RUITENLANDSCH OVERZICHT DE OPTANTENQUAESTIE. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. UIT DE OMSTREKEN. BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN SPORT EN SPEL. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 SEPT. 1928 VIERDE BLAD Waar het om gaat. Calles wil niet langer president zijn. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Donderdag Is de Volkenbondsraad met zijn werkzaamheden begonnen. Twee quaesties zullen de aandacht van den Raad vragen; wij zeggen met opzet niet: twee belangrijke quaesties. In de eerste plaats de eeuwige ruzie tusschen Polen en Litauen. die de Vol kenbondsraad ook nu nog wel niet zal kunnen beslechten. En dan is er die andere quaesüe, die der „optanten", welke ook al zxx> lang hangt tusschen Hongarije en Roemenie Dit geschil gaat over de onteigening van het grondbezit van Hongaren in he: na den oorlog bij Roemenië ingelijfde Zevenburgen. Deze onteigening ge schiedde krachtens een nieuwe agrari sche wet, die voor geheel Roemenië geldt en waarin o.a. wordt bepaald ter be strijding van het groot-grondbezit, dat bezittingen kunnen worden ont eigend als de eigenaars er van deze be zittingen niet bewonen Vele der Ze- venburgsche grondbezitters, die vol gens de him verleende bevoegdheden krachtens het vredesverdrag voor Hon garije „opteerden" en dus weigerden Roemeensch staatsburger te worden, za gen hun bezit nu wegens absenteisme onteigend. Hiertegen kwamen ze op, wijl het vredesverdrag uitdrukkelijk bepaal; dat geen maatregelen mochten worden genomen ten nadeele dar voor Honga rije opteerenden. Kort gezegd en ont daan -van alle bijzonderheden komt de zaak dus hierop neer, of Roemenië het recht had op grond van .een nieuwe wet over te gaan tot de onteigening van Hongaarsch bezit, welks onaantastbaar heid in het vredesverdrag was vastge steld. Roemeenlë meende van wel, om dat het hier een algemeene weit gold en geen uitzonderingsmaatregel tegen de Hongaarsche optanten, en de bedoe ling van het vredesverdrag alleen was zulke uitzonderingsmaatregelen te ver bieden. De door Roemenië dsh Hongaarschen optanten aangeboden schadeloosstelling bleek dezen te gering en de optanten wendden zich nu om recht te krijgen tot de Hongaarsch-Roemeensche arbitrage commissie. Maar Roemenië weigerde de compe tentie van de commissie in dit geval te erkennen en riep zijn rechter uit de commissie terug, zoodiat zij niet meer kon besluiten. Hongarije verlangde daarop een in grijpen van den Raad van dien Volken bond, die door de aanwijzing van een nieuwen rechter, door aanvulling dei- commissie dus, deze in staat zou moeten stellen haar taak te verrichten. Aan deze door het verdrag van Tria non op den Raad gelegden pliclit heeft deze echter zich tot dusver onttrokken, omdat men tegen het verzet van Roe menië niet in wilde gaan. Zoo is nu de eigenlijke opbantenquaes- tie op den achtergrond gekomen en gaat het in dezen in de allereersteplaats hierom of de optanten recht hebben op een rechterlijke beslissing in hun zaak of niet. Aftreden van Calles. Uit Mexico-City wordt gemeld: Calles zal bij de opening van het Mexi- caarische Congres op Zaterdag a.s. een der belangrijkste zittingen uit de geschiedenis des lands een rede hou den, waarin hij, naar men verwacht, een wettelijke en vreedzame oplossing zal voorstéllen voor de kwestie der op volging in het presidentschap. Naar verluidt weigert hij volstrekt, het be wind verder te voeren. Als het ge wichtigste worde beschouwd, dat Calles naar de Kamer zal worden begeleid door de afgevaardigden en minstens 20 ge neraals, alsmede door de gouverneurs der verschillende Mexicaansche staten en door een eerewacht. Het blad „Excelsior" verklaart in een hoofdartikel, dat dit definitief beteekent dat de dagen van de militaire usurpa tors in Mexico' voorbij zijn. en dat het leger thans de verdediger van de wet wordt. Het blad citeert generaal Fran cisco Manga, den leider der operaties in Sonora, die gezegd heeft: „Het doet er voor mij niet toe. wie gekozen staats- hooid is en of hij burger of militair is. zoolang hij zich houdt aan de wet. Is die oonditie vervuld, dan is het mijn plicht hem met geheel mijn macht te steunen: en dat zal ik ook". Cushendun over het vlootcompromis. In den loop van een verklaring aan persvertegenwoordigers te Genève zeiae lord Cushendun, Engelands gedelegeerde in den Volkenbondsraad o.m.: Er zijn veel onjuiste veronderstellingen ge opperd bij de interpretaties aangaande het Engelsch-Fransche marine-compro mis, dat eigenlijk gezegd geen accoord en niet finaal is. Bij de ontwapenings- besprekingen te Genève kwam een meeningsverschil aan den dag tusschen Frankrijk en Engeland betreffende de principes der maritieme ontwapening. Het was geen kwestie van getallen of van het aantal oorlogsschepen, dat later zou worden geregeld. De meeningen der landen waren verdeeld tusschen het Fransche en Engelsche standpunt waar bij de Ver. Staten in principe eerder het Engelsche dan het Fransche stand punt steunden. Het accoord is medegedeeld aan de regeeringen van Amerika, Italië en Japan en indien deze er zich mee kun nen vereenigen, hopen wij dat de aan staande vergadering der ontwapenings commissie het compromis zal aanvaar den als basis voor de maritieme ont wapening. Er - is geen enkele geheime clausule noch een regeling aangaande een maritieme alliantie of samenwer king op marine-gebied. Niets van dien aard is ooit overwogen. De pantserkruiser- quaestie. Indien het door de communisten ver langde z.g. ®„Volksbegehren" over het wetsontwerp: ,De bouw van pantser kruisers en oorlogsschepen is verboden", het vereischte aantal handteekenineen, t.w. één tiende van alle stemgerechtig den, verkrijgt, moet het betreffende ontwerp bij den Rijksdag worden inge diend; aanvaard; deze het, dan moet een volksstemming plaats vinden. Ongetwijfeld zal de Rijksdag het communistisch voorstel verwerpen. Een aanvaarding er van valt ook niet van de sociaal-democraten te verwachten die in him partüpers er reeds propa ganda voor maken, dat de kiezers zich bij een eventueel referendum van stem ming zullen onthouden. De sociaal democraten moiiveeren hun standpunt met de verklaring, dat over het com- nunistisch ontwerp eerst te praten val,i indien in Sovjet-Rusland dezelfde voor stellen worden gedaan. Ook de pacifistische organisaties, waarmede de communisten zich in ver binding hebben gesteld, hebben gewei gerd, in het comité van actie zitting te nemen, daar zij zich niet als ga makers voor de communistische partij wenschen te laten gebruiken, aangezien het duidelijk is, dat het bij de com munisten niet om de kwestie van den pantserkruiser, doch uitsluitend om agitatie tegen de sociaal-democratie gaat De wapen-aanmaak. De Tel. verneemt uit Genève: De speciale commissie van den Vol kenbond voor de redactie van een con ventie inzake de controle op den wapen- aanmaak heeft haar werkzaamheden ge ëindigd. Bij de aanneming van het rapport aan den Raad legde de voorzitter, graaf Bernstorff, als Duitsch gedelegeerde de uitdrukkelijk verklaring gaf, dat Duitschland de uitgewerkte ontwerp- conventie geheel onvoldoende acht, om dat de hoeveelheid en het gewicht der gefabriceerde wapens niet gepubliceerd behoeft te worden. Dat klemt des te meer, omdat de conventie bedoeld is als een aanvulling op de conventie in zake de controle op den internationalen wapenhandel van 1925. Bij het sluiten dezer tweede bijeen komst sprak de voorzitter de hoop uit, dat de derde commissie van de Assem- blée, die het ontwapeningsvraagstuk behandelt, meer licht in het probleem der contröle zal brengen, en daardoor zal mogelijk maken, dat in een derde bijeenkomst een tekst zal worden opge steld, waarmede iedere regeering zich zal kunnen vereenigen. KORT EN BONDIG. Te Warschau hebben huiszoekingen in communistische kringen tot de aan houding van 42 communisten geleid. De Grieksche regeering zal kennis gever, van haar toetreding tot het Kel- logg-pact, zoodra de Kamer hieraan haar goedkeuring heeft gehecht. De in de pers in omloop zijnde ge ruchten over een aftreden van Strese- mann in October, worden van bevoegde zijde tegengesproken. De koortsepidemie in Griekenland is thans aan het afnemen. Op de Ohio-rivier niet ver van Pitts- ourg is een vaartuig omgeslagen. De ge- heele bemanning van veertien koppen wordt vermist. De dengue-koorts is thans naar gene zijde der grens overgeslagen en heeft enkele Buigaarsche districten aan de Zwarte Zee en enkele Turksche distric ten in West-Thracië aangetast. Et dreigt in Oostenrijk een ernstig ge brek aan veevoeder. Bondskanselier Sei- pel heeft dienaangaande een bespreking gevoerd met de boeren. waaroD besloten is tot het instellen van een hulpactie. Drie kinderen hébben den dood gevon den in een schuur, waarin zij speel den. doordien het gebouwtje door een wervelstorm verscheidene honderden meters ver werd weggeslingerd. Ten gevolge van een breuk in het wa terreservoir van een electrisch kracht station te Komoro in Midden-Japan worden dertig personen vermist, die naar men vreest verdronken zijn. NIEUWS UIT INDIë. Kruisgesprekken met Nederland. BATAVIA. 31 Aug. (Aneta) In het perspaviljoen op de Passar Gambir heeft een buitengewoon goed geslaagde serie kruisgesprékken met Nederland plaats gehad, door middel van de zenders van Bar.doeng en Kootwijk. Op dezen eer sten avond werd een record-aantal ge sprekken nl. 46 op uiterst vlotte wijze afgewerkt dank zij de efficiente mede werking van de radiodiensten in Indië en Holland, Het perspaviljoen was stampvol er was een menigte menschen die in de grootste spanning op hun beurt wachtten en er waren ontroerende toc- neeitjes op te merken. De avond bracht een schitterende demonstratie waarvoor de telegraafadministraties hier en ginds een woord van hulde verdienen. WELTEVREDEN, 30 Aug. (Aneta) De eerste van de reeks populaire uitzendin- van Aneta via den zender voor draadlooze telefonie te Kootwijk, naar het perspaviljoen op den Pasar Gam bir is beluisterd door een groot aantal belangstellenden, die enthousiast waren Onder de eerste gasten bevonden zich de leden van den Raad van Neder- landsch-Indië Van der Marei en Mr. Duyfjes, en de burgemeester van Bata ria Mr. Meyroos met hun dames. ZU luisterden gedurende meerdere kwartie ren naar de interessante voordrachten uit Holland, die met groote aandacht werden gevolgd. Allen die de uitzending hebben aangehoord, waren enthousiast over de kwaliteit en de duidelijkheid van het gesprokene. Typhus. SOERABAJA, 30 Aug. (Aneta) He denmorgen overleed hier aan typhus de ingenieur Frank Lambach, plaatselijk chef van den technischen dienst der Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Openbaar gehoor. BATAVIA. 31 Aug. (Aneta.) Z. E. de Gouverneur-Generaal verleende ter ge legenheid van den Koninginnedag het gebruikelijk Openbaar Gehoor. De voor. fitter van den Volksraad. Mr. Neytzell de Wilde, verzocht den Gouverneuf-Ge neraal de geiukwenschen van Neó.-In- dië aan H.M. de Koningin over te bren gen. In zijn antwoord wees de Gouver neur-Generaal op het hooge voorbeeld van HM. de Koningin in vertrouwen en blijmoedigheid, de bronnen waaruit men ook in Ned.-Indië de krachten tot verderen arbeid putten moge. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. CORPULENTE MENSCHEN lcunnen door een consciëntieus gebruik van het natuurlijke ,,Franz»Josef"sbitterwater, bereiken dat zij ruimen stoelgang zon der forceeren hebben. Talrijke rapporten van specialiteiten bevestigen, dat ook lijders aan jicht en suikerziekte over de werking van het „Franz-Josef'Vwater zeer tevreden zijn. -Bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. HALFWEG. 31 AUGUSTUS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, gaf .Eensgezind heid Vrijdag een goed geslaagd concert in haar muziektent. AUTO VERBRAND. Vrijdagmiddag vloog nabij de Vinke- brug plotseling een „Fiat" in brand. De inzittenden konden zich redden, doch van de auto bleef niet veel meer dan een geraamte over. UURWERK NED. IIERV. KERK. Sedert eenigen tijd is men bezig ge weest met de plaatsing van het toren uurwerk in den toren van de Ned. Herv. kerk alhier. De werkzaamheden zijn thans geëindigd en het ur- werk is door den leverancier opgeleverd. Iets nieuws voor Halfweg is dat deze- klok ook op het halve uur vol slaat, t-erwljfl'het ook op het kwartier een Slag1 slaat. RAADSVERGADERING. Zonder bijzondere omstandigheden komt de Raad dezer gemeente bijeen a.s. Donderdag des avonds half 8. BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te ontvangen bij: F. P. Bre mer, Zuidertuindorplaan 4 Haarlem, een heeren armbandhorloge, gemerkt H. O.; J. Kat, Gaelstraat 1 zw. Haarlem, een rozenkrans in zilveren etui; Wil- deboer, Zandvoorterweg 88, Aerdenhout. een compositietang; J. v. d. Aardweg. L. van Dalelaan 2 Haarlem, een kin derschopje; J. Termaat, Stoels hofje 2. Bloemendaal, een beige regenjasMevr. Andriessen, Willemsparkweg 89 huis te Amsterdam, een groen fluweelen tasch met verm. zilveren beugel J. Koster, Kleverlaan 121 Bloemendaal. een para- pi uie; Zegwaard, Zandvoortschelaan 95 Zndvoort, een gouden zegelring met steen en de letters C. B.; F. van Gar- dingen, Westergracht 15 zwart, Haarlem een boa; aan den politiepost te Aerden- denhout, een overhemdmanchet; aan het bureau van politie te Overveen, een kwitantie ten name van mevr. Bijvoet- Bijvoet; een klut aan den politiepost Noordzeestrand, een kindermuts. een wandelstok, een handdoek met bad pak. een portemormaie met inhoud, een portefeuille ten name van H. J. M. de Graaf; in de Badinrichting aan het Bloemendaalsche strand, een grijs kin derjasje. ZANDVOORT. COMITé FLORA. Het comité Flora houdt weder een tentoonstelling nu in Hotel Zomerlust. Vrijdag 7 September a.s. van half vier ;ot half zes bestaat gelegenheid voor de kinderen om hun zelf gekweek te en geteelde plantjes te brengen, ter wijl men ook gaarne exposeert mooie planten en mooie gearrangeerde pot ten.. Zaterdag 8 September zal de tentoon stelling door den burgemeester worden geopend. Zaterdagavond ls de tentoonstelling van acht tot elf open. Men zal hieraan een gezellige bijeenkomst verbinden, welke gevolgd zal worden door een Amerikaansche verloting. Zondag en Zondagavond zal de bloe men- en plantententoonstelüng geopend zijn. Ook op dien avond zal het niet aan feestelijkheden ontbreken. R.K. DAMESTOONEELYEREEN. ST. AGATHA. Deze jeugdige, maar hardwerkende toaneelvereeniging heeft in studie ge nomen „Om het kind", van Pater Adrianus. De eerste vertooning zal mic-"'n Oc tober worden gegeven te N:cuw Vennep in de Haarlemmermeer, terwijl einde October de tweede vertooning te Zand- yoort plaats vindt. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: J. Mouvrler en P. La beur. Getrouwd: A. W. Klaver en C. Bier man P. J. van Egmond en J. Mense; A. J. Stevenhagen er. A. G. Boonstra. Bevallen: C. v. Deursen—Brouwer d. M. P. J. Vos—v. d. Veldt z. L. P. v. Los— van Tol z. M. Hooreman—Wullems z. S. M. AssendelftStaphorst d. H. Breed- Muizelaar d. J. A. Bakkum—Oorthuis z. lULX-lf.; BEVERWIJK. Getrouwd: L. Schelvis en H. C. Does burg. Bevallen; C. Hennem an-Schouten z. Overleden: C. O. Luijt. 23 j.. ongeh. VELSEN. Bevallen: B. G. Nieuwenweg—de Vries z„ A. M. van den Bos—de Feber d.. K. RooözanfcSchaap z.. J. Moo'.enaar- Veenings z., A. M. van der Zonv. d. Veldt 2 Z-, E. G. Smit—Gouda d., J. Lakes —Engelhart z., Ohr. Smitr—v. d. Wijk d., A. van Wolferen—v. d. Plas d.. Overleden: Wilhelmus Oorthuysen 63 j., Cornells Böhm. 8 j„ z. van C. A. Böhm. Gerard B. de Beer 3 1 2 m. zoon van G. de Beer. Eitje Ki'-lo 22 j., ongeh., Johanna Barla Siebers 40 J. echtger.. v. J. Th. Groer-eveld.. Komelia Zwaantje Dallinga 2 m., d. van R. Dalling3; Jo hannes Gerrits 74 J„ ongeh.. Trijntje de Lange 78 j., wad. v. J. Betjes; Dirkje Basüana van Oord 72 j., echtgen. v. J Schmidt. HAARLEMMERMEER. Bevallen: L. MeijerGodvliet d.; L. Korens tra—Ta nis d.; W. Grlssecurt— Heeren d E. J. de Groot—Enthoven d W. van Tienderen—Duize rd E. M. Lieverse—Klein z.; W. van Vuuren— Resoort. C. H. G. van Staveren Laan. d. Overleden; Cornells van Egmond 62 jaar, gehuwd met Th. de Boer; Petrus Cornells van Staveren 2 j., zoon van M. G. van Staveren. Briélle p. 30 Aug. Vlissingen, Calcutta n. Antwerpen en Rotterdam. Bovenkerk 29 Aug. te Calcutta v. Rot terdam. Flandria. 30 Aug., 12 uur te en 13 u. van Southampton, Amsterdam n. Bue nos Ayr es. Grijpskerk 30 Aug. v. Amsterdam n. Rotterdam. Kangean 30 Aug. v. Port Said. Batavia n. Amsterdam. Laertes 20 Aug. v. Belawan Deli, Am sterdam n. Batavia, Manoeran 30 Aug. te Sabang, Amster dam n. Java. Prinses Juliana 30 Aug. v. Colombo, Batavia n. Amsterdam. Patria. 30 Aug. 9 u. 15 m. v. Cowes, 31 Aug. 2 u. voorgaats van den Nieuwen Waterweg verwacht, Batavia n. Rotter dam. Prins der Nederlanden 30 Aug. v. Southampton, Amsterdam n. Batavia, Soekaboemi p. 30 Aug. 7 u. Finlsterre, Batavia n. Rotterdam. Springfontein p. 30 Aug. Vlissingen, Beira n. Antwerpen en Rotterdam. Simaloer 30 Aug. v. Sabang, Batavia n. New-York. IJstrooon 30 Aug. te Rotterdam v. W. Afrika. Alwaki 30 Aug. te Buenos Ayres v. Rotterdam. Albirea 30 Aug. v. Lagos n. Addah. Ceres 20 Aug. te Port Harcourt, W. Afrika n. Amsterdam. Delfland 29 Aug. te Forcados v. Am sterdam. Djember 31 Aug. te Hamburg v. Vlaar- dingen. Flora, 29 Aug. v. New-York n. Cura sao-Venezuela. Gemma, 31 Aug. v. Amsterdam n. Rot terdam. Grijpskerk, 31 Aug. te Rotterdam v. Amsterdam. Heemskerk 31 Aug. te Antwerpen v. Beira n. Rotterdam. Jan van Nassau st. 30 Aug. te Cura sao v. Amsterdam. Nias 29 Aug. v. Lorenzo Marquez n. Durban. Narenta, 29 Aug. v. Swansea. Rotter dam n. Pacifickust Modjokerto p. 30 Aug. Perim. Bata via n. Rotterdam. Orestes 30 Aug. te Santa Marta v. Am sterdam. Orion 30 Aug. v. Havre, W.-Afrika n. Amsterdam. Crijnssen p. 30 Aug. de Azoren. Barba dos n. Amsterdam. Patria 31 Aug. te Rotterdam v. Bata via Prins Fred. Hendrik 30 Aug. v Para maribo n. Madeira. Havre en Amster dam. Reggestroom 29 Aug. v. Port Harcourt n. Bataria. Rand fontein p. 31 Aug Gibraltar, Amsterdam n. Port Natal. Samarinda 30 Aug. te Genua, Rotter dam n. Australië. Streefkerk 31 Aug. te Antwerpen v. Hamburg. Sitoebondo 30 Aug. v. Gibraltar. Ba tavia n. Rotterdam. Sumatra 30 Aug. v. Mombassa n. Rot terdam. Simon Bolivar 30 Aug. te Bremen v Amsterdam. Schouwen p. 30 Aug. Ouessant, Rot terdam n. Batavia. Tabanan p. 30 Aug. Gibraltar, Batavia n. Rotterdam. Zaanland 31 Aug. te Hamburg v. Ant werpen. ZiJldijk 30 Aug. te Buenos Ayres v Amsterdam. Zosma 31 Aug. te Hamburg v. Rot terdam. Ongewoon hoog peil van den Riin. Door de aanhoudende reger.s Is de Rijn op zorgbarendc wijze gestegen. HU had Donderdagavond eer. peil van 8.40 meter bereikt. Van Relchenau wordt verdere was van 1.20 meter gemeld. De Rijn voert groote massa's puin en hout mee, waaruit valt op te maken dat in Graubünden groote aardver schuivingen hebben plaats gehad. He denmorgen vrceg moest te Buuchs de „RiJnweer" worden opgeroepen, om de zeer sterk bedreigde noodbrug naar Scha&n te beveiligen. CRICKET. H. C. C.—ROOD EN WIT. Deze te 's-Gravenhage gespeelde wed strijd eindigde in een gemakkelijke over winning der Hagenaars op de eerste in nings met 140 runs. Rood en Wit, dat na het winnen van den toss eerst gaat batten, brengt het slechts tot 69. waarbij C. v. Houten met 13, P. Hagenaar met 10 en J. Swens met 16 in ce dubbele cijfers kwamen. Direct na lunch trek; H. C. C. met de gebroeders C. en C. W. Feiih c.m naar de wickets. Vooral eerstgenoemde staat schitterend te speler, en laat spe lers en toeschouwers van zijn magnifieke drives genieten, waarbij vooral zijn square-cuts onvergelijkelijk zijn. C. W. Feith valt- als eerste slachtof fer, als Swens hem na een full-pitch van v. Houten vangt voor een goede 29. Even later, juist als hij de 100 heef*, opgebracht, vangt v. Baasbank Jhr. C. Feith voor een sublieme 48. waaronder diverse boundaries waren. Op 114 bowlt Bruin Schill met een goeden bal voor een uitstekende 24. v. Manen en Max Jansen zetten dan een stand van 90 runs op en voeren door snel scoren in zeer korten tijd het totaal flink op. Be-den staan uitstekend te spelen, elke slechte bal gaat onherroe pelijk voor vier naar de boundary, ter wijl voor ieder dezer prima batsmen te vens een zes genoteerd kan worden. Vlak voordat voor de thee wordt ge pauzeerd, is de 200 op de telegraaf ver schenen. Nadat weer hervat is. vallen snel ach tereen 3 wickets, nl. dat van v. Manen voor een zeer mooie 51, die door Hoo- mans op het bowlen van Schmeink werd gevangen, dat van Koeleman voor nul. gebowld door van Houten en dat van Max Jansen voor een zeer harde 44 gevangen door Swens wederom op het bowlen van Schmeink. Als laatstge noemde batsmen uit is, verklaart aan voerder Fokker de Haagsche innings voor gesloten en stuurt Rood en Wit nog maals in om te trachten een derde punt te veroveren. Aangezien het Haagsche totaal 209 runs bedroeg, staat Rood en Wit nu dus voor de taak 141 runs te maken of den tijd. 2 1/4 uur, uit te spelen. Als er 102 runs zijn. voor het verlies van 4 wickets, geeft H. C. C. verderen strijd op en wint dus zooals reeds ge zegd. op de eerste innings. Thans kwamen v. Bueren met 25. van Houten met 16, Hagenaar met 18 not out, en v. d. Togt met 10 not out in de dubbele cijfers. Vermelding verdient nog het uitste kende bowlen in de eerste innings van J. Koeleman en Max Jansen, die resp. 5 voor 27 en 3 voor 5 namen. In de tweede innings bowlde laatst genoemde eveneens zeer goed, wat zijn cijfers: 3 voor 17 wel bewezen. Fokkc: nam in deze innings 1 voor 3, Zondag aan de Spanjaardslaan de returnwedstrijd. We rekenen dan op een revanche Rood en Wit! Scores: lstc innings Rood en Wit. P. A. Lammerts v. Bueren bowled Mr J. Koeleman o C. G. v. Houten c. H, v. Manen bowled Mr. J. Koeleman 13 P. C. Hagenaar bowled A. Fokker J. J. Swens c. J. Koeleman bowled Jhr. mr. C. Feith J. Schmeink bowled M. Jansen A. v. d. Togt c. M. Jansen, bowled J. Koeleman J. v. Baasbank l.b.w. bowled M. Jan- sen J. v. Eeghen bowled J. Koeleman J. Kruyt c. A. Fokker bowled J. Koe leman P. Hoomans bowled Jansen 5 M. Bruin not out Extra's 2 Totaal Bowlingcijfers: O. M R. W Mr. J. J. Koeleman 18 3 27 5 Ir. A. A. Fokker 9 1 27 1 Jhr. mr. C. Feith 2 8 1 M. Jansen 6 1/2 3 5 3 le Innings H. C. O. L Jhr. Mr. C. Feith, c. v. Baasbank b. Kruyt 48 Jhr. Mr. C. W. Feith, c. Swens b. v Houten A. Schill, b. Bruin Mr. H. v. Manen, c, Hoomans. b. Schmeink 51 M. Jansen, c. Swens, b. Schmeink 44 Mr. J. J. Koeleman, b. v. Houten J. van Tienhoven, v. d. Boogaard not out A. F. v. Manen J. F. v. Moorsel did not bat R. F. SchlU Ir. A Fokker Extra's 13 209 (6 wickets) Bowlers O. M. R. W M. Bruin 19 3 70 1 J. Schmeink 18 1/3 1 54 2 A. v. d. Togt 8 39 C. v. Houten 1 6 - 2e innings Rood en Wit, P. A. Lammerts, v. Bueren. c. C. Feith. b. M. Jansen 25 C. G. van Houten b. M. Jansen 16 P. C. Hagenaar not out 18 J J. Swens, b. A. Fokker 6 J. Schmeink, c. R. Schill. b. M. Jansen 0 A. r. d. Togt not out 10 J. v. Baasbank J Kruyt P. Hoomans did not bat. J. v. Eeghen M. Bruin Ertra's 27 Totaal 102 1—47, 2—51. 3—64, 465. Bowlingcijfers: O. M. R. W R. F. Schill 7 2 19 0 Mr. J. J. Koeleman 13 3 32 0 M. Jansen 10 3 17 3 Jhr. Mr. C. Feith 1 0 1 0 Mr. H. v. Manen 2 1 1 0 Ir. A. Fokker 3 1 3 l Jhr. Mr. C. W. Feith 3 2 2 0 A. F. v. Manen l 1 l 0 0 VOETBAL. STORMVOGELS—EXCELSIO». De Stormvogels krijgen Zondag as. de Rotterdamse he roodbroekenc'.: Ex celsior op bezoek. In dezen oefenwed strijd komen voor de Stormvogels uit: ThUssen. Haak, Koster. Wiegel. Wey. v. d. Velde. De Jonge, Van Pel. Veuger, N. N.( Boek daar. C. V. V.—V. S. V. V. S. V. speelt morgen een oefenwed strijd tegen C. V. V. (CharlolsJ. VITESSEE.D.O. Zondag speelt E.D.O. te Arnhem e- gen Vitesse nog één oefenpartljtje vóór het nieuwe seizoen aanvangt. Deze elf tallen hebben elkaar nog nimmer ont moet, ED.O. komt met dezelfde opstel ling uit als j.L Zondag, dus met: Meenhorst, Kuil. B- rce. Perukel Sr.. Dinkla, C. v. d. Laan. Swart, Tams. Stellens. Perukel Jr., v. d. Hurk. HAARLEMSCHE SCHEIDSRECHTERS VLREEN1GING. Zooals bekend k. bestaat deze ver- eeniglng 19 October a.s. 5 Jaar. Dit feit zal op feestelijke wijze herdacht wor den en wel door ccn grootsch opgeaetten feestavond in den Schouwburg aan den Janeweg. WEDSTRIJDEN O.M DEN A.R.OA.- BEKER. A-s. Zondag worden op het A.F.C.-ter- re:n te Amsterdam bovenstaande wed strijden voortgezet en geëindigd. Zoo- als bekend hebben zoowel H. F. C. als R.C.H. den halven eindstrijd bereikt, de eerste tegen Zeeburg.a, de tweede tegen Z. A. C. Dat H. F. C. derhalve de finale zal halen, lijkt zeer waarschijnlijk, het geen ten opzichte van R. C. H. niet ge zegd kan worden. Immers de OostelUka kampioenen zijn een geduchte tegenpar tij: alleen als de R.C.H.'ers hun uiterste best do:n. lijkt de mcgilUkheid niet buitengesloten, dat H.F.C. en R.C.IL elkaar in don eindstrijd het bezit van den beker zullen bestrijden. Voor R. C. H ls liet jammer, dat tij niet de beschikking zal hebben over Prevost, die tegen A. F. C. zóó ge blesseerd is, dat hU niet zal kunncr. spe- BILJARTEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ „ONDERLINGE VRIENDSCHAP" De nederlaagwcdstrljden bij de biljart vereniging „Onderlinge Vriendschap" in de Lange Begynestraat zijn Donderdag avond voortgezet met een ontmoeting van de viertallen uit de derde klasse van de biljartclub „Excelsior" uit Haar lem-Noord en „Onderlinge Vriend schap". De eerste partij had een spannend verloop. Zij eindigde in het voordeel van de gastvrouw met den stand 100 om 83. Ook de tweede ontmoeting verliep met een tamelijk verschil in winststanj voor de jubilaresso nl. 100 om 74. Vervolgens kreeg men een spannenden kamp te zien. De spelers gaven elkaar weinig toe. Het resultaat was, dat de „Excelslor"-man den strijd tot een goed einde wist te brengen; do eenige partij, die zUn verecniging dezen avond won. De stand was 100 om 90. Ten slotte de mooiste partij van den avond, althans wat den speler van O. V. S. betreft. Deze was goed op dreef, terwijl zijn partner niets presteerde. Het einde kwam dan ook met zeer groot verschil in het voordcel van de Jubila- resse nl.: 100 om 48. De uitslag van dezen avond was. dat „Excelsior" 310 en „Onderlinge Vriend schap" 390 caramboles behaalde. De totaalstand na drie ontmoetingen luidt: „Excelsior" 983 en ..Onderlinge Vriendschap" 1152 caramboles. Het zal voor het sterke lste klasse team van „Excelsior" een heele toer zUn dezen achterstand van 169 caram boles nog In te loopen. HONKBAL. OM DEN QUICK-BEKER. Haarlem heeft besloten, dit Jaar mee te doen aan de seriowedstrijden om den Qulck-beker, die nu een Jaar in het be zit van Concordia is geweest. Vrijdag werd bekend gemaakt. lat heden Zaterdag moesten worden ge speeld: a. Blauw-WitT.O.G.O. b. Quick—Concordia. c. A. G. H. C Haarlem. A. G. H. C. ls een negental uit de tweede klasse, zoodat Haarlem een goe de kar.s heeft om ln de volgende r utd? te komen, die dan waarschijnlijk ln Haarlem gespeeld wordt. POSTDUIVEN. DE ZWALUW. Wedvlucht van Solmys. C Wilkes 1. 3, 7. 18. G. A. Steyl 2. 14. 23. M. Riebeek 4. 16; P. v. d. Pol 5. 9. 17; Bakker 6. A. V d. Werf 8. 13; A. P. v. d. Linden 10. 12, 22; J. v. Heerden 11, 19. 24, J. Heintjes 15. H. v. d. Werf 20, H. C. Hartman Jr. 21. Wedvlucht van Ciny: 1. 2. Heintjes. 3 J. Schuitemaker. 4. 10. 13 P. v. d. Pol. 5, 11 W. Bakker. 6 Slobbè. 7. 8. 9. 12 D. de Reep. 14 P. TJeertJes. Wedvlucht van Marbahan: 1. 10 W. Bakker. 2. 13 P. v. Pol, 3. 6 C. Wilkes. 4 J. dc Graaf, 5 J. van Heerden. 7, 15 D de Reep. 8, 1 M. Rie beek. 9. 11. 14 J. Hdntjee. Wedvlucht van Luxemburg: 1. 2. 9 j. Heintjes. 3. 12. 18 M. Rie beek. 4. 7. 17. 18 P v. d. Pol. 5. 15. 20 D. de Reep. 6. 10. 11 J. de Graaf, 8 13. 14. 19. C. W ilk es. Wedvlucht var. Roosendaal; 1. 3. 8 17, 20 W. Bakker. 2. 5. 21 Slcbbö 4 9. 15 A V d Werf. 6. 14 H. C. Hart- man Sr. 7. 19. p. v. d. Pol 10, J. Hcins- bergen. 11. 12. H. C. Hartman jr.. 13 G. A. Steyl. 16 M. Riebeek. 16 J. Heia- tjee.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11