BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 AUG. 1928 DERDE BLAD DE FRANSCH-ENGELSCHE VLOOTOVEREENKOMST Turati tegen Frankrijk. LITAUEN GEEFT UITSTEL UIT BOEDAPEST De geheimzinnige Prins. Een b-drieger ont maskerd. (Van onzen oorrespondent). T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tot nn toe was er nog veel geheim zinnigs in de Fransch-Engelsche vloot- overeenkomst. Men raadde, men giste, maar het rechte wist men toch niet. Een Havasbericht aan de Franschc bladen heeft nu wait meer licht ver spreid. Er blijkt uit dat het compromis tweeledig is. In de eerste plaats heeft men eer. tiisschenweg gevonden tusschen den Franschen eisch om een globale tonne- maat voor de lichte schepen in het al gemeen vast te stellen en den Engel - se!"en eisoh om die tonnemaat per cate gorie van fechepen te beperken In de tweede plaats en dat is het belang rijkste heeft Engeland gevolg gege ven aan den Franschen eisch, dat duik- booten voor kustverdediging en kruisers en k ust verdsdigingsvaartuigen beneden de 10.000 ton, wier bewapening een zui ver verdedigend karakter draagt, onder geen beperking zullen vallen. Frankrijk had deze eischen gesteld omdat het kleine duikbooten voor de verdediging zijner koloniale kusben noodig meent te hebben en lichte, snelvarende schepen voor het onderhouden van de verbindin gen met zijn koloniën en tussohen deze onderling. Groote duikbooten en krui sers en andere vaartuigen beneden de 10-000 ton, wier bewapening een aar.- valer.d karakter draagt, zuilen wel on der de beperking vallen. Op deze wijze wordt ook Engeland tevreden gesteld, dat een beperking vcor duikbooten als een onmisbaren eisch stelde voor verdere beperking van de bewapening ter zee. Anti-F ransche betooging. In een toespraak tot een groot aantal leden van verschillende fascistische or ganisaties, die met de Itahaansche deel nemers aan de Pariische ruuiversiteits- wedstrijden van het station naar d Piazza Colonne te Rome marcheerden, zeide Turati. de secretaris-generaal der- fascistische partij: „Ik verwelkom u ah boksers; deze sport stond wel niet op het program, maar het gebrek aan be schaving en bevattingsvermogen van het Fransche publiek heeft u tci strij ders gemaakt, met in de soort, maar in een politiek gevecht. Parijs heeft de heilige vlam der gerechtigheid vertre den en gij hebt wel gedaan door de tri bunes met uw heilige slagen te zuive- ren". De menigte beantwoordde deze toe spraak met kreten „Weg met Frankrijk". het besluit der regeering om met den bouw van den pantserkruiser te begin nen, in strijd is met de houding der partij in deze kwestie De af deeling Berlijn wijst daarom de mode-verant woordelijkheid voor dit besluit af en be sluit de onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag te verdongen, ten einde een beslissing van den nieuwen Rijksdag te verkrijgen. Indien dit niet mogelijk is. moeten de socialisten in de regeering intrekking van het besluit van 10 Augustus verlangen en anders aftreden Belastingverlaging in België. Op het nationale congres van de Ka mers van Koophandel te Verviers heeft de minister van Financiën, Houtaert, naar aan de Tel. uit Brussel wordt ge seind, een groote rede gehouden over den stand der Belgisohe financiën. Naar aanleiding van talrijke cijfers wees hij op den gunstigen financieelen toestand van de schatkist. De minister zette uit een, dat België met eigen krachten zijn financiën heeft gesaneerd en dat voort aan de ontvangsten uit het r/awes-plan kunnen worden besteed aan de outillage van het land. Op de buitengewone begrooting voor 1929 zullen 250 mlllioen francs worden uitgetrokken voor het program van de groote werken, 100 millioen francs zul len worden besteed voor de verbetering der wegen en 150 millioen francs voor verdere verbetering van het telefoon net, dat over enkele jaren volkomen zal zijn gemoderniseerd en alsdan groote ontvangsten zal opleveren. Bovendien zullen talrijke kleine werken worden uit- gevoerd. Verder gaf de minister een uiteenzet ting van het program tot vermindering van den druk der belastingen, met de uitvoering waarvan in 1930 een aanvang zal worden gemaakt. Met de verlaging der omzetbelasting reeds tot een be drag van 220 millioen francs een begin gemaakt en gerekend wordt op een alge- meene verlaging van twee tot een pro cent. De luxe-belasting zal tot vijf pro cent worden verminderd. De supertaxe wordt herzien en "de successiebelasting zal tot een normaler schaal worden ver laagd. GEMENGD NIEUWS Bomaanslag. STADSNIEUWS DE KONINGINNE- FEESTEN. Dinsdagmiddag vergaderde het be stuur van het Centrumcomité der vereeniging Koninginnedag"waarhij mede aanwezig was de heer Mr. P. Fuhri Snelhlage. In de reeds gepubliceerde plannen der feestelijkheden zijn hier en daar wij zigingen aangebracht, en de verschil lende nummers van het feestprogramma hebben thans een definitief karakter aangenomen. Wij laten thans nog een en ander, voorzooverre wijzigingen, aanvullingen of uitbreidingen zijn aangebracht, hier de revue passeeren. De muzikale reveilles. vangen, zooals gemeld, 's morgens te zeven uur aan op het Stationsplein en op het Houtplein. In de nabijheid der kerken, waar dan diensten plaats hebben, zal de muziek onderbroken worden. Op het Wilsonsplein eindigt de re veille van het E. S. M. Fanfarekorps. Dit begeeft zich dan naar het café restaurant „Central", waar de musici op koffie zullen worden onthaald. Vandaar gaat het met volle muziek door de Groote Houtstraat naar de Gr. Markt, waar het korps de kinderaubade met muziek zal opluisteren. Muziek op den toren der Groote Kerk. Deze zal gegeven worden door het korps vam het Leger des Heils en wel van half acht tot acht uur. Kerkdienst. Van acht tot half negen heeft in de Groote- of St. Bavokerk een bijzondere dienst plaats ter eere van den ver jaardag van H. M. de Koningin. Carillonbespeling. Na afloop van dezen dienst is er van nalf negen tot negen uur Carillonbe speling in den toren der Groote Kerk. De Kinderaubade heeft plaats op de gewone wijze van 910 uur op de Groote Markt, Wan neer aan het slot de kinderen voorbij het stadhuis defileeren, dan stelt zich, al spelend, daarvoor op het Politie- muziekkorps. De kinderen worden vervolgens naar de Hertenkamp begeleid door het E. S. M. Fanfarekorps en de Haarl. Har- monie-Capelle. Concert op de Groote Markt. Op de Groote Markt wordt de nieu we Gemeentelijke muziektent opge slagen. Getracht zal worden, wanneer de bouw zich daar tenminste toe leent, haar in samenwerking met het Grootc- Marktcomité en de gemeente een luis terrijke versiering te geven. Van half elf tot twaalf uur geeft daar het Politiemuziekkorps een ma- tinée-concert (en dus niet op het Sta tionsplein, zooals eerst vermeld). De Middagconcerten vangen te twee uur aan en zoowel op het Stationsplein als op de Groote Markt. Op het Stationsplein tot vier -uur en op de Groote Markt tot half vier. Hier zullen afwisselend optreden het zanggezelschap „Sint Caecilia" en het E. S. M. Fanfarecorps. Kerkconcert. Ook het concert ïn de Groote. of Sint Bavokerk zal dit jaar niet ont breken. Het gaat evenwel niet uit van de Vereeniging .Koninginnedag", doch is een speciale en zeer prijzenswaardige onderneming van het Concert-Bureau Vernout. De Volksspelen. zullen te twee uur aanvangen en te vier uur eindigen. Zy hebben plaats: le. op de Nassau- laan; ten 2e op de Ged. Raam- en Vol dersgracht, ten 3e op de Ged. Oude Gracht tusschen de Gr. en KI. Hout straat. Zij staan onder de algemeene leiding van den heer Joh. G. Martin, die zich een staf van medewerkers, meest gym nast iekleeraren. verzekerd heeft. Het volledige en definitieve program ma is nu vastgesteld: Op de Nassaulaan: Mastklirranen en wedloop met hinder nissen. Op de Ged. Oude Gracht: Estafetteloopen in groepen van min stens 3 personen. Turfrapen. Op de Ged. Roam- on Vol dersgracht. Mastkliinmen en wedloop met hin dernissen. Tal van deelnemers hebben zich reeds opgegeven, doch nog veel meer worden verwacht. Wij verzoeken daarom, in het belang eener goede voor -organisatie, zich on verwijld te willen opgeven. Iedereen kan er aan deelnemen en kennis of kunst "a er absoluut niet voor noodïg. Geeft u op aan een der volgende adressen: W. Worst, Zijlstraat 9: H. Stinis, Z B. Spaarne 130 rd„ J. J. A. vd. Lin den, Kleine Houtstraat 18; C. ten Boom Barteljorisstraat 19, P J. M. van Te- tering, Groote Markt 4. De zeer fraaie prijzen zullen dadelijk na afloop der wedstrijden aan dc prijs winnaars worden uitgereikt. Deze wedstrijden zullen met muziek worden opgeluisterd. In den Hont. wordt van half vier tot vijl uur een concert gegeven door het H.O V.-orkest. De postdtrivendcmonstralie. heeft te half vijf plaats op de Turfmarkt tusschen de Langebrug en de Ged. Oude Gracht. De manden worden in een lange rij opgestapeld met de openingen naar he: Spaarne. Niet alleen de leden der aangesloten Vereenigingen, doch ook andere liefheb bers kunnen him duiven voor deze de monstratie inzenden. Aan dc-n Havendienst zal worden ver zocht, (Jat op de aangeduide plaats geen schepen of booten ia het Spaarne liggen. De leiding is hier geheel in handen van de heeren P. H. Boeree en A. J. Kloek. resp. voorzitter en secretaris van den HaarL Postduivenbond. Om half vijf precies worden, na tel ling der Inzendingen, de vogels geüo®:. De leden der aangesloten en deelnemen de Vereenigingen zullen daarbij tegen woordig kunnen zijn. Ook net bestuur van het Centrumco- mité zal in zijn geheel deze demonstra tie komen bijwonen. Na de loslating worden de drie eere- medaüles uitgereikt aan de Vereenigin gen, welke de meeste duiven hebben in gezonden. Deze medailles (verguld zilveren en een dito kleinere) dragen tot opschrift: Koninginnedag 1928 Haarlem. Het publiek heeft heeft volop gelegen heid langs de beide Spaarneocvens en van de Langebrug af dit ongewone schouwspel gade te slaan. Een concert van „Utile Dalei" wordt van 4 tot 6 uur op het Stations plein gegeven. De avondconcerten zullen gegeven worden van 8 tot 10 uur én wel: op de Groote Markt: op het Stationsplein en op de giorao verlichte Botermarkt. De Taptoes Zoodra deze Concerten geëindigd zijn. vertrekken én van het Stationsplein èr. van de Groote Markt de Muziekkoipsen, begeleid door fakkeldragers, door de Stad langs de bereids aangekondigde Routes voor het spelen van de Taptoe. De ontbinding van beide heeft plaats op de Groote Maikc. Daar aangekomen wordt het Wilhel mus geblazen en wordt iegelijk op de vier hoeken der Groote Markt een reus achtig Bengaalsch vuur ontstoken. De draaimolens zullen, omringd van enkele ververschings kramen, op de Ged. Oude Gracht en het Wilsonsplein verrijzen. De organisatie van een en ander is opgedragen aan den heer Hoes te Heem stede. Deze heeft ook zorg gedragen voor de traditioneele poppenkast. Niet alleen op Koninginnedag, doch ook op den volgenden dag, Zaterdag, zul len de molens mogen doordraaien en dé kramen geopend zijn. De kinderen, die aan de Aubade heb ben deelgenomen, krijgen allen een kaart voor een gratis-rit in de Carous- sels. Op Vrijdag mogen de molens en de kramen tot twaalf uur en op Zaterdag tot elf uur open zijn. Medewerking van het Gemeentebest uur. Ons Gemeentebestuur is hoogeüjk met deze wijze van feestvieren ingeno men en heeft daarom tal van welwillen de en helpende beslissingen genomen. Niet alleen, dat de draaimolens en de kramen óók op Zaterdag open zullen mogen zijn, doch op Koninginnedag zul len: le. alle café's en verlofzaken eerst om één uur behoeven te sluiten; 2e. voor alle consumptiezaken wordt opheffing der Winkelsluitingsverorde ning verleend; 3e. de verschillende Takken ran Dienst zullen met onze besturen helpend en steunend samenwerken; 4e. Alle orgels uit de stad mogen jjen faeelen dag muziek maken, mits op de eerste plaats vaderlandsche liederen spelend; 5e. In alle café's en verlofzaken zal t-ot twaalf uur muziek mogen gemaakt worden. De Kroonzalen. De Directie der N.V. Café Restaurant Gebr. Brlnlemann heeft gedurende den Koninginnedag tot één uur 's nachts dc beide Kroonzalen welwillend beschik- gesteld voor de Besturen en de Leden van de Ver. „Koninginnedag" met hun Dames. Na afloop der Taptoes zullen het Hoofdbestuur der Ver. „Koninginnedag" en het Centrumcomité daar samen komen. Het volledig programmaboek zal ook. in tegenstelling met voorgaande jaren, een week vroeger verschijnen en reeds a.s. Zaterdag verkrijgbaar zijn. En thans de burgerij! De vroegere methode van Koningin nedag vieren was niet populair bü het Haarlemsche publiek. De Ver. .Koninginnedag" is haar al- geheele reorganisatie begonnen met als proef voor dit jaar het Comité in het Centrum der Stad. Dit Centrumcomité heeft een pro gramma ontworpen, dat de algemeene sympathie heeft verworven. Wegens algeheel gebrek aan midde len is het dit jaar tenminste, nog niet, wat het wezen moet, doch in ieder ge val een programma dat er zijn mag. Het Hoofdbestuur van „Koninginne dag" en ons gemeentebestuur hebben dc uitvoering gesteund op alle mogelijke wijzen. En, burgerij van Haarlem, voorname lijk uit het centrum, wat zljt gü thans voornemens te doen? Meehelpen om onze feestviering zoc luisterrijk mogelijk te doen slagen? Hoe? le Door op de eerste plaats huis aan huis, zonder e enige uitzondering, de vlaggen met de oranjewimpels uit uwe huizen tc steken; 2e. zich allen dien dag met „oranje' tc tooien; 3e. De winkelétalages op haar mooist te doen uitkomen, haar met oranje op te sieren en haar des avonds in licht te doen baden: 4c. Het personeel, zoo niet den heelen dag. dan toch van 12 uur af vrijaf te willen geven. Dringend doen wij aan HE. Werk gevers en aan H.H. Winkeliers dl verzoek. Speciaal verzoeken wij dit voor werknemers, die aan muziek- of zang. uitvoeringen moeten medewerken. Het Hoofdbestuur der Ver. „Koninginnedag". Het Centrumcom.té. Boedapest, Augustus. Boedapest is een half-ortentalische stad. De Hongaren rijn oorspronkelijk een Aziatisch volk geweest, dat meer dan twaalfhonderd jaar geleden uit het verre Oosten naar Europa kwam. Seder: meer dan duizend jaar wonen de Hongaren in de streek cie zij nog immer bewo nen en al hebben zij zich aan Europee- sche gewoonten en zeden aangepast en hebben zij op het gebied van weten schap en kunst een zeer hoogen trap van ontwikkeling bereikt, toch kan men steeds nog bespeuren. dat hun smaak en hun gewoonten iets Oostersdh hebber- Zij houden van praal en pracht. a\j houden van rijk-versierde huizen, zij houden van bonte uniformen fai allerlei kleurenals frambozenrood en he melsblauw en zij houden van weelderig in elkaar verstrikte tressen op Jassen, zij houder, van militaire maaWe van zil verlamé en zij houden van wOde zigeu- nermuziek. die de zinnen bedwelmt. Te Boedbpesc voelen gewezen Turk- sche prinsen en Perzische vorstenzonen zich op him gemak. Zij schijnen rich veel Eever in het levendige Boedapest op te houden dan in het stillere Wee- nen en zi) worden door de Hongaren ook met meer onderscheiding behandeld dan dit te Weer.en het geval zou zijn. Ook onechte Oostersche prinsen kunnen een tijdlang een groote rol in het loven van Boedapest spelen, tot echter de goedgeschoolde Hongaarsche politic er achter komt, dat men hier met oplich ters te doen heeft en dan is het ook met hun rijk ten einde. Zulk een valsche Oostersche prins was ook een man, die zich Mohammed Kirgi Khan noemde en die beweerde een der naaste bloedverwanten van den ont troonden Shah van Perzië te zijn. HU woonde eenigen tijd ïn een der voor naamste hotels te Boedapest, welke tus schen twee haakjes gezegd, bijzonder comfortabel zijn ingericht, en hij be taalde zijn rekeningen, die enkele dui zenden pengoes bedroegen, zonder mor ren. Dan trok hij. toen het warmer werd en het vooral in de stad zeer heet was geworden, naar een der plaatsjes in de buurt ran Boedapest, waar hU een villa had gehuurd. De „prins" bezat alle mogelijke docu menten. waaruit men moest opmaken, dat hü werkelijk een li<i van het Per zische heerschershuis was. Des avonds kwamen tal ran auto's voor zijn villa en de wagens bieren gedurende uren en uren buiten wachten en vormden een groot autopark. De politie hield voort durend een oogje in het zeil en be waakte de villa voortdurend, Zi) had reeds een lange Ejst van bezoekers en bezoeksters ran de villa samengesteld. De lieden, wier namen op deze lijst wor kwomen. behoorden bijna uitsluitend tot de allerhoogste kringen der stnd. Ook was de politie te weten gekomen, dot er in de villa een mysterieuze „blauwe sa lon" bestond, van welke de vreemdste dingen werden verteld. De „Khan" zou een mediumlek wonder zijn en alle mo- DE NIEUWE HARINGWET TE LICHTE TONNEN TER VERZENDING AANGEBODEN. Voor den Kantonrechter alhier had den zich hedenmorgen te verantwoorden de Gehrs. O., Directeuren van O.'s Im port en Export Mij. te IJmuiden. wegens hot in deze maand aan dc Ned. Spoor wegen ter verzending aanbieden van tonnen haring, die niet voldeden aan de bepalingen ran de nieuwe Haringwe: welke bepaalt dat elke ton 100 K.G. moet bevatten. Eenige tonnen waren tc licht en één toen was te nauw Dc groote hoeveelheid andere tonnen waren in orde. De firmanten zeiden dat zil hun per soneel goede instruoties hadden gegeven. Deze instructies waren echter blijkbaar bij enkele tonnen niet opgevolgd. De Ambtenaar van het O M. oor deelde, dat de Nederlandsche haring, als die zoo doorging, een slechten naam zou krijgen en ook aan den goeden naam van den Nederlandschen handel in het algemeen nadeel zou worden toege bracht. Spr achtte de overtreding dan ook van ernst igen aard en eteebte voor eik dor verdachten voor het eerste fe:t (de te lichte tonnen) 100 boete cn voor het tweede feit (de te nauwe ton) 20 boete, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen tonnen. Als gemachtigde der verdachten trad op Mr. B. Bouman, alhier, die er de aandacht op vestigde dat hot. hier gold de toepassing van een geheel nieuwe wet. De N.V. der firma O. heeft oen goede reputatie. Spr. ging na hoe het gaat met dc verpakking der liaringen. Dit geschiedt door menschenhanden cn een fou; is dus altijd mogelijk. Do Di rectie beeft don morgen van de verzen ding nog haai' personeel extra gewaar schuwd cn liet instructies gegeven. Dat deze wenken niet zijn opgevolgd kan deze directie, die nog vele andere zaken aan hot hoofd heeft, niet helpen. De bepaling van dc nieuwe wet betreffende het gewicht is zeer moeilijk in practljk te brengen; de Regecring had beter ge daan mei een Bemiddeld gewicht vast te stellen. De firma is absoluut niet van plan geweest haar afnemers te bcnadce- len en het spüt spr. dat de Ambtenaar deze zaak behandelt als een zaak van kwade trouw. In andere plaatsen zUn exporteurs ook eerst gewaarschuwd, als zi.i voor den eersten keer niet hadden voldaan aan de nieuwe bepalingen. Voorts bestreed Mr. Bouman dat hier zou zijn .aangeboden" in den zin der wet en vroeg tenslotte vrijspraak, subs, een zeer lichte geldboete cn in ieder geval geen verbeurdverklaring der ha ringen. De Kantonrechter, dadelijk vonnis wijzende, achtte verdachten schuldig aan het hen ten laste gelegde, maar wilde in aanmerking nemen, dat de directie het personeel had gewaar schuwd. Het vonnis luidde: voor elk der verdachten 50 boste voor het eerste cn 10 voor het tweede feit of 5 dagen en 1 dag hechtenis. De haringen wilde de Kantonrechter voor dezen keer nog niet verbeurd ver klaren. i gelijke bovennatuurlijke dingen souden In dezen salon gebeuren. Men wist niet. hoe in te grijpen en wat te doen. tot mon opeens van een optocr.harer.de poging tot zelfmoord ver nam. De zeventienjarige dochter ran een ho<*rsep'.nat9ten regeer i rgsambte- r.aar had zich zelf met sublimaat vergif tigd. Het mooie jonge meisje zweefde wekenlang tussohen leren en dood. Eerst toen haar toestand iets beter was. kon dc politie haar in het bijrijn van haar ouders aan een verhoor onderwerpen. Margaret ha Azóó heette hefc meisje, gaf aan. dat de Pers over mag netische krachten beschikte. die het hem mogelijk maakten vrouwen en meis jes zóó onder rijn macht te brengen, dat zij alles deden, wat hü van haar verlangde. In den be nichten blauwen salon werden spiritistische séances ge houden. deze salon was met Oostersche pracht ingericht, de Perzische vreemde ling bezat ook de kracht tn de toekomst te zien en htj had reeds tal van dames dingen verteld, die later werkelijk waren uitgekomen. De magiër had tegen liet meisje gezegd, dat zij nooit met den mar. zou kunnen trouwen, dien zij lief had. daar deze reeds gehuwd was en diens vrouw rich nooit zou willen laten schelden. Het beste zou zijn, zoo meen de de profeet, dat het arme Jonge me!*Je zichzelf maar van het leven zou be-oo- ven. ZU had absoluut onder den invloed van zijn wil gestaan en daarom had ril getracht ztch om het leven te brengen. ZU had niet anders gekund! De politie onderzocht de zaak nu ver der. ontdekte dat de papleren var. den ..Khar." alle valsch waren en dat de man niemand anders was dan een Ar meniër. die Avrien Harr.esian heette. Hij was vroeger a's kunststopper tn «er. ta pijtweverij te Boedapest werkzaam ge weest. had dan ontdekt, dat hü hypnoti sche talenten bezat, was naar het bui tenland gegaan om zich op spiritistisch gebied tc bekwamen en was dan weer teruggekeerd in dc stad. die hi) zoo goed kende. HU was een man van exotische schoonheid, hü wist lichtgeloovige vrou wen alras te beteoreren en door alle mogelüke bijkomstige hulpmiddelen nog meer onder zijn invloed te brengen. De blauwe salon was overdag steeds in liet donkor gehuld. Des avonds brand den electrlsche lampen achter zware fluweelen gordijnen, bovendien waren allerlei schijnwerpers opgesteld, die voor steeds afwisselndo effecten zorg den. Verschillende goed betaalde per sonen werkten achter de coulissen o:n voor de diverse effectwerkingen te zor gen. In het nauw gedreven gaf de Pers zijn bedriegerijen cn oplichterijen toe. Ja. hij loochende het zelfs niet eens ook eer. paarlencüefsta! te Parijs op zijn ge- we: :n te hebben. De rechtbank veroordeelde hem tot acht maanden gevangenisstraf. Wan neer hU deze heeft uitgezeten, wordt lvü naar FrankrUk uitgeleverd. waar hij zijn overige wandaden aal moeten ver antwoorden. A. EN H. KWEKKEBOOM De dansleeraren A. K. L. Kwókke- boom en H. Kwekkebooan hebben op den Dinsdag te Rotterdam gehouden dans wedstrijd ran de Nederi.mösöhe vereeni ging van Dansleeraren ieder oen eersten en een twee-den prijs gewonnen. PROF. A. D. FOKKER Directeuren van Teylert Stichting hebben tot bijzonder Hoogleer aar ln dc Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit tc Leiden benoemd Prof. Dr. A. D. Fok ker. te Santpoort, eertijds gewoon Hoog- leernar aan do Technische Hoogeschool te Delft en sedert 8 April J.l. als opvol ger van Prof. Dr. H. A. Lorentz, Curator van het Natuurkundig Laboratorium van Tcyler's Stiohting. Vermoedelijk zal Prof. Fokker vrU spoedig ?.Un inaugurale rede te Lelden houden. EXAMENS Examen lichaamsoefeningen M. O. 22 Aug. 1928 te Haarlem. Geëxamineerd 9 rand Geslaagd de heeren J. A A. M. Clllekens, Roermond. H. H Dolle man. Dieren. G. Nieuwhof. Groningen. N. J. Zeedijk. BloemendaaL Examen hoofdakte te Haarlem 22 Aug. 1928. Geëxamineerd 7 mnl. candi dates Geslaagd dc heeren A. M. dc Ree. Alkmaar, J. A. Franken, Hello, J. Mul der. Amsterdam, Oh. J. van Ormondt, Amsterdam. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bü: Voerman. Jdh. de Breukstraat 7, gou den collier: W. Bertram. Nassaulaan 34E postduif No. 4702; Pater. L. Boogaard- straat 12 rood. rol groen gaas; Eerhardt, Pijlslaan 28. zwartharige Jachtk/nd; IL Hoffles. J. dc Breukstraat 24. paar da- mcshondschoer.cn; Lagereer. Schalkwü- lcerweg 7. grijze regenjas; Schipper. Tu- golastraat 72. heerenregenjas: H. J. v. Maak. Leidschestraat 136, geel (ge streept) kinderjasje; Umans. Brouwers straat 25. R.-K. kerkboek; Ruif rok. Nlc. Boefcsstraat 6, halskettinkje; E. v. Re- nsse, Prlnsessestraat 2. gestreept kus sen; Konnol Fauna", Parklaargr ij zo kat. gebracht door v. d. Voort, Scheldo- straat 8; grijswitte kat, gébracht door Balk. Schecpmakenrdijk 47; H. Angus- tinus. Adr. Loosjecstraat 2 d rood, roodo kindermuts: Bomuan. Kamperstraat ?6 rood. badmuts; R. Prins. Jan Haring- straat 1L zwarte heerenportemonnaic; Piek. Gen. Cronjéstraait 114. damesrü- wiel; A. Toeset, Schouwtjeelaan 16. ro zenkrans in étui; Petersen, v. O. de Bruljnstraat 103. rijwielbelasting merkA. de NÜ8. Voortingstraat 43. rijwieibela»- tïngmerk ln étui; E. de Boer. Marris- straat 14. idem; Huis in t VeM. Lold- schevaart 18 A, sleutel; Meijer. Gr. Hout straat 16, lichtblauw damestaschje; J. Pronk. Sparrenstraat 5, vulpenhouder; H. Hoffles, J. de Breakstraat 24. vu toen- houder. Balgaarsch minister treedt af Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft de Bulgaaische minister van Oorlog Wol kof. den koning een verzoek om entslag ingediend. Officieel wordt als reden der demissie -aanvrage de stap van Enge land en Frankrijk in zake de Macedo nische organisaties opgegeven. Nog geen conferentie. In de door den Poolsohen gedelegeer de Szoemlakofski naar Warschau over gebrachte antwoordnota van den Litau- schen premies Woldemaras on de laatst: nota van Polen verklaart WoMemaras, dat hij het zeer betreurt het Poolsche voorstel om de plenaire conferentie te gen 25 Augustus te Genève bijeen te roe pen niet kan aanvaarden. De Litausche delegatie betreurt de vertraging in den arbeid van de plenaire conferentie, welke zij zooveel mogelijk wil bespoedi gen De weinige dagen, die nog voor de Raadszitting beschikbaar waren, lieten echter geen positieven arbeid toe. Wol demaras merkt verder op, dat de lam ste commissies van de Poolsdh-Lïtausche conferentie midden Juli haar arbeid hadden beëindigd en dat er dus ge noeg tijd overbleef om de plenaire zit ting der conferentie einde Juli of in den loop van Augustus bijeen te roepen. De verantwoordelijkheid van de vertra ging valt volkomen op de Poolsche de legatie De Litausche delegatie is bereid de conferentie te hei-vatten, waarneer haar zulks na de zitting van den Raad en de Assemblée mogelijk is. Daar mi nister Zaleskl aan daze werkzaamheden persoonlijk deelneemt, zal de bljeenro: - ping van de Litausdh-Poolsche confe rentie ook in den loop der zitting mo gelijk zijn. Poolsch'Litausch grensincident. Aan de demarcatielijn in het grens district Trakiai hebben volgens een der bladen op 20 Augustus Poolsche solda ten uit een hinderlaag °P de Litausche grenswacht geschoten. Denzelfden avond werd elders eveneens een Litausche grenspost door de Polen beschoten. In den volgenden nacht kwam het tus schen de Poolsche en Litausche grens posten tot een geregeld vuurgevecht. De Polen overvielen de Litauers, die voor de overmacht moesten terug trekken. Toen 's morgens de Litauers versterkin gen hadden gekregen en naar de demar- matielijn oprukten, hadden de Polen zich reeds teruggetrokken. Vóór hun te rugtocht hadden zij een grenspaal ver op Litausch gebied overgeplaatst. De pq-a-l is naar de oude plaats terugge bracht. De Duitsche pantserkruiser. Een conferentie van bestuursleden der sociaal-democratische partij tn heit dis trict Berlijn heeft een motie aangeno men, waarin geconstateerd wordt, dat De Tel. verneemt uit Brussel: In den nacht van Dinsdag op Woens dag is voor het huis van den Italiaan- sahen consul te Luik een aldaar ge plaatste bom ontploft, waardoor de gevel werd beschadigd. De consul zelf was af- w:zig. Het betreft hier een daad van anti-fascistische Italianen. Lijken van verongelukte Alpinisten gevonden. Een reddingskolonie heeft op een gletscher de lijken van de beide Alpinis ten Leuba uit Fleurier en Reymond uit Chaux de Fonds gevonden. De lijken zijn naar Zinal vervoerd. Men neemt aan, dat de beide Alpinisten verrast zijn door hevige stormen, die Woensdag dit gebied geteisterd hebben. De beide ver ongelukten waren studenten van de universiteit te Neuohatel. Congreszaal ingestort. Op de Schützenplaz te Brurtswijk, is Dinsdagmiddag de in aanbouw zünde groote congreszaal ingestort. Een tim merman werd onder de puinhoopen be dolven en was onmiddellyk dood; twee andere arbeiders werden lichtgewond. Het ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt door een plotseling opstekende wervel wind, die een pijler greep en afbrak. KORT EN BONDIG. Naar uit Fiume wordt gemeld heeft aan de grens een treffen tusschen Ita- liaansche douanebeambten en smokke laars plaats gehad, waarbij één douane beambte werd gedcod. De smokkelaars ontkwamen op Joegoslavisch grondge bied. Volgens een bericht uit Weeoen is kardinaal-staatssecretaris Gasparri ir. Zuid-Tirol aangekomen, ter bestudee ring van de toestanden aldaar. In het nieuwe Cechosloraaksche wet boek van strafrecht wordt heit dooden van zieke personen, wier toestand hope loos is. toegestaan. Het dooden kan op groud van een advies van twee genees- heeren ook door leeken geschieden Naar dc bladen melden, worden in dc haven van Santa Theresa RaUina aan de kust van Sardinië, waar een Italiaan- sche duikboot-basis sohiint te worden gevestigd, groote verdedigingswerken aangelegd. Deze militaire werken strek ken zich uit tot kaap Testa. De werkloosheidscijfers in Engeland blijven stijgen. Het tot3al aantal werk- loozen op 13 Augutus was 1.314-200, het geen 9.229 mem !s dan twee weken tc voren en 280-000 meer dan een jaar ge leden. Het persagentschap ..Indo-Pacifique' meldt uit Sjanghai, dat de Sovjets een bedrag van 370-000 dollar voor propa ganda-doeleinden in China naar Sjang hai hebben geremitteerd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9