OM ONS HEEN Vlammende Katchen FLITSEN MEVROUW NOORDEWIER ZESTIG JAAR. FEUILLETON. HrtrtKLUivi S DAGBLAD DONDERDAG 30 AUG. 1928 COMMENTAREN. Ho. 3779 DE FEESTVIERING VAN DE VEREENIGING KONINGINNEDAG. Sinds Jaren bestaat de vereeniging Koninginnedag sinds vele jaren, het geen ■wij kunnen opmerken aan de om standigheid, dat juist dC2ser dagen de koninklijke goedkeuring, die voor ten hoogste 29 jaar wordt verleend, op nieuw moet worden aangevraagd. Natuurlijk Is in al dien tijd de manier van feestvieren telkens anders geweest. Den oenen keer zijn er groote optoch ten gehouden, die dikwijls zeer kostbaar waren en dan ook niet uit de kas kon den worden bestreden, zoodat ingezete nen met een ruime beurs en een milde hand het tekort plachten te dekken. Een ander maal geschiedde de feest viering op bescheidener schaal. Meestal had zij plaats op het land, een enkelen keer op het water en het is wel toe vallig, dat juist dien keer het weer bij zonder ongunstig is geweest. Men kan niet zeggen, dat dit vedband met elkaar hield, maar dit was zeker: hield men het feest voornamelijk op het droge, dan scheen de zon altijd feestelijk: zelfs op dagen dat er algemcene vrees be- 5iond voor een bui op de Zondagsche kleertjes van de kinderen, helderde de lucht in de laatste oogenblikken toch weer op en flonkerde de zon over de Groote Markt, zoodra de kinderschaar uit volle borst het Wilhelmus, het Wien Neerlandsch Bloed en de andêre liederen aanhief en na afloop van de aubade vroolijk en welgemoed, onder de tonen van schetterend koper door de Groote Houtstraat naar de Hertenkamp trek. om daar ter eere van den feestdag ge zamenlijk te spelen. Die aubade, dat kinderfeest. waTen al tijd vaste nummers van het programma. Toch waren zij daar het begin niet van. Vooraf waren gegaan de muziek op den toren, gewoonlijk gegeven door de ver- ecniging Harmonie Crescendo, en het spel van ons vermaarde carillon. Wat daarna volgde was verschillend. Wie door zijn leeftijd herinnering heeft aan vroegere feesten weet nog van den naam Bmger. den man die jaren lang de ziel en de drijfkracht van de feesten is geweest. Hem lokte vooral de groote opzet. Het steekspel, het beleg van Haarlem waren zijn werk, waaraan hij do volle kracht gaf van zijn persoon lijkheid, die er van hield te werken met groote massaas, lang voordat hy kwam tot de bioscoop. Weliswaar hadden feesten van dit slag een schaduwzijde: juist omdat zij zoo kostbaar waren, was de uitvoering ondenkbaar zonder groote inkomsten, die gevonden moesten wor den uit vrij hooge entreeprijzen. Daar door bleef de groote menigte vóór de poort en was het feest niet zoo alge- aneen als velen ook toen al wel ge- wenscht hadden. Naderhand is men daarvan dan ook teruggekomen en be perkte het gedeelte van de feestelijk heid waarvoor entree betaald moest tot het kerkconcert en de avonduitvoering in hot Drongeibouw. Ik herinner mij, dab toen het kerk- conoert als nieuw nummer op het pro gramma verscheen, een muziekuitvoering in de St. Bavo een zeldzaamheid was. De uitbreiding van het muzikale leven in onze stad maakte aan dat monopolie een einde. Verschillende kunstenaars zagen de groote voordeelen van het kerk. gebouw als concertzaal: de gelegenheid cm een groot publiek te bergen en daar door met een bescheiden toegangsprys genoegen te nemen. Natuurlijk vorderde de aard van het gebouw, dat de con certgevers zich tot gewijde muziek be paalden, maar zij onderwierpen zich daaraan graag, omdat deze tak der muziek zoo ontzaglijk veel schoons op levert. Intusschen was daardoor een kerk concert geen zeldzaamheid meer, met het gevolg, dat de uitvoering op den Koninginnedag in financieelen zin niet altijd een groot succes werd. Nu het feest dit jaar van niemand die er deel aan nemen wil ook maar één enkelen toegangsprijshoe gering ook, vordert, was de opoffering van het kerkconcert als bron van inkomsten niet zeer pijn lijk meer: wie dat ter wille van de traditie en het muzikaal genot be treuren, behoeven het evenwel niet te missen. Van de vereeniging Koningin nedag gaat het ditmaal niet uit. maar in het programma wordt toch met een enkel woord de aandacht gevestigd op de uitvoering die Tilly Koenen, de be kende altzangeres en onze George Ro bert er onder de auspiciën van het concertbureau Vernout in de Groote Kerk zullen geven. Alle dingen, die over jaren gaan vin den wijziging en reorganisatie. Ook het hoofdbestuur van de vereeniging Ko ninginnedag achtte den tijd daarvoor gekomen. Het besloot te trachten naar centralisatie, naar samenwerking me; andere vereenigingen die hetzelfde doel. de viering van den Koninginnedag, be oogden en naar de medewerking van andere commissies. Het eerst voor de hand lag samenwer king met Schoten, dat een afzonderlijke vereeniging had en sinds eenigen tijd tot Haarlem behoort. Haar programma in het Hoarlemsche op te nomen misluk te neg dit Jaar. omdat voorbereidends maatregelen in Haarlem Noord reeds te ver gevorderd waren, maar het contact is reeds verkregen en gehoopt wordt, dat dit na de nu aanstaande feesten ook het geval zal zijn met andere vereenigin gen. Ook op dit terrein zijn Keulen en Aken niet op één dag gebouwd. Maar een belangrijke stap in de goede richting werd' reeds gedaan, toen het hoofdbe stuur tot de besturen van een aantal straatvereenigingen een uitnoodiging richtte voor gezamenlijk overleg. De be sprekingen leidden tot- het gewensch- te doel. Uit deze vereenigingen wenden afgevaardigden gezonden tot een comité, dat den naam Centrum-Comité Ko ninginnedag zou dragen. Op bladzijde 3 van het officieel pro gramma der feesten van dit jaar vin den wij het resultaat van de gezamenlij ke besprekingen. Onmiddellijk na de namen van het hoofdbestuur der ver eeniging Koninginnedag vinden wij het doel van het Centrum-Comité als volgt omschreven: .Dit Comité beoogt onder leiding „van het hoofdbestuur van de ver- „eeniglng „Koninginnedag" de Natio- .male Peesten in het centrum van „Haarlem op waardige wijze te „vieren. ..Blj de oprichting traden als leden „toe afgevaardigden van de navolgen- „gende vereenigingen: Groote Hout straat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, „Kruisweg, Groote Markt. Zijlstraat. „Kleine Houtstraat Noord. Zuid. Jans- .straat, Janswcg, Gierstraat, Smede- .straat en Botermarkt. „Het Dagelijksch Bestuur bestaat „uit W. Worst, voorzitter; H. Stinis, „secretaris, J. J. A. van der Linden, „penningmeester: C. ten Boom en P. „J. M. van Tetering, commissarissen. „Als leden van het Centrum-Comité „traden op de heer en: F. H. Kehlen- „brink. F. Duyn, P. Mul, W. Oostwald, „J. H. Albers, A. Kurvers en J. van „Maris." Welk een werk dit Centrum-Comité tot stand bracht, vinden wij in de 28 bladzijden van het feestprogramma duidelijk vermeld. Wij hebben het al gezegd: van nie mand, d:e aan het feest deelneemt zal ook maar de geringste entreeprijs wor den gevorderd. Het Is een feest voor iedereen. Het wordt op straat gevierd en ledereen, niemand uitgezonderd, 'zal een dag van oj>gewektheid en vroolijkheid kunnen beleven, wanneer alleen maar het weer meewerkt, dat evenwel altijd den Koninginnedag zoo gunstig gezind is. Met een reveille worden wij gewekt, twee muziekkorpsen wandelen van ze ven uur tot half negen door de bin nenstad. Dan volgen de klassieke num mers van het programma, koraalmuziek. carillon, aubade, kinderoptocht en kin derfeest. Daarna concert op de Groote Markt, als inleiding tot een stroom van muziek, clen geheelen dag dioor en op verschillende plaatsen. Bovendien volksfeesten met tal van prijzen en postduiven-demonstratie. Totdat de feestviering eindigt met een taptoe dcor de stad te kwart over tien. Er is maar één roep over dit pro gramma: een echt algemeen feest. wy weten hoe er voor gewerkt is cm het zoover te krijgen en aan welke stadge- nooten daarvoor de meeste eer toekomt. Er zal nog gelegenheid bestaan, hun na de feesten daarvoor hulde te bren gen. Voorloopig alleen deze drie woor den: een voortreffelijk programma. Het gemeentebestuur heeft daartoe het zijne van harte bijgedragen. En geen afsluitende muren. En zooals wij zeiden: de vereeniging Koninginnedag vraagt de koninklijke goedkeuring op hare statuten aan voor een nieuwe periode. Een periode van reorganisatie, onder leiding, zoo staat er immers, van het hoofdbestuur der vereeniging Ko ninginnedag. Kan het anders, dan dat in dezen nieuwen vorm de burgerij de vereeniging en hare feesten van harte zal steunen? Onze zeer actieve Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft de provinciale besturen gecirculariseerd om hun advies over de al of niet wenschelijfcheid van identiteitskaarten voor alle burgers van Nederland. Identiteitskaarten! Als je dat zoo voor het eerst leest, (begint onmiddellijk je echt Hollandsche tegenstribbelende bloed te borrelen. Wat denken ze wel, zUn -wij geen vrije Nederlanders? Moe ten we voortaan met een honden-pen ning loopen? Wat is dat nou weer voor nieuwigheid. Wie heeft er om gevraagd en tenslotte ons teerste punt dat zal natuurlijk wel weer geld kosten. Maar als je eerste tegenzin! m het denkbeeld uitgewerkt is cn je gaat het eens wat nader bekijken, dan kcan je tot het besef, dat daar toch wel wat in zal zitten. Er zijn telkens van dfie oogenblikken in het dagelijksche leven dat je in de noodzaak bent. je te legi- timeeren voor kleinigheden, zooals transacties met de posterijen e.d. Ook in het zakenleven karnt het meermalen voor, dat de identiteit moet worden vastgesteld. En op zulke oogenblikken heb je in den regel weinig of niets bij je, dat dienst kan deen. Bovendien, in België hebben zij die identiteitskaarten' al lang en zijn ze er verrukt mee. En niet waar, wanneer het 'buitenland zoo iets mooi vindt, is het voor ons al bijna gewonnen. Op ons eigen houtje durven wij zooiets nooit te beginnen. Er blijft slechts een gevaarlijke zijde aan. De gemeenten zullen natuurlijk voor de uitgifte moeten zorgen. Be tee kent dat. dat het NederlandsCh ambte- naTenleger weer met eenige honderden wordt uitgebreid? En dan ook, de Mi nister moet ze nu niet duurder maken dan, laten we zeggen, een dubbeltje en ons tevens beloven, dat hij niet zal gaan uitrekenen dat een .belasting op identi teitskaarten weer menig milllcen in de staatsruif zou kunnen brengen. De mensch kan tenslotte .bestaan zonder een fiets en dus zonder een rijwiel plaatje, maar niet zonderzichzelf. Uit de aanteekeningen van een cyni ous: Een bekoorlijke vrouw voelt zich niet gekwetst door den ontrouw van een man; zij verbaast zich slechts over zijn slechten smaak. Een vrouw heeft minachting voor den man, die zijn werk om harentwil ver waarloost, maar zij tracht onverpoosd hem dit te laten doen. Zoolang een vrcuw praat over een an deren man, heeft haar eigen man niets te vreezen. Zcodra zij niet meer over hem spreekt, is het te laat. Een Oostenrijker beweert, dat hij in staat is een knoop in zijn arm te leg gen. Het lykt waarschijnlijk, dat de man dit heeft geleerd, door herhaalde pogingen om een boordeknoopje dat achter in zijn nek was gegleden, terug te vinden. KANTONGERECHT. J. N. het te Haarlemmerllede c.a. met een rijwifel rijden, terwijl men zich aan een ander voertuig vast houdt f 5 subs. 1 week tuchtschool. A. M. H. T. be krachtiging van het verstekvonnis. P. B. openbare dronkenschap f 5 subs. 5 dgen heachtenis. P. E. overtreding van 't Motor- en Rijwielreglement f 3 subs. 1 dag hechtenis. P. A. M. idem f 6 subs. 2 weken tuchtschool. G. B. overtreding der Invaliditeitswet f 3 subs. 2 dagen hechtenis. M. B. overtreding der Leer plichtwet f 4 subs. 2 dagen hechtenis. A. Ph. overtreding der Motor- cn Rijwiel- wet f 40 subs. 15 dagen hechtenis. W. H. T. idem f 20 subs. 5 dagen hechtenis. H. J. R. idem f 10 subs. 5 de-gen hech tenis. M. P. W. het met een vierwielig motorrijtuig daarmede met zoodanige snelheid rijden, dat daardoor de vei ligheid en het verkeer worden in gevaar gebracht f15 subs. 3 dagen hechtenis. M. R. huisvrouw van P. F. K. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement f 40 subs. 10 dagen hechtenis. H. D. over treding van de Motor en Rijwielwet f 40 subs. 10 dagen hechtenis. A. H. v. d. M, de B. en H. A. v. d. M. de B, overtreding der Invaliditeitswet 10 maal f 050 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. J. V. H. het als bestuurder van een vierwieli motorrijtuig bestemd voor het vervoer van reizigers daarmede rijden over den openbaren weg een ander voor reizigers bestemd motorrijtuig voorbijrijden f 3 subs. 1 dag hechtenis. L. S. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement f 10 subs. 5 dagen hechtenis. S. P. V. over treding der Invaliditeitswet 10 maal f 0.50 subs. 1 dag hechtenis voor élke boete. J. v. d. N. het als tapper na be zetten tijd bezoekers in zijn café aan wezig blijven f 5 subs. 4 dagen hechte nis. J. F. S., W. de B„ T. R. P.. J. J. C. de B. het als bezoekers na bezetten tijd in een café aanwezig zijn, ieder f 3 subs. 1 dag voor elke boete. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1283 HET POTLOOD Mientje vraagt vader of hij een potlood heeft, ze wou wait teekenen vader legt zijn krant I neer, zoskt in al zijn zakken en zegt. dat er een op het bureautje moet liggen Mien t je verifieert dit, virjdjt er een maar merkt op dat er geen punt aan zit vader legt zijn krant neer en vindt er een met een punt Mier.itja onderzoekt of het een goede punt is en breekt haar gaat met het potlood naar vader ter slijping vader legit zijn krant neer en vinld't zijn mes op het bureautje Mientje kijkt belangstel lend' toe bij het slijppro- haalt een stuk papier en is vergeten, waar ze het potlood, heeft gelegd. vader zucht, legt zijn kaant neer, vinjdt het potlood en Mientje be sluit liever met haar pop te gaan spelen. (Nadruk verboden Een geniale kunstenares. oordeel der andere leeraren, die min der gunstig over haar aanleg dachten, in, bleef Messchaert steeds vertrouwen in haar stellen en haar aanmoedigen en in Juni 1890 verliet zij de opleidings inrichting mot een zeer mooi einddi ploma. (Terloops zij vermeld dat het Conservatorium baar in 190.5 terugzag: ais Hoofdleerares voor zang. welke be trekking zij bleef vervullen tot het ein de van den cursus 1906/1907'. Messchaert bleef zijn oud-leerling steunen bij de moeilijke eerabe stappen op de kunstenaarsloopbaan. Hij noo- digde haar uit, in zijn geboorteplaats (Hoom) onder zijn leiding op te tre den. Zij zong een aria uit Haydn's „Schöpfung" en eenige liederen van Ca- tharina van Rennes. Op slag verwierf zij zich hiermede de gunst van het pu bliek: haar eerste optreden was dadelijk een groot succes. Spoedig volgde een uitnoodiging om in Deventer te komen zingen en steeds kreeg zij meer aanvra gen. Men hoorde haar stem. die voort durend won aan kracht en schittering, gaarne. Van 1S91 maakte zij. o.a met Rog- mans en Messchaert, deel uit van Da niël de Lange's a cappella koor, waar mede hij overal, in binnen- en buiten land, concerten gaf, o.a. ook op de Mu- z:ektentoonstelling te Weenen. Gedu rende het bestaan van Messchaert's „Amsterdamsch Vocaal Kwartet" was mevrouw Noordewier de sopraan van dit uitmuntend ensemble. Nog later zong zij mee in Anton Averkamp's a cappella koor. Zoo werd haa.r roem steeds meer ver breid. In Berlijn, Keulen. Frankfort, Leipzig, later ook in Weenen, Zürich, Basel, Londen en Parijs, Matzij zich hcoren. In ons land werkte zij bijna by iedere groote oratoriumuitvoering mede en deed zij genieten van haai- zui vere sopraanstem. Een groote wijding ging caarby steeds van haar voordracht uit. In het oratorium beeft door haar bijzonderen aanleg en geaardheid, door de noblesse die haar zang kenmerkt, dan ook altijd haar groote kracht gelegen. Zelden werd in Nederland een orato rium van Baeh. Handel of Mendels sohn uitgevoerd zonder haar medewer king. Ontelbare malen trad mevrouw Noor dewier op in duo's met haar kunstzus ter, de altzaugsres mevrouw Pauline de HaanManifarges. Dit gezamenlijk op treden van twee groote kunstenaressen gaf een beeld van eenheid en oprechte vroomheid dat bijna nooit zoo was ge zien, De belangrijke programma's voor deze gelegenheden met zorg samenge steld, droegen er veel toe bij om het bijna vergeten werk van componisten uit vroeger eeuwen aan de vergetelheid te ontrukken De Koningin heeft mevr. Noordewier herhaaldelijk uitgenooöigd om op mu ziekavonden ten Hove op te treden er- haar de gouden eere-medaille vco* kur.st en wetenschap verleend. Ook is zi; Officier in de orde van Oranie-Nassau Sedert vele jaren woont de beroemde kunstenares te Hilversum, waar zij ner Op 1 September zal mevrouw A. NoordewierReddingius, de groote kun stenares. die gedurende zoovele jaren de muziekliefhebbers in ons land en daarbuiten heeft doen genieten van haar magistrale kunst, dèn zestigjarigen leef tijd bereiken. Dit feit is meer dan waard, dat wij er even bij stil staan, want mevrouw Noordewier behoorde behoort nóg tot de zeer grooten, zooals de wereld er slecbts nu en dan een ziet opstaan en zich geven aan de kunst en daarmede aan de menschheid, tot haar verheffing en veredeling. Hoe dikwijls heeft zij het niet dooi de concertzaal doen klinken, het ,J(omm hebe dioh zu höhern Spha- ren!'", uit Gustav Mahler's achtste Sym- phonie. En heeft zij dit niet altijd ge daan: de gedachten harer hoorders be paald bij het hoogere, als zii hen onder den welöadigen invloed bracht van haar strelend orgaan en haar rijp uitdruk kingsvermogen? „Een vorstin van dien zang" is zij genoemd, „de incarnatie van alles wat grootsch is op muzikaal sebiecl" en hiermede is niets te veel ge zegd. Zooals haar gestalte vorstelijk is en hoog, zoo is ook haar kunst, die te gelijkertijd gekenmerkt wordt door den eenvoud die slechts aan de kunstpresta ties der zéér grooten eigen is. Aaltje Reddingius werd op 1 Sep tember 1S6S geboren te Derne in Noord- Brabant. Haar muzikale opleiding be gon, toen zij zeven ja-ar was. te Helmond mét pianolessen van een zeer muzikalen Duilscher: Kuhne. die ziln teak vrij streng opvatte. Na het overlijden van Aaltje's vader, verhuisde haar moeder naar Arnhem, waar het meisje haar pianostudies voortzette onder leiding van H. A. Meyroos. Zij zou echter geen pianiste worden, maar zangeres. Door toevallige omstandigheden hoor de dc bekende zangleerares en zangeres mej. Isabella Oppenheim haar eens zin gen en zij sprak toen als haar mee ning ui-t, dat het de moeite waard zou zijn, die stem te ontwikkelen Mevrouw Reddingius raadpleegde Messchaert, toen zangleeraar aan het Amsterdam- sche Conservatorium. Hij vond de stem klein, maar zeer zuiver en dat was voor hem voldoende grond voor zijn advies: voortzetting der muziekstudies. Zoo werd Aaltje Reddingius cp September 1?S6 leerlinge van het Con servatorium te Amsterdam. Tegen het Ter gelegenheid van den aanstaanden 60en verjaardag van meyr. Noordewieij vervaardigde de Kon. Begeer te Voor* schoten deze welgelijkende plaquette. steeds een drukken werkkring heeft als concertzangeres en zangleerares. In 1921 werd zij verbonden aan héfi toen opgerichte Muzieklyceum te Am sterdam, waar zij tevens den solisten cursus leidt; sedert 1923 is zij ook werk* zam op het Kon. Conservatorium inj Den Haag. - Op io September 1913 igaif mevrouw Noordewier een concert in het Concert gebouw te Amsterdam, ter viering van haar 25-jarig jubileum als zangeres. Het talrijketfjubkek juichte haar geest driftig toe en de receptie, na afloop van het concert gehouden, was zeer druk bezocht. In het haar bü die gelegen heid aangeboden album prijkten als eerste de namen van de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. De Maatschappij tot Bevordering der Toon-< kunst benoemde haar tot lid van ver dienste. Daags na deze huldiging w-as er groot feest in haar woonplaats, Hil versum, waar in het Concertgebouw dc zinspreuk gebeiteld staat: .Arti Nequid Resistat", waarvan de beginletters der woorden de initialen van mevrouw Noordewier vormen. Zeker zal ook op mevrouw Noorde- wier's zestigsten verjaardag Nederland niet nalaten de geniale kunstenares te danken voor wat zij aan schoons en nobels aan ons volk heeft gegeven, deze vrouw, r.aar wier concerten man pleegt op te gaan als naar- een eeredienst. Te Haarlem wordt ook een huldiging voorbereid Bil een der concerten van de Haarlemsche Bachvereeniging in den larisraanden winter zal het bestuur van .Bach" mevrouw Noord e wier de hulde brengen die haar cok van ds Haarlem sche muziekliefhebbers zoo zeer tce- komt. Roman door PAUL OSKAR HöCKER üit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN 10) In de ergenis daarover mengde zich geleidelijk ook een gevoel van schaamte. En met de beschaamdheid kwam het groote verdriet. Op haar eersten rondgang over het juist door den pachter verlaten terrein, was ze voortdurend in trapen. Tijdens haar afwezigheid hadden de Trollo's aan de grens van hun terrein en het hare een hooge, ondoorzichtbarc omheining laten optrekken, een muur van tegels, die een deel van haar terrein alle zon vernam. Ze had nauweiyks twee mor gen land overgehouden en het woonhuis van één verdieping en de stal waren erg in verval geraakt. In de eerste plaats moesten er werk vrouwen, grondwerkers cn timmerlieden konten De aannemer Wcnitael. een oud vriend van liaar vader stuurde haar zijn menschen. Maar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was ze zelf in de weer om toezicht op afles te houden, en ze hielp zelf ook hard mee. Zoodra de keuken en de twee woon kamers ook maar een beetje bewoon baar waren, nam ze zelf weer haar in trek in hot ouderlijke ltuis. De paar meubels, die indertijd ruiot verkocht wa ren. omdat ze haast niets waaixl waren, werden van dan zolder gehaald. Alleen maar het allernoodzakelijkste schafte Katarina voor de kleine huishouding aan. Dagen lang deed ze niets ander., dan timmeren, oplappen, bijschilderen. En steeds weer was er iets in haar dat haar naar buiten dreefHet kleine lapje grond was heelemaal uitgemer geld en verwaarloosd, ingeklemd tus- solien de machtige bezittingen van de Trollo's; steeds weer vroeg ze zich af of hef wel zin had met de bewerking van dit schamele stukje grond te be ginnen. Maar dan kreeg haar doorzet tingsvermogen weer de overhand, ze vatte moed. ontwierp plannen, plaatste in gedachten een paar kassen midden op het land en richtte een bedrijf in naar het model vair dat van Dutton: hot kweeken van kostbare, bijzondere anjorsoorten, waarvan de grootscheep- sche buurman nog geen begrip had. M.rar by de bespreking met don ouden \V ontzei, die een voorlcopige bagrooting van de kosten voor haar maakte, zonk do moed haar weer in de schoenen. Als zo alles direct behtaalde hield ze voor hot eerste Jaar ongeveer geen bedrijfs kapitaal over. En ken ze van Wentzel crediet verlangen? En was hU op stuk van zaken te vertrouwen? Hij beweende dat hij een vriend van haar vader was. maar had ook de weduwe Troilo neet, toen haar vader doodziek in het sanato rium laig en door geldzorgen werd ge kweld, ondier het mom van vriendschap dingen gedaan, dingen O, ze meest aan al die gemeene hui chelarij maar heelemaal niet denken! Intusschen ging het werk steeds voor: Ze had een dienstmeisje aangenomen, che voor haar kleine huishoudinkje zorg de. zoodat zij de handen vrii kreeg voor haar tuin. Wat ..Marieche" kookte was goen fijn kokswerk. en Katarina moes: meestal zelf nog de grootste onheilen afwendeai. maar het meisje was beschei den en gewillig en altijd goedgehu meurd. Het oude stalgebouwtje was met ge ringe kosten in Katairma's eerste kas omgetooverd. Aan den Zuidkant was de muur weggebroken en daar was een soort glazen veranda tegenaan gebouwd waar gestookt kon worden. Afgedankte gasbuizen, gebruikt glas en ander van afbraak afkomstig materiaal was daarbij gebruikt. De oude Wentzel had over de plannen van het jonge meisje eerst het hoofd geschud maar hil moest ten slotte toch toegeven dat ze als voorloopige op lossing lang niet kwaad waren. Ten minste had ze nu 'n plaatsje, vaar ze hetgeen ze uit Engeland van haar proef nemingen had meegebracht en de beide eerste zendingeu van de firma Dutton behoorlijk kon onderbrengen en verzor gen. De bouwer y werd begunstigd door het schitterendste herfstweer dat men zich denken kon. Nog in de eerste dagen van November had men hier in het Sonnen- berger dal waarlijk, zomersohe dagen. Eens stond ze in een rusttijd voor haar kas en liet haar blik over haar kleine bezitting gaan. Rechtuit en naar rechts stuitte zy op de 4 Meter hooge omheining waarachter hst koninkrijk van mevrouw Troilo en haar stiefzoon Viktor begon. Alleen aan den linkerkan', was de oude afscheiding van latten ge bleven. Hier lag de groote moestuin van Balthazar Troilo, don ouidon vader van Viktor H., den stichter van den bloe mengroothandel. Natuurlijk zou de an nexatiewoede van de weduwe zich vroeg of laat over dit laatste stuk bouwland cok uitstrekken Dan zou cok hier de scheidsmuur wor den opgericht in de dubbele zin ven het woord en zouden spoedig de gla zen daken van nieuwe kassen er boven uit steken. „Goeie morgen, Katr.en.tjc", riep plot seling een heldere stem en wekte liaar uit haar gepeins. Ze schrok. Verward keek ze op. Aan het hek stond een stukoude man met een bruin, verweerd gezicht, een grooten arendsneus en een stoppelige witte baard. Gitzwarte, groote byna jeugdig schitterende oogen had hii in zijn grysaardsgezicht. De oude man droeg een blauw tuinmansvoorschoot en had een oude, geelgeworden stroohced op. In de hand hield hfj een rozonschaar. Langvergeten beelden uit haar kirtdech- hedd stonden in Katarina's geest weer op. Als zy en Viktor op verboden terrein luidden gespeeld en plotseling de gele stroohced met het gebruind gezicht en de gitzwarte oogen eronder ergens za gen opduiken, dan namen zii schuld bewust ijlings de vlucht. Natuuriyk hadden zij met verstoppertje spelen er by hun gehol hier of daar een bed radijs vertrapt of een andere verwoesting aangericht. Of Viktor had haar over gehaald zich te goed te doen aan de halfrijpe perziken van grootvader. Een zuiver geweten hadden ze immers nooit! Zoo was de oude Balthazar in haar her innering b'.jven levan als een kindarver- schrikker. En nadat de groote strijd tus- schen Viktor's vader en ziin grootva der was uitgebroken, had zii iedere ont moeting met don ouden man angstvallig vermeden, Ock na Viktor H.'s dood. Dc oude man was erg zonderling en kwaad aardig geworden, had Viktor haar ge zegd en die wist het van zijai stiefmoe der. En nu stond de kinderversclvikker aan liaar hekje en knikte haar vrien delijk tce. Ze was zoo geschrokken da: 7.2 slechts flulsterand zyn groet beant woord had. ..He, ken je me niet meer. Katrientje? Zoo heet je toch? Je bent toch de kleine nie:d van Lutz? Of niet?" „Ja, ik ben Katchen Lutz". En vrien delijk ging ze naar het hek en gaf den ouden man een hand. „Erg groot ben je geworden. Katrien tje. Hoe cud ben je nou. hè?" „Ik word twee-en-twintig". „Wel. wel. Als ik zoo terugdenk is het geen drie jaa* geleden dat Ie met Vik tor in ir.'n aardbeien hebt gezeten. En je .vader is nou dood Ncu brn je een wees. Nou moet je 'ns hooren. Die ouwe Wentzel heeft me racoie dingen van je verteld. Dat maakt een mensch nieuws gierig. Dus je bent op een tuinbouw school geweest? En in Engeland? Jou kleine aap. Ik zie je nog voor me in jé rooie rokje met rooie kousjes aan. En het eene kousje was afgezakt en ever het schoentje geschoven. Ja Ja. zoo wor den kleine kinderen groot". Wat was hij aardig, de oude man. Zyn uiteriyk. zyn blik impeneerend, maar zyn manier van spreken was zco verbazend gemoed:".ijk si deed h.ij zco'n beetje quasi-moppcrig, Vriendelijk keek ze hem aan Maar u bent heelemaal n'et veran derd, meneer Trcilo. Werkelilk, heele maal niet. En als ik in dien tii.i wel eens aan u gedacht heb. cm zng i': u altijd met dien hoed open met die ro- zenscnaar (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6