HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. H. D. VERTELIJNGEN STADSNIEUWS INGEZONDEN. UIT DE OMSTREKEN DONDERDAG 30 AUG. 1928 DERDE BLAD Moede stemming, Leege agenda. Veie afwezi gen. Van de voormalige gemeenten via een tweede- handsch piano naar het Gemeentebedrijf van Openbare Werken. De Draadnagelfabriek, de Overheid en de Pers. He„ hoogtepunt van vacantiestemming werd in deze late Augustus-zitting ten Prinsenhove bereikt. Het aspect van de agenda deed dat al voorzien. Het aspect van het College, door afwezigheid van den burgemeester en wethouder Slin- geüberg tot drie man geslonken, en dat van de rest der vergadering, waarin ook nog zeven leege plaatsen waren, beves tigde het. Er heerschte een moede stemming. Geen spoor van geestdrift, politieke of anderszins, kwam in de magere debat ten tot uiting. Het begin leek een oogenblik interes sant te zullen worden, toen omtrent de voorloopige vaststelling der gemeente rekeningen van voormalig Schoten en voormalig Spaamdam de financieele heer Joosten ditmaal eens niet in con flict kwam met zijn tegenstander van jaren, mr. Slingenberg, maar met mr. BruCh, die ad interim aan financiën deed. In deze tijdelijke qualiteit com poneerde de wethouder een antwoord zin, welker enorme lengte en leegte slechts ten deele gecompenseerd kon den worden door de ironie waarmee zij gekruid was. De heer Joosten liet het niet op zich zitten en was bereid om rekening te houden met het feit, dat de wethouder zoo maar ineens aan een andere afdeeling zat, waarop mr. Bruch vermoeid antwoordde dat hij zich niet temin gaarne met den heer Joosten op het gladde ijs zou wagen als het noodig was, maar dat hij het werkelijk over bodig achtte omdat diens bezwaar niet aan de orde was bij dit punt. Waarmee het geval ineenzakte, en waarna de re keningen voorloopig werden vastgesteld. Er zit ook al heel weinig animeerends in voormalige gemeenten. Bij de hamer-revue had mr.Thijssen de meeste punten der agenda er al doorgeklopt. De heer Peper bezat nog den moed om zijn gebrek aan vertrou wen te kennen te geven in een tweede- handsch piano die ad f 350 voor een school in de Saracenenstraat gekocht zou worden. Het bleek dat deze school r.ch mag verheugen in de bijzondere sa tisfactie van B. en W., die haar model voortreffelijkheid gingen bezingen, waarbij mevrouw Maarschall, ook op trad, zoodat het een gemengd koor werd rr:t piano-begeleiding. Hiertegen legde de heer Peper het af. Als hij zoo'n debat wil doorzetten moet hy eerst eens wat lessen in ge meen te- raads-fkunst-expértise gaan nemen bij den heer Johan Visser. Deze hielp hem thans niet. Van de voormalige gemeenten beland den wij via de piano bij de omzetting van Openbare Weiken in een gemeen tebedrijf, hetgeen een administratieve maatregel Is, die thans voor de tweede maal aan de orde kwam. Het voorstel i an B. en W. werd ditmaal aangenomen Mr. Gerritsz, die naar ons aller ver wachting in de volgende zitting tot wethouder van Openbare Werken zal be noemd worden en dus nogal nauw bij de zaak geïnteresseerd was, wou de nieuwe phase niet voor 1 Januari laten intreden, maar zijn d'missionarie voor ganger voelde daar niets voor en de Raad, met 1615 stemmen, evenmin. Het werd niet volkomen duidelijk, waar om niet. De heeren Roodenburg en Joosten le verden voor het overige de oppositie, en de eerste had succes met zijn voor naamste amendement, waarin hy de be voegdheid tot het doen van af- en over schrijvingen voor den Raad reserveerde. Dit werd met 2011 stemmen aangeno men, zoodat bleek dat de Raad toch vol doende gesteld is op handhaving van zijn financieele bevoegdheden om deze angstvallig te handhaven als er iets schijnt te dreigen. Volgens het thans ge wijzigde artikel zal de Raad bij het vast stellen der begrooting de posten aan wijzen. waarop B. en W. kunnen af- en overschrijven, en de bedoeling zal nu wel zijn, dat deze aanwijzing na gezette studie en rijpelijk overleg geschiede. Van den bedrijfsvorm voor Openbare Werken bleek de heer Roodenburg wel een voorstander, op grond van ver eenvoudigöe administratie, maar hij op perde nog eenige bezwaren en wou een accountants-controle, die de heer Van Liemt aanleiding gaf niet zonder re den om op zijn oude plan van een al- gemeene accountants-controle terug te komen en te zeggen: ik voel er niets voor om 't nu voor één bedrijf te doen. Dat is toch niet logisch. Het was dit inderdaad niet, maar het haalde nog veertien stemmen. Er waren evenwel zeventien tegen. De heer Joosten. die geen al te besten dag had en verschrikkelijk theoretisch en beleerend deed, herinnei-de aan zijn vroegere vraag of men de straten, plei nen, grachten en gemeentegebouwen al lemaal in dit nieuw j fcorxijf op de ba lans wou brengen, en dan op dc reser ves weer gaan interen. Nu dit niet zoo bleek te zijn wou hij den naam van de verordening veranderen en „Bedrijf van Openbare Werken" veranderen in „Be drijf tot uitvoering van Openbare Wer ken". De heer Boes vroeg of er dan ook nog niet het woord „voorbereiding" bij moest, en als ik in den Raad gezeten had zou ik hebben gevraagd of het niet gewenscht was om er „voorbereiding, uitvoering en voltooiing" van te maken. De weinige aanwezige juristen bleken te moede om zich voor dit ietwat melige vraagstuk te interesseeren. Maar de heer Joosten had er nog net voldoende plezier in om het denkbeeld-Boes als sub-amendement over te nemen, waarop zyn taalkundige theorie met 1714 sneefde. Bij de rondvraag leidde het antwoord van E. en W. op vragen var. den heer Van Kessei, inzake de verplaatsing van de Haarlemsche Draadnagelfabriek. naar Antwerpen, feitelijk tot niets. Wethou der Reinalda stelde zich op het meest formeel overheids-standpunt. Hij las de correspondentie van het gemeentebe stuur met de firma voor. waarop uit of ficieel en formeel oogpunt niets was te zeggen. Hy merkte ook op dat het niet de taak der plaatselijke overheid is om zich naai- de Pers te gaan richten. Dit naar aanleiding van een opmerking van mr. Gerritsz. dat B. en W. zich dade lijk met de directie der fabriek in ver binding hadden moeten stellen toen het berivht in de kranten versoheen dat het bedrijf naar Antwerpen verplaatst zal worden. Als de héér Reinalda in September tegenover de bestuurstafel komt te zit ten zal hy wel weer voor minder ysel'U'k- formeele opvattingen gaan voelen. En als mr. Gerritsz er dan achter komt zal hij misschien het huidige standpunt- Reinalda gaan deelen. In het algemeen als systeem, zal iedereen beamen „dat het niet de taak der overheid is om ziöh naar de Pers te richten". Maar als de Pers iets eer der weet dan de overheid, hetgeen zich niet onfrequent voordoet, lijkt het my slim van de overheid om ervan te profi teered Vooral als het zulke belangrijke dingen als de verdwijning van een groeiend industrieel bedrijf uit Haarlem betreft. Dat is niet „ziöh richten naar de Pers" en ik zie niet in dat de maje steit der overheid er in het minst door lijdt. Laat ons practisch redeneeren. Er zijn trouwens meermalen overheidsper sonen die verstandige denkbeelden, door een krant of door een ander parti culier wat komt dat er op aan. ais het in het algemeen belang is heb ben overgenomen. En wie zou daar iets verkeerds in zien? Integendeel. Zelfs de Overheid kan niet alle duigen alléén weten, en zoo af en toe heel aardig haar voordeel doen mrt een .tip" van an dere zyde. R. P. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin zyn onder anderen de volgende onderscheidingen verleend: Bij Koninklyk Besluit is benoemd: tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: Tyo H. van Eeghen. secretaris van directeuren der Vereeni- ging voor Hooger Onderwijs op Gere formeerden grondslag te Aerdenhout; tot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw: mr. W M. J. van Lutterveld. oud-lid en secretaris van de Staatscommissie voor het Muntwezen te Bloemer.daal; tot officier in de Ord? van Oranje- Nassau: Ir. W. C G. H. van Mcurik Broekman, rector van het gemeentelijk lyceum te Haarlem: tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: J. P. Haanseholen te Haarlem, inspecteur der Posterijen en Telegrafie; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: B, ten Gate, oud-agent van de Nederlandsche Bank te Leeuwarden, wonende te Bloemendaal tot officier in de Orde van Oranje- Nassau R. G. Rijkens, burgemeester van Velsen; tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: C. Lofvers te Haarlem, teeh- nicsli lwofdambtenaar van den Rijks waterstaat: tot riddre in de Oide van Oranje - Nassau: W. den Hartogh. landmeter van het kade-ter te Haarlem: tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: r. W. Dekker, afgetreden direc teur der Btvarwüksche conservenfabrie': te BeverwUk: de eeremcdaille. verbonden aan de Orde van O ran je-Nassau in zilver aan J Harren, meesterknecht bii de N.V. P. Bijvoet, en Co. te Oveneen; de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aar. J. \an den Bes, chef .van de brandweer te Zandvoort: de eeremec.3ille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brens aan mej. Y. Du mar., voorheen dienstbedt by Ds. A. Sr.ethlage te Haarlem: de eeremedaille verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau in bronds aan W. A. H. van der Vaart, winkelbedien de bij de firma J. van der Laan te Haarlem: de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons aan J. van Dijk, ai beider bii de firma G, van Parys en Zonen te Lisse: 'By Koninkiyk besluit is benoemd tot Minister van Staat mr. D. Poe!:, oud' Minister van Koloniën, oud-Gouverneur Generaa van Nederlandsch-Indië, te 's-Gravenhage; bevoi-derd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau: mi', dr. W. F. van Leeuwen, oud-vice-president van den Raad van State, te 's-Gravenhage; bevorderd tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. Th. Heemskerk, Minister van Staat, te 's-Gravenhage; benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de Ver- eeniging to', behoud van Natuurmonu menten in Nederland te Amsterdam; benoemd tot ridder in de Orde van den Ncerlandschen Leeuw: r. A. H. M. J. van Rooy, hoogleeraar aan de ge meente-universiteit te Amsterdam: benoemd tot ridder in de 0:de van den Nederlandschen Leeuw: W. A. van Konijnenburg, kunstschilder te 's-Gra- venh-ge dr. Frederik van Eden. letter kundige te Bussum; benoemd tot riddei in de Orde van Oranje-Nassau: Louis de Ylers, too- neelspeler te Amsterdam; de gouden eerepenning voor mensch- liever.d hulpbetoon en loffelyk getuig schrift toegekend aan Sjef M. A. C. van Dongen, ter zake van zyn moedig gedrag in de Poolstreken. TOESTAND DR. ROYAARDS. Iets vooruitgegaan. De toestand van Dr. Royaards is vandaag iets vooruitgegaan. TOONEELYEREEXÏGÏNG HERMAN' HEIJERMANS. Door de Haarlemsche Tooneelvereeni- ging Herman Heijermans wordt op Dinsdag 4 September as. in der. Schouwburg aan den Jansweg opge voerd „Het Zevende Gebod", een bur gerlijke zedencomedie in vier bedry- ven van Herman Heijermans. Door de arbeiders mandolineclub Apollo zal welwillende medewerking bij deze uitvoering verleend worden. Ver der heeft het bestuur besloten een 50-tal vrykaarten beschikbaar te stel len voor de werklooze leden der by den Haarl. Bestuurders Bcnd aangesloten organisaties. TENTOONSTELLING VAN BOEK WERKEN. Door de Wereldbibliotheek worden besprekingen gevoerd om hier ter stede weer een tentoonstelling van boekwer ken te organiseeren. Teneinde een minimum bezoek te ver zekeren worden, thans onderhandelin gen gevoerd met diverse organisaties om te trachten medewerking voor dit doel te verkrijgen. DE WERKLOOSHEID. Naar men ons medeedeeit is de werk loosheid, vooral in de bouwbedryven nog steeds grooter dan vorige jaren in dit tijdperk. Wel was de werkloosheid in de bouw bedrijven gedurende de kermisperiode altijd iets grooter dan de tijden daar voor en na, doch dit jaar kan er ge durende de zomermaanden van een greotere werkloosheid gesproken worden in de bouwbedryven dan andere jaren. Of dit in verband staat met de sta king der loodgieters kon men niet zeg gen hoewel er natuurlijk wel eenig ver band mede zal zyn. VOOR AUTOMOBILISTEN Ged. Staten hebben besloten het ge deelte van den Nauernaschen Vaart- dijk gelegen tusschen de Zuid-Westelijke grens van het terrein der Linoieum- fabriek te Krommenie en den water toren van het Provinciaal Waterleiding bedrijf te Vrouwenverdriet in de ge- gemeente Assendelft voor alle verkeer met motorrytuigen op meer dan twee wielen af te sluiten, omdat de dyk te smal is voor dat verkeer. v ERKEERSONGEVALLEN Te Haarlem. Doordat de wielrijder A. V. Woens dagmiddag twaalf uur in de Hertzog straat een bocht verkeerd nam, botste hij tegen een auto. die rechts van den weg met een kalmen gang reed. De wiel rijder sloeg met zyn pols door de ruit van den auto, met het gevolg, dat ver schillende aderen doorgesneden werden. Een kantoorbediende van de Werf Con rad bond de slagader met een gummi slang af. waarna hy door den genees heer van die Werf verder behandeld werd. V. is daarop per auto naar het Diaconessen/huis vervoerd, waar* hij ter verpleging werd opgenomen. HEISTELLING OMGEVALLEN. Woensdagmorgen half negen is by de oude Kennemerbrug een kleine heistel ling omgevallen, doordat een bout. die de drie palen van boven verbindt, brak. De palen kwamen op drie arbeiders te recht. die gelukkig onbete ekenend ge wond werden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: „De Commissaris van politie te Haar lem geeft belanghebbenden in overwe ging om. alvorens in handelsrelatie te treden met Hendrik Diekmami, gebo ren te Zwolle 18 Juli 1839. ook wel za ken doende onder de namen: „Diek- marm's Handelsonderneming" en .Diek- mann's Goederenhandel", wonende te Haarlem, Gedempte Raamgracht 70. in lichtingen in te winnen aan zyn bureau, afaeeiing Justitieele Dienst. Smedestraat No. 9". ROTTERDAMSCH-IÏOFSTAD TOONEEL Hei gezelschap van het Rotterdamsch- Kofstac-Tooneel bestaat voor het ko mende seizoen o.a. uit de dames A. v. c Lugt Melsertv. Ees. F. Carelsen. W Schwab—Weiman. M. Erfmann, J. Roos L. Kooiman. C. de Raet. J. Broedelet. E. Pisuisse en de heeren: C.v.d.Lugt Melsert. H. Schwab, L. Gimberg. J v. Ees. A. Roe mer, L. v. Gasteren, P. Bron. Ch. Gil- huys, J. Reule. A. Faassen Jr.. C. Dom- melshuizen, E. Palmers. Als gasten zul- ien optreden Marie v. Eysden-Vink, Fientje de la Mar, en Nap de la Mar. Op het repertoire staan: „Het Proces van Mary Dugan" van Bayard Veiller, „Merijntje" van A. M. de Jong. ..Het Verzoeningsfeest" van Gerhart Haupt- mann. „Het Graf van den Onbekenden Soldivt". van Paul Raynal, „Hokus Po- kus", van Curt Goetz, „Sybille? Uitge sloten!", van Gyula Somogyi, ..Paulus onder de Joden" van Franz Werfel, „De Blauwe cogen van den Keizer" van Franz Molnar, „Julius Caesar" van Wil liam Shakespeare, en drie Hollandsche werken, namelyk „Wie ben ik?" van Joh. W. Broedelet, „De man zonder handen" van Albert van Waasdyk, en een nieuw stuk van Ivans. SYNAGOGEDIENSTEN Ned. Israël Gemeente. Van 30 Augustus af. Sabbath: Vrijdagavond by den lngar." te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Mid- riagdienst; te 1 1/2 uur. Avonddienst te 8.31 uur. Werkdagen: Ochtendcfensten te 7 uur Zondag te 7.30 uur. Middag- en avond diensten te 7.30 uur. Talmoed Torah: Sabbih tea 12.30 uur. Werkdagen: 's avonds ie 7 uur. De Middag, en avonddiensten op dc werkdagen, aJsmee Talmoed Torah. wor den verricht in het gemeentegebouw L. Wyngaardstraat 1. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Be- gijnestraat 1. Voor den Inhoud dezer rubriek rtc;; dc Redactie zich niet verantwoordelijk j Van ingezonden stukken, geplaatst I of niet geplaatst, wordt de kopie dei I inzender niet teruggegeven. JEUGDHERBERGEN. Geachte Redacteur. In Haarlem's Dagblad van 19 dezer lezen wy een ar uk el van e'en heer Schuü. waarin hy een demonstratie geef; van het groote nut dar ..Wanóer- schaft-Bewegung" in Dmtschlarjd en he: Jeugdherberg onnet aldaar. Hij be toogt tevens, dat liy gaarne zjou ziee dat er in Haarlem of althans in ons land ook zooiets ware. Hiermede heb ik den heer Schuil en ook andere sympathi seerenden uit te nood.gen om eens een stedelijk comité voor dit doei op te richten. Hierbij komt natuurlijk, dat we de welwillends medewerking krijgen moeten van B. en W. en van den ge- heeien gemeenteraad aie zoon onderne ming subsidieert als blijk van belang stelling voor jeugdwerk Ook zou het kunnen, dat <ïe gemeente voor dit edele doel een geschikt gelegen lokaliteit af staat en het exploiteert. Dit zyn dus drie plannen: le. Eén voor een onderlij* comité zonder subsidie: 2e. Eén voor een gemengd comité (on derling en van de gemeente samen met subsidie) 3e, Eén voor een alleen gemeentelijke verleening van lokaliteit en subsidie en bovendien do geheele exploitatie- Er zyn hier en daar nog wel enkele plekjes ongeschonden natuur met een schoon uitzicht, waar zoo'n jeugdtehuis geplaatst kan worden, 't Spreekt vanzelf dat zulke jeugdherbergen alcohol- en nicotine vrij gehouden moeten worden. m. de R. mijn hartelijken dank bij voorbaat. Sympathiseerenden zenden hun adres aan den heer k. Roozen, van 't Iloflstraat 130, te Haarlem. Wie begint? m. s. gaarkeuken- zou het niet beter ziin eerst eens af te wachten wat de „Bond voor jeugd herbergen in Nederland", die op 1 Sep tember zal vonden opgericht, besluit, alvorens in Haarlem stappen in deze richting te doen? Centralisatie lijkt mij in de jeugdbeweging toch het aller beste toe. J B. SCHUIL. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het artikel van d?n heer J. B. Schuil over de Jeugd herbergen" zou ik u millen mededeelen dat „De Dotter" niet een unicum is op dit gebied. In Rotterdam bevindt zich n.l. een jeugdherberg van het Duitsche Ver bond. Dit is hoofdzakelijk voor Duitschers die per zeilbootje den Rijn afzakken. Verder bevindt zich in Almelo een te huis voor Natuurvrienden genaamd „Het Krikkenhaar". Dit meer speciaal voor ouderen, dus feitelyk geen jeugd herberg. Dan heeft de Ned. Reisvereeni- ging een gebcuw voor dit doel gebouwd in Den Haag of Scheveilingen, maar dit is alleen voor personen boven den leef tUd van achttien jaar. En ten slotte wou ik u nog mededee- len dat Zondag 9 September te Petter. (N.H.) een jeugdherberg, genaamd „De Zevensprong" geopend zal worden. Dit zal dan de 2de echte jeugdlierberg in Nederland worden. De leiding barnat- evenals die van „Dc Dotter" bij personen uit de jeugdbewe ging. Voor een bezoek aan deze jeugd herberg moet men zich schriftelijk wenschen tot R. Nottelman. Petten (N.H.). Met dank voor de plaatsing, „ABONNé". Met De Dotter en de jeugdherberg „Weidehcuvel" te Ouderkerk wordt „D Zevensprong" dan de 3e jeugdherberg in Nederland. J. B. BEVERWIJK. RINGRIJDERIJ. Aan de hedenmorgen op de Meer straat te Beverwyk gehouden Ringry- dery namen 18 paren deel. De wedstrij der. werden bijgewoond door een tairyk publiek. De uitslag was ais volgt: le prys: K. de Boer en echtgenoote Zaandam. 2e prijs: J. Bisschop en mej. L. Brand jes. Beverwyk. 3e en 4e prys: P. van Schie en mej. M. van Maris, Haarlemmerliede en P. Gerritse en mej. A. Gerritse te Bever wyk. 5e prys: G. Swietering en mej. N. Kraay. Zaandam. 'je prys: H. Schipper en echtgenoote Veison. HARDDRAVERIJ. Aan de hedenmiddag gehouden hard- drayery namen 20 paarden deel. INBRAAK. Woensdagmiddag pl.m. 5 uur is ter- wUl dc bewoners afwezig waren ingebro ken bU den koopman H. S„ in de Ko ningstraat alhier. De inbreker wist de woning binnen te dringen dcor het induwen van de achterdeur. In de huiskamer heeft hy door het openbreken van een lade een bedrag van f 125 bemachtigd. De politie die dadelijk een onderzoek instelde slaagde er reeds spoedig in den dader aan te houden. Het b'.eek te zyn zekere P. R.. wonen de te Beverwyk. Hy bekende den diefstal tc hebben gepleegd en vertelde de po litie dat hy het gestolene in zyn wo ning achter het behangsel had verbor gen. Dit b'.eek juist te zijn. Een bedrag van f 110 werd nog ach ter het behang gevonden. R. is daarop gearresteerd. (NaJruk verboden; *«tetir*reckt voorbehouden.) Zyn Sigarenwinkel HASSE ZETTERSTRöM. Op een avond zocht ik een sigaren winkel. wa: een betrekkelijk gemakkelijk werk is. omdat er zich gewoonlijk in elk huis een bevindt. Ik had geen reder, te betwyfelen. dat de winkel, dien ik op den hoek van de X cn Y-straat vond, een sigarenwinkel was; hy had er althans een opvallende geiykenis .nee Het licht brandde. de deur stond wagenwijd open. maar binnen was geen mensch te zien. Juist toen ik begonnen was. de tele foon te onderzoeken, ging my een licht op. Het was een sigarenwinkel. een heel gewone sigarenwinkel, maar de eigenaar was afwezig, waarschyniyk voor een korte poos weggegaan en zou dadelijk terug zyn. Ik geloof, dat ik myn eigenwaarde als gentleman nooit zoo duidelijk gevoeld heb als op dat oogenblik. Ik vond namelijk, dat het myn onaf wijsbare plicht was. dezen nietbeman- den sigarenwinkel te beschermen, tot de goede eigenaar zou terugkomen en zyn eigendom weer in bezit nemen. Ik ontdeed my dus van myn jas. zette myn hoed af. sloot de deur en deed, alsof ik thuis was. Het was een zeer net zaakje met een menigte leege sigarenkisten op de toonbank en op de planken. En achter de toonbank st-ond een kleine gemak kelijke, rieten stoel, waarop ik mU na dat ik de goede Egyptische sigaretten had opgespoord, neerliet om van een aangename rust te genieten. Ik verzonk in gemymer en moest er in stilte om lachen, welk een verbaasd gezicht de winkelier zou zetten, wanneer hy terugkeerde. Maar. wanneer hy in het geheel niet terugkwam, dan zou ik ten eeuwigen dage sigarenwinkelier moeten blijven. Dat zou niet prettig zyn, vooral, om dat ik niets voor tydverdryf had. Echter, daar lag een beek onder de toonbank. Ik haalde het te voorschyn. Het was zoo'n Amerlkaansche crimi- neele roman, die altijd met den moord in de 5the Avenue begint Wanneer een Amerikaansche roman niet met den moord in de 5th Avenue aanvangt, dan is hU slecht en dan lees ik hem niet. Deze had dus het goede begin en ik ving aan hem met koorts- achtigen yver te verslinden Ik was Juist op de plaats gekomen, waar de detective een van de vest- knoopen van den moordenaar op de plaats van den moord vindt, toen de deur werd opengerukt en een heer zon der hced op kwam binnenstormen. Op kostschoolmeisjesmanier liet ik het boek op den grond vallen, stond blik semsnel op, boog en vroeg, wat hü wenschtc. Ik heb nooit iemand zóó ver wonderd gezien. Zijn oogen kwamen uit hun kassen als een paar losstaan de manchetknoopen; het haar stond zóó overeind, dat de haarwortels ge deeltelijk uit het hoofd puilden en zyn lange armen hingen slap als een paar zomerkousen op een droogiyn. Ik vroeg hem nog eens, wat hy wil de. Daar scheen hy als uit een boozen droom te ontwaken; zyn armen maak ten een cirkelvormige beweging in de lucht, tot zy plotseling met een klap op de toonbank terechtkwamen, zyn mond vormde zich tot een geslaagde imitatie van een dakpan en daaruit kwam als een orkaan te voorschyn: „Mynheer, wat doet u hier?" Ik bleef zoo kalm mogelijk en zeide hem, dat wy in een behoorlijken siga renwinkel waren en niet op de markt- Hij scheen aan deze opmerking, won derlijk genoeg geen beteekenis toe te kennen, maar werd nog onaangenamer in zyn optreden. Hy slingerde voort BENNEBROEK. GEMEENTERAAD. In de voltallige vergadering van den Gemeenteraad van Bennebroek. Woens dagavond gehouden, werd aangeboden de gemeenterekening 1927. welke sluit met een batig saldo van f 1270. De heeren Vis en Roozen werden benoemd in de Oommissie tot nazien van de rekening. De Voorzitter K. J, G. baron van Hardenbroek, deelde mede, dat het perceel voor de nieuwe R.K. school is geschat op f 2975, door een commissie, bestaande uit den architect J. v. d. Ban te Haarlem, den gemeente-architect den heer Kuyt en den architect Nic. J. Nijman te Heemstede. Het terrein ls 2150 M2. groot. Geweigerd werd een verzoek van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Ne derland om subsidie. De bydrage van de Provincie aan de gemeente bedraagt f 2367.84 1/2. Een reclame rioolbelasting werd toe gewezen. In 't vervolg zal de post te Vogelen zang en Bennebroek afzonderlijk be handeld worden Bennebroek zou wel graag een nieuw kantoor in 't centrum hebben, dit is echter te duur. Een verbouwing tot uitbreiding van het tegenwoordige postkantoor aan de Leidschevaan, dat door de gemeente aan het Ryk verhuurd is. kost onge veer f 2000. De Raad besloot tot de verbouwing en stond het crediet toe. Eveneens besloot de Raad tot ver grooting van de noodwoning bewoond door het gezin Kok en verleende er f 600 crediet voor. Teneinde het voor woningbouw aan gekochte terrein geheel te doen vallen binnen de afschcidingshaag besloot de Raad tot ruiling van grond. De voorzitter deelde mede. dat de bouw van de 34 gemeentelijke arbei derswoningen na openbare aanbesteding gegund ia aan op één na den laagsiea durend met de armen en ze:de een menigte leelijke woorden, die gewoon- lUk (dcor dc politierechter) op vyftien gulden per stuk getaxeerd worden. Hy vertelde o.a. dat ik een eeriooze schurk was d:e een gruwelijker, dood verdiende, omdat ik zUn sigarenwinkel geannexeerd had. ZUn sigarenwinkel! Dat zou zyn si garenwinkel zyn! Ik zag onmiddellijk, dat de man een bedrieger was. Men moet my niet pro- beeren wUs te maken, dat iedere wille keurige man zonder hoed. die van de straat binnenkomt, eigenaar van een keurlgen sigarenwinkel is. Dc had dus reden hem te wantrouwen cn zeide hem mijn gedachte in dit opzicht- Ik ver klaarde hem tegelijkertyd. dat ik vast besloten was In den wmkel te blUven. tct de gcede eigenaar zou komen. Hy werd wat kalmer en trachtte mU. dcor vriende'.yk optreden, te misleiden en zekie, zoo ernstig als het hem mogeiyk was, dat het werkeiyk zUn sigarenwin kel was. Ik deelde hem nog eens mijn twyfel aan de zaak mede en verzocht hem zUn bewering te bewyzen. HU antwoordde, dat hy alleen even naar den overkant, was gegaan, om een party biljart te spelen. .Dat is een zwak bewUs," zeide ik. Hy probeerde vervolgens over de toon bank te springen, maar ik ontving hem halverwege met twee kistjes „Honduras" „Colorado" en „Claro". HU trok zich terug en bedacht een nieuw oorlogsplan. Wanneer ik het niet merkte, wilde hü naar het andere einde van de toonbank rennen, daar pro be eren erover te komen en dan zou het kinderspel zyn. den lastigen bewaker er uit te dringen. De poging gelukte geheel en al. Ik rolgde hem achter de toonbank, wy ontmoetten elkaar aan het andere einde en staarden elkaar aan. Hü keerde zich snel om. Ik ook. Wy renden op deze manier op en neer ieder*aan zijn kant van de toonbank, tot ik plotseling een idee kreeg. Ik wil de maar halverwege naar het ur.dere eind van dc toonbank rennen, dan een sprong maken en zoo snel mogelUk door de deur vluchten. Dat gelukte volmaakt. Nu had ik hem er in en ik zelf stond buiten, met s'.eohts één gedachte en die was: ..Poli tie!" Ik zocht niet lang. want daar ik de ror.de van den ageitt kende, vond ik hem in een café in dc bviurt Ik cn de politieagent, benevens een groote me nigte ir.enschen ginger, samen naar het tooneel van den strijd. De politieagent ging naar binnen en nam den schurk, die Juist bezig was. een paar kistjes op dc toonbank in volgorde te zetten, in hechtenis. Iiy bood heftig tegenstand en riep alle bewoners van de hel tot getuigen, dat de sigarenwinkel hem toebettóo:de. Maar met behulp van den kleinen be- kleeden rieten stoel gelukte het ons, hem de deur uit te werken, waarop de politieagent hem met groot levensge vaar door de volksmenigte leidde, welke van lynchen en andere onaardige din gen sprak. Inmiddels was mUn enthousiasme voor de slgarenbranchc allengs bekoeld, wes halve ik hoed cn jas nam, een sigaret opstak en den winkel sloot, nadat ik eerst de volgende mededecllng op de deur had geplakt: „Wegens afwezigheid van den eige naar. schandalig optreden van een ge wetenloos misdadiger en ingrypen van een moedig jongmensch, biyft dc zaak heden gesloten." HASSE ZETTFRSTRÖM. inschrijver, den aannemer Schuyt, voor f 95.500. De raming was f 101.00. De voor den bouw gesloten kasgcld- '.eening van f 60.000 ls geplaatst tegen 4 '4Daar de gemeente-secretaris, de heer Tillema weer ziek ts. werd den volontair ter secretarie den heer Dries- sen. die een groot deel van de werk zaamheden heeft overgenomen opnieuw een vergoeding van I 20 per week toe gekend. HAARLEMMERMEER DE OOGST IN HAARLEMMER MEER. Dank zU het droge weder, zijn de landbouwers in den Haarlemmermeer- polder van den vroegen morgen tot den laten avond in de weer om de nog te veld staande helmgewassen en erwten van het land 'te krijgen. Een en ander wordt in uitstekende conditie binnen gehaald, zoodat voor de vele verbou wers 1928 tot heden als een „best oogst jaar" kan worden aangemerkt. Overal in den pokier hoort men het gebrom der dorsclunachlnes als een tco- ken. dat verschillende gewassen direct van het land verwerkt worden. BLOEDDORSTIGE nONDEN. Dinsdagnacht hebben bloeddorstige honden by bewoners aan den Hoofdweg in Haarlemmermeer een ware slachting onder de kippen gehouden, 's Morgens werd een aar.tal kippen verscheurd en doodgebeten op het erf teruggevonden wyi het alhier verboden is hor.den des nachts te laten losloopen zullen eige naars en houders van diefachtige hon den verstandig doen deze dieren vast te houden, want de politie houdt streng toezicht.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9