HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN Vlammende Wen FEUILLETON. maandag 27 aug. 1928 tweede blad (Nadrvk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Kooi door DICKY WAFELBAKKER. Hij reed zijn rolstoel tot vlak voor het venster, waardoor hij den tuin kon zien, die in stralende kleurenpracht pronkte. Peinzend keek hij om zich heen. Op een tafeltje aan zijn linkerhand stond een mooie, vergulde kool, waarin een vogeltje zat dat een paar weken geleden aan de klauwen van een kat had kunnen ont komen. De wonden van het diertje wa ren geheeld en het was een prettig ge zelschap geworden voor den man in den rolstoel, wiens wonden nimmer meer dicht konden gaan. Den geheeien dag huppelde het vogeltje van het een stokje op het andere en zong het hoogste lied uit. Daarna keek hij naar buiten. Een Jonge vrouw met goudbruin haar bukte zich juist over een bed bloemen heen, klaarblijkelijk om er eenige te plukken en zij en haar metgezel waren stralend Jong, even jong als het voorjaar. De wereldgeschiedenis begon met een man en een vrouw in een tuin, mompelde de man in den rolstoel. Er versoheen een verdrietige glimlach om de lippen van den invalide. Eena, zijn vrouw,... Charles, zijn neef... .Evenals zoovele menschen. die gebrekkig zijn, hield hij er van een studie van verschillende karakters te maken. Hij had de twee jonge menschen hun ge- heele leven gekend en hu durfde te be weren volkomen te begrijpen wat er in die oogenblikken in hen om moest gaan. Ze waren tweelingzielen.... eenvoudig, eerlijk en oprecht. Van de drie was hij. de man in den rolstoel, de eenige, toe. wien het ten volle doordrong, dat de groote Liefde, waarom ze niet gevraagd hadden, die ze niet gezocht hadden.... die toch alles-overheerschend bleek te wezenzich ran hen had meester ge maakt. Ze hadden er geen flauw ver moeden van dat een paar scherpe, grijze oogen hen van achter de dikke gordij nen gadesloegen. En indien dit wèl het geval was geweest, hadden ze zich over niets te schamen. Ze hielden er nog ouderwetsche begrippen omtrent de hei ligheid van huwelijkswetten op na. Over twee dagen zou Charles ver weg gaan en zijn uiterste best doen de vrouw van zijn neef te vergeten. Maar hij zou nimmer trouwen: tot 'zijn dood toe*wilde hij haar trouw blijven. Het is wellicht vreemd, doch in den tegenwoordigen tijd best&an ex werkelijk nog zulke man nen En Ena zou zichzelf nimmer hebben durven bekennen, dat de aanwezigheid van den jongen man haar hart snellev deed kloppen, 's Avonds was haar kus ten echter meermalen nat van het hui len en den volgenden dag lagen er die pe kringen onder de mooie, blauwe oogen. En toch was de zooveel oudere echt genoot volkomen veilig.... Ja, daarvan was hij ten volle overtuigd. Hij had het indertijd gewaagd met Ena te trouwen omdat ze arm en alleen was, even een zaam als hy zelf en haar schoonheid 1 verkeersongevallen. Aanrijding te Overveen. Zaterdagavond half acht had op den Bloemendaalsohenweg een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een aulo. De wielrijder kwam van den Tet- torodeweg in de richting Bloemendaal. De atuo kwaim met groote vaart van «ie richting Bloemendaal naar Overveen, deze bestuurder haalde niet voldoende uit en kwaim met den wielrijder in bot sing. Het rijwiel werd geheel ir- elkaar gedrukt. De berijder kwam met den sohrik vrij. EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem. 25 Aug. 1923. Geëxamineerd vrouwelyke candidaten. Geslaagd de dames: M. S. de Boer, Haar lem; W. M. J. Coppens, Amsterdam; C Komen. Bergen; G. J. C. Roos, Bever wijk; M. M. Stevens, Amsterdam. EXAMEN LICHAAMS OEFENINGEN M. O. en armoede waren geen wapenen ge weest om den strijd tegen het bestaan te kunnen voeren. Ze had in die dagen geen anderen man liefgehad en ze was hem onbeschrijfelijk dankbaar ge weest. Ze had naar zoons verlangd, hetgeen ze ook meermalen te kennen had ge geven. En toen was de oorlog losgebro ken, terwijl ze nog geen maand ge trouwd waren. Hy had zich by zijn oude regiment gevoegd om daarna terug te ko men met een granaat in zijn rug, waar door hij het verdere gedeelte van zijn leven aan een rolstoel gebonden werd. Ze was zoo dapper geweest, zijn Er.a, en altijd even geduldig en vriendelijk. De doktoren hadden hem verzekerd, da: hij zonder twijfel nog een twintig of zelfs dertigtal jaren leven kon, want hij behoorde tot een sterk, oud geslacht. Ena was 18 geweest toen hij met haar trouwde, en ze was kort geleden drie en twintig gewordey. Nog een dertigtal jaren kon hy le ven.... terwijl de natie om kinderen riep, sterke, gezonde kinderen.... om de vele leegten aan te vullen! Hij werd uit zijn gepeins opgeschrikt door een zacht ge tik tegen het raam. Een vogel vloog er dicht langs met een paar stroohaimpjes in het bekje. Het diertje was natuurlijk bezig zijn nestje te bouwen. En plotseling begon het vogeltje in de kooi te zingen, want het had zonder twijfel de strootjes van het andere dier tje gezien, waardoor alle mogelijke her inneringen opgewekt werden, üit het bosohje werd geantwoord: een harts tochtelijk liefdeslied.... een zacht gelok. De iitvalide boog zich een weinig voor over en opende de deur van de kooi. Ga maar weg, zei hij zacht. Voor een kort oogenblik fladderde het vogel tje angstig en niet begrijpend heen en weer en daarna vloog het met een wil den gelukskreet naar buiten. De man in den rolstoel sloeg het beestje gade totdat het achter het boschje verween. Daarna rolde hij zijn stoel naar een groote breede kast. waar in een medicijnflesch stond. Hij nam de flesch er uit en schonk iets in een glas. Hy vulde het met vaste hand. Hierop zette hij de flesch weer op de oude plek terug en daarna doch nu haastiger bracht hij zijn stoel weer bij het venster. Zyn vrouw en zijn neef kwamen lang zaam op het groote huis toe. De invalide hield het glas in de hoogte, alsof hij toastte: Op mijn Koning en Vader land, mompelde hU. En. zijn hoofd omgewend, zoodat zijn oogen recht op den tuin vol ontwakende bloemen gericht waren, dronk hy den inhoud leeg Het glas viel in stukken 00 den grond Voor den tweeden keer dien dag had hij de deur van een kooi geopend. ACTIEF PERSONEEL. Een abonné kwam ons een staaltje vertellen van de activiteit van het per soneel der Zweminrichting aan de Kle verlaan. Door zorgeloosheid geraakten in het heeren- en 's middags in het dames- bad een heer en een dame. beiden onge oefende zwemmers, in een voor hen te diep bassin, waarin zij als ongeoefender, nog niet thuis behoorden. In beide gevallen was het aan de ac tiviteit van het personeel, dat onmiddel lijk ingreep, te danken, dat geen men- schenlevens te betreuren vielen. Het is inderdaad een geruststelling voor de ouders, wier kinderen van onze zweminrichtingen gebruik maken, te weten, dat het personeel dier inrichtin gen blijkbaar voortdurend op zyn ou: vive is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. N. V. v/h Meubeltransport Mij. VAN HULST COMMENTAREN. In Amerika is kortgeleden het begin gemaakt met een nieuwe actie tegen het gebruik van zakdoeken Laten we elkaai goed begrijpen, men wil den zakdoek niet geheel afschaffen en door andere systemen van neusreiniging vervangen, die helaas bestaan en die ik niet nader uit zal leggen, dcch slechts den zakdoek van katoen of linnen laten sneuvelen om haar te vervangen door papieren zak-,doeken" zooals de Japanners ze reeds sinds jaar en dag gebruiken. De bezwaren tegen den zakdoek zUn. zooals u reedt begrepen zult hebben, van bac- teriologischen aard. Het feit dat de zak doek een soort doorgangshuls voor in fecties kan zijn, is natuurliik niet te gen te spreken, maar het wil er bU mij nog niet goed in, dat men dit gevaar door het gebruik van papier zou op heffen. Te gebruiker van een zakdoek bergt deze. na het gebruik, weer in zijn zak, de gebruikster stopt hem in haar taschje. De papiertjes zouden onmid dellijk na gebruik, naar Japansch voor beeld, moeten worden weggeworpen. En zoolang de overheid niet zou zorgen dat op iedere tien Meter een soort van zak doekenbus op den openbaren weg hing of stond, vrees ik, dat de papiertjes overal zouden zwerven en hun ziekte- verspreidende lusten meer dan ooit zou den kunnen botvieren. Men heeft in Tsjecho Slowakije de moeite genomen, om een eigenaardige statistiek samen te sellen, namelijk een van de veelvuldigst ■voorkomende fami lienamen. I11 genoemd land zijn dat. in volgorde van kwantiteit de namen Novak. Jelhnck. Benès. Novotny en Cemy. E11 toen de uitslag bekend werd, zijn de Novaks op het origineele denk beeld gekomen, om zich in een bond te vereenigen. Deze bond omvat alle be roepen en klassen en hun eerste over eenkomst is. dat zij zich verbinden, el kaar zooveel mogelijk te steunen en elk ander te begunstigen met de klandizie. Zal dit Tsjechische voorbeeld onze Jan- sens en Smitten tot saamhoorigheid drijven? Hoe talrijk de dragers van den naam Novak in Tsjecho Slowakije zijn. moge blijken int de volgende anecdote, die van hen verteld wordt. In een stampvol Praagsch theater stond plotseling tijdens de voorstelling een grappenmaker op en riep: Novak, je huis staat in brand. Een oogenblik latex was de zaal bijna geheel leeg. Ik heb me laten wijsmaken, dat er een drang bestaat onder de schoolmeis jes van bakvischleeftijd om het haar weer lang te gaan dragen, liefst met een tweetal vlechten bungelend op den rug, 2O0als wü ons dat ran voor den wereldoorlog herinneren Deze drang zou een gevolg zijn van den wensch om ouder te lijken dan hun jongere zusjes uit den spillebeen-leeftijd en duidelijk onder scheiden te blijven van hun moeders, die liet. geheim van de eeuwige Jeugd ont dekt hebben. In de „faits divers" van een Engelsch blad las ik onlancs het overigens weinig wereldschokkende! nieuws dat een dame op een der Engelsche moöieuse paarden sportfeesten had verklaard, dat zij in de voorafgaande drie weken in het ge heel niets had gegeten om haar figuur geschikt te maken voor de liinen van de japon die zij bij die gelegenheid droeg en die zij reeds lang tevoren had be wonderd. Dit berichtje heb ik uitgeknipt om het bij de eerste geschikte gelegenheid voor te lezen in een gemengd gezelschap en dar. na te gaan, hoe het ontvangen werd. Het resultaat was. dat de dames er zich in het algemeen vroolyk over maakten, terwyl de heeren er zich zon der uitzondering over ergerden. Weieens aardig, zoo'n psychologisch experiment op kleine schaal. De scholen beginnen weer en wfl hebben dus weer de kans dat wij geval len krijgen als dat van Karei en Frits die woord voor woord hetzelfde opstel hadden ingeleverd. De onderwijzer riep Karei by zich en zei: Je opstel is heel goed, maar het is woordelijk hetzelfde als dat van Frits. Wat moet ik daaruit opmaken? Waarop Karei antwoordde: Dat het opstel van Frits ook heel goed is. meneer. Haarlem, 25 Aug. 1928. Geëxamineerd 2 mannel. en 7 vrouwel candidaten. Geslaagd de dames: A. Ta- tes, Amsterdam; J. H. Teensma, Rot terdam; C. H. Verhaaf. Amsterdam; J. Wlenecke, Bilthoven; Hiermede is he examen Lichamelijke oefeningen M. O. afgeloopen. Roman door PAUL OSKAR HöCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 7) Telkens nam Katarlna zich voor on: te spreken, maar haar schoonmoeder liet haar niet aan het woord komen Toen dit eindelijk lukte en Kataxir.a naar de klok wees en zoo zakelijk mo gelijk meeceedle, da haar trein direct ging. want dat ze de nachtboot over Vlissingen wilde nemen, bleef mevrouw Troilo staan en keek haar met har.: kleine git-oogjes, waarvan veel wit zichtbaar werd. venijnig aan. Het werd een terechtstelling. Katarina werd onder zulk een stort vloed ran woorden, verwijten, beleedi- gingen begraven, dat er on 't eind van het arme kind niets overbleef. ..Op je bloote knieën moet je ons danken, dat we je uit je armzalig krot hebben gehaalden dat is onze dank Dat alle menschen zullen merken waar om het je begonnen is. Ja hè. een goed huwelijk doen, geld in de wacht sleepen, de groote madam uithangen. En ik, die Den Haag Haarlem Alexanderplein 1-25 Maerten t. Heemskerk- straat 25a. Tel. 13052 Tel. 15166 Verhuizingen per anto- en TOtgtapissiferes worden geheel met eigea personeel uitgeroerd. alle duiten heeft meegebracht, die kan naar de maan loopen. Maar je bent een reuzen-ezel, weet je dat wel. meisje?" ..Ik weet wat u bedeelt", zei Katarir.a zacht, zwaar ademhalend. ..U maakt de verloving af". ..Als je dezen keer niet toegeeft, dar. heb je je kansen verspeeld. Dus denk nog maar eens goed na. En zeg het me dan". Ze haalde zuchtend de schouders op. De tranen kwamen haar in de oogen. Ook mevrouw Dora Troilo voelde zich op haar manier aangedaan. Ze haalc: haar zakdoek uit haar tascli en snoot eenige ntalon met groot misbaar haar neus „We hebban het toch zoo goed met je gemeend. Hoe kan een mensch toch 300 verblind zijn. En die arme Viktor. Je hebt gewoon geen hart in je lijf, jij" Katarina steunde haar hoofd in haar bedde handen. ..Het valt me zwaarder dan u denkt. Maar als Viktor me nu niet begrijpt- worden we toch nooit ge lukkig mot elkaar". „Weet je wat ze met je moesten doen. aap van een meid! Een pak slaag gever. Je vader had het moeten bei even wat er voor een mispunt uit je gegroeid is. Foei, schamen moest je je. En de arm band met briljanten, die Viktor je met Kerstmis gegeven heeft, kun je wel met een hier laten. Ik vond het toch maar zoo-zoo" „Ik ga hem halen", zei ze bijna adem Een origineele huwelijksannonce werd in een Partjsche taxi door een huurder aangetroffen. Tegen de tusschenruit was een papier geplakt, waarop geschreven 1 was: loos en strompelde de kamer uit. In de logeerkamer zocht ze haastig haar bagage door. Behalve de armband had ze ook een ring en een paar echte schildpad kammen, met goud ingelegd, van Viktor gekregen. Ze kwam met het moois beneden. ..Maar we hoeven toch niet boos op elkaar te zijn?" vroeg ze schuchter. .Niet boos? Als je iemand zoo affron teert?" „U jaagt me weg". „Ik? Je hoeft heelemaal niet weg. Of schoon je zoo arm bent als een kerkrat heb ik toch mijn toestemming gegeven". „Maar u neemt deze dingen toch nu terug?" „Natuurlijk. Als je je niet schikt is het uit." Een paar seconden stond Katarina zwijgend, in zelfstrijd. „Ik heb niemand heelemaal niemand op de heele wereld." ..Neen. niemand. Niemand dm ons. En de eenige. die je hebt wil Je nog voor het hoofd stooten." Katarina zuchtte. ..Ik zou zoo graag nog eens met Viktor praten." ..Neen Katchen. Dat wil hij zelf niet. En ik heb hem gezegd, dat als hij met Pinkster met verlof thuis komt en 'ij bent er niet dan bezorg ik hem een an der meisje. En een meisje met geld, versta je?" Nu overwon Katarina de laatste in nerlijke zwakheid. „Misschien wordt Tk wü trouwen. Deze taxi is mijn eigendom. Het meisje moet wat geld hebben. Geheimhouding verzekerd En de ongetrouwde vrouwelijke passa giers kUken waarschijnlijk een oogenblik peinzend naar den aabewegelijken nig van den huwelUksaspirant aan het stuurwiel en nemen dan hun besluit: Ja of nee! Trage denkers, aldus lees ik ergens, leven het langst. Maar dan toch niet warm eer zij traag denken 00 het oogen blik dat zij bU een druk verkeerspunt de straat moeten oversteken. HET TOONEEL SCHOUWBURG JANSWEG DE NEGERHUT VAN OOM TOM In mijn jongensjaren was er te Leeuwarden een familie Bakker, die de steden en de dorpen in het Noorden ran ons land verblijdde met tooneel! Het gezelschap Bakker reisde des zomers met een houten tent alle klrmlssen af en speelde er voor boeren, burgers en buitenlui stukken als De twee Weeaen. De Voddenraper van Parijs. Paljas. Ma rie Antoinette. De Koerier van den Czaar en De Negerhut van Oom Tom. Ook bij ons, te Harlingen. kwam de troep elk jaar met zijn tent weer terug en ik weet nog wel, dat het er lederen avond stampvol was. Voor 60 cent zat je op den eersten rang, voor 40 op den tweeden en voor twee dubbeltjes in de „kattebak" of te wel op den derden rang! Kom daar nu nog eens om: voor 60 cent in de stalles een heel drama a grand spectacle in 10 tafereelen! En ik verzeker u, dat de Bakkers succes had den! Het publiek, dat de ter.t bezocht, vond den heer Jan Bakker, die de rol van Jacques in De twee Weezen ver vulde of Haley in De Negerhuit een veel grooter acteur dan Derk of Jaap Has pels. die in den ..grooten" schouwburg ja, ja. die hadden wy in Harlingen ook! optrad. Daar. in die kermistent, heb ik eens „De Negerhut van Oom Tom" gezien. Het was een tractatie van een mijner tantes, die met den roman van Beecher Stowe dweepte en de meening was toe gedaan. dat men'n mensch nooit Jong ge noeg humanitaire begrippen kon bijbren gen. Dies stopte zij mij 60 ets. In de hand waarvan ik economisch als ik was 40 cents besteedde voor een kaartje tweede rang om nog 15 cent over te hou den voor 'n .kogelfieschje" na Elisa's Vlucht en 5 cent voor zuurballen na het gevecht in de rotsen. Ik heb dien avond genoten, dat ver zeker ik 11! Ik was een en al medege voel voor den armen. verkochtenTom en den vervolgden negerslaaf George, mijn hart st-ond stil. toen Elisa met haar kind op den arm over de IJsschotsen van de Ohio balanceerde en een zucht ont snapte mijn borst, tooi zij zich met haar Henri al was het met heel veel moeite tusschen de coulisses aan de overzij heen drong! Want geen oogen blik kwam de nuchtere gedachte bij mij op, dat de Ohio niet breeder was een modderslootje, waar je met een hink- stap-sprong gemakkelijk over kon sprin gen en dat de slavenjagers maar even hadden om te loopen langs het souf fleurshokje om Elisa op te pikken. Voor mij was het tooneel van die kermisten op dat oogenblik werkelijk de Ohio, en beteekende één misstap van Elisa voor haar een wissen dood! Het gevecht op de rotsen tusschen Bird en zUn negers met de slavenjagers was „echt" en toen de wreedaardige Haley door een kogei getroffen neerstortte, riep ik hard op: Goed zoo! „En de juffrouw, die naast mij zat en er evenzeer „in" was als ik, kneep mij in mijn arm en fluis terde: „Die heeft z"n verdiende loon!" Zaterdagavond zag ik „De Negerhut van Oom Tom" eindelijk eens weer. Tus schen die eerste en tweede voorstelling lagen ongeveer 40 jaar! En 'n 1500 too- neelstukken, die ik die jaren had ge zien! Tom, Harris, Haley, Elisa, ik heb ze niet herkend, de Ohio was voor mij de Ohio niet meer, de rotsen waren van bordpapier! De dames en heeren, die „De Negerhut" opvoerden zullen wel niet slechter gespeeld hebben dan de troep van Bakker uit de kermistent, maar de fantasie van mijn kinderjaren was weg! En ik meende op te mericen, dat het publiek van tegenwoordig ook veran derd was! De bioscoop heeft de men schen te veel „verwend" om nog in de „Oh»" van den schouwburg te ge! 00- ven. Men lachte "n beetje om Elisa's vlucht over de planken, zooals men het om heel deze ouderwetsche geschiede nis van „Uncle Tom" trouwens deed. Er is in 40 Jaar te veel veranderd om het nog maar eens op goed geluk met De Negerhut van Oom Tom te probeeren. J. B. SCHUIL. hy daarmee gelukkiger." „Ik wil het hopen. K&tchen. En ga Je nu? Werkelyk?" •Ja." Het jonge meisje haalde diep adem. ..Nog een ding wilde ik U vragen. Nu U toah over zakelijke dingen hebt gesproken. Hoe zit het met de terreinen van mUn vader?" .Met wat voor terreinen?" „Aan de Dietenmühierweg bedoel Ik." „Daar beginnen we met Mei te bou wen." „Ja, maar die zijn toch van mU, die terreinen. Die heeft Vader toch al leen maar afgestaan, omdat. omdat. Mevrouw Rroilo lachte een korte, har de lach. „Ja liefje, je zult nu wel mer ken wat je begonnen bent. Je vader heeft ook niet kunnen denken dat zijn doch tertje zoo onverstandig zou z-ijn." „Ja. maar hoort U eens als de verloving verbroken wordt, dan moet ik toch ook de stukken tuingrond terug hebben, die heb ik toch noodig als ik mezelf eens vestigen wil.' „Terughebben? Je bent niet goed snik. geloof ik. Het was een wettige verkoop. Op het kadaster sta ik als eigenares." .Maar Vader had het U toch afge staan. omdat hij gezegd had: het is voor ons. Voor Viktor en my. U kunt het toch niet meenen. dat U mi) dit wilt afne men?" ..Afnemen? Wie spreekt van afnemen? Wat bezielt je? Dat is een beleed iging het lot van amundsen. DE MEENING VAN MADDALENA. Zondagochtend omstreeks half twaalf is he: groote Italiaansche watervlieg tuig ..Savola" met majoor Maddalena in hei vliegkamp Schellingwoude gedaald, komende van Hasesund. in Noorwegen. Zooals men weet,, is majoor Maddalena op Spitsbergen geweest, in verband met de Nob 11e-expeditie. De „Saioia F 55". welke dus reeds een verre reis gemaakt had. streek op het water neer. terwijl het personeel van het vliegkamp bij het vastmaken van het vliegtuig assisteerde, onder leiding van bootsman Sijderveld. De Italiaansche consul, de heer Loeb van Zuilenburg werd telefonisch van de aankomst op de hoogte gesteld. Majoor Maddalena was vergezeld van luitenant Cagna. een radio-telegrafist en twee mecaniciens. Maddalena deelde mede. dat, toen met de „Savoia" de eerste onderzoekings tocht van de „Cltè di Milano" af on dernomen werd. het vliegtuig geen radio-apparaat meevoerde. Den volgenden dag werd opnieuw een tocht ondernomen, ditmaal met een klein radio-toestel aan boord. En tot haar groote vreugde mocht de beman ning van de „Savoia" er in skigen con tact met Nobile te krijgen, die zijn Juiste plaats opgaf. „Ik ben toen heel laag gaan vliegen", aldus majoor Maddalena, „en u kunt zich onze ontroering voorstellen, toen wU allen op hetzelfde oogenblik het kamp van Nobile ontdekten. Helaas konden wU geen landing uitvoeren en moesten terugvliegen". Wat de latere redding van generaal Nobile door luitenant Lundborg betreft, zeide majoor Maddalena, dat Nobile door zijn metgezellen op het ijs moreel ge dwongen is om als eerste het kamp te verlaten. Toen Noboie zich verzette, bood niemand van zyn metgezellen zich aan om in Lundborg's vliegtuig te stapper- Zij drongen er met klem op aan. dat •Nobile, die zeer zwak was, hun zou ver laten. Bovendien dachten de acl:ter- blijvend en, na eenige uren op dezelfde wijze gered te zullen worden. Natuurlijk kwam ook het lot van Roald Amundsen ter sprake. „Ik geloof niet dat Amundsen nog in leven is", zeide majoor Maddalena. ,Jk ben op denzelfden dag ais Amundsen, met een verschil van vier uur, opgestegen. Het weer was toen zeer slecht. Er heerschte zulk een dikke mist dat ik, om er boven uit te komen, tot 2000 Meter gestegen ben. Amundsen en zijn Fransche piloot hebben dit van wege de zwaarte van hun toestel niet kunnen doen. Ik vermoed dan ook. dat de machine door een defect aan den motor gedwongen is, in een ruwe zee ie dalen, waarbij de bemanning om gekomen moet zijn". Maandagochtend vroeg zou het Ita liaansche vliegtuig Schellingwoude ver laten, ter voortzetting van de reis naar Italië. vredige zondag op een boerderij. GEVECHT VAN DRIE j MANNEN. Een onaangename geschiedenis heef Zondagmiddag plaats gehad op der. SpaanidammeixÜjk bü Amsterdam, al dus de Crt. Daar liepen eenige Jongens in het land van een boer. die. toen hij dat zag. de deur uitging en de knapen onzacht verwijderde. Blijkbaar is dat héél onzacht gebeurd, want een der Jongens ging zich thans over de beje gening beklagen. De boer zou hem een arm omgedraaid en hem een slag gege ven hebben. Hierop rukten de vader en een oom van den knaap ijlings naar de plaats van het gebeurde uit, met alles behalve vredelievende bedoelingen. Er ontstond bij de boerderij twist tusschen het drietal personen. Deze liep zoo hoog. dat de vader een stuk hout greep en daarmede den boer een slag op het hoofd toediende. Deze heeft tocsi zijn zakmes getrokken om zich tegen belde mannen te verdedigen. Hij bracht den rader van den knaap een steek in de borst toe Op het geschreeuw kwamen menschen toeloopen en spoedig was er voor de boerderij groote belangstelling De politie ran het bureau Admiraal de Ruyterweg maakte proces-verbaal ran het gebeurde op. De gestoken vader werd per auto-brancard van den Ge neeskundigen Dienst naar het Wilhcl- minagasthuis vervoerd en is daar opge nomen. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. De boer. die zich ton gevolge van den klap op het hoofd minder wel gevoelde is naar bed gebracht. Een en onder veroorzaakte eon heeler, oploop in de buurt. Daar kan lk je voor aanklagen. Wie heeft zoo iets ooit beleefd? Komt zoo'n meisje hier. heeft niks. is niks, doet niks er. heeft een groote mond als ik weet zelf niet wat!" Ze sloeg op tafel. „Ga naar een advo caat en informeer. Cadeaux en brieven moeten teruggegeven werden als een ver loving afgaat. En Viktor wil Je graag alles teruggeven, al heeft hij niets anders van je gekregen dan die schrijfmap en het sofakussen. Maar de terreinen waren geen cadeau, dat was een handelszaak en wal op een tijd dat Je vader de dui ten hard noodig had. Dus je kunt Je be schuldigingen voor Je houden." Hoe meer de vrouw zich opwond, hoe meer alles in het jonge meisje zich ver strakte. Ze was doodsbleek toen ze ein delijk aan het woord kon komen om goedendag te zeggen. Uit gewoonte gaf Mevrouw Troilo haar op elke wang een natte zoen. „Het ga Je goed, liefje. Ik wensch Je het beste en het zou me spijten als je het zoo ver dreef dat we het nog met elkaar voor dc rechtbank moesten uitvechten. Kom Fricka. lief diertje." Katarina ging, zonder een woord te zeggen. Twaalf uur later lag ze doodziek in een kajuit tweede klasse met een dozijn an dere vrouwen en meisjes die net zoo zee ziek als zij en net zoo aan helmwee ieden, aan boord van de schommelende INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bÜ Cent» per regel. vrouwelijke spion veroordeeld. ZIJ SPIONNEERDE VOOR FRANKRIJK EN DUITSCHLAND! De Tel. verneemt uit Leipzig: Voor de vacantickamer van het rjks- gerechtshof te Leipzig is heden een in teressant spionriagcproces behandeld. Verdachte was dc thans 57-jarige te Tilburg geboren Mathilda Siebeneck— Joekln, wior huwelijk in 1909 te Keulen door echtscheiding ontbonden is. Sinds dien voorzag z-U aanvankelijk in haar le vensonderhoud en dat van haar kind door hei verhuren van kamers en door handwerken. Na het uitbreken van den wereWoprfog werd ?.U door hot Roode Kruis te Brussel te werk gesteld. Haar zucht naar avon turen dreef er haar echter na ecnigen tijd toe. haar hulp aan het te Brussel gevestigde Duitsche bureau voor oontra- splonnage aan te bieden, in dienst van welk bureau zij ook een rol ia de affaire van miss Ca veil speelde Toen de oorlog ten einde was. ging zU te Keulen wonen, warn* zU zich door twee beambten van de Fransche „Suré- te" voor hun doeleinden liet winnen. Van een zekeren kapitein De Profisy kreeg zU opdracht, haar vroegeren supe rieur te Brussel naar het bezette gebied te lokken en hem daar in handen der Fransche recherche te spelen Doch dit plan verried zij aan het Duitsche bureau voor contra-spioraia«e. Gedurende de daaropvolgende Jaren spionneerde zij voor beide landen tegelijkerUJd! Op 14 Juli 1927 werd zij door de Duitsche auto riteiten gearresteerd, toen zil den Fnui- schen nadere bijzonderheden over don cokesuitvocr van het RUnsch-Wcstfnal- sche kolensyndicaat wilde verschaffen. De procureur-generaal eischte tegen verdachte veroordeeling tot drie jaar tuchthuisstraf en vijf Jaar verlies der burgerrechten, doch het rijksgerechtshof veroordeelde haar met inachtneming van verzachtende omstandigheden tot 2/x jaar gevangenisstraf en vijf Jaar verlies der burgerrechten, met aftrek van 13 maanden preventief. tabakssmokkelarij. Uit Weenen wordt aan de .-Petit Pa- risien" gemeld: Nadat een reeks arrestaties van Oos tenrijkers aan dc Italiaansche grens In dc TirooLsche Alpen en in Karinthië beeft plaats gevonden, ziin tiians dc Oostenrfjksche pendanv.es er toe over gegaan te Ausserg-GuUgortexi twee sol daten van de fascistische militie te ar resteeren, die dc grens in Oostelijk Ti- rol hadden overschreden, om rich frau duleus tabak te verschaffen. ZU zijn naar de gevangenis van Silian over gebracht. De Italiaansche consul heeft hun invrijheidstcüaig gevraagd, maar er is nog geen besluit genomen. DOOR KORTSLUITING. Door dat in een schakelbord in den winkel van de N. V. „De Faiam" in de Lange Vëerrtraat kortsluiting ontstaan is. ontstond oen begin van brand, dat door winkelpersoneel echter spoedig ge- bluscht is. De brandweer was aanwezig, doch behoefde niet op te treden. De schade Is zeer gering. BRANDENDE KALK. In een kalkloocte op een bouwwerk aan de Amsterdamsche vaart raakten Zaterdagavond lialf elf een paar kaEc- zakken in brand. Het brandje ontstond in oen hoop ongeblindhte kalk. a-aar de ikaken tegen aan lagen die nat gewor den was. Een agent van palitie en een burger hébben liet vuur gebiusdht. De staf der brandweer was aanwezig, maar behoefde niet op te treden. WACHTGELD TOEGEKEND. Ged. Staten hebben beslist dat aan P. Westra. die gedelegeerde van de ge meente Heemstede was in het bestuur van de Woningbouwvereenlging „Tuin wijk", wachtgeld zal worden toegekend door de gemeente Haarlem, ingevolge dc Annexatiewet. B. en W. van Haarlem hadden geen wachtgeld toegekend. en stampende stoomboot, die haar. tegen oen sterke Noord-Westenwind ln. naar Folkestone bracht. Voor menschen met heimwee waj op de ..Nurseries" van dc firma A. F. Dut ton in Iver geen plaats. Katarina had al spoedig begrepen, dat het er hier op aan kwam duchtig de handen uit de mouwen te steken, als men wat bereiken wilde. Vele der volontairs, die de firma toe liet. kwamen cr nooit toe om van de ge legenheid om te leeren gebruik te ma ken; ze verlieten het bedrijf weer na een paar maanden zonder ooit iets anders dan ruw werk te liobbcn verricht. Dc op zichters hadden er een boosaardig ple zier in om dc „Studenten" Juist btj al lerlei vuile werkjes, bU het sproeien of f... pakken te gebruiken. De pas aangestelde dames. béha>ve het Duitsche meisje, nog een Schclsche en een Zweedse he, waren hun pas recht oen doom ln het oog. Ze noemden ze natuur lijk „Suffragettes" en Mr. Gabb zei op een kqer tegen Juffrouw Lutz: de tuin lieden in de kassen waren er allemaal van overtuigd dat de noviteiten op an jer-gebied dit jaar zouden achterblij ven by het vorige, omdat de firma van haar onderneming een damesvisite maakte! .(Wordt vervolgd.). aan het leven stellenen er niet alles van verwachten. Het leven is geen Cadena sigaar! In de voornaamste sigarenwinkel».

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9