mm HAARLEM'S DAGBLAD HET FEEST VAN DEN ACHTERHOEK. BINNENLAND MET DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- REISVEREENIGING NAAR ZWITSERUND. ZOMERVACANTIE, I. DINSDAG 28 AUG. 1928 DERDE BLAD Zij kunnen nog dansen en het vendel slaan. 25.000 MENSCHEN NAAR T HERBOREN BORCULO. Zy spon de wol eto hy haspelde 't garen. Nog staan ln lange gelederen de zwa re garven over glooiende, vale stoppel- landen, in late haver slaat de zicht haar glinsterend staal, maar de oogst, de drukke tijd van hard werken op de zon nige velden met den lichten, laaten den hemel er boven gespannen, is voorbij. In deze laatste dagen van Augustus loopt de lapjeskoopman Op zijn Zut- phenschen Almanak al de markten en kermissen af, spreidt hij nu hier aan den voet van een rossig-verweerden kerktoren, dan daar op een, anders erg stil, dorpspleintje zijn baai en sits en flanel en katoen, zijn bandjes, lintjes, veters en zakdoeken te koop. En daar komen de menschen uit heel den wijden omtrek, om er te koopen, te verkoopen, te dansen en mekaar weer eens te spreken. Daar vindt Gartjan of Evert-dirk zijn Diene of Jannao of Be- rendjen. waarmee hij later misschien voor zioh zelf zal beginnen, waarmee hij wonen zal tusschen de bouwkampen op een „elgenst hoes". Dat zijn groote dagen in 't leven der Saksers uit 't land van Berkel en Slinge. Maar grootscher dag voor hen en voor allen die aan den Gelderschen stam ver. want zijn was de vijf-en-twlntlgste dag van Oogstmaand 1928, toen op dien mooien Zaterdag in 't herboren Borcu- lo het eerste Graafschapsclie landju weel gehouden werd, toen zoo tusschen de 25 en 30.000 menschen per trein, tram, bus of fiets naar het Berkelstad- Je kwamen om er te samen feest te vie ren op de groote Hofweide, om er den schoonen stoet te zien van honderd-zes tig wagens en groepen. Geen Achter hoeker die het maar even kon doen is thuis gebleven, Je zag er weer bij honderden de sierlijke, kraak heldere, fijn geplooide knipmutsen, de boeren in hun zwarte pakken; je ont moette er kennissen die je in jaren niet had gesproken, omdat het leven je im mers naar alle kanten weg zendt om je werk te vinden: je hoorde er de gezel lige deunen en de vroolijke liedjes van „Siedewiedewiet, zei Scheeresliep" en „Noe wilt wi'j saom naor Haoksebarge gaan" en voelde de lust in je opkomen de Driekusman en de Du.tsche polka te dansen, als de speelman zijn harmonica deed juichen. «ah., '•*-*- 1 Een vendelier in actie. (Uit: Kinder* vreugd en Volkivermaak, van D. J. van der Ven.) Het was als zoo vaak in de wereld: „wij hadden dit slechts samen tot stand kunnen brengen". De gewestelijke oudheidkundige ver- eeniging „De Graafschap" zit met stil, snuffelt niet in oude muffe boeken, maar treedt het leven tegemoet, zooals het zich heden ten dage nog presen teert in de Achterhoeksche contreie. Het zijn mannen en vrouwen, intensie ver dan de stadsmensch, het leven 't gansche jaar rond ziend in nauwen sa menhang met de wisseling der seizoe nen, die dezen dag georganiseerd heb ben. Zij weten, dat in de donkere dagen Zc dansten dat 't een lust was. tusschen Kerstmis en Driekoningen de Stef fens-rijders, de boeren en knechts, de paarden laten galoppeeren om de booze midwintergeesten te verjagen, zij weten dat er nog gesponnen en geweven wordt op een heel enkele hoeve in het achterland, dat menig zinrijk, oud ge bruik nog lang niet verloren is gegaan. En zoo kon. natuurlijk na veel voor bereidend werk, Zaterdag het groote Folklorefeest in Borculo gevierd wor den. 't Is wel heel mooi, dat men 's mor gens Meester Heuvel, den eenvoudigen schoolmeester uit 't land van den Ber kel, die zoo'n echte Achterhoeker was en 't eerst zijn landgenooten gewezen heeft op 't schoon in traditie en zede, een posthume hulde bracht, door een krans op zijn graf te leggen. 's Morgens om zeven uur stak op de Zutphensche Markt, waarover 't klok kenspel van den mooien. ranken Wijn huistoren telkens zijn sprankelende deuntjes laat klinken, de postiljon zijn horen, in en op de oude postkoets waar voor vier paarden trappelden. klau terden wat dames en heeren in ouder- wefsche costuums, tot zelfs de hoofd redacteur van de Zutphensche Courant, en over de schaduwrijke wegen van den Achterhoek rolde de koets naar Borcu lo. Op latere uren trokken de boeren met heel hun volk in kleedwagen of Utrechtsch karretje naar het hart der Graafschap. i En om twee uur, toen de torenklok beierde over 't zonnige land trok de stoet uit, de geweldig lange stoet van een honderd-zeventig groepen tusschen de dichte rijen kijkers. Alles was op gesteld in de volgorde van de feesten In het jaar, schutterijen met bielemans en gildeknechten trokken mee, achter een bruidswagen liep de koe, kinderen tersten hun Falmpaaschstokken. de schaapherder met zijn grijze hond liep er rustig tusschen, de omroeper uit Hen gelo pong-de op zijn koperen bekken en de grasmaaiers sjokten kalm voort met de zeisen op den rug en de water kruiken over den schouder. En dan waren er de wagens: de groep van den overtrek (veirhuizing) op Sinte Peter met heel het huisraad en de koeien, kippen en varkens, de mutsen- maakster die met haar rappe vingers bandjes en strookjes en kantjes plooi de. de boerin aan 't spinnewiel, de huis- ftvever, de mandenmakers en nog zoo vele andere plattelandsambachten mee: Maar op de Hofweide werd het eerst recht vroolijk en plalsant. Daar zongen eerst kinderen en groote menschen. doch toen draafden de paarden der Steffensryders rond, de schutterijen trokken op, de vendeliers sloegen de kleurige vendels in wijde bogen rond hoofd, romp, enkels, en boeren en boer innen, jongens en meisjes dansten er de oude, reeds wat vergeten dansen. Ai, hoe jolig en frisch was dat, de rok ken waaiden wijd uit. de armen grepen stevig om de middels, de blank-ge schuurde klompen trapten in 't groene gras, terwijl harmonica's en fiedels de wijsjes begeleidden met hun typische muziek. Dit was geen maskerade of een aar dig openluchtspel, dit waren de dan sen zooals ze op een bruiloft nog wel ge danst worden, dit waren de gebruiken zooals ze nog voortleven of juist ver dwenen zijn door d'i tijd, die ook hier in den nijvcien, geenszins achterlijken Achterhoek, zijn vervlakkenden invloed maar al te sterk heeft doen gelden. En dat juist was zoo mooi in dit glo- r ie use feest, het was geen vertoonlng. het was echt. En het was ook een sterke uiting, dat het stam-besef der Achterhoekers leeft, krachtig, frisch verjongd, leeft onder de menschen van 't land der bosschen en bouwkampen, heiden en venen en weiden. C. G. B. VERKEERSONGEVALLEN Bü Wolvega. Zondagnacht zijn de twee gebroeders B. en H. de Leeuw uit Wolvega, die sa men op een motor zaten bij Willems oord tegen een melkwagen aangereden. B., de jongste van de twee, werd zoo ernstig gewond, dat hij kort na het on geval overleed. Zijn broer kreeg een her senschudding en is per auto naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Hoe wel hij gisteren nog niet tot bewustzijn was gekomen is zijn toestand niet le vensgevaarlijk, daar hij geen ernstige verwondingen heeft gekregen, aldus het Volk. Bij Oegstgeest. Zondag te omstreeks 5 uur is te Oegst geest weer een vrij ernstig ongeluk ge beurd meldt de N. R, Ct. De 21-jarige Corn. Knegbmans uit Haarlem kwam op zijn moborrijiwiel uit de richting Den Haag op den Leidsöhen straatweg nabij de begraafplaats Rhijnhof, toen van Lei den een tram der H. T. M. aankwam. Blijkbaar had K. er geen erg in, dat ,1e tram ter plaatse den weg opreed. Hij werd daarbij vrij ernstig aan het hoofd en rechterarm gewond. Hij is naar het Academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Te Bilthoven. Zondagmiddag werd de politie te Bilthoven gewaarschuwd dat een ern stige aanrijding tusschen een autobus en een luxe auto uit Amsterdam, had plaats gehad. De botsing geschiedde aan den Bran- denburgerweg. een dame uit den luxe- auto werd zoo ernstig aan het hoofd verwond, dat zij per auto van den G. G. D. te Utrecht naar haar woonplaats is overgebracht. De politie onderzoekt wie de schuldige is. DR. H. J. F. W. BRUGMANS TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. Bij Kon. besluit Is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Univer siteit te Groningen om onderwijs te ge ven in de zielkunde en haar toepassin gen, paedagogiek en psychotecniek, dr. H. J. F. W. Brugmans, thans lector en assistent aan die Universiteit. JOODSCH TOONEEL UIT MOSKOU TE AMSTERDAM. Het Academisch Joodsche Tooneel uit Moskou zal nog twee voorstellingen geven in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam. Hedenavond wordt een herhaling ge geven van „De Heks" en Woensdag avond wordt een n:euw stuk „Carnaval" opgevoerd. In verband hiermede vervallen de voorstellingen, die het gezelschap te Den Haag zou geven. EEN RADIO-BEELD ZENDER IN ONS LAND. IEDER KAN EEN ONTVANG TOESTEL MAKEN. Het weekblad „Radio-Wereld" zal. volgens de Tel., een werkzaam aandeel gaan nemen in de verdere ontwikkeling van het s.g. „beeldzenden"; het heeft namelijk tot het in bedrijf nemen van een modernen beeldzender besloten. De in gebruik te nemen installatie, ontworpen door de Deensche ingenieurs Bruun en Petersen, is in staat foto's van 10 bij 10 cM. met verbazingwek kende accuratesse in minder dan 5 mi nuten over te brengen en wordt door den redacteur van genoemd blad, den heer J. J. Lichtenveldt, die haar op het bekende, te Kopenhagen gevestigde korte-golf station 7 RL gedurende eeni- gen tijd aan de practijk heeft getoetst, mede om haar opmerkelijken eenvoud als de meest geperfectionneerde be schouwd. De beeldzender zal allereerst gedemon streerd worden op de van 817 Septem ber 33. in het Doele-complex te Rot terdam te houden radio-tentoonstelling waar het publiek in de gelegenheid zal worden gesteld portretten tegen geringe vergoeding te laten overseinen. Na afloop van deze expositie wordt de zender in het te Amsterdam gevestigde R. W.-laboratoriumopgesteld en zullen bij toestemming van de telegraaf-autori- teiten, regelmatig uitzendingen voor amateurs volgen. Voor de ontvangst van de uit te zen den foto's kan gebruik worden gemaakt van den normalen omroep-ontvanger, in plaats van den luidspreker dient even wel een eenvoudig apparaatje, de beeld- ontvsnger, te worden aangesloten. Deze beeldontvanger is door den luisteraar gemakkelijk zelf te vervaardigen, uit voerige gegevens zullen daartoe binnen kort worden gepubliceerd. Het kan even tueel over eenigen tijd ook compleet gekocht worden bij de handelaren in radio-artikelen. .angrijk is nog. dat eenzelfde systeem voor beeldoverdracht in proef bedrijf zal worden genomen door het Deensche blad „Popular Radio" hetwelk zooals bekend, het U. K. G.-station 7 RL beheert, zoodat het mogelijk zal zijn hier tevens de Deensche uitzendingen te ontvangen. Vermoedelijk zullen verder na verloop van tijd de uitzendingen via de meer krachtige omroep-stations Kalundborg en Hilversum kunnen geschieden; met de Deensche Staatsradio is daartoe reeds een overeenkomst aangegaan. IN WEINIGE WOORDEN. Het programma van de reis welke de Koningin heden zou beginnen is nogal gewijzigd^; prinses Juliana wil namelijk veel van het veenderijibedrijf zien. Zondagavond is in den Haag een vrouw verwond en beroofd door een heer, die met haar in een auto gezeten had; de heer is er van door. De toestand van mevrouw Van den BergJansen uit Maastricht, die bij het vliegongeval te Heerlen zwaar werd ge wond, geeft nog weinig hoop. De patiënt is tot heden nog niet tot be wustzijn gekomen. Martens, de Duitsche zellvlieger is Zondagavond op Waalhaven aangekomen Mat 'n twee-persoons sportvliegtuig wil hij het record voor deze toestellen ver beteren met een vlucht Rotterdam-Tilsit (Polen), afstand 1200 KM. De tooneelspeler Piet Bron is dezer dagen des avonds van zijn fiets gevallen waarbij zijn enkel ernstig verwond werd Het duurt nog wel eenigen tijd voor hij weer kan optreden. VAN HAARLEM NAAR LUCERN. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 CENTS PER REGEL. 't Staat er zoo eenvoudig nietwaar? ..Met de N. A. R. V. naar Zwitserland". Maar waarde lezer beseft u wel goed. va i dit voor ons zeggen wildl?? 't Beteekende voor ons stadsmensdh- jes. een losscheuren uilt ons dagelijksch eentonig sleurbestaantje; het bsteeken- de ruim adht dagen genieten van al t schoons, dat dat heerlijke Alpenland den menschen biedt; het bsteeker.'de het loopen In een heerlijke stofvrije at mosfeer, o, vat bsteekende dat eenvou dige zinnetje al niet. Het beteekende ook maandenlang hunkeren naar dien tijd en zorgzaam voorbereidt n van in onze oogen enorm gewichtige benoodigdheden. Ik wil wel heel zac-htker.s en in ver trouwen mededeelen. dat een paar maanden voor deze reis. het grootste ge deelte van het benoodigde reeds in een apart hoekje klaar stond. Zoo was mijn verlangen en ik weet het vrijwel zeker, zóó verlangden wij allen naar dien 16en Juni. den dag der dagen, die maar steeds een enorm aantal dagen van ons verwijderd scheen te blijven. Doch aan t wachten komt gelukkig toch wel eens een eind. Eindelijk dan was het 16 Juni. Met een sprong, schrik niet geachte lezer, het was werkelijk een sprong, was ik mijn bed uit en o schrik, het weer was druilerig, doch in de sielhge overtuiging, die ik altijd heb als de vacantia aan gebroken is. dat het wel op zou klagen, ging ik voor mijn plezier den patroon even goedendag zeggen en hij heeft mij, ik moet het eerlijk zeggen, tot half twaalf aangenaam bezig gehouden met.. heerlyke rekensommetjes. Het resultaat van dat aangename be zighouden was werkelijk schitterend. Ik vermenigvuldigde met een stalen ge zicht: 26 maal Bazel is Lucern gedeeld, door ♦olzzikon heeft tot uitkomst 13.01 (13.01 uur ging r.l. de trein). Eindelijk dan was het half twaalf en de heerlijke verpoozing bij den patroon was voorbij. Even nog naar huis, eton, goeden dag zeggen ende reis ging beginnen. Op het perron gekomen bleek ons. dlat wij met niet minder dan 28 Haarlem mers de reis zcuden medemaken. De trein vertrok precies op tijd en onder gelach, gepraat en kennismaken met de Amsterdammers vloog de tijd voorbij en al spoedig waxen we in Rot terdam, waar wederom een. flink aan tal N. A. R. V.'exs, alsmede die leider, in onzen gereserveerden waggon stap ten. Te Roosendaal stapten weer een paax N. A R. V.'ers in en het ge schap van 59 personen was compleet en onze trein stoomde verder naax Brussel In Brussel hadden we ongeveer an derhalf uur den tijd, zoodat er g gelegenheid was de staid te bezichtigen, en wij moesten volstaan dezen tijd te benutten' om den inwendigen mensch te versterken en enkele kleine inboopen te doen, om onze nog lange treinreis ge zellig door te komen. Onze leider haid inmiddels zijn best gedaan een gereserveerden wagon Brus- sel-Basel t>e verkrijgen. Nadat men hem eerst van het beroem de kastje naar den nog beroemder muur had gestuurd, verkreeg hij de toe zegging, dat men een wagon voor ons zou reserveeren, doch in de praktijk bleek deze toezegging van geen waarde te zyn, want er was geen gereserveer de wagon en we liepen wat we loopen konden en na lang dringen en zoeken wisten gelukkig allen, zij het dan ook op het nippertje, een plaatsje te veroveren. Het zou ook verschrikkelijk geweest zijn om zoo'n nachtrit als Brussel-Basel te moeten staan. Ik zal geen ellenlange beschrijving ge ven van deze treinreis, doch volsta met het volgende: Tot middernacht hebben wij ons best vermaakt. Enkele onzer droegen een stukje voor, er werd gekaart, gelachen, gezongen, etc., doch ik zal dit verslag volkomen eerlijk schrijven en dus ook de minder aangename dingen evengoed mededeelen als de aangename d.w.z. als ge een „beroerden" nacht (van 12 tot 5 uur) mede wilt maken, probeer dan eens te slapen in den nachttrein Brussel-Basel vol met passagiers. Voeg daar nu bü de harde banken en het donderend geraas van den trein en ik geloof, dat u wel kimt begrijpen, dat velen onzer by aan- komst te Basel om tien minuten voor half zes in den ochtend, zich niet be paald prettig gevoelden. Te Basel inmiddels is het prachtig zonnig weer geworden, stond een heerlijk ontbijt reeds gereed, bestaande uit knappende broodjes, uitstekende boter, kaas koffie, melk. suiker, zuivere honing en jam en van alles meer dan voldoen de. Nadat we versterkt waTen door het ontbijt, hadden we nog een uurtje over om Basel even in te gaan en onze stijve ledematen weer wat „in vorm" te doen komen. Kwart voor acht vertrokken we van Basel naar Lucern. Ik was thans voor het eerst in Zwit serland en verschillende reisgenooten met mij, we hielden dus onze slaperige ocgen goed open om toch maar niets te verliezen van de schoonheid, die het landschap ons zou kunnen bieden. We treinden een poosje door rasecht Ardennen landschap om dan onver wachts een tunnel in te schieten en na tuurlijk kwamen de meesten van de aspi rant-toeristen met him horloge te voor schijn. Het bleek ongeveer zes minuten te duren eer we die tunnel doorge stormd waren en toen kwamen we plot seling in het helle licht, waar wij een prachtig dal ontwaarden, om dan al heel gauw tot de ontdekking te komen, dat onze trein, na eerst over een zeer groot emplacement te zijn gereden, Ol- ten binnenSLOomde; al zeer spoedig gin gen we verder. De Ardennen werden steeds hooger. Overal zag men tegen de hellingen en in de dalen van die echft-typische Zwit- sersche huisjes in allerlei fleuren ge schilderd, voeg daarbij, dat overal zich kleine beekjes door het groene land schap heerslingeren en gij zult begru izen, dat t.'s geen slaap meer gevoelden. Hier en daar ontwaarden wy teekenen, dat het Zwitsersche vc3c ook nog uit andere menschen bestaat dan alleen berggidsen, want wij zagen steengroe ven, houtzagerijen, boomgaarden, tuin bouw, etc. Tegen half negen begon de lucht te betrekken en al spoedig begon het zacht jes te regenen. Er kwam veel nevel op zetten en af en toe zagen wij een ge deelte van het berglandschap wazig op duiken om dan weer spoedig in dien nevel te verdwijnen. Gelukkig hield t spoedig op met zachtjes regenen d-wz. nu begon het „baksbeenen" te gieten. Links zagen wij het eerste green-blauwe Zwitsersche meer. Volgens mijn kaart meest, ti'ït het Sempachemeer zijn. Het regende nog flink, dtoch de nevels trokken reeds op een luid hoera! Wat was er te doen? En o wondereindelijk zagen wij heel in de verte het langverwachte: de eer ste toppen bedekt met sneeuw waren, in 't gezicht. Het gezelschap was als herboren1. Na eenigen tijd dit schouwspel zwijgend te hebben gadegeslagen, werden diverse liedjes, begeleid door muziek, gezongen. Een zeer mooie symphonic. die door één van de beroemldlste componisten is gemaakt ik wil er af zijn of het nu Beethoven of Schubert of een ander was wil ik aan de vergetelheid ontruk ken. Als ik mij niet vergis, begon het zoo ongeveer als volgt: „En we gaan nog niet naax huis, nog lang niet, etc". Tranen van gevoel biggelden over mijn gezioht bij het aanihooreh van dlat heerlijke „stukje". Alles bij elkaar genomen wais de stem ming schitterend. Na nog enkele tunnels en tunneltjes doorgesneld te zijn, kwamen wij te 9.15 uur te Lucern aan en in een gezellig regenbuitje gingen wij naar h)et „Voltes- haus". Als wij Holanders over een Volkshuis hooren spreken, denken we direct aan een 5e of 6a rangs logementje in één of ander achterbuurtje en ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik m!ij een niet veel be tere voorstelling van een Volkshuis had gemaakt. Tot myfo grenzelooze verbazing ble ven wij voor een prachtig groot gebouw staan en dat was nu het Volkshuis. Bin nengekomen bleek ons, dat het werkelijk een schitterend ingericht hotel was, prachtige groote zalen, keurige gelegen heden om zich te verfrisschen, fraaie logeerkamers, liften, enz. Bij de kamerindeeling wist onze led der het zoo te regelen, dat alle Haar lemmers plus één Arnhemsche jonge dame in hotel „Winkler" (vlak bij het Volkshuis) werden ondergebracht en de rest in het Volkshuis. Hierna werd gelegenheid gegeven voor kerkbezoek. De overigen waren vrij tot het diner om 12 uur. waarna wij dé merkwaardigheden van Lucern, een stad van plm. 45000 inwoners, gingen bezichtigen. De rivier de Reuss verdeelt haar in twee deelen, die door zes bruggen zijn verbonden. Wij wandelden op kalme wijze naar „De Stervende Leeuw". Wie Lucern bezoekt zal natuurlijk ook dit eedenkteeken bezoeken. Het is ontworpen door den Deerischen beeldhouwer Thorwaldsen. In een groo te rots is een nfis van 13 Meter gehou wen en in die nis ligt de stervende leeuw, 9 Meter lang. Het is hat sym bool van „Trouw en Dapperheid" be toond dOor de Zwitsers die in 1792 bij de verdediging van het Paleis der Tuile- rieën te Parijs het leven lieten. De geheele verdediging welke uit 26 officieren en 760 soldaten bestond liet daar het leven. P. G. VAN ENGELEN. Parijs en de zee. STRANDLEVEN. (Van onzen Parijschen correspondent) Het ls de groote komkommertijd, niet alleen voor de journalisten maar ook voor de menschen die gewoonlijk alleen maar een courant gebruiken om er een of ander artikel ...ce in te pakken. Bijna winkel aan winkel is gesloten en ge leest dat mevrouw de spekslageres of meneer de bakker met vacantie naar buiten :s om daar uit te rurien van de vermoeie nissen van heel een jaar. Waaruit men als, nu ja, laten we het echte Fransche woord maar zeggen, als „cochon de payant" dan zuchtend de conclusie kan trekken dat ze een schuif moeten ver dienen ln dat jaar om zoo maar eens kalm alles stop te kunnen zetten voor enkele maanden. Ook al verkoopen ze een biefstuk en een cotelette met zoo'n gezicht van „wees maar blij. dat we zoo goed zijn om d-'.t in ruil voor Je geld te geven". In dc zomermaanden staan de zaken zoo goed als geheel stil. Men merkt het dadelyk war.:;eer -men maar een courant opslaat. De advertenties ontbreken.... evenals trouwens het nieuws. De eenige corporatie die het bijzonder druk heeft in dit seizoen is die van de inbrekers die hun slag slaan nu bijna alle appartementen leeg staan. Misschien is er géén land ter wereld, waar het vacantie-stelsel zoo erg woedt als in Frankrijk. Iedereen moot minstens drie weken hebben en dan natuurlijk la mer", naar het strand. Hy die niet naar het strand is geweest wordt zoo'n beetje met den vinger nagewezen, gaat niet voor vol door. Men vraagt niet hoe men het klaar speelt en hoe dat ver blijf aan het strand is, men eischt niet dat ge naar Deauville gaat en intrek neemt, in een Palace, maar ge moet naar het strand. Hoe dat alles gaat zal ik u straks vertellen. En Parijs maakt toilet. De meeste straten lijken op loopgraven. Nu is het wel zonderling om dat juist te doen, wanneer er gasten komen, want men gaat zich gewoonlijk niet juist kleeden 1 wasschen wanneer de gasten al zijn gearriveerd, maar wanneer zou men het anders moeten doen? Men moet nu eenmaal van het stille seizoen profitee- ren. En het seizoen is stil voor Parijs. Want dit jaar zijn de vreemdelingen, die him vacantie in Parijs komen door brengen weggebleven eenvoudig omdat Parijs veel te duur is. 't Oude fabeltje van de dollarkoningen en steenrijke Hol landers wordt nog alijd door de hote liers verteld, maar ditmaal moeten ze toch ervaren dat er grenzen zijn en dat de menschen die ach levend willen laten villen tot de uitzonderingen beginnen te behooren. Op 15 Augustus toen de en kele achtergebleven Parijzenaars ook waren vertrokken kon men 's middags een Rue de la Paix en een Boulevard des Capucines zien,... zonder één enkelen voetganger, zonder één enkele auto. met slechts één verkeersagent die bij ge brek aan verkeer als een melancholieke pierrot tegen een lantaarnpaal stond geleund: Parijs w3s totaal uitgestorven en zelfs de dagjesmenschen waren weg gebleven. afgesohrikt door de geweldige prijzen welke men durft te vragen. Het moet nu maar eens gezegd worden. Er zal nu wel weer een of ander reisbureau komen met een briefje om te vragen om toch alsjelieft niet te vertellen hoe duur het hier is, om de argelooze klanten niet af te schrikken, maar het middel zou hier erger dan de kwaal zijn en wanneer men er nooit op wijst dan zal er ook nooit verandering komen. Het is thans zoo dat de Parijzenaars hun vacanttepenningen gaan opmaken in Holland, Zwitserland of Engeland vanwege de goedkoopte. Louis Davids zong indertijd een aardig liedje „Waarom kan de zeer nu niet 'n Londen zijn?" En die vraag is ook van toepassing op Pary's. Iedereen wil nu eenmaal naar het strand maar t eenige incovenlent is dat de zee zoo ver, min stens drie uren sporens Ls. En dat reisje op zich zelf ls nog niet zoo heel erg maar wel de kosten welke er aan zijn verbonden. Een strand bij Parijs. Het gaat nu niet zoo zeer om de zee als wel om de genoegens om den heelen dag ln een badpak rond te loopen en telkens even het water te kunnen Instappen. De genoegens ook om mondain te doen. Het plezier dat Madame zich in een wit zo- mertoiletje kan vertoonen met héél, héél korte rokjes en dat meneer een pullover of een blazer kan aantrekken en een wit Amerikaansch matrozenmutsje op zijn hoofd kan zetten. Het plezier om sportief te doen. de geneugten om te slenteren met een tennisracket onder den arm. ook verstaat men niets van de regels van de edele tenniskunst; het vermaak om met Amerikaansche non chalance zich op een barkruk ze hil- scöien en cocktails door een rietje te zuigen (en dat, terwijl men én 'wat, smaak èn wat prijs betreft, een gewone „bock" zou verkiezen), de stille ijdelheid om zich koelte toe te wuiven met een nummer van de Daily Mail, (vastelands- editie.... omdat de onderschriften van de plaatjes tenminste in het Framsch zijn gesteld). Zoo'n gelegenheid ont brak eigenlijk. Toen vormde zich een consortium, en het strand van lisle Adam kwam tot stand; op een half uurtje afstand van Parijs. Een zijtakje van de Oise werd uitgediept en afgeba kend, men voerde fijn zand aan en strooide dat langs den rivieroever. Er kwam een keurig wit hek omheen en men wachtte op de klanten die enkele francs entree zouden betalen om hier een bad te komen nemen, onder toezicht van een badmeester. En werkelijk dat weid een succesje. Aangemoedigd daar door besloten de ondernemers om het kunstmatige strand uit te breiden. Op het strand kwam een restaurant, toen een muziektentje. vervolgens cabines met douches, eindelijk een tennisveld, een garage en nu hebben we werkelijk vlak by Parijs een klein Deauville. On der kleurige parasols zitten de badgas ten te luisteren naar een llongaarsch strijkje, het café-restaurant davert van jazz-muziek, natuurlijk wordt er ge- dunst. op de tennisvelden wonden zel.'s kampioenschapswedstrijden ge speeld en 1' Isle Adam (tot voor kort nog een verlaten provinciestadje kreeg het aanzien van een mondaine badplaats. Een heele gendarme-patrouille werd er naar toe gezonden om er het verkeer te regelen, want bij honderden snorren de auto's af en aan. Keurig onderhouden gazons vol bloemen liggen om het strand terrein heen, men heeft er zelfs een bootenhuis gebouwd en 's avonds organiseert men gondelvaarten en Ve- netiaansche feesten. De bezoekers zeggen niet meer „oui" voor „ja", maar roepen elkaar steeds ..yes" toe.... ook al hebben ze eikaar niets te vertellen.... althans niet, in het Engelsch, omdat „yes" het eenige woord is dat geen speciale studie van de Engelsche taal vereischt. Waar uit u natuurlijk zult opn-.aken dat het er een beet}? snobistisch ls.... maar als je aan het strand een dag gat luieren dan is het grootste vermaak juist om je medemenschen te bespieden. Beau- marchais heeft al gezegd dat hij om de menschen lachte uit vrees genood zaakt te zijn om hen te huilen In een wigend artikel wil ik u mee-- namen naar een echt Fransch badplaats je, daar waar alleen Franse hen komen en Fransohen die niet toegeven aar. het snobisme om voor Engelsohen te willen doorgaan. Een ander drama in feilen zon neschijn.,.. HENRY A. TH. LESTURGEON.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10