BUITENLAND LETTEREN EN KUNST HANDELSBLAD UIT DE OMSTREKEN GEMEENTERAAD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 AUG. 1928 KELLOGG'S PACT. De onderteekening. HOE DE REGELING ZAL ZIJN. Maandag as zal Kellogg's Pact, zoo als reeds gemeld, te Parijs onderteekend. worden. De ceremonie in de „Salie de lHorloge" aan den Quai d'Orsay zal, om drie uur met een korte rede van Briand worden geopend. De gedelegeerden van de on- dertcekenende mogendheden en Domi nions zullen aan een hoefijzervormige tafel plaats nemen. De chefs der missies van de betrokken staten en niet, naar eerst gemeld werd. het geheele corps diplomatique te Parijs zullen ook ir. de zaal aanwezig zijn, terwijl de an dere gasten en de persvertegenwoordi gers in de belendende vertrekken zullen vertoeven, die met de „Salie de l'Hor- loje" op zoodanige wijze ln verbinding staan, dat de plechtigheid gemakkelijk kan worden gevolgd'. Het is nog niet bekend, wie na Briand het woord zullen voeren, doch men ge looft, dat Kellogg en Stresemann de aanwezigen niet zullen teleurstellen en eveneens een toespraak zullen houden. Het pact. waarvan de officieele titel zal zijn -Paot-e générai de renonciation a la guerre", zal op een kleine tafel worden gedeponeerd, tussdhen de uit einden van de hoefijzervormige tafel staande. Besloten is. dat de onderteeke- n Sn gen zullen worden geplaatst in alfa betische volgorde, naar de Pransche na men der landen. Zoo zal Stresemann voor Dultschland (Aülemaigne) de eer ste onderteeken.aar zijn: Amerika zal daarna toornen, terwijl' Groot-Brittannië mét zijn Dominions tussohen Frankrijk en Italië zal komen te staan. Te Parijs is medegedeeld, ofschoon dit nici? niet officieel is bevestigd, dat da geheele plechtigheid draadloos zal worden uitgezonden en dat maatregelen worden genomen, ten einde de ceremo nie te verfilmen. Na de onderteekening van het pact zullen de gevolmachtigden des avonds een banket bijwonen. Vocrrts zal een diplomatieke receptie plaats hebben aan den Quai d'Orsay. terwenl dte diploma ten ook zijn genoodigd op een diner op de Amerlkaansche ambassade. President Doumorgue biedt den gedelegeerden een lunch aan te Ramtoouillet; een receptie ten stadhuize zal Dinsdagmiddag die lijst vara officieele plechtigheden besluiten. De gevolmachtigden, zullen gedurende hun verblijf te Parijs, persoonlijk wor den ontvangen door Poincaré. Minister Kellogg te Plymouth- Minister Kellogg en de Canadeesche premier Mackenzie King zijn Donder dag te Plymouth aangeke nen. waar hun een officieele receptie werd aangeboden. Na zijn dank te hebben uitgesproken voor de hartelijke ontvangst, zeide Kel logg: „Het is voor den premier van Canadla en mij een groot genoegen en een gnoo- te voldoening, naar Parijs te kunnen gaan, om het pact tot uitbanning van don oorlog te kunnen onderteekenen. Hot verdrag is niet het werk van één mar. of van één land. maar het vormt den adbeJd van talrijke naties en tal van mannen. Het komt voort uit het hart van d? huidige generatie, die in haar geheel levendig verlangt da: alle mo gelijke maatregelen worden genomen, om een nieuwe oorlogscatastrofe te be zweren. Ik geloof, dat het vredespact een étappe bc teekent op den weg der be schaving en een groote moreele stap voorwaarts Is. Het is een verdrag, waar mode de naties rekening moeten hour <Jen. alvorens in de toekomst een oorlog te kunnen beginnen. Wat Canada en ons botreft, hebben wij feitelijk geen be hoefte aan een zoodanig verdrag, wamt wy hebben reeds een verdrag, geschre ven in de gevoelens en de harten onzer twee volken". De gezanten vam CechoslovakiJe en Roemenië te Washington begeven zich met hetzelfde stoomschip als Kellogg naar Parijs, ter bijwoning der plechtig heid- Na de receptie onderhield Kellogg zich r" hartelijke wijze met dc persvert-egen- vs oordigers. doch hij weigerde beslist zidh aan een interview te onderwerpen. Hoewel de ontvangst te Plymouth ta melijk haastig ln haar werk ging, heeft zij toöh aan Kellogg, die er zeer goed uitzag, op duidelijke wijze dem indruk kimmen geven van de vreugdevolle stem ming, <fie er heerscht nu het pact wel dra zal worden geteekend. Dit zal de bekroning zijn van Kelloggarbeid, waarop hij naar zun medepassagiers ver klaren. jongensachtig trotsch ls. Het eerste welkom aan den auteur van het pact was Indrukwekkend in meer dan één eozicht. Een populaire filmac- trice. die z'ch onder c'e passagiers vam de ,J!e de France" bevond cn andere zeker glorieus verwelkomd zou zijn, werd nu by na niet opgemerkt. De speciale correspondent van dc „Times" aan boord van de „He de Fran ce" verklaart, dat Kellogg liet plain heeft goedgekeurd om. nadat hét pact Maandag zal zijn geteekend, 45 landen, waronder ook Sovjet-Rusland en China, uit te noodigen tot het verdrag toe te treden. Spanje beleedigd. De correspondent van Reuter te Ma drid verklaart, dat aangezien Spanje geen uitnoodfging werd gezonden om te Parijs het KeUogg-verdrag te ondertce- kenen, Spamje dit beschouwde als een gebrek aan égards en niet wenschte doel te nemen aan het verdrag. De Amerikaansche regeerir.g deelde daarop mede. dat hoewel het onmogelijk was Spanje een gelijke uitznoodlgimg te zen don als afan de andere groote mogend heden zij hoopt, dat Spanje het pact direct na de plechtigheid te Parijs zal teek enen. Men meent te weten, dat Spanje aan dit verzoek aal voldoen. CREDIETBANK OPGELICHT. EEN BANKIER GEARRESTEERD. Het onderzoek dat de Berlijnsche recher che op last van den officier v. Justitie te Vaduz in het vorstendom Liechtenstein tot opheldering vam een reusachtige op- Uchterü heeft ingesteld, die ten na- deele van de „Spaar- en Credietibank voor het vorstendom Liechtenstein" is gepleegd, heeft tot een opzienbarenden stap geleid. Het betrof hier een oplichterij, ge pleegd door den Beriynschen bankier C.irbone, die onlangs te Boedapest in hechtenis is genomen. Gebleken is, dat Carbone, te zamen met den handelsman Justus en den advocaat dr. Bollert te Berlijn een financieringsmaatschappij de, .Investing Corporation m-bH." had opgericht. De onderneming beoogde oorspronkelijk om het fideï commis-be- zit der familie Coburg. dat, zooals men weet destijds door de Cechoslowaaksche regeering in beslag is genomen, terug te koopen. Te d'ien einde verstrekte de „Spaar- en Credlettoank voor het vor stendom Liechtenstein" aan de „Inves ting Corporation" een crediet van twee mlllioen goudmark, waarmede de koop gefinancierd zou worden. Voor genoemd bedrag ontving laatstgenoemde maat schappij van de „Spaarbank" blanco ac cepten. De transactie kwam evenwel ten slotte niet tot stand, waarna Carbone de accepten voor andere doeleinden aan wendde. Uit het onderzoek der Berlijnsche po litie is thans gebleken, dat Carbone tot een totaal van 1,1 millioen goudmark aan accepten heeft verzilverd. De res- teerende accepten tot een bedrag van 000.000 goudmark zyn thans ten kan- tere van dr. Bollert gevonden en daar in beslag genomen. TOONEEL TE AMSTERDAM. RUSSISCH-JOODSCH TOONEEL 200.000. MUZIKALE COMEDIE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alp. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 DE TOEKOMST VAN HET VLIEGWEZEN. ONZICHTBARE EN ONHOOR BARE VLIEGTUIGEN? Engeland staat tegenwoordig in het toeken vam het vliegweren en geheel London maakt zich druk over het vraag stuk der luchtafweer, over het nieuw ste model bommenwerpers, over de groote, sensationeel© manoeuvres, welke over de Theamsstad gehouden zyn. De eene uitvinding volgt op de andere en reeds nu hebben de Engelsche lucht- enehousiasten voldoende gegevens voor een debat verzameld, daar men alweer iets aankondigt, dat nog slechts korten tUd geleden als fantasie werd betiteld, een vliegtuig, dat zoowel onzichtbaar als onhoorbaar zal zijn. Het is reeds sedert lang bekend, dat, waar het gewicht tegenwooriig geen lei dende rol meer speelt, het zeer zeker mogelijk is, een geluiddemper voor vlieg tuigen te construeeren. De reden waar om dit tot op heden niet aangewend is. bestaat hieruit, dat, hoewel het geronk van motoren inderdaad wordt gedempt, het geluld van die propellers nog heel wat moeiiytoheden oplevert. Proefne mingen met propellers hebben nl. her- haaldeiyk aangetoond, dat het geruisch nog op een afstand van 3 1/2 tot 4 K.M. hoorbaar is, zelfs wanneer men den pro peller in een besloten ruimte laat draaien. In verband hiermede was men in de kringen der vliegtuigbouwers tot de op vatting gekomen dat met de geluidsdem ping der motoren hoogstens lets ten ge rieve van den piloot en van de passa giers kan worden gedaan. Nieuwe onderzoekingen hebben ech ter aangetoond, dat men. door den pro peller te verkleinen, en door het toevoe gen van zes of meer propellervleugels ln plaats van twee, reeds een goede stap in de richting komt tot de ontwikkeling van een „onhoorbaren" propeller. In vel schillende landen in het bijzonder ln Engeland, Rusland. Frankryk cn Duitschland waarin men Ijverig aan de oplossing van dit probleem werkt. is nu reeds bij de ministeries van lucht vaart het waagstuk aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen en hoopt men door verdere verbeteringen met een nieuwen stalen propeller, het doel te be reiken. Tegelijkertijd heeft men andere proe ven genomen om tot ..geluidlooze vleu gels" te geraken waarmede eveneens goede vorderingen worden gemaakt. Door de vleugels (voornamelijk by één- dekkers), van al het bijwerk, spandra den, taikelage en dergeiyke te ontdoen, hoopt men zeer veel bij te dingen tot het geru-schloos maken. Ten slotte is ook de „onzichtbare" vliegmachine niet meer zulk een her senschim als voorheen. Sprak men ge durende den oorlog reeds over de „Tarn kap" (onzlchtbaarmakcnd), daaruit heeft zich thans een ware kunst ont wikkeld. die het door aanwending van licht cn schaduw mogelijk maakt op tamelijk korten afstand een vry hoogen graad van onzichtbaarheid té bereiken. Wanneer men boven zich een vliegtuig ziet, dan ziet men niet zoozeer het vlieg tuig zelf, doch meer het donkere scha duwvlak, dat door de vleugels wordt ver oorzaakt on zlcli daartusachen bevindt. Slaagt men daarom er ln, deze scha duwvlakken, die tlians vorm en grootte der vleugels in de lucht doen uitkomen, uit den weg te ruimen, dan is daarmede reeds veel in die richting bereikt. Proe ver.. bij nacht genomen met zulke on zichtbare vleugels, hebben aangetoond, dat vliegtuigen, welke uit groote hoogte met afgezette motoren in glijvlucht zyn gedaald, eerst op een hoogte van onge veer 300 M. door de waanwmers werden opgemerkt. Na het Joodsche gezelschap uit Wilna, den troep van Charow en het Hablma theater hebben wU gisteren te Amster dam het vierde gezelschap uit Rusland zien optreden, het Russisch-Joodsch tooneel uit Moskou, dat onder leiding staat van Alexis Granowski en even als de Joden uit WiJua in het „Jid disch" speelt. Dit Russisch gezelschap behoort tot het zoogenaamde linker front in Moskou speelt het voorna melijk woor vrijzinnige Joden en Jood sche communisten en het was dus begrijpelijk, dat voor de voorstelling van „200.000", de muzikale comedie, wel ke het in den Hollandsche Schouwburg opvoerde, van verschillende zijden en vooral van die der kunstenaars zee; groote belangstelling was. Alexis Granowski, de leider van dit Russisch-Joodsch gezelschap blijkt zyn kunstopvattingen de antipode zijn van StanislawskI, den regisseur, uit wiens school de troep van Charow stamde en die hier in Nederland ook te Haarlem o.a. met .Armoe is geen Schande" zoo'n groot succes mocht oogsten. Granowski staat veel dichter bij een Meyerho.d, den modernen too- neelleider van Rusland, dan by een Stanislawski. Van realisme is bij de voering van dit Russisch-Joodsch gezel schap geen sprake. Het psychisch ele ment, dat by Stanislawski hoofdzaak was, heeft bij deze moderne Russen plaats gemaakt voor het physisch ment. Met de kracht van heel hun lichaam, willen deze kunstenaars die behalve acteurs ook uitstekende dansers en gymnasten moeten zyn uitdruk ken, wat zij voelen, zoodat zijn vee! meer een uiteriyke kunst geven. Hel innerlijke leven worde als het ware in beweging, in rhythme en in dans gema nifesteerd, veel meer dan zooals bij Stanislawski in rustig, innerlijk spél. En dit niet alleen in het spel van het individu, doch ook van het geheele ensemble. Alle gemoedsaandoeningen worden door scherp-rhythmische wegingen aangegeven en versterkt als in een orkest door de bewegingen der bypersonen. Wanneer om een voor beeld te noemen een hoofdpersoon hevig schrikt, dan zien wij hem in den lettelijken zin van het woord „van de' schrik omvallen". Maar niet de hoofd persoon alleen, ook zijn vrouw, zijn dochter en zijn twee vrienden vielen in dezelfde richting mee om. Dat versterkte den komischer, indruk onge twijfeld en voerde de uitdrukking van schrik op tot het groteske. Het groteske.dat is hier het Ju! woord! Alles werd in deze muzikale comedie opgevoerd tot bet groteske, wat nu en dan ook dicht het clowneske bleek te naderen. Wanneer Granowski een bal in de bourgeois-kringen op het too neel brengt, toont hij ons een stel ma rionetten, caricaturen alleen, die ziel loos dansen, mechanisch, doodsch, als poppen in een spel. Dat is ontegenzeg gelijk vooral door de superieure .wijze van uitvoering van zeer komi sche werking. Wil de regie daarentegen echter, uitgelaten levensvreugde weer geven die natuurlijk men ver- gete niet, dat Granoskwi communist is' alleen bij de arme joden wordt g« vonden dan danst heel het gezel schap in een zoo meesleepend rhythme en een zoo sterk aangezet tempo, dat het heel de zaal opwindt. Alles in de opvoering van d?z? Rus sen is levendig, actief. Oostersch druk. De muziek ter 'begeleiding vara deze comedie is niet illustratief, maar dient ter versterking van het dynamisch element, zy is imlhaerent aan de opvoe ring. Daarom kan men zulk een op voering van deze Russen moeilyk zooals ik hoorde deen by een ope rette vergelijken. By een operette ja zelfs bij de opera is de muzirfc voor de eigenlUke handeling dikwijls een storend, de actie onderbrekend ele ment! Hier by deze Russen niet! De muziek, die <wy te hooren kregen, was vrij banaal, allerminst modem, ja. deed zelfs een enkelen keer aan circusmu- ziek denken. Maar zy was zeer rhyth- misch en versterkte al die excentrische bewegingen der spelers in hevige mate. In de decors en in de requisieten is by deze Russen alles wat naar „rea lisme" zweemt al even ver gehouden als in het spel. Wanneer de hoofdpersoon bijvoorbeeld een contract moet teeke nen, komt daar geen papier of inkt by te pas, maar geeft hU alleen mi misch en plastisch het schrijven weer. HU „doei alsof", maar alles in ver sterkten graad, als by een pantomime. Hoe nu de indruk van deze Russi sche hyper-moderne voorstelling was? „Vermoeiend!" zei mU een toekende ac trice, naast wie ik gisteren gezeten was. Dat was het zeker, maar dit kwam ook voor een deel door het ongewone. De voorstelling boeide, Meld de aan dacht steeds gespannen ondanks het feit, dat wij in dit stuk van zeer een voudige intrigue, la rag Met alle han delingen 'begrepen maar bracht toch geen ontroering. Ik meen, dat déze wijze van tooneelspelen te ver van onzen volksaard afstaat dan dat zU ooit ons volk zou kunnen veroveren. Er was een klein deel van het publiek dat gisterenavond aan het slot uitbun dig geestdriftig was. Opmerkelijk ech ter zaten deze fanatische enthousias ten bijna uitsluitend in de hoogste regionen. Men vergete by deze wat eenzijdige waardeering nier. dat de troep van Granowski niet alleen inde kunst „uiterst links" staat. Het publiek beneden was vry gereserveerd en wat my het meest trof de kunstenaars waren allerminst enthousiast. O ze ker. men was geboeid, maai- in de kunst verlangt men nog iets meer. Van artistieke cntrcering was eigeniyk geen sprake. Misschien leende deze muzi kale komedie, welke eigenlijk niet anders gaf dan de wy banale historie van een armen Joodschen kleermaker, die plotseling rijk en daarna weer straat arm wordt zich daar minder toe, het was duidelijk, dat het Nederlandsch publtek veel dichter stond by de inner- üjke kunst van Stanislawski dan by de excentrische van Granowski. Wa: niet te verwonderen is, daar de Neder landers voor het grootste deel in hun aanleg realisten zyn. Ook in deze opvoering bewonder: men. weer de ontzaglijke techniek der Russische tocaeelknnstenaarsEn de groote discipline! Qua opvoering stond alles op een bijzonder hoog peil. He: was meer het ensemble dan de indivi- dueele kunst van deze artisten. dat men bewonderde. Maar dat de acteur, die de hoofdrol Schimele Soroker speel de, een zeer groot talent is, dat heb ben alle aanwezigen ongetwijfeld ge voeld. J. B. SCHUIL. HAARLEMMERMEER Nagedachtenis Wethouder v. Schooten. Het eerste kohier van de plaatselijke inkomsten belasting (eigen heffing) vast gesteld. De Raad van deze gemeente kwam Donderdagmiddag in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer Blom. De voorzitter opende de vergadering en sprak ongeveer ais volgt: Nu wij hier weer vergaderd zijn is er aan deze ta fel een stoel leeg gebleven. Op buiten gewoon ontstellende en uiterst-tragi sche wijze is onze wethouder Hermanus van Schooten uit ons midden weggeno men- De heer van Schooten is op 21 Juni 1918 door de kiezers van het toenmalige district H met 401 van de 764 geldige stemmen tot liti van dezen gemeenteraad gekozen en heeft eerst als zoodanig zit ting gehad van 30 Juli 1918 tot 2 temiber 1919 en daarna van 12 April 1921 terwijl hy vanaf 4 September 1923 ook wethouder was. Op 27 April 1922 werd hij gekozen tot ambtenaar van den burger lijken stand, speciaal belast met het vol trekken van huwelijken. De heer van Schooten heeft zich in dezen kring veler •ympathie weten te verwerven, en had een helder oordeel en gezond verstand; hij leefde met groote belangstelling mee in de vele vraagstukken van onzen tyd op politiek, maatschappeiyk en kerke lijk terrein; zijn verschijning gaf iets deftigs en gemoedelyks en ook als. wet houder en ambtenaar van den burger lijken stand heeft hij zyn werk gedaan met veel toewyding en ambitie. Midden in zyn arbeid in het raadhuis werd zyn evenstaak hem van de schouders geno men en verleden Vrijdag hebben velen van ons de familie vergezeld om zijn stoffelijk overschot in Heemstdede ter ruste neer te leggen. Zijn gemis zal in dezen kring aeer wor den gevoeld en zijn persoon en werk in dankbare herinnering by ons blijven voortleven. Hierna ging de Raad in besloten zit ting over. Na heropening van de vergadering deed de voorzitter mededeeling van het Koninklijk besluit van 4 Augustus 1928 houdende goedkeuring van de verorde ning op de plaatselijke inkomstenbei as ting; verder van een schrijven van Ged. Staten, waarby met enkele opmerkingen werden teruggezonden de door den Raad vastgestelde verordeningen op de hef fing van leges en de heffing van be grafenisrechten. Een adres van Ds. Groenewegen o.a te Halfweg, houdende verzoek om sub sidie voor een aldaar te stichten Chr. school voor voorbereidend lager onder wijs (bewaarschool), werd gesteld inhan. den van B. en W. teneinde daarop by de behandeling van de begrooting voor 1929 van advies te dienen. De voorzitter deelde mede, dat de door den heer S. Beljaars als benoemd ver klaard raadslid ingezonden geloofsbrie ven in orde zyn bevonden, waarop werd besloten den heer Beljaars als lid van d-en Raad dezer gemeente toe te laten. Aangeboden werden de rekeningen der gemeente, de bedryven en die van het burgerlijk armbestuur over 1927. Beslo ten werd een en ander te stellen in handen van de betrokken raadscomïnis- slën tot onderzoek en advies. Aan den heer G. Beetsma werd op zyn verzoek, wegens vertrek uit de ge meente eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van school verzuim in deze gemeente. Tot lid van het burgerlijk armbestuur (vacature-van Middelkoop) werd be noemd' de heer B. Heysteg alhier, en tot leden van de plaatseiyke commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente de heeren G. Gerritse, C. Mie nis en D. Koningen. Tot hoofd van ce openbare lagere school No. 1 (vacature-A. v. d. Hor) werd benoemd de heer H. Werkman te Hellendoorn; tot hoofd van de openbare lagere school No. 10 (vacature-G. Beet sma) de heer A. de Waard alhier en tot onrierwyzer aan school No. 10 (vacature de Waard) de heer J. van Diemen te Haarlem (allen No. 1 van de voordracht) Na behandeling van adressen van en- ;le schoolbesturen om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor banken en waterleiding, werd besloten het voorstel in zake de gasvoorzlening aan te houden en vastgesteld het eerste kohier van de plaatselyke inkomsten belasting. VELSEN. ZENDINGSFEEST IN VELSERBEEK. Woensdag vond op het terras naby de theeschenkerij in Velserbeek het Jaar- UJkSChe zer.dlngsfeest plaats der Inwen dige Zending in Nederland. Het bezoek •as niet zoo druk als andere jaren. Nadat met begeleiding van de Edam- sche Harmonie eenige liederen waren gezongen, werd de byeentoomst te onge veer 11 uur door Ds. H. J. Hak. Herv. predikant te Alkmaar geopend. Als eer ste spreker trad op de heer J. K. Nieu- werihuié, evangelist te Edam, met het ondewerp „Zegenende Handen" en daar na Ds. P. W. Foe ken van Haarlem met het onderwerp: „Hy of wy". Tijdens de pauze werd in de muziek tent een concert gegeven door de Edam- sche Harmonie en het Chr. Zangkoor uit genoemde plaats: het Aalsmeersche koor, dat zou optreden, was verhinderd Des middags spraken nog Ds. Ko- ningsbergen van Amsterdam-Noord en de heer J. L. D. van der Roest, oud- zendeling, laatstgenoemde over „Voor heen en thans in de zendir.g op Nieuw- Guinea". Ds. W. S. van Leeuwen sprak een slot. woord en een woord van opwekking. Spr. bedankte het gemeentebestuur van Vel- sen voor de beschikbaarstelling van het park. Ofschoon het weer zich den geheelen dag vrij dreigend liet aanzien, kon het geheele feest in de open lucht gehouden worden. DE OPENSTELLING VAN BEECKESTEIJN Naar wij vernemen zal het landgoed „Beeckesteijn" dit seizoen nog slechts gedurende eenige Zondagen voor het publiek geopend zijn, vermoedelijk voor 't laatst op Zondag 13 September. KONINGINNE FEEST De „Oranjevereeniging" organiseert op Koninginnedag kinderfeesten, welke zoowel des voormiddags els des namid dags gehouden zullen worden. Tot slot der feesten zal aan het Ncordzeekanaal een vuurwerk worden afgestoken. DE GEMEENTELIJKE GENEES KUNDIGE DIENST IN 1927. Tandheelkundig schooltoezicht gewenscht. Aan het door den Gemeentelijken Ge neeskundige dr. L. S. Limborgh Meyer uitgebrachte jaarverslag over 1927. opge nomen in het verslag der gemeente, ont- leeken wy het volgende: Het geneeskundig schooltoezicht om vatte 36 scholen met een bevolking van 6250 kinderen. Het systematisch onder zoek van de leerlingen der eerste klas sen had in den regel plaats in de scho len zelf. Het aantal onderzochte lingen der eerste klasse bedroeg: op de openbare scholen 409 van de 434, d.i. 92 pet., op de R.K. scholen 187 van de 281, da. 67 pet. en op de Ohristeiyke scholen 181 van de 190 da. 95 pet., samen 777 van de 905 kenderen, d.i. 86 pet. Niet onderzocht werd dus 14 pet. tegen 17 pet in 1926 en 20 pet in 1925. Het is jam mer aldus de geneeskundige, dat van de RK. scholen zich nog steeds zooveel kinderen aan het onderzoek onttrekken. Van één van deze scholen werd slechts 30 pet. onderzocht, hetgeen voor dit ge val ook wel voor een deel moest wor den toegeschreven aan het feit, dat het onderzoek niet in de school, maar op myn bureau moet geschieden, hetgeen voor sommige ouders bezwaarlijk was wegens den grooten afstand. Van de 409 onderzochte kinderen der openbare scholen waren de uitkomsten van het onderzoek: onvoldoende voedingstoe stand 3 pet., aandoening van mond, neus en keel 9 pet, kromme of scheeve rug 11 pet. t-b.c. of verdacht 0.2 pet., andere afwijkingen 32 pet. naar huisarts verwezen 4 pet., maatregelen op school 10 pet., t.b.c. in het gezin 2 pet. Op de bijz. scholen waren deze cyfers resp. 2 pet., 9 pet., 16 pet, 2 pot, 43 pet, 7 pet., 9 pet. en 4 pet. Toestand der gebitten; Aantal kinderen met een gaaf gebit: 57 of 7 pet met 1ösleohte kiezen of tan den 487 of 63 pet en met meer dan 5 slechte kiezen of tanden 233, of 30 pet. De cyfers betreffende den toestand der gebitten komen avereen met die, welke ik vermeldde in myn desbetref fend rapport van 17 Februari '27. Ze zyn inderdaad ontstellend. Een nader onder zoek naar de noodzakelijkheid en naar de mogelijkheid van tandheelkundig schooltoezicht lijkt mij noodig. Ik ben nu begonnen met het systematisch on derzoek van de leerlingen der hoogste klassen. Dit onderzoek heeft aparte be- teekenis. Ten eerste vallen deze kinde ren, zoolang zij nog de school bezoeken, binnen" myn bereik: nu kunnen zij al len nog eens onderzocht wonden. Wan neer zy eenmaal de school verlaten hebben, komt daar niets meer van; dan wachten ze, met zich door een dokter te laten onderzoeken tot ze ziek zyn. En het tweede belang van dit onderzoek is, dat daarby zoo dikwijls de vraag ter sprake komt, of het kind lichairaelyk ge schikt is voor een of ander beroep. Bestrijding der besmettelijke ziekten. In 1927 kwamen 79 gevallen van rood vonk voor. Dit aantal is wel kleiner dan in 1926 (105) maar is toch nog abnor maal groot. Van de voor roodvonk vat bare kinderen, werden 1950 kinderen, of ongeveer 60 pet van de behandelde 3250 kinderen ingeënt. De andere 1300 bleken reeds onvatbaar te zijn. By andere helft, die zich niet voor vacci natie aanmeldde, is de verhouding tus sdhen vatbare en omvatbaren, na tuurlijk dezelfde, zoodat zich daarby nog ongeveer 1950 vatbare kinderen bevin den. By diphtherie is het gunstigeT M. van nature zijn daarvoor 40 pet. vatbaar en 60 pet. onvatbaar. Ook voor deze vacci natie had zich een jaar tevoren onge veer de helft der schoolbevolking aan gameid; deze helft was dus voor 60 pet. reeds langs natuurlijken weg onvatbaar geworden, terwijl de andere 40 pet. kunstmatig onvatbaar werd gemaakt. Bij de andere helft is ook nog 40 pet. vatbaren, ongeveer 1300 kinderen, kun nen dus nog diphterie krengen. Diphterie kwam in 1927 slechts 6 maal voor en evenals het jaar tevoren uitsluitend by niet-ingeënten. HERWONNEN LEVENSKRACHT De in de verschillende deelen dezer ge meente gehouden speldjesverkoop ten bate van „Herwonnen Levenskracht", heeft opgebracht f 991.97, n.I. in iJmui- den f 269.06, IJmuiden-Oost f 171.63, Vel- sen f 305.70 en Santpoort 245 48. Het geld zal worden afgedragen aan het Ned. Roomsch-Katholiek Vakbureau te Utreoht. DE BRANDWEER Op verzoek van de Commissie van Onderzoek voor de reorganisatie van de brandweer zal op Zaterdag 25 Augustus a_s. des namiddags half drie een demonstratie worden gehouden met het brandweermatericel. Deze demonstratie zal worden ge- gehouden by het administratiegebouw van de waterleiding, waar het eerst zal worden beproefd do nieuwe aangeschaf te brandspuit, terwijl daarna ter verge lijking proeven zullen worden genomen met de mc terspuit en met slangen op de waterleiding. IJMUIDEN. DE VERKEERSWEG AMSTERDAM-IJMUIDEN. AANBESTEDING SPOEDIG TE WACHTEN. Uit betrouwbare bron vernemen wy. dat binnen korten tyd de aanbesteding zal plaats vinden van het aanleggen van de aarden onderbaan voor een ge deelte van den grooten weg van Am sterdam naar IJmuIden. De aanbeste ding zal geschieden in 3 perceelen, n.I. van Velsen naar Zijkanaal B. van zy- kanaal B naar Zij kanaal C en van Zy- k anaal C naar Zij kanaal F. Deze aar den baan is geprojecteerd op een breedte van 29 AL DE FEESTEN OP KONINGINNEDAG De Oranjevereeniging „Wilhéknina" organiseert op Koninginnedag weder verschillende feestelijkheden voor kin deren. De kinderen worden met muziek van de verschillende scholen afgehaald; in optocht gaat het dan naar het Wil lemsplein, waar eenige liederen gezongen zullen worden. Daarna trekken de jeug dige deelnemers naar het feestterrein achter het Station. Des avonds geeft de Turnvereemging LJmuiden een uitvoering op het feest terrein. Deze uitvoering belooft schitte rend te worden; het aantal deelnemers beloopt in de honderden. Vertrek van het Willemsplein om 7 uur. Na afloop dezer gymnastiekuitvoering volgt een fakkeloptocht van het feest terrein naar het Willemsplein. HET FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN Tot en met 31 Juli 1938 hébben zich als werkloos doen inschrijven van de IJmuider Federatie 445, van den Cera- tralen Bond 103, van den Chr. Zeelie- denborad 93 era van den Chr. Trans portarbeidersbond 23 leden, totaal 664 georganiseerden en bovendien nog 33 ongeorganiseerden. Aan ondersteuning by werkloosheid werd t. m. 31 Juli 1928 uitgekeerd f 24.365.20, waarvan aan leden der IJ muider Federatie f 14.725.75, van den Centralen Bond f 4304, van den Chr. Zeeliedentoond f 3295.25 en van den Chr. Transportarbeidersbond f 735.45, totaal aar. georganiseerden f 23060.45; verder aan ongeorganiseerden f 1204.75. Aan ondersteuning by ziekte werd uit gekeerd van 1 Januari t. m. 31 Juli 1928 f 5330.53 en by overlydera f 745.15. Aan bydrage van de reeders werd ontvangen in de le helft van dit jaar f 43823.27. DE N.V. IJMUIDER PROVIAND CENTRALE Het eerste bedrijf van de door de IJmuider Federatie opgerichte N.V. IJ muider Proviand Centrale, het sla- gersbedryf, is thans zoo goed als ge reed gekomen. De opening zal. naar de „IJmuider Federatie" mededeelt, 3 Sep tember as. geschieden. Dit slagersbedryf is gevestigd op een deel van het door de IJmuider Federa tie van de N.V. Vissóhery ,De Zaan- stroom" aangekochte perceel. Het nieuwe gebouw is ontworpen door en gebouwd onder leiding van den heer A, M. J. Sevenhuysen, architeot te Haar lem. De inrichting is uiterst eenvou dig, doch voldoet aan alle, aan een moderne slagery te stellen eischen en is voorzien van een koelinstallatie, een darmwasschery, een rookerij, enz. Daar het de bedoeling :s, om voor de trawlers vertinde plaatijzeren vleesch- trommels, waarin verschillende vieesoh- soorten afzonderiyk en onverpakt op geborgen kunnen worden, beschikbaar te stellen, kan deze nieuwe inriohtmg niet anders dan bevorderiyk zyn voor de 'hygiëne, te meer, daar op de traw lers steeds voldoende ijs aanwezig is, cm de trommels koel te bewaren. Tot toedry fsohef is benoemd de heer K. de Boer, voorheen wonende te Vel sen (N.). HILLEGOM. GEMEENTERAAD Een raadsvergadering zal gehouden worden op Woensdag 29 Augustus a.s. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling vergoeding over 1927 ex. art. 100 L. O.-wet 1520 aan het R.K. kerk(school)bestuur van St. Martinus. 3. Verzoek beschikbaarstelling lokaal Openbare Lagere School voor Tuin- bouwonderwijs. 4. Verzoek beschikbaarstelling lokaal Openb. Lagere School voor landbouw- onderwys. 5. Aanvrage subsidie Politie Radio commissie, te Hilversum. 6. Vaststelling nieuwe algemeene poli- tie-verordening, ontworpen door een commissie voor de strafverordeningen. 7. Vaststelling verordeningen tot hef fing en invordering der opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting. De ze opcenten loopen van 50 op tot 120. 8. Aanbesteding abattoir. De aanbeste. ding heeft plaats gehad, de gunning nog niet. 9. Benoeming leden van de commis sie voor Openbare Werken. BEVERWIJK. DE AFSLUITING VAN DE BREESTRAAT Bij de verschillende wedstrijden, die op de Breestraat gehouden worden, was het de gewoonte, deze straat geheel voor het verkeer af te sluiten, met welke daad lang niet alle winkeliers ingeno men waren. Een aantal winkeliers heeft thans bij liet gemeentebestuur gepro testeerd tegen algeheele afsluiting ter gelegenheid van de binnenkort door de Harddraveryvereeniging „Beverwyk en Omstrekente houden harddraverij, als gevolg waarvan het gemeentebestuur aan genoemde vereeniging heeft mede gedeeld. dat het afsluiten der trottoirs niet meer zal worden toegestaan. D<" vereeniging heef thans besloten, de Zuidzyde van de Breestraat van d» Nieuwstraat af tot de finish met hex- ken af te rasteren en op dit afgesloten gedeelte een enfrée to heffen van 50 cte Het vervaardigen der hekken is inmld dels opgedragen aan de firma Knapen en Co. te Beverwyk.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10