DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13857 Verschijnt dagelijks, BefiaKre op Zot- en Feestdagen Donderdag 23 Augustus 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN pc week f 023%, met geiltastreerd Zorxfagebted f 032per 3 maandenVoor Haarlem II ADVERTENTIENt Van 1 tot 5 repels 1-75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regeL Bij ■n de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 337^4- Franco per poet door Nederland II mboooemeat aanrienkyk rabat. Twaaltstuiu»-ad»ertentscc san Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regek dO Cents ƒ3-87)4 Afzonderlijke nummen ƒ0.15. GeïQastxeerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken AX57% franco p. poet f0.65 H per péaatssng, elke tegd meer 15 Cents a contantbotten bet Arrondissement dnbbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38816 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukker?: L. B. Spaarr- 12. Telefoon 10122, 12713. TelefoonnummersDirectie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10606 ea Obeeteore»: J-C PEEREBOOM eo P- W. PEEREBOOM Bijliaotoor voor Santpoort, V eisen, V el sen-Noord, IJmuiden. Beverwijk en*. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DE ONTSNAPTE GEVANGENEN. EEN SNURKERIG VERHAAL. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: DONDERDAG 23 AUGUSTUS Muziektent in den Hout: Concert door Harmonie-Crescendo, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Meditation van Olivier Koop. Cinema-Palace: „Jackie de scheeps jongen" en „Cadettenliefde", 2.30 en 3 uur. Luxor Theater: Harry Domela in „De valsche prins" en .Dappere Tom", 2.30 en 8 uur. Rembrandt-Theater: Watt en Hah Watt in „Millionairs". Op het tooneel: Harry Ricihy-Conpagnie, 79, 9.15 11.15 uur en matinée 2.30 uur. Standaard-Theater: „De dame in satijn". Op het tooneel: optreden van het gezelschap „Mie en Ko" in de nieu we schets: „Op hoop van zegen". VRIJDAG 24 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Z and voort: Buitengewone voor stelling in het Kurhaus. half negen. DR. ROYAARDS. TOESTAND IETS VOORUIT GAANDE De toestand van Dr. Royaards is iets vooruitgaande. De patiënt heeft een beteren nacht doorgebracht. DE MUZIEKUITVOE RINGEN IN DE BUITENWIJKEN. HET EERSTE CONCERT. .Harmonie-Crescendo" heeft de eer gehad, de reeks concerten in de buiten wijken te mogen openen en het Kastan- jeplein had de eer het eerst van deze muziek-uitvoeringen (waarvan er dit sei zoen nog vyf volgen) te mogen genie ten. De belangstelling was Woensdagavond geweldig en er waren er velen die de prestaties van de bekende muziekver- eeniging, die zich onder de beproefde leiding van den heer H. W. Hofmeester als altijd op conscientieuse en muzikale wijze van haar taak kweet, met groote aandacht volgden. Velen. Maar ook velen waren er, die dat nie: deden. Eerlijk gezegd: in het begin vreesden wij dat het concert een totale misluk king zou worden. Er was zoo ontzettend veel „grut" onder het publiek, dat al lang in bed had behooren te zijn en deze hoop des vaderlands was bovendien zóó luidruchtig, dat het bepaald hinderlijk was. èn voor de musici èn voor de ern stige luisteraars. Maar het gelukte de politie, die zeer kalm en tactvol optrad (er waren een hoofdagent en twee agen ten aanwezig voor de handhaving van de orde) een ruimte rondom de tent vrij te krijgen en de woelige gasten tot stil staan te nopen, ofschoon alles toch nog lang niet werd zooals het zijn moest. Het gaat niet aan op zoo'n plein een stilte te eischen als in de concertzaal pleegt te heerschen, maar een plaats om vuurwerk af te steken is het Kastan jeplein toch niet (allerminst bij een con cert) en krachtig zal dus moeten wor den opgetreden tegen jongens die zich vermaken met het afsteken van voetzoe kers. „rotjes" of hoe die fraaiigheden meer mogen heeten. In het algemeen mag hier een beroep worden gedaan op de ouders om de jeugd bij de concerten thuis of tenmin ste onder appèl te houden. Deze muziek uitvoeringen worden toch niet gegeven voor de leerlingen der lagere scholen' En de volwassenen mogen bedenken, dat een concert al is het dan een openluchtconcert niet de plaats is om elkaar te vertellen hoe je je vacantie hebt doorgebracht of hoe je schol bakt. Misschien zou wat meer politie niet alleen vlak bij de tent, maar ook in de achterste rijen van het publiek in het begin goede diensten bewijzen. De politie kan zich bij dergelijke gelegen heden bij uitstek toonen wat zij zot vaak genoemd wordt: opvoedster van 't publiek. Een goed zichtbaar bord met het verzoek stilte te bewaren als het or kest speelt zou misschien ook goede diensten kunnen doen. „Hoe bevalt u de tent?" vroegen wij den heer Hofmeester in de pauze. „Uitstekend!" was het antwoord: „Een mooie, degelijke tent en goed ver licht." Het is dan cok inderdaad een flinke stevige tent. geel en groen geschilderd en goed electrisch verlicht. Een lamp juist in het midden van het plafond zou nog een verbetering zijn. En dan nog dit: de tent is nu aan alle kanten geheel open. Het verdient aanbeveling er losse, aan ban "bare luiken voor te maken, zoodat. op avonden van regen of feilen wind, die aan de windzijdc kunnen opgehan gen worden. De musici zijn anders ge heel aan weer en wind blootgesteld. Haarlem, 23 Augustus. Het Rietje. Londen houdt zich in dezen nieusws- armen tijd des jaars plezierig bezig met twee onderwerpen, die door de ijverige journalisten tot „brandende kwesties" zijn verheven. Beide zijn zeer specifiek- Engelsch. In ons land kennen wij ze heelemaal niet, maar het is altijd de moeite waard om aandacht te geven aan de vraagstukken die ze er in het buitenland op na houden. Nummer een is de vraag of nog langer op de kostscholen aan de ..prefects" zooals u weet zijn dat oudere jongens, die zijn. onderscheiden met een zeker recht van toezicht en controle op het gedrag van him medeleerlingen het recht moet worden verleend om andere jongens met een rietje af te ranselen, bij wijze van straf voor gepleegde ver grijpen. Nummer twee is het vraagstuk van de „gate-crashers", letterlijk „poort-vernie lers", in juister vertaling indringers, on- gewensobte gasten. Dat zijn lieden die in avondtoilet gemoedereerd binnen stappen in de woningen dei- aristocratie -en der 'zeer rijke Londenaars, als daar groote feesten worden gevierd.... zon der dat zij geïnviteerd zijn. Het aantal der gate-crashers is blijk baar ontstellend groot. Onlangs werd bericht dat men bij een bal, dat de her togin van Sutherland gaf, de aanwezi gen had geteld en tot een totaal van ruim duizend was gekomen, terwijl er maai- zeshonderd uitnoodigingen waren verzonden. En by alle feesten van dien aard en omvang bly'kt het euvel zich in groöter of kleiner mate voor te doen. Als er alleen de onschuldige bedoeling bij voorzat om een feestelijkheid bij te wo nen. met het kinderlijke snobisme om rich te willen bevinden in een cöterie waartoe men door maatschappelijke po sitie niet behoort, zou het alleen maar mal en onbescheiden zijn. Maar de meeste gate-crashers blijken bovendien bezield te worden door de meest-mate- riëele overwegingen. Zij doen zich rij kelijk te goed aan de buffetten van de gastheeren en gastvrouwen die hen niet kennen en niet hebben uitgenoodigd. Met den besten wil van de wereld kan men dat niet anders dan als diefstal qualificeeren, en dan nog wel als dief stal ran vry laag allooi. Naturulijk worden er pogingen gedaan om den gate-crasher te weren. Het een voudigste is vel om alle gasten hun uit- noodigingskaart tc laten vertoonen, maar afdoende blijkt dat ook al niet. want sommigen die niet kunnen, springen blijkbaar nogal slordig met die kaarten om, zoodat zij in handen van anderen raken. Ook vinden de bona-fide casten deze controle nogal vernederend en on aangenaam, hetgeen begrijpelijk is. En er arriveeren mensöhen op allerlei uren, zoodat er geen eind aan komt. Mij verwondert het dat nog geen en kele Engelische journalist er aan gedacht schijnt te hebben om vraagstuk I met vraagstuk n te combineeren. Uit het bestaan van de gate-cashers, in zoo grooten getale, mag men toch wel aflei den dat er ergens iets hapert in de op- voedings-systemen der natie. En het euvel zal dan wel op de .ypublïc schools", de kostscholen, gezocht moeten worden, want de gate-crashers behooren niet tot de arbeidersklassen en ook niet tot de „heffe des volks". Zoo op het oog hoo- ren rij bij die feesten wel thuis, zoodat zij nooit gevaar van onmiddellijke ont- 1 dekking locpen. De mees ten zijn derhalve op scholen geweest waar „prefects" of „monitors" waren. Conclusie: zij zijn in hun jeugd of niet voldoende, of wellicht te veel afgeranseld. Dit kan men beoordeelen naarmate van het meerdere of mindere vertrouwen, dat men in lichamelijke af straffing als opvoedingsmiddel stelt. Hel klinkt logisch om te zeggen: het be staande systeem, waartoe het rietje be hoort, is verouderd en verkeerd, en het fnuikt het eergevoel en het zelfrespec" van vele kinderen dermate, dat zij als volwassen menschen niet opzien tegen iets zoo mindenvaardigs als „gate crashing". Voor deze redeneering voel ik ook. Met het afranselen van kinderen wordt, in onzen tyd althans, geen goeds be reikt, en wel vaak veel slechts. Het slaat zelfvertrouwen stuk. Iets anders is het met volwassenen die zich gedragen zooals de gate-crashers. Die vallen alleszins in de termen voor het rietje. Als de hertogin van Suther land en eenige andere leidende „hostes ses" ran de Londemsche upper ten bij him feesten eens wat prefects aanstel den, gewapend met rietjes? Dan een paar detectives aan het werk om euvel- daders op te sporen, en als er eenmaal een half dozijn ten overstaan van het heele gezelschap afgeranseld waren, zou de paniek onder het gilde wel algemeen, zijn. Het is mogelijk dat een paar van de dames en heeren aanklachten bij de justitie zouden indienen wegens mishan deling Maar waarschijnlijk is het nie:. want zy zouden zelf meteen vervolgd worden wegens diefstal en „huisvrede breuk". Zij zouden liever stilletjes ver dwijnen. En binnen zeer korten tijd zou het on-edele bedrijf des gate-crashers ter ziele gaan Wonderlijk, dat de Londenaars nie' aan deze eenvoudige oplossing, die hun feesten van nieuwe attracties zou voor zien, eeöacht hebben. R. P. OPLICHTERSBENDE OPGESPOORD. OOK NEDERLANDSCHE BANKEN BENADEELD. De Berlijnsche recherche is er na we kenlange nasporingen in geslaagd een internationale oplichtersbende op het spoor te komen, die in bijna alle staten van Europa groote banken voor enorme bedragen heeft opgelicht. De bende, die hoofdzakelijk uit Italianen bestond, werkte met vervaLschte credietbrieven. Men werd opmerkzaam op hen, toen zij bij het filiaal van de Deutsche Bank te Neurenberg een bedrag van 1000 por.c sterling wilden opnemen, nadat zij den dag te voren eenzelfde bedrag bij het filiaal van de Deutsche Bank te Mün- chen hadden opgenomen. Tegelijkertijd had een ander lid van de bende de Dresdener Bank opgelicht. De crimineele afdeeling van de Deutsche Bank is in samenwerking met de Berlijnsche recherche er in geslaagd deze lieden op te sporen. Een der- op lichters is in het Italiaansohe restaurant te Berlijn gearresteerd, een tweede kort d'aama op het Centraalstation be Frankfort a. d. Main, terwijl gister avond het hoofd van de bende op ver zoek van de Duitsche politie te Mar seille is aangehouden Een van de voornaamste leden der bende was een voormalig hofjuwelier van den Koning van Italië, Ugo Marchesini Men heeft tot dusver nog niet kunnen vaststellen, hoeveel den oplichters bij de banken in de verschillende landen in handen is gevallen. In de afgeloopen maanden zijn zoowel in Nederland als in Engeland. Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en België talrijke banken en altijd de grootste en meest geziene banken door de bende opgelicht. Eenige maanden geleden zijn zij er in geslaagd een Hamburgsche bank Mk 100-000 afhandig te maken. In Nederland zou. naar de Duitsche bladen melden, de schade van de ban ken meer dan 1-000.000 bedragen. De Italianen hebben zich echter niet be perkt tot het opereeren met credietbrie ven, maar zouden ook inbraken in ban ken hebben gepleegd. BLOEMBOLLENDIEFSTAL TE OEGSTGEEST. HIJ ZOCHT DE GOEDE SOORTEN ER UIT. De bloembollenkweeker D. H. te Oegst geest vermiste reeds geruimen tijd par tijtjes bloembollen uit zijn bollenschu ren, aldus de N. R. C. De dief scheen verstand van bloembollen te hebben, want steeds nam hij de beste soorten mee. H. besloot de politie van een en an der in kennis te stellen. Deze slaagde er in den 38-jarigen C. J. B, als knecht in dienst bij D. H. op heeterdaad te be trappen toen hij 's nachts in een schuur bloembollen wilde meenemen. Bij het verhoor bleek, dat B„ die het volle ver trouwen van H. genoot, al langen tijd rich schuldig had gemaakt aan dief stallen, niet alleen ten naideeie van H„ maar ook van andere kweekers. De ge stolen bollen, die op de veiling te Rijns burg verhandeld werden, vertegenwoor digen een waarde van f 350. Een deel van het gestolene heeft de politie ach terhaald. S. O. S. OP DE ROTSEN. HACHELIJK AVONTUUR VAN EEN NED. JOURNALIST. Naar aanleiding van het onaangename avontuur van den heer Hogendorp, die zooals gemeld als correspondent van De Maasbode uitgezonden was om berich ten te geven omtrent de hulpexpedities voor de Nobile-groep, wordt thans vol gens de Tel. nader gemeld, dat de heer Hogendorp. die slechts met gebrekkige kaarten was toegerust, zich drie weken geleden abusievelijk op het Hoop-eiland heeft laten afzetten, in de meening dat hij aan de Zuidpunt van Spitsbergen was aangeland. Pas toen het reeds te laat was. ontdekte hij tot zijn ontzetting, dat hij zich zonder proviand wapens en an dere uitrustigsstukken op 'n onbewoond eiland bevond. Door een toeval vond een der leden van de bemanning van den Noorschen kruiser ..Michael Sars" die aan het opsporingswerk voor Amund sen deelneemt en daarbij even het Hoop- eiland aandeed, aan het strand een brief waarin de heer Hogendorp zijn ellendl- gen toestand beschreef en dringend hulp verzocht. Tegelijkertijd nam men van den kruiser af waar. dat op de rotswan den overal met groote letters S. O. S. geschilderd was. Ondanks haar ijverige nasporingen slaagde de bemanning van de „Michael Sars" er evenwel niet in. den heer Ho gendorp te vinden en eerst ae beman ning van den Noorschen robbenvanger „Skjoldmocen", die het eiland systema tisch afzocht, gelukte het den ongeluk- kigen journalist te ontdekken. De heer Hegendorp bleek half verhongerd te zijn en was uiteraard zeer gedeprimeerd. Hij stond juist op het punt, het onher bergzame eiland in een zelfvervaardigde boot te verlaten. DE POLITIE ZOEKT (Zie ook tweede pagina tweede blad). Toen commissaris Kramer gistermor gen de situatie in de ziekenkamer opnam vond hü van twee van de vier bedden de dekens dooreengehaakL Dit scheen echter de onthutste bewaker te hebben gedaan toen hij 's morgens de kamer binnen getreden was. Aangezien er drie bewakers, zooals gezegd, den nachtdienst om beurten verrichten, valt het moeilijk uit te vis- schen tijdens wiens diensturen de ont vluchting moet zijn geschied. Ook moet in aanmerking worden ge nomen. dat de in de bijzondere gevange nis opgeslotenen een aantal faciliteiten genieten, die in andere gevangenissen niet worden verleend. Zoo ontvangen zij bijv. les in lichamelijke oefening, zooals springen enz., doch natuurlijk niet met de bedoeling daarvan bij een ontvluch ting partij te trekken Het onderzoek met de politiehonden heeft tot op heden nog niet tot een re sultaat geleid. Men moet intusschen overwegen, dat het in den afgeloopen nacht en van morgen verschillende ma len heeft geregend, zoodat de sporen voor een belangrijk deel zijn wegge spoeld. De overige genomen pohtie-maatrege- len hebben o.a. hierin bestaan, dat Hil- versumsche en Huizensche radio-omroe pen de signalementen ter verspreiding hebben gekregen, dat de toegangen tot- de omliggende gemeenten zijn gecon troleerd en da: in de groote steden de politie-autoriteiten extra zijn ge waarschuwd, evenals de stationschefs, enz., terwijl ook in de woonplaatsen der uitbrekers de politie is actie is gesteld. De commissaris van politie in de afd. C te 's-Gravenhage verzoekt aan allen, die omtrent de vluchtelingen of hun tegenwoordige verblijfplaats inlichtin gen kunnen verstrekken, daarvan opga ve aan zijn bureau Alexanderplein te doen. Het zagen. In de ziekenkamer van het gebouw der bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen, waaruit, zooals uitvoerig ge meld is, gisternacht vier gedetineer den zijn ontsnapt, zijn gistermiddag ten overstaan van den voorzitter van het college van regenten, van den direc teur der gevangenis en van commissaris Kramer, door een vertegenwoordiger der Lips-fabrieken in Den Haag eenige zasg- en geluidsproeven genomen op hetzelfde traliewerk, dat de uitbrekers op twee plaatsen hadden weten door te zagen. De proeven hadden ten doel uit te maken, in hoeverre het zaagwerk in den nacht mogelijk kan zijn geweest zonder de aandacht van den bewaker te trékken. Aangezien het gebruikte zaagje niet tot de gereedschappen der gevangenis behoort, kan als vaststaande worden aangenomen, dat dit- instrument ran buiten af is ingevoerd, hetgeen zeer ge makkelijk kan geschieden b.v. in de voe ring van een jas. PROTEST TEGEN EEN COLLECTE. De Blindenvereenlging „Caecitas", heeffc gisteren een adres aan het col lege van B. en W. van Amsterdam ver zonden, volgens de Tel. van den volgen den inhoud: ,.v."ij hebben de eer u te verzoeken ons wel te willen med cd celen of een aanvra ge tot het houden i-an een collecte door de Amsterdamsche Blindenkas c.s. gedaan is; eventueel of toestemming daartoe verleend is. Mocht dit laatste nog niet geschied zyn, dan dringen wy er bij u op aan te overwegen: le dat de Amsterdamsche Blindenkas rechtspersoonlijkheid ont breekt: 2e. dat de Ned. Blindenbond, waarbij de Amsterdamsche Blindenbond is aangesloten, het houden der collecte beslist afkeurt; 3e. dat gegronde vrees bestaat, dat bij de verdeeling der aan te schaffen radio toestellen voorkeur wordt gegeven aan „bepaalde" organisaties; En deswege uw goedkeuring aan deze collecte te onthouden." DE COMMISSIE- ZIMMERMAN TE MEXICO. Te Mexico is Woensdag de eerste zit ting gehouden van de commissie, die is ingesteld krachtons de Engelsch-Mexi- caansche conventie van 1926, voor de regeling van de Britsche eischen we gens schade berokkend door de revolu- tionnairen in Mexico tusschen Novem ber 1910 en Mei 1920. Zooals men weet, wordt deze commissie gepresideerd door dr. A. R. Zimmerman. PERSONALIA Geslaagd voor het examen Eng Handelscorrespondentie de heer J. van Ovezand, Velsen (Noord i. (Hoteldrama) 't Was een landelijk en lieflijk. Wel beknopt, maar todh gerieflijk. Typisch Nederlandsch vacantieoord-hotel Waar men knus zijn rusttyd vierde. Waar de kliekgeest welig tierde. Waar men luierde en at, u kent dat wel. Een bezwaar was wel, de muren Waren dun, zoodat je buren. Vrijwel alles konden hooren wat je deed Bang voor mogelyk geluister. Sprak je dus in zacht gefluister. 'Wyl je alle hinderlijk rumoer vermeed. Toen er nieuwe gasten kwamen, Die zoo'n dunmuursch kamer namen, En hun buren kwamen boven, 's avonds laat. Hoorden zij verschrikt geluiden. Die *k niet beter aan kan duiden. Dan als van een zaag die door een boomstam gaat. D'oorsprong was niet zwaar te gissen, 't Was de man, dat kon niet missen, Die de kwaal had, dat hij snurkte als hij sliep, En aan weerszij bleven buren, Slapeloos in 't duister turen. Begeleid door 't zagend rhythme. zwaar en diep. D'andren ochtend ging men vragen, Of die man nog vele dagen. In 't hotel zou zijn. of ging hij spoedig heen. *t Antwoord weerde alle zorgen. Hij bleef slechts tot overmorgen En mevrouw bleef daarna nog een tijd alleen. Luide jubelden de buren; Het zal nu niet lang meer duren, Of we krijgen onze nachtrust weer terug. Tijdens slapelooze nachten. Vond men troost in die gedachte, En de tijd van zyn vertrek kwam zoo nog vlug. Alle arme mannen kregen, In 't hotel doorloopend vegen, Over snurken, uit de echtelijke pan, Zoo eens anders rust verstoren. Aldus kregen zij te hooren, Was een typisch blijk van zelfzucht van den man. Op den avond toen hij heen was, En zijn vrouw nog maar alleen was. Werd het buurvolk tot zijn schrik opnieuw verrast, Met het hooren van geluiden, Die Ti met beter aan kan duiden. Dan oen zaag die door een plank gaat met een kwast. En de buren dachten even, Was de man nu maar gebleven, En zy voelden toch ook eventjes berouw, Want men had de vrouw gehuldigd, En den man had men beschuldigd, En nu bleek de schoorte snurkster was Mevrouw. P. GASUS. NIEUWE AANSLAG TE LUIK. OP HET 1TALIAANSCH CONSULAATSGEBOUW. Uk, Brussel wordt aan de Tel. gemeld: Naar wy hebben gemeld, is onlangs, in verband met den indertijd te Milaan- gepleegden bomaanslag, in België een Italiaan gearresteerd, onder verdenking bij den aanslag de hand in het spel te hebben gehad. Kort daarop werden te Luik op een Italiaan, dien men voor een verklikker der Italiaansche politieke po litie hield door eenige landgenooten ra vol verschoten gelost, waardoor het slachtoffer dezer wraakoefening ernstig werd gewond. Thans is Woensdagavond omstreeks elf uur een telegram maakte er met enkele woorden melding van voor het Italiaansche consulaatsgebouw te Luik een helsche machine neergelegd, die. toen ze tot ontploffing kwam. een ruit en oen stuk muur van het gebouw ver nielde Voorts is het plafond van een der ver:rekken op diverse plaatsen door boord terwijl een paar meubelstukken vernield werden. Op het oogenbiik der ontploffing be vond zich slechts de portier in het ge bouw, die licht werd gewond. De consul. Filimbani. is echter momenteel met ver lof. De aanslag is trouwens op het ambtsgebouw en niet op de particuliere woning van den consul gepleegd. De politie en het parket stelden on middellijk een nauwgezet onderzoek in. Ter plaatse van den aanslag werden stukken van de helsche machine gevon den, die door deskundigen onderzocht zullen worden. Of de Woensdagavond gepleegde aan slag inderdaad met de vroegere gebeur tenissen verband houdt, staat nog niet geheel vast. EEN TOEKOMSTIG RAS. P. Wanneer, in den tegenwoordigen tijd, een aantal menschen het op een bepaald punt eens zijn, dan stichten zy gemeenlijk, uit kudde-instinct of wel licht alleen maar uit verbaring, een ver- eeniging of een bond. Na oen tijdje zijn ze het dan niet meer eens en er komen twee bonden, of meer. maar dat is een ander verhaal. In Amerika heeft een gezelschap een bond gesticht ter propageering ran ge heel nieuwe denkbeelden ten aanzien van de opvoeding van bet kind. De prin cipes. volgens welke deze lieden te werk willen gaan. zijn waarlijk revolutionair genoeg. In de eerste plaats zullen moeders hun kinderen niet meer mogen hefkoozen. want liefkoozingen zUn verkeerd en lel den er toe da: de moeders hun kinde ren als een soort speelgoed gaan be schouwen om haar oen egoïstisch ge noegen te verschaffen. Op den duur moet het naar deze Spartaansche ge woonte toe. hoewel voorloopig het fami lieleven nog niet geheel zal worden afge schaft. Dadelijk na de geboorte zullen de zuigelingen onderworpen worden aan een bepaalde routine. Dagelijks zullen familieraden worden belegd, welke vol gens parlementair gebruik zullen verloo iden, om de taak van Ieder kind voor dien bepaalden dag vast te stellen. Voor deze taak zal een zeker salaris aan elk kind worden uitgekeerd. Van tijd tot tijd zullen de kinderen de plaats hunner ouders in het huis in nemen en de huishouding voeren. Voor liefde en teederhcld zal In deze huisge zinnen der toek mst geen plaats zijn. Alles is er op berekend om de kinderen geschikt te maken •■■oor den steeds min der liefdevol en minder tecder worden den strijd des levens. En gereed zullen zij zijn, verklaren de leiders, om. een maal volwassen, hun buren er onder te krijgen en voor zich de hooge plaatsen ln de wereld te veroveren. Overwinnen ls het motto van deze herwrmers. die in Amerika reeds tal van volgelingen schij nen te hebben verworven, volgelingen tenminste voor zoover de koppige en te genstrijdige monschelijke natuur him toestaat, om dit te zijn. Zal in deze richting nu liet toekom stig geluk van de wereld liggen? Ik ge loof het niet. Integendeel, lk zou den ken dat de propagandisten van derge lijke principes, de strevers naar een hard. meedoogenloos menschcnras. een ernstig ge raar voor het mensehdom kun nen worden. DE COMMUNISTEN MEETING TE ARNHEM. R. F. B.-ers IN UNIFORM WORDEN GEWEERD. In verband met de op Zondag a.s. te Arnhem te houden internationale mee ting der communisten, waaraan vooraf gaat. een optocht met muziek en waar ook leden van den Duitschon Rote Falm Bund zouden deelnemen, wordt offi cieel bericht dat de regeerin# zich op het standpunt heeft geplaatst bezwaar te moeten maken tegen liet demonstreeren in militair verband dezer R. F. B.-leden. De buitenlandscho deelnemers, ge kleed in het uniform van den R. F. L„ zullen dientengevolge niet Ln ons land worden toegelaten. EEN GELUKKIG VERLIEZER. ƒ22.000 AAN EFFECTEN VERLOREN EN TERUG- GEKREGEN. Dtad»s hoen do effectenhandelaar J. R.vandenWestersingclte Rotterdam, aangifte gedaan op het politiebureau aan öe Groote Paauwensteeg. dat hU een pakje, inhoudende f 22,000 aan ef fecten had verloren. De heer R. was de Blaak langs gefietst, de Soctenstecg door en door de verkeersdrukte had 'ilJ weinig acht goeslagon op het pakje, dat aan zijn stuur hing Op het Caland- plein echter bemerkte hij plotseling tot zyn schrik dat het pakje weg was. Gisteren kreeg de heer R. bericht, dat zekere Roye het pakje met zUn kost baren inhoud had gevonden. Dit is de tweede keer dat de heer R. een belangrijk bedrag verliest en het terug krijgt. Voor den oorlog was de heer R. met een pakje bankbiljetten, welke hij van dc Nederlandsche Bank had gehaald, naar het oude postkantoor aar. de Blaak gegaan en vandaar had hU zich naar een bankinstelling ln dc binnenstad begeven. Toen hij daar in de rij stond te wachter, bemerkte hij dat hij zijn pakje bankbiljetten by 't loket op het postkantoor had laten liggen. Onmiddellijk keerde de heer R. terug, maar het pakje was verdwenen. Er werd aangifte gedaan; de heer R. ging naar huis en daar verraste de dienstbode hem met de vraag: Meneer, hebt u op het postkantoor een pakje verloren?" Op de vraag van den heer R„ hoe het meisje dat wist, antwoordde zij. dat dc politie zoo Juist had opgebeld: het pakje lag op het poetkantoor. Daar bleek la ter dat een oud vrouwtje het pakje aan den ambtenaar had gegeven. 'N.R.Ct4 DE AMSTERDAMSCHE BLINDENDAG.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1