BINNENLAND. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE „INSULINDE". VAN HULST 10 SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE HAARLEM'S DAIGBLAD DONDERDAG 30 AUG. 1928 De Lloyd had alles gedaan, wat gedaan moest worden. DE SCHEEPSARTS DOOR INDISCHE COLLEGA'S VAN DE WIJS GEBRACHT. Verschenen is het rapport, uitgebracht door de professoren G. J. W. Kooletnans Beynen Jr., dr. P. Th. L. Kan en P. C. Plu aan den Rotterdaanschen Lloyd naar aanleiding van de ziektegevallen aan boord van het stoomschip „Insulinde". Het rapport begint met een be schrijving van alle aan boord van de „Insulinde" opgetreden ziekte gevallen, waarbij zich een keelaandoe- .ning voordeed. Op de uitreis deden zich tot Tanger geen bijzondere ziektegeval len voor, maar te Tanger kwam een vrouwelijke passagier aan boord, die op 15 Mei ziek werd. Zij had koorts, keel pijn, gezwollen en roode amandelen, die ook een beslag vertoonden. De studie van de korte ziektegeschie denissen leert ons, aldus het rapport, dat op de uitreis van Tanger af zioh geval len van angina onder enkele passagiers hebben voorgedaan. Volgens den scheepsarts komen gevallen van angina bijna regelmatig bij elke reis voor. Hij maakte zich daarom niet ongerust, toer. na 15 Mei zich geregeld zulke gevallen onder de passagiers voordeden. Even vóór aankomst te Sabang verlie pen de anginagevallen ernstiger. De koorts werd hooger, het gevoel van al gemeen ziek zijn was krachtig en wat van groot gewicht was, er trad nog een symiptoom bij: bij een aantal patiënten ontwikkelde zich over het geheele of een groot deel van het lichaam een vlekkig exantiheem. Ondertusschen was een der patiën ten, die kort na het vertrek uit Sabang ziek geworden was, opgenomen in een ziekenimiohting te Singapore en aldaar ener'.eden, maar reeds vóór zijn overlij den was aan den scheepsarts geseind, dat hij aan Scarlatina lijdende was. Deze diagnose was goed, want inder daad: de verschijnsel en aan boord var. de „Insulir.de" bij de lijders waargeno men waren typisch voor Scarlatina. Dc verkeerde diagnose. De medicus deelde de commissie dan ook mede. dat hij kort na ontvangst van het telegram aan bcord van de „In sulinde" cn dus vóór de aankomst te Tandjong Priok. naar deze haven sein de, dat er zich gevallen van' Scarlatina onder de passagiers hadden voorgedaan en dat hy nog zeven van die gevallen had. De medici te Priok en te Weltevreden waren echter oen andere meening toe gedaan. ZU wilden de diagnose Scarla tina niet stellen, omdat scarlatina niet op Java voorkomt, zij zagen echter over het hoofd dat het schip een stuk Europa was. De symptomen welke zich hadden voorgedaan waren zoo typisch voor Scatfatlna, dat het onbegrijpelijk is, dat j de niédTci te Weltevreden en Priok, die van deze gevallen kennis namen en en kele lijders nog onderzochten, zich toch maar door het dogma lieten beheer- schen,. den ernst van den toestand niet inzagen en de juiste diagnose niet stel den. Deze denkfout van zijn Indische col lega's werd oorzaak, dat de scheepsarts geheel van de wijs wend gebracht HU liet zijn diagnose Scarlatina los. De hutten en het beddegoed der zieken werd weliswaar ontsmet, maar enkele leden van het personeel o.a. een patis sier en een bakker, die ziek geweest wa ren. hervatten hun werk, terwijl zij nog gevaar voor anderen opleverden. Een dag na het vertrek uit Sabang, ongeveer zes dagen na het vertrek uit Priok, dat is juist de incubatieperiode van de Scarlatina, deden zich nieuwe gevallen van angina onder deze passa giers voor. Spoedig hierna werd het aantal anglnae greoter en ook nu weer traden er gevallen op. die met heftige angina begonnen, waarbij de lijders zich zwaar ziek voelden en waarbij zich een typisch exantheem ontwikkelde. Toen deden zich telkens meer geval len voor, waarvan met doodelijken af loop, zooals men weet. De fout van den dokter. Men kan het dien scheepsarts verge ven, dat hij zich te Weltevreden van de wijs deed brengen. Hij stond aldaar te genover artsen, die hij klaarblijkelijk als zijn meerderen in kennis en wel niet si edits op het gebied der tropische ziek ten, maar ook op dat van de algemeene cosmopolitische geneeskunde be schouwde. Het was voor hem, die minder ervaring had, blijkbaar niet gemakke lijk tegenover hen de goede diagnose Scarlatina te verdedigen. Onverklaar baar is het echter, dat hij na Sabang. toen zioh toch de meest typische geval len van Scarlatina onder de patiënten voordeden, toch maar onder de sugges tie van zijn collega's te Weltevreden bleef en de gevallen niet herkende. Door dit te doen beging hij een-ernstige fout. Door het niet herkennen der ziekte werd het treffen van de juiste maatre gelen nagelaten. Deze hadden moeten bestaan in het zoo streng mogelijk iso- leeren der lijders. Wel hield de scheeps dokter de zieken in him hut. maar bezoek was rriet verboden en zij werden door hetzelfde personeel, dat ook de niet-zteken bediende, geholpen. Zoo was de mogelijkheid van versprei ding der infectie over het geheele schip geschapen. Ja, men moet zich zelfs afvragen, of ook een strenge isolatie van de zieken in het stadium, waarin de epidemie aan boord verkeerde, nog wat had kunnen helpen, omdat men immers onder de personen, die alle passagiers moesten bedienen, de bakker, de patissier, de buf- fetchef etc. reconvalescenten van Scar latina had. Zoo draagt dan ook niet de schvVPsarts de meeste schuld, maar wel zit die te Batavia de diagnose Scarla tina bestreden en nog infectleuse re convalescenten als hersteld ontsloegen Pas na Aden werd geïsoleerd en die nog sleeds niet omdat men eindelijk aan Scarlatina ging denken, maar omdat een medicus, die als passagier de reis meemaakte en op lofwaardige wijze den scheepsarts terzijde stond, meende met gevallen van diphterie te maken te hebben. Conclusies. Op grond van deze feiten komt de commissie tot de conclusie, dat de ziek te Scarlatina was; dat waarschijnlijk de angina-gevallen lichte gevallen van Scarlatina zijn geweest; dat de groote uitbreiding der ziekte onder de passa giers zeker voor een deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat de ziek te niet als Scarlatina werd herkend, waardoor men naliet de reconvalescen ten in Priok van boord te weren, terwijl men na Sabang in gebreke bleef zieken en reconvalescenten streng van de ge zonden te scheiden; dat de commissie zich niet kan vereenigen met de diag nose, diphterie van den medicus-passa gier en dat het ontstaan en de uitbrei ding der ziekte niet kunnen worden ge weten aan eenige fout in de voorzie ning' van het schip met medicamenten of aan een minder goede outillage der geneeskundige afdeeling, maar enkel en alleen aan een ongelukkige combinatie van omstandigheden, die maakte 'dat de ziekte niet werd herkend, omdat de scheepsarts zich door zijn collega's te Weltevreden van de wijs liet brengen, terwijl ook later, hij niet op de diagnose Scarlatina kwam. De toestand aan boord voldoende. Voorts heeft de commissie nagegaan, of verschillende dingen aan boord in orde waren. Het bleek, dat de lokalen voor het onderzoek van zieken op de Insulinde ruim en voldoende waren, voor bacteriologisch of serologisch on derzoek waren verschillende instrumen ten aanwezig. Al is de inrichting aan boord eenvoudig, men kan er toch onein dig veel profijt van trekken, wanneer men haar maar weet te gebruiken. Aan boerd waren de door de wet voor beschreven geneesmiddelen aanwezig, bovendien waren er nog andere, door Je directie ongedwongen meegegeven. Weliswaar bleek, dat de voorraad on der omstandigheden, zooals men die op de „Insulinde" had, te kort schoot, maar naar het oordeel der commissie kan men in de praktijk onmogelijk met dergelij ke catastrophen rekening houden. Men gelieve bovendien te bedenken, dat de drukte om het serum gemaakt, absoluut overbodig was. Men had aan boord niet met diphterie te doen en het inspuiten van het. diphtor ieserum als geneesmiddel of als middel ter voorko ming der ziekte .was doelloos. Wel heeft het stellen van de verkeerde diagnose een goede zijde gehad, maar deze was een geheel andere. Door het stellen van de diagnose diphterie kwam men er logischerwijze toe. om datgene te doen. wat reeds direct na Sabang had moeten geschieden, men isoleerde alles wat gevaar voor verspreiding der ziekte had kunnen opleveren. Ook de hulp van den dokter een verpleger en een verpleegster kan men als voldoende beschouwen. De scheepsarts had geen speciale stu die voor scheepsarts gemaakt, hij be kwaamde zioh echter- op het gebied van tropische ziekten. Had de scheepsarts van de „Insulin de", toen hij zijn diagnose Scarlatina liet vallen en oogensohijnlijk de rich ting van de diphterie uitging, door een eenvoudig bacterioscopisch onderzoek van het slijm en het beslag op de aman delen en van de membranen, welke hij op de tonsillen en keel vond, de aan- of afwezigheid van diplhteriebaeillen aangetoond, dan was hij zeker wel weer op het rechte spoor geleid. Hoe een herhaling te voorkomen. Tenslotte meende de commissie ook antwoord te moeten geven op de vraag, wat er menschel ykerwijs moet worden gedaan om catastrophen, zooals zich een op de „Insulinöe" voordeed, te voorko men. Hoofdzaak is. dat de medici aan boord en aan den wal er in het vervolg nog beter dan nu wellicht reeds ge schiedt, op letten, dat lijders aan be smettelijke riekten of zy, die rich in reconvalescentie-stadium dier riekte mochten bevinden, de reis niet meema ken. "Uiterste voorzichtigheid zij in deze richting warm aanbevolen. Men be denke steeds, dat de omstandigheden aan boord ideaal zijn voor het verbrei den van een contagieuze ziekte. Zoo schuilt dan ook de schuld van de catastrophe op de „Insulinde" niet bij de maatschappij, maar bU de medici, die. als menschen, in dit geval een fout en wel een zeer ernstige begingen. Willen de maatschappijen trachten om in de toekomst nog beter beschermd te zijn tegen de gevolgen van dergelijke medische dwalingen, dan is het noodza kelijk. dat zy met de keuze hunner scheepsartsen, vooral als deze op groote passagiersschepen dienst moeten doen, kieskeuriger zijn dan nu. Men zou aan een scheepsarts den eisch moeten stellen, dat hij behoorlijk klinisch onderlegd is. Dit zou men kunnen doen beoordeelen door een neu trale commissie van bekende klinici. Bovendien zou men aan zulke artsen den elscli moeten stellen, dat zij zich voor hun speciale taak aan boord van het schip hebben voorbereid en dus met goed gevolg een cursus in seheeps- en tropische hygiëne hebben door'.oopen, en mot name door hun vooropleiding de bactcrioscopische en scrologische hulp diagnose by deze soort ziekten in ge bruik. volkomen beheersohen. (Scarlatina beteekent roodvonk; exan theem is huiduitslag). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Centn per rc?rel. N V. MEUBELTRANSPORT MIJ V. H DEN HAAG HAARLEM Alexandtrpltin 1-25. Maarten r. Heem»fcerk»tr. 25a TELEF. 13052 TELEF. 15166 Speciale bewaarplaatsen roor Inboedels Reisbagages, Koopmansgoederen. 10 VLUG IN EN UIT. AUTO EN GEVANGENIS. Het Vad. vertelt: Een groote automobielzaak krijgt be zoek van een kooper. „Meneer', zegt hij, „ik -wil een auto. maar 't voornaamste is, dat ik gemakkelijk in en uit kan stappen". De adspixant-kooper krijgt op de min zaamste wijze eenige wagens te zien. HU probeert de deuren. Ze zijn niet naar z'n zin. Hij probeert nóg een deur. Ook te stroef. „Wat denkt u van deze conduite In- téreure? Zeven mille. Loopt geruischloos. Hy draulische remmen. Prachtige carros serie! De klant gaat er in, stapt er weer uit, gaat er weer in en zegt dan: „Gaat me te moeilijk!" „Is dit dan misschien wat voor u?" vraagt de verkooper beleefd, doch niet meer zoo minzaam als in het begin. „Misschien", zegt de cliënt. Hy stapt weer een paar keer in en uit, probeert de deuren en zegt: „Ik moet u eerlijk zeggen: de wagen kan prachtig zyn, maar ik kom er naar mijn zin niet gemakkelijk genoeg in en uit". Ze zyn inmiddels achter in de garage gekomen. Daar staan een paar nieuwe Amerikaansche merken, zóó van de fa briek. Helaas, de deuren zijn nog ge camoufleerd met wat beschermend houtwerk. Er worden een paar chauf feurs bijgehaald, die met inspanning en volharding de kratten weg-werken. De meneer stapt in, stapt er weer uit en herhaalt dit. ,,'t Spyt me", zegt hy, „maar ik kom er niet vlug genoeg in en uit". Toen is de geduldige verkooper zóó kwaad geworden, dat hij woedend uit riep: „Dan weet ik maar één middel voor u. Laat dc Byzondere Strafgevangenis op Scheveningen op wielen zetten. Dan hebt u meteen een wagen, waar u vlug in- en uit kunt gaan....". GESPREKKENTARIEF IN PLAATS VAN ABONNEMENT. WIJZIGING IN DE TELEFOONTARIEVEN. Zooals wy reeds gemeld hebben, wordt een wyziging der Rijks telefoon-tarieven voorbereid, die hieruit zou bestaan dat in plaats van per abonnement, voor taan het gebruik der telefoon per ge sprek betaald zou worden. Naar aanleiding hiervan heeft de Tel. ter bevoegder plaatse geïnformeerd naar de beteekenis van een dergelijke wijziging. Het volgende werd o.a. meegedeeld: Voor lokaal verkeer is in Nederland de toestand thans aldus, dat men aan sluiting kan verkrijgen aan een lokaal Rijkstelefocnnet tegen een vaste jaar vergoeding (abonnement), welke ver goeding wordt vastgesteld naar het aantal aansluitingen per net. De net ten met een aantal van 4001 tot en met 6000 aansluitingen (benevens het net Maastricht dat een uitzondering vormt) zyn bovendien in vier klassen verdeeld 'naar gelang van het aantal gevoerde gesprekken. (Hierin vallen alleen de grootste netten, t.w. Haarlem en Utrecht). Men heeft in deze netten, derhalve reeds thans een vorm van een gesprekken tarief, n.l. een „klassenge- sprekken tarief". Ter plaatse waar geen lokaal net bestaat kan aansluiting worden ver kregen aan een Ryks. of hulptelefoon kantoor of publiek telefoonstation tegen een onveranderlijk vast bedrag per jaar. In het algemeen kan dus gezegd-wor- den dat in Nederland! iedere aangeslo tene togen een vaste som per jaar on gelimiteerd lokaal kan spréken, be houdens in de netten, Haarlem, Utrecht en Maastricht, waar de veelsprekers, naar klassenindeeling. meer betalen. Een zuiver gesprekkentarief, zooals men dat in het buitenland, o.a. in Duitschland en Zwitserland kent. is samengesteld uit een lagen, vasten grondtax, waarvan het bedrag bepaald wordt naar het aantal aansluitingen per net en voorts uit een bepaalde vergoe ding voor elk aangevraagd gesprek. Het is niet te ontkennen, dat deze wyze van betaling het meest rationeele en biliijkste tarief vormt. Men gebruikt de telefoon voor gemak, nut en nood zaak; hoe hooger eischen men aan deze factoren stelt, hoe meer gesprekken men zal voeren. Indien de prys per gesprek de vergoeding vertegenwoordigt van de voor het tot standbrer.gen van het ge sprek vereischte handelingen, zal zeker naar ieders overtuiging een billijker wyze van betaling moeilijk kunnen wor den gevonden. MUZIEK BIJ FILMS. GEEN APARTE VERGUNNING NOODIG. De kantonrechter mr. C. Uitorwyk heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak togen den heer C. Viskoper Szn„ directeur van het Apollo-Theater te 's Gravenhage, die gedagvaard was ter zake van het op 5 April j.l. in zyn theater toelaten van muziek zonder vergunning van den burgemeester van Den Haag. Zooals men weet stollen de bioscoop directeuren zich op het standpunt, dat, waar het geven van begeleidende mu ziek by een filmvertooning annex is aan het bioscoopbedrijf, zy naast de krachtens de bioscoopwet verstrekte bioscoopvergunning geen afzonderlijke muziekvergunning van den burgemeester noodig hebben, schryft de N.R.C. Volgens het O.M.behoorde muziek niet in het kader van de bioscoopwet. De heer D. van der Hoop, administra teur van den Nederlandschen Bioscoop- Bond. die voor den heer Viskoper op trad. betoogde, dat de bioscoopwet de exploitatie van het geheele bedryf re gelt. De kantonrechter, uitspraak doende, overwoog in zyn vonnis, dat de bioscoop wet niet alleen betreft de eigenlijke filmvertooning doch eveneens de uit- i«wr!ngen. we'ke ter afwisseling dier vertooningen worden gegeven, hetgeen ondubbelzinnig blijkt uit de bewoor dingen van art. 7 sub. 2, alwaar sprake is van „exploitatie van het bedrijf'. De kantonrechter verklaarde ten slotte het ten laste gelegde feit be wezen, doch niet strafbaar en ontsloeg te dier zake verdachte van alle rechts vervolging. IN WEINIGE WOORDEN. De 43 meter hooge schoorsteen van de chemische fabriek Oranje te Am sterdam is gisterenmorgen omgevallen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Men was dezer dagen de fundamenten van den schoorsteen aan 't repareeren. By de Zuiderzeewerken zyn ruim 100 man van het varend personeel tegen 1 September ontslagen. De Alg. Beton-Oompagnie in Den Haag was met f 520.300 laagste inschrij ver by de aanbesteding van het bouwen van een schutsluis by Wieringen. Te Schoterland Is een 102-jarige vrouw overleden. Zy was de oudste in woner der gemeente. Te Roermond botsten Dinsdag een auto en een motor tegen elkaar. De motor- ryder P. B. uit Roermond' werd van zyn motor geslingerd en ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Amsteiland 28 Aug. van Rio Grande do Sul, Amsterdam n. Buenos Ayres. Amsterdam 29 Aug. to Antwerpen van Hamburg. Almelo p. 28 Aug. Azoren, Chili naar Amsterdam. Alkmaar 26 Aug. te Farcahuano van Valparaiso. Beemsterdyk 28 Aug. 13 u. 20 m. draadloos door Valentia gesignaleerd, Philadelphia n. Rotterdam. Breda 26 Aug. to Guayaquil van Am sterdam. Borneo 28 Aug. van Sabang naar Penang. Bilcerdyk 26 Aug. van Colombo, Cal- cuutta n. Rotterdam. Deiilian 19 Aug. te Rotterdam van Galveston. Drechterland 28 Aug. van Rio Janeiro Buenos Ayres n. Amsterdam. Djambi 29 Aug. 2 u. te Antwerpen. Rotterdam n. Batavia. Eemstroom 28 Aug. van Bissao n. Havre. Fauna 29 Aug. van Amsterdam naar W.-Afrika. Flandria 29 Aug. van Amsterdam n. Buenos Ayres. Gelria vacantiereis 29 Aug. te Loen; goede stemming. Glamorganshire 27 Aug. te Vancouver v. Rotterdam. Grijpskerk 29 Aug te Amsterdam v. Antwerpen. Gorontalo p. 28 Aug. Perim, Rotterd- dam n. Batavia. Gaasterdijk 28 Aug. te Philadelphia v. Rotterdam. Jan Pietersz. Coen 29 Aug. van Suez Amsterdam n. Batavia. Koningin der Nederlanden 28 Auug. van Sabang, Amsterdam n. Batavia. Kinderdijk 28 Aug. te Curasao, Ant werpen n. Pacifickust. Moena 26 Aug. v. Penang n. Port Swettenham. Madioen 29 Aug. 9 u. v. Port Said, Rotterdam n. Batavia, Menado 29 Aug. 11 u. van Padang, Batavia n. Rotterdam. Noorderdyk 28 Aug. te San Francisco Pacifickust n. Rotterdam. Oberon 29 Aug. te Amsterdam van Hamburg. Poeldijk p. 28 Aug. Madeira, Buenos Ayres n. Rotterdam. Rijnland st. 29 Aug, v. Cuxhaven n. Amsterdam. Rijndam 29 Aug. van Rotterdam n. New York. Rotterdam p. 28 Auug. Cape Race, Rotterdam n. New York. Scheldestroom 28 Aug. van Bordeaux n. Dakar, Amsterdam n W.-Afrika. Soemba p. 29 Aug. Gibraltar. Batavia n, Amsterdam. Schouwen p. 29 Aug. 2 u. Gravesend, Rotterdam en Londen n. Batavia* Thuban 29 Aug. te Antwerpen van Rotterdam. Ternate p, 28 Aug. Perim, Batavia n. Rotterdam. Van Rensselaer 28 Aug. 2 u. 8 m. 400 myi Z.-W. van Land's End, Amsterdam n. W.-Indië. Waterland p. 27 Aug. Madeira, Buenos Ayres n. Amsterdam. Zijldyk 28 Aug. v. Rio Grande do Sul Amsterdam n. Buenos Ayres. VRIJDAG 31 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1071 M. 12.15—1.15 Carfflonbespeling van het Ken. Palcis te Amsterdam, door J. Vin cent (ter gelegenheid van den verjaar dag van H.M. oe Koningin). I.50—2.— Lunchmuriek door het Trio F. Courtol. 3.304.30 Uitzending uit Rotterdam. Een uurtje Volkszang door de Ncder- landsche Vereeniging voor den Volks zang, afd. Rotterdam. 6—7.15 Dinermuriek door het Trio Verhey. 7.157.45 Pianoconcert door Mies Rootlieb. 8.0110 Feestconcert door het ver sterkte omroep-orkest oJ. van Nico Treep, Willem Segboer, bariton, Vader- landsche liederen. 10.Perber. 10.30—11 30 Dansmuziek door Ted. Staves and his band van het Casino ie Scheveningen. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 9.10. Zanighulde voor (het Stadthuis te Rotterdam, uit te voeren door eenige duizenden zangers en zangeressen, o.l. van mevr. Grimberg-Huyser, met begel. van het Rotterdamsdhe Harmonieorkest van het K. K. Soherpschutters o.l. van Jac. Dorrenbcom. N.C.R.V. 12.301.30 KR.O. Lunchmuriek door het Trio Winkels. 4.5.N.C.R.V. Gramofoonmuriek. 5 2.07.30 Uitzending uit Den Bosch Toon van Balkom, stadsbieaardier. R. Gevers, bariton, met begel. van Frater Edwinus. Kinderkoor der Parociesehool St. Jan. o.l. van Frater Leonius met begel. van Frater Herman. Openings woord door W. F. Suyling, voorz, van de Ver. „Koninginnedag", Carillonbespeling door T. v. Balkom. 7.30 V.P.R.O. Sprs. Dr. N. A. Bruining: De beteekenis van het Huis van Oranje voor het Vryz. Protestantisme. M. Be versluis: Moderne dichtkunst. Hans Schouwman, piano, M. Beversluis, de clamaties. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. II.20 Gramofoonmuriek. 12.20 Sonaten vcoor viool en' piano. 12.50 Orgelconcert. 1-202.20 Orkestcon/cert. 4.20 Orkestooncert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuiurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestccncert. 7.20 Muriekcritiek. 7.35 Beethoven's cellosonaten. 7.50 Plantageliedjes, E. Fenton, alt. S. Robertson, bariton. Koor en orkest- 8.20 Kamermuziek. D. Renina, sopraan Cardiff-Trio. 9.35 Lezing: Showing England to my family. 9.50 Nieuwéber. 10.10 Concert. Stedelijk orkest van Folkestone. 11.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Orkestooncert. 4.055.05 Orkestconcerfc. 8.5011.20 Symphonieconcert. Orkest en Mile Mahieu en hr. Soria, zang. LANGENBERG, 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Orkestconcert. 8.35 Romantische muziek. Werag-or- kest, F. Frsbender, cello. 9.20 „Juana" tragische acte van Kai ser. Daarna voortzetting concert en dans muziek. USNIGSTTUSTimHAUaZN, lJïït Iff. ZEESEN, 1250 M. 12.455.20 Leringen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.2010.10 Leringen. mriBUza, r?j n. 4.35. Gedichtenvoorlezing. 5.20 Concert.. Jazzband. 6.20 Concert. 7.20 Concert. 8.20 ,De vergantshoster", klucht in 4 acten van Rogge. Daarna tot 11.20 Ca baret. BRUSSEL 539 M. 3.20 Klassiek concert. 5.20 Gramofoonmuriek. 5.50 Trioconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Concert. Orkest en MUe Mergan, Hr. Letroye^ zang. ZATERDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM. 1071 >L 12.30—2.00 Lunchmuriek door het Trio F. Courtel. 2.00 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam Het Theater- orkest o. 1. v. Max Tak. „The Ramblers" dans-orkest o. 1. v. Theo Uden Masman, Piet Palla. orgeL 4.005.30 Thé dansant. Jack Ray mond's orkest en Casanova et sea Ar gentines van het Kurhaus te Schevenin gen. 6.00—7.45 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep, Jeanne Bacl- lek, sopraan. 8.C0 VARA. Het Vara-kwartet (E. BomlI. viool, Marie Polak, viool. Joh, Vogtschmidt, cello, A. Krelage Jr., piano) Mej. B. Wigman, sopraan. Spr. C. v. d. Lende, voorz. v. h. comité voor Jeugd bescherming: Het Internationale Jeugd programma. 10.30—11.45 VARA. Aansluiting van dé Cinema Royal te Amsterdam. Orkest a 1. v. Hugo de Groot. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. Uit sluitend KRO-uItzendingen. 12.301.30 Lunchmuriek door het Trio „Winkels". 5.307.00 Gramofoonmuriek. 7.45—8.15 Spr. Pater J. v. d. Tempel O. P.: Graaf Leo Tolstoi in zijn ver houding tot God en den Staat. 3.15 Uitzending uit Vlaardingen, ter gelegenheid van het 25-jarig best. v. d. R.K. Harmoniever. „St. Johannes", Di" J. Oomes. De Chr. Harmoniever. „Harpe Davids". J. Peters, tenor. J. Nederpelt, piano. Spr.: A. Vermeulen, voorz. v. d. Ned. R.-K. Volksbond: Het 25 jarig be staan der feestvierende vereeniging. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20—2.20 Corelli Windeatts band. 3.50 Orkestconcert. G. W. Wolfle, so praan. N. Venher, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.15 Muziek. 7.20 Lezing over het omroepprogramma 7.35 Beethoven's cellosonaten. 7.50 Lering: Amateur associat, foo&aH prospects. 3.05 Muziek van Walter Donaldson door het B. B. C.-üansorkest en Elsie Carlisle. 8.35 Vaudeville. Dansorkest en variété altisten. 9.35 Lering: Summer in America. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Balladenconcert. B. Hooper, te nor. G. Partington, cello, a Harrison, piano. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuriek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.5011.20 Concert. 1. Le JoH Role, Gentri (duet van Mile. Clement en Hh. Nevry). Daarna orkestconcert en zang. LANGENBERG «9 M. 12.301.10 Mechanisohemuriék. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Orkestooncert. 8.35 Vroolyke avond. Als iniagë „Das Hemdenknoopfchen", kluCht van Mai ler. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KONIGWUSTERHAUSEN, 1250 VL (ZEESEN) 12.205.20 Leringen. 5.206.20 Concert. 6.208.05 Leringen. 8.20 Orkestconcert o. 1. v. B. Seidler Winkler. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.35 Holty herdenkingsconcert. 5.20 Melodrama en ballade. 6.20 Concert. 8.20 „Tijl Uiienspiegelfeest" Uitz. u. d. plaats waar Tyl Uilenspiegel is begraven (Mölln), BRUSSEL 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuriek. 8.50 Kamermuziek. 9.20 Symphonieconcert in de Kursaal Ostende. 10.35 Sluiten. VOOR DE KINDEREN. (Sulcika roept eindelijk liaar dienaar Billy BlackwSrnis bij haar. Jc zult als een ha- naar den barbier Snuf ben Geur rennen, gebiedt ze, cn hem gelasten onmiddellijk hierheen te komen. Je grijpt hem eenvoudig bi; zijn kraag cn brengt hem bij me. Billy Blackwarnis weet al lang dat het met zijn hooge gebiedster geen gekscheren is. Dus maakt hij een haastige buiging fen rent dan direct naar dc woning van den baardschrapper Snuf ben Geur, om hem naar het paleis van den Sultan te sleepen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14