OM ONS HEEN H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUW5 PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG I SEPT. 1928 No. 3780 EEN EN ANDER OVER ZANDVOORT. ii. EEN INTERVIEW MET DEN BURGEMEESTER DE FORENSENs REGELING 3 TON KWADE POSTEN ZOU MEN NU DE STRAAT - EELASTING AFSCHAFFEN? DE BENAUWDE GEMEENTEBEGROO- TING DE NEDERLANDSCHE MOLENSTEEN. Dat de financiën van de gemeente Zandvoort niet In goeden toestand \ver- keeren, Is een publiek geheim. De Inwo ners zelf weten daar natuurlijk alles van (zij bespeuren liet aan hun belas tingbiljet) en de buitenwereld twijfelt er ook niet aan vooral- niet de Am- sterdamsche forensen d'Le er vroeger gewoond hebben en door de hooge be lastingen zijn verjaagd. De hoog ste aanslag in de gemeente is ongeveer 35.000.waaruit met een duidelijk blijkt, dat geen rij ke lieden de lasten van Zandvoort hel pen dr3gen. Vergelijk dat bil den toe stand in Bloemendaal. zelfs met de po sitie van Velsen en het wordt duidelijk, waarom de Amsterdammers -om finam- cleele redenen de gemeente Zandvoort schuwen. Heeft hier. evenals in zoovele andere gemeenten, de Raad dezen toestand op ziln geweten? Voor een gedeelte zeer zeker, maar niet hcelemaal. Men mag dat ook wel aan de omstandigheden wij ten, hieraan bijvoorbeeld dat gefortu neerde menschen niet in Zandvoort behoeven te wenen omdat er handel noch nijverheid gevestigd zijn en niet minder, omdat de regeling van de wet geving op de forensen voor deze ge- meent? in 't bijzonder zeer ongunstig is. Negentig dagen is de termijn, dat Iemand in een gemeente wonen mag zonder in hare belasting mee te be talen en drie maanden is ook Juist de langste periode, waarin liefhebbers van strand en zee naar Zandvoort komen: Juni, Juli en Augustus. Het moet hard zijn, wanneer de fiscus na drie maan den gastvrijheid aan gefortuneerde in gezetenen. hen op den laatsten of voor la a-.sten dag ziet vertrekken. Ik weet wel. dat er nimmer een forensenrege- llng denkbaar is. waarover niemand klaagt of meent te moeten klagen, maar Zandvoort is er op dtt punt wel bijzon der slecht aan toe. Het had mij getroffen, dat ln de Raadsvergadering van 26 Juli J.l. aller lei wensohen en verlangens door B. en W afgewezen moesten worden, met de verklaring dat er geen geld voor was. Dit lezende in ons verslag van 27 Juli maakte ik (het was in miin vacantie) de aar.teekening: Kan niets meer 1 n Zandvoort? Toen wethouder Peat in die Raadsvergadering een lans brak voor het onderwijs, viel de heer Molenaar hem in de rede: „er zijn geen centen". Ten slotte werd een voorstel- Molenaar tot aanhouding van alle voor stellen d-le over deze zaak ingediend werden, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In diezelfde zitting moesben B, en W. een voorstel be treffende een school- tandarts ontraden, in verband met den ftnancieelen toestand der gemeente naar de meening van den heer Fraen- kel zou het maar een paar honderd gulden kosten. De heer Elffers stelde voor, de zaak voor een jaar aan te hou den. waartoe besloten werd Alweer in deze zelfde vergadering ari- vis* orden B. en VV. een voorstel van d. heei en Fraenkel en Druilf tot uitbrei ding var. het badhuis niet aan te ne men wegens den financieel en toestand dor gemeente. Tot zoover over het verslag in ons Jllad betreffende deze Raadszitting. Eij een gesprek met den burgemees ter bleek inderdaad, dat deze den toe stand verre van gunstig vindt. „Wn: baat het", zoo zei hil „wanneer wfj bij de begrooting eer. belastingopbrengst ramen, die op papier de uitgaven dekt maar tn de werkelijkheid verre te kort schiet! Op dit oogenbllk zijn de kwads pc-sten al tot 3 ton gestegen Een gewel dig bedrag voor een kleine gemeente als de onze. En stond dia ar nu nog maar de grootst mogelijke zufnighe'd tegenover! Maar dat is helaas het geval niet. Ik weet b.v. dat de werk- loozen gesteund moeten worden en ik ben bereid daartoe mee te werken, maar niet verder dan voor de financiën van Zandvoort praetisch mogelijk is. Terwijl de Nederlandsche Heide-Maat- scliappy voor 40 cents per uur tot het onderhoud van de.duinen geschikte ar beiders krijgen kon, betaalt de gemeen te Zandvoort 60 cents per uur, met het gevolg, dat de Regeering en de Provincie daarin niets bij dragen; vraagt men waarom, dan is het antwoord: „omdat de steunregeling te hoog is". Met dezen oost wordt dus de begrooting van Zandvoort geheel en al bezwaard en bovendien bestaat het gevaar, dat door de royale regeling h"t aantal werkloozen toeneemt. u heeft in uw eigen verslag kunnen lezen dat er thans wederom plannen zijn om de straatbelastiug in te trekken. Als dat doorgaat zou een ontvangst- post van f 90.000.waarin onge veer een derde door bulten Zand voort gevestigden wordt bijgedra gen, totaal verloren gaan. Zóó elas tisch is evenwel onze begrooting niet, dat dit zoomaar kan worden gemist het gat dat daardoor ontstaat zou dus ge stopt moeten worden door verhooging van den hoofdélijken cmslag. die toch al zoo hoog gestegen is. Is dit nu een goede politiek? Natuurlijk moet er naar vergreoting van inkomsten ge streefd worden, maar die baat niet wan neer daarmee niet de uiterste zuinig heid gepaard gaat." Aldus sprak dte burgemeester. Naar zijn oordeel doet men verkeerd met van iedere uitgave onmiddellijk voordeel te verwachten. Die winsten komen vaak la'ter en indirect, maar zij zijn- er niet minder wezenlijk om. Het subsidie bij voorbeeld aan de pas ingerichte nieuwe golf-links heeft er toe meegewerkt, dat de vreemdelingen de prachtige baan prijzen, een baan. zeggen zij. zooals er maar weinig in de wereld bestaan. Als dat bekend wordt zullen er zeker in den zomer vele bezoekers oa. juist om die golf-links komen zoo kunnen de uit de gemeentekas bestede gelden indirect meervoudig in de zakken van de inge zetenen terug komen. Natuurlijk lijdt ook de gemeente Zand voort onder de onderwijswet, die elke gemeente in Nederland, groot of klein, als een molensteen om den hals hangt, zonder dat de gemeenteraden daar veel aan kunnen doen. Het baat dus niet daarover te klagen. Verandering daar van. die tot bezuiniging kan leiden, Is alleen in Den Haag mogelijk. De moei lijkheid van Zandlvoorts positie ligt na tuurlijk in het feit, dat de bronnen van welvaart, de bronnen van inkomsten schaars zijn en zich eigenlijk tot de ex ploitatie van de badplaats bepalen, Daaruit volgt, dat daaraan alle zorg moet worden besteed en dat geen en kele maatregel verzuimd mag worden, die daartoe bijdragen kan. De burge meester streeft aan ook naar moderni seering van de zeebaden en naar ver laging van de kosten per bad. Blijkbaar is dit de eenige weg om het doel te be reiken. namelijk alle det-ails te baat te nemen om de badplaats aantrekkelijk te maken. Van daar dan ook de ijverige pogingen van den heer van Alphen oro de verbinding van Zandvoort met Am sterdam te verbeteren. Dit is de alpha en de omega, de eerste en de laatste letter van alfabet- der verbeteringen. ..Kon iW, zoo zei de burgemeester ver der. ..de vier badexploitan-ten tot elkaar brengen, dan zou ook daarin een voor deel gelegen kunnen zijn- Indien bij de behandeling der aan staande begrooting groote zuinigheid wordt betracht dan lean er bij voorzich tig beleid nog veel goeds voor Zand voort bereikt worden. De twee eerste voorwaarden voor den bloei van een badplaats, de frissche zee die aanspoelt op een prachtig strand, zijn aanwezig. J. C. P. „DUINENBOSCH". VERSLAG OVER 1927. Het jaarverslag over 1927 betreffende het provinciaal ziekenhuis „Duinen bosch" te Ba-kkum is aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland uitgebracht. Ons blijkt lüt dit verslag, dat de lasten aan de exploitatie verbonden, op hetzelfde peil als het vorige jaar ge houden konden worden, hoewel het aantal verpieegdagen grooter werd, het aantal plaatsen bedraagt thans 4-18 voor vrouwen en 417 voor mannen en meestal waren alle plaatsen bezet. Het grootste aantel open plaatsen bedroeg 18. Nu de „zeer actieve therapie" is In gevoerd. werden meer personen te werk gesteld Het is gebleken, dat patiënten dlle met eonvoudigen arbeid zooals transpor teeren, harken, enz tot werken waren gekomen, na eenlgon tUd minder een voudige bezigheden konden verrichten: zoca'.s spitten, matter.qjaken, breien, naaien. Om een voorbeeld te noemen: het aantal mattenmakers steeg van 50 tot 93. in plaats van 5487 matten in 1926 werden er in 1927 ruim twee maal zoo veel, namelijk 11501 gemaakt. Daardoor mcesten en moeten enkele werkplaatsen uitgebreid worden. Op het terrein van het provinciaal ziekenhuis was steeds genoeg werk te verrichten, zoo werd voortgegaan met het verharden van wegen en er werden hcoge stukken grond afgegraven. BU het streven om de patiënten zoo vrij mogelijk te verplegen zal het nooit geheel Uitgesloten zijn, dat cr ontvluch tingen plaats hebben. Twintig malen liep iemand weg, binnen twee dagen waren de vluchtelingen echter steeds weer terug. Alle onderafdeelingen en een paar zalen voor het personeel werden aan gesloten op het net van een particu liere radio-distributie te Castricum. Het personeel bestond aan het einde van het jaar uit 35 personen. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Excursie n3ar de Zui derzeewerken. De leden van bovengenoemde maat schappij zullen een excursie maken naar de Zuiderzeewerken. Evenals drie Jaar geleden is geschied zal voor dezen "tocht worden afgehuurd een salonboot van den veerdienst Enk- huizen-Stavoren. Als datum ls vastge steld Dinsdag 18 September a.s. De boot zal des voormiddags te ongeveer half tien uit Enkbuizen vertrekken. De aan sluitende trein vertrekt van Amster dam C.S. te 8.11 uur van Zaandam te 8.24 uur. van Haarlem (rechtstreeks via Alkmaar) te 7.49 uur en (over Amster dam) te 7.40 uur. Voor gereserveerde wagens in den trein van Amsterdam zal worden zorg gedragen. Mocht het aantal deelnemers zeer groot worden, dan kan misschien een extra trein wor den gehuurd. COÖP. VER. RE EENDRACHT, De coöperatieve verbruikersvereeni- glng „De Eendracht" U. A.. deelt mede. dat zii eigenares is geworden van het perceel Brouwersplein No. 1. hoek Oly- car.straat en in bedoeld perceel een win kel in kruideniers- en grutterswaren zal' vestigen. MODERN HEROPEND. Wat is „Modem" eigenlijk, een caba ret of een concertzaal? Wij weten het heusch niet; in stijl heeft de groote zaal veel weg van een cabaret, maar Piet Holman die weer als conferencier onder den schijnwerper getreden is, heeft in zijn causerietjes zoo vaak van „Concertzaal Modern" gesproken, dat we beide woorden nu steeds met elkaar verwisselen. Maar och, wat beteekent zoo'n naam nu! „Modern" Is modem, althans voc^ons land; er hangen nu goedgevormde lam- pekappen waarop danseresjes geschil derd zijn en verder ziet de zaal er mo dem-kleurig en goed uit. Tom van der Spek leidt als van ouds de Jazz-band. de muziek is vlot en het publiek weet dat te waardeeren. En toen men moe-gedanst was, kwam Ingeborg Malstrüm twee aardige liedjes zingen; deze Duitsche jongedame heeft oen goede stem, acteert guitig en heeft het publiek in een oogenbllk beet. Een andere jongedame Karin Zoska voerde twee dansen uit: een „Spizentanz" die, het teenenwerk uitgezonderd, weinig be- teekende en ons oni andere redenen ook niet erg beviel; als tweede dans; Parade, die veel beter was en zeker een aardig cabaretnummer uitmaakt. Alexander Vigo zong twee liederen, die blijkbaar erg in den smaak van het publiek vielen. En toen werd er weer ge danst, gepraat, gelachen. De directrice, mevrouw van Aken en de muzikale leider Tom van der Spek, werden door habitué's van Modem en door bekenden in de bloemetjes gezet en zij vierden namelijk beiden een jubi leum. En nu moet men het seizoen maar afwachten, als het steeds even druk is als gisteren op den her-openings- £.vond, behoeft de directie niet te kla gen. STADSSCHOUWBURG. Abonnementsvoorstellingen. Door de directie van den Stadsschouw burg te Haarlem zal in het seizoen 1928/1929 een abonnement van zes goedkoope voorstellingen worden uitge geven tegen uiterst gereduceerde prijzen. Voor deze voorstellingen heeft de di rectie zich verzekerd van de medewer king \an onze eerste tooneelgezelschaip- pen, welke in overleg met de directie uitsluitend stukken zullen geven van het nieuwe repertoire in het komend seizoen. Het aantrekkelijke van deze voorstel lingen is dus. dat men zich kan verze keren van een niet persoonlijk abonne ment, een vaste plaats voor alle voor stellingen tegen uiterst lagen prijs, door onze eerste tooneelgezelschappen met stukken van het nieuwe repertoire. De data zijn als volgt vastgesteld: Maandag 22 October 1928 Het Schouw- tooneel, Adr. v. d. Horst en Jan Musch. Maandag 12 November 1928 Hei Vereenigd Tooneel. Dir. Verkade en Verbeek. Woensdag 12 December 1923 Het Ver. Rotterd. Hcfstad Tooneel, Dir. Cor va, Lugt-Melsert. Maandag 21 Januari 1929, Het Schouwtooneel, Adr. v. d. Horst en Jan Musch. Maandag 11 Februari 1929 Het Ver eenigd Tooneel, Dir. Verkade en Ver-.' beek. Maandag 15 April 1929 Het Nieuwe Nederl. Tooneel, Artisti-ek-Leider Louis Saaiborn. Deze abonnementen zullen van Dinsdag 4 September 1928 af verkrijg baar zijn aan het bureau voor plaatsbe spreking van den Stadsschouwburg, dat geopend is van des morgens 10 uur tot des namiddags 3 uur. Zij kunnen niet per telefoon besteld worden, en zijn uitsluitend verkrijgbaar bi) den bureaulist. De prijzen voor deze voorstellingen zijn met inbegrip van alle rechten, plaats bespreking en garderobe: Loge en stalles voor de zes voorstellin gen f 9; Fauteuil de balcon voor de zes voorstellingen f 7.50; Parket voor de zes voorstellingen f 6; Parterre voor de zei voorstellingen f 5.10; Amphitheater en gaanderij voor de zes voorstellingen f 3. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Tante Lize .door DICKY WAFELBAKKER» KERKCOXCERT. Op 14 September a.s. zullen Mia Fol- tenburg, Louis v. Tulder en Hendrik Andriessen een kerkconcert geven de Groote Kerk alhier. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Augustus 1923—1927. Aantal behandelde posten 13570 v. j. 12517). Aantal inlagen 10314 (v. j 9585). Aantal terugbetalingen 3256 (v.J. 2932.) Ingelegd f 468.680,90 (v.j. f 463.210.07 1/2) Terugbetaald f 366,647,38 1/2; (v. J. f 328.383.79). Meer ingelegd f 102.03351 1/2; (v. j. f 134.826.28 1/2). Aantal nieuwe boekjes 305 (v.j. 281). Aantal afbetaalde beekjes 94 (v. J. 90). Spaarbusjes op 31 Augustus 1928 In omloop: 2266. Geledigd in Augustus 1928 207 busjes met totaal f 5086.84 1/2. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Augustus 1928: 149. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smedestraat, armband; Van Dam, Zijl weg 136. kinderarmband Roon, Doelstvaat 24 rd„ badpak; Hen driks, Amsterdamschevaart 159a, ban- denllchter; Landgraaf. Visscherseinde 2, bankbiljet; Faasen, L. Margaxethastraat 1, bril in étui; KuiJken. Hoogstraat 14. ceintuur; Politiebureau. Smedestraat, duimstok met potlood; Langeveld, Adr. Loosjesstraat 32. geldstukje; De Vries, Ged. Oudegradht 48, glacé dameshand schoenen; Voorthuizen, Voorhelmstraat 11 rd.. insigne A. S.; Erik, Rozenprieel- straat 49 rd, zwartwit poesje, gebracht naar de Kennel Fauna. Parklaan: Lam- boo, Houtmarkt 54rd, idem, De Bordes, Plein 34, idem; Nies, Wouwermanstraat 17, ketting met sleutels; Faasen, L. Mrfr- garethastraat 1. R.-K. kerkboekje: Zaag- sma. Hlër. v. Alphenstraat 2. rUwielbe- lastir.gmerk; Groen. Generaal Cronjé- traat 143, idem: De Bont» Colenso- str.aa: 23 rd., kinderschoen; Pardon. Goetzeestraat 13. damesschoenen; Her- meling, Emoslraat 12, rij wielzade'.dekje. Niettegenstaande de heer Belmore reeds vijf en vijftig Jaar was, geloofde hij tooh nog onomstootelijk in de macht van de liefde. Door de liefde (niet met een hoofdletter) was hij per slot van rekening geworden, wat hij thans was. Zijn heele affaire berustte er op. Hij had er zelfs zijn rijkdommen aan te danken, want -hij was directeur van een der grootste weekbladen van Londen. lederen Zaterdag kwamen er verschil lende artikelen in het blad voor, welke de harten van zijn ontelbare lezeressen bevredigen konden. Weliswaar werden in het Zondagsblad' ook verschillende an dere artikelen opgenomen, zooals bij voorbeeld: modeberlohten, schoonheids middeltjes, raadgevingen op huishou delijk gebied, kookrecepten, wenken be treffende etiquette etc. etc.. doch deze waren eigenlijk sleohts bijzaak. Het hoofddoel van „The Kosmos Press" was de liefde in alle vormen, te verheerlijken... van de eenvoudige aan bidding van een naaistertje of dienst meisje tot het romantische sentiment van een Oostersche schoone toe. Er kwam thans een roman in zijn Zondagsblad voor, waarvan het publiek blijkbaar niet genoeg kon krijgen en die als het ware verslonden werd. Men leefde in gedachten volkomen mede met de schoone heldin, die liefde had opge vat voor een Sheik, El Burro geheeten, en met hem de woestijn introk. Dergelijke verhalen werden onuitspre kelijk gewaardeerd en de heer Belmore diende ze dan ook op groote schaal toe. Doch evenlas iemand die boter of kaas verkoopt het thuis zooveel mogelijk ver mijdt o',er dei-gelijke artikelen met zijn echt-genoote te spreken, vormde de za kelijke romantiek zelden of ooit het on derwerp van het gesprek tusschen den heer Belmore en Esther, zijn vrouw, wanneer hij zich in zijn huis bevond, dat aan een paleis deed denken. En juist daarom had het hem ontzet tend gehinderd, dat zijn wederhelft het de laatste maanden noodig had gevon den uitdrukkingen te bezigen en zelfs demonstraties te geven van groote ge negenheid ten opzichte van hem, het geen. haar omvang en leeftijd in aan merking genomen, eenigszdns belache lijk wasop zijn zachtst uitgedrukt. Een kus op zijn wang bij de deur van de eetkamer was 's morgens meer dan voldoende geweest, voordat hij zich naar zijn kantoor begaf, oordeelde hij, en het was onbeschrijfelijk hinderlijk dat Es ther het de laatste dagen zelfs noodig had geacht hem tot aan den wachten den Rolls-Royce te vergezellen en met zulk een overdreven gebaar haar dikke armen om hem heen te slaan, alsof hij minstens de Himalaya ging beklimmen. Bovendien maakte de chauffeur er met de dienstmeisjes natuurlijk de r.oodige grapjes over; dat kon niet anders. Verder ergerde hij zich er aan dat ze hem alle mogelijke lievelingsnamen gaf. Het kwam niet in overeenstemming met zijn waardigheid en zijn corpulenten bouw, oordeelde hij. Hiermede wordt niet gezegd'dat hij geen liefhebbend echtgenoot was, al lerminst. want hij was altijd heei goed voor Esther geweest en respecteerde en waardeerde haar ten zeerste. Er be stond bovendien geenandere vrouw voor hem: dat was uitgesloten. Maar na een huwelijk van acht en twintig Jaren moest men zich niet meer gedragen alsof men twintig was vond hij. Dit was echter nog niet het ergste van alles, want behalve het openlijk tconen van haar groote genegenheid ten opzichte van hem, had Esther de irri- teerende gewoonte aangenomen hem gedurende het ontbijt brokstukken voor te lezen uit de brieven, welke hij haar gezonden had, toen hij met haar ver loofd was. Niet dat er iets in die bewuste epistels stond, waarover hij zich behoefde te schamen, oh neen, dat was niet het ge val! Ze waren niet 'beter en niet sleohter dan het meerendeel van dergelijke brie ven. Doch alles moet op zijn tijd geschie den en wanneer men op bevel van den dekter ham, koffie en andere aantrek kelijkheden van een goed ontbijt heeft te vermijden en zich bij een gebraden appel moet bepalen en een glas melk, ls het niet bepaald een genot naar be tuigingen van onsterfelijken trouw ie moeten luisteren, die men in zijn prilste jeugd heel't neergeschreven. Hij had er echter niet tegen gepro testeerd, daar hij Esther gevoelens niet gaarne zou hebben gekwetst. Niettemin was hij met het grootste genoegen van de wereld bereid geweest een cheque met drie cijfers uit te schrijven, Indien hij daardoor de oude rust en kalmte aan het ontbijt had kunnen terugwinnen. In het begin had hij gehoopt dat het voorlezen der brieven een bevlieging van haar was, die even gauw verdwijnen zou als ze was gekomen. Dit bleek ech ter niet het geval te wezen en toen er lederen morgen weer nieuwe epistels bü het ontbijt verschenen en hij zich her innerde dat er zeker wel een honderdtal bewaard moest zijn, vervloekte hij bit ter zijn jeugdige onbezonnenheid éheen gevoel van verzet maakte zich geleidelijk van hem meester. Dien ochtend was het eenvoudig on houdbaar geweest. Niet alleen had Es ther hem vergast op den volgens zijn opvatting „waanzinnigsten" van zijn liefdesbrieven en had ze hem, haar hand op zijn arm, tot aan den wachtenden wagen vergezeld, maar ze had zelfs na dat ze hem reeds een paar maal gekust had, nog kushandjes nageworpen, toen hij weg reed. Het wordt nu toch al te erg, mompel- do de heer Belmore met een kleur van opwinding bij zichzelf. Ik mag lijden dat het Esther niet in het hoofd is ge slagen, want dan staat me nog heel wat te wachten. Waarom gaat ze zich niet voor den een of anderen tak van sport interesseeren? Dan zou ze mij tenmin ste met rust laten". „We hebben wonderbaarlijke resulta ten bereikt, Hartley", zei de heer Bel more tot zijn boekhouder, toen hij op zijn kantoor zat. „In drie weken tijds heeft „Het Damesblad" drie honderd a bonnés meer gekregen en „Spannende Liefdesverhalen" is een opmerkelijk sue- ces geworden. Ik feliciteer je, Hanley". Hanley glamlachte. „Ik dank u wel, mijnheer Belmore", zei hij. „Doch u moet niet denken, dat- een en ander alleen aan m!j te wijten is". Bij de laatste woorden knikte hij in de richting vai% Jackson een kaalhoof- aigen man met een buik en een wit, pafferig gezicht, waarin een paar kleine lichtblauwe oogjes glinsterden. „Hij cor respondeert zooals u weet onder het pseudo van „tante Lize" en het Ls aan dit feit te danken dat het abonnés-aan- tal zoo opvallend gestegen ls". Jackson werd bloedrood van verlegen heid en trots, toen zijn patroon hem nu op zijn beurt de hand drukte. „Ja", vervolgde Hanley, „hij heeft ook dat goede artikel ge-schreven over .ge trouwde vrouwen van middelbaren leef tijd". Hij vertelde haar daarin op wel ke wijze zij de hartstochtelijke liefde van hun echtgenoot weer konden 'op wekken door lief en aanha'ig te wezen zooals in dc wittebroodsweken... brie ven uit den tijd van hun engagement aan het ontbijt voor te lezen en... gróóte goedheid, wat heeft u, mijnheer Bel more?" Zijn chef was namelijk met een ruk u;t zijn stoel overeind gekomen en had zijn liniaal met een harden slag op het kale hoofd van „tante Lize" la ten neerkomen. ZONDAG 2 SEPTEMBER EGLISE WALLONNE (Egllse réformée evangéllque des Pays Bas). 101/2 heures: Culte et sermon. Pasteur Mr. F. Ch. Krafft. 8 heures du solr: Culte et sermon. Pasteur Mr. F. Krafft et Reymond. Vendredi 7 Sept. 8 heures du soir: Sendee de prépara- tion. CHURCH OF ENGLAND Westerkapel, Leidschestraat 20. Divine Sendee by the Holy Commu nion on Tuesday 4th Sept. at 2.30 p. m. Chaplain Rev. W. Brigrs. Amsterdam. BROEDERGEMEENTE Ned. Luth. Genootschap. V.m. 10.30 uur: Ds. H. C. Zwahler, Luth. Fred, te Den Haag. DEUTSCH EVANG. KIRCHE Abends 6 uhr: Pfarrer P. Holland. Deutsche Preaigt. STADSEVANGELISATIE Nam. 8 uur: Evangellsatiesamenkomst Sph. de heer W. van ZU1, van Zand voort. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSIN GELKERK (Kloppersingcl) V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. Nam, 5 uur: de heer M. den Boer, hulpprediker. WILHELMINAKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: de heer M. den Boer. Nam. 5 uur: Ds. D. Ringnalda Jr. van Middelburg Hulpkerk Jacob Gcclstraat 9 V.m. 10 uur: Ds. D. Ringnalda Jr. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Bijleveld. Nam. 5.30 uur: Ds Bijleveld. GEREFORMEERDE KERK Zuiderstraat ,Vm. 10 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt Namiddag 5 uur: dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13 V.m. 10 uur: H. Dienst. (Herdenking der Kerkwijding). Nam. 6.30 uur: Vesper. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. A. D. Wempe, uit Amsterdam. 12 uur: Zondagsschool. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. a. H. Haentjens. NOORDERKERK (Vclserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. F. Postma. Collecte voor heb Schulddel gin gsfonds. Zaterdagavond 8—9 uur: Bidstond in de Gerfkamer. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds. C. B. Hylkema. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacobijnestraat 20 Zaterdagavond 8 uur: Openluchtsa menkomst op het Soendaplein. V.m. 10 erf nam. 5.30 uur: de heer F. W. Buys, 12 uur: Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Bijbelbespreking in de Bentviljoenstraat "3, Haarlem-Noord. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „ïmmanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur; Openbare Samenkomst, Nam. 6 uur: Openbare Samenkomst. Donderdagavond 8 uur: Openbare sa menkomst» BAPTISTEN-GEMEEN TE Lokaal Parklaan 21 V.m. 10.15 uur: De heer A. de Jong. Nam. 5 uur: de heer A. de Jong. Prediking en Heilig Avondmaal. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. Lokaal Lange Wijngaardstr. 28. Nam. 8 uur: Samenkomst voor Jonge lieden, leider de heer A. de Jong. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. Nam. 6 uur: Dezelfde. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheimpark V.m. 10.30 uur: H. Mis. Woensdag 5 September V.m. 7.30 uur: Stille Mis. Nam. 8 uur: Vespers en Lof. Zaterdag. 8 September V.m. 7-30 uur: Stille Mis. LEGER DES HEILS Schagchelstraat 26 V.m. 7 uur: Bidstond. V.m. 10 uur: Heiligingsdienst. Nam. 4 uur: Openluchimeeting in den Hout. Nam. 8 uur: Heilsmeeting. Vaarwelsamenkomst van Kandidaat Henkes. Maandag: nam. 215 uur: Geztr.Sbontf- meeting. Lezing over he: werk van het Leger des Heiis in Ned. Indië door staf- kapiteine Wolffson. Dinsdag nam. 8 uur: Soldatenmee- ting Woensdag nam. 7.30 uur: Openlucht- meeting op de Botermarkt Donderdag nam. 8 uur: Heiligings- meeting. Zaterdag nam. 7.45 uur: Bidstond. Nam. 8 uur: Straatzang. Gedempte Oude Gracht. VER. „WIE DENKT OVERWINT" Gel>. „de Nijverheid", Jansstraat 85. V.m- 10.30 uur: Onderwerp: ,De Pries teres van Isis". VEREEN. VAN VRÏJZ. HERVORMDEN NEDERL. PROTESTANTENBOND (In het Gebouw van den Protestanten: bond) i Jacobstraat V.m. 10.30 uur: Ds. A. de Kat Ange- lino, Ned. Herv. predikant te Gorinchem BIJEENKOMSTEN TOT GEESTELIJKEN OPBOUW die lederen Woensdagavond om 8 uur gehouden worden in het Wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 79. CERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderingen worden gehouden Grt« rinnesteeg 8rood. Eiken Zondagavond om 6 uur. Geea joliecte. Toegang vrij SCHOTEN NED. HERV. KERK Julianakcrk (telefoon voor hard. hoorenden) V.m. 10 uur: Ds. Blauw. Collecte voor de verwarming der kerk. Zondagsschool 12.301.30 uur: Open bare School Overtonstraat, Fröbelschool, Colensostraat, Catechisatiekamer Kloos terstraat. CHR. GEREF. KERK Florcsstraat V.m. 10 en nam. 5.30 uur: de heer v. d. Kuijff, van ReeuwUk. BLOEMENDAA1 NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. P. J. de Jong, Am sterdam. JEUGDDIENST IN MAR AN ATH A V.m. 10 uur: de heer Fred. Beekman, Dir. Herv. Stadszending Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK Vm. 10 en nam. 5 uur; de heer G. Zeyl, cand. te Sneek. •OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. 10 uur: de heer K- Koopman, AERDEXHOUT RELIGIEUZE KRING Vjn. 10.30 uur: Ds. C. E. Hooykaas, Rem. Pred. te Rotterdam. HALFWEG NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Mr. H. F. van Meer, van Amsterdam. SPAARNDAM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Nam. 2 uur: Op^nlucfotsamenkomst aan het Havenplein, door den heer J. Sevensma, mei medeweifeing van het zangkoor „Jeruel" uit Amsterdam. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur; Dr. J. Riemens, Hert. Pred. te Leiden. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbameveldslaan V.m. 10,30 uur: Ds. Briët. In bolde diensten zal bU het uitgaan gecollecteerd worden voor de Bijz. Prót» School. GEREFORMEERDE KERK Heemstede (Koedicf slaan) V.m. 10 en nam. 5 uu: Dr. J. H. Ba- vinck. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor de armen. Bij den uitgang: Maandel. collecte voor schulddelging. SANTPOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr, G. A. van den Bergh van Eysinga. Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: de heer W. Falter, van Amsterdam. 121 uur: Zondagsschool GEREFORMEERDE KERK V.m. 9.45 uur: Ds. F. G. Petersen van Bloemendaal. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Lekkerlcerker. Doopsbediening. Maandelijksöhe collecte voor de kerk. HILLEGOM NED. HERV, KERK V.m. 10 uur: Ds. J. H. Mulder. H. Avondmaal. Nam. 5 uur: Dezelfde.. Bed. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 en r.am. 5 uur: Ds. H. Ph. Ing- wersen. van Katwijk. (Deurcollecte Hulpbeh. kerken). CHR. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. Zwier van Papendreoht. ZANDVOORT GEREFORMEERDE KERK Juliana weg (binnen het verband) VJn. 10 en nam. 5 uur: Ds. B. A. Knoppers van Amsterdam. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN Gebouw v. d. Protestantenbond V.m. 10.30 uur; Ds. N. Padt. GEREFORMEERD.- .ERK Brederodestraat V.m. 10 uur: Ds. H .C. van den Brink, Nam. 6 uur: de heer Diepersloot, theol. stud, BEVERWIJK DOOPSGEZINDE GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. J. D. v. Calcar. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN V.m. 10 uur: Prof. Dr. J. Lindeboom, Hoogleeraar te Groningen, IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND V.m. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK Hoofddorp: V.m. 10 uur: Ds. B. Baljon van Halfweg, H. Doop. Nam. 7 uur: de heer P. v. d. Berg. Lijnden: V.m. 1 0 uur: de heer P. v. d. Berg. Aalsmeerderweg: V.m. 10 uur: de heer J. Kroon. Vijfhuizen: V.m. 10 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep: VJn. 10.30 Onbekend,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12