd behoeft te worden. De hoeveelheid1 koud vleesch snijdt ge uit en diept een blik je ander vleesch uit uw provisiekast op, bUvoorbeeld ham in gelei of kip, en dergelijke. Daarvan maakt ge een keurige schotel 'door de rest van het koude vleesch aan de twee lange zy- den van het asslette dakpansgewijs te rangschikken, terwijl het fijngesneden vleesch uit het blik op dezelfde wijze de beide korte zUden moet bedekken. Daarna garneert ge den schotel met peterselie of slablaadjes, met augurk jes of uitjes, met Picealilly of pikante tomatensaus, al naar dat ge in huls hebt. Aüs de versche groenten aan sto ven toe is, stooft ge in dezelfde pan den inhoud van een blik doperwten, worteltjes of slatoconen. Past de andere groente hier niet bij, zooals bUvoorbeeld andijvie of stoofsla, dan houdt ge ze beide apart. Aardappelen zyn er gauw genoeg, vooral wanneer er soep vooraf gegeten is. Tenslotte neemt ge een van de fleschjes toebereide vruchtensap en giet dit over enkele beschuiten, waardoor het dessert klaar is. Zyt ge bang dat er niiet genoeg is geweest, dan presen teert ge hierna nog beschuit met bo ter en kaas. De onverwachte zakenrelatie is ech ter moeilijkrr: misschien kent ge hem heelemaal niet. of zeer oppervlakkig, hoogstwaarschynlijk echter niet genoeg om hem. een geimproviseerden maal tijd te kunnen voorzetten. In het eerste oogerjblik besvangt u een panische schrik en een ongeduldige gedachte aan manlief, die u in dit moeilijk pe rikel heeft gebracht. Maar kom, eigen- lyik is zooiets toch ook wel weer leuk, en na een conitroleeren van den voor raad en een hevig gepeins, dat maar kort mag duren, is de moeilijkheid op gelost en weet ge het volgende menu op tafel te brengen: Soep uit een blik, Geroosterd brood met sardientjes. Opgewarmd vleesch met ham. Aardappelen, Twee groenten. Crêpe Georgette. Het brood wordt in nette rechthoe kige stukken gesneden, geroosterd en met een sardientje per stukje bedekt: de schotel versiert, ge met wat frissche peterselie of ook wel met een gevou wen vingerdoekje. Het vleesch en de ham worden even als bij de eerste cmsohryving zoo dun mogelyk gesneden en dan in een vuur vasten schotel op een waterbad ver hit. Koken mag zulk vleesch, dat op gewarmd wordt in geen geval: het zou dan gaan omkrullen en het verliest te veel aar. smaak. De overgeschoten jus wordt gebruikt door boter en bloem op de bekende wijze goudbruin te bra den en hierbij de jus te voegen meteen scheutje water en een bouillonblokje Desnoods kan een heel fyn gesnipperd uitje en een scheut roods wijn er nog een extra pikant smaakje aan geven. De verwarmde schotel bedekt ge met vleesch en giet er wat van de jus over heen. zyt ge in het bezit van een zeer grooten vleeschschotel. dien dan het vleesch op, zoogenaamd la jardi- nière", dat wil zaggen met de groenten in hoopjes verdeeld er omheen. Ei- genlyk behoor en hierbij pommes fri tes. maar daarvoor ontbreekt u de tijd en nu dient ge de aardappelen als altijd voor in een dekschaal. De crêpes Georgette vragen op het laatste oogenlblik van uw diner nogal wat tyd: van tevoren maakt ge dus den schotel vleesch geheel klaar, op het overgieten van de jus na, en zet haar hetzU in een zeer matig warmen oven of in den warm oven. Tenslotte maakt ge voor het nagerecht een dun flensjesbeslag en roert hier door stukken ananas die gedeeltelijk in dunne schijfjes, gedeeltelijk in snip pers zijn verdeeld. Hiervan bakt ge dunne pannekoeken' mooi goud-bruin, logt ze op een verwarmden schotel en bestrooit elke paimekoek met poeder- of vruchtensuiker. Dit zeer smakelijk diner zou zonder de hulp van uw provisiekast onmoge lijk gemaakt kunnen worden. En wat dan!.... Loopt ge dus kans van on verwachte gasten, houdt dan steeds eenige blikjes in voorraad met den na volgenden inhoud: vleesch of wild, soep, groenten, vruchten en kleine visch vcor een voorgerecht. In menig geval kan uw inmaak ook uitkomst brengen, zooals bijvoorbeeld tomatenpuree voor seep en geweckte groenten en vruch ten. Neem u echter vast voor, u by on verwacht bezoek niet de haren in wan hoop uit het hoefd te trekken of er uw man leelijk om aan te kyicen; mislukt er iets, ds wereld zal er niet om instor ten, en ziet ge geen kans om op den gewonen 'tyd met alles klaar te ko men, stel dan het etensuui; maar wat later, het heeriyke maal zal daarvan al les vergoeden. Begin vóór alles met u in het feest kleed te steken: als het eten klaar is. is er geen tijd meer voor. en een groo: huishoudschort zal u wel onberispelijk houden. Is het maal gereed, dan han den wasschen, het schort af, een laat ste blik in den spiegel en ge zyt in staat om de beminneiyke gastvrouw naar béhooren te spelen. En tenslotte: dek ook de tafel vroeg, en vooral met schoon linnen en liefst wat bloemen: hoe keuriger de tafel, hoe smakelyker het maaL E. E. J.—P. VOOR AVONDPARTIJEN. Zwart tullen avondtoiletje met sahouderbandjes van vleesdhkleurige zyde, welke bijna onzichtbaar zijn. Daarnaast de ohgelyke decollet, ge accentueerd door een geborduurd ini tiaal, dat als een medaille gedragen wordt ui't een zakje, dat 'tegenoverge steld schuin loopt. Het kapsel is met een zijdelingsche golf naar achter geborsteld en heeft een grappig, klein krulletje op het voorhoofd. Tenslotte: avondtoiletje, gegarneerd met een tulle oape, welke met schitterende steentjes is versierd. ZIET U ER KEURIG UIT? Wat zouden we verontwaardigd zyn wanneer iemand ons „op de vrouw af" vroeg, of wy ons wel goed- gewasschen hadden, 't Denkbeeld alleen al doet ons in verontwaardiging verkillen. (Daarover wenschen we niet te redetwisten, dat spreekt vanzelf. Maar als we er eens over gaan na denken ja, frisch gewasschen zyn we zeker, maar die gerafelde schouder bandjes aan onze onderjurk, of die veiligheidsspeld in de plaats van een goed sluitend elastiek, en die gaatjes in onze kousen, die we vanmorgen by het aantrekken wel degelijk gezien heb ben; of die afgesleten zool aan onze mooie schoentjes, en dat ingespelde kraagje in onze japon tjonge, tjonge, frisch zyn we wel, maar netjes.....! Evengoed als het ons een aangename gewaarwording geeft om te weten dat we er goed gekleed uitzien, geeft het ons ook voldoening als we weten, dat, wat niet direct te zien komt, onberis pelijk is. BegrUp me goed, daarvoor is geen zijden ondergoed noodig, dure kousen en dergelijke; het behoeft ook niet allemaal steeds heelemaal nieuw te zyn. Een zijden onderjurk met een winkelhaak er in geeft veel minder voldoening dan eer. eenvoudig katoen tje, waarin een net stukje is gezet. Keurig verstelde kleedings tukken die schoongewasschen zyn, geven precies datzelfde gevoel van eigenwaarde, waaraan een mensch behoefte heeft, als een nieuw zyden luxe-gevalletje. Het is maar de vraag of we geen gaten in onze kleeren hebben, of de onvolkomen heden met spelden by elkaar moeten houden. Want al zyn we dan ook frisch. er ontbreekt toch nog heel wat aan ons! EEN LEKKERE PUDDINGSAUS. Dat is zeker chocoladesaus! Daarvoor neemt men op 1/4 L. melk iO gr. maï zena, 15 gr. caoao-poeder, 30 gram sui ker en 1/4 stokje vanille. De melk word/t met de suiker en de vanille aan de kook gebracht. De maïzena roert men door de eaóao-poeder en mengt dit saimen met een scheutje achtergehouden koude melk. Dit giet men roerende bij de ko kende melk, waarna men de saus een minuut of twee laat doorkoken. De va nille er uit nemen en de saus gebrui ken over een maïzena of griesmeelpud ding. HUISVROUW. RECEPT. Lekkere jus maken zonder vleesch is een kunst. Dat gaat aldus: Neem op 1 ons boter een klein scheutje melk, 6 lepels water, 1 klein theelepeltje zout, 2 theelepeltjes maggi's aroma, een ge snipperd uitje en wart, vellen van ge kookte melk. In een yzeren potje laat men de boter lichtbruin braden, desver- kiezende met het gesnipperde uitje. Dan doet men er de meikveilen bii met de melk en laat alles samen verder door braden tot zich op den bodem een stroef, donkerbruin bezinksel heeft afgezet Om dórt laagje op te lessen en zoodoende het magere van de jus te vor men, met een klein straaltje het water in de paai gieten, Br steeds by roeren mot een lepel en het aangekleefde laagje van den bodem losmaken. Na toevoe ging van het zout laat men de jus dicht- gecekt op een laag pitje nog een mi nuut of tien doorpruttolen. Dan voegt men er de Maggi's arema bü en giet do jus in den sauskom. ELEGANT AVOND- TOILETJE. Koraalrood© satijn met een moiré ceintuur werd gekozen voor dit toilet voor meisjes met donker haar. Een blondine zou het kunnen- maken in teer blauw of groen. De rok is buitengewoon gracieus door het effect van den gol- venden flap. Het japonnetje moet ge dragen worden met een zeer doorschij nend-en sluier. Knippatroon kost- 55 cent en is verkrijgbaar onder No. 225 in de bovenmaten 42, 44, 46 en 48. ZOUTZUUR Van overgebleven melcenschillen kan men nog iets lekkers maken. Schil de schillen heel duns af en snyd't ze -daarna in blokjes, waarna men m elk blokje een kruidnagel en een stukje pijpkaneel steekt. Hetzelfde gewicht van de blokjes meloenschil neemt men ook aan witte suiker. Over de meloenstukjes giet men nu zooveel azijn, dat ze juist onder staan, waarna men er de suiker bij doet en de stukjes opkookt, tot ze glazig van uiterlijk en doorschijnend werden. Telkens als men een stukje ziet, dat al dus klaar is, schept men -het uit de pan en doet het in een ICeulsche pot. Zyn alle stukjes aldus overgeschept, dan giet men het vocht er over. Ten stortte wordt de port met vochtig perika- mentpapier en touw stevig afgestoten. Drie wteken laten staan, voor men ervan gaat gebruiken. GLAS. Glaswerk zal glimmen als een spiegel of het helderst kristal, als men een thee lepeltje ammonia doet in het wasch- water. OVER FOUTEN VAN MANNEN. Een moeder schreef: „Mijn dochter is pas getrouwd met een man die twaalf jaar ouder is dan zy. Hy heeft het goed en verdient een ruim inkomen, maar hij heeft geen levensverzekering gesloten. Hij zogt dat hy niet in assuranties ge looft- en dat hij ^slf zijn geld beter kan bewaren dan de verzekeringsmaatschap- pyen het voor hem zullen deen. Maar mijn dochter zegt: de ware reden is dat hij in gedachten levensveirzekerin,; yerbindt met doodgaan en voor dat ids: is hy bevreesd!" Dit pas getrouwde vrouwtje heeft een ernstige grief, zy denkt „safety first" waar het betreft leven en sterven. He', eerste is zoo onzeker en het tweede zoo vast. Eens moeten wil allemaal sterven onverschillig of wij ons leven verzekerd hebben of niet. Men heeft trouwens niet per sé docd te zijn cm een levensverze kering uitbetaald te krijgen. Wij herin neren ons een zakenman wiens bedrijf door den oorlogstoestand ten onder was gegaan. Hy vertelde ens eens: „Ware het niet dat ik twintig jaar een levens verzekering had afgesloten welke ik promp betaald heb in de jaren dat myn zaak goed ging. dan had ik nu in het armenhuis gezeten. Maar da assurantie kwam net te vervallen toen ik alles ver loren had en zoodoende kon ik er nog net opnieuw bovenop komen". Het is heel gemakkelijk om te zoggen: „Oh, ik kan sparen" of „Ik kan mijn geld wel beter gebruiken als ik dit of dat doe verdien ik dubbel zooveel." Maar duizenden bobben ondervonden dat geld wat gemakkelijk verkregen wordt, later als sneeuw voor de zon verdwijnt en dart beleggingen, welke groote dividenden be loofden in de praktijk toch nooit zoo prachtig uitkwamen als het prospectus wel beloofde. Er zyn heden ten d!age ass uranti-emaa tschapp ij en die by wijze van spreken zoo safe zijn a-ls de Neder- landBche Bank en die ofschoon zij vaak een hoogere premie vragen dan concur renten. zeer groote zaken doen. Dit is natuurlijk juist het gevolg van het feat, dat zy zoo betrouwbaar zyn. Bovendien wordt een man door het op vastgestelde dagen vervallen der pre mies genoodzaakt te zorgen dut hy op die dagen het geld heeft, terwijl het neg lang niet zeker is of hy datzelfde be drag op dien dag weg. zou leggen als hy eens zelf zou sparen. Hii zou zeg gen: „Ja, volgen-de week" of „Aanstaan den Woensdag heb ik het bii elkaar" en- zoovoort. Wat is het een groote geruststelling voor een vrouw te weten dJat als er onverwacht iets gebeurt er een bedrag veilig op een bank is om voor haar en de kinderen de wolf van de deur te houden. De vrijgezel mag doen wat hy wil maar een getrouwd man meet zijn leven verzekeren en wel tot het bedrag dat hij maar eenigszins mis ren kan. Waarom mag men voor levensverze kering een bepaald bedrag van de aan gifte voor de inkomstenbelasting aftrek ken? Omdat de wet deze assurantie nut tig oordeelt en haar beschouwt als een garantie voor familie zoowel als natie. Een hierom hopen wy dat alle gehuw de mannen dis nog geen levensverze kering hebben loopen, nu direct een agent van een solide maatschappij zul len ontbieden en hem de angstaanja gende verbijstering zullen bezergen van zelf voer te stellen om een verzekering *e sluiten! UIT DE ERVARING VAN EEN PRACTISCHE HUISVROUW. Dat in sommige streken gekleurd goed zoo snel in de wasch verbleekt, kan het gevolg zijn van het feit. dat het water „hard" is. Door de zeep ontstaat in dat water dan een soort kalk, die onoplos baar is en die in het goed gaat zitten, vooral by het uitspoelen. Bij het stry- ken wordt deze (bijna onzichtbare) kalk veilder in het goed geperst en zoo ver kleurt het heelemaal. In zulke gevallen moeten we dus het water „zachter" maken, zoodat alle zeep goed oplest en er een glad, goed sopje ontstaat. Daar toe veegt men een weinig borax bij het water. Nog een andere ervaring? Wel, iedere huisvrouw is op haar tijd ook wel eens timoneuman, voor het doen van die kleine huishoudelijke timmerwerkjes. Daarom is het goed het volgende te be denken, waaruit men ziet dat het nog wel eenig verschil maakt hoe men een spyker inslaat! Ln het begin dan ha mert men zachtjes totdat de spyker goed gericht is en vastzit, waarna slaat men krachtig, tot hy zóó diep zit als hij we zen moet. Slaat men een spijker in hard hout, als berken- of eikenhout, dan. doet men verstandig den spyker met vlugge lichte tikken in te drijven en een beetje vet aan den punt te doen. Anders buigt de spyker zoo gauw. Slaat men spijkers in dun hout. dan voorkomt men splijten of barsten, door eerst met een boortje vóór te boren. Nog een derde ervaring? Dat gaat over die r ubber-huishoud- schortjes, die men tegenwoordig zooveel Ziet dragen. Er zijn heel wat huisvrou wen, die denken dat ze onbruikbaar zyn geworden, als er een scheur of winkel haak in is gekomen. Omdat naaien met naald en draad onmogelijk is. Maar we kunnen een winkelhaak of scheur heel goed en afdoende repareeren dcor er een stuk hechtpleister of isolatieband onder te leggen en de scheur netje-s bijeen te houden en aldus op het hecht pleister te drukken. Er zal dan niets meer van ts zien zijn en het pleister kleeft zóó sterk aan den achterkant van het schortje vast, dat het niet meer van zyn plaats gaat. MEN KAN NIET AL TE KIESKEURIG ZIJN. Het wordt wel eens beweerd en het zal ook wel waar zyn, dat de mannen verre van volmaakt zyn! Wy ontvan gen bijvoorbeeld in de correspondentie onzer damesrubriek wel brieven als: „De meeste mijner vriendinnen zyn verloofd of getrouwd en ik voel mij zoo eenzaam zender man. Men heeft altijd gezegd, dat ik heusch een aardige ver schijning ben, en ik heb ook wel aanbid ders gehad in vroegere jaren, maar al tyd zoo, dat ik ze niet wflde hebben. Vindt it het verkeerd om te gaan met jonge man nen waarvoor men niets gevoelt? Of waarvan men de overtuiging heeft, dat men er nooit serieus van zal kunnen houden?" Meisjes die zoo schrijven zyn dag- droomsteri jes geweest, die zich een man voorgesteld hebben als een prins, knap, ryk en galant, een ridder. De jaren gaan voorby en zij ontmoeten zulke mannen toch maar niet. Wel eenvoudi ge, werkende jongelui, maar die zyn te gewoon of te onromantisch en zoo komt het dat die meisjes zich tenslotte een zaam gaan voelen. Ons adivies is daar om: Meisjes stoot een jongen niet ie gauw af. Pas door met hem om te gaan, kunt gij hem leeren kennen en wie weet, misschien valt het dan wel reusachtig mee. KNIP DIE WENK UIT DE KRANT, HET HELPT U UIT DEN BRAND. Een lepel soda in het blaorwselwafer zal voorkomen dat er blauwe vlekken bi het waschgoed bi yven zitten. Vlekken op zilveren voorwerpen ver wijdert men, door ze af te sponzen met liet water, waarin aardappelen gekookt hebben. Er zal geen mot in uw Meed komen, wanneer u het eens in de wede schuiert met een schuier die in heet water (waarin een wenïg terpentijn is opgelost) gedoopt is. Drukkertjes aan jurken enz. hoeven niet kapot te gaan als men het goed' door een wringer of miangel haalt, wan neer men maar vooraf de drukkertjes sluit. Men moet nooit zout doen in het wa ter waarin zwarte stoffen gewasschen of gespoeld worden. Deze wascht men het beste in een sopje, waarin men een paar theelepeltjes borax heeft gedaan. Wanneer men by het zilverpoetsen de poeder bevochtigt met -brandspintus zal het zilverwerk lang niet zoo gauw aanslaan. Uiensap met azyn is een praoht mid del om staal (van messen enz.) schoon te maken. Neem drie deelen azijn op één deel uiensap. roer dit goed dooreen een smeer daar het staal mee in. Een tydje laten drogen en daarna poetsen. Boter kan men heel goed hard houden in warm weer, wanneer men ze in een stevig, vetvrij papier wikkelt en aldus m een wyde kom met water legt, waarin zooveel keukenzout is opgelost, als het water maar wil opnemen. De boter zal zoo ook niet ransig wonden. Heel teer porselein moet men in warm water wasschen, waarin een weinig vol ders aarde is gedaan. Hebt u een wipneusje? Zoo ja. dan moogt ge nimmer een scheiding in het midden van uw haar dragen. De pikan terie van een opgaande neus wordt weg gevaagd door de cpraar.de lijn te verlen gen met eer. scheiding in het midden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10