FIJT Geen vlieg in Kuis HAARLEM'S DAGBLAD SPORT EN SPEL. DONDERDAG 23 AUG. 1928 HET XIXe INTERNATIO NAAL CONGRES TEGEN HET ALCOHOLISME. INT SPORTSPELEN VOOR DOOVEN. Woensdagavond heeft de Amsterdam- sche Doovensportivereeniging een soiree aangeboden aan de deelnemers van de Tweede Internationale Sportspelen, in het gebouw Bellevue. Een 5-tal Duitsche turners gaf een demonstratie aan rek. brug en paard. Over het geheel waren de prestaties wel niet van den aller - eersten rang. doch als geheel kon het er toch nog best mee door. De avond werd vervolgens opgeluisterd door de 14-jarige Tsjechische danseres Urbaneva, die veel succes oogstte. Tenslotte demonstreerden de dames van de Amsterdamsohe ver- eeniging Kracht en Vlugheid en een keurkorps van- de Amsterdamsche turn bond verschillende rhythmische en toe steloefeningen. Vooral de rhythmische oefeningen uitgevoerd onder leiding van mevrouw v. Praag-Sigaar-Barclow ge tuigden van zeer kunstzinniger! smaak. In het voettoaltoumooi der Internatio nale Sportspelen voor Door-en werd Woensdagmiddag Nederland met 50 door Engeland geslagen. Rust was 20. Zaterdag a.s. om 4 uur vindt de finale plaats tusschen Tsjecho-Slowakije en Engeland. De plaatsen voor de jongens- tribune zullen ook dan weer 10 cent be- dragen. Heden, Donderdag worden atletiek wedstrijden gehouden. WATERPOLO. DE ZIJL I—H. P. C .II (1—3) Woensdagavond speelde H. P. C. II een friendly gaine tegen de Zijl I in Leiden H. P. C. speelde in de volgende opstel ling: J. Schutte. H. Eldering, N. N., D. Wesseling J. Uitendaal, A. v. Huisstede. J. Sluiter. Direct na den uitgooi is de Zijl 't eerst bij den bal. doch de aanval wordt door H. P. C. overgenomen. Door opawem men van de achterhoede en goed overne men der voorhoede wordt A. v. Huis stede in de gelegenheid gesteld voor H. P. C. te doelpunten 0—1. Na het uitawemmen heeft de Zijl we derom den bal. De achterhoede plaatst naar v. Leeuwen, die met een hard ach- terwaartsch schot den gelijkmaker scoort Niet ontmoedigd speelt H. P. C. verder. De achterhoede plaatst naar Uiten daal, die mooi vrijzwemt en 'n hard schot geeft dat doel treft. Rust gaat in met 2—1 in het voordeel van H. P. C. Als weder begonnen is. is de Zijl in de meerderheid, maar zy is onfortuinlijk met schieten. Ondanks deze meerder heid van de Zijl weet v. Huisstede na goed samenspel met N. N. te scoren en H. P. C. in veilige haven te brengen 1—3 Nu komt, de Zijl geweldig opzetten, doch Schutte is in puike conditie en stopt eenige gevaarlijke schoten voor beeldig. Kort hierop fluit de heer Buys het einde. Zaterdag 1 September zal de revanche match in den zwemvijver in Brcenendaal worden gespeeld. CRICKET. ROOD EN WIT—HAARLEM-COMB. Bovengenoemde wedstrijd werd ge speeld op het terrein van Rood en Wit Haarlem wint den toss en gaat batten. Het totaal wordt slechts 77 waaronder 22 extra's. Misset 13 en Adriaans die by Haarlem meespeelde 15. Bowlingcijfers: v -Q. Togt 1 voor 13. Kruit 5 voor 17- v. Baarbank 2 voor 20. Rood en Wit brengt het slechts tot 55 waarvan Mr. F. A. Davidson 10 en Kruit 11. Bowlingcijfers: Adriaans 3 voor 20. Lansingh 2 voor 20. De la Mar 4 voor 3. In de tweede innings scoort Haarlem 125 voor 5 waarvan Adriaans 25. de la Mar 15. Kieefstra 39, v. Woerkom 20 not out. zoodoende Rood en Wit voor de taak stellende om in een uur onge veer 140 runs te maken. Het totaal wordt slechts 116, waarvan Baasbank 23, Kruit 20, v. d. Berg 16, v. d. Togt 17. Haarlem wint dus dezen zeer geani- meerden wedstrijd. BILJARTEN BEKERWEDSTRIJDEN BIJ DE B.V. „HAARLEM-NOORD". Woensdagavond zijn in café Bos aan bet Soendaplein bovengenoemde wed strijden in klasse C om den van Trigt- beker begonnen. Een ontmoeting tus schen de viertallen^ van de biljartver- eenigingen „D. E. S." en „Haarlem- Noord", belde uit Haarlem, beeft plaats gehad. Deze strijd had het volgende verloop: Het eerst traden in bet strijdperk Kuiper GD-EB.) en Bos (Haarlem- Noord). In het begin is laatstgenoem de goed op stoot en krijgt een kleinen voorsprong op zijn tegenstander. Het duurt evenwel niet lang, of Kuiper loopt langzaam maar zeker in en weet einde lijk de leiding te nemen en die niet meer af te staan. Het einde komt dan ook met tamelijk groot verschil: 100 om 61. Vervolgens binden Tuninga (D.E.S.) en Beuken (Haarlem-Noord) den strijd aan. Al spoedig neemt de D. E. S.-speler de leiding en loopt meer en meer uit. Zijn partner is slecht op stoot en verliest dan ook de party met groot verschil met den stand 100 om 50 voor Tuninga. Daarna spelen Van Amstel (D.E.S.) en Koopman (Haarlem-Noord). De spe ler van Haarlem-Noord laat zeer wijd spel zien, waartegen de D.E.S.-man niet opgewassen is en moet aanzien, daat zijn tegenstander voortdurend een kleinen voorsprong heeft, en die be houdt tot het einde. De stand was 90 om 75 voor Koopman. De slotpartij ging tusschen Bottelier (D.E.S.) en Gcddijn (Haarlem-Noord). Langen tijd ging de strijd gelijk op. Eindelijk wist Bottelier voor te komen en te winnen met den stand 90 om 72. Door dezen uitsiag plaatste D.E.S, zich in de finale. PAARDENSPORT. RUITERFEEST TE AKEN Uit Aken wordt aan het Hbld. ge meld: By de dressuurproeven voor spannen kregen de Nederlandsche paarden alle eerste prijzen. Afd. A, onder 155 c.M. stokma&t: 1. Beeles Lochdrill, Duchess van Douairière Drory de Perez; 2. Golden Bar van De Hoog: 3. Wilmington Sur prise van Dorsser. Afdeeling B. onder stokmaat: 1. Donnybrook Squire van De Hoog: 2 Beeles Haddon Philipina, Douairière Drory de Perez; 3. Beeles Winmoor King van Douairière Drory de Perez; 4. Histon Leopard van De Hoog. Het jachtspringen om den „Preis Laurensberg" klasse M. (groote baan) volgens tijdsberekening is afgebroken. Tot nu toe werd de beste prestatie ge leverd door Lotz op Olnad in 1 min. 57 sec., Hallberg op Loke met 1 min. 58 sec. en Oppenberg op Regenbogen met 1 min. 59 sec. KRACHTSPORT. HAARL. KRACHTSPORT-VEREEN. „HAARLEM" De H. K. V. „Haarlem" heeft voor Zondag 26 Augustus een boottocht geor ganiseerd naar Muiderberg voor haar leden, donateurs en belangstellenden. Het initiatief is uitgegaan van de hee- ren N. Harting en J. de Ruiter. 's Morgens half acht wordt van den Koudenhom afgevaren. Verschillende attracties en een dansje zullen de gezel ligheid verhoogen. Ook voor een uitste kend accordeongezelschap is zorg gedra gen, zoodat men zich Op de boot uitste kend kan vermaken. De boot wordt savonds 9 uur weer aan den Koudenhom verwacht. SCHAKEN. HET INT. SCHAAKTOURNOOI TE KISSINGEN De uitslagen van, Woensdag zijn: Rubinstein wint van Tartakower. Tarrasch—Réti afgebroken. MiesesMarshall afgebroken. Capablanca remise met Niemzawitsj, Spielmann verliest van Bogoljubow. Euwe verliest van Yates. POSTDUIVEN. DE SNELPOST Bovengenoemde vereeniglng hield een wedvlucht van Soignies. De prijzen wer den als volgt behaald: P. Martens le, 2e, 17e, 18e, 28e, 29e; J. G. Kuperus 3e. 9e, 19e, 34e; J. Zomer dijk 4e: J. Bogaard 5e; G. Akkooij 6e, 20e; J. Paap 7e. 35e; Th. Donckerwolke 8e, 13e. 21e, 24e, 25e; P. R. J. Vergers 10e; W. Klumper lie; H. v. Es 12e, 38e, 40e; J. Kuperus 14e; H. Keerwolf 15e, 42e; D. Smit 16e, 30e, 37e; J. Klumper 22e; C. Kortekaas 23e, 39e; C. Face 2Ge; H. Venbroek 27e; J. Kroon 31e; B. C. v. d. Meer 32e, 41e; J. Vlotman 33e, 36o; Gebr. Braun 43e; J. v. d. Linden 44e, 45e. Wedvlucht van Quevrain: Th. Donckerwolke le, 5e; J. Vlotman 2e; P. R. J. Vergers 3e, 38e; J. Klum per 4e, 19e, 25e, 33e. 36e; Th. Vink 6e, 9e, 41e; H. Venbrock 7e, 29e, 32e; H, Stappers 10e, 18e, 21e, 37e; C. Face 11e, 16e. 28e, 39e; P. Martens 12e, 13e, 17e, 23e; K. Keerwolf 14e; Th. Veen 15e, 4Ge; J. G. Kuperus 20e. 26e, 34e, 47e; J. Zomerdijk 22e, 40e, 45e; D. Smit 24e, 50e; M. P. Luijken 27e; H v. Es 30e; W. Klumper 31e, 43e; C. M. Bergh 35e, 42e; J. Kuperus 4449. Wedvlucht van Noyon: H. v. Es le, 13e; H. Keerwolf 2e, 4e; Th. Veen 3e, 6e; P. Martens 5e, 7e, 8e, 10e, 11e, 13e; Gebr. Braun Se, 18e; H. Stappers I2e, lGe; J. Zomerdijk 14e; C. M. Bergh 17e; Th. Vink 19e. GEVLEUGELDE VRIENDEN (Heemstede) Zondag werd deelgenomen aan de wedviucht vanaf Noyon (Frankrijk) afstand 332 KM., waarvoor 85 duiven in concours vlogen. De prijzen werden als volgt gewonnen: E. D. des Bouvrie le. 11e. 13e, 16e; A. v. Zadel 2e, 5e. 15e; W. v. Huis 3e, 8e; N. Leuven 4e, 12e, 14e; F. J. v. Deurzen 6e; A. Eveleens 7e, 9e; C. La reman 10e; J. G. v. d. Meer 17e; W. Eekhof 18e. Om 7 uur des morgens losgelaten, ar riveerde de eerste prijswinners om 11 uur 46 min. 54 sec. en de laatste prijs winnaar om 12 uur 10 min. 20 sec. De wisseibeker, voor dezen vlucht uitge loofd, werd dit jaar gewonnen door den heer E. D. des Bouvrie. Wedvlucht Dax, afstand 1051 K.M. In concours 4 duiven: A. v. Zadel le; J. G. v. d. Meer 2e. „DE KOERIER" Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Marbekan, afstand 302 KM. De pryzen werden behaald als volgt: G. Heerschop le. 3e. 4e, 11e, 14e, 19e; J. S. Heerschop 2e, 5e. 6e, 20e; G. Zo merdijk 7e, 9e, 12e, 13e 17e; J. C. Fris 10e, 16e; P. v. Andel 15e; J. Smit 18e P. Bonk 21; W. Hooyenga 22e; A. Hey. danus 23e. De le prijswinnende duif bereikte een snelheid van 1193 M. per minuut, de laatste 1137 M. BURGERLIJKE STAND VELSEN Overleden: Pieter Nol 86 jaren; Chris tina Coster, 89 j.. wed M. van Os; Er nestine Marie Huger. 6 jaren. Geboorten: Jan Cornells Albert, zoo van G. Visser—A. IBok; Maria Johan na, d. van H. A. van NoortJ. M. Mo lenkamp; Cornelia Johanna, dochter v. J. Gorr.es—K. M. Hoogerduin; Teuntje Margaretha. dodhter van J. BakkerM. van Noppen; Anneke Willemien. d. v. J. HeiligersG. C. Zeeman; Jieilarda, dochter van J. van Os—I. Nauta: Geer tje, d. van T. v. BeelenP. Pleijt. De heer A. Newsholme behandelde in de zittir«2 van Dinsdagmorgen liet on- derwerpi „Het alcoholvraagstuk en de taak der maatschappelijke gezondheids leer". Zijn rede opende geen nieuwe ge zichtspunten '.oor de ingewijden zoowel voor de medici als voor de leeken, het vraagstuk is inderdaad bezig zich op te lossen. Van de debaters mogen we niet onvermeld laten: Dr. Schröder die op merkte dat het alcoholisme meer als pa thologisch verschijnsel moet worden be schouwd: hij zag verband tusschen al coholisme en rachitis. Dr. Karl Born- stein, algemeen secretaris van 't Hygië nisch Volksonderwijs in Pruisen trof de zaal door zijn overtuigend woord dat het alcoholisme meer is een zaak ran prak tijk, licht, lucht en zon zijn goede art sen ook voor raöhitis, hij besprak de slechte slaapgelegenheden voor kinderen die hij in Antwerpen had gezien. Het woord was daarna aan Prof, Dr. Firket, van de Luiksche universiteit over: ..De ophooping van den alcohol in liet bloed en de diagnose der dronkenschap van uit het standpunt der gerechtelijke ge neeskunde en der verzekeringen". Niet enkel door de dronkaards zelve en hunne langzaam werkende en aiep- öringende verstoringen worden de ge- neesheeren in beslag genomen; dikwijls zijn drankzuchtige chauffeurs een drei gend gevaar ook voor het lei-en van an deren. Het aantal auto-ongevallen neemt heden ten dage, in alle landen, in zulke mate toe dat zij den omvang nemen eener werkelijke maatschappelijke plaag: ieder weet dat een merkelijke verhou ding dezer ongevallen te wijten zijn aan den dronkensehapstoest-and der chauf feurs, en zoo zy s'.eohts een minderheid uitmaken in betrekking met deze die bij de Rechtbanken en de Verzekerings maatschappijen aanhangig worden ge maakt, zijn zij nochtans, volstrekt be schouwd. talrijk genoeg om de aandacht te verwerven van een Congres zooals dit. De openbare meening, die over t al gemeen tamelijk verdraagzaam is tegen over den bedronken voetganger, wordt geërgerd wanneer zij verneemt dat d? dronkenschap ten gevolge heeft gehad, door de bemiddeling van de sterk wer kende vernielingskracht van een slecht bestuurde auto, den dood of verminking van onschuldige voorbijgangers. Even wel zijn ds wetten die de gevolgen van de dronkenschap der chauffeurs rege len verre van dezelfde in alle landen. In Denemarken, bijvoorbeeld, waar .zij in 1921 herzien zijn geworden, zijn zij heilzaam streng: benevens groote geld boeten of gevangenisstraf die enkel hst feit een auto te voeren in staat van dron kenschap ten gevolge heeft, komt daar onveranderlijk nog bij de bestendige in trekking van het rijbewijs. In België maakt het feit een auto te besturen in staat van dronkenschap in zich zelf geen Inbreuk uit op de wet op het vervoer, indien geen schade er uit voortspruit of geen andere inbreuk op die wet erkend wordt: het feit is enkel strafbaar door overtreding der wet van 1887 op de openbare dronkenschap en wier sancties onbeduidend zijn vergeleken met de maatschappelijke belangrijkheid van het vergrijp. Dat men overal nog geen afzonder lijke wetgeving uitgevaardigd heeft om een dronken man te beletten zich aan het stuurwiel van een auto te zetten is nochtans begrijpelijk: in de praktijk, in derdaad, is het niet gemaltelijk de diag nose der dronkenschap vast te stellen. Ieder geneesheer weet dat de dronken schap met menige andere ziekten door den leek verward kan worden; bijzon derlijk bij een opgewonden en geweldig ge schokten man. zooals dikwijls is ce verwekker van wegongevallen. Derge lijke verwarring heeft in België geen kans van te verminderen sedert de ver plichting van het geneeskundige getuig schrift, alle chauffeurs opgelegd, is af geschaft geworden: het bestaan van be stendige gebreken der levensverrichtin gen kan de diagnose der dronkenschap moeilijker maken. In het meerendecl de rauto-ongevallen wordt de dronkenschap bevestigd voort gaande hetzij op den indruk van den bij het ongeluk geroepen poli tie-ambte naar. hetzij op de getuigenissen der om standers; en men weet dat, den dag der rechtspraak, wanneer de rechters ge noopt zijn over de verantwoordelijkhe den in zake wegen enge va Hen te beslis sen. het hun dikwijls heel moeilijk valt zich over de werkelijkheid van den staat van dronkenschap uit te spreken. Ter andere zijde dekken het meesten- deel der Verzekeringsmaatschappijen in België, ofschoon dit niet nauwkeurig vastgesteld is in de contracten, de kosten veroorzaakt door de ongevalten door dronken contractanten teweeggebracht. Deze ontegenzeglijk onzedelijke gewoon te wordt verklaard, eenerzijds. door de moeilijkheid met zekerheid de diagnose der dronkenschap vast te stellen en. an derzijds, door het verlangen der Maat schappijen het vertrouwen hunner klan ten te behouden, door zich een opoffe- rlrg te getroosten die zij gering achten. Deze gewoonte is waarlijk een aanmoe diging voor aan den drank verslaafde chauffeurs, tot het nalaten zickzelven gade te slaan. In verscheidene landen hebben de ge- r.eesheeren zich bezig gehouden met de voorwaarden die toelaten de daienose van dronkenschap met de grootste ze kerheid vast te stelten. Dit was ook het voorwerp van een verslag van doktor Vtelledent op het Congres van gerech telijke geneeslrur.de van Parijs, in 1926; in October van hetzelfde jaar, verzocht de Vereeniging van gerechtelijke ge neeskunde van België mij en mijn vak- genooten Renaux en Decraene, een ver slag op te stellen over dit onderwerp, in toepassing juist aan de vervoeror.ge- vallen; in Engeland verscheen, den I9en Februari 1927. een verslag over de tes ten der dronkenschap uitgegeven door de British Medical Association". Men kan, in zekere mate, over den dronken toestand van een patiënt oor deeten dank zij de scheikundige meting van den alcohol aanwezig in het bloed: de opgenomen alcohol gata snal over in liet bloed en zijn gehalte blijft er ge durende eenige uren onveranderlijk. Ge halten boven of gelijk aan 4 1000 zou den een wel gekenmerkten dronken toe stand vaststellen, zelfs bij de verstokte alcoholzuchtigen wier weefsels den al cohol niet als dusdanig ophoopen. Deze wijze van te werk gaan blijkt alleen toepasselijk in wetteüjk-genees- kundige onderzoeken met lijkschouwing ten gevolge van doodelijke ongevallen Zij is niet nauwkeurig genoeg, en is trouwens in de praktijk moeilijk om toe te passen, wanneer het bijvoorbeeld geldt den dronken toestand vast te stel len van een chauffeur, die verantwoor delijk geacht wordt van een vervoer- ongeluk. Het spreekt van zelf dat de al coholmeeting heel rap moet geschieden na het ongeval; maar het blijkt dat men zich blootstelt, vanwege den van dron kenschap verdachten wetsovertreder, aan de weigering een staaltje bloed var. hem te laten afnemen of een staaltje urine te leveren, zoo men geen verhaal op hem heeft; voorts, is het begrijpelijk dat. wat betreft de uitdrijvingssnelheid van den alcohol en. bijzonder, de gift- govoeligheid van het zenuwstel, de per soonlijke eigenaardigheid een groote rol speten: Twee personen, die dezelfde hoe veelheid alcohol verbruikt hebben, zullen het prikkelingsstadium van het begin der dronkenschap het is te zeggen het stadium dat bijzonder gevaarlijk is ivanneer men aan het stuurrad zit niet op hetzelfde oogenbKk of met de zelfde hevigheid vertoonen. Benevens de persoonlijke eigenaardigheid, oefent ook den aard van den genomen drank zijn invloed uit op de mindere of meerdere hevigheid ran de verstoring der levens- ierrichting. Al degenen die de zaak bestudeerd hebben zijn het eens om te verklaren dat de diagnose der dronkenschap slechts door een geneesheer kan vastgesteld worden, maar ook dat de „dronken" toestand juist omschreven dient té wor den. door het vaststellen van de versto ring der levensverrichting veroorzaakt, niet door de hoeveelheid opgenomen al cohol, maar door de alcoholvergiftiging van den gegeven persoon. Is dronken, niet de persoon die alcohol verbruikt heeft en wiens adem een alcoholreuk heeft, maar de persoon die zóódanig on der den alcoholinvlced verkeert dat hij het toezicht over zijne vermogens ver loren beeft, zoodat het hem onmogelijk is het werk dat hij doende is, zonder ongelukken te verrichten. In Engeland, zooals in Denemarken, en het is ook het besluit waartoe de lie eren Renaux en Decraene, alsook ik, gekomen -waren, heeft men geoordeeld dat er geen „test" bestaat die, hij al leen. volsta, om geneeskundig de diag nose van dronkenschap vast te stelten, maar dat er een samenhang van niet- persoonlijke dingen bestaat die, bij af wezigheid van een bestendig gebrek der levensverrichtingen, een geneesheer toe laat den dronken toestand te bevesti gen. Do beste manier van handelen, zoowel om de drankgewoonte der chauf feurs te beoorde eten als cm rechtvaar dig uitspraak te doen over de verant woordelijkheden, is van door een bij het ongeval geroepen geneesheer te coen nagaan of er een reeks bestaat van op een niet-persoonlijke wijze vast te stel ten alcoholvergif tig ingsversch ij nse len. Deze verschijnselen hebben betrekking met het voorkomen, de houding, het ge heugen, het beschrijvingsvermogen, de rekenproef. de spreekwijze, de manier van gaan. de schrijfwijze en den genees kundigen toestand der verschillende or ganen. Na zijne niet-persoonlijke vast stellingen vermeld te hebben in de volg orde van het hem ter hand gestelde for mulier. zou dan de geneesheer, zooals dit sedert vijf jaren in Denemarken ge schiedt. er moeten uit besluiten: a) of er zich verschijnselen hebben voorgedaan wijzende op een abnormalen toestand van den patiënt; b) of de verschijnselen voortkomen van het alcoholverbruik; c) of de patient in dronken toestand verkeert; doch, in geval van twijfel, zou de geneesheer ook het recht moeten hebben niet, na een eerste onderzoek, zich onherroepelijk uit te spreken. De eindbeslissing zou alsdan kunnen geno men worden, voor wat betreft het wer kelijk bestaan van de dronkenschap, tijdens een deskundig onderzoek van lan- geren duur. ingesteld met liet oog op het ontdekken van gebreken van be stendigen aard. en rekening houdende met het formulier door den eersten ge neesheer op het oogenblik van het onge val ingevuld. Daar ook in andere landen het snel verkeer onder de algeineene belangstel ling staat, ivas het te verwachten dat deze rede een stroom van debaters zou opwekken. Inderdaad! Volstaan we met enkele: Mevr. Dr. M. Stegman merkte op dn: het niet gaat om de dosis gebruikte al cohol doch dat de chauffeurs en trein machinisten in t geheel niets moeten gebruiken. Pater Maas merkte op dat niet allereerst de vraag der verantwoordelijk heid bij auto-ongevallen diende te wor den gesteld doch dat de chauffeur zich zelve allereerste de moreele vraag of hij alcohol zal gebruiken, zal dienen te stellen, dit gaat vooraf. Dr. Legrain wenschte 2 factoren in acht te nemen by het gerechtelijk ge neeskundig onderzoek nl. de indiiiduee- le en de schuldvraag, doch de lndivi- duee'.e het allereerst. Dr. Dahlgren wenschte dat de chauf feurs en andere werknemers by het snelverkeer zich zouden organ Loeren. Volstaan wij met deze opmerkingen. Prof. Firket heeft de gemaakte opmer kingen niet beantwoord, doch waar zU samenkomen en in verband met zyn referaat in een wensch op het congres bureau gedeponeerd. De mkldagzitting werd bijgewoond door den minister Hey- mans die die wenschen tot welslagen van het congres van de regeering over bracht en tevens haar dank betuigde aan het comité om het 19e congres in België te houden. C. E. VAN EYKERN. Gelrla. vacantierels. 21 te Rcgkjavlk. Alles wel. Riouw p. 20 Perlm. Amsterdam naar Batavia. K&rimaU 21 v. Padang, Batavia naar Amsterdam. Prinses Juliana 22 v. Batavia naar Amsterdam. Simaloer 23 v. Batavia naar New York INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cents per regel. als ge sproeit met SCHEEPSBERICHTEN Alcor 31 te Rio Janeiro v. Rotterdam Aigenib 21 v. Havre, W.-Afrika naar Amsterdam. Boskoop. 21. 12 u.. 900 mijl Z.W. van Land's End. Valparaiso n. Amsterdam. Breda 21 v. het Panamakanaal naar Buenaventura. Bin tang 18 v. Seattle n. Calcutta. Qhristlaan Huygens p. 22 Ouessant, Wordt 23. 8 u. v. Batavia te IJmuiden en 11 u. 30 m. te Amsterdam verwacht. Ceres 20 v. Degama n. Duala. Drechtdyk, 21 te Londen, Pacifickust naar Rotterdam. Glamorganshire 20 v. Los Angeles, Rotterdam naar de Pacifickust. Gemma 22 te Hamburg v. Bremen. Heemskerk 21 v. Genua n. Marseille, Bei ra naar Rotterdam. Indrapoera, 21, 15 ir. te Belawan. Rot terdam naar Batavia. Insullnde 22, 5 u. v. Port Said, Rot terdam naar Batavia. Juno 20 te Brunswick v. Kingston. Jan Pieterszoon Coen 21 v. Algiers, Amsterdam naar Batavia. Lochkatrlne 18 v. Los Angeles. Paci fickust naar Rotterdam. Leerdam 21 te Vera Cruz v. Rotter dam. MiracSi p. 21 Fernando Noronha. Bue nos Aires naar Rotterdam. Madoera 22 te Java v. Calcutta. Maasland p. 21 4 uur Fernando No ronha, Buenos-Aires naar Amsterdam. Meliskerk 20 te Port Sudan, Amster dam naar O. Afrika. Maasdam, 21 v. New Orleans naar Rotterdam. Madioen. p. 22 Gibraltar, Rotterdam naar Batavia. Oostkerk 22 v. Sabang, Japan naar Rotterdam, Poeldijk 21 IV. St. Vincent K. V., Z. Amerika naar Rotterdam. Patria 24. 11 u.. te Marseille verwacht. Batavia naar Rotterdam. Rotterdam 22 v. Rotterdam naar New York. Simon Bolivar. 22 te Amsterdam v. West-Indië. Sirrah 20 v. Lissabon, Rotterdam naar Rio de Janeiro. Schiekerk 21 v. Genua, Rotterdam n. Britsch-ïndië. Spaarndtam 21 v, Bilbao, Rotterdam n. New Orleans. Samarinda, 22 te Antwerpen, Rotter dam naar Australië. Sombilan 21 v. Suez, New York naar Java. Saleier 21 te Suez, Batavia naar New York. Tapanoeli 21 te Singapore. Batavia n. Rotterdam. Telamon 20 te San Juan de Porto Rio v. Amsterdam Van Spilbergen 21 te Belawan Dell. Waaldijk 21 12 u. 34 m. 120 m(jl Zuid van Valentin. Rotterdam naarNew York Zeelandia 21 v. Rio Janeiro, Buenos Ayres naar Amsterdam. Dj ember p. 21 Ouessant, Batavia n. Rotterdam. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio CourteL 5.306.00 Pianoconcert door Willem Zonderland. 6.007.15 Vooravondconcert door het omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 7.157.45 Boekbespreking door Dt P. H. Ritter over: A. M. de Jong's „Evan gelie van den Haat". 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconccrt. door het Residentie-orkest o.l.v. Prof. Schnee- voigt. Ilona Durigo. alt. Jacques Urlus, tenor, ïo.io Fersber. 10.30—11.30 Dansmuziek door Ted Staves and his band van hot Casino te Scheveningen. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.30—1.30 Lunobmuziek door het Trio Winkels K.R.O. 4.005.00 Gramofoonmuzlck. N.C.R.V 5.00—6.45 Concert. Mevr. N. Oortmon Haye, sopraan. I. Roodenburg, viool, Me.l. A. Rappange, piano). N.C.R.V, 7.007,30 K.R.O. Grnmofoonmuziek. 7.30 N.C.R.V. Concert. Hct Harpkwar- tct Mcj. C Rietveld, v ooi. Me). Ph. Berghout, harp. H. J. Berghout, cello. A. Schellevls, orgel. DA TINT* T 1CI II- IO.35 Kerkdienst. 11.20 Gratr.ofooranuziek. 12.20 Sonatenconcert voor viool ca piano. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert 4.20 Orkestconcert. 5.20 Actueel? causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6,50 Nieuwsber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Bioscoopcauserie. 7.35 De '.lederen van Moussorgsky voor sopraan. 7.50 Eenige gramofoon-opnamen van Caruso en Patti. 8.20 Concert, l. ..The lexicographer In skye". H. S. McKay, sopraan. A. D. Car- michael, bariton. 2. ,.Th. new world pays homage at ayr". 3. ..The composer and tire catechism". 4. „The poet in the Highlands". Orkest van Glasgow. 9.35 Actueele causerie. 9.50 N firwsber. 10.10 Variété. II.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS CADI O PArtltr. 17U3 Al 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 Symphonie-concert. Daar na fragmenten van „Mireille", van Gounod. LANGENBERG, 4€9 M. 12.30—1,10 Mechanische muziek. 1-25—2.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Concert door het militair orkest. 8.35 „Bltte einstelgen". De verschillen de vervoermiJdelen in de muziek. Or kest. Daarna dansmuziek tot 12.20. KöNIGSWUSTERnAUICN. UN H. ZEESEN. !25fl M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20—10.10 Lezingen. 10.50—12.20 Dansmuziek uit MUnchon. •ArtcUKQ. ::3 a. 4.35 Voordracht en causerie over Nietzsche. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkwtconcert. 8.20 Concert voor harp door Kurt Gillmann. Emmy Sack, sopraan. 9.20 Piat-Duitsche avond. Daarna tot 11.20 cabaret, BRUSSEL 5W M. 3.20 Klassiek concert. 5.20 Gromofconmuziek. 5.50 Concert voor viool en piano. 6.50 Trioooneert. 8.35 Orkestconcert. 10.35 Sluiten. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUF CELGRAAG EN KNAGELIJNTJE VOOR DE KINDEREN. Maar Snuffelgraag en Knagelijntjc kunnen het nieuwe feest niet meer afwachten. Zij moeten weer naar de Bazarmuizenstad terug, want zij hebben van den Sultan ccn verlof van hoogstens zes ivckcn gekregen. Labbcrnockas vindt het vrceselijk, dat zijn vriendje en zijn vriendinnetje vertrekken. Hij zou er zijn frontje voor over hebben om zc bij zich te houden. Maar het kan nu eenmaal niet. De twee grauwneusjes vertrekken dus uit de residentie van Labbcrnockas. Dc hccle neger» muizenbcvolking treurt en de \w-.g waait half» stok*. Drie sterke dienaren rijn noodig om alle geschenken naar het vliegtuig te dragen, waar» mee Snuffelgraag cn Knagelijntjc den terug» tocht naar Bciroeth zullen ondernemen. En dc muisjes zelf worden cr op het eereschild heen- gedragen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7